Pillen De Pratere Verschillig nieuws. Wij weten het wel, dat de pastoorspers van een ander gevoelen is. Is er iemand van ons, welke niet ter kerke wil komen om te biechten of kommunie te gaan dan is er geeue uitdrukking slecht genoeg om hem te schandvlekken. Sterft hij zonder tus- 8chenkomst van den pastoor dan klinkt het nog erger geen redeloos dier staat lager dan den afgestorvene en wie weet echter of deze nietmeer menschelijke waarde en echten godsdienstzin bezat, dan zij welke zijne nagedachtenis be spuwen. Volgens het stelsel van Fieren Slim- meken zou er niemand buiten de roomsche katholieken godsdienst bezitten en zouden zelf een groot deel dezt r er van ontbloot zijn. Er zijn op den aardbol zoo maar 1500 mi 1- lioen inwoners waarvan slechts 210 millioen of 1/7 deel roomsch katholieken en die 1300 ov rige millioeneu dat zouden altemaal slechte meuschen zijn. Allons done Om te sluiten eene ware geschiedenis Over 15 jhar stond op het dorpje X.. een brave man als schoolmeester. Hij was terzelfder koster, orgelist en bestuurder van de zang- maatschappij van j't dorp. Hij was de boezem vriend van den grijzen herder der parochie, waar vrede en eendracht heerscLten. Met den jongen onderpastoor stond het geheel anders deze had hij op eenen avond nit de kerk doen gaan, omdat hij daar te lang met zekere per soon bleef piaten, en daarom oorlog. 1879 kwam. M. Pastoor wilde tegen de wet niet preêken en werd in eenen verlaten hoek der provincie gestoken. De jonge onderpastoor bekwam zijne plaats en kreeg nog een strijd- zuchiiger kapelaan tot medehelper. De meester werd uit de kerk gejaagd en iu den ban gesla gen omdat hij aan eed en plichtgetrouw bleel. Wat hij van 1879 tot 1884 ge'edeu heeft is niet te beschrijven. Toen de rampzalige wet Jacobs kwam ging bet nog erger. De arme mau wierd als een ondier geschuwd, op allo mogelijke wijzen vervolgd en gemarteld. Dit alles bracht eene ziekte te weeg welke hem op deu rand des grafs hielp. Hij vroeg zijnen ouden herder om hem in zijne laatste oogeDblikken bij te staan zulks werd hem geweigerd. Hij stierf zonder de hulp der kerk en werd zoo als de pas toorspers zegt ingedoken. In zijn testament stond eene gift aan zijnen ouden vriend met verzoek van ter zijner nagedachtenis jaarlijks eene mis te lezen. Die man, Denderbodewas ongodsdienstig, niet waar Vergadering der Liberale Associatie. De vergadering der Liberale Associatie van het arrondissement Aalst heeft ver leden maandag alhier plaats gehad on der het voorzitterschap van den heer E. De Deyn. Een groot getal leden wa- ren nit de kantons van ons arrondisse ment opgekomen. uilli redenaars hebben het AO er waaronder den heer De Windt, voorzitter der Liberale Associa tie van het kanton Aalst K. Cumont, de baron Van der Noot, Yerbrugghen, notaris en J. Rens, advokaat, leden van het middencomiteit. M. De Windt legde in korte woorden den toestand der liberale partij in de vlaamsche provinciën bloot. Een ander redenaar verklaarde dat op de wijze waarop de klerikalen te werk gaan met 't kiesexaam men wel haast het algemeen stemrecht op den buiten zal hebben. Het voornaamste punt der dagorde was de algemeene kiezingen. Na eene lange woordenwisseling tusschen ver scheidene sprekers, de eene voor den strijd en de andere tegen, besloot men over te gaan tot de stemming. De strijd werd bijna eenpariglijk door al de leden uitgeroepen. Eene tweede vergadering zal binnen kort te Geeraerdsbergen plaats hebben waar de kandidaten zullen aangeduid worden. Tegen volkswelvaart. Sedert Het Bccht en De Stormklok zoo ongenadig den afgod Woeste geeselen en hem verraderen