DOOVEN. Hedendaagsche helden. Pillen De Pratere Verschillig nieuws. Helaas, dit stelsel heeft thans ook weer zij nen tijd geduurd uien hervalt weer iu de vroegere dwalingen. Zonder slag of stoot heeft ons gemeente bestuur noodzakelijk gevonden ons polieie- korps met 'nen nieuwen agent te vermeerderen. M. Gheeraerdts zegt dat er met de centen dei- stad spaarzaam moet omgesprongen worden. Ergo, zoo als de koster van Natten-Haesdonck zei, er moet 1000 fr. uitgegeven worden voor 'nen nutteloozen champetter. Zonder slag of stoot, zei ik, wel ja denkt niet dat men weerom eenen oproep gedaan heeft tot de fatsoenlijke, bekwame jongelui: die zouden kunnen onpartijdig zijn. Onze ge meentevaders hebben 'non keus gedaan op hnn eigen hand, of liever, volgens de bevelen van de geestelijkheid, 't Schijnt dat deze de boden van het Gilde der Barmhartigheid betaalt tegen 0 fr. 03 per uur. Met zulk mager loon verdienen die boden het hem lsch geluk en, na eenige jaren,eene plaats van champetter. Toe, jongens, gij die op een plaatsjen loert, maakt u boden van Barmhartigheid aan 0 fr. 03 per uur Kbol. Gevonden Gevonden Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarij;e doofheid en vau geruisch iu de ooren genezen is zal de beschrijving vau dat middel in het Hollaudsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. De ware toestand. Wij hebben ons deze week de moeite getroost een aantal pastoorsbladen te doorlezen, en, wees er zeker van, men moot niet vragen, ol de kiezingen van Juni aanstaande zijn. 't Is maar wie het meeste wierook naar het hoofd van den fijnen financier Beernaert kan slinger sn: de gematigde spreken van 8 millioen, de groote bot ters van 15, ja tot van twintig millioen bonif Ouf Lijk de behendige goochelaar üiet de kaarten, doet de sakristijpers de won derlijkste kunstgrepen met de cijfers, en mm moet heel klaar van nabij kijken, wil men het fijne, het bedriegelijke van hun spel ontdekken. Die cijfers een voor een betwisten en wederleggen zou ons te verre brengen. Wij moeten ons bijgevolg bepalen met zekere feiten op te sommen,die bestaan, welke iedereen kent, en daarom onmo gelijk kunnen geloochend worden. Die feiten hebben wij reeds meerma len aangehaald wij zullen ze in 't ver volg nog oproepen, daar ze de waarheid, niets dan de waarheid zijn en door onze t genstrevers niet kunnen afgebroken worden. Gedurig en overal moet men zeggen en herhalen 1° Dat de belastingen door de libera len gestemd en door de katholieken be vochten, toch allen behouden blijven, op eenige onbeduidende uitzonderingen na. 2° Dat die belastingen, de verminde ringen afgerekend, nog jaarlijks minstens 18 millioen opbrengen 3° Dat de inkomende rechten op het vee alle jaren 2 millioen afwerpen. Dat het ministerie jaarlijks 5 mil lioen ,600000 franken minder toelagen voor onderwijs aan de gemeenten toe staat. 5° Dat de omkeering der obligatiën van den Luxemburg en der staatsrente van 4 p. k. in 3 1/2 pv h. de Openbare schuld jaarlijks van 7 miHioen vermin- Gaan wij niet ,erder brengen wij niet iti aanmerking Je nieuwe belastin gen op den alkooi, de suikerachtige Berekent alleen de cijfers van hier boven Zooveel millioenen meer inkomstenzoo veel mïllioenen minder uitgaven en vraag u dan af of meester Beernaert zulk een mirakeldoende minister is Wij herhalen het nog eens deze pun ten kunnen niet genoeg ruchtbaar ge maakt worden. Zij moeten de oogen van vele kiezers openen, die men met eenen hoop val- sche beloften heeft om den tuin geleid en nu te