000VEN- moet men niet verwonderd wezen dat koning Humberto zijne voorzorgen neemt, om, voor alle mogelijke omstan digheden, zijne bondgenooten te zoeken waar hij zo vinden kan, even zoo als Frankrijk het doet met het despotieke Rusland. Levensnoodwendigheden die ligt te begrijpen zijn, uitgenomen, door de cle- rikale pers, welke niet begrijpen wil, en gedurig met het vuur speelt in hare aanmatigingen tot de wederinstelling van het wereldlijk gezag van den Paus. J. B. G. s morgens verdwenen zij werden door gehei me gangen door de priesters van Bel wegge haald, terwijl het volk meende dat hunnen god ze verslonden had. Dan hadden de afgoden priesters ten minsten middelen moeten zoeken om het volk te misleiden, terwijl onze priesters zoo maar openlijk met hunne beurs atkoinen en de geloovigeu afdokken, alhoewel zij wel weten dat 't is om de priesters een lui en lexker leven te laten genieten en hen als meesters te laten heerschen. Al de voorbeeldige straffen opsommen die de koningen oudergingen om hunne afwijkingen van den waren godsdienst, de reeks der prole ten meedeelen met de voorzeggingen door hen gedaan, zou te veel tijd en plaats vergen. Hun doel is toch immer hetzelide het bij geloot verspreiden. (Wordt voortgezet hoogen graad van stikstot aan eene mindere centisimale evenredigheid van ruwe celstot beantwoordt, terwijl de hoeveelheid asch en i'uwvet evenwijdig vermeerdert en dat het gehalte in stikstofvrije uittrekbare lichamen bijna onveranderlijk blijven. Bovendien, en het is zoo ook met alle de vezelachtige spijzen en de groene voeders, eene hoogere rijkheid in ruwe proteïne verheft den graad van verteer baarheid van die grondstof. Eene bijzonderlijk kenmerkende omstandigheid voor het hooigras in gelijkaardige voeders van specien toebehoo- rende aan de familie der grasplanten (ray- gras lammer steert, enz.) bestaat daarin dat de vermeerdering der verteerbaarheid der ruwe proteine vergezeld is met eene betrekkelijke verhooging van het cijfer van verteerbaarheid der stikstofvrije uittrekbare lichamen dit feit doet zich niet zoo afgeteekend of standv istig het vet en voor de ruwe celstof voor. voor Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Eenige blikken in de H. Geschiedenis. 2°, Vervolg. Dat pausen en geestelijken gezondigd hebben tegen het 6° gebod behoort tot de geschiedenis in het oud testament vinden wij dat reeds. Zoo was David oorzaak, dat de vrouw van tL.ie hare huwelijksplichten vergatzelfs deed hij Urie sterven om dezes weduwe te kunnen hu ven. En dat leert men in de heilige geschie denis. Absolon op eene muilezelin vluchtende reed onder eenen eik en bleet met het haar aan de takken hangen. Dit zijn de vertelseltjes waar mede men de jeugd het hoofd vult in zekere scholen. Gedurig waren de Israeliëten in oorlog met naburige volksstammen zij werdeu onophou dend aangerand. Was het omdat zij hunne nabu rige vorsten niet in vrede lieten en dat zij hunne bezittingen wilden uitbreiden of wel zooals de H. G. leert omdat zij de geboden van God niet stipt onderhielden Dit kan de verstandige le zer der geschiedenis trachten uit de feiten op te maken, doch voor de krachten van een kind is het onmogelijk. Jeroboam, overweldiger van het rijk van Israëldeed twee gouden kalveren ter aanbid ding oprichten. Een profeet het hem verweten hebbende strekte hij de hand uit om hem te doen gevangen nemen, doch zijne hand ver droogde. Verder doet de profeet Elie na eene langdu rige droogte, de sluizen des hemels openen en eenen welcloenden regen vallen later doet hij tweemaal acotervolgens een kapitein met 50 mannen, door het hemelseh vuur verslinden. Ter belooning