grondwetverkrachter naar het hoofd brommen, zijn we beangstigd geworden over den geestestoestand van onzen achtbaren konfrater Slimmeken uit Denderbode. Al die laffe en ongehoorde aanvallen tegen zijn troetelkind h bben hem schrikkelijk de hersenen geschokt eu in zijne koortsige oogen- blikken schrijft hij reeds kemels zoo als de volgende Het liberalismus is van pein- ciep vijandig aan alle volkswelvaart; Ge ziet, beste lezer, dat wij reden hebben van beangstigd te zijn wie zulke dwaashedeu schrijft is vast op weg naar Gkeel. Het liberalismus vijandig aan alle volkswel vaart Is zulke ongehoorde beweering niet voldoende om den kalmsten mensch uit zijn vel te doen springeD, en moet men dan niet bekennen dat een klerikaal tot alles in staat is, alles durft zeggen,alles durft doen om tot daar te geraken, waar hij komen wil. En zijn de lezers van die pastoorspers dan toch zoo verblind en zoo diepgevallen, dat zij al die leugens maar voor evangelie slikken Zien, hooren, voelen, denken of oordeelen zij niet meer Het ware te schrikkelijk. Waar is in de nieuwe wereld de meeste volks welvaart Daar waar de meeste vrijheid is, in de vrijzinnige Staten van het Noorden, waar een liberale geest heerscht, waar een verdraag zaam volk woont. Het protestantsch Amerika is bet rijkste, het machtigste, het gelukkigste dergansche wereld_ Waar is iu Amerika de meeste volksellende In de Stateu van Midden en Zuid Amerika door de fanatieke Spanjaarden met schavot en brandstapel bemachtigd, waar nog betzelfde bloeddorstig fanatismus heerscht eu de hate lijke sekte der jesuieten den scepter zwaait Daar vindt men burgeroorlog, domheid, gewe tensdwang, gebrek, ellende. Eu in Europa Is het liberale Engeland niet het welvarendste van gansch ons vaste land Is Frankrijk geene rijk- en machtig republiek, Zwitserland geen bloeiend geniee- nebest Denderbode spreekt van Italië maar wie heeft dit land tot eene geduchte mogendheid verheven Wie van dit volk eene groote natie gemaakt? Of moeten wij misschien herinneren dat onder het juk der Pauzen er in Italië niets dan hongerlijders, bedelaars en bandieten waren. Welke staat was tot over een twintigtal jaren de ellendigste in Europa Spanje, het fanatieke Spanje van gevloekter gedachtenis, met zijne ontelbare kloosters en monikken, met zijne domheid en bijgeloof. En thans bij ons. Zoo, zoo, het liberalis mus is vijandig aan volkswelvaart 1 Waar is bij ons, de grootste bedrijvigheid, de meeste welvaart Voorzeker iu de groote steden, zoodanig dat honderden buitenmenschen zich in de stad komen vestigen om door de wereld te komen. En Antwerpen, Brussel, Gent en Luik zijn liberaal en de twee derden van al de belgische steden zijn het ook. Het is zoo klaar als de zonne dat overal waar welvaart heerscht er vrijheid heerscht: Neem van Antwerpen tot aan Doornik de Scheldeboorden en ge zult er eene nij verige, welstellende eu liberale bevolking vinden. Hetzelfde treft men op onze zeekusten, het zelfde in onze industrieele middenpunten aan. En hier in ons Vlaanderen, in ons arm, vervallen Vlaanderen Gaat eens naar de schoone maget naar het machtige Brugge van vroeger, naar de stervende kloostersstad van heden. Zij ligt daar als een sprekend bewijs van wat de zwarte plaag in haar vernielingswerk ver mag. En waar vindt men de meeste onwettige geboortenDenderbode In onze klerikale steden. En waar het grootste getal misdaden In onze fanatieke dorpen. En waar de grootste domheid In ons verkwezeld Vlaanderen. Waar is het vroolijke, levenslustige, wel stellende Aalst van vroeger Weg. Wat staat het te worden? Eene kloosterstad, een kerkhof. Moet de