DOOVEN. iedereen het zijne ter overwinning wil bijbrengen. Nog voelt de zwarte kliek de slagen welke zij te Doornik, Aarlen, Brussel, Gent en Leuven heeft ontvangen. Nog zwaarder drukt op haar de ver achting welke de zaak Pourbaix haar heeft op den hals gehaald. Voor haar is de toekomst duister en van onweeïswolken zwanger voor ons belooft zij eenen heerlijken morgen. Doch, er valt niet te slapen, er dient gewerkt te worden. Provinciale, algemeene en gemeente lijke kiezingen geven ons de handen vol. Wij hebben besloten te strijden, wij zoeken de overwinning, dus aan 't werk Weg met alle onverschilligheid, van kant de moedeloosheid Alle persoonlijk belang wijke voor het liberaal beginsel en hand in hand, met vereende krachten,op den los De redactie van Dendergalm zal in uwe rangen staan en geene opofferingen sparen om zich h rer zending waardig te toonen. De Redactie. Biiiteiilaiidscli politiek overzicht. Portugaal. De uitroeping van dom Carlos als opvolger van dom Luiz op den troon van Porti1 gaal heef*" in de volmaakste orde plaats gegrepen. - die m 11 den dag vöör die plochtig- .1 had, was ongegrond. n landelijke betoogingen tegen aen mouwen vora. en zelfs eene beweging ten voordeele van het gemeenebest te vreezen. Niets daarvan is gebeurd. Men moet nochtans bekennen, dat de repubhkeinsche gedachten, door de omwenteling van Brazilië begunstigd, zich uitbreiden. Indië. Eene belangrijke gebeurtenis heeft op dit oogenblik in Engelsch Indië plaats. Het mlandsch kongres, hetwelk van over vijfjaar voornamelijk werd ingericht om de politieke belangen der inlanders te verdedigen en om hunne wenschen aan het Britsch bestuur te laten kennen, vereenigt zich voor de vijfde maal te Bombay. In Engeland houdt men zich veel met de vereeniging van die kongressen bezig, daar zij eene inlandsche opinie gaan stichten, waarmede het bestuur van Indié vroeg of laat zeer ernstig zal moeten afrekenen indien het niet wil van kant gezet worden. Europa. Volgens de artikelen der groote politieke bladen van Rusland, Oostenrijk en Duitschland, ter gelegenheid van Kerstdag geschreven, is de toestand van Europa zeer vredelievend. Nochtans moet men van het on verwachte rekening houden. Vatikaan. In de redevoering door den paus in het consistorie van maandag 11. uitge sproken, verblijdt zich Leo XIII over den vooruitgang van het Catholicism in de nieuwe wereld, maar betreurt hij den vijandigen toe stand die in Europa tegen de Kerk voortdnurt. Zijne voorspraak is eene hevige critiek vooral tegen Italië. Hij eischt de wereldlijke macht weder en teekent protest aan tegen de uitbrei ding van macht, welke de burgerlijke maat schappij zich toeëigent. Engeland. Eene zonderlinge gebeurtenis die wel de verandering der geesten in Ierland kenmerkt heeft te Dublijn plaats gegrepen. M. Sexton, de bekende Parnell-afgevaar- digde heeft een feestmaal op het stadhuis van nublij; waarvan h;; lord-meier is gegeven, zondheid van koningin Ir ik Het is de eerste maal m jare. t men die eerbetuiging v orstin ->jn publiek feestmaal be- Zij duidt i-f- volkomene verandering aan in de gedachten der Ieren en is het gevolg der overeenkomst van Parnell met Gladstone. 