HET GEHEIM bgoven. Nummer 45 (210) LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. voorop betaalbaar. Abonnementsprijs 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIM EN. Men abonneert zich: op alle postkantoren voor den bui een voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der AnnoecenQ6wone' 16 "«Urnen j Roklamen, 75 eentimen per drukregel. Nee spe nee metu. T onnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding ran elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 14 DECEMBER.? De personen die een abon nement nemen aan DE DENDERGALM voor het jaar 1890, nullen de nog vèör Nieuwjaar verschij nende nummers gratis ontvangen. WerkmanskringVooruitgang door'tWerk I)e liberale jongelingen onzer stad worden vriendelijk verzocht, de lessen, welke des zon dags om 9 ure 's morgens, iu de zaal Concordia, tot bereiding voor het kiesexaam gegeven wor den, bij te wonen. De lessen zijn vei plichtend voor de bescherm- lingen van den Kring. J3ii.iteiilancl.scli politieli overzicht. Frankrijk. Er wordt in de Kamer eene zeer werkzame propaganda ten voordeele des handelsbeschermingstelsel gemaakt, en de neigingen van de nieuwe Kamer veropenbaren zich in dien zin op de klaarblijkelijkste wijze. Een groep van volksvertegenwoordigers, zoo onge veer 300, heeft zich onder den naam van landbouwkundige groep gevormd. M. Méline is er voorzitter van benoemd, en de graaf van Juigné en M. Develle, oud-minister van landbouw, en beiden van „de onversaagdste aanhangers van het beschermingsstelsel, ondervoorzit ters. De Kamer der Volksvertegenwoordi gers heeft, na hevige en lange woorden wisseling, d kiezing van M. Joffrin in de 2* omschrijving van het 18* arron dissement van Parijs goedgekeurd. Men weet dat M. Boulanger er gekozen was geweest met eene meerderheid van meer dan 2000 stemmen. Hij werd door de Kamer van kant gezet omdat hij vol gens de wet niet kiesbaar was. Spanje. In de gemeentekiezingen van Spanje bemerkt men eene over- groote meerderheid ten voordeele der liberale monarchistische gedachten,eene merkelijke minderheid voor de monar chistische konservatieven en eene klei nere minderheid voor de republikeinen. Italië. De Kamer der Volksverte- enwoordigers heeft het adres in ant woord op detroonredege3tomd. Men mag ^ggen dat heel deKamer zijne afkeuring v ropenbaard heeft voor de haatdra gende staatkundige akten, sedert eenige jaren door M Crispi tegen Frankrijk in het belang des driedubbels verbonds uit- 69. VAN DEN BANKIER. Heel goed, mompelde hij, mrs, Beckson zal niets vreemds aan de koffie proeveu. Hij nam de kop en schaal op en begaf zich laarmeê naar de ziekenkamer. Ziedaar nirs. Beckson sprak hij. Als gij nat uitgedronken hebt, geloof ik niet dat gij og lust zult hebben om te slapen. Hij gaf haar de koffie over. De oude vrouw had reeds in haren armstoel zitten knikkebol len, eer hij kwam maar zij opende nu heel wijd hare oogen en trachtte zich het voorko men te geven van heel goed wakker te zijn. terwijl zij deu kop koffie uit de hand van haren heer aannam. Rupert Godwin verliet haar vervolgens en begaf zich naar het benedengedeelte van het mis. Zijn eigen vertrek de kamer, die alleen 'oor zijn gebruik bestemd was, was de biblio theek. Daar bewaarde hij de sleutels van den noordelijken vleugel in eene brandkas, waarvan hij altijd den sleutel hij zich droeg. De sleutels van de deuren in den noordelijken vleugel waren derhalve voor ieder 'ander niet te verkrijgen dan door de ijzeren kas te ope nen. Maar het was een van die sloten, waarvoor de fabrikant instaat, dat het door geen valschen sleutel geopend kan worden. De bankier onderzocht de brandkas. Do sleutels hingen op hunne gewone plaats alles was dik bedekt met het stof. dat zich gedurende gevoerd. Italië begeerende