Verschillig nieuws. De gemiddelde meerderheid voor de klerikalen is van 775 stemmen en niet van 803 200 als Denderbocle pocht. Met genoegen stippen wij hier aan dat er in een verkwezeld arrondisse ment zooals het onze nog 700 vrije kie zers gevonden worden, welke protest durven aanteekeneu tegen een ministe rie, dat zijne beloften breekt, met par tijdigheid en onrecht regeert, België in de oogen van Europa vernedert en ver laagt. Aan die 700 liberalen, uit al de ge meenten van ons arrondissement opge komen, zeggen wij innigen dank en tot later Ook dank aan onze kandidaten, welke van de nederlaag zeker, toch niet geaarzeld hebben zich ten dienste der liberale partij te stellen. En, daar de strijd voor binnen 4 jaar besloten is, hopen wij, dat alles zal beter ingericht en eene wakkere propagande van nu af overal zal begonnen en tot dan onverpoosd zal voortgezet worden. Altijd werken, immer strijden, zoo geraakt men tot de overwinning, anders niet. Geld vermorsing. Wil men weten hoe mild het Ministerie met 'tgeld der burgerij om springt, om het te kunnen geven met volle han den aan de klooster- en p ipenscholen Iti 1885 is er aan de aangenomen scholen van het heel land, waarvan 99 op 100 toehooren aan kloosters, 1 millioen 961 duizend negen-en- twintigfr. en 96 centiemen betaald. in 1886 beliepen de toelagen tot 2,322,322 fr. en 57 c. en in 1887 tot 2,339,170 fr. en 65 c. Hoeveel diescholen^etrokken hebben in 1888 1889 en 1890 is nog niet bekend gemaakt, maar zeker zal het niet ver van de DRIJ MILLIOEN lranks blijven. En dan vraagt M. Woeste nog, dat er ook toelagen zouden geschonken worden aan de niet aangenomen vrije scholen. Hardiklerikalen speelt maar met het geld der burgerij Meester Paap heeft nooit genoeg en 't kan hem weinig schelen van waar het geld komt, al moesten de burgers van honger omko men, als hij het maar. heeft. Leg ze me daar Het Staatsblad van 30 Mei kondigt de begrooting van justicie af voor bet jaar 1890. "Wij treffen er de volgende cijfers in aan Aan de hoogere katholieke gees telijkheid fr. 281,400 Aan ere lagere katholieke gees telijkheid 4,292,570 Subsidiën voor kerkgebouwen 500,000 Geestelijke pensioenen 16,000 Hulpgeld aan priesters 30,000 Totaal fr. 5,119,970 Zegge vijf millioen, honderd ne gentien duizend negen honderd zeventig franks. Burgers, die zwoegt en zweet om met vrouw en kinderen door de wereld te geraken en uwe coutribvtiëu op te bren gen, legt ze mij daar Die VIJF MILLIOEN maken nog maar EEN DEEL uit van hetgeen de geeste lijkheid in ons land uit de openbare kassen opstrijkt voegt er bij De subsidie, op de begrooting van binnenlandscke zaken, voor oude kerk gebouwen. De subsidiën voor het schilderen van kruiswegen. De subsidiën aan de go Isdiunst-lee- raors in de middelbare onderwijs ge stichten, normale scholen, enz. De subsidiën aan de krijgsaalmoeze- niers of legerspioenen. ken zij zijne voeten met olie en andere indrin gende materiën en, plaatsten dezelve voor een fel vuur tot dat het vleesch dermate gekloveD was, dat de zenuwen en de beenderen er langs alle kanten doorschenen. Dusdanig waren de barbaarsche middelen welke de Inkwisitie van Spanje te werk stelde om hare slachtoffers te dwingen misdaden te bekennen die meestendeels slechts in de inbeel ding der inkwisiteurs bestonden. Men moe-t zeer kloek zijn om de wreerle behandelingen te kunnen onderstaan, welke gedurende het on derzoek des gediugs ver3cheide malen her nieuwd wierden, derwijze dat een beschuldigde nauwelijks eenige krachten begon weder te krijgen, of hij wierd aan eene nienwe onder vraging onderworpen. Deze wreedheden werden door de inkwisi teurs zoo verre gebracht, dat de lioógcre raad zich verplicht vond te verbieden dat de tortuur meer dan een maal aan den zelfden wierde toe gepastmaar deze monikkon, inet eene koel bloedige wreedheid, vonden welhaast het mid del om dit verbod te verijdelen, en door eene listige uitvlucht die niet genoeg k in geschand merkt worden, zonden'zij de ongelukkigen wi der naar het kot na dat men hun gedurende eene uur de wreedste martelingen had doen uitstaan, verklarende d it de ondervraging op geschorst was. tot het oogen blik dat zij het ge raadzaam zouden vinden dezelve voort te zetten. 