Pillen De Pratere Mon Lion. Stad en omliggende. Verschillig nieuws. En wat kost daarenboven bun jaar- lijkscbe onderhoud niet Waar halen zij al dit geld Dat zijn uw zaken niet, antwoorden de klerika- len en zij hebben gelijk. Wij beklagen degenen welke van suiker-ooms en suiker-tanten moeten erven, want die jesuieten hebben er het fijn van weg om scherreweg te spelen. Boum boum Onder den ronkenden titel van Verplette ring van 't oeeicieel onderwijs, komt 1)enderbode in zijn nummer van verleden Zondag met een artikel voor de pinne, waarin hij be veert, dat het officieel onderwijs ia den laatsten wedstrijd tusschen de lagere scholen door de zoogenaamde vrije scholen werd ge klopt. Dit artikel, waarschijnlijk uit het een of ander klerikaal zeeppapier overgenomen of door een genie van het gehalte van Slimmeken aaneengeflanst, heeft eiken man, die de zaak verstaat en weet hoe de jaarlijksche wedstrij den ingericht zijn, eens de schouders doen op halen of medelijdend doen lachen. Denderbodewij verstaan waarlijk niet, hoe gij dit potje hebt durven aanraken e« roeren Wij houden U vast en gaan u en uwe beslis sende zegepraal eens aan den muur nagelen. Wij ook gaan cijfers onder de oogen bren gen, die U niet mogen verdacht voorkomen, vermits zij uit dat zelfde Staatsblad genomen zijn waaruit gij uwe ongerijmde bewijsvoering genomen hebt. En nu ter zake I. Het getal mededi igers, welke aan den wedstrijd van 1889 deel genomen hebben was a. voor de gemeentescholen 11766 meded. b. aangenomene scholen 2652 id. c. vrijescholen 1569 id. II. Middengetal der punten gewonnen per mededinger (maximum 200 punten) a. Door de gemeentescholen 128.5 punten fr. aangenomene scholen 117.4 c. vrije scnolen 135.0 UI. Verhouding per honderd tusschen het middeugetal der schoolbevolking en het getal mededingers a. Gemeentescholen 5,37 b. Aangenomene scholen <- n[t e. Vrije scholen 6,24 IV. Mededingers in voorgaande wedstrijden reeds' bek oond en welke in den wedstrijd van 1889 nog hebben medegedongen a Op 11766 medadiag. der gemeentesch. 2283 veter. b. 1566 vrije ld. 396 of a. 18 p. h. veteranen voor de gemeentescholen. b. 25,3 id, id. vrije scholen. Zie Denderbodedat zijn cijfers genomen uit het Staatsblad van 21 November 1389 en wij dagen u uit daar iets op aftewijzen. En nu gaan wij uwe beslissende zegepraal eens op den keper beschouwen en u bewijzen dat gij veel beter zoudt gedaan hebben van uwen bek in de pluimen testeken, dan van over dingen te schrijven, waarvan gij niet het minste begrip hebt, of welke gij wetens en willens verdraaid en verknoeid hebt. Uit de opgegevene cijfers blijkt het1° Dat de aangenomen scholen geheej> t land op de deerlijkste wijze door de gemeentescholen ge klopt zijn, want vooreerst zij komen maar met 4 57/100 per honderd hunner leerlingen op terwijl de gemeentescholen 5 37/100 per hon derd opleveren tweedens liet middengetal der punten gewonnen per mededinger der aan genomene scholen bedraagt maar 117 4/10 punten, daar integendeel dit getal tot 128 1/2, dus ruim 11 punten per leerling meer, voor de gemeentescholen uitmaakt derdens de ge meentescholen leveren maar 18 per honderd veteranen of vroeger gediplomeerde leerlingen op, terwijl de vrije scholen met 25 3/10 voor den dag komen Vergeten wij niet, dat al die aangenomene scholen voor 1884 vrije of katholieke scho len waren, en de klopping welke zij elk jaar krijgen dus eene davering is op den rug van het vrij onderwijs, waarmede Denderbode zoo hoog oplooptGeen wonder dat Stimmeken in zijn artikel zegt Wij willen de aangeno mene scholen ter zijde laten, omdat zij met onze bewijsvoering niets te stellen hebben. Neen neen vriend Slimmcken, gij