't Vel van den Beer!... Weet ge 't nog, lezers, welk gejubel opging in de klerikale pers, toen de wet Een sluipmoordenaar, dacht het ongeluk kige tneisj terwijl zij over het gebeurde in de 'laPste dagen zatte peinzen. Als zijne misdaad '&r> ro ut oren aard het gevolg van een oogen blik k. lijk opkomend gevoel van drift geweest was, of een uitwerksel van plotselinge krankzin nigheid, zou ik medelijdeu met hem gevoeld en hem vergiffenis geschonken hebben. Maar hoe kan ik medelijden gevoelen voorden misdadi ger, die zijne euveldaden achter eenen glimlach verbergt Zij liep de handen tegen haar voorhoofd ge drukt en bijna radeloos door de gedachten, die haar overladen brein doorkruisten, de kamer op en neêr. En mijn geheel leven zal ik dat gruwe lijk geheim in mijn boezem moeten verborgen houden, sprak zij. Dag aan dag zal ik mijnen vader zien glimlachen tegen lieden die zoo ik openbaarde wat ik weet, het verbaal van het in dien vreeselijken nacht gebeurde als de wilde droom van een krankzinnige zouden beschou wen. Ik kan nu begrijpen waarom mijn broeder zich in dit huis niet gelukkig kon gevoelen, waarom er altijd zulk eene groote klove tus- schen hem eu mijn vader bestaat, eene gapende klove van afkeer bijna van haat. Mijn broeder heeft de waarheid, de noodlottige waarheid ge raden, waarvoor ik in mijne liefde blind was. Hij zag dat mijn vader de achting en liefde vari een zooii niet verdiende en hij verliet een huis waarvan de lucht voor hem ondragelijk was. Hij wist dat ik niet raden kon. Hij wist dat hij hier in een dampkring van valscheid en huiche larij leefde. Dien geheelen dag bleef Julia in hare kamer. Mrs Melville kwam aan gde deur floppen en verzocht binnen gelaten te worden maar het meisje was onverbiddelijk en weigerde iemand t« zien wie het ook zijn moeht. tegen de herbergiers werd gestemd, wet die het ministerie zou toelaten jaarlijks zes millioen aan de gemeenten te geven. Zes millioen geklopt uit den zak der bazen. Ja, dat was m' een gejubel, dat nog vergrootte, toen eenige weken geleden de Moniteur zes koninklijke besluiten afkondigde, waardoor 6 gemeenten de toelating kregen hunne belastingen met eenige centiemen te verminderen. 't Zal de algemeene regel worden riepen alsdan de gekruinde opstellers der pastoorsbladen. Niette haastig, antwoordden wij, of ge verkoopt het vel van den beer eer hij dood is. En we spraken waarheid Sedert hebben we iederen dag de Moniteur opengeslagen en doorzocht, om te zien of er nog dorpen zouden in voorkomen die de vermindering hunner belastingen zouden vragen. Vruchteloos Geen enkel, neen, geen enkel hebben wij tot hiertoe nog aangetroffen. Integendeel gaat geen dag voorbij zonder we een aantal koninklijke be sluiten vinden, waarbij dorpen en steden toelating bekomen hunne belastingen te behoudenandere dezelve te verhoogen of nieuwe taksen te leggen. En de klerikale vodden zwijgen als vermoord. 't Wierookbranden is gedaan 1 't Gejubel ten einde ZES gemeenten op 2500 van 't geheele land Een waar armoedje En een bewijs dat bet klerikaal mi nisterie de finanties der gemeenten door zijne schandalige onderwijswet diep in de war heeft gebracht. Gelukkig naakt het uur der ontsla- viu.