'T is aldus dat zij de beschuldigden bijna altijd dwongen zich püchtig te verklaren wan neer zij onschuldig "aren, en veel plichtiger dan zij het wezenlijk waren, wanneer er eenige pliebtigheid bestond vermoeid van lijden, scheen de dood hun toe als eene verzachting a 'ii liunneonnoemlijke smerten velen brach ten zich zei ven om het leven, en de anderen za gen zonder den minste schrik de toebereidselen maken van den auto-da-fé welken hun aan de vlammen zou overleveren. De subsidiën aan d clericale collegiën onder voorwendsel van landbouwonder wijs. De subsidiën aan de kerken voor het aankoopen van coffre-forts De drij millioen subsidiën per jaar aan de aangenomene kloosterscholen. Dit alles te samen zonder de vele andere gnnstjes welke wij vergeten maakt een respectabel getal van mil lioen tjes uit. Eu de kerels voor wie ge in het zweet uws aanschijns al die millioenen moet opbrengen, HEBBEN DAN NOG DE PRETENTIE u te doen stemmen gelijk zij het verkiezen. Hebben zij nog waardigheid, de bur gers die zich alzoo aan den band leggen Zou het waar zijn. Zou het waar zijn wat een dagblad uit hetWaleuland schrijft, dat ter gelegenheid der jubelfeesten des Kouings onze ministers het inzicht hebben de gratie voor te stellen van hunnen medeplichtige Pour- baix die achter de grendels zit. Zie, dat ware nu toch wat over zijn hout. Weihoe een ellendeling, die door zijne betaal de opstokerijen maer dan honderd werkmans- familiën bloedige tranen beeft doen storten, eerst door de smartelijke verliezen, die zij ondergingen tengevolge der moorderijen van Roux, later door de gevangenschap en bedrei ging met de galei voor het assisenhof van Ber gen zulk een ondier zou men gratie schenken, omdat hij een betaald agent van 't ministerie en zijn medeplichtige geweest is En onze eerlijke Koning zou dat teekenen ter gelegenheid van zijn jubelfeest Dat is niet mogelijk, dat ware eene vlek Dat kan, dat mag niet zijn Er zijn andere ongelukkigen genoeg, die ge nade verdienen, zonder dat men dan dien rak ker de gelegheid geve, om misschien zijn ellen dis stieltje op ni§uw te beginnen en voor de tweede maal het vaderland te willen redden met de machtige hulp van Beernaert. Weg met zulke redders Waarom Laat ons God danken, schrijvende pastoorsbladen, omdat Hij liet kiezers- korps zoo wel verlicht en geleid heeft Dit kiezerskorps is ongetwijfeld dat van Gent waar niet den lieven Heer van hierboven maar wel de god geld zulke overgroote rol gespeeld heeft? Indien die goede God zich met onze kiezingen bemoeid had, waarom zou Hij dan de liberalen met zulke overgroote meerder heden te Doornik, Bergen, Charleroi, Soignies, Hoei, Yerviers en elders laten winnen hebben God is rechtveerdig, leert men maar vindt gij die goddelijke tusschenkomst te Gent zoo, te Charleroi anderswel rechtveerdig Waarom die tegenovergestelde uit slagen Briefwisseling. Men schrijft ons uit eene omliggende ge meente Heer Opsteller, Daar ge over 8 en 14 dagen te veel met den keus bekommerd waart heb ik tot nu gewacht u over een feit te scarijven dat geheel onze gemeente in rep en roer heeft gebracht. Het gebeurde op Zondag 25 Mei, dag der provin