garenhandel vallen of weggaan, we zijn een tweede Brugge. Congregatiën en genootschappen, kerken en kapellen, hoe meer, hoe liever. Geene feesten, vermakelijkheden of kermissen meer. Gever bergen verlaten, de danszalen gesloten, de neeringdoeners in failliet. Buiten de fabrieken, magazijnen en winkels der jesuieten want zij hebben er overal in massa mag er niets meer leven. De zon-en feestdagen doorgebracht in de kerk en in den Tap; verder wat bedevaarten, missiën of novenen. In de kloosters zal men bier brouwen, gene- ver stoken, stoffen weven, -lijnwaad bleeken, breiwerk maken, kanten steken, leder looien, ijzer, koper en aardwerk gieten, enz., enz., enz., enz., alles aan geringe prijzen,want klein en groot zal er voor eenen appel en eene ei komen zwoegen en slaven. Dat bestaat nu reeds op groote schaal, waar om zou men het niet universeel kunnen maken. Leve de klerikale volkswelvaart Stadsbelangen. De kermis van Pontstraatpoort is verleden maandag door geen goed weer begunstigd ge weest ook was bet er 's avonds niet aange naam om van den steenweg stadswaarts te kee- ren. Alhoewel er langs dien kant bij vroegen en laten dag veel volk naar en uit de stad komt, hebben wij kunnen bemerken dat de verlichting er veel, zeer veel te wenschen laat. De lantarens zijn er zoo dun geplaatst dat men voor 't minst hun getal zou mogen verdub belen. Ze zijn er hoogdringend noodig en wij hopen toch wel dat er in de stadskas nog cen ten genoeg zullen zijn om die noodige uitgave te dekken. Om de misnoegdh id van de neeringdoeners der Houtmarkt eenigszius pogen te bedaren hebben onze s'adhuisbazen vastgesteld van daar eene wekelijksche veemerkt in te richten. Volgens de wijze waarop men te werk is ge gaan om 'net houden dier merkt ruchtbaar te maken mag men gerust zeggen dat dit middel om wat neering in de stad te brengen zooveel zal helpen als een plaaster op een houten been. Een klerikale drukker alleen zal er wat pro fijt uitgetrokken hebben voor de drukkosten, maar dat is ook al. Wanneer wij over eeDe maand schreven dat onze markten van week tot week vervallen, omdat onze gemeentebollen het maar laten gaan zooals het draaien wil, in een woord om dat er zij niets mee inzitten, dan antwoordde Denderbode ons, dat zulks voortsproot uit het vermeerderen der gemeensehapswegen en uit het gemakkelijk verkeer, hetwelk den verkoop der voortbrenselen ter plaatse zelf voor gevolg heeft. Het is waar dat men thans gemakkelijk en voor weinige kosten reist, dus dat er veel bij de boereu opgekocht en minder ter markt ge bracht wordt. Doch het is tevens ook waar dat men zekere markten kan doen leven en bloeien, met de zelve aan te wakkeren en krachtig te onder steunen. Ilier in Aalst vervallen ze allen, en niets of weinig wordt er van stadswege gedaan om dit verval tegen te houden en hen daardoor mis schien van eenen onfeil baren ondergang te redden. Elders gaat men anders te werk daar zorgt en werkt men, daar getroost men zich bui tengewone geldopofferingen, daar spaart men niets om eene markt tot stand te brengen en dezelve naam te doen krijgen. Kortrijk heeft het zoo met zijne vee- en peerdenmerkt, Dendermonde met zijne vlas- markt moeten doen. Dat heeft zekerlijk veel tijd eu geld gevraagd, doch bekomt men wel iet zonder moeite Hier zien wij noch voor 't een noch voor 't ander iets doen. Alles vervalt stil aan en zonder dat men er aan denXt is het op een goeden morgen weg. Krijgt het dan terug. Zou men niet zeggen dat onze stadhuisbol- len ander katten te geeselen hebben dan voor de belangen der stad, voor de neering van Aalst te zorgen Kiezers, vergeet dat niet. Wij zijn