HET GEHEIM DOOVEN- 5de Jaar. Nummer 5 (217) Zondag 2 Februari 1890. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen°™one' Afatim™ Reklamen, 75 centimen per drukregel. Nee spe nee metu. Vonnissen op de derde bladzijde, i frank. Men maakt melding fan elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 1 FEBRUARI. Werkmanskring:Vooruitgang door'tWerk De liberale jongelingen onzer stad worden vriendelijk verzocht, de lessen, welke des zon dags om 9 ure 's morgens, in de zaal Concordia, tot bereiding voor het kiesexaam gegeven wor den, bij te wonen. De lessen zijn vei plichtend voor de bescherm- lingen van den Kring. Buitexilaiiclscli politiek overzicht. Frankrijk. De groote parlementai re Komissie, gelast zich op de quaestie der tolrechten toe te leggen, is door de kamer der afgevaardigden op zulke wij ze samengesteld, dat de meerderheid protectionnist is. Zij is het gevolg der zoo weinig, onder economisch oogpunt, liberale neigingen der nieuwe Frausche kamer. Men voorziet zeer groote moei lijkheden op het oogenblik van de be sprekingen der Kamers, indien, zooals alles hel doet vreezen, zij zich tegen de hernieuwing der handelsverdragen uit spreekt, en vast zal er gedurende eeni- gen tijd eene groote verwarring in de in ternat ion? Ie handelsbetrekkingen uit voortspruiten. Duttschland. De zittingen van den Reichstag zijn geëindigd. Het wetsont werp van het gouvernement tegen de socialisten, is ten laatste met de ontzet tende meerderheid van 119 stemmen te gen 68 verworpen geweest. Het is eene nederlaag voor het bestuur, omdat het met een bezonder aandringen om zoo te zeggen willekeurige machten gevraagd had tegen de socialisten. Men verwacht te eene verklaring van het ministerie, welke het oogpunt van het bestuur in de qusestie zou laten kennen hebben. Deze v rklaring is niet gedaan geweest. Het ministerie heeft tot den laatsteu oogen blik gezwegen, hetgeen men in Duitsch- land toeschrijft aan een verschil tusschen den keizer en M, von Bismarck. Engeland. Op eene vergadering door de afgevaardigden der mijnwerkers van het vereenigde koninkrijk,ongeveer 100,000 mijnwerkers van Noord-Enge- land,van Schotland en van het land van Wallis vertegenwoordigende, op dit oogenblik te Birmingham gehouden, heeft men besloten de tusschenkomst der wetgevers, d. i. van den Staat te vragen in de regeling van den werkdag, en een wetsontwerp voor te stellen om den werkdag in de koolmijnen te ver- 65. VAN DEN BANKIER. Hij is niet dood maar hij is geheel en al van de wereld afgescheiden zoo goed alsof hij in het diepste graf lag te sluimeren, dat ooit voor eenig sterveling gedolven werd. Hij leed ami dezelfde kwaal als gij, Julia, hij had dwaze inbeeldingen. Hij werd door het een of ander bespottelijIt denkbeeld .omtrent eene moord geplaa rd eene misdaad die nergens dan in zijne ontstelde verbeelding bestond maar die lang zamerhand de gedaante eener werkelijkheid had aangenomen. Arme jongen hij kon zich van die inbeel ding niet losmaken en het einde van die zaak is geweest dat twee bevoegde geneesknndigen hem voor krankzinnig verklaard hebbenden dat hij dezen nacht in een levend graf een bij zonder toevluchtsosrd, zal slapen. En nu Julia, kunt gij naar uwe kamer terugkeeren! Ik weet dat wij eikanderen in het vervolg beter zullen verstaan en dat gij mij niet meer nfet uwe onzinnige droomeu zult lastig vallen die even onbeteekend als onaangenaam zijn. Nogmaals ontmoetten de oogen van vader en dnchter elkander de uitdrukking in de oogen van 't meisje was verdrietig, wanhopig de blik van den man was uitdagend, als stond hij tegenover eenen vijand. Julia sprak geen woord meer. Zij keerde zicg van haren vader af en verliet de kamer met slependen tred en hangend hoofd, 't Was baar te moede alsof het einde der wereld was minderen tot 8uren, op straffe