ciale kiezing. Men vierde in de woning van zekeren geestelijke de overwinning der kleri kalen menige lekkere flesch werd er geledigd en de meid, die gelijk bij vele hemeldragon- ders er de broek draagt en er heer en meester speelt, dronk dapper haar glaasje meê. Ze kreeg blozende kaakjes, het hoofdje werd warm en de tong geraakte los. Eene pastoorsmeid moet nog al veel weten en kan ook wel jaloersch zijn, maar hetgeen zij op de kap van haren braven eerweerdigen heer luidop vertel Ie zullen we hier maar liefst verzwijgen. Eventwel mogen wij zeggen dat liet geen evangelie was. Men poogde de afgunstige meid te bedaren; het was olie op 't vuur. Wanneer M. pastoor thuis kwam steeg de kat eerst voor goed do koord op allerlei lieve uitdrukkingen, de schoonste titels, de vereerendste benamingen werden naar het hoofd van den eerweerdigen geslingerd. Geheel den vuilen hutsepot was doorspekt met G: hebt dees gedaan en ik heb geen gezien ge zijt dit en ge zijt dat al feiten en verwijten die in eene kijvagie van het Marollenkwartier volkomen op hunne plaats zouden geweest zijn. Kortom, 't was een echt liefelijk huistafe reeltje Toen M. Pastoor met andere uitge* noodigden naar de serenade wilde gaan klom de furie der dnivelsche meid ten hoogsten top. Men riep den veldwachter en den schepene, dienstdoen le kommissaris van politie, om haar in eene kamer op te sluiten,maar onze kattinne is geen beestje om zonder handschoenen aan te pakken. De eer veerde heeft dat genoeg aan zijne oogen en kaken ondervonden er zijn daar eenige dagen sporen te zien geweest van de liefelijkste streelingen. Nu is de jaloersche meid vertrokken; ge kunt denken, Heer Op steller, hoe er ove dit komediespel (en 't is het eerste of hot eenigste niet) in onze gemeente is gesproken geworden. Stadsnieuws. Volgens men ons verzekert zijn er in en rond de stad kinder n en dieren van eenen ra zen den hond gebeten geworden ook heelt de po litie oogenblikkelijk strenge maatregelen ge nomen tegenover het muilbanden der honden. Wij keuren zulks ten vollen goed alleenlijk bestatigen wij dat men den put vult als het kalf verdronken is Wij kennen geene stad waar meer honden zonder meester los loopen dan te Aalst. De slechte zorg en, de honger staan op hunnen muil te lezen en dat kan niet anders, waut vele hunner meesters hebben meestal zelf niet genoeg om zich behoorlijk te voeden. Wat moet het dan met hunne honden zijn De stedelijk overheid zou ons dun knus niet slecht doen van gedurende zeker maanden des jaars het muil banden der honden verplichtend te maken. Van verleden week waren ons klachten toe gekomen over de bouwvalligheid van het torentje der Werfkapel het bovenste deel kon bij den minsten rukwind naar beneder storten. Wij hebben gezien dat men van over een paar dagen aan de herstelling begonnen is. Beter nn dan te laat. Vreemde kooplieden rijden in de stad met kolen rond en verkoopen dezelve aan minderen prijs dan de magazijniers van Aalst. Wij herinnere 1 ons dat Denderbode, toeu de socialisten eene broodbakkerij iu het huis van zekeren liberaal openden, eenen hevigen uitval tegen dien liberalen eigenaar gedaan heeft, alsof hij de scnuld was van de con currentie welke- daardoor aan de Aalstersche bakkers gedaan weid. Hetzelfde gebeurde tijdens de verkooping van potten en pannen 111 eene der zalen van een liberaal lokaal. Denderbode heeft zich stom gehouden wan neer de klerikale samenwerkende stoombakke- rij op de Werf werd ingericht. Denderbode heeft nog geen woord gerept over die verkoopers van kolen, welke hunne stallingen en magazijnen van eenen klerikalen eigenaar huren. Waarom over't een zoo hard geschreeuwd, over 't ander zoo diep gezwegen Waaarom altijd die twee maten en gewichten Ivan Den derbode niet anders dan met dubbelzinnigheid omgaan I^andb onw. Land-en hovingbouwmaatschappij van Aalst. Het Comiteit en al le Leden worden verzocht de zitting bij te wonen die zal plaats hebben in de Vier Winden, den Zondag 15 Juni 1890, om 3 ure namiddag. DAGORDE 1° Hoe men de vo< ruitgaug iu den landbouw bevoordeeligt 2° Verscheide mededeelingen. 