vriendschap pelijke daden jegens Frankrijk daar te stellen, denkt den staathuishoudkun digen oorlog niet te moeten verlengen, en wil diensvolgeii8 de differentieele tarieven afschaffen. Het is te zien hoe deze wensch zal kunnen overeenkomen met do protectioneele neigingen die zich in de nieuwe Franse he Kamerveropen baren. Luitschland. In Westphaliën zijn er nog altijd bedreigingen van werksta kingen onder dat opzicht bestaat er eene groote ongerustheid in Duitseh- land. De mijnwerkers hebben besloten het werk te staken, indien de maat schappijen de werklieden niet terug aan vaarden, welke, onder voorwendsel dat zij de opstokers van de werkstaking waren, weggezonden zijn geweest. Holland. In de eerste kamer van Holland is de wet welke officieelen ou derstand aan het confessioneel lager on derwijs toekent met eene meerderheid van 31 stemmen tegen 18 gestemd. De nieuwe wet zal met 1 Januari aanstaan de uitvoerbaar zijn. Alreeds verschei dene keeren heeft de minister van bin- nenland8che zaken verklaard dat het huidig bestuur nooit toelagen zal toe staan noch aan de vrije middelbare,noch aan de vrije hoogescholen. Waar ligt het geld Moest men de statistiek opmaken der sommen welke door de huidige regeo- ring, om het even onder welk voor wendsel, reeds aan de kerken gegeven ziju moesten wij daarenboven de som men kennen, welke door goedgeloovi- gen aan de pastoors en geestelijken van alle slag geschonken werden om hunne zielezaligheid af to koopen dan zouden wij tot een verbazend getal komen. Het Staatsblad kondigt wekelijks eene heele reeks toelagen af aan kerkfabrie- brieken, enz. ziet dan verder hoe de kloosters op elk dorp oprijzen, hunne bezittingen uitbreiden en door alle mid delen verrijken. Die feiten zijn te zeer in 't oog sprin gend dan dat wij er verdere bewijzen zouden van geven. Gaat dan integendeel, in de stad zoo wel als op het dorp, van huis tot buis en alom zult gij niets dan klachten tiooren over den slechten tijd. De boer kan zijne pachten niet betalen de win kelier verkoopt bijna niets omdat de verbruiker zich met het streng noodza kelijke bevredigt en zich zelfs ontberin gen getroost de fabrikant kan zijne waren niet aan den man brengen de een geheel jaar daar opgehoopt had. Rupeit Godwin was geheel en al buiten staat zich een denkbeeld te maken van de wijze, waarop Lionel Westford zijne misdaad ontdekt moest hebben. Hoe heeft hij toch mijn geheim uitgevon den dacht hij. Door welke duivelskunsten is hij achter de waarheid kunnen komen De bankier durfde bij dit punt niet blijven itilstaan, zijn rerstand, zelfs zijD helder en scherp verstand, werd dof en >erward, terwijl hij trachtte het duistere raadsel op te lossen. Hij begaf zich naar de kamer, waar Julia en mrs. Melville zaten. De wednwe was als ge woonlijk met haar eeuwigdurend borduurwerk bezig. Miss Godwin zat met een opengeslagen boek voor zich, een boek, waarvan de bladen, voor zooveel haar betrof, even goed van wit papser hadden kunnen zijn. Julia, sprak de bankier, ik voel mij vermoeid van de reis hierheen en zeer ontstemd door die lastige omstandigheid van de ziekte van uwen beschermeling. Ik ga naar bed en z >u u aanra den ook niet. te laat te blijven opzitten. Gij zijt ook door dit alles vermoeid, Ja, vader, gal Julia, zonder van haar boek op te zien, ten antwoord. Ik zal vroeg naar bed gaan. Goeden nacht dan beste meid. Julia stond van haren stoel op en de bankier drukte zijne lippen op haar voorhoofd. Hij wenschte vervolgens mrs. Melville goeden nacht, en verliet de kamer. Nog geen tien minuten later wierp Julia Godwin met een verdrietigen zucht haar hoek van zich. Och l Wat ben ik moede sprak zij. Goe den nacht mrs Melville. Goeden nacht, lied kind. Wat ziet gij bleek; gij schijnt door het voorgevalllene g,- heel en