van belang rijke boeten voor de delvingmaatschap- pijen, welke dit maximum zouden pogen te boven gaan. Lord Salisbury heeft eenen omzend brief aan zijne politieke vrienden gezon den, om hun te herinneren dat het Par lement zich op 11 Februari vereenigt, en hij noodigt ze uit tegenwoordig to zijn. Deze oproep is veroorzaakt door zaken van ernstig belang, die bestaan in eene bespreking die M. Parnel) zal doen ont staan over het enkwest door de Times vooruitgezet en het voorval Pigott. Het opperhoofd der Iersche partij heeft het inzicht der kamer voor te stellen een an der enkwest te doen om te bewijzen dat de eerschending vervolging doorde Times tegen hem ingespannen met de hulp van vervalschte geschriften en oneerlijke middelen, even als met de rechtstreek- sche medehulp en op aandringen van het gouvernement begaan is geworden. Portugaal. Het kabinet van Lissa bon tracht op alle wijzen de gemoede ren van het Portugeesch volk, zoo zeer tegen Engeland verbitterd, te stillen. Het belet de wederkomst van majoor Serpa Pinto. Zijne tegenwoordigheid op dit oogenblik in Portugaal, te midden van de volksbeweging die er bestaat, zou tot niets anders kunnen dienen dan nieuwe veropenbaringen tegen Engeland te verwekken, die het kabinet volstrekt wil vermijden. Egijpte. Het Egijptisch gouverne ment heeft juist den uitslag van het financiejaar 1889 bekend gemaakt. Hij getuigt van een overschot van 196,000 pond sterling of 4,800,000 fr. Egijpte kan over een reservefonds van 1,250,000 fr. beschikken, hetgeen voor de valleides Nijls eenen tot hiertoe onbe kenden voorspoed aanduidt. De eer van de heropbeuring der Egijptische financiën komt zonder twijfel den Engelschen financiers toe, even als de wederinrich- ting van het leger aan de Britsche offi ciers, het bezettingsleger bevelende. Landbouw belangen. Al wat de klerikale ministers ten voordeele van den landbouw hebben willen verrichten is boter aan de galg geweest. Hunne proefvelden, hunne landbouw-ingenieurs, tot zelfs hun moes hotel van Londen hebben maar gediend om waf kozijntjes te plaatsen en eenige vriendjes te bevoordeeligen. Weinig of geen nut hebben zij afge worpen, belijdt zuchtend Het Land van Aalstwelke nogthans van geene kleine gekomen. Zij geveelde dat zij den last des levens niet langer zou kunnen torschen, haar vader zich in zijn waar karakter aan haar vertoond had. En de man, dien zij liefhad, wat was er van hem geworden De hemel schenke mij kracht en moed om bedaard te kunnen denken, zuchtte zij, in hare eigene kamer gekomen, op hare knieën neder. Ik moet middelen beramen om over hem te waken. Eene ingeving der Voorzienigheid stelde mij in staat, hem van een ontijdige dood te redden. Moge de Voorzienigheid in zijn hul peloosheid over hem waken en mij in staat stellen hem te bevrijden van een leven, dat weinig beter dan de dood zelf kan zijn. B<1H, volgenden morgen vroeg begaf de ban kier oh naar de kamer zijner dochter, om haar te z g'gen, dat zij onmiddelijk toebereidselen tot haar vertrek van Willminglon moest maken. Hij was voornemens met een vroegen trein naar Londen te vertrekken en vandaar naar Brighton te gaan. Hij vond hare kamers ledig, Julia Godwin was het huis ontvlucht, dat haar van hare kindsheid af tot woning verstrekt had. Dat was de laatste slag, die hem voor zijn vertrek uit Willmingdou toegebracht werd maar die laatste slag was verpletterend. XI Het verhaal van den klerk. Terwijl Gilbert Tornleigh zich bezig hield met de zaak van Hurley Westford's verdwijning in handen der politie te stellen, zat Clara in hare armoedige woning en dacht na over de tegenspoeden, die haar van alle kanten be stormden, tot dat haar eindelijk toescheen dat er geen zonnestraal meer was, die de duister- lengen vervaard is, wanneer het den kferikalen winkel raakt. t Is maar dat de klachten