laat inzien, dat zij den aap van 't spel zijn geweest. Men moet doen zien dat al die schoone beloften over landbouw-bescherming, ver-achting der krijgswet, verminde ring van lasten enz. enz. poeier in d'oogen, vergulde pillen van den kwak zalver, slechts bedrog en logen zijn. Omdat, ia mijnen droom altijd, ik den drank liet onderzoeken, of ten minste een geneesheer over deszelfs aard raadpleegde, en dat hij mij zegde dat het blauwzuur was. Een vreemde droom, .Julia, inderdaad I Maar kom, kom, laat mij niets meer van die dwaasheid hooren. Morgen gaan wij van hier ik neem u m -de naar Brigton. Als ik niet zie, dat gij spoedig van die dwaze inbeeldingen herstelt, zal ik daaruit het gevolg trekken, dat uw geest werkelijk aangetast is en u aan de zorg van eenen geneeskundi e moeten toever trouwen, die gewoon is zulke gevallen van verstandverbijstering te behandelen. Zoudtgij dat doen, vader vroeg Julia, zoudt gij mij voor krankzinnig doen verklaren en mij aau de zorg eener vreemde overlaten Ja, dat zon ik deen zonder een oogenblik te aarzelen, antwoordde de bankier op vast beraden toon, als ik eene goede reden had om zoo te handelen. Eens vooral zeg ik u dat ik geen dwaasheden, zooals gij lieden gedaan hebt, wil verdragen. Ik weet hoe fik handelen moet als ik door ziekelijke inbeeldingen van krankzinnigen wordt aangevallen en om u te bewijzen dat ik in staat ben mij te beschermen tegen de dwaasheden van anderen, zal ik u iets verhalen dat heden geschied is, geen droom, maar kom eerst mede. Rupert Godwin giig haar voor naar de kamer, die in den laatsten tijd door Lionel Westford bewoond was geweest. Zooals gij ziet, Julia, sprak hijis de persoon waarin gij zooveel belang stelt, dat gij zelfs afschuwelijke droomen, waarin hij betrokken is, droomen moet, van hier vertrok ken. Gij zult hem nooit wederzien. Groote hemel! riep Julia uit, is hij dood? En gij durft mij zoo iets zeggen (Wordt voort get it.) De bewijzen zijn niet moeielijk om vinden zij sprekeq luidop langs alle kanten. Politieken rouw. M. Stillemans, zijnen naam willende getrouw blijven, zal zich gelijk zijnen voorzaat niet zoo plechtig laten inhalen. Wij zullen dus in steden en dorpen die luisterlijkheden niet te zien krijgen. En de reden Omdat, zegt Pier, 't bisdom nog in rouw is over den dood van bisschop Lambrecht. Maar was 't bisdom dan niet in rouw na het over lijden van Mgr Bracq. Deze was ook en veel langer dan Mgr Lambrecht aan 't hoofd van het bisdom geplaatst ge weest en de droefheid der geloovigen en •Ier geestelijkheid had dus veel grooter moeten zijn. Doch dan was er geen spraak van rouwde luister kon niet groot genoeg zijn alom moesten fees telijkheden 'ingericht worden en de gemeenten wedijverden om de heerlijk ste versieringen. Dit verschil van handelwijze geeft aanleiding tot bedenkingen bij die vrij denkers, die Dendergalm aaneenflansen, zooals Pier gewoonlijk zegt. Ja, en wel tot deze, dat men in Lam brecht den bisschop niet betreurt, maar den politieken aanvoerder, die beter dan zijn voorganger de middelen wist te gebruiken om van den eenen kant de rijken met zich te hebben en van den anderen kant door zijn uiterlijk praal vertoon de massa aan zijne zijde te lokken. Dat de dood van eenen bisschop aan onze geestelijkheid weinig gelegen ligt vinden wij hierin, dat in zeker gesticht, dat onder de bescherming van den bis schop staat, de vlag wapperde om den uitslag der kiezing te vieren, en dit op het oogenblik, dat de laatste overblijf selen van Mgr Bracq nog