al ontsteld te zijn. werklieden slenteren in grooten getal» langs de straten bij gebrek aan werk, in een woord, alles kwijnt Landbouw, Handel, Nijverheid. Groote handels- en bankiershuizen moeten hunne betalingen staken en ie dereen vraagt zich af Waar is al liet geld dat eenige jaren geloden in omloop was En iedereen antwoordt ook In de kloosters liggen de schatten opeengestapeld, daar zijn de rijkdom men. De geestelijkheid heeft de macht van 't geld, en voor die macht moet alles zwichten. Met het geld doet men de massa's zwijgen met geld vorovert men het politiek gezag men wordt meester van het grondgebied en van de personen. Het volk verarmt, en hoe armer het wordt hoe min lust, hoe min kracht het heeft om zich tegen zijne dwingelanden en zijne uitbuiters te verdedigen en hoe zekerder en gemakkelijker deze hun werk kunnen voltrekken. Doch de gees- elijkheid vergenoegt zich niet met de personen en goederen te beheerschen, zij tracht ook den wil van 't volk, zijne denkbeelden en zijne overtuiging te smoren. Wee hem, die dei trotschen priester weerstaat I Wee hem, die niet op 'teerstewoord zijnen alles eischenden wil ten uitvoer brengt De 16* eeuw is getuige der wreedheid van de geestelijkheid geweest de on derwijzers op wachtgeld gesteld voelen hoeverre hunnen haat zich uitstrekt en moesten zij thans nog over de wereld lijke macht beschikken, dan zou men wellicht het zelfde schouwspel zien her beginnen. Gelukkiglijk is de vooruitgang daar. Kunnen zij banbliksemen, personen en familiën tot den bedelzak brengen, toch is er een gedeelte van 't volk, dat met hand en tand de rechten en vrijhe den van eiken burger verdedigt. Komen de werel Ische schatten lang zamerhand terug in de handen der gees telijker, toch ziju er mannen die durven wijzen op het gevaar er aan verbonden. Zijn er plichten waaraan de geestelijk heid zich weet te onttrekken, dan roe pen die mannen Pas op, uw recht is ook het onze onze plichten zijn de uwe en die zullen wij u doen vervullen. Zeker bestonden dergelijke mannen vroeger ook, maar hunne pogingen wa ren vruchteloos, of omdat het volk hen niet begreep, of omdat het zoodanig stoffelijk ten onder gebracht was dat het zich niet meer ilierfof kon ver heffen. Julia wss maar al te blijde aan het medelij den van de weduwe te kunnen ontkomen zij begaf zich naar hare eigene vertrekken, die tamelijk verwijderd waren van de kamers welke Lionel Westford bewoonde. Zij zond hare kamenier weg en verwisselde haar zijden kleed met een wit morgendkleed. Niettegenstaande hetgeen zij tot mrs Melville gezegd had, gevoelde zij geen den minsten lust om te slapen integendeel, zij gevoelde zich buitengewoon helder wakker. Ieder harer zenuwen was tot uiterste gespannen, al hare zintuigen waren in de hoogste mate opgewekt. Zij ging naar het venster en wierp het open maar zelfs de Koude nachtlucht was niet in staat haar brandend voorhoofd te verkoelen. De overspanning van deu dag, de ontroering, die zij ge oodzaakt was geweest te verbergen, hadden haar sterk aangedaan. Nu, terwijl zij alleeu was, en zich vrij aau hare gewaarwor dingen kon overgeven, leunde zij met haar hoofd togen het vensterkozijnen, en snikte zenuwachtig. 0, ik bemin hom toch zoozeer, sprak zij zacht bij zichzelve, en toch kan ik hem niet redden. Ik durf zelf niet vragen ot het beter of slechter met hem gaat. Lang bleef Julia aau het opeu venster staan, en staarde in de duisternis van deu zomer nacht. Daarop zette zij zich aan een klein leesta fel tjo, dat met boeken overladen was, neer, en trachtte te lezen. Meer dan een uur lang zat zij met het boek in de Land. Hare oogeu dwaalden over de blad zijden, (lie hare hand werktuigelijk omsloeg maar zij kon geene de minste aandacht wijden aan den inhoud van het boek. Haar geest dwaalde