werd Elie op eenen vurigen wa gen ton hemel opgenomen. Zijn leerling Eliseüs verdeelde de wateren van de Jordaan en ging er blootvoets door hij nam de bitterheid weg van de fontein van Jericho met zout, enz. Is dit het bijgeloof niet ontwikkelen, met zulke zaken aan de jeugd voor te houden Moet ik dan de geschiedenis aauhalen van Jonas in den walvisch, van die engeüu die des nachts duizenden en duizenden slachtoffers maakten De afgoderij nam, volgens de H. G. eene groote uitgebreidheid de koningen richtten gouden kalveren op, die zij door hunne onder danen deden aanbidden op pijne der grootste straffen. Lezer, ziet gij er geene zekere gelijkenis in met onze leer. Moeten wij ook niet gelooven aan al wat men ons voorhoudt, zelfs aan dingen, die alle begrip te boven gaan. De straffen, welke men aan de ongeloovigen voorbehoudt zijn geestelijk of zedelijk maar toen in de XVIe eeuw onze voorouders op het schavot voor de gewetensvrijheid stierven waren ze niet minder te beklagen.'Waren de burgerlijke wet ten niet zoo streng dan zou men dergelijke fei ten zich zien hernieuwen nu dat de bescha ving alom doorgedrongen is, zijn ze niet meer te vreezen. Voor J.-Ch. kon men die bar- baarsche werken begrijpen ze waren voor den tijd waarop ze gepleegd werden, beter te verklaren dan de straffen, waarmede onze kerk ons bedreigt. Een bijzondere afgod was Bel. Do offers, 's avonds in zijnen tempel gebracht waren, Grevaarlij 1* spel. Hebben ODze ministers bij het neerleggen van het nieuwe kieswetsontwerp wel eens nage dacht dat ze met vuur gingen spelen En nogthaus, niets is meer waarheid. Elkeen herinnert zich nog de werkstakingen van 't Walenland, en de schrikkelijke verwoes tingen en menschenslachtingen, weike er het gevolg zijn van geweest. Welnu, waarom die oproer Wat eischte die uitzinnige menigte, door den nood tot het uiter ste gedreven en dan nog tot overmaat van ramp, door ministerieele mouchards misleid en aangestookt Zij vroegen 1° minder werkuren en hooger loon 2° het algemeen stemrecht. Op dit laatste punt vooral waren zij verlek kerd, getuige daarvan de groote werklieden- manifestatie welke te Brussel plaats greep. De kieswet van 1883 had hun reeds gedeelte lijke voldoening gegeven ze verkregen wel niet veel, maar ze bekwamen toch iets de rnoeie- lijkste stap tot het algemeen stemrecht was ge daan. Honderden werklieden in onze W aal- sche provinciën en iudustrieele centers vooral werden in eens bij het gemeentelijk- en pro vinciaal kieskorps gevoegd. Het is waar, men vond die uitbreiding niet voldoende en zij eischten meer. Eventwel, dank aan die wet, werden reeds op verscheidene plaatsen de kandidaten der werklieden geko zen. Wat gaan al die kiezers van rechtswege, welke in het Walenland zoo talrijk zijn, nu zeggen, thans dat men hun eenig kiesrecht gaat ontnemen Zij, welke hoopten dat men nog een stap na der tot het algemeen stemrecht zou doen, gaan bitter in hunne hoop teleurgesteld worden. In plaats van vooruit heet het thans achte> uit. Wat gaat de menigte zeggen, zij, welke reeds in 86 en 87 tot geweldadigheden oversloeg, omdat zij vond, dat men haar te weinig bedeeld had En nu durft een minister De older dat wei- nige nog afnemen Gevaarlijk spel, voorwaar. En nochthans, weer zijn :1e gemoederen in onze kolenstreken aan bet gisten een genster is voldoende om den gespannen toestand tot vuurgloed te doen opvlammen. Zullen de bisschoppelijke polichinellen, nu zij geenen Pourbaix of Laloi meer hebheu om hunnen winkel te doen draaien zoo verre dur ven gaan Men beweert van ja welnu, die met vuur speelt, loopt gevaar zich te verbranden. Eindelijk, valt er op te