hebt ze ter zijde gelaten, omdat zij u in d n azijn- tobben duwen, omdat zij gansch uwe here te neering in duigen slaan en zouden bewijzen voorden domsten onder de dommen, dat de zoogenaamde zegepraal uwer kakscholen niets anders is dan eene verplettering In de plaats van dus te roepen Hoezee 1 hoezee roep liever O wee I o wee dat strijde komen met 25 3/10 per honderd vete ranen 11 Denderbode gij hebt eene schoone gele genheid om te zwijgen, laten voorbijgaan I Als ge ons antwoordt, zeg dan toch aan uwe lezers dat uwe cijfers van Zondag ONJUIST waren en dat ge volstrekt op de onze NIETS kunt afwijzen. Wij zijn benieuwd om te vernemen, hoe ge zult beproeven om u uit den slag te trekken en verwachten uw antwoord met ongeduld. Vooruitgang door 't Werk. Verleden Zondag hebben wij het genoegen gehad, in de prachtige zaal Concordia een der schoonste avondfeesten bij te wonen, die er ooit gegeven zijn. Zang, muziek, alleenspraak, tooneelspel, volksvoordracht, niets ontbrak aan het wel voorzien programma, waarvan al de punten met evenveel goeden smaak als kunst en be hendigheid uitgevoerd werden. Ook was er een talrijk en uitgelezen publiek naar de zaal gestroomd. Dit immers is het welsprekendste bewijs dat de feesten, door de verschilllige afdeelingen van de maatschappij Vooruitgang door 't Werk aangeboden, ten volle in den smaak van het volk vallen, dat zij onder alle opzichten de algemeene goedkeu ring verwerven en dat zij voortaan dank aan den onvermoeibaren ijver van haren wakkeren Voorzitter, den heer Ëmiel Meert op immer aangroeienden bijval mogen rekenen. Wij ztillen dan niet spreken van den zoo hooggevierden Ladeuze, die met zijne verruk kende, zoetvloeiende stem verscheidene roman cen uit zijn puik repertorium heeft gezongen, noch Vein den jongen heer Albert Lisssens, die het klavier reeds onder zijne behendige vingers betooverende klanken weet te ontrukken, noch van de boertige all enspraak van den kluch- tigen A. Tossens, die ons zoo gemoedelijk doen lachen heeft, noch van het zoo koddig Tooneel- stukje Een Schrikbewind waarvan al de rollen, zonder onderscheid, op eene meester lijke wijze vertolkt werden. Immers, meer dan eens reeds hebben wij de gelegenheid gehad, al die jeugdige kunstlief- bers te bewonderen. Nochtans moeten wij hier de spelers De Braeckeleer, Singelyn, Eiinan, Druck, enz. ncemen en bijzonder lof toezwaaien Anne, die zoowel de rol van heeft. welke gedurende zijn leven zooveel 1 diensten aan de nijverheid bewezen heeft In het sterfhuis werd namens de maat schappij Les Amis Constants door den heer advokaat Galle eene fransche lijkrede uitgesproken, waarvan de vrije vertaling volgt De fanfarenmaatschappij Les A mis Con stants schaart zich bij de gansche stad om eene welverdiende hulde aan wijlen J.-B, Jelie te betoonen. Zij acht het zich eenen diepen plicht Dengene tot aan zijne laatste rustplaats te vergezellen welke zoo vele jaren eerst haar Voorzitter was en later haar Eere-Voorzitter werd. M. Jelie nam in 1876 het Voorzitterschap der Oude Garde aan «n dank aan zijne verkleefdheid waa zij weldra uit den moeielij- ken toestand getrokken waarin zij alsdan ver keerde. Sedert dan heeft de overledene uit al zijne krachten medegewerkt om de maat schappij op den weg des vooruitgangs voor waarts testooten. Fier zijnde over de Oude Garde was hij er met lijf en ziel aan ver kleefd en deze trouwvolle verknochtheid heeft hem tot op de laatste uren van zijnen hoogen ouderdom blij ven bezielen. Wanneer het overgroot aantal jaren hem niet meer toelieten als Voorzitter werkzaam te zijn dan wilde onze betreurde Voorzitter ons een blijvend aandenken nalaten dan schonk hij ons dit prachtig