gedurig af naar Lionel zij kon aan niets anders denken dan aan het gevaar, waarin hij verkeerde. Tot dien ondergang schijnen wij thans ook te komen indien de krisis niet ophoudt op ons te drukken. Den stoffëlijken toestand der werken de klassen en met haar dien der bur gerij verbeteren,moet ons streven wezen, willen wij met eenige hoop het zedelijk peil des volks verhoogen. In de steden en nijverbeidscenteis is dien staat ee- nigszins beter dan in afgelegen dorpen daar is het onderwijs meer doorgedron gen, en dat is de lichtstraal die ons in de verte toeschittert en die ons leeren moet dat we door eendracht en krachtbetoon alleen zegepralen moeten. Wie herinnert zich niet die bange kampen, die bloedige tooneelen op on zen geboortegrond gebeurd on waarin de geestelijkheid eene rol gespeeld heeft, welke niet ter hare eere strekt Welke ware Belg zou dien strijd wil len zien hernieuwen Daarom zal het kiezerskorps naaste jaar aan de klerika- len, die de uitvoerders zijn van de plan nen der geestelijkheid, doen verstaan, dat hunne plaats aan 's lands bestuur niet is, omdat zij enkelverken ten voor deele eener sekte wier hoofd te Rome woont. De kiezers zullen hunnon plicht be grijpen, ons van onze meesters ontma ken en aldus eeuen vaderlandschen akt plegen. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooron genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Inkomende rechten. Verleden week schreven we Da kle- rikalcn hebben reeds eene belasting op de betevleesch van den werkman gestemd nu willen zij er nog eene op den boterham leggen. Wij raden die uithongeraars aan van eens de redevoering te lezen welke door dengrootsten9kouomist van Duitschland en misschien van Europa, M. Broemel, nopens de inkomende rechten werd uitgesproken. Over die kwestie hande lende worden de woorden van M. Broe mel als Evangelie en zijne cijfers en statistieken als echt en ontegensprekelijk door vrienden en vijanden aangenomen, zoo wel kent hij die zaak. V elnu die heer bewijst dat Duitsch land met zijns inkomende rechten het duurste brood eet van gansch Europa. Zij herinnerde zich wat de doctor omtrent zijne ziekte gezegd had. Als hij niet goed be waakt werd, kon hij wellicht de eene of andere waanzinnige daad bedrijven. Er waren voor beelden van mensehen, die in koortsen, zooals de zijne, zichzeiveu van het leven beroofd hadden. Geene woorden zijn in staat den schrik uit te drukken, welka deze gedachte haar inboe zemde. Inde eerzaamheid en stilte van den nacht namen die angst en schrilc met ieder'oogenblik toe. Indien nu de personen,die den zieke bewaak ten, eens iu slaap vielen,dacht zij. Mrs Beckson was een oude vrouw en het was niet onwaar schijnlijk, dat zij aan hare slaapzucht zou too- geven. Thomas Marrison kon wellicht zijnen post aan het ziekbed verlaten. De penduul op den schooi'steenmantel sloeg elf ure, half twaalf,twaalf ure, en nog zat Julia met een angstig gevoel over dit alles te peinzen. Afschuwelijke spookgedaanten rezen voor ha re oogen op. Zij zag Lionel met bloed bevlekt, stervende, met eene gapende wonde aan den hals. Ieder oogenblik verwachtte zij een waan zinnigen gil te hooren, die in de stilte van den nacht door het huis weerklonk. Eindelijk kon zij d ze gedachte niet langer uitstaan haar angst 3teegten top. Julia begon de kamer op en neer te loopen. Het was nu kwartier na twaalf uren. Ik kan die onzekerheid niet danger uit staan I riep zij eindelijk uit. Ik wil in elk ge- va! weten, of hij goed opgepast wordt. Een en kele blik in zijne kamer geworpen, zal mij overtuigen of mrs. Beckson waakt of slaapt. Als ik maar weet dat hij zijn lijden beter kan ver dragen. Zj op mde de deur, en wierp eenen blik in den gang. Alles was donker en stil. Er bestond weinig twijfel aan of het geheole huishouden