AUXSÖURDS Verschillig Nieuws. KLM ►ra tegen, maar ook in zijne oogen glinsteren bit tere tranen, die spoedig stollen tot ijs En pijnlijker wordt zijn gang, en trager worden zijne bewegingen Zijn bloed verstijft, de koude dringt door spier en pees en been en merg Hij kan niet meer, bet wachtbuisje wm-dt zijn laatste toevluchtsoord. Daar worstelt bij te vergeefs tegen den slaiip hij droomt nog een stond van het ouderlijk huis en voorbij is alle lijden. De dood heeft den volksjongen verlost Twee dagen later komt de maar in liet dorp dat hij overleden is, en misschien zal de brou werszoon naar de betaalde mis gaan, die, dooi den onderpastoor, voor de zielerust van den ouden speelmakker zal gezongen worden Een gruwel Op den buiten. Men spreekt van gebrek in de stad, maar heeft men al wel op de buitenbe woners gedacht Het schijnt dat daar onder de armen eene ellende heerscht, die alle gedacnt te boven gaat. Ongelukkiglijk kunnen deze aan de rijke woonsten geene hulp gaan afsmeeken ou wat het bestuur van Weldadigheid' aangaat dat blijft zoo koufi-en ongevoelig als marmer. In talrijke gemeenten hebben die be sturen eventwel verscheidene duizenden franken inkomsten maar hulp eu onder stand geven, dat kennen zij niet. Er gebeurt nog erger de wet ver biedt aan de leden van gemeente- en armbesturen van eigendommen te huren die an die gemeente of dien arnve toe- behooren. Denkt gij dat men die wet eei' ligt Ore»,ïvi we'r 'mee 'j onder den naam van an leren huren de leden van die be stuten de beste eigendommen dezer c j zeer lange prijs, terwijl de klein boerkens veel meer moeten geven voor slechtere gronden. Zoo wor en de armen bestolen, en als ze dan bij dringende nood soms meel, j kolen, deksel, kleeding, enz. bekomen, vraag dan eens waar zij dat moeten gaan halen Het is meer dan tijd dat daar veran dering aan kome. Ze krijgen de poepers. Wanneer over eenige weken de kwes tie der herziening zoodanig veld won dat onze klerikale hooiden gevoelden dat het gevaarlijk zou ziju zich tegen dien machtigen gedachteustroom te verzetten, dau riepen I'Impartial, le Bien PublicLe Journal de Bruxelles en an dere sakristijblaüen uit, dat men kost wat kost aau dien volkseisch moest toe geven. Dan verklaarden zij zich aanhangers der herziening en dan ook stemden zij het voorstel Janson. Dat alles was oogenverblinding, niets anders dan komedie. Zij verklaarden zich herzieningsge- ziud omdat zij op onderlinge twisten, op scheuring tüsschen de liberalen re kenden. Zij verklaarden zich lierzieningsge- zind omdat zij de hoop koesterden van de liberalen nooit tot eene formuul te zien komenen verlustigden zich reeds op voorhand in de onmacht de twee dracht en den doodstrijd der liberale partij Maar nu ze gezien hebben hoe het algemeen stemrecht gesteund op geë- venredigde vertegenwoordiging van dag tot dag met duizenden aanhangers bij- wini en in de liberale Yereenigingeu onzer Vlaamsche provinciën aangeno men wordt uu zij gewaar worden, hoe onze radikaalste leiders, de HH. Janson enFeron, de eendracht voor de herzie ning prediken, eu onze gematigdste ver tegenwoordigers zoo als baron de Macar en M. Sabatier zich bij het algemeen stemrecht aansluiten nu zij bemerken dat de stroom klimt, de zaak ernstig wordt nu maken zij rechtsomkeert en verklaren zich tegen de herziening voor het algemeen stemrecht. Zoo worden de huichelaars ontbloot. Spuwt maar vuur eu vlam, heereu klerikalen, wringt en wei?telt u maar, maakt u staal en rots, verbroken zult ge worden, vergruisd onder den volks wil. Dat is