niet ter aarde besteld waren. Rouw en godsdienst kennen de gees telijken niet. Jesus ging bij het volk om het te onderwijzen Lambrecht door reisde Vlaanderen bij dagen en avonden om de schoonste versieringen, de schit terendste verlichtingen te aanschouwen ten einde zijnen hoogmoed te streelen. Wellicht is Mgr Stillemans beter door drongen van de plichten, welke hij heeften de hoedanighe ien, die de na volgers van Jesus moeten kenmerken en zal hij zich wat minder met pralerij en wat meer met waren godsdienst onledig houden, de leer van Christus ver draagzaamheid, vrede en liefde. Dat Pier denke en schrijve wat hij wil wij antwoorden hem Uw rouw is politiek. Wat beteekent dat Volgens een schrijven van den Indépendance zon ons Schepenkollegie aan den Gouverneur gevraagd hebben de schietplaatsen der maat schappijen van wip en halboog tusschen de gevaarlijke, ongezonde of hinderlijke gestich- tente willen rangschikken. De minister van 't Inwendige, aan wien men dien zonderlingen brief ha l overbesteld, moet geantwoord hebben dat het aan de ge meente overheid behoort daarover de noodige schikkingen te nemen, krachtens de politie rechten haar door de gemeentewet gewaar borgd. Wat wil ons Schepenkollegie daarmee gaan uitzetten Gaan die spelen maar onder zeker voorwaar den toegelaten worden, en zoo er een is, het welk die voorwaarden niet vervullen kan, gaat men dat dan verbieden Men heeft die vraag toch niet voor niet ge daan wat zit er achter Policie. Wij hebben toch zonderlinge bestuurders aan 't hoofd van stadszaken. Als ze eens unefois n'est pas coutume, zegt de franschman'nen maatiegel nemen die er nog al door zou kunnen en 't bewijs schijnt te leveren dat er nog gezond verstand zit in 't brein onzer stadhuisbazendan mag men zich er aan verwachten dat deze laatste het zich weldra berouwen en 'nen maatregel nemen zullen totaal geschikt om den goeden indruk des eersten uit te wisschen. Het zal niemand verwonderen als wij zullen zeggen dat onze policie juist niet als een mo del mag doorgaan. Daar is de recrutering der lagere agenten wel in grootsten deele de oor zaak van. Als er 'ne garentwijnder, 'ne schoen lapper, 'nen boerenknecht of 'nen loopjongen vroeger agent werd, was het niet omdat hij, door lichamelijke en verstandelijke bekwaam heid de verdienstelijkste scheen, maar omdat hij voorgesteld was door Mijnheer Doe of Mijn heer Nard. 't Was zoo verre gekomen, dat de klerikale kopstukken onzer stad er naijverig op werden een hunner werklieden of hunner beschermelingen in het policiekorps te steken. Wat zulk een stelsel voor resultaat oplever de hoeven wij niet te herinneren. Men scheen er, sinds eenigen tijd, van afge zien te hebben, zoo 't schijnt op bijzonder aandringen van onzen bekwamen en ijvengen kommissaris. Althans, in de laatste jaren, wer den de nieuw geschapene of opengevallen plaat sen in de stedelijke politie toegekend volgtns de uitslagen van eenen uitgeschreven prijs kamp. Dit stelsel leverde de beste vruchten op bekwame, fatsoenlijke jongens, gewezen on derofficieren van het leger, traden in denjdienst onzer policie en bewezen aldaar dat, na eenige jaren toepassing van dit stelsel, wij onbe schaamd met onze policie in klaren daglicht zouden ©ogen komen. Eer het ministerie ons de gift van 23,000 franken schonkwas armoede in de Stadskas troef en hielden de muizen er kermis. Laeken, 1890. Vidorien Vande Weghe. Eisch den groenen band ter waarborg, dra gende het handteeken van den algemeenen de pothoudervoor België