vaandel, hetwelk zich als een nieuw zinnebeeld nevens de andere komt plaatseD welke den oorsprong en de geschie denis onzer aloude maatschappij afschetsen. Die standaard getuigt van de beste dagen der Oude Garde. Hij herinnert ons een geliefd Voorzitterschap en den naam van zijnen edel- moedigen begiftiger. Hij verzekert aan zijne nagednehtenis de achting en deu eerbied welke hem gedurende zijn leven omringd hebben. «De Oude Garde beweent diep het af sterven van hareu Eere-Voorzitter. Het Bestuur en al de Leden sturen Hem met een laatst vaarwel de uitdrukking van hun diepste spijt toe. Bij het ter pers leggen vernemen wij het afsterven van den heer Carolus De Blieck, pastoor-deken in onze stad gedurende 32 jasen. aan P. Minus vervuld Waarop wij echter de bijzondere aandacht voor het oogenblik vestigen willen is de Cercle Symphonique. Sedert lang bestond er onder de talrijke liberale kunstminnende maatschappijen van Aalst eene leemte. Onder andere oogpunten was men reeds goed ingericht. Enkel ontbrak er nog eene Symphonic om de concerten, vertoo ningen en volksvoordrachten op te luisteren. Die" leemte is thans aangevuld. Dank aan den ijver en de zelfopoffering van den talentvollen I estuurder der Oude Gardeden heer Van der Linden wiens faam op het gebied der muziek alom gekend en hoog geschat is, en dank aan de welwillende medewerking van verscheidene jonge kunstenaars, is er hie. een Cercle Symphonique ontstaan, dio verleden Zondag zijne eerste intrede in de wereld heelt gedaan. Schitterende en eervolle optreding die, men mag het zeggen, ieders verwachting overtroffen heeft l..." Willen is kunnen; al doende leert men!» Dit hebben Zondag avond de leden van dien pas ontluikenden Kring op de klaar- blijkelijkste wijze bevestigd. Ook hebben üe talrijke toeschouwers de knappe uitvoering der verschillige stukken met de warmste en wel verdiende toejuichingen bekrachtigd. Iedereen was het eens te bekennen dat dit begin prach tig, overheerlijk en bijzonder goed gelukt is en dat de jeugdige Symphoniston het met aanhou denden ijver eu onverpoosde oefening ver brengen zullen en in eene niet ver verwijderde toekomst groote diensten zullen bewijzen. zal u beter passen. Uwe lezers weten ook niet, Denderbode, dat de gemeente-en aangenomene scholen elk jaar 4 per honderd van de schoolbevolking moeten ten wedstrijde voeren, en dat de vrije scholen niet moeten maar mogen mededingen met zooveel leerlingen als zij willen. Wat be- teekent zulke verordening of reglement er- onderstellen wij, dat er hier te Aalst een vrije onderwijzer zij, die Lier Chipkaheet. In 1886 had Pier geene leerlingen die bekwaam waren om mede te dingen in 1887 ook niet; in 1888 ook nietmaar eindelijk in 1889 is Pier er in gelakt vier of vijf leerlingen voorden wedstrijd te bereiden. Dat zijne vier of vijf leerlingen bekroond worden, wien zal het verwonderen V Besluitde vrije scholen komen slechts ten wetstrijde, wanneer zij zeker zijn van te ge lukken en onthouden zich in het tegenoverge stelde geval. Op die wijze is men altijd zeker van te winnen en elke ernstige mensch zal in eenen schaterlach schieten als hij het artikel van den Denderbode zal lezen De vrije scholen komen dan alleenlijk allo twee óf drij jaren eens voor de pinne, wanneer zij eenige uitstekende leerlingen hebben, welke zeer dikwijls uit de officieele scholen getrokken zijn door dwang en bemoeiing vau den pastoor, wi jr ouders dikwijls uit ekocht worden, enz. Hebben niet alle gemeenteonderwijzers altijd ondervonden, dat de priesters het meeste jachtmaken juist op hunne beste leerlingen En zeggen, dat die scholen dan nog ten wed- Wat de volksvoordracht betreft, despreker, heeft