merken dat de verteer baarheid derzelver een hooger betrekkelij keu graad bereikt iu de verschillige hoedanigheden vet toestand beide scholen zich in die gemeenten bevinden. Zoo kennen wij eene gemeente waar de kinderen tot hunne 10 a 11 jaar de gemeente school bezoeken m iar er dan uitgelokt vorden ten voordeele der vrije aaugenomeue school. De eerste opleiding, die ook de voornaamste te, heeft in de gemeenteschool plaats gegrepen; de eerste stap is gedaan en met dergelijke leer lingen kan men eenen goeden uitslag verknj- gen. Dat zij dus zoo niet roepen want wij zouden hun eene omliggende gemeente kunnen aan wijzen, waar de schoolstrijd nog immer woedt en de aaugenomone school ondef alle opzichten bevoordeeiigd is en waar de phenixen van die katholieke school op alle kampstrijden schit teren door hunue afwezigheid. Eene statistiek van het getal leerlingen der officiëele en vrije scholen met het getal punten en de diploma's die zij behaald hebben dit voor het ganscho land zou klaar doen van grashooi, terwijl degene van het ruw flauw is. Het gehalte in stikstof van het hooigras is niet alleenlijk een vertegenwoordigende faktor zijner verteerbaarheid en zijner voedende krachtzijne rijkheid in ruwe celstof verschaft ook evenaardige teokens, zoo als het bewezeu wordt door de vergelijking der midden uitsla gen der rechtstreeksche ondervinding eu de ontleedkundige samenstelliug. De hooigrassen die terzei vertij d rijk in stik stof zijn, ziju ontegensprekelijk de beste en de gemakkelijkste om te verteeren, en omkeeriglijk degene die terzelvertijd arm in stikstot en rijk m ruwe celstoffen zijn bezitten de min Me voe dende waarde. Degene die terzelvertijd weinig stikstofrij ei\ armin ruwe celstof ziju, bevat ten, voor het meesteudeel, eene proteinieke zelfstandigheid die moeilijk om verteeren is, terwijl degene die rijk in stikstof en celstof zijn tegenovergestelde hoedanigheden aanbieden, of midden coëfficiënten van verteerbaarheid heb ben. De titel iu drooge zelfstandigheid kan ver schillen van 7 tot 20 °/0, eu acht-en-dertig- waarnemingeu van voeding hebheu aangetoond dat de verteerbaarheid der proteine van het hooi tot een minimum kan vallen van 41 en zich verheffen tot een maximum van 72 der heele hoeveelheid. Het gehalte in verteerbaai eiwit (2,5 tot 14,4 °/0) kan dus verschillen van het eenvoudige tot het zes dubbele dit lei al vergenoegend om de eiudelooze ongelijkheid i i werking, dat men in de praktijk te gemoet komt, bij de velschillende hoedanigheden v in grashooi, uitte leggen. Welnu zooals het M. O. Kcllner, het den eersten aangetoond heelt, hetmalscheen stikstorijke hooi bevatten dik wijls eene merkelijke evenredigheid van anuden, die de vorengaande cijfers t it de wederzijdsche het officiéél onderwijs aan de spits en zien dat staat. 't Is daarom dat wij het immer zullen voor staan onder zedelijk en verstandelijk oogpunt verdient het ten volle ons vertrouwen. schattingen van kan verkrijgen die u in uw onderzoek betref fende de kapitein behulpzaam zou kunnen wezen, zou ik u die kunnen zenden. Waar zal ik in dat geval mijn brief kunnen adresseeren Hij zag onder het spreken Clara aan, en zij was het odk die antwoordde Gij kunt uwen brief adresseeren aan mij de vrouw van Harley Westford, N° 4 Little Vin- centstreet, Lambeth. Jacob Daniëlson schrikte van den diepen ernstigen "toon harer stem, maar noch Clara, noch de stuurman merkte zijne ontroering op. Zij waren te zeer vervuld met hun eigen leed. Zij verlieten onmiddelijk hierop het kantoor. De jonge man bracht Clara naar een rijtuig en scheidde vervolgens van haar met belofte, dat hij terstond de zaak van