der boer- kens algemeen zijn en den landbouw- krisis zich op den buiten overal gevoe len doet die toestand, hoe slecht ook, kan onmogelijk geloochend worden. Voor de kleine boeren, met een os of een paard werkende, meest op gehuurden grondis die krisis een ondergang zij moeten weg, daar is geen twijfel aan. En 't is (fventwel aan die kleine boer kens dat het ministerie voorzeker hei: minst denkt, wanneer het iets voor den landbouw doen wil. Zoo, b. v. is de wet op het buiten landsch vee maar voordeelig aan groote veekweekers en dikke boeren, welke jaarlijks eenen stapel beesten kunnen vet mesten. Maar voor geringe landbouwers welke hoogstens twee beestjes per jaar voor den slachter opzetten moet die winst niet hoog beloopen, te meer daar men da mager beesten zooveel te duurder moet inkoopen. Ge ziet dus dat de grooten hier weer met al het vet van de soep loopen gaan, en volgens hun goeddunken de merkt- prijzen kunnen regelen maar ook, 't zijn algemeene kiezers. Geringe burgers en werklieden moeten er ongelukkiglijk de gevolgen van dragen. Daar de vleeschrechten den landbouw niet gered hebben beproeft men thans een ander spel op 't getouw te zetten. De inkoomrechten op 't graan moeten alles redden. Redden Als het maar niet 't kon- trarie is. Zal een inkoomrecht van 5 of van 8 frank op een zak tarwe of rogge onze boerkens uit den nood helpen Verre van daar, want men vergete niet dat zij zich ook alle dagen vooral met brood te voeden hebben en dat Belgie op verre na niet genoeg graan opbrengen kan om zijne bewoners be hoorlijk te spijzen. Die opslag van graan moet natuurlijk voor gevolg hebben opslag van brood. De klerikalen beweren het tegenover gestelde, juist alsof de schoenen en de kleederen niet zouden duurder worden, moesten de prijzen van leder en wollen stoffen merkelijk klimmen. Men bemerke wel dat die belasting van den boterham vooral zou drukken op den geringen stand werklieden van alle slag voeden zich voornamelijk met brood. Maar zoo de prijs van het brood ver nis, welke haar omringde, kon verhelderen. De heimzinuige verdwijning harer dochter, harer geliefde Violette, was bijna nogvrecse- hjker om te denken dan het duistere noodlot, dat haren braven rechtschapen echtgenoot ge troffen had. Harley Westford mocht gestorven zijn als het slachtoffer van een schandelijk verraad, hij mocht door de onmeedoogende hand eens moordenaars gevallen zijn maar het lot van Violette kon honderdmaal erger zijn dan de dood. Schande, oneer, verderfDat waren de gevaren, welke de moeder voor de dochter, die zij liefhad, vreesde. En zij was geheel Hulpe loos. Zij wist niet wat doen, wat aan te vangen om hare dochter te redden. Allerlei ongeluk ken hadden zich met duizelingwekkende snel heid op haar hoofd gestapeld en de arme lijde- res bezweek onder de swaarte van den last, die ieder uur moeilijker werd om te dragen. De ontdekking, die Gilbert Thornleigh haar gedaan had, was de laatste alles verpletterende slag geweest, en Clara Wesford zat zwijgend daar neer in doffe verslagenheid verzonken. Wie ben ik, en waar ben ik vroeg zij zichzelven af. Zijn deze beproevingen nu wer kelijkheid, of slechts gedeelten van een langen koortsachtigen droom Er komt een tijdperk in dit menschelijk ver driet, waarin de lijder alle begrip der werke lijkheid schijnt te verliezen. Het slachtoffer kan niet begrijpen waarom de kastijding zoo zwaar en de beker des lij deus zoo bitter en zoo diep moet zijn. Het oordeel weigert zich langer te doen gelden, het verstand staat stil. Er bestaat eene stille p ios in de koorts des levsns, eene dofte gevoelloosheid, die misschien bestemd is om den door angst gekwolllen lijder van krank zinnigheid te redden. Voor Ciara Westford duurde die poos, die gevoelloosheid, niet lang. hoogt, zoo den landman wat meer geld van zijn graan