in eene kernachtige rede de hatelijke kiesknoeierij De Volder-Pourbaix en C8 tot bloedens toe gezeeseld en aan den schandpaal gespijkerd. Schoone zinsbouw, welgevoede stijl en zuivere taal waren de kenmerken zijner aanspraak. Met oefening en gewoonte zal hij een knappe, vlaamsche spreker worden, die hopen wij, nog dikwijls zijn redenaarstalent zal gebruiken tot geestesontslaving van oni werkvolk. Oös verslag zou mank gaan aan langdradig heid, moesten wij aan ieder in 't bijzonder den welverdienden lof toezwaaien, want zoovele handelende personen er in dit concert optraden, zooveel persoonlijke loftuigingen ook zouden wij dienen neer te schrijven. Wij willen ons dan beperken met onze har telijkste gelukwens, hingen toe te sturen aan het hoofd, aan de ziel van den Werkmanskring, aan den heer Emiel Meert, den ij verigen en werkzamen Voorzitter, die zich schijnt te ver dubbelen om zijne lastige taak met wijs beleid uit te voeren, om alles in den besten schik te brengen, om nieuwe aanhangers aan te werven, enz. En, in 't voorbijgaan gezegd, Zon lag zijn er, doorzijn toedoen, tal van nieuwe leden meer dan 50 aangeboden. Bravo, Voorzitter 1... Gij begrijpt de leuze Vooruitgang door't Werk N. B. In de tusschenpoos hebben wij een oogslagje geworpen op den nieuwen lusthof dien de alomgeachte volksvriend Yanderschue- ren doen aanleggen heeft. Het belooft een waar parkje te worden en bewijst dat de eigenaar voor geene geldelijke opofferingeu terugschrikt om dit Werkmansverblijf zoo mooi, zoo aange naam en zoo verrukkend mogelijk te maken. Maf. Brievenbus. Men meldt ons uit Maerbeke Heer Opsteller, De Dender galm schrijft dat de klerikalen meenen dat hun alles toegelaten is en ze boven de wet gewassen zijn op dorpen, zoo als hier, spelen zij met de wet lijk de kat met de muis. Ziehier een bewijs De boeren van Ternath, het volkrijkste ge hucht van Meerbeke, stelden voor de gedeel telijke gemeentekiezing van verleden Zondag over drij kandidaten om er hunne belangen te gaan verdedigen. Zij hebben waar een lid een oude knikkervoor gansch hun gehucht in deu raad, dus moet het u niet verwonderen dat zij van den gemeenteraad niets bekomen kunnen en dat alles voor het dorp is. Op 24 November laatst ging een der kandi daten, metdenoodige handteeken s ep getuigen de lijst op het bnrtel neerleggen. Hiei werden zij in afwezigheid des Voorzitters door zijnen Sekretaris als honden in een kegelspel ontvan gen, met de deftigste bewoordingen aangespro ken en op 't einde vriendelijk aan de deur gezet. Die boeren waren nogthans in hun recht, toen zij op wettigen tijd die kandidaturen kwamen voorstellen. Maar is er nog wel recht met ons ministerie 's Anderendaags werden de kandidaturen, door tusschen komst van den baas van 't dorp, men weet niet waarom, ingetrokken. De boe ren van Ternath, welke zooveel van die kiezing ver acht hadden, in hunne hoop te leur gesteld, vragen nu of het daar bij blijven zal Wel zeker, zijn de papen niet meester Op 16 November geeft hier een gewijwaterd ventje zulke ferme pekking aan zijnen stok ouden vader, dat de grijsaard met wonden naar zijn bed gedragen wordt. Denkt gij misschien dat er proces-verbaal werd opgemaakt?... Toe dan Wij worden immers bestuurd door de zwart jes. Een uwer trouwe X. Het artikel over Paardenmarkten tot toeko mende week verschoven even als een antwoord op Denderbode. Wülems-Fonds. AFDEELING AALST. Op Zondag 15 December 1889, om 5 1/2 ure 's avouds, ia het lokaal De Graaf van Egmont Groote Markt. VOORDRACHT, door den heer P. ANRÏ,Letterkundige te Gent ONDERWERP Is Zwijgen Oond Ingang vrij en kosteloos voor Damen en Ileeren. Er zal in de zaal eene schaal geplaatst wor den voor het gedenkteeken van Karxl MIRY. Wij sporen onze vrienden aan zoo talrijk mogelijk ditteest met hunne tegenwoordigheid te vereeren Stad Aalst. Letter-en Tooneelkundig Gezelschap VOOR TAAL EN VRIJHEID. 