3° Iets över het ^bruik van den pulverisa- teur, tot het behoeden der aardappels tegen de cryptaganieke ziekten. 4° Voorstel van een landbouwuitstapje. (Mal.) Een kijkje rond ons. (vervolg.) Wat er ook van zij. De lijabezaaiïng der graangewassen, zou niet alleen de opbrengst doen stijgen, maar er zou eene groote bezui- nigheid op het zaaigraan verwezenlijkt worden. Elk een weet hoeveel grenen er tot de bezaaiing jaarlijks gebruikt en welke met meer dan de helft zou verminderd worden veronderstellen wij; datermaar 585,000 hectaren graansoorten in Belgie gezaaid worden, deze bezuiniging zou de overgroote som van 4,334,000 kilogrammen bedragen zonder de oogstvermeerdering, die aanzienlijk zou zijn, mede te rekenen. En dat zou de aandacht van iedereen niet gaande maken De teelt van de paardeboonen heeft sedert eenige jaren nieuwen grond aangewonnen, en in de vaste zware gronden, waar men den kalk niet spaart en het nüt der kalkphosphaten hij ondervinding heeft loeren kennen, leveren zij eenen weeldengen wasdom op eene ware plaag waarvan weinige jaren de paardeboon niet wordt aaugetast is de zwarte plantluisen onder al de middels die voorgeschreven zijn omze er van vrij te houden, is de kop uitnijping, op het oogenblik dat het dertiende a vijitienrle blad zich ontwikkeld heeften weldra zal er mogen tot overgegaan worden dvze uitnijping die op het eerste aandenken zeer moeilijk schijnt, is waarachtig practisch en gaat zeer snel, wil men de luis vermijden men zal ze nooit verwaarloozen niet alleenlijk is zij van den aphis bevreden, maar zij neemt eene kloeke gestalte en verzwaart merkelijk den oogst. Eene kleine vergelijkende proef zal die nen om er heel de gegrondheid van doen uit te schijnen, De velderwten die hier en daafhog een klein plaatsken bekleeden zijn bijna heel uit den aalsterschen landbouw verdwen n Het is slechts ook bij uitzondering dat men witte boo- nen nog aantreft. maar daar waar men den tab ik met zorg begint aan te kweeken, hebben wij slechts,de zoo zeer aan te bev,iIen,HoUand- sche doenwijze als bevrijdingsmiddel tegen de onstuimige winden, der teelt der boonen met veel belangstelling waargenomen. En in onze streken is die boonplantiug in haag eene goede invoering zij is niet zeer winstgevend als zaad opbrengst, maar zij beschut wel de voor name planting, die de aandacht van vele laud- bouwei'S in sommige liggingen en plaatsen op zich moet trekken. Eene bij tijds gedaue plan ting en het gebruik van behoorlijke vetstoffen, kan aan den kweek eene voldoende en somtijds nog grootere winsten aan de hand doen. Maar zonder die twee voorwaarden mag men er niet aan denken vroege planting en vroege inoogs- tingvan goeden tot rijpdom gekomen tabak zijn vereischt en wie die twee puuten uit het oog verliest moet vaarwel aan deze handelplant zeg gen. In het algemeen die aangekweekte soorten laten nog al te wenschen en leveren geene hoe danigheid op die het hoogst betaald worden. Men zou zich op eenen beteren keus moeten toeleggenmaar alvorens ze in 't groot te ver menigvuldigen zouden vergelijkende proeven moeten ingericht worden. Want de soort die hier gelukt en dik gebladerd is, is elders op - schietend en te onzeker en kan dikwils aan de minste winden wederstaan zonder in den grord te gaan, wat steeds moet vermeden worden. Wordt voortgezet.) Middel om de mieren te verdrijven. De mieren zijn zeer lastige gasten: in de hoven doen sommige soorten de boomen en groenten menigmaal verkwijnen in de kenkon bederven zij dikwijls den vooraad vruchtmoes en maken do spijzen onbruikbaar, die in hurt bereik staan.