de verdwijning van Harley Westford in handen der geheime politie zou stellen, en den volgenden morgen vroeg bij haar zou komen om den uitslag van het, gesprek, dat hij met den chef van het bureel in Scotland Yard gehad zou hebben, meê te deelen. Voor zij haren hoed en schal afdeedzette Clara Westford zich aan haren lessenaar néér en schreef aan haren zoon, hem den terngkecr van Gilbert Thornleigh en de geheimzinnige verdwijning van den kapitein meèdeelende, en hem tevens aansporende om al het mogelijk te doen, ten einde het geheim te kunnen door gronden, Door eene beschikking der Voorzienig heid, zijt gij juist dicht in de nabijheid van Willmin'gdon Hall, schreef Clara Westtord hetwelk naar men mij gezegd heeft, slechts weinige mijlen van Hertsford geleden is. Om 's hemels wil, mijn weerde Lionel, maak een goed gebruik van dat toeval en tracht door alle middelen, die u ten dienste staan, te ontdekken, of uw ongelukkige vader het huis van Rupert Godwin levend verlaten heeft op den avond van 27 Juni. Wordt voortgezet.) Cijns en bekwaamheid. Waarom bezitten de burgers welke 1020 en 42.32 fr. rechtstreeksche belastingen betalen kiesrecht voor ge meente, provincie en Kamers Omdat de wetgever gezegd heeft Om voor zulke som belast te zijn en dezelve behoorlijk te kunnen voldoen moet men reeds eenen zekeren stand be- kleeden, een min of meer begoede bur ger zijn. Die burger moet bijgevolg zoo nog al van 't een en 't ander kennis heb ben en ongetwijfeld bekwaamheid ge noeg bezitten om over de deugdelijk heid of ondeugdelijkheid van een be stuur te kunnen oordeelen. Die man, zoo meenen wijzal met kennis van zaken eenen goeden keus kunnen doen en daar om geven, wij hem kiesrecht. Door de wet van 1883 gaf de wetge ver aan duizenden burgers hetzelfde kies recht om dezelfde reden. Hij zegde tot die burgers Gij vervult die bediening, die plaats of dit ambt, daartoe hebt gij bewijzen moeten geven van deftigheid en bekwaamheid Gij hebt vroeger die en gene examen moeten on dergaan, zijt drager van dat ol dit diplo ma! dit zegt genoeg, dat nij voldoende kenissen hebt opgedaan om te weten wat voor bet Vaderland slecht of goed is. Aan de cijnskiezers hebben wij het kiesrecht vergund, niet omdat zij zoo veel of zooveel betalenmaar omdat wij er zooveel dosis deftigheid en bekwaamhei l bij veronderstellen. Met hoeveel reden te meer moeten wij aan u welke zeker lijk die deftigheid en bekwaamheid in zulke hooge mate bezit als de eerste dan bet kiesrecht niet geven En nogtbans komt men tot deze laatste klas van kie zers zeggen Gij gaat ons bewijzen of ge wel waardig en bekwaam zijt van kiezer te wezen. De andere soort, waar men maar voldoende kennis bij ver moeit, of zij bet bezitten of niet, die laat men in vrede, die blijven bun kies recht behouden. Wij vragen bet eens is dat logiek tot, 9,3 °/o verlaagt voor de eiwitachtige verteerbare zelfstandigheden maar het betrek tusschen da twee getallen blij ven bijkans de zelfde. Wij hebben gezien dat de graad van verteer- baarheid van een voeder alleen verbruikt bij de voedering der herkauwers bijna uitslui- telijk bepaald door de natuurlijke constitutie en de'scheikundige samenstelling der drooge stof, terwijl menige andere voorwaarden, bij voorb. het gebruik van tie spijs in groenen staat of ouder gedaante van hooi, zijne ver deeldheid, zijne in werking, zijne zieding, den ouderdom en de specie van herkauwers enz., zeer weinig op de verteerbaarheid eenigen in vloed hebben. De voorwaarden der verteeriug van ruwe voeders en van groene voeders zijn een weinig verschillend bij het paard. Maai de natuurlijke constitutie van het voeder is