maakt, dan zal hij ook meer moeten uitgeven om zich verder het noovlige aan te schaffen. De am bachtslieden, het leven lastiger vinden de, zullen hunnen arbeid ook duurder doen betalen. Daaruit zal volgen dat de nijveraars zullen verplicht zijn hunne voortbreng sels duurder te verkoopeu en voor de vreemde concurrentie zullen moeten onderdoen. Het gevolg daarvan moet zijn dat de eene ondergang zich op den andere stapelen zal, en dus algemeene ellende. De voorstaanders derinkomende rech ten weten het zoo wel, dat zij voorstel len van de opbrengst dezer rechten aan de openbare weldadigheid te besteden. Zij begrijpen dus dat de volksarmoe- de zou aangroeien 't is hetgeen ze waarschijnlijk verlangen. Hoe armer een volk is, hoe gemakkelijker het kan beteugeld worden hoe meer de werker welstellend wordt, hoe meer hij alle slaafse he banden, die hem drukken, breekt, en hoe vrijer hij zich in al zijne woorden en dad n veropenbaart. Dat willen de klerikalen niet verstaan. heeft, heeft eene les gehad. Het zal zich die ten nutte maken en wederzijdache toegevingen zullen al de liberale strijd krachten vereenigen onder den kreet ooruit voor onderwijs, recht en ge lijkheid voor alle burgers. Wat betreft, dat de heer Lambert zich als onafhankelijke kandidaat zou aar stellen, is een droombeeld van De'der- bode, die reeds meent dat de klerikalen er in troebel water zullen kunnen vis- schen. Het rijk der onafhankelijken is uit de eendracht der liberalen heeft er een einde aan gesteld. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. Kiesnieuws. De Denderbode schijnt verheugd omdat liberale bladen aangekondigd hebben, dat de heer Lambert, vertegenwoordiger van Charleroi, geen mandaat meer zal aanvaarden. Hij gaat zelfs zooverre te denken, dat genoemde heer zich als onafhankelijke voor de kiezers zal aanbieden. Het valt sterk te betwijfen of de libe ralen van Charleroi nog zoo zeer met hunnen vertegenwoordiger ingestemd zijn en of zij zijn mandaat zouden ver nieuwen. Hij heeft zich immers van zijne politieke vrienden gescheiden op het oogenblik, dat het alleen eendracht was die elk bezielde en hij zou dus wijs handelen zijne plaats af te staan aan iemand, die meer met de algemeene wenschen der partij instemt. Het gema tigd liberalisme, waartoe hij behoorde en dat juist door zijne gematigdheid den val van 't vorig ministerie bewerkt Liefdadigheidsfeest. Gerust mag men zeggen dat deze feest, vóór eene eivolle zaal gegeven, iedereen ten hoogste bevredigd heeft. Zeker was alles er niet volmaakt, doch eenige gebreken loopen tusschen vele goede hoedanighe len rap verloren. Wij brengen vooreerst lof aan den jon gen Cercle Symphonique welke pas gesticht, reeds zooveel blijken van kunstaanleg geeft en met aanhoudenden ie ver het ongetwijfeld ver brengen zal. De spelers van Taal en Vrijheid gaven ons eene goede vertolking van De Doopsgetuigen niettegenstaande men met de tooneelspeelster niet had kunnen herhalen en de H. Cornelis in een der hoofdrollen onverwachts eenen zieken konfrater had moeten vervangen. Mejuffer Van der Stappen en M. Corne lis hebben eventwel knap de andere tooneellisten ter zijde gestaan en ver dienen daarom bijzonderen lof. De zoon van den Metserdiender was wel wat moeielijk voor den jongen heer Rogge man en vraagt eene bijzondere en goede instudeering. Er zit nogthans stof in voor een flink declamator. Onze vriend Ladeuze was dien avond bijzonder in stem Droeve tijden werd meesterlijk gezongen en verwierf groo ten bijval. De kluchtzanger M. Oct. Yerleysen, heeft het publiek wel bevallen. Doch, wie vooral schitterende bewij zen van muziekale kennis gegeven heeft is wel Mej. Helena Leonard van Lokeren. Met haar prachtig orgaan, duidelijke uitspraak en kunstvol gevoel heeft zij eenieders bewondering opgewekt. Zij is een der beste zangeressen