78e VERTOONING te geven op Stadsschouwburg op «ondag 22 December 1889, met de welwillende medewerking van de Cercle Symphonique. Opschorsing van abonnement. DE SLOTMAKER VAN WYNEGHEM, Een jaloersche Tiger, Gaanderij 50 centiemen. Bij uitzondering zullen er genummerde voor- behoudene plaatsen aan 2 franken ta bekomen xijnin het lokaal den dag der vertooning tot 4 ure juist namiddag. lezers Snuifjes. Geen man, geen kanon, geen paard meer. Zoo schreeuwden de kier kalen voor 1884. Diezelfde schreeuwers hebben het oorlogs budjet van 1890 met 466,942 franken vermiebderd. Leg ze me daar Overal hoort men klachten over den krisis er is geen werkgeen verkoop, kortom 't is een doorslechte tijd. Toch voor de kerken en kloosters niet Voor hun St.Nikolaas kregen ze van mi nister Lejeune 314,048 franken, zegge drij honderd en veertien duizend franken voor geschenk. "Wat zal het dan met Nieuwjaar zijn Betalen maar, jongens Sterfgeyal. Verleden maandag om 3 ure namid dag heeft onder eenen buitengewonen toeloop van volk de plechtige teraarde bestelling van wijlen J.-B. Jelie plaats gehad. Alle standen en klassen waren in den rouwstoet vertegenwoordigd rijk en arm, nijver ar eu werkman wilden deze laatste hulde aan den man brengen, De scholen van Pontstraat en Graan» merkt zijn doorslecht volgens de bis schoppen, schrijft Pier. Doch het schijnt dat de kapelaantjes, welke er les geven aan 8 franken per uurtoch niet vinden dat het geld er naar stinkt. O wat komedie Ons aalmoesenierken trekt jaarlijks 1350 fr. om de zieltjes onzer soldaatjes te redden. Waar staat het in Kristas leer geschreven dat men daarvoor betaald mori zijn En welke verdiensten zijn er dan nog bij als men voor de redding der zielen klinkende munt ontvangt Boutiek, kameraad Vlaamsche Schouwburg, Lakenstraat, Brussel. Heden Zondag, eerste opvoering van het nieuwe drama met groote toon°elschik- kiug, De Bastaard van Wezemaal. Morgen Maandag, Woensdag en Donderdag, dezelfde vertooning. De liefhebbers van tooneel zullen met genoe gen die vertooningen bijwonen welke een bui- gewoon succes zullen hebben. Het nieuw oorspronkelijk vlaamsch gewrocht is vol dra matische toestanden. Het 3' tafereel zal opgeluiiterd worden door eenen Rijendans uit de XIII" eeuw. In het 4° tafereel zal een Prachtigen wagen met ossen bespannen op het tooneel verschijnen In het 6" tafereel zullen acht schermmeesters een spiegelgevecht leveren. Het 8" tafereel zal eindigen met een prachti gen slotkoor. De rol van den Bastaard zal vervuld worden door Mej. Steven die van Kapitein Declerc, door M. Fritz Bouwmeester. zuiverend bloedzuiverend met salseparoille, «onder aloès. cö B fl Met hen verandert alles.Ouden- ghien (Henegouw,) 27 Januari 1889. Ib ben zeer tevreden over de Zwitsarsche pillen aan 1 fr.50 de doos zij hebben mij in zonderheid veel goed gedaan om mij de spijsvertering te vergemakkelijken ik leed daarbij aan hoofd zeer en zenuwpijnen, het gebruik dezer Zwitsersche pillen heeft mij onder dit opzicht zeer veel vooruitgeholpen. (Handteeken gewett.) G Duquesne. Eischt den groenen band tot waarborg, mot het handteeken van den algemeenen depot houder voor België M. Pelerin, apotheker, 12 Schildknaapstraat, Brussel. HOTEL DE L'UNIVERS, 4, rue Geoffroy-Marie, prés la Bourse et les Grands Boulevards, tenu pax* Ilonoré Meert. PRIX MODÉRÉS. tegen en verloste den gevangen bakker. Verschrikkelijke grauwvuurontploffing. Maandag namiddag, rond 2 ure, heeft eene