veranderlijk, volgens de voorwaarden, in welke het zich ontwikkeld en waar men het ge sneden en ingeoogst heeft. Laten wij ons een woordje reppen over 't tijdstip der wassing van de plant. Men weet dat d n drooge ze Istan- digheid der jonge gewassen evenrediglijk veel meer proteine en min ruwe celstot bev atten dan in een later tijdstip van wassing, omtrent den bloeitijd, bij voorb. en dat de verteer baarheid van het eiwitachtig lichaam in be trek staat met deze verschillen van ouderdom. Men moet dan het goede gras der weide, wam eer het iu gemeenzame hoeveelheid gege- veu wordt, als een lekker voeder van voort brenging en onder dit betrek, staan verre boven het grashooi van middelbare hoedanigheid, ingeoogst op 't gewezen tijdstip, aanschouwen. Zoo dan, bijvoorb. heeft men gevonden te Weende dat de drooge zelfstandigheid van een ion0' gras eener weide 17,o °/0 en het hooi van oudere planten slechts 11 6/0 ruwe proteïne inhielden. Te Hohenheim, de oogst van eene graszode aan de zon wel blootgesteld, hebbende tot juni twee sneden geleverd, heeft eene totale hoeveelheid proteinieke zelfstandigheid gege ven de helft boven degene bekomen op den- zelfden datum van eene eenige snede. Het betrek tusschen de produkten en pro teinieke stof heeft van 334 tot 225 geweest en de centesemale evenredigheid in eiwit was in het eerste geval van 20,4 en in het tweede van 16,3; het totaal der i ïgeoogste drooge zelf standigheid heeft wederzijdsch geweest van 1,637 en van 1,381 kil. Een klaverveld heeft aan dezelfde waarne mingen plaats gegeven te Proskau: drij sneden hebben te samen geleverd 7,140 kil. drooge stof en 1,500 kil. ruwe profeme per hectaar terwijltwee snedeu slechts 6,748 kil. drooge stof, en 972 kil. ruwe proteine bevattenden. Het'is dan hoogst noodig te waken opdat de voeders op voet niet to oud worden daar zij eene merkelijke groote cijfer hunner voeder- waarde verliezen. i (Vervolg nadien.) Kattenstreeling Id den beginne hadden de pastoorsbladen den schijn van met de protestatie tegen het kiesontwerp De Volder te lachen De liberalen lagen immers nog in twist, men ging olie op t vuur gieten en alles zou op eenen met uit draaien Ja, maar de verzoening kwam, eene strenge eendracht ontstond, het liberalisme ontwaakte krachtiger dan ooit,eu uit alle hoeken des lands worden er talrijke protestation naar Brussel gezonden. De katholieken begonnen te schuddebollen en zelf een hunner bladen Le Journal de Bruxelles stelde voor van de herziening der Grondwet niet aan de liberalen over te laten maar wel door de klerikale partij te doen bewerkstelligen. Nu spraken do bisschoppen door de pen van Groenaard Woeste D Grondwet is een heiligdom, niemand mag daaraan raken en wi] doen eenen oproep tot alle katholieken en ge matigde liberalen om dit heiligdom ongeschon den te bewaren. Ja, ja, tot de gematigde liberale partij ook attends, je viens juist alsof die gematigde liberalen niet weten dat die Grondwet onvol maakt is ex dat onze voorouders in 1831 gezegd hebben: «Later zal men dit ^alles wijzigen, verbeteren en volmaken. Maar dat onze bisschoppen nu zoo voor die Grondwet zijn, dat verwondert ons huiten- mate. Hebben zij dezelve niet meer dan eens willen aibrekeu Met welke woede werl ze in 1879 niet aan gevallen en was het Le Bien public met, het blad van den Gentschen bisschop, dat onze Grondwet eene u VUILNISKARRE noemde En nu wordt zij gestreeld, geliefkoosd, getroeteld 11! Liberalen, opgepastals vos Woeste de passie preekt, wacht dan uw ganzen 35e zij ii te groen. De klerikalen gaan te Gent den strijd niet aan 1° omdat de buitenkiezers zich dezen tijd van 't jaar slecht verplaatsen