If HET GEHEIM Si PPPP 5de Jaar. Nummer 15 (227) Zondag 15 April 1890. 1 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. Abonnementsprijs J e fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. V 9J HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der Annoncen Reklamen, 75 centimen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 13 APRIL. Heeft Mr Gheeraerdts ja of neen in zijn verslag gezegd Zonder het hulpfonds van 23000 franken moesten wij nieuwe belastingen leggen Beteekent zulks niet dat onze stadskas leeg is Denderbode wij vragen antwoord. Buitenlaudsch politiek o verziclit. Frankrijk. Te Parijs begint men zich voor goed bezig te houden met de kiezingen voor den gemeenteraad welke op 24 April zullen plaats hebben. In de politieke en gouvernementeele kringen is men meer met den toestand van de fransche gestichten op de Slavenkust bezorgd. De noodzakelijkheid van eenen krijgstocht tegen Dahomey schijnt zich meer en meer op te dringen. De m cht waarover Frankrijk op dezen oogenblik beschikt in de golf van Bénin is ontoe reikend om het wreed koningsken tot reden te brengen en te overwinnen. Duitschland. De jonge Duitsche keizer schijnt het besluit genomen te hebben de wereld door de nieuwigheid zijner gedachten te verwonderen. Na de verordening over de sociale quaestiën, verschijut in hetofficieel duitsclidagblad eene nieuwe verordening aangaande het leger. De keizer verklaart er uitdrukke lijk in dat hij voortaan het bekleeden der hooge ambten in het leger aan het burgerlijke element vergemakkelijken wil, hetwelk er tot nu toe op stelselma tige wijze buitengehouden is geweest; hij wil dat de verdiensten en de bewezen diensten voor meer tellen dan de fortuin en de naam. Ter oorzake dier verordening zouden menige Pruisische officieren hun ontslag gegeven hebben, daar ze naast burgelij ken niet wilden dienen. De iniaudsche opperhoofden der kust die sedert drie maanden het duitsche leger van volksplanting in bedwang hielden hebben hunne onderwerping aan Majoor Wissman, gouverneur der aan Duitschlandonderdanige grondgebieden, gedaan. Die onderwerping was sedert eenige dagen voorzien en heeft zeker eenig verwantschap met de ontwerpen van den tocht van Emin-Pacha waarvan men zooveel in deze laatste dagen ge sproken heeft. Men mag verzekerd zijn dat men een d ezer dagen het plan zal kenbaar maken 76. volgens hetwelk Duitschland zijne ko loniën wil uitbreiden. De kredieten, welke aan den nieuwen Reichstag zullen gevraagd worden voor de koloniale ondernemingen, zullen zeer belangrijk zijn. Spanje. De tij lingen uit Spanje zijn in het geheel niet voldoende. Het wordt langs om meer klaarblijkelijker dat M. Sagasta en zijne vrienden tegen eene ware militaire samenspanning strijden die iets a iders in het oog heeft dan de voorbereid ing der wederko mst aan de Staatszaken der behouden de partij. Portugaal. Men kondigt uit Portu- gaal belangrijke maatregelen aan, die het gouvernement komt te nemen. Het officieel dagblad heeft maandag eene verordening openbaar gemaakt, dat een ministerie benoemt hetwelk zich uitslui- telijk met het openbaar onderwijs zal bezighouden. De verordening is vooraf gegaan van een lange verklaring welke die inrichting verrechtvaardig! door dien dat het onderwijs veel te wenschen laat in Portugaal. M. Aroyo, de nieuwe minister van onderwijs, wordt in de koloniën vervangen door minister Vil- hena. VAN DEN BANKIER. Stil, riep Harley Westford uit, en hief waarschuwend zijne hand in de hoogte. De wrake is aan mij, zegt de Heer. De wetten van het land zullen zeer weinig vat op dien man hebben.Zie Rupertt Godwin's gelaat maar eens aan. Gij moest liever om een doctor zenden. Eene plotselinge verwarring en schrik ont stond onder ie aamve»igen. Da klerk maakte den halsdoek van zijn patroon los, terwijl kapitein Westford de deur van het voorkantoor opende en haastig iemand naar den naastbij - wonenden