^ Nog aes maanden en vrij Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid eD van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Spiegel u zeiven. Mouchards, die eenen verachtelij- ken rol spelen schrijft Slimmeken, vindt men slechts op liberale banken en bij persschavuiten. Zie, kameraad, rechtuit gesproken, 't is eene onvoorzichtigheid voor u dit potje aan te raken, want ge kunt er niet anders dan schand en scha bijhalen. Mouchards en spioenen, maar 't krioelt er van bij u. Elke pastoor en onderpastoor heeft een leger van bespieders ten zijnen dienste, welke in sakristij en biechtstoel van naaldeken tot draadje komen ver tellen wat er bij Jan en Piet gebeurt. De priester zelf is de grootste der inkwisiteurs hij wil niet alleen de zonden kennen, maar ook alles wat er in het werkelijk leven plaats grijpt. Er bestaat geene liberale familie welke bij M. Pastoor op geen bijzonder boekje staat aangateekend. M. Pastoor dank aan de inlichtin gen zijner spioenen, gewoonlijk bejaarde kwezels weet van a tot b hoe dit Ik lijd aan vreeselijke hoofdpijn, sprak zij de deur op eene spleet openende, en al wat ik noodig heb is ongestoorde rust. Mijne her sens zijn overprikkeld door de onrust van de laatste dagen. Ik bid u doe geene moeite om bij mij te komen, Mrs Melville ik zal veel beter alleen zijn. De weduwe maakte zich werkelijk ongerust over het gedrag van Julia, Zij ging regelrecht naar den heer Godwin's kamer en deelde hem het voorgeyallene meê. Naar tot hare verwondering vond zij den bankier bijna geheel onverschillig omtrent de ongesteldheid zijner dochter. Die man waarvan iedereen wilt dat hij zuik een teerhartige va der was, scheen heden nauwelijks acht te ge ven op de meèdeeling, dat zijn kind ongesteld was. Zij is ziek, zegt gij, mompelde hij onge duldig. Ja, ja, ik dacht dezen morgen al bij mijzelven, dat zij er eenigzins ongesteld uit zag. Dat verwondert mij niet.Haar geest schijnt min of meer aangedaan te zijndeuk ik. Ik be gin te vreezen dat pe koorts waaraan de heer Wilton lijdt, van besmettelijken aardis. Ik zal Julia dezen avond met mij meenemen naar Brighton, Ik denk, mijnheer, dat gij daar zeerwel aan doen zult. Die lieve jonge dame is veel te fijngevoelig om al de onrust en ontroering van een huis waarin zich een zieke bevindt, bloot gesteld te worden, gaf de oude dame ten ant woord. Ik zal terstond gaan en de noodige schikkingen maken. Gij verlangt zeker, dat ik meega, mijneer Godwin Neen riep de bankier bijna driftig uit, ik ïeb niemand noodig. Gij hebt mij onlangs ver- of gevraagd om uwe vrienden in de stad te gaan bezoeken. Dat wil ik u thans toestaan. Wwdt voortgani.) liberaal gezin leeft wie daar naar de kerk gaat, welke leden hunnen paaschen niet houden, hoedanige dagbladen^er gelezen worden, of men er vast, enz. enz., enz. Alles tot het laatste puntje wordt afgespionneerd en overgedragen. Drijft die liberaal handel, dan kent men zijne klanten, het bedrag zijner affaire en den toestand waarin hij ver keert. Het zal niet veel moeite kosten om hem te benadeeligen of ten onder te brengen,|want men is machtig en Kristus woorden Min uw naasten lijk u zei ven zijn geen Evangelie meer. In de huizen der rijke liberalen zijn de meesters omringd van spioenen, hun meiden en knechten, welke alles aan M. Pastoor of naar de prefekte der Con gregatie gaan overbrieven. Er hebben geene liberale vereeuigin- gen plaats of de klerikalen hebben er hunnen betaalden spioen. Zeg eens, Denderbodezoudt ge niet willen zeggen hoeveel spioenen er uwen deftigen Patriote op houdt, om op tref felijke personen zijnen gal te kunnen uitspuwen Spreek dus in 't vervolg van geene koorde meer in 't huis van eenen ge hangene. Grondwet en Koning. Daar een jesuiet alle gezichten kan trekken, zoo vinden wij het heel natuurlijk van Dender bodede klerikalen als trouwe verdedigers van Grondwet en Troon te doen uitkomen. Wij