kunnen 2° omdat vele dezer buiten kiezers ziekelijk of gebrekkelijk zijn en het weer te slecht is om zonder gevaar hunner gezondheid die kiezers te kunnen vervoeren 3° omdat het mandaat niet van voldoende belang is om betwist te worden. De klerikalen bekennen dus dat ze niet kunnen winnen zonder de boeren, maar ol het mandaat geen strijd weerd is, dat is wat anders, want zagen de bokken maar eenige kans van te winnen men zou wel eenen .anderen toon aan slaan en de zieken zou len wel vervoerd worden, al moesten er zelfs eenige bun nen dood bij halen. Maar nu, de druiven zijn te groen, nietwaar, Denderbode. Gremeenteriaad. aandeel drie a vier-en-twintig duizend frank, maar de gemeenteraad weigert op die som eenige konderde franken te nemen om de pach ters der Vleesclimarkt schadeloos te stellen voor het te kort, dat bovengenoemde wet in hunne kas zal brengen. Over eenige jaren huurden de erven Mhet huis, dat nu 't lokaal is der Muziekschool, om er een hotel in te richten de erven M. deden er echter geene brillante zaken en verkregen, zonder moeite, van den klerikalen gemeenteraad het verbreken van hun kuurcontrakt.... DAGORDE X^saiitllbo UW Vezelachtige voeders en groene voeders. 1. Grashooi, nagras, weidegras. Er zijn verschillige soorten van grashooi. Hun onder- j den uitslag zoek bewijst klaar dat in 't algemeen, eenen Nog de wedstrijden. La Gazette meldt dat de leerlingen der vrije scholen van Brussel in den laatsten wedstrijd eenen list gebruikt hebben om hun werk aan de leden der jury bekend te maken. Zij be gonnen hunne antwoorden op bot twee le blad van hun papier in stede van op bet eerste, zoo als iedereen doen zou. Naar het schijnt zouden ze uog al op eenen schoenen uitslag mogen wijzen, doch de zaak is iu handen van den minister van op inbaar onderwijs, i Het is de eerste maal niet, dat men listen eu j lagen ontdekt, waarvan de kathokieke gestich- ton zich bedienen om hunue leerlingen ia I examens te doen iukk d, en toch kui nen zij hot do officiëele scholen niet volhouden. Hier en daar mogen zij op eenen schittereu- wijzen en komen zij vóór de ge meenteschool doch er valt te zien in welken Zitting van Dijnsdag 29 Octobei 1889 De zitting wordt rond halt vijf geopend. Zijn aanwezig, de HH. an Wambeke, burgemeester, Borreman, Verbrugghen en bc- thune, schepenen, Van der Haeghen Van Ghyseghem, Van Mol, Meert, De Gock en Claus. Waren afwezig, MM. Gheeraerdts, schepene, Moeyersoen, Limpeus, Liénart, Burny en De Gheest. De Sekretaris geeft lezing van het proces verbaal der vorige zitting, dat zonder opmer kingen goedgekeurd wordt. Dooi' dit proces-ver baal vernemen wij dat eene vraag bij den raad werd iugediend, door M. Benedxkt Her mans, ondernemer op den Dam, strekkende om eeue vermeerdering van 500 frank te bekomen op den prijs eeneraanbestedingendat die yiaag verworpen werd. De heer Hermans bracht als reden tot zijne vraag in dat, sinds de aan neming, de prijzen der bouwmaterialen geste gen zijnverders dat het verschil van piijs, tusschen hem en den vooilaagstcn aanbieder, tot de som van duizend frank beloopt. De raad toonde zich niet altijd zoo streng ten opzichte der ondernemers, getuige de aanbesteding dei herstellingswerken van het Oud-Stadhuis. Eene andere vraag werd aan den raad ge richt door do pachters der plaatsrechten ter vleeschmarnt. Deze personen vroegen eene vermindering op,den prijs der verpachting. 