geneesheer zond. Rupert Godwin was bewusteloos achterover in zijnen stoel neergezonken. Zijn koortsachtig opgewonden geest, die zoolang in spanning verkeerd had, was eindelijk voor een hevigen aanval van beroerte bezweken. Reeds weken lang was de bankier aan zenuw toevallen onderhevig geweest, maar de toeval len hadden zich bij lange tusschenpoozen ver toond en waren van een veel minder hevig karakter geweest. De ongelukkige had zich daarover niet ongerust gemaakt, hij had bui tendien reeds zoovele andere reden om bevreesd te zijn. De schok door het gebeurde met Daniëlson, Harley Westford's verschijning en de ontwij felbare zekerheid van zijn ondergang en het mislukken vae al zijne plannen, waren zelfs De Handel en do Politiek. Er zijn verschillige zaken die door hunnen aard zelfs buiten alle politiek zouden moeten blijven, en, een dezer zaken is de handel. Inderdaad, met den eersten oogslag zou men zeggen dat al de partijen zich zouden moeten beijveren om dezen tak der algemeene welvaart vooruit te hel pende doen bloeien en zooveel moge lijk te doen ondersteunen en aan te moe digen. Maar alles wat zijn moetis daarom niet. De katholieken laten geene gelegen heid voorbijgaan om te beweeren dat de liberalen tegen den handel zijn. Wij op onze beurt herhalen wat wij vroeger reeds dikwijls zegden de ka tholieken zijn den handel vijandig. Waarom Omdat zij in grondbeginsel vijandig zijn aan elke volkswelvaart. Daar waar welvaart bestaat, heerscht onafhankelijkheid. En de onafhankelijkheid komt niet overeen met hun stelsel van gedurige drukking, gedurige onderwerping. Hoe meer men dus het volk in armoe de, in den nood kan houden, hoe meer men elke onafhankelijke daad belet, des te meer drukking en overheersching men kan uitoefenen op het volk. Daar van weten de katholieke handelaars en neringdoende lieden te spreken Gaan de zaken slecht, dan kan men het volk dwingen, men kan hulp, on derstand beloven, men kan wissels beta len of beloven ze te betalen, men kan de handelaars verplichten op verschillige wijzen. En men is ongelukkig, men verkeert in nood, en er zijn handelaars die toege ven, die tegen hun gemoed, tegen hunne algemeene belangen zelfs stemmen voor lieden die ze misschien verachten. Maar zij werden er door geholpen en, onge lukkig maar eerlijk, houden zij hunne belofte en bewerken alzoo mede den on dergang van den handel, den ondergang van gansch de gemeente. Maar als de zaken goed gaan, als er teering en neering is, als er verkocht wordt, als elke handelaar eer kan doen aan zijne verbintenis, als hij die zwarte en hatelijke ondersteunders kan missen, dan is hij vrij dan handelt hij volgens zijn geweten, dan waardeert hij zijnen plicht van burger, en stemt volgens zijn gemoed, zijn gedacht. En dan stemt hij nooit voor katholie ken Het is dus een taktiek en een goed taktiek van de clericalen, zooveel moge lijk alle stoffelijke zoowel als alle gees telijke welvaart uit het volk verwijderd te houden. Het gebrek aan het eerste laat hun toe ook eene stoffelijke drukking uit te oefenenhet gebrek aan het tweede ves tigt hunne geestelijke overheersching. De liberale partij integendeel steunt op de welvaart, zoo stoffelijke als zede lijke der volksmassa. Zij vraagt weelde, want weelde is onafhankelijkheid zij vraagt licht, want licht is vrijheid zij heeft noch offerblokken, noch St-Pie- terspenuing, noch bisschoppelijke kas sen ter harer beschikking hare macht put zij uit de vrijheid en de waarheid hare propaganda steunt op vrij onder zoek, op beschaving en vooruitgang. Een Volksvriend. getal is orn tot eene stemming over te gaan dan is het wel voornamelijk aan de meerder >eid te wijten, welke maar beter op haren post moet staan om het ministerie te ondersteunen. De afvaardiging van den Vlaamschen Land dag werd Zaterdag over door meester Beer- naert ontvangen. Hij heeft beloofd van al de vlaamsche grie ven trapsgewijze te doen