ten volle verzekerd dat het vleesch welke ter markt woidt verkocht nauwkeurig wordt nagezien en dat er geen enkel ongezond stuk iu 't verbruik komt. Doch, wordt er geen ander vleesch, dat aan den kontrool ontinapt, bedektelijk in de stad gebracht Wij kunnen Diet genoeg de aandacht onzer politie op dit punt inroepen. Als we zien wat er in groote steden gebeurt kunnen er voor de openbare gezondheid niet genoeg beschermende maatregelen genomen worden. Men zou ook wel wat strenger voor den ver koop van boter en melk mogen zijn. De burgers betalen voor goedo en niet voor vervalschte waren. Wij vernemen dat sommige onzer pastoors aan de jonge biechtelingen vragen waar zij ter schole gaan. Die tikkenhanen zouden veel beter doen van daarover aan de kinderen niet te spreken, ver mits dat deze maar verplicht zijn school te gaan waar hunne ouders zulks verlangen. Waarom richten zij zica tot vader of moeder niet (9! dat zijn groote menschen, ziet ge wel, welke de maar al de nieuwsgierige zwartjes op hunne plaats zouden weten te zetten, moesten zij over de scholen aangesproken worden Daar om vinden zij het geradzaamer daarover jon ge kinders lastig te vallen en schrik aan te ja gen, die durven toch niet wederstreven... Wat moedige mannen Dat ze voor het geld niet zijn, bewijst nog eens het volgende Elk eerste kommuniekant heeft op voorband dit jaar 10 centiemen voor eenen stoel en 10 centiemen voor eenen schapu lier moeten medebrengen. Dit maakt 20 centie men per kind en voor 500 welke hunne eerste kommunie gedaan hebben de som van honderd franken. Stad en omliggende. Op maandag, tweeden Paaschdag, is Cam. Steenhout, stoeltjeszetter in de St. Martinus kerk alhier, door den donkeren misleid, rond 11 ure 's avonds, in het water gevallen tusschen de Vaartkaai en het beurtschip van deu heer De Stobbeleir. De man, alhoewel goede zwem mer zijnde, kon zich eventwel niet redden. Gansch uitgeput van krachten zouhij voorzeker aan de dood niet ontsnapt hebben indien Adolf Roels, telegramdrager, door het hulpgeroep bij getrokken, niet spoedig ter herberg van Felix Boeikens hulp was komen vragen. Onmiddelijk liepen de baas en twee tegenwoordige personen naar het reddingtoestel dat ongelukkiglijk niet kou gebruikt mordenmeu had met de koorden staken en planken vastgebonden en het zou ten minste een kwaart uurs geduurd hebben om alles los te krijgen en bruikbaar te maken. Het gevaar werd dus groot eiken oogenblik kon Ie drenkeling naar den bodem zinken. Toen liet de jonge Yalère Arents, oud 16 jaar, zich langs eenen schippersboom in het water glijden, greep den drenkeling bij de haren,trok hem met de hulp der aanwezige personen boven op den kaaimuur en redde Steenhout alzoo van eenen gewissen dood. In de herberg van Boei kens gedragen zijnde herkieeg de drenkeling weldra het bewustzijn, trok droge kleeren aan, warmde zich eens term op en kon dan huis waarts koeren. Wij hopen dat deze daad van zelfopoffering naar verdiensten zal beloond worden. Ook roepen wij de waakzaamheid der politie op de reddingstoestellen, welke veelal zich in eenen staat van onbruikbaarheid bevinden. Zou men des zomers ook aan de politiebe- dienden en het publiek niet kunnen leeren hoe die toestellen moeten gebezigd worden Maandag avond hoorde men rond 9 ure een schrikkelijk gerlrui» in de Nieuwstraat, juist als of er iets in de lucht sprong. De geburen als ook al het volk dat in de naburige herbergen der Markt gezeten was kwam buiten geloopen om te zien wat er gebeurd was. De topgevel met zoldervenster der herberg De oude Koning van Spanje bewoond door M. P. Leleu, was ingestort. Eene groote