Pelerin, apotheker, 12 Schildknaapstraat, Brussel. Brugge. Geheimzinnige taakVer leden zaterdag voor den noeu zag men langs den kant van Scheepsdale drie vrouwelijke personen, zeer wel gekleed, op wandel en in onderling gesprek. Zij gingen in verschillige herbergen alsSpeyen, Waggelwater en in de Geernaartmarkt, waar zij schenen een ramp zalig contrakt te maken. De drie damen, waarvan twee van jaren en eene jonge freule, schenen hun lot aan malkaar meê te deelen en wandelden weg en weêr. Is er zelfmoord of is er een ongeluk te besta- tigen dit althans kunnen wij niet vaststellen. Maar, wat er van zij, dijnsdag morgen, rond 8 ure, haalde mende twee lijken der oudste damen uit de Oo3tendsche vaart, tegen den boord van 't water, al des kant van Waggel water. Het schouwspel maakte den toevloed ran honderden menschen gaande, immers er is vooral den zondag morgen veel beweging al den kant van Scheepsdale. De lijken der damen opgehaald ''zijnde, ver wittigde men den heer burgemeester (vau St- Pieters, benevens de politie en den heer doctor Van der Ghinste. Bij het onderzoek der lijken in de Geer naartmarkt en vervolgens in het gemeentehuis van St-Pieters, heeft men bevonden dat de personen van treffelijke afkomst waren, gezien de visietkaarten en andere voorwerpen welke zij bij zich hadden. De overheid inlichtingen genomen hebbende, kwam door de gevondene voorwerpen op het spoor van de personaliteiten. Het zijn 1° Anna Van der Linden, geboren teMechelen den 10 Januari 1828, weduwe van Jan Verhaevert2* hare dochter Maria Ver- haevert, geboren te Brugge den 21 Juni 1857'; 3° hare zuster Barbara Van der Linden, gebo ren te Mechelen den 23 Januari 1825, onge huwd, rentenierster, wonende Slachthuisvest, 12, te Gent. Men weet tot hiertoe niet wat de drijfveer is van deze drie zelfmoorden. De drie vrouwen waren verleden vrijdag uit hare woonst te Gens, spoorloos verdwenen. Men beweert dat de weduwe Verhaevert hier vroeger in de Gentpooris'raat wonende/alwaar zij bevallen is van het meisje, dat mede ver smoord is. Het lijk dezer laatste is nog niet gevonden. Men doet opzoekingen. Men veronderstelt dat de ongelu'-kigen hand aan hand in 't water geloopen zijn om er de dood te vinden. In verhand met boven vermelde feiten, ver* nemen wij nog het volgende Zoodra de hepr commissaris Springael van de zevende wijk van Gent kennis van het gebeurde had gekre gen, ging hij tot een onderzoek over in de woning van weduwe Verhaevert, op den Boule vard van het slachthuis, N° 12. Niets in het huis werd in wanorde gevonden de luiken waren open, wat doet vermoeden dat de inwo ners wellicht dachten denzelfden d*°r terug te keeren. Er werd niet 'het minste ?eschrift ge vonden, van aard om aan zelfmoorden te doen gel oo ven. Tot heden weet men nog niet wat van de dochter Verhaevert geworden is. De zege's zijn ten huize door den heer vrederechter Code gelegd. Men heeft er geven len eene som van 900 frank in geld, 13 actiën van 100 frank, alsmede verscheidene juweelen. Eene buurvrouw heeft donderdag laatst, 16 dezer, een huurrijtuig aan de woning zien staan, waarin een heer zat, die scheen te wachten om binnen gelaten te worden. Het is verleden vrijdag, 17 dezer, dat de weduwe Jan Verhaevert, 61 jaar oud, geboren Anna Van der Linden, in gezelschap harer dochter, Maria Verhaevert, 32 jaar oud, en hare zuster Barbara Verhaevert, 64 jaar oud, hare woning verliet. Schooten. Dinsdag avond omtrent 8 ure, had een der jachtwachters van M. Van Praet, de genaamde Lodewijk Nouten, dia