verdwijnen. Vóór 10 juni aanstaande zal hij nog de vol gende deputatie 's ontvangen Van Brussel, Oostende en Brugge voor hunne zeehaven van de afgevaardigden van Antwerpen voor den vrijhandel van de Landbouw maatschappij van 't Oosten voor de inkomende rechten van de HH. d' Oultremont en Ci8 voor den verplich tenden dienst van Mr Vermeiren en Mr Van den Bemden voor het Vrijwilligersleger en Niemand gedwongen soldaat van Pier Daens voor den dood der orgelplaag van het volk voor lastenvermindering van onze mijnwer kers voor de afschaffing der mouchards; van on ze werkeloozen voor een bete broods van gansch het land voor wat minder partijdigheid en onrecht, voor wat meer gelijkheid en wette lijkheid, voor wat beteren tijd voor boer en burger. Aan al die deputatie's zal de grrroote Beer- naert antwoorden Wij zullen alles met aan dacht onderzoeken en beloven uw gegronde eischen recht te laten wedervaren. Wijwater, beste vrienden, uit de volle tobbe en met den grootsten borstel. Hij zal beloven de grrroote betover van voor 1884. Maar na de kiezing Berniek 11! Ons lekker ministerie benoemt verleden week een Komiteit van drij leden, welke voor taak heeft na te zien of de wet op de werkershuizen wel stipt in Molenbeek wordt uitgevoerd. Die personen zouden bovengenoemde ge meente moeten bewonen... maar ondanks alle opzoekingen is er geen enkel bekend, noch van ver, noch van bij. Is dat geen bewijs van de grootste zorgeloos heid in ons ministerie en van het weinig belang dat zij in de werkerskwestiën stellen Allerlei politiek. Denderbode beschuldigt de liberalen van door hunne talrijke afwezigheden oorzaak te zijn, dat er zoo weinig degelijk werk in de Kamers verricht wordt. Dikwijls s men in getal niet om tot stemming over te gaan en dan lachen de geuskens in hun vuist, zegt hij. Slimmeken vergeet hier dat niet wij maar zij aan het be stuur zijD en dat het geenszins de liberale min derheid is welke de voorgestelde wetten van het ministerie moet do.en stemmen. Dat is bet- werk der klerikalen en niet het onze. Er zijn 95 pastoorsrepreseritanten in de Kamer tegen over 43 liberalen zoo men niet in voldoende voor dien sterken geest te veel geweest. De koord, zoolang tot het uiterste gespannen, was eindelijk plotsel ig gebroken, en Rupert God- win werd een schepseldat zelfs zijn bittersten vijand medelijden moest inboezemen. Een geneesheer kwam in alle haast naar het kantoor; daarop nog een en nog een, totdat er een geheele kring ernstig uitziende mannen van de kunst rondom den bewusteloozen man vereenigd waren. De tijding van het toeval, dat Rupert Godwin getroffenffiad, verspreidde zich als een loopend vuur; en eer de aanwezigen het zware beweginglooze lichaam in eene aangren zende kamer op de sopha gelegd hadden, was het feit dat Rupert Godwin door eene beroerte aangetast was geworden, reeds op de beurs algemeen verspreid. Dat zal de zaken tot eene crisis brengen, sprak de een. Wie zegt ons, dat hij zichzelven niet om het leven gebracht heeft? sprak een ander. Er bestond zeer weinig hoop op herstel, zegden de doctors, maar hunne blikken en den toon, waarop zij spraken zegden duidelyk genoeg dat er in het geheel geen hoop meer was. De aangetaste schuldige man lag met half geopende oogen, en de doctors zegden dat hij zoo uren, misschien wel dagen lang zou kunnen liggen. Het was zelfs mogelijk dat hij in dien ellen- digen toestand bleef voortleven, en de Westfords lieten hem dien tengevolge aan de zorg van Jacob Daniëlson over. Hij heeft geen vriend ter wereld, geen schepsel, dat hem ooit bemind heeft, behalve zijne dochter sprak de klerk, en zelfs zij is van hem weggeloopen. Ik zal op de eene of andere wijze gedurende het overige van zijn leven zorg voor hem moeten dragen. Ik heb toch voor mij ministers uit Wij kunnen niet Wij willen niet Landbouwers, lees en overweeg Uwe grondbelastingen, ondanks al de schoone beloften, zijn van geen centiem