welke wij hier in Aalst hebben mogen toejuichen. Ook heeft Mej. Léonard er talrijke ingeoogst en ze waren wel verdiend. In de tusschenpoos sprak de H. Ferd. Lefebvrede volgende dankrede uit Damen, Heeren t Nimmer wercl er mij aangenamer taak opge legd, dan deze, welke ik de eer en het genoegen Eene vreugde was ten minste weggelegd, voor de vrouw, op wier hoofd gedurende de twaalf laatste maanden de rampen en tegenspoeden zich opgehoopt hadden, eene vreugde zoo groot, zoo diep ingrijpend, dat haar overstelpt ge moed slechts ter nauwernood in staat was, den schok van zooveel onverwachte blijdschap te verdragen. Terwijl Clara Westford naast haar bed ge zeten was, met haar moede noofd rustende op de kussens en hare droge oogen met een onzeker starende blik op de zoldering boven haar ge vestigd, liet het geratel van rijtuigwielen zich beneden inde straat hooren, en hield een rij tuig in de nabijheid harer woning stil. De slaapkamer stond door middel eener deur in verband met de zitkamer, en die deur stond open. Clara vloog naar het venster en zag naar aeneden in de straat. Hevig klopte haar hart. Zij bevond zich in dien overprikkelden toestand, waarin het minste voorval in staat is het gemoed met angst te vervullen. Een zeer fraai gesloten rijtuig van zeer een voudig uiterlijk, maar door een paar prachtige paarden getrokken, stond voor de deur, een vroolijk aaugezicht kwam aan het portier, een iefnallig gelaat, omgeven van krullend goud blond haar, een gelaat, hetwelk iu de oogen van Clara Westford dat van een engel scheen te zijn, want het was dat harer dochter. Een bediende opende het portier en Violette stapte uit. Zij vloog het huis binnen en hare moeder hoorde hare haastige voetstappen op den trap. Zij baistte in een stroom van tranen uit, de eerste, die zij weende sedert de verdwijning harer dochter, en in het volgende oogenblik ilemde zij Violette in hare armen. Lieve moeder, daar ben ik weer bij u terug, riep zij uit, ik ben door eene edele en vriendelijke vrouw gered. Wij zullen weder gelukkig worden. Terwijl zij aldus sprak, ging de deur open en trad eene oude dame binnen, eene dame met zilvergrijs haar en een bleek vriendelijk gelaat, dat eens schoon geweest was. Die dame was de' markiezin weduwe van Roxleydale. Ik breng uwe dochter terug, mrs. West ford, sprak zij, en ik gevoel dat ik uwe dank betuigingen verdien voor de schat, dien ik u terug geef, en die voor u van onnoemlijke waarde is. Indien ik in weinige uren geleerd heb dit meisje te beminnen, hoe teeder moet gij haar dan niet liefhebben, gij die haar ge durende haar geheele leven gekend hebt I Het hart der moeder was tot overloopens toe vol. Zij sprak geen woord betreffende Gilbert Tlu.rnleigh's terugkeer, of vau het ver schrikkelijk geheim, dat met het verdwijnen van kapitein Westford iu verband stond. Haar kind was haar weergegeven, en zij deed moeite om te glimlachen, hoewel haar hart door angst verteerd werd opdat geene wolk van droefheid eene sombeie schaduw zou kunnen werpen op de vreugde van Violette bij haren terugkeer. De markiezin vertoefde niet lang bij de moe der en hare dochter. Ik wil uw geluk nioi storen, sprak zij, maar ik hoop, dat ik, het lieve meisje, hetwelk door de misdadige loszinnigheid van mijnen zoon bijna in het verderf gestort was waartoe hij volgens mijne overtuiging door slechte raadgevers was aangezet geworden later zal weerzien. Ik vertr k dezen avond naar Essex, maar telkenmale als ik in Londen kom, zal ik niet verzuimen u een bezoek te brengen. Vio lette heeft mij een groot gedeelte vau hare geschiedenis verhaald, en als ik haar of haren broeder door den invloed mijner vrienden op de eene of andere wijze van dienst kan zijn zal ik niet aarzelen zulks te doen. Intusschen heeft

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1