zullen Slimmeken van kop tot teen ge- looven als hij ons zal uitgelegd hebben 1° Waarom het bisschoppelijk blad Le Dien public n van Geut de Grondwet uitge maakt heeft voor eene tuilniskabbe 2' Waarom een klerikaal blad uit het Land van Waas in 1879 schreef Laat ons de mi nisters en den Koning te Brussel gaan ver moorden i) 3° Waarom, verleden jaar, op eene verga dering der klerikale associatie te Brussel een heerschap uitriep Zoo de Koning den per il soonlijken dienst wil hebben, dau zet Hij niet alleen zijne kroon, maar zelfs zijn leven op 't spel Alvorens Slimmeken nog over Vaderlands liefde pocht, verzoeken wij hem eerst de drie voorgaande vragen te beantwoorden, want moet de Grondwet en den Koning zulke kleri kale verdedigers hebben, dan vreezen wij voor hun bestaan. Denderbode zegt dat de liberalen de Grond wet willen afschaffen. Ge zijt mis, manneken de liberalen willen een paar artikels van de Constitutie veranderen, ziedaar de waarheid. M. Coomans en andere katholieke vertegen woordigers zijn insgelijks voor eene verande ring, doch dit zult gij aan uwe lezers vergeten mede te deelen. Slimmeken schrijft dat de liberalen in schijn koningsgezind, doch wezenlijk voor de repu bliek zijn. Vergeet hij dan dat er in het natio naal kongres katholieken voor de republiek gestemd hebben, waarondereen hunner groot ste figuren, namentlijk Mgr. de Haerne Een vraagsken om te eindigen zou Slimme ken ons niet willen zeggen of een republie- keinsche staat zoo gelukkig niet kan zijn als een vorstenland Al sterker en sterker. Ja, ie plus fort en plus fort I Nog erger dan in eene barak, zoo springt Denderbode met zijne geluk wenschen om. Landbouw, handel en nijverheid hebben zich vroeger nooit in meer bloei mogen verheu gen Ziedaar het alleluia van Denderbode. Wij gaan hem eens in vollen, zonnigen dag uitroepen, eenen grooten lanteern met veel licht meenemen en dan op zoek gaan naar dien gelukkigen boer, handelaar of nij veraar. Zoo wij er éénen gelukkigen aantreffen zul len wij openbare schuldbekentenis doen. Indien hij zegt dat zijne lasten verminderd zijn, dan belooven wij naar Halle bedevaart te gaan. Zoo hij verklaart dat de landLouw profijt oplevert of de handel winsten afwerpt, dan zweren wij onzen Paschen te houden. Welnu, Slimmeken, zijt ge tevreden of zult ge bekennen dat al uw schrijven maar poeier in d'oogen geworpen is Het overschot. Van overeen paar jaren hebben de burgers van St. Josephskwartier veel moeiten gedaan om eene merkt op de Esplanade te bekomen. Ouze stadhuisbollen bleven dan doof en de aanvraag werd verworpen. Dit vergaten de kiezers in de volgende stem ming niet. Nu hebben onze voorbeeldige bestuurders aan dit kwartier nog de Statie der koopwaren ontnomen om het geheel en al te ruineeren. De ontevredenheid is er algemeen. Om dit misnoegen eenigzins te bedaren hebben die verstandige feniksen niet beter gevonden dan de ajuin en patatenmerkt op de Esplanade te brengen. Houdt dat maar voor u Heeren zoo gij on 8 geen broksken vleesch wilt geven moet gij ons ook de beentjes niet toewerpen. De burgers van dien kant hebben den over schot niet noodig. Het werk onzer slimme stadhuis bazen. Bij het ter pers leggen vernemen wij de vol gende tamelijk zonderlinge geschiedenis, waar aan wij zeer moeielijil geloof kunnen hechten. Wij deelen ze echter mede, verzekerd als wij zijn dat, wanneer zij, in zoo weinig mogelijk, onecht mocht