1 ie vraag werd gesteund op het feit dat sinds vele weken het getal der vleeschkramen ter markt aanzienlijk verminderd is. Die vraag werd ook verworpen. Naar ons bescheiden oordeel is dit eeue schande. Het verminderen van het aantal kramen ter Vleeschmarkt is een rechtstreeksch gevolg der inkomende i asten op het vreemd vee. Nu, de opbrengst dier inkomende lasten is een eerste inleg voorde toelage van 6 miljoen, welke liet huidige kabinet, onder de verschil lige gemeentebestieren van het land, jaarlij ks zal fa ten verdeelen. Aalst krijgt voor zijn Ons redmiddel. Het Land van Aalst schreeuwt moord en brand tegen onze politie en stadsoverheden omdat men maar ongestraft het zedenbodeif laat toenemen, hetwelk Aalst als een tweede Ninive verkankert. Zoo, zoo, Aalst wordt doorslecht en er ge beuren dingen welke men over 20 of 30 jaar niet zag en die men toch ook niet zou toege laten hebben Zoo, zoo, Aalst wordt zedeloos met een kle rikaal bestuur, met eene pastoorsregeenng II Wat doen dan uwe congregatiën, genoot schappen, patronage's, werkmanskringen en zondagscholen Al die katholieke machten zijn dan niet bestand om eenen dijk tegen dien stroom van zedeloosheid op te werpen Land van Aalst, gij met uwe sermoonen en met de hulp van ganSch uwen aanhang, moet dus bekennen dat ge machteloos zijt om dit kwaad te keer te gaan of uit te roeien WHnu, die nachtelijke schan lalen zo tden geene plaats grijpen zoo die jongens en im isjes wat meer onderwijs en opvoeding hadden gekregen. Maar nu, wat wilt g'er aan doen Men heelt ze van hun eerste kommuniejaar op J fabriek gestoken, ze hebben vroeger weinig ot niet de school bijgewoond, ze weten niet wat eer ot plicht is on zijn de gevaren der wer ld onbe wust. Moeten ze niet ten verderve Lopen Maar hadden ze van 6 tot 15 jaar school 4° Wegenis, Rechtlijning voor den Postweg. Zonder bespreking w ordt die rechtlijning aange nomen. Enfin 1't Is dan tooh gelukt!... Wij hopen dat men onverwijld zal overgaan tot de oooaige wer ken om die straat de hoogsdringende verbeteringen lOe te brengen. De kalseiding is er, op zekere punten, zoo gebrekkig dat, na de minste regenvlaag, die straat in eenen waren modderpoel herschapen en bijna onbruik baar is. 2° Begrooting der Muziekschool voor 1889-4890. De heer Voorzitter geeft lezing dier begrootiug. Eenige cijfers uit die begrooting De jaarwedde des heeren bestuurders beloopt tot de som van 1,300 fr.; die van M. De Mol tot 900 fr., die van M. Cammaert tot 800 fr., als ook die van den heer professor der klas van vedel en alto-vedel dc profes sor der klas vau klavier voor juffers trekt sleohts 500 franken; de IIH. Walpot en Tape gi nieten dezelfde laarwedde, de eerste ontvangt daarenboven nog eene vergoeding van 250 fr. voor reiskosten. De deurwach ter trekt jaarlijks 400 fr De verhoudingtusschen die cijfers is vrij zonderling. Uit de verklaringen van den heer verslaggever blijkt het, dat eeuige professors opslag gevraagd heb heu. De ontoereikendheid der geldmiddelen liet met toe die vraag in te willigen. Toekomend jaar zal men die hulpmiddelen vermeerderen bij middel van een schoolgeld (6 a 10 fr.), dat men zal eischeu van do juffers'en jongelingen welke de lessen van klavier en zang volgen 3a Staatsmiddelbare Scholen Begrooting voor 4889. Wanneer dit punt opgeroepen wordt, richt de heer Voorzitter zieh, met een spottend glimlachje op den mond, tot den heer K. Van der Haeghen: "M. Charles c'est votre affaire», 't Is inderdaad eene specialiteit van den achtbar n inboorling van Balegem alle mo gelijke gelegenheid te baat te nemen om, zoo als wij in Aalst zeggen, eene zaag tegen onze middelbare scholen te spannen M. Van Wambeke schijnt ook al geen liefhebber van de zagerijen des welsprekenden geneesheeren. Ditmaal heeft de Demosthenes der Lange Nieuwstraat het heel kort getrokken hij heeft alleenlijk gereclameerd omdat er 45 leerlingen het kosteloos onderwijs genieten in de middelbare school voor jongens, terwijl er, volgens de reglementen maar 42 mogen zijn. Die reclamatie doet het grootste deel der aanwezige leden den schouder ophalen. 