vast, dat is onvermijdelijk Door de stemming van 111 November hebt ge békend dat de eischen van het volk rechtvaardig waren aan die ei schen zal recht gedaan worden. Het volk zal stemrecht hebben, die zaak is heilig. In doodsnood. Mr Woeste is verleden zondag in Geepaardsbergen gaan eten en bijgevolg ook gain praten. En weet ge wat die noodlottige man zoo al aan zijne disch- genooten heeft gezegd Dat het misschien voor de laatste maal is dat hij als vertegenwoordiger daar tot hen spreekt, vermits geen enkel vertegenwoordiger verzekerd is van herkozen te worden, zoo het al- gemeen stemrecht inj?<?oerd wordt. Hij zal aan de Gror^wét getrouw blij - ven en haar totfref uiterste verdedigen, al moesi hij gansch alleen staan. Van ue vertegenwoordiging der minder- heden of ander kiesstelsels wil hij niet hooren. In.do tegenwoordige onstandigheden zijn zulke verklaringen goud waard. Ah Mijnheer Woeste schrikt voor ziju mandaat Ah Mijnheer Woeste vreest de her ziening Goed zoo, jongen ge moogt nog groener zien dan het groenste koper groen, maar te hervorming zal er ko men, willens cf niet. Ge moogt huilen zooveel ge wilt, je- reniiassen dat uwe partij en de manda ten van al uwe polichiuellen-kollega's gevaar loopen, in doodsnood ziju, recht zal er mo ten geschieden en eerder dan ge wel denkt, Gij wilt zelf van de vertegenwoordi ging der minderheden niet Te beter, kameraadje. Denderbode en het Land van Aalst zijn van een gansch ander gedacht hierover, maar gij, als radikaal politieker en ver blinde dwteper, gij wilt van die halve middelen niet hooren alles of niets is uwe leuze. Zoo hebben wij u het liefst, M. Woeste. Het volk is insgelijks van dit gevoelen, en daar het tot hiertoe in burgerrechten nog niets gehad heeft wil het voortaan gelijk anderen alles hebben. De toekomst zal uitwijzen wie van beiden het sterkste is gij of het volk. Maskers af Pier, t groot lawaai, stoelt gedurig op zijne waroe genegenheid voor den werkman Ze.: eens, manneke! ais gij toch die voorueeidige volk; riend zijt vraag dan met ons 1° Afschaffing der verbruikingslasten, die zoo zwaar op den kleinen burger en den werkman drukken. 2° Vermindering der grondlasten voor de arme boerkens. 3° Verhooging der jaarwedden van al de kleine staatsbedienden. één hoofdrol geschreven is en van moeieüjk he den krioelt, moet die speler het meesterlijk kannen opvoeren, zoo niet kan het wel beha gen, maar geenszins dit effekt maken, dat men er van verwacht. Voor die meesterlijke op voering moet men dus eerst een voornaam too- neelspeler bezitten. Welnu, de hoofdrol van zondag, hoe goede speler ook, is voor die taak in de De Licht toren ii niet opgewassen, het is boven zijn be reik. Zulke roi moet men daarenboven van draadje tot naaldeken in al zijne bijzonderhe den kennen en dan nog vereischt het stuk grondig ingestudeerd en de tooneelschikking wel verzorgd te worden. Dat alles kon beter zijn. Wij bekennen volgaarne, dat M. Bayens redelijk wel gespeeld heeft, doch dat is niet voldoende zu'ke rol, wij herhalen het nog eens, moet meesterlijk vertolkt worden, zoo niet mislukt bet geheel, hoe knap oök de overigen zich uit den slag trekken of niet, zoo als het zondag gebleken is want, wij mogen hier gerust veroienden lof toezwaaien aan al de ander rollen. Wat de instorting van den Lichttoren be treft Zou men niet beter doen kleine too- neelspelen op te voeren dan zulke moeielijke drama's aan te pakken Voor het blijspel Een Boerenmeisje wa ren er nogmaalsrollenonvoldoende aangeleerd, bijgevolg liep het stuk niet Hink genoeg