massa arduinsteenen lagen tot in 't midden der straat verspreid. Gelukkiglijk zijn er geene ongelukken te be treuren. De schade beloopt tot 250 franks. Op bevel des Burgemeesters, is de topgevel van het huis bewoond door C. De Wolf, loodgieter en van denzelfden bouwtrant moeten afgebroken wor den. Wij roepen de aandacht in der stadsoverheid om een algemeen onderzoek te doen in onze stad waar er nog vele bouwvallige huizen te vinden zijn en door wiens instorting schrikke lijke ongelukken zouden kunnen gebeuren. c j Z zuiverend bloedzuiverend 13 0 met salsepareille, zonder aloës. gj o bi cd Wat grooter vreugd dan de zijnen gene zen te zien Balatre, 2 mei 1889. Het i3 mij een oprecht vermaak u te melden dat de zwitsersche Pillen Hertzog eenen allerbesten uitslag gaven sedert mijne vrouw dezelve ge bruikt hebben hare maagpijnen volkomen op gehouden. (Handt, gewettigd.) Remy Sévebin. Brussel. Alweer een echtelijk drama. Zondag, rond half twaalf, werd de Spoorma kersstraat, te Brussel, in opschudding ge bracht, door het hulpgeschrei eener vrouw die uit eenen bakkerswinkel dier straat gesneld kwam. In het midden der straat gekomen, viel de ongelukkige bewusteloos in de armen van eenen voorbijganger, die haar terhulp was gesneld. De arme vrouw verloor veel bloed. Zij werd in de apotheek vau doctor Bernasco gedragen, gelegen tegenover de bakkerij, waar zij de eerste zorgen ontving. Toen het bloed van het aangezicht van het slachtoffer gewischt was, herkenden de aanwe zige personen en apotheker, in haar eene buurvrouw, zekere, Mad. De V... Het aangezicht dier vrouw was zoodanig ge havend dat toen zij binnengebracht werd nie mand haar herkend had. Zii had twee erge wonden aan het hoofd veroorzaakt door revol verschoten. Een der kogels was onder de bo- venwang gedrongen en de andere onder het rechteroor. Politieagenten snelden naar het appartement van Mad. De V... om den plichtige aan te hou den, doch toen zij daar kwamen was de echt genoot van het slachtoffer reeds naar 't hoofd- bureal van politie gegaan om zich gevangen te geven. Daar gekomen had hij aan den officier van dienst verklaard dat hij, in eenen twist met zijne vrouw, zoodanig kwaad geworden was het hoofd verliezende, hij bijna rakelings twee revolverschoten op haar gelost had. De plichtige is in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. De vrouw werd in bedenkelijken toestand naar het St-Pietersgasthuis gevoerd. De ge- neesheeren hebben weinig hoop op redding. De foore te Brussel. Het collegie van Burgemeester en Schepenen, hebben als volgt het inrichtingscomiteit der foore s amengesteld MM. L. Richald gemeenteraadslid voorzitter J. Bovijn, ondervoorzitter Bovy,schatbewaar der Bosquet, secretaris Fauconnier, Biesen, Vanderwée, Wielemans-Ceuppens, Felix Ver hoeven, Dielman, doctor Dantz. leden Tock, bijgevoegd secretaris. De aanvragen tot plaat sing moeten zonder uitstel gestuurd worden aan M. Richald, voorzitter, Fonteiustraat n.22. De povinciebladen zijn verzocht de tegeuwoor- mededeeling te willen afkondigen. Voor opschriften uwer brieven, faktu- ren, circulairen, enz. gebruikt geen ander pa pier dan Royal Lyon. Te koop bij alle papierverkoopers. Liefdesdrama te Brussel. Dinsdag na middag omtrent 1 ure, heefteen jongeling, in een magazijn van ellegoederen op den hoek der Yesalusstraat en Warandemarkt, zich uit lief desverdriet twee dolksteken in de borst toege bracht. Daar hij enkel gekwetst was loste hij zich een revolverschot in het hoofd, Dezen keer was de dood oogenblikkelijk. Eene vrouw die samenhuisde met eenen genaamden D... in de Tivolistraat te Laken, had plotseling