verschrikkelijke grauwvuui ontploffing plaats gehad in de putn. 2 der mijnen van Fontaine- TEvêque, op 497 meters diepte. Vijf mijnwerkers, die juist een anderen ploeg kwamen vervangen, zijn op den slag gedood. Ziehier hunne namen. Daoust, 39 jaar, ongehuwd Fehilant Philip pe, 30 jaar, id., Desainte Henri, gehuwd, vader van 4 kinderen Voget Fel, 44 jaar, id., vader vau 4 kinderen André Joseph, 29 jaar, id., vader van 3 kinderen. De lijken zijn 's avonds,rond 10 ure. terugge vonden. De mijnwerkers zijn moedig hunne makkers ter hulp gesneld. De ingenieurs en het parket onderzoeken samen de zaak. Schrikkelijke moord te Temsche. Eene schrikkelijke misdaad is te Temsche op de Schelde gepleegd. Sedert Zondag lag daar een schip geankerd, waarvan de masten gestr keu lagen. De manschappen van den boot Wilfort, willende weten wat zulks te beduiden had, klommen donderdag morgen, omstreeks 10 ure op het schip. Een schrikkelijk tooneel bood zich aan hunne oogen aan De schipper lag daar lerenloos in een plas bloed uitgestrekt, de hals was van het lichaam gescheiden. De politie werd in allerhaast verwittigd en een nader onderzoek werd ingesteld om de vrouw te vinden. Na lang zoeken werd zij ontdekt onder de brug, in het rietde ongelukkige was insge lijks dood. De hond werd daarna ontdektde moordenaars hadden het dier in eenen zak ge stoken. Het parket is ter plaatse. Het schijnt dat de rechters op het spoor der moordenaar i zijn. P. S. De vrouw was geboren te Boom eu do man te Rumpst, Ziehier eenige nadere bijzonderheden over den geheimzinnigen dubbelen moord te Tem sche gepleegd De vermoorde schipper heet Bal en woonde te Rumpst, zijne echtgenote heet Boeykens. Haar lijk werd in het riet weergevonden, nabij het kasteel van mev. Janssens-Smits, zij heeft eene sneê over het aangezicht en een der ooreu is afgekapt. Men heeft an boord ook eenige kinderkleederen gevonden. Waren er kinderen aanboord? Zijn ze vermoord of verdronken? In eene kromming van den Scheldekant, vond men een verlateu bootje, dat van het schip moet zijn, waarin 't drama was gebeurd. Het zonderlingst is dat de schipper met zijne schuit niet op deu weg la.', om naar huis te varen hij kwam van Aalst, waar hjj dezer dagen haver had gelost. Hij werd d >or een sleper hier gebracht. Er moet minstens eene som van 500 fr. aan boord geweest zijn, men heeft geen rooden duit in hotjsclup weergevon den, tenzij een vijffrankstuk in deu zak der vermoorde vrouw, diefstal is dus de drijfveer Ier misdaad geweest. De politie van Temsche varwittigde het parket van Meohelen welke reeds ten 2 1/2 ure ter plaatse was. Eeu schipper, met zijn vaartuig van Antwer pen komende, heeft de schuit van den ver moorden schipper naar de kaai van Temsche gevoerd. De twee lijkeu werden in het gasthuis van Temsche neergelegd, waar de lijkschouwing heeft plaats gehad. De man is zoodanig ver wond dat hij niet meer kennelijk is. De wets dokters hebben eenen tand in zijne Jteel ge vonden. De heeren van het parket zijn oumid elijk daarna naar Boom eu Rumps vertrokken om tot nieuwe opzoekingen over te gaan. P. S. Gisteren morgend is de familie ta Temsche aangekomen om hunne ongelukkige bloedverwanten te herkennen Uit hunne verklaring blijkt dat het de lijken zijn van moeder en zoon Bal welke alleen het schip bevaarden. Er bevonden zich geene kin deren aan boord. De misdaad maakt nog altoos veel opschud ding vooral onder de schippers want zul se schrikkelijke misdaad is zonder voo:gaande op de Schelde. Het ware wenschelijk dat eenieder zonder vrees meewerkte in het opzoeken van het spoor van den moordenaar. Men heeft zware vermoedens op zekeren persoon. LaterDe dader van den scbnkkelijken