van stapel. Aarzelingen, hernemingen, leemten, harrewar doodt het best effekt. Komiek be staat niet in overdrijving, want dan wordt het barakkenspel. Natuurlijkheid alleen is waar en schoon. Kooren en gezangen tamelijk wel. "Wij hebben met genoegen mogen bestatigen dat ae jongere spelers zoo a!s Cornelis, Bos- schaert en Van Cauwenbergh met elke vertoo ning bij winnen. Moedig vooruit, vrienden, 't zal wel gaan. En nu nog een woordje er zijn daar ieder- rnaal twee of drie personen welke, bij gebrek aan gevoel ongetwijfeld, het schoon vinden van in ongepaste oogenblikken vrijen teugel aan hunnen lachlust te geven. Wij verzoeken die personen van thuis te willen blijven, often minste zich zoo dom en harteloos niet te toonen. S. 4° Regeling van vrouwen-en kinder arbeid, als ook van dagloon en werk uren. 5° Persoonlijke dienstplicht, verplich tend en kosteloos onderwijs, algemeen stemrecht 6en geëveuredigde vertegen woordiging. Zoo gij met ons die punten durft ver dedigen, zoo gij, tot het bekomen der- zelve, ons met woord en pen, met raad en daad wilt bijstaan, dan zullen wij u voor een echte volksvriend aanzien en u de broederhand toereiken. Wilt gij niet dan halve middelen ei schen, durft gij niet dan pleisters op een houten been plakken, dan kunnen wij u niet anders dan een huichelaar, een volksbedrieger heeten. Pier, wij laten u kiezen. Mengelmoes. Wat clenken Denderbode en Het Land over de zienswijze van Woeste tegenover de verte genwoordiging der minderheden Woeste is er tegenstander van onze twee sakristijblaadjes zijn er voor. Wie heeft er nu gelijk??'? Denderbode en 't Land verklaren zich voor de geëveuredigde vertegenwoordiging, hetgeen wij zop dikwijls gevraagd hebben. Ze zijn dus voor 't kontrool en voor het overzicht Zooveel te beter dat ze rechtvaardig vinden dat er liberalen zoowel als katholieken in de besturen zetelen. Maar hebben de werklieden, de arme lieden ook geen recht van vertegenwoordigd te zijn daar zij in de besturen ook hunne belan gen hebben Wij gelooveu wel van ja. Welnu, wilt ge dan geheel en al rechtvaar dig zijn, niet alleen jegens liberalen en katho lieken, maar ook jegens 't werkvolk, wiltge kontrool voor al de belanghebbenden, zorg dan dat iedereen zijne ko itroleurs kunne kiezen, geef dan 't algemeen stemrecht. Denderbode schrijft dat met de kwestie der herziening de liberale partij totaal zal ver- gaan, en er eene scheuring zal ontstaan die haar voor altijd machteloos maken en ons n van dit geblankette kwaad verlossen zal. En Slimmeken wil alleenlijk nog onzen dood niet met ook voor de herziening te strijden: wat zegt ge nu daarvan Een puotestantsch priester trekt te Brussel 5000 fr. jaarwedde en de Scribant bejammert het dat onze onderpastoors met 900 fr. daar niet tegen op kunnen, 't Is waar, maar zeg eens, Slimmeken,wie betaalt er dien dominé Tooneelnieuws. De vertooning van Zondag, door Taaien Vrijheid gegeven, had maar weinig volk uitge lokt. 't Is waar ook, onze Aalstersche Heeren en Damen gaan liever naar Brussel, dat is meer chicwant het deugt immers niet, of 't moet Tan de hoofdstad zijn. 't Zal wel bete ren, wacht maar, wanneer alles zal om zeep zijn. Nu, ter zake. Het drama De Lichttoren, is een stuk met zeer ingrijpende toestanden en roerende tooneelen maar daar het geheel en al voor Stadsnieuws. Vorh den maandag boden de leerlingen der stedelijke muziekschool hunnen 'gewezen Be stuurder, M Vaq den Bogaerde, een dank-en huldefeest, bestaande uit zang en muziek, als afscheid aan. 