haren minnaar verlaten voor omtrent veertien dagen en was de bijzit gewor den van eenen zekeren V., schipper van beroep. Deze kwam deze week van eene reis terug en sjorde zijne boot vast in de Willebroeksche vaart juist over de Tivolistraat. Deze aanzag dit als eene uitdaging en ging zijn medeminnaar op zijne boot uitschelden zoodat zij weldra handgemeen waren. Het ge vecht was verschrikkelijk, en de vrouw wilde er tusschenkomen maar zij werd met zooveel brutaliteit weggestooten dat zij van het dek in de vaart rolde. Ondanks hare hulpkreten gin gen de twee mannen als razend voort met vechten. De vrouw ging onvermijdelijk ver drinken toen een agent kwam toegesneld met eeuige personen, en gelukte haar te redden. De sl rijders met het schuim op de lippen rolden gedurig op het dek en vochten als wilde dieren. Men had de grootste moeite om ze van elkander te kunnen trekken en ze naar het policiebureel te brengen. Leuven. De bliksem op 't Leuvensch stadhuis. Een ontzaglijk nweder is woens dag over onze stad losgebroken. Regen, sneeuw, hagel, kletterden op venster en dak, de wind huilde en bij dit alles vermengde zich het vree- selijk gebulder van den donder. In bet hevigste vau den storm viel de bliksem op het stadhuis, op dit pronkjuweel van België. Hij sloeg de helft van eenen toren aan stukken de brok ken werden in alle richtingen heengeslingerd, en beschadigden grootelijks eenen andereu toren, brachten groote verwoestingen aan het dak teweeg en schonden zelfs het beitelwerk van den gevel langs den kant der Naamsche straat. Deze straat en de groote plaats zijn be dekt met brokken arduinen van alle grootte, er zijn zelfs stukken gevlogen tot in den winkel van eenen juweelier en in dien van eenen tabak- koopman. Desteenbrokken hebben ook de groote blauwe steenen trap doorkloven. Voor het stadhuis stonden er volgens ge woonte, talrijke koetsen naar kalanten te waahten, een dezer is omvergeworpen en de koetsier lichtelijk gewond. De politie heeft de plaats afgezet, om verde re ongevallen te vermijden. Wij willen opmerken dat er geene donder- roeden op ons prachtig stadhuis staan. Rupalmonde, 5 April. Een kind levend verbrand. Dezen morgend is een ge hucht van Basel in opschudding gebracht door een schrikkelijk ongeluk aau de onvoorzichtig heid eener moeder toe te wijten. De echtelingen Verbraecken, bewonen voor meld gehucht, deRapenberg, of een tiental mi nuten van Rupelmonde, waar do man op eene hoeve werkt. Eiken morgend, begeeft de vrouw zich hij hem, laat hare k'nderen alleen en keert enkel terug na eene lange afwezigheid. Heden morgend begaf zij zich weder naar Rupelmonde en liet haar klein meisje te bed. Hoe is het ongeluk gebeurd Op vele wijzen wordt het verhaald. Doch, eenigen tijd na het vertrek der moe der vond men de kleine, gansch verkoold, met opengeborsten buik, waaruit de ingewanden hingen,voor den haard dood ten gronde liggen. Had het door onvoorzichtigheid zijne klee deren in brand gestoken met solferstekjes Men opport allerlei veronderstellingen. Er is vastgesteld dat er in den haard geen vuur ge maakt was. De wanhoop der ouders laat zich beter ge voelen dan beschrijven. Nadere bijzonderheden zullen volgen, wan neer ik juiste inlichtingen heb bekomen. Bergen7 AprilDe Etoile verzekert dat tusschen de talrijke vizietka irtjes met gelukwenschen, welke Monnier ontvangen heeft, die waren van de twaalf gezwoornen, welke den jury uitmaakten en hem onplichtig vei klaarden. De zaak van Moulbaix. De jachtwach ter Monnier werd verleden zaterdag te Bergen ontboden bij deu heer advocaat Harmiguies, waar hij zijnen anderen verdediger, M. Engle- bienne