-Wanneer men een stukje hout met steenkolenteoi bestrijkt _en in hunne ver blijfplaats legt, zullen zij er niet langar ver blijven. Den geur van den traan kunnen zij ook niet verdragen en karbolzuur of phenol is even goed. Deze laatste stof kau in water of alcool opgelost bij de droguisten verkregen worden men giet ervan eenige lekjes op een weinig vvatte en steekt di in hunne verblijfplaats. De mieren zijn seffens weg. Vernieling der aardkrekels. Onder de aanbevolen middelen zijn er maar weinig uitvoerbaar. Ziehier eenige goede mid delen Met water of olie de opening volgieten, langs waar het heest uitkomt. Ofwel, men zet op de plaa's, waar het 's nachts rondloopt, eene met water gevulde vaas, waarin het verdrinkt. Ofwel, men legt in den grond eenen hoop mest, waar de aardkrekels inkruipen als men het mest Aiithaalt, kan men ze gemakkelijk dooden. Het zekerste middel bestaat in de nesten weg te nemen wanneer men hieraan gewoon is kent men ze reeds van op zekeren afstand. Wie last van rupsen aan de kooien heeft, gebruikt koud geworden water, waarin soda is gekookt, Het ongedierte is er spoedig van dood en de vrucht weet er niet van. Besprenkeling of bevochtiging met een klei nen gieter, is daarbij aan te raden. Stomme lieicle. Victorien Vande Weghe. Het Uitvoerend Comiteit van den libera len Bond laat weten dat er eene werk beurs gesticht is, en dat de liberale werk lieden zonder werk zich bij het bestuur van den Bond mogen aanbieden, hetwelk alle vrijdagen van 81/2 tot 10 ure's avonds in de Graaf van Egmontgroote markt zetelt, en waar hun de noodige inlichtin gen tot bekomen van werk zuilen gegeven worden. Voor opschriften uwer brieven, faktu- ren, circulairen, enz. gebruikt geen ander pa pier dan Royal Lyon. Te koop bij alle p ipierhaudelaars. Wetteren. Dinsdag is een begin van brand ontstaan in de buskruitfabriek des hee- ren Liebreckt, te Wetteren. Wij vernemen dat de schade gering is en er geene dooden of ge kwetsten te betreuren zijn. De heer Liebrecht was naar de kiezing gegaan toen het ongeval zich voordeed. Gent. Er is proces-verbaal opgemaakt ten laste van den heer W. Van Iloorebeke, likorist, in de Priestersstraat, voor een feit van kie3omkooping. Ziehier hoe men het feit heeft vert ldEenige weken geleden ontving de heer Casaer, timmerman, het bezoek van den heer Van Hoorebeke. Deze zegde hem dat hij hem werk zou verschaffen met het naderen der kiezing. Dezer dagen bood de heer Van Hoore beke zich op nieuw bij den heer Casaer aan en beloofde hem eene zekere som, indien hij toe stemde zich den dag der kiezing, den 10 dezer, naar Brussel te begeven eu er te blijven tot woensdag. Casaer zegde zich te zullen beden ken, maar ging de politie verwittigen. De heer onder-commissaris Van Dousselaer nam maatregelen om het feit van omkooping vast te stellen. Hij deed den heer Casaer het geld afleggen dat hij in den zak had, en taste hem heel en al af om zich te overtuigen, dat hij geen geld nergens meer op zich had. Dan ver gezelde hij den heer Casaer metee .ien getuige, lid van het liberaal ondercomiteit van H. Kerst, naar het huis van den heer Van Hoorebeke. De ouder-commissaris en de getuige bleven in de straat staan, terwijl de heer Casaer binnen ging. Korten tijd nadien kwam deze meteen beurzeken, eene som van 150 frank inhoudende. De commissaris en de getuigen gingen bin nen en ondervroegen den heer Van