'terzelfder tijd werd hem een prachtig scnouwganiituur, ia gedreven koper, van wege al de leeriin;, n g ;eh n. r. eenige gepaste woorden werd hij door len H. Liessens bedankt voor het groot nut üat hij als leeraar en bestuurder aan de school bewezen heeft, waar zijn vertrek eene leemte laat die moeielijk zal kunnen aangevuld wor den. De stukken van het Concert verwierven grooten en welverdienden bijvalook werden zij allen warm toegejuicht. De HH. inrichters, spelers en zangers heb ben eer van het feest gehaald. Wij mogen met lof de namen melden der HH. Backaert, De Srnedt, Ghysbrecht, Lies sens, Verleysen, Woulf, en der juffers Banne- ville en De Smedt, maar vooral Mej. Du Brulle en M. Ladeuze niet vergeten. Om dit schoone avondfeest, waardiglijk te bekronen, het nuttige bij her aangename tc paren, werd eene omhaling voor den arme •gedaan. gaarstteelt. Voor deze, in veronderstelling dat de grond sedert eenigen tijd geene gephos- phateerde meststof meer ontvangen heeft, zou men kunnen toepassen, per hectaar 1000 a 1200 kil. ijzerslak, met eene dosis kaïnite be dragen ie de helft der slakken, die men zou uitstrooien in Oen herfst of op het einde des winters. Bovendien zouden er 100 a 200 kil. Sodanitraat per heet. aangewend worden in twee malen uitgestrooid de eerste helft voor de ontkieming en de andere helft voor de uitstoe- ling. Landbouw herinrichtingen. Wij beleven een tijdstip waar alles schijnt te moeten heringericht worden op het gebied ven den landbouw. Wij hebben een minister van landbouw die in het erschiet veel voordeden ziet in loutere droom rijen. Elk praktisch man inderdaad kan slechts vele zijner ingevoerde nieuwigheden of uitvindingen umt geen ander woord bestem pelen. Tot bewijs het volgende De herinrichtingen der landbouwmaatschap- pijen die hij bewerkt heeft, bevat hoegenaamd niet eene nieuwigheid die eene verbetering daarstelt, geheel het gebouw is slechts eene loutere politieke bewegin di niet dan bittere en beklagenswaardige vruchten kan afwerpen, niets min noch meer te dieD prijze zouden wij niet aarzelen uit al onze krachten, al hadden wij zelfs geenen anderen hoogmoed, den titel van hei-vormer te verstooten. En hoe zal men de herinrichting van den veeartsen ij dienst heeten. In plaats den land bouwer die door verliezen in zijne svallen ge teisterd wordt ter welker verzachting el- ken landbouwer het zijne toegebracht heelt tot 't vormen van een landbouwfonds dat meer dan een miljoen guldens bedraagt en uitsluite- lijk moest dienen om hem alleen te vergoeden en niemand anders dan hem behulpzaam te zijn en te bevoordeeligen, zal er van den in terest van bovengemeld miljoen guldens enz., een sommeken of zoogezegd bagatel leken van honderd duizend fr. minstens ontvreemd wor den ten nadeele van den beproefde landbouwer, om de inspekteurs enz., en hunne reiskosten te betalen. Zoo dat deze herinrichting eene geld verspilling te meer, ten nadeel» van het land bouwfonds en een afgewende middel is om den landbouwer nog meer uit te mergelen. Hadde M. De Bruyn zijne financieële ken nissen te proiijta van den laudbonw in pralijk gesteld en den waren toestand en de behoeften der zaken gekeni, hij hadde voorzeker zijne projekten of ontwerpen in de kartons van het ie laten rusten. M. de minister heeft 1 zich door hersenschimmen laten verleiden of 1891 Brecla 1891. De onderofficiers vereeniging, Be Aalster Kring wenschen hunne vrien den en bekenden uit Alost bij het intrede van het nieuwe jaar, veel heil/ zegen en voorspoed toe. Namens het Bestuur FIIONUS, Voorzitter. SCHIMMEL, Schrijver. Lokaal «Concordia Schoolstraat, Aalst. W erkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Op Zondag 11 Jauuari 1891, om 5 1/2 ure 's avonds, zal er een Avondfeest gegeven wor den, opgeluisterd door Symphonie, Zang, Tooneel en Voordracht. Deuren open om 5 ure gordijn om 5 1/2 ure. De Lidkaarleu zulleu streng aan het bureel geëischt worden. Niemand zal vrijen ingang hebben, zonder eigen kaart. Daar de feesten altijd door talrijke leden der maatschnjipij bijgewoond worden is men. verplicht den ingang te weigeren aan personen vreemd aau de Maatschappij. De jongelingen van meer dan 12 jaren die geen deel maken van de Maatschappij mogen de feesten niet bijwonen, alhoewel er in het zelfde huisgeziu Eer- of Werkendeleden zijn. Enkel degenen die Aalst niet bewonen en aangeboden woiden door een der Leden van de Maatschappij zullen op de feesten en ver gaderingen worden toegelaten, mits hun hand- teeken te stellen op een daaitoe bestemd bo k. De Dendergalm zal het beknopt programma ran elk feest, en aebt. dagen later een kort verslag van hetzelve mededeelen. Landbouw. Gebruik der ijzer- of staalslakken. (Vervolg.) In de lente zal men ze indekken met een be ploeging die niet te ondiep mag geschieden. Het zal niet ongepast zijn te herinneren dat het uitwerksel van het slakpoeder, zoo als het verders gebeurt met al de g phos- phateerde bemestingen, voornamelijk af hangt, van de aanwezigheid in den grond van twee andere voedende grondstoffen, in genoegzame ho. veelheid, de potasch en de stikstof, die insgelijks onontbeerlijk zijn voor de vrucht- baarmaking van de gronden. De potasch is van de hoogste aan belang rijkheid voor de hypnotiseeren, waarvan men zich niet steeds kan bevrijden. Alle» is aan het gemeenschap ouderwo-pen, voor de wiisgririgen is daar niet aan te tv, :v uzoo min ais aan et gezegde dat het bestaan or me. '"'-i t.io va- del uoelal van het fijnste spiunekopdraadje m oijrt. MILITIE. Een besluit des heeren gouverneurs van den 18 december 1890, stelt de lotingen voor de militielichting van 1891, in het arrondissement Aalst, volgenderwijze vast Ten gemeentenhuize van Oordegem, 28" kan ton, maandag 2 februari 1891, om 10 ure's morgens, Teu gemeentenhuize van Moorse!, 26° k., dijnsdag 3, om 10 u. s' morgens. Ten stadhuize van Aalst, 25e k., woensdag 4, om 9 u. 's morgens. Ten stadhuize van Geerardsbergen33" k., donderdag 5, om 1 1/2 ure 's n imiddags. Ten gemeentenhuize van Idegem, 34 k., vrij dag 6, om 1 u. namiddag. Ten gemeentenhuize van Meerbeke, 36e k zaterdag 7, om 1 1/2 u. namiddag. Ten stadhuize van Ninove, 35° k., maandag 9, om 9 l'/2 u. 's morgens. Ten gemeentenhuize van Haaltert, 29° k., dijnsdag 10, om 2 u. namiddag. Ten gemeentenhuize van Sottegem. 32° k., woensdag 11, om 1 u. 's namiddags. Ten gemeentenhuize van Lede, 27® k., don derdag 12, om 12 u. 's morgens. Ten gemeentenhuize van Herzele, 306 k., vrijdag 13, om 1 u. ts namiddags. Te Steenhuize-Wijnhuize, 31e k., maandag 16, om 10 u. 's morgens. Une personne guérie de 23 années de surdité et de bruits d' oreilles par un remède simple en emerra gratis la description en Iramyiis a qui- conque on fera la demande, a Nicholson, 21 Bedford Square Londres, W. C. Voor opschriften uwer brieven, faktu- ren, circulairen, en/,, gebruikt geen ander pa pier dan Royal Lyon. Te koop bij alle p ipierhaudelaars. Les bureaux de TAgence Ilavas (annon ces) seront transférés a partir du iM Janvier pro chain rue de la Madeleine, N° 32. De Zwitsersche Pillen, bereid door A. Hertzog, apotheker, 28, rue de Grammont te Parijs, zijn voorhanden in alle belgische apotheken. 