en de jonge markiezin Mej. üe Chaste- leer, ontmoet heeft. Die bijeenkomst was zeer roerend. Mej de Chasteleer, ten prooi aan eene groote ontroe ring, heeft aan den (jachtwachter Monnier ver zekerd, dat zij nooit aan zijne plichtigheid geloofd heeft. Zij heeft hem verzocht terug te willen in dienst treden van het kasteel van Chasteleer. Monnier heeft gevraagd om eenige dagen te mogen nadenken hij heeft er in alle geval bijgevoegd dat, indien hij aanvaardde, hij zulks zou doen onder zekere voorwaarden. Monnier blijft voortdurend het voorwerp der openbare genegenheid Bijna dagelijkg ont vangt hij kaarten of brieven met gelukwen schen. Sommige brieven bevatten postmauda- ten, door liefdadige personen gezonden om hem in zijn beklagenswaardigen toestand ter hulp te komen. Een comiteit is gevormd om hem hulp te brengen. Uui t eiiLnid. Nederland. Frankrijk. WAAB HET AAN 'T BEWIND 18 ONTSTAAT NOODZAKELIJK GEBREK, ELLENDE. 4e 5 Zuiveren het bloed, veroorzaken geene kolie- ken het beste en krachtdadigste purgeermiddel, ra genezen, maagziekten, brandende opwerpingen, jj brand der ingewanden, opstijgingen en ehroni- •h sche afgangen, hoofdkwalen, lever en slijmziek- m ten, onmisbaar in tijdstippen van ontwikkeling en krietieken ouderdom, behouden tegen bloed- r opdrang geraaktheid en alle besmettelijke ziek- ff ff ten, worden genomen op alle uur van den dag N Prijs fr, 1-50 de doos. fl rb Algemeen depot te Oostende apotheek DE Jh w PRATERE, Eouisastraat, 5, Brussel, apotheek SEVEUIN, lloedenmakersstraat, Enghien, apo theek Moreaux, Zeven slachtoffers. Een verschrikkelijk ongeluk had donderdag avond, ten 8 ure ongeveer, te Koog a/d Zaan plaats. Acht timmerlieden, die aan de over zijde van de Zaan werkzaam waren geweest, keerden in een bootje terug. Midden op het breede water schijnt het ranke vaartuigje eensklaps gezonken te zijn. Zeven mannen verdwenen onmiddelijk in de diepte en werden later levenloos opgehaald. Slechts aan één gelukte het, zich met behulp van een riem, zwemmende, zoo lang boven water te houden, totdat ijlings toegeschoten hulp hem uit zijnen gevaarlijken toestand verloste. Vier van de omgekomenen waren hootden van een talrijk gezin. Liefdesdrama. Uit d#n Haag wordt gemeld De zoogenaamde Archipelwijk alhier, werd maan dag voor 9 ure geheel in opschudding gebracht door eene droevige gebeurtenis, die waarschijnlijk aan twee jeugdige mencchen het leven zal kosten. Een huzaar, hier in garnizoen, militaire oppaBser, had liefde opgevat voor een meisje, in dienst hij eenen offioier in de Ratjanstraat, terwijl dat meisje reeds verkeering had. li De huzaar, wetende haar te kunnen spreken in den morgend, wanneer zij buitenhuis Dezig was werkzaamheden te verrichten, begaf zich om half negen naar de Batjanstraat, sprak haar aan tn vroeg haar om haar portret, dat zij weigerde. n Na korte woordenwisseling haalde nu de huzaar eenen revolver voor den dag en lostte tot 3 a 4 maal toe rakelings schoten op het ongelukkig meisje, dat oogenblikkelijk ineenzonk. Oogenblikkelijk daarna richtte de man het moor dend wapen tegen zich zelf en viel dood neer, zoodat, toen, de wijkagent Scherft op het hooren der schoten toesnelde, hij Blechts het lijk van den dader vond, dat later per berrie naar het militaire gasthuis is overgebracht. Het andere slachtoffer werd met de meeste zorg in het huis waar zij diende, binnen gedragen en ver pleegd. Het eerste werd geneeskundige hulp verleend door dr. Steyn Harvé, terwijl ook later nog andere hulp versoheen. Men vreest echter zeer voor haar behoud een ko gel moet in de borst onder het hart zijn terecht geko