wezen, Denderbode, de Stadhuis- moniteur, wel de noodige terechtwijzingen doen zal. Voor het bouwen der Zwemkom heeft ons Stadsbestuur het poeiermagazijn, dat zich ach ter het Begijnhof bevond, moeten afbreken. Nu het schijnt dat dit gebouw, zoo uiet geheel, dan toch voor de vijf achtsle deelen, het eigendom was van den Staat (Domein van Oorlog) en dat onze fameuze stadhuisfeniksen die afbraak ge daan hebben, zonder aan het staatsbestuur de noodige toelating gevraagd te hebben. Over eenige dagen, echter, de bestuurder van den genie inlichtingen gevraagd hebbende over dit militair gebouw, is hem die afbraak bekend ge maakt. De stad zal gedwongen worden een nieuw poeier magazijn te bouwen, ofwel den Staat de 5/8 deelen der waarde van het afge broken gebouw, met den intrest sinds de af braak, terug tekeeren. Weeral een supplementje bij de reeds te ko- losale som, welke de verwezenlijking van Leo Gheeraerdts, ofte Aalstersch Anspachjelet terzetter, vriend, lees toch niet hansworstje grootsche plannen al reeds gekost heeft. Kiezers, rekent en telt.... en vergeet niet. Een Contbibuabel. Weldadigheidsfeest. Wij vernemen dat er op Zondag 26 Januari in de Zaal Concordia met de medewerking van verschillende libe rale maatschappijen, een groot Welda digheidsfeest zal plaats hebben. Werkmanskring VOORUITGANG DOOR'T WERK Maandelijksche verplichtende vergadering op Zondag 12 Januari 1890, om 5 1/2 ure des avonds. Concert, Voordracht, Tooneel, Zang en Gymnastische oefeningen. De liberalen die geen deel maken van den Kring zullen toegelaten worden mits een in komgeld te betalen van 25 centiemen. Gehoord op 't eiland Chipka van twee minnaars. Jan. Rosalie gaat gij mede met mij Rosalie. Langs waar Jan Jan. Lang3 d'Achterstraat. Rosalie. Neen, neen, Jan 't is langs daar niet goed vooor d'oogen. Keomme Pieb. Brand van 't koninklijk paleis te Laeken. Prinses Clementine gered. Brussel, 1 Januari (2 ure). Het koninklijk kasteel van Laeken staat in brand. Er is geene hoop op redding. Eene ver schrikkelijke ontroering maakt zich van de bevolking meester op 't vernemen van 'tge rucht dat prinses Clementine zich op het kas teel bevindt. Brussel, 1 Januari (3 ure). Het vuur breidt zich uit. Gansch het prach tig gebouw met zijne ontelbare kunstschatten wordt bedreigd. Brussel, 1 Januari (6 ure). Prinses Clementine was alleen op het kasteel van Laeken met hare gouvernante en de dienstmeid. De gouvernante is in de vlammen omgekomen. De prinses is in tij da kunnen vluchten. Van 't kasteel zullen slechts de vier muren meer overblijven. Het gerucht loopt dat de brand aan kwaad willigheid moet (toegeschreven worden. Nadere bijzonderheden. Het koninklijk paleis van Laeken is totaal door de vlammen vernield. Er blijven slechts nog eenige rookende puinen van over. Het hof was 's morgens naar het paleis van Brussel vertrokken voor de ontvangsten van nieuwjaar. In 't kasteel waren alleen prinses Clementine, hare gouvernante en vier dienst boden gebleven. Eensklaps, rond 12 1/2 ure deelde de opening van eene verwarmbuis het vuur meê aan het aanpalend houtwerk. De dienstboden, hot hoofd verliezende, riepen de grenadiers van de wacht, in plaats van de pompiers per telefoon te verwittigen. Met eene onbeschrijfelijke snelheid bereikten da vlammen het uiteinde van den linker vleu gel, rechtover het monument van Leopold I, waar zich do appartementen der prinses be vinden. Deze had juist per telefoon