1 i'r. 50 de doos. LaBelgique Horticole et Agricole. Organe des amateurs d'Horticulture, d'Agri culture et d'Elevages Brussei. MoordpogingVrijdag namiddag, omtrent 5 ure, werd de Rogierstraat in rep en roer gebracht door een vreeselijk lietdetooneel. De genaamde Bésiré EL... be minde een jonge strijkster Florentina B... Beide jongelieden vrijden reeds sedert twee jaar en hadden elkander trouw g, zworen en den echt beloofd. Maar de vrouwen vergeten nog al licht wat ze beloven en de lieve Flo rentina die op zekeren dag de gelegenheid vondkeunir temaken met oenen jongeling die wat beter van stand was dan haren Désiré, trachtte dezen over eenige dagen aan 't ver stand te brengen dat tusschen hen beiden alles uit was. De arme jongen kon zijn verdriet niet krop pen en ging alle dagen de -ontrouwe aan het huis waar zij werkte afwachten, om haar over te halen hunne vorige betrekkingen weer aan te kuoopen. Boter aan de galg Florentinneke hoorde aan dien kant niet... De arme Dries was om zotte wordén, hij werkte niet meer en snikkerde en stotterde tel kenmale als zijne brave ouders naar de oor zaak van zijn verdriet wilden vernemen. Vrijdag ging hij zijnen hartevreter weer af wachten eu herhaalde zijne vroegere pogingen- De woordenwisseling tusschen de twee gelief den was zoo hevig, dat de agent Poelemans de zaak begreep en allengskens tot het koppel na. leide, om e n oogsken in 't zeil to houden. Nauwelijks was hij hun genaderd, of Désiré H... door de herhaalde weigering eu de spot ternijen van het meisje, buiten streek geraakt, haalde een revolver uit zijnen zak en schoot op zijn gewezen lieije. Gelukkig had de ageut, de beweging bemerkt en den tijd gehad eenen ru wen slag op den arm van den jongeling te ge ven, zoodat de i ogel nevens het meisje door vloog en in eenen naburigen muur terecht kwam. Désiré H... is naar hetpolitiebureel der Markt plaats geleid, alwaar proces-verbaal werd op gemaakt. De commissaris heeft hem voorloopig ter beschikking van den prokureur des koning3 gesteld. Eene internationale Tentoonstelling van Gezon Iheidsleer eu Voedingmiddelen zal plaats grijpen te Brussel, in het Museum Castan,» Noorder-Doorgang, van 15 April tot 31 Mei aanstaande. Het inrichtend Comiteit dezer Tentoonstel ling heeft besloten, dat de zuivere opbrengst der inkomgelden aan liefdadigheidswerken zou besteed wordeu De bijtredingen worden ontvangen, van heden tot 15 Februari, in het Sekretariaat Boulevard Anspach, 160 (ingang langs de Bij standstraat, 1). Bureelen open van 2 tot 5 uur. Mechelen. Wat nog nooit misschien in Mechelen gebeurde, heeft zondag plaats ge had. Eenige personen zijn met eene voituur op de vaart tot Battel gereden. Het gerucht liep dezer dagen in onze stad als zoude men in de dreef van Pansius een roovershol ontdekt hebben. Men vergroot gewoonlijk de feiten. Ziehier wat er is voorgevallen. Donderdag van verledene week was de ge naamde Neutyens met nog twee of drij mannen bezig met sleunen tusschen een eiken en den nen sleuubosch, aan de Duivestraat, onder Cathelijne Waver gelegen, toen eensklaps 2 kerels met geweren gewapend uit een hoop aspergiestrooi, toegeschoten kwamen. Zij losten hunne wapens op de werklieden en namen de vlucht. De sleunders verwittigden den veldwach ter en de gendarmerie die zich ter plaatse be gaven. Onder het aspergiestroo verborgen vond men een hol van 1 meter 75 centimeters diepte. Een hoop strooi diende voor slaapleger. Er was vuur gemaakt geweest i i dat onderaardsch