4° Kerkfabriek van St. Martinus. Stichting van missen (gift Meganck aan de Godshuizen.) Mr. Josef Meganck, kuntschilder en grondeigenaar te Brussel, heeft aan onze Godshuizen twee huizen ge schonken welke hij vroeger aaukochtvoorongeveer 16000 franks onder voorbehoud van het vrucht gebruik er van, zijn leven gedurende, en op last van hom, na zijn overlijden, eenen dienst van tweede kla» in de St. Ma tens kerk te bezorgen en jaarlijkB twee jaargetijden te doen celebreeren. 5° Buurtwegenis op de Hertshage. Wijziging aan hei ontwerp. Zonder belang en zonder bespreking. 6° Gemeentebelastingen, arollen der oninbare posten voor 4887 b) bijvoegclijke rol voor 1889 der belasting van stoomtuigen. Bepaaldehjke vaststelling. De oninbare posten voor de belasting op de hon den beloopt tot meer dan 300 fr. op eene begrooting van 2400 Ir. Dit is zeer veel. De heer Voorzitter zegt dat alles gedaan geweest is om de hondenbelastingen te innen. De heer Meert vraagt of er geen middel bestaat om het getal der niet betalende honden te ver minderen. Er wordt hem neen geantwoord, M. Ver- brugghe is zelfs van meening dat men op dit punt niet te streng mag zijn maar dat men den armen mensch zijnen hond alB troost moet laten. Wij zijn van oordeel dat die gevoeligheid bij den heer schepene niet gewettigd is. liet is onbetwistbaar df-t het groot aantal houden in onze werkerskwartie ren eene ware plaag is en soms, op de straat, tot erge- lijke tooneelen aanleiding geeft. De nieuwe wet op de Werkrechtersraden laat toe afzonderlijke raden in te stellen voor de verschillende nijverheidstakken. Op de vraag van den minister of hetinrichten van verschillende raden hier wenschelijk is, antwoordt de raad ontkennend. M. Van der Haeghen spreekt dan eene redevoe ring uit over de hop zijne redevoering is een weeklagen over het verval van hoppoteelt- en handel in onze°etreek. De beweringen van den Balegemschen Cicero lokken klinkende logenstraffingen uit van de UII. Van Wambeke, Meert en Béthune. Bewonderen wii de parlementaire taal van den Kortrijkschen baron; herhaalde malen snauwde hij zageman Van der Hae ghen toe: 't is niet naar, 't is nietwaar wij zagen zelfs 't oogenblik nakend dat hij hem eou vaartka poenachtig ge liegt er «en ging in de ooren doen don deren. M. Meert vroeg aan het SchepenkoUegie de hoppekeurders voor zich te roepen en hen gestreng heid aan te bevelen. M. Van Wambeke hing een treffend tafereeltjen op van 't leventje dat er aan Stadswaag en Hopkeur heerscht daar bestaat geene vriendschap, zegt de achtbare burgemeester^ maar wel gedurige oneenig- heid, twisten en kijvagie. Tot hier toe geschiedde de beraadslaging in 't vlaamsch, of liever in 't oiljsters.Van der Haegensch en Béthunes nu komt het frausch aan de beurt; doktor Claus beklaagt zich in 't fransch O Land van A alst, wat zegt ge van uwen kandidaat?) over onze policie a) De wet op de openbare dronkenschap wordt door onze policie niet toegepast b) Wanneer men in de policiewacht hulp komt halen in gevallen van vechtpartijen, zinneloosheid, enz., antwoordt de op wacht zijnde agent dat het hem verboden is de permanencie te veriaten; c) Tot laat m den nacht wordt er, in onze straten, rumoer gemaakt en zingt men onzedige liedjes. De Irftpesche franskiljon verwittigt den heer burge- meester, dat hij hem, als hoofd der politie, in de eerstkomende zitting binnen acht dagen zal jnterpelleren. 1

De Dendergalm | 1889 | | pagina 2