dacht, bemerkt te hebben dat er fezanteu gesto len werden, zich op den loer aelege in een hosch waar die vogels nestelen. Hij was er pas of hij zag twee mannen aankomen, voorzien van lange stokken met lonten van vuurzwam. De jachtwachter greep een der wildstroopers vast. De andere floot echter en vijf andere kerels kwamen toegesprongen en vielen Nouten met hunne messen aan. De ongelukkige viel neer doorkorven met messteken. In het ge dacht dat hun slachtoffer dood was, lieten de misdadigers hem liggen, en namen de vlucht. Te midden van den nacht heeft Nouten zich tot aan zijne woning kunnen voortslepen. Zijn hoofd en zijne armen zijn schrikkelijk ge kwetst. Over het orkaan dat deze week over heel Belgiegewoed heeft vernemen wij 't volgende TeGent zijn er geer ongelukken te betreu ren ook de schade aan gebouwen is gering en bepaalt zich bij eenige dakpannen en schaliën. Te Brussel evenmin. Te Charleroi zijn vele schouwen afgerukt. De koolmijnen waren door het weerkundig ge sticht van Brussel reeds sedert drie dagen g waarschuwd over de ie wachten luchtverstoring welke zooals men weet, veelal grauwvuuront ploffingen veroorzaakt. Op de Schelde te Antwerpen zwalpten de schepen als in volle zee, en al de aaulegtrossen moesten verdubbeld worden. Twee binnenschuiten zijn aan he drijven ge- goan en werden door botsing beschadigd. Te Luik is de schade nog al aanzienlijk de Maas is op verscheidene plaaisen buiten de oe vers geloopen. In den nacht van 21 tot 22 heeft een hevig tempeest gewoed over Luik en de omstreken. De wind, die een groot getal schouwen afgerukt heelt en andere schade aangericht, ging ge paard met hevige hagelbnien. Een groot getal telegraaf-en telefoondraden werden gebroken. Het water der Maas is op onrustwekkende wijze gestegen. De havens staan onder water. 't Klonk er hol, zoo als in eene leege ton, en men moestgelijk M. Gheeraerdts het in zijn verslag zegt, onaaugename middelen gaan inroepen om uit dien neteligen toestand te geraken. Geene keuken zonder kosten en er bleef niets anders over dan een leeniugsken aan te gaan of nieuwe opcentiemen te heffen. En dat juist in het kiesjaar 1890, ge ziet van hier hoe die steen op 't hoofd vau 't kiezerskorps vallen moest. Om dit te verhoeden wist men niet meer hoe te kiezen of te deelen toen het gezegend minis terieel geschenk bij tijds kwam aangevlogen om het gapend hol te stoppen. Het Land van Aalst had wel gedroomd van lastenvermindering, raaar 't was maar droo men, 't is te zeggen bedrog. De 23,000 fr. met de rechterhand ontvangen, werden met de linkerguitgegeven, en passé passé, ze waren weg?..?...? Nu stond de ledige kas daar weer methon- gerigen buik en wekte zoodanig de belangstel ling onzer stadhuisbollen op dat zij zich ernstig bedachten om nieuwe redmiddelen te zoeken. Eureka! Gevonden!! De opbrengst der plaatsgelden vermeerderde van eenige duizen den, en die reddendo engel, door onze kleine burgers en werklieden betaald, bracht versche hulp en onderstand bij. Toch bleef de kas nog altijd klagen. Een der feniksen, na drij maal vier-en-twintig uren overwegiug, vond iu zijn vernuftig brein het grootsche plan de vermaarde engelsche pissij- nen van Aalst als onuitputbare goudmijnen voor de stedelijke geldkas te doen dienen. Holloway met zijn reklamen en Boulanger met zijn propagande-middelen werden overtrof fen Men vond Zonlicht zeep, in 't engelsch, fransch en vlaamsch Alost for ever De kas is gered een stadhuisbediende, M. De B... heeft met passer en meter de letters