verblijf, dat tot schuilplaats diende aan twee gekende wilds troopers. De eene S, genaamd, werd nog den zelfden dag aangehouden. De tweede, gekend onder den naam van den witten R.. een kerel van de gevaarlijkste soort, di« reeds verscheidene veroordeelingen heeft onder gaan, werd Zaterdag avoud nabij het gemeente kerkhof alhier aangehouden,door den brigadier der gendarmerie, en 2 gendarmen, die op hunne ronde waren. De kerel was nog gewapend met en afvijzend geweer. Een paar uren voor zijne aanhouding, had hij nog 30 minuten een jacht wachter houden staan, hem met zijn geladen geweer bedreigend. Het ieuws dier aanhou ding is eene ware verlichting voor de omlig gende gemeenten. Leuven. Koch's lymph. Vooraleer de studenten van de geneeskundige faculteit der Hoogeschool van Leuven in verlof gingen, heeft M. Verriest het overzicht gegeven van al de zieken, met Koch's lymph over eene maand ingespoten. Men heeft waargenomen dat de borstteering, verre van te verergerenteekens van verzach ting der ziekte en der pijnen geeft eene lang durige lupus die reeds op het aangezicht van eenen zieke verwoestingen had te weeg ge bracht, heeft zich sedert de inspuiting niet verder uitgebreid, en is zichthaar aan t' gene zen, daar de huid op verschillige plaatsen goed hervormd is. Hoeverre nu het geneesmiddel geneest en voor hoelang dat zal de toekomst leeren. Een groot ongemak is 't dat met de inspuiting nog all niet is gedaan de lijmph bevrijdt tegen de ziekte de nog gezonde deelen de reeds aang taste deelen zullen moeten weggenomen wo den hetgeen aanleiding tot groote en moeilijk-1 operaties kan geven, ingeval van borsttering. Temsche. De gemeente Temscbe heeft eene tweede brug over de schelde ge kregen en wel eene brug er door de natuur aangelegd. Te weten eene ijsbrug. De schelde ligt vast, sedert vier dager het gaanpad is met asschen bestrooid eenige planken liggen op de plaatsen waar het meest heuvelachtig gevrozen is. Elk loopt over. De Schelde ligt vast tot voorbij veer den Notelaar, te Hingene, niet van Rupelmonde. Zulke winters worden al' i i het gedenkboek opgeteekend eu als ee gebeurtenis aanzien. In 1838 lag de schelde te Temsche versche: dene weken vast er werden destijds schoo leesten op het ijs van dezen stroom gevie Er stond eene wip of vogelroede op de rivie men gaf groote schietingen, en schutters alle streken des lands, tot zelfs uit Hollai kwamen naar de kampstrijd. Wafelkramei Herbergen waren in hout op het ijs opgesla en lokten veel volk uit. De kunstschilder Basile De Loose, profes - onzer academie onlangs te Brussel override heeft een tafereel nagelaten waarvan verse dene gesteendrukte platen nog in verschil huizen te zien zijn en welke dit ijsfeest v< stelt. Sinds dien tijd heeft de Schelde nog eco tweemaal vast gelegen, doch brak het ijs s dg op eu het waren maar eenige waaghalzeu die het durfden wagen er over te loopen. Thans door de aanhoudende vorst, zoi dooi,lig de Schelde sterk en dik van ijs en le ue overtocht geen gevaar op. Vóór de gemeente, van op de kaaien ge: Arboriculture, Horticulture, Agriculture, Culture maraiohère, Sylviculture, Hasse-Oour, Elevage, Chaase Pêche, Volière, etc. Paraissant le ler et le 15 de chaque mois, avec de nom bruuses gravures rans le texte. C'est leplus beau, leplus intéressant et le moins cher des journalise de ce genre, AbonnementBelgique, 4 frs. France et Unique postale, 5 Irs. Demandez un numero specimen gra tuit au bureaa du journal, 3 rue de la Linière Bruxel les.

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2