een dienstbode geroepen om hare bevelen te komen ontvangen. Het is aan deze omstandigheid dat zij de redding van haar leven verschuldigd is. De dienstbode verwittigde haar van het gevaar en zij vluchtte in het park, vergezeld van hare gouvernante, mejuffer de Rancourt. Mejuffer de Rancourt, ondanks de smeekin gen der prinses, wilde terugkeeren om eenige kostbare voorwerpen te redden welke zich in haar vertrek bevonden, maar reeds was de lin ker vleugel van 't kasteel in volle vlam. Mejuf fer de Rancourt keerde niet meer terug. Officieren der wacht hoorden haar roepen Mijn God, help mij, help mij I zij wilden haar ter hulp snellen, maar zij werden door een muur van vuur wederhouden. Een opperofficier bevool hun hunne pogingen te staken. Mejuffer de Rancourt 58 jaar oud, was van Franschen oorsprong. Zij had juist haar pensioen bekomen en moest woensdag de koninklijke familie ver laten. Het vuur wei d eerst opgemerkt door twee inwoners van Laeken MM. Special en Van Ga vere, die langs den steenweg gingen. Zij ver wittigden de wacht der grenadiers. De die istboden aangesteld voorden brand- dienst beproefde de eersie hulp in te richten, terwijl eenige personetn, MM. Reepe, Nagels, Roels en een opsteller van den Réveil de Laeken de redding begonnen. Zij drongen in 't kabinet des konings, op 't uiteinde van den rechtervleugel, eu konden zijne briefwisseling, zijne kleine boekerij en het zilverwerk van 't paleis redden, hetwelk in houten koffers geborgen was. In den algemeenen schrik dacht men niet aan ds kostbare kunstwerken, in 't paleis bewaard, onder ander een prachtig' Hohbe- ma heerlijke tafereelen van Van Dyck. Builen de wonderschoone Gobelijntapijten, onlangs nog twee millioen geschat, werd alles vernie tigd alsook de boekerij door Napoleon verza meld in 't paleis van Laeken voor zijnen veld tocht in Rusland. De pompiers van Brussel en der voorge- borchten die vaa Laeken waren niet ver wittigd I kwamen voor 2 ure aan, maar, volgens loffelijke gewoonte, was de drukking der waterleiding niet voldoende. Zes stoom pompen en evenveel handpompen waren weldra rond den wal vereemgd. De grenadiers en ka- rabiniers sielde ze in beweging, maar alle hulp was oveitollig. Gansch het paleis stond in lichte laaie vlam men, zooals 't paleis van Tervueren in 1878. In 'tpaleis van Brussel. Ondertuschen ontving de Koning groots staatslichamen, Eene depeche kwam rond 1 ure aan, een eenvoudigen schouwbrand meldende. Een half uur later slechts kende men al de uit gebreidheid der ramp. De kouingin reed de eerste naar Laeken om hare dochter te halen, die reeds naar Brussel gezonden was. Na het tooneel der ramp aanschouwd te heb ben kwam zij naar Brussel terug. Onderweg ontmoette zij den koning die na de ontvangsten der hooggeplaatste personen en korpsen, zijn- geliefkoosde verblijfplaats kwam opzoeken zonder hoop haar nog te kunnen redden. Hij zag van ver de vlammen boven de boomen van 't koninklijke paleis. De koning wandelde rond het afgebrande paleis en keerde om vier ure teru® naar Brussel. Onnoodig te zeggen dat weldra eene ontel bare massa volks zich ter plaats van de ramp bevond. De genoodigden van 't paleis bevonden er zich in hunne hofkleeren. De vertegenwoor digers der pers werden streng afgewezen door de schildwachten aan de poorten geplaatst. De consigne was uiterst streng. Eenige dag bladschrijvers werden toegelaten dank aan da persoonlijke dienstvaardigheid der generaals Vandersmissen en Van Rode, maar anderen klagen dat zij zoo brutaal werden afgewezen door de soldaten. 