Op 30 November laatst kostte de tarwe en de rogge bij ons 19 fr. en 14 fr. de 100 "kilogr., te Berlijn 24.50 fr. en 21 fr. Volgens M. Broemel moet een Duitsch huisgezin bestaande uit 5 personen jaar lijks 12$ franken meer uitgeven voor brood dan hier in België. En zulke wraakroepende belasting zou M. Dumont en zijne kliek hier willen invoeren Iu die redevoering vinden wij verder: Vroeger werden er jaarlijks in Berlijn 94,000 verkens geslachtnu ten gevolge der vlee8chbelasting nog slechts 77,000 alhoewel de bevolking der hoofdstad eventwel dagelijks vermeerdert. Inte gendeel het verbruik van peerden- vleesch neemt op verbazende wijze toe en het wordt reeds aau 1.50 fr. den kilo verkocht. En wat nog meer dient in aanmerking genomen te worden is dat de uitvoer van bijna alle inlandsche arti kelen vermindert naarmate de inkomen de rechten verhoogen. Voor het ijzer, de zijden en katoenen weefsels is er vermin dering van 8, 7 en 11 per honderd tegen verleden jaar. V at denkt Denderbode daarover Varsch ongedierte. Do republiek van Brazilië gaat zich van de jesuieten ontmaken en meer dan waarschijnlijk zullen die roofvogels zich in België komen nastelen.„Wij hebben reeds jaarlijks 28000 paters* en nonnen van alle slag en kleur vet te mesten dit leger uitzuigers gaat nu nog met 3 4000 nieuwe lediggaugers vermeerderd worden. Dagelijks worden arme duivels van vreemdelingen, zonder middelen van bestaan, kortweg over de grenzen gezet, maar de Braziliaansche jesuieten zullen integendeel met open armen ontvangen worden. Ons mouchards-min.iste.rie zal hun niet vragen waarvan zij leven en hen volkomen gerust laten ziju ze de baas van 't kot niet Wij mogen ons dus zekeren morgen aan dit onaangenaam bezoek verwach ten Zij zullen komen lijk de Duitsche jesuieten gekomen zijn ons land is toch zulk goed melkschaap en waar de eene den room hebben geroofd zullen de andere nu nog den wol komen scheren. Van wat ze leven zullen, dat weet de duivel alleen. Zij zullen alles wel zoo goed weten te vinden dat ze na een jaar of tien hier een vijftigtal eigendommen zullen bezitten ter waarde van twee a drij honderd duizend franken elk. had zich te.' rist begeven, behalve de beide dienstboden, die de wacht bij deu zieke hiel den. Julia wikkelde zich in een donkerkleurigen shjal en sloop vervolgens met behoedzame schreden den gang door. Zij opende de deur van Lionel's kamer. De kruk draaide bijna zonder eenige moeite iu ha re hand om. Zij zag naar binnen, en oen enkele blik overtuigde haar, dat hareangstige bezorgd heid niet ongegiond geweest was. Mrs. Beckson lag met haar hoofd achterover op de kussens van den armstoel, en hare gere- regelde diepe ademhaling toonde aan, dat zij in diepen slaap verkeerde. Er bevond zich niomand anders in de ka mer. De zieke was creneens in slaap verzonken. IIij lag geheel bewegingloos met zijn gelaat naar de deur gekeerd waardoor Julia binnen gekomen was. De ruime gordijnen van het ou- derwetsche ledikant waren opengeslagen. Julia trad de kamer binnen met het voorne men om mrs Beckson te wekken, maar juist op het oogenblik dat zij den stoel der huishoudster naderde, schrikte zij vaa. het geluid van voet stappen in den gang. Haar eerste gedacht was, zich te verbergen. Zij vrees Je dat haar bezoek in de ziekenkamer ontdekt zou worden, omdat dit bezoek een bui tengewone belangstelling iu het lot van Lionel Westford moest verraden. Zij gaf aan dat eerste gedacht gehoor, omdat haar geen tijd tot nadenken overbleef. Zijsloop stil achter 't ledikant om, naar de andere zijde, waar zij het best door d gordijnen verborgen kon worden. Van tusschen de rauwe opening dier gordij nen was zij iu staat alles te zien, wat in de ka mer omging. Wordt tvortgetei.) DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1