verminderd. Neem uw contributiebritf- jes van de zes laatste jaren en op allen zult gij dezelfde som vinden. Geen centiem minder dus, geen enkele centiem Denderbode zelf heeft het moeten be kennen, Denderbode zelf heeft moeten schrijven dat er op de grondlasten, het personeel en de patenten geen franksken ontlasting is. Er blijft [dus geenen twij fel over uwe belastingen zijn nog altijd dezelfde De HH. Lippens en Henricot, twee li beralen, hebben in de Kamer gevraagd dat er zou overgegaan worden tot eene nieuwe kadastrale verdeeling, hetwelk natuurlijk voor gevolg moet hebben Lastenvermindering voor den Landbouw De klerikale ministers wilden niet. Een ander liberaal, M. Paternoster, stelde voor de grondlasten met40°/o te verminderen, daar de inkomsten van den landbouw ook met 40 °j0 verminderd zijn. Meester Woeste wil daar niet van hooren. En zoo worden al de belangen der buitenlieden van wege de klerikale ge kozenen ter harte genomen, zoo al hun ne interesten aan eenige partijdige kies- berekeningen ten offer gebracht. Landbouwers, waar zijn uw ware vrienden Aan de landbouwers. Er is geen pastoorsblad hetwelk bij hoog en laag niet staande houdt dat de klerikalen de redders van den landbouw zijn. Aardige redders inderdaad, wanneer de gekozenen zelf van die landbouwers, zooals de HH. Van Naemen en Cartuy- vels, in de Kamer komen verklaren dat men niets ernstigs voor den boer ge - daan heeft en de toestand op den buiten nooit zoo slecht geweest is als nu. Gedu rende de 20 laatste jaren waarvan 14 jaren met een klerikaal ministerie - zijn de inkomsten der landerijen van 40 per honderd verminderd. Niettegenstaande die vermindering zijn de belastingen voor onze landbou wers hetzelfde gebleven en wanneer li berale representanten dien toestand wil len verbeteren dan roepen de pastoors- Nog de godsdienstkwestie. Denderbode, een artikel van professor Emiel de Laveley aanhalende, vraagt ons stoutweg afWat wij tegen de redevoering van dien geleerden partijgenoot, welke bewijst dat er zonder godsdienst geene deugd mogelijk is, wel in te brengen hebben. Wel niets, Slimmeken, we zijn van het zelfde gedacht, alleenlijk vragen wij u ons te doen zien waar wij van tegenovergesteld gevoelen geweest zijn. Denderbode zal dus zoo goed zijn ons te zeg gen waar wij geschreven hebben dat er deugd zonder godsdienst kan bestaan enkel verzoe ken wij hem godsdienst niet met geloofsbelijde nis en nog minder metkerkwinkeïte verwarren. Bij ons worden alle geloofsbelijdenissen geëerbiedigd en onze grondwet zelve heeft de vrijheid derzeive gewaarborgd. Wij nemen aan dat een Boudhist, een aanhanger van Confucius, een Mahometaan, een Jood, een Griek, een Protestant, een aan bidder van de zon zelf, indien hij braaf, eerlijk en plichtvervullend is, zoo deftig is als de beste kristen, en dat de eerste zooveel godsdienst heeft als de tweede. zelve of voor niemand anders mijn geld noodig, en ik zal dus wel de zorg voor hem op mij nemen. Ik moet hem van hier op de eene of andere wijze weg zien te krijgen want morgen kan er eene algemeene geldopvraag aan de bank geschieden en als de menschen zien, hoe zaken hier geschapen zijn, zouden zij den heer Godwin wellicht in stukken willen scheuren. In den loop van den namiddag slaagde de klerk er in, het droevig overblijfsel van wat eens zijn patroon geweest was te veroveren. Hij bracht den heer Godwin naar eene veilige plaats over, niet Willmingdon Hall, want dat prach tig kasteel met zijne schatten zou naar alle waarschijnlijkheid spoedig in handen vallen van den beambte van het Bunkrupty Court om ten voordeele van de schuldeischers van Rupert Godwin te strekken, of verslonden te worden door de wettelijke kosten aan een formeel bankroet verbonden. Het verblijf, waar Jacob Daniëlson zijn pa troon heenvoerde, was eene zeer nederige schuilplaats. Het was eene kamer op de tweede verdieping van een huis, op een klein pleintje