Hoorebeke om te weten wat de heer Casaer in zijne woning was kom 11 doen. Do heer Van Hoorebeke antwoordde dat zulks de politie niet aanging. Op het aandringen van den heer Van Dousse laer zegde de heer Van Hoorebeke dat Casaer hem werk was komen vragen voor zijne vrouw die wasscheres is. Wat het geld betreft, de heer Van Hoorebeke zegde dat de heer Casaer het hem aangeboden had om zijne stem (die van den heer Van Hoo rebeke) te koopen, en dat Casaer dit geld in zijne kousen verborgen had. Het geld is aangeslagen. Men weet dat feiten van kiesomkooping voor de assisen vervolgd worden. Nog en altijd nieuwe genezingenMon- tigny a/d ,Samber/(Iienegouw), 1 juli 1889. Mijne vrouw leed sedert lang aan maag-en hoofdzeer en gebrek aan eetlust. Zij gebruikte de Zwitsersche Pillen Hertzog, en sinds ge voelde zij die wreede trekkingen noch de minste zenuwpijn meer. Dag aan dag doet het voedsel hear ook meer en meer goed. De Zwit sersche Pillen Hertzog zijn mij duurbaar, en steeds wil ik er in huis hebben. (Handteeken gewettigd.) Augtjst Cobnil. Brussel. Zelfmoord. In de Mini- menstraat had zekere M. D... een hevigen twist met zijne echtgenote. Als een uitzinnige verliet hij zijn huis, trad eene herberg binnen der Volksstraat en schoot zich een kogel door het hoofd. Voor hij in het St-Pieters gasthuis aankwam was hij een lijk. O die vrouwen Het Waterloofeest blijft bepaald op Zon dag 22 Juni. Ziehier de schikkingen Ten 9 1/2 ure voormiddag Vergadering aan de Beurs te Brussel (kant der Zuidstraat). Vor ming vau den stoet. 10 ure 30 m. vertrek langs de Zuidspoorhalle naar het slagveld van Waterloo. 12 ure 30 in. aankomst aan den LeeuwRe devoeringen. 7 ure des avonds Verbroederingsfeest te Brussel in de Vlaamschen Schouwburg, den deelnemers aangeboden. De maatschappijen worden dringend verzocht hunne vaandels mede te brengen, en ook te laten weten, hoeveel leden nagenoeg aan de betooging zullen deelnemen. De muziek-en koormaatschappijen, die be reid zijn hunne welwillende medewerking aan het feest of aan den stoet te verleenen, zijn verzocht dit voor 15 Juni aan de inrichters bekend te maken. Alle vijandige houding of redevoeringen tegeD wie het ook zij, en strijdig met het vader- landsch en vredelievend doel der betooging, moeten volstrekt vermeden worden. De commissie zal zetelen op 22 Juni, des morgends van 8 tot 10 ure, in de Vlaamsche Brouwerij, Aug. Ortsstraat (Beurs), en des avonds van 5 ure af, in - den Vlaamschen Schouwburg. Adres voor de briefwisselingD. Van Doorslaer, Paleizenstraat, 102, Brussel. Prijs van den trein in 3" klas Brussel- Waterloo, heen en weer fr. 1,15. Vertrekuren uit Waterloo naar Brussel 1.58, 3.36 en 5.10. Zaterdag morgend, omtrent 7 ure, is iu de Handelsgaanderij te Brussel een erg ongeluk gebeurd. Zekeie Marie-Louise Slagmuylders, wonende aldaar, werd, toen zij het venster barer slaapkamer opende, door eene duizeling bevangen en is van eene hoogte van ongeveer twaalf'meters gevallen. De ongelukkige schoot door een glazen afdak en kwam te recht op de koer. Alhoewel schrikkelijk gekwetst, had zij nog den moed om terug naar hare slaapkamer te gaan, waar zij om hulp riep. Zij is terstond naar het St-Jansgasthuis gebracht. Haar toe stand is zeer bedenkelijk. AntwerpenMaandag nacht hoorden de van dienst zijnde douaniers hulpkreten opstij gen uit het dok rechtover het Stapelhuis te Antwerpen. Zij snelden naar dien kant en zagen een man in het water worstelen en weldra verdwijnen. Slechts een uur later kon men zijn lijk op- visschen. Het was een sierlijk gekleede heer in wiens zakken men eene som vond van 300 fr. hene vens een reiskaartje Tubize-Brussel, heen en weer. Men veronderstelt dat de verongelukte