geteld, hun vierkant berekend. Eureka, we zijn gered l?f? Men spreekt ook van platen op den buik en den rug van Diederik Martens te hangen om reklamen te ontvangen. Zooveel te beter, alleenlijk doen wij het volgende vraagsken De Aalstersche zeepzieders en winkeliers hebben de onkosten van die ijzeren schutsels aan de vermaarde engelsche pissijnen helpen betalen. Nu komt daar een vreemdeling met vreemde zeep reklaam op maken tegen do Aalstersche fabrikanten en verkoopers van ander zeep, en dat met de toelating der stad, tegen betaling van een jaar bankbriefjes mis schien. Is dat rechtveerdig Onze voorbeeldige bestuurders, w^lke toch zoo zeer bekommerd zijn over de reinheid en de gezondheid der stad iets waarvan de ver maarde engelsche pissijnen getuigen zouden ons dunkens, niet slecht doeu van ten tijde van besmettelijke ziekten zoo als nudaaraan overal streng de hand te houden, niet alleen in de kom der stad, maar ook op de buiten wijken. Zoo vinden wij het heel gevaarlijk voor do gezondheid der bewoners van die kanten dat achter de Kapelle van Meuleschette het stin kend mestplein tot in het midden der straat komt, den Postweg gedurig onder water staat en de Binnenstraat aan een echt moeras gelijkt. Gaat men misschien zoo verre geen overzicht doen of wonen er geen kiezers De burgers van daar betalen eventwel hun aandeel in de belastingen. Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk. Algemeene verplichtende vergadering op Zondag 9 Februari 1890, om 5 1/2 ure 's a- vonds met de welwillende medewerking van den Cerde Symphonique. Concert, VoordrachtTooneel, Zang. De Damen der ledeu met hun huisgezin zijn tot dit feest uitgenoodigd. De liberalen geen deel makende van den Kring, zijn toegelaten mits een inkomgeld te betalen van 0,25 fr. Stad en omliggende. Een behendige dief is in den nacht van maandag tot dijnsdag 1.1. binnengebroken in den kelder van den heer David Guns, meester metser en herbergier, wonende alhier in de Gazometer8traat. Hij heeft er twee ilesschen likeuren, een kilogram boter en een kilogram afgesmolten vet gevingerd en een reusachtige hoop voor kwittancie achtergelaten. Denderhautem.In min dan acht dagen tijds zijn er te Denderhautem, in de wijken Vossel en Borreken, twee kinderen het eene vijf en het andere drie jaar oud, in eenen stin kenden mestpoel verdronken. Wanneer toch zullen de ouders beseffen, welke groote waakzaamheid zij over hunne kinderen hebben uit te oefenen Op den buiten ziet men nog schier overal den mestput nevens de woning der landbouwers. Behalve de zoo voor de gezondheid schade lijke dampen, welke deze poelen bij warm weder uitwasemen, leveren zij nog een be stendig gevaar op voor de veiligheid van men schen en dieren. De openbare overheid zou, ons dunkens, wel doen aan de ingezetenen te verzoeken de mestpoelen op eene verwijderde plaats der hoeve aan te leggen en ze met een paalwerk te omringen. Ternath. Schrikkelijk ongeluk. De bareel van den ijzerenweg, nabij de statie van Ternath, stond maandag open, op 't oogenblik dat de expresstrein, uit Brussel naar Gent ten 12 en half ure vertrekkende, in vollen stoom aanvaarde. Den zwaar beladen wagen, toehoorende aan M. De Roeck, van Ternath, kwam over de ijzerenbaan. De lokomotief heeft de beide paar den in stukken gereden, en de voerman werd met een verbrijzeld been in hopeloozen toestand weggedragen. De reizigers hebben een hevigen [schok ge voeld, doch de trein is voortgerold zonder te ontriggelen. Een onderzoek is geopend om de verantwoordelijkheid van dit erg ongeluk vast te stellen. ,5 zuiverend bloedzuiverend 8 met salsepareille, zonder aloës. 