's Nachts. De nacht was aangebroken. De serren alleen met hunne kostbare verza melingen, werden gered. Het kasteel brandt uit. Door de gapende openingen, waar de vensteis waren, ziet men den uitgestrekten vuurpoel, waarin de houten roosteringen knet terend opbranden. Zonderling feit, de stellin gen opgetrokken langs den linkervleugel, waar mende herstellingswerken kwam te eindigen (waarvan de kosten meer dan zes honderd duizend franks overtreffen) zijn onaangeraakt gebleven. In het Park hoort men anders niets dan het gefluit der stoomtuigen en het klaroengeschal der pompiers die, door en door nat, hunne tuniek op hun lijf voelei vervriezen. Het kasteel van Laeken was niet verzekerd. De schade kan niet be rekend worden, maar mag op verscheidene millioeneu geschat worden. Het kasteei was opgetrokken onder h ;t oud regiem, stijl Lodewijk XVI. Het is vooral Leopold II die er groote .verken liet doen en er eene van Europa's prachtigste koninklijke ver blijven van maakte. Er blijft hoegenaamd niets van over dan de verkoolde mure 1, welke men misschien zal moeten af breken. De oorzaak van den brand. Men heeft beweerd dat de brand aan kwaad willigheid moet toegeschreven worlenen het vuur langs drie kanten werd aangestoken. Latere berichten bevestigen dot 't vuur ontstaan is door 't over matig stoken ter verwarming van de kuipen, waarin 't water voor de paarden des konings gezuiverd wordt. De reddingswerken werden bestuurd door generaal Vandersmissen. De groote en rijke boekerij des konings is verbrand. Het paleis van Laeken is de eigendom van den Staat. De meubelen die het bevatte, be hoorden aan koning Leopold II. De prinses wachtte hare gouvernante bene den af. Zij kwam niet en de prinses wilde weêr boven gaan om haar te halen men moest het haar met geweld beletten zij weende bitter en deed niet dan roepen Mijne arme gou- nante 1 De koning zegde dat de dood van mejda Rancourt hem diep bedroeft. Hij heeft verbo den dat zich iemand zou bloot stellen aan ge varen om rij kdommen te redden Men heeft gelukkiglijk verscheidene Gobe lins en schilderijen kunnen redden, onder an dereneen Rubens die 500,000 fr. waard is. Do meeste moderne schilderijen die aan de konink lijke familie behooren, bevinden zich in het paleis te Brussel. Het geredde zilverwerk is, zegt men, 2 mil lioen frank waard. Het bevond zich in eenen kelder. Onder de geredde voorwerpen bevindt zich een Boheemsch glas, door wijlen aarts hertog Rodolf aan de koninklijke familie ste- schouken. In de zaal der Maarschalken bevond zich een meubel waaraan de koning veel prijs hecht. Het is het meubel waarop Napoleon I de ver klaring van den oorlog met Rusland ondertee- kende. De Fransche keizer schonk het meubel aan Leopold I als hij van het eiland Elba terug keerde. Het is sterk beschadigd. Al de kleederen en het linnen der koningin en van prinses Clementine zijn verbrand. Do koningin heeft de meest noodige linnen werk- artikelen uit de magazijnen der Beurs doen komen Stad en omliggende. Een brief over Iddergem te laat toe eekomen is tot ons volgende nummer verscboi en. Wij vernemen dat de heer major Ham f- stengels, Bevelhebber der Pupillenschool alhier, ter gelegenheid zijner benoeming tot luitenant- j. aêttg'AJW JU UI IH Ut

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2