door de duisternis bedrogen, eu misschien een wei nig bij drauk, in het water is gesukkeld. St-Dionysius Boekei. Donderdag laatstleden was er brand ontstaan bij den ge- naamden K. D... Een aftrek, hangende aan zijn huis, is in brand gpraakt. Er waren twee kinderen in aan het spelen. Het een, (een meis je van 4jaar oud, is letterlijk armen en beenen afgebrand. Het is, om zoo te zeggen gebraden. Het ander kind een jongentje van drij jaar oud, is kunnen gerM worden door de hulp van de gehuren. Het is aan deze te danken dat huis en stalling niet in assche gelegd zijn. Het parket is ter plaats geweest. Doornik, 10 Juni. Een jonge herber gier had eenen hevigen twist met een barakspe ler, die hier ter gelegenheid van de kermis was aangekomen. Hij wierp zoo hevig met een glas dat de barakman, aan het hoofd getroffen ten gronde neerstortte, en weldra een lijk was. Comen, 11 Juni. Verleden nacht, rond half twee, is er brand ontstaan in de woning van den poortier der groote fabriek van garen der heeren Ilanebroecq, broeders te Comen. De pompi rs van Belgisch en Frans Comen, alsook de turnmaatschappijen, hebben den brand dapper bestreden, doch niets is van de woning kunnen gered worden de fabriek is kunnen bevrijd worden. De poortier is in de vlammen omgekomen, llij was mee<' dan dertig jaar in dienst van de heeren Hanebroucq. Bergen, 11 Juni. Een smartelijk on geval heeft vrijdag morgen plaats gehad in den grooten Staatsatelier, te Cuesmes. De brigadier toezichter, Frans Dineur werd door het in be weging stellen eener machien de ruggraat ver brijzeld en op den slag gedood. De ongelukkige was een voorbeeldige bedien de die me r dan acht-en-twintig jaar bij het be stuur in dienst was. Het hippen der jonge duiven. De jonge duif, op het punt van uit te komen, tracht met haren bok de eierschaal iu tweeën (e verdoelen. Om daartoe te geraken, moet zij zich vrijelijk kunnen bewegen. Welnu, het gebeurt soms, dat hare pluimen atn de schaal vastgeplakt zijn, en in dit geval kau zij alleen niet uitko men. Wanneer men bemerkt dat de opening, O Ik zou het haar wel kunnen zeggen hebben Hoe lief als om te stelen ik ze vond En hoe ik haar dan hartelijk beminde, Maar nimmer wou het woord mij uit den mond. Of zi^wel eens vermoedde mijne blooheid, Ik weet het niet wij waren bei zoo jong. Van weêr en wind hield ons gewoonlijk praatje Een avondgroet, die als een harplied zong. Stilzwijgend konden wij soms uren wandelen Door 't groen der korenzee of door het boseh En ïedren avond zwoer ik bij mijnzelven Ja, morgen ga ik er voor goed op los Maar telkens bleef ik in mijn rede steken, Beteuterd voor heur sohuohtren oogopslag Betoovrende eenvoud, hoe zwaar was toch die liefde Die als een pak mij op het harte lag. Eens zou ik 't wagen, en met deze woorden O, liefste, zie, hóe mooi het maantje lacht 'k "Was uitgepraat met dees kernachtig volzin, En iedren dag was 't even ver gebracht. 'k Ging henen waar vermaak en leven huizen Doch 'k weet terwijl ik zwierf van stad tot stad, Dat ze om mijn heil een beêvaart deed, en vaak ook Om mijne wederkomst den Ilemel bad. De tijd die alles slijt en doet versterven, Verdreef die kalverliefde uit het gemoed Geen enklen brief werd tusschen ons gewisseld Vergeten werd tot zelfs den afscheidsgroet Ik zag haar weer na dertig booze jaren, Eerst gistren nu zij is des pastoors meid Ons oud roman kwam mij voor 't oog gerezen Ik werd een geus, misschien door haar beschreid. Zon ik haar nu dit. stom geheim mijns levens Met wijzer zin verklaren, waarom niet Maar zie, 'k ben weer bedeesd dan over dertig jaren, Ik spreek geen woord en beef weer als een riet.

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2