0 tü Vlaamsche Schouwburg, Laken straat, Brussel. Zondag 26 en Maandag 27, twee aller laatste opvoeringen van DE BASTAARD VAN WEZEMAAL, het groot succes van het tooneeljaar. Woensdag en Dondebdag, O die vrou wen en De Sabijnsche meisjesroof kluchtig blijspel dat de lachspieren in beweging zal brengen. Het stuk belooft meer bijval nog dan Met Plezier. Sedert vijf jaren. Coutisse, 22 Februa ri 1889. Reeds vijfjaar leed ik aan pijn in de rechterzijde, hartzeer en gebrek aan eetlust dankzij der Zwitsersche pillen Hertzog van Parijs, aan lfr. 50 de doos zijn al deze kwalen verdwenen. Ik laat toe mijne verklaring open baar te maken. (Handteeken gewett.) Maximiliaan Chab- LIKT. Die roemt op waarheid, rede, geestontslfiving, Die vrijheid om de wereld draagt, En gansch den drom der onde goochelaren Van onze markten heeft gevaagd Met al hun poetsen en kwakzalverskuren.... Dezo eeuw... oja, ik vraag het u Of men wel ooit in de afgeloopen tijden Meer goochelaars hier zag dan nu Ja wonder is 't dat eeuwen henenrollen Voor bij des menscheu zin en geest Vooruitgang overal de samenleving Blijft immer wat zij is geweest Een groote helft van laffen, dwepers, kruipers, Waarover de audre helft gebiedt Een groote helft die uit gewoonte en opzieht Niet verder dan 't vooroordeel ziet, Bij wie de smart, 't gedurig naamloos lijden Geworden is een lot, een stiel, Bij wier geboorte reeds de spot des noodlot» Als eeue strafte nederviel En de andre helft de helft der goochelaren, Wier daden slechts het geldgewin In streven, oorzaak, doel en einde en middel Het eenig werk is en begin De geest des tijds, die alles koel berekent, Bedacht op uiterlijk genot, Heeft voor de laatste alle eer en achtig over.... Voor't goud... de hedendaagsche god! ^L-vUOUj enz I. Het heugt mij nog zeer wel toen ik een kind w»b, Dat men 't dorp, bij kermisdag Op een stellaadje of op een leêge bierton Een goochelaar er zwetsen zag Een wonderdokter, die zijn waar voor niet gaf, Zijn poederpakjen, artsenij Die hoofd- en buik- en maag- en rugpijn Genezen kon op een-twee-drij Mij dunkt, ik zie hem nog dien heksenmeester, De landlui rond zijn ton geschaard, Hoe hij zijn elixir, lijn zali te koop bood, De gansche wereld door vermaard.... Die tijden zijn voorbij op onze markten Verloor de goochelaar zijn gunst Een ander slach en zonder kruid of fleschjes Trad op met andre leer en kunst. Deze eeuw die op haar hooge wapprend] vaandel "Vooruit met 't licht geschreven heeft Deze eeuw, die waant te zijn de voorwachtfakkel Van alles wat naar 't goede streeft Wier pochgeklank op vrijheid, volksbeschaving Ons duizelend in de ooren tuit, Die adelvoorrecht, dwaasheid en vooroordeel En bijgeloof thans buitensluit »H .H 5 Zuiveren het bloed, veroorzaken geene kolie- fl ij ken het beste en krachtdadigste purgeermiddel, S genezen, maagziekten, brandende opwerpiugen, (3 rrj brand der ingewanden, opstijgingen en chroni- sche afgangen, hoofdkwalen, lever en slijmziek- S ten, onmisbaar in tijdstippen van ontwikkeling JU >4 en krietieken ouderdom, behouden tegen bloed- V opdrang geraaktheid en alle besmettelijke ziek- ten, worden genomen op alle uur van den dag '~l N Prijs fr, 1-50 de doos. 41 jg rk Algemeen depot te Oostende apotheek DE J V PRATERE, Louisastraat, 5, Brussel, apotheek SEVER1N, Hoedenmakersstraat, Engbien, apo theek Moreaux,

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2