in een afgelegen gedeelte der stad, waar Jacob Daniëlson reeds eenige jaren lang gewoond had. Hier lag de bankier dagen lang op een armoedig bed de kale muren om hem heen aan te st iren, tot dat zelfs de man, die hem zoo zorgvuldig oppaste, niet in staat was het juiste oogenblik te ontdekken, waarinde wezenlooze blik van den bewusteloozen man in de strak heid des doods veranderd. Zoo eindigde het leven van eenen man die den beker der vermaken en genietingen der wereld tot op den bodem toe geledigd had, en daarbij al de bitterheid der laatste druppels uit dien beker had moeten proeven. Er had eene gerechtelijke lijkschouwing plaats, waarop de gewone uitspraak een natuurlijken dood gestorven» volgde,en dat was alles.Het geheim van Rupert Godwin's misdaden was alleen bekend aan zijnen vertrouwden klerk en aan hen, die zoo zwaar door zijn toedoen hadden moeten lijden. Maar vele waren er, die lijden moesten en zware verliezen ondergingen door zijne tegen spoeden in den handel, zijne dwaze speculatiën, en zijne buitensporigheid, waardoor de grond slagen van een eenmaal achtingswaardig han delhuis ondermijnd geworden waren, totdat op het einde het geheele gebouw in duigen viel. Menig onschuldigslachtoffer, menig tot ar moede gebracht mensch moest voor dat alles lijden, en vloekte den naam van Rupert God- win. Laat ons thans terugkeeren naar een vroolij- ker tooneel. Begeven wij ons nogmaals naar het lieve rustige oude huis met den tuin, aan den zoom van het woud gelegen, het gelukki ge tehuis, waarin Clara Westford de blijdste dagen van haar huwelijk had doorgebracht. Nog eens kon zij dat huis het hare noemen. Nog eens wandelde zij door den weionder- houden tuin, waarin de herfstbloemen vroolijk bloeiden onder den helderen Octoberhemel, waar het geritsel van de bladeren der boomen in het woud haar oor trof al troostende -'Blief de stemmen, terwijl zij over 't zachte grasperk wandelde en o zoo trotsch op den arm van haren echtgenoot leunde. Nog eens bewoonde zij die lieve kamers, die geen spoor vertoonden van door eenen vreemde in bezit te zijn geno men, want eene oude dienstbode was door Ru pert Godwin belast geweest met de bewa ring vanjjet huis en den tuin gedurende den korten tijd, dat hij beiden in bezit gehad had, en zelfs de gerinste kleinighe den waren heilig geweest in het oog van de be waarster van het ledige huis, waaruit hare ge liefde meesters verbannen waren. En Clara Westford was niet alleen met ha ren echtgenoot teruggekeerd, Lionel was met hen mede gegaan, en Violette, gelukkig als zij was in het gezelschap van den vader en de moe der, die zij altijd zoo teedeilijk had lief gehad, vergezelde hen. Maar broeder en zuster vonden weldra nog eene andere reden van geluk in andere gezel schap want op een hunner wandelingen in het bosch ontmoetten zij een jong mensch, die schetsen zat te maken, vergezeld van een meis je, in diepen rouw gekleed. Dat meisje was Julia Godwin, endie schilder was Edward Godwin, de jongeling die Violette kende onder den naam van George Stanmore. Julia was naar haren broeder gevlogen en had zich onder hare bescherming gesteld, toen het bijzijn van har en vader haar onverdrage- lijk werd. Edward Godwin was na 't doen van eene kunstreis in Engeland teruggekeerd en had zich weer in een huisje in het bosch geves tigd, in de stille hoop haar, die hij beminde, weer op een der beschaduwde boschpaden, waarvau zij zooveel hield, te zullen terugvin den. Zijne verbazing was grenzeloos op het hoo ren van de tijding, datde familie Westford de buitenplaats verlaten had en bei geheele land goed en eigendom van den heer Rupert Godwin, een bankier in Lombardstreet was overgegaan. Hij schreef aan zijne zuster, gat zijne woon plaats op en vroeg haar of zij in staat was eeuig lichtte verspreiden, hoe zijnen rader den ei gendom verkregen had. Wordt voortgezet.)

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1