moord is aangehouden omstreeks 3 ure 15 te Thielt. Hij had reeds 500 franken kunnen ver bergen, het parket heeft slechts 5 fr. in zijne zakken gevonden. De dader is de man welke de ongelukkigeu met zijne boot te lemsc >e heeft gebracht. De moordenaar werd ontdekt door een bebloede handschoen, welke hij in zijne vlucht had verloren hij werd aanstonds voor de lijken zijner slachtoffers gebracht. Moord te Vloesberge. Het parket van Doornik is vrijdag nammiddag te Y'oe.sbercen (Flobeck) aangekomen om een onderzoek te openen aangaande den moord gepleegd op den genaamden Henri Bienheureux, meer gekend PARIS. Een dagen bak- de Drama in eene"hondenkar. ker van Wervick was over eenige held van eeu zonderling avontuur. Hij reed met zijne kar naar de Fransche grens, maar werd onder weg door eene gewei dige regenvlaag overvallen. Wenschen te schuilen zonder tijd te verliezen, kroop hij in zijne karen hield onder het rijden met de eene baad het deksel open. Maar eent ongelijkheid van den weg veroor zaakte eenen schok en lap daar lag het scheel toe. Daar het slot bij hettoevallen was afgespron gen, zat de man gevangen. Hij riep, klopte, flootmaar hoe meer leven hij maakte hoe harder de honden over den weg holden. De man had reeds een uur met het doodzweet over heel het lichaam ezetcn. toen hij er iu gelukte eene plank van den bod m los te werken en er een been door te steken. Dit werd gezien door een smid, wiens aandacht door het la wijd was gaande gemaakt. De smid hield het gerij onder de naam van Geluk oud 78 jaren. De woning van den vermoorde bevindt zich op eene zeer afgelegene plaats, op ongeveer 600 meters van de standplaats van den trein. Daar er geene herbergen in den omtrek zijn werkt het parket in eene hofstede. Het slachtoffer, een ongeiiuwd man van 78 jaren, bewoonde alleenzijn huis, waar hij ecu wonder leven leidde. Overal was hij voor zijne gierigheid gekend, nooit was er vuur in zijnen haard, en de woning gelijkt van binnen veeleer aan een hondennest of eenea stal dan am een menschenver blij f Ook had het volk, door bijgeloof aancez 4, eene eigenaardige vrees voor dieu man. Ie le- reen was zoo voel te meer verwon lerd over zij ne levenswijze, daar men w.st dat hij geld bezat, niet hij hem maar bij andere m°n8ihen. Hij had nochtans een verborgen spa irpot209 fr. omtrent lagen onder eenen hoop pannen dit wist het slachtoffer en ook zijn broeder Victor, zijn gebuur. Hendrik Bienheureux had den woensdag avond doorgebracht bij zijnen broeder Victor, met wien hij tot 9 1/2 ure had gekaart. Het slot zijner ingangdeur was niet gebroken en dus naar alle waarschijnlijkheid, heeft de moordenaar zij a si ichMfei opgevolgd en het, bij het binnentreden in zijne woonst een st< k toegebracht in de Keel, waarmee de slagnier afgestoken was. Bienheureux is vooruit op zijn aangezicht op den vloer gestuikt. De moordenaar heeft niet geaarzald. Hij 11 drama in drie bedrijven door H. Van Peene. blijspel in esn bedrijf door H. Van Peen*. Benedeplaatsen 1 -50 fr. Balcon 1-00 fr. II! B Zuiveren het bloed, veroorzaken f eene kolie- B ken het beste en krachtdadigste purgeermiddel, genezen, maagziekten, brandende opwerpingen, 2 brand der ingewanden, opstijgingen en chroni- jj rt) echa afgangen, hoofdkwalen, lever en slijmzielt- h ten, onmisbaar in tijdstippen van ontwikkeling H en krietieken ouderdom, behouden tegen bloed- q h opdrang geraaktheid en alle besmettelijke ziek- ten, worden genomsn op alle uur van den dag Prijs fr 1-50 de doos. DE ,h Algemeen depot to Oostende apotheek PRATERE, Louisaetraat, 5, Brussel, apotheek SEVERIN, Hoedenmakersstraat, Enghien, apo theek Moreaux,

De Dendergalm | 1889 | | pagina 2