men, terwijl twee andere de rechterzij en dij getroffen hebben. Het wapen was een revolver met 6 schoten. B Nader meldt men oub, dat de huzaar in de kazerne kwartier-arrest had, ten einde voor den krijgsraad terecht gesteld te worden ter zake van weerspanniug jegens den koporaal, dien hij onlangs met zijn meisje ontmoette, en hem deswege geslagen had. Hij heeft na zich met het pistool gewapend te hebben uit de ruiterij kazerne weten te ontsnappen en heeft toen ge volg gegeven aan zijn misdadig voornemen. n De verwonde dienstbode is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Een der schoten moet tot in de maagstreek zijn doorgedrongen. Moordaanslag te Rouaan. Verleden Donderdag, bood de genaamde Ernest Lefrancois zich aan bij zij nen patroon Marais, huurhouder, om zijnen dienst te hernemen. Daar hij de ontvangst van den vorigen avond nog niet afgelegd had, werd hem een rijtuig ge weigerd, Lefrancois ging woedend heen, trok een wijnhuis binnen waar hij het eene glas na het andere ledigde vandaar ging hij bij een wapenmaker een revolver koopen. Vervolgens begaf hij zich terug naar de wo ning van M. Marais, en daar deze bleef weigeren hem bezit ts laten nemen van een rijtuig, haalde hij zijn wapen voor den dag en lostte vijf schoten op zijn pa troon. Deze laatste werd door vier kogels getroffen aan den neus, aan de wang, het voorhoofd en In den hals. Op het gerucht der losbrandingen kwamen verschei dene personen toegesneld, die Lefrangois ontwapen den en aan de policie overleverden. Dadelijk werden geneesheeren bij 't slachtoffer ont boden, doch alle geneeskundige hulp bleef vruchte loos Marais is in den nacht overleden. Eene zinnelooze notaris. Men meldt uit Dijon dat twee opzichters van het zinneloozengestioht dier stad, zaterdag naar Sewur gegaan waren, ten einde eenen gewezen notariB af te halen, die met zinneloos heid geslagen is. Deze haalde, toen de wachters zich vaD hem wilde meester maken, een scherp geslepen keukenmes te voorschijn, dat hij steeds hij zich hield en bracht er eene steek mede toe aan den wachter Ondotte de halsslagader werd doorgesneden, en de ongelukkige stortte dood ten gronde. De tweede wachter riep om hulp maar het zien van het bloed had den zot razend gemaakt, en men was verplicht hem te binden en tijdelijk in de gevangenis van Se- mur op te sluit n, De wachter, slachtoffer van het ongeval, is vader van vijf kinderen. Een man door zijne vrouw doodgeschoten. Zeke re heer Roger Brenet, van Fleury-sur-Ouche (Cóte- d'Or) had zijne oude minares Louise Hueguenin ge huwd, en van haar drie kinderen gehad. Van eenen oploopenden aard, verwekte hij dikwerf tooneelen van jaloersohheid uit hoofde van het ongebonden gedrag zijner vrouw. Ten gevolge van eene dier tooneelen, eergisteren, omstreeks vijf ure, ging vrouw Bernet een geweer nemen, en bij 't bed naderende waar haar man rustte, schoot, zij met rakende tromp op hem en verbrijzelde hem den schedel. Vervolgens ging zij uit met haar jongste kind op den arm. De meid door de losbranding gewaarschuwd, be- statigde den dood haars meesters, eu ging den meier verwittigen, die de misdadige echtgenote deed aan houden. Moorden zelfmoord te Roubaix. Dijnsdag mor gend heeft, in de rue d'Alsace, een genaamde V..., werkman, die verleden week iu de fabriek van M. Vanotryuve was doorgezonden, uit hoofde dat hij aan de vallende ziekte onderhevig was, twee revolver schoten gelost op den bestuurder der fabriek, Laplace, en zich daarna zelf een kogel in den mond geschoten. Slachtoffer en moordenaar zijn in eenen wanhopigen toestand.

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2