MONEUZE DE BLAZER 5 de Jaar. Nummer 55 (245) Zondag 17 Augusti 1890. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, PBIJS PER NUMMER10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. o„--„ j Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncenf Beklamen, 75 06nti6men j per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 16 AUGUSTI. Herziening der kiezerslijsten. Op dit oogenblik houdt het Gemeen tebestuur zich bezig met het opstellen der kiezerslijsten, die op 15 Augusti aanstaande zullen aangeplakt worden. Wij sporen dringend alle liberalen aan, die denken recht te hebben op die lijsten te worden ingeschreven, zich te wenden tot het bureel der liberale As sociatie Au Comte d'Egmonter zullen hun daar de noodige inlichtingen wor den verstrekt en men zal er zich ge lasten met het doen der noodige stap pen bij het bevoegd bestuur, om hunne inschrijving op de kiezerslijsten te be komen. Ziehier in het belang onzer politieke vrienden, beknoptelijk de voorwaarden die noodig zijn om kiesrecht te verkrij gen en de titels van bekwaamheid die er aanspraak op geven Cij nskiez er s Hebben recht ingeschreven te worden op de lijsten, die thans door het gemeentebestuur worden opgemaakt De Belgen wonende in het arrondissement Aalst op 1 Augusti 1890, die ten minste 21 jaar oud zullen zijn op 1 Mei 1890 indien zij in 1888 en 1889 aan den Staat betaald hebben in rechtstreeksche belastingen, patenten inbegre pen Voor dn Wetgevendekiezingen fr. 42,32 Provinciale 20,00 Gemeente n 10,00 en in 1890 ten minste belast zijn tot het beloop van bovengemelde sommen. De contribuabelen zullen zich gemakkelijk kunnen verzekeren of zij den vereischten cijns betalen, met op hunne lastenbrieven na te zien of het cijfer, voorkomende in de tweede kolom voor de andere belastingen, onder het op schrift belastingen ten voordeele van den Staat, hoofdsom en opcentiemen, te minste ge lijk staat met de hooger vermelde sommen. 4° De ambtenaren die eene vaste jaarwedde hebben van ten minste 1500 fr. 5° De onder-officiers, die gepensionneerd oi als dusdanig in onbepaald of definitief verlof gezonden zijn, na ten minste 2 jaren graad 6° De officiers of gewezen officiers van het leger en der burgerwacht 7° De administrateurs van maatschappijen van ouderlingen bijstand, wier statuten sedert ten minste drij jaren zijn goedgekeurd als zij ten minste 3 jaar hun ambt vervullen. 't Is daarenboven noodwendig, dat de perso nen, die verkeeren in de voorwaarden bepaald door de wet van 1883, zich laten inschrijven op de lijst als bekwaamheidskiezers, dan zelfs wanneer zij er op ingeschreven zijn als Cijns- betalers. Bekwaamheidskiezers. De wet van 24 juni 1883 verleent het stem recht voor provincie en gemeente, zonder voor waarde van cijns, aan eene gansche reeks bur- en zijne zestig struikroovers. gers, om reden van hun ambt, hunnen graad of hun diploma 1° De dragers van diploma's 2° De meestergasten der fabrieken of werk huizen die ten minste 25 werklieden in dienst hebben 3° De leden der goêmanneraden in mandaat zijnde of die een mandaat van ten minste 3 jaren gedaan hebben Is de contribuabele aangeslagen in verschei dene gemeenten, dan zal hij de som optellen betaald aan den Staat, in elk dezer gemeenten. Elke persoon, die eigenaar is geworden van een onroerend goed in 1889 en die er den eigeD- dom van behouden heeft in 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs wanneer de belasting zou gesteld zijn ten laste van den huurder of van den gewezen eigenaar. Elke hoofdbewoner van een huis gedurende 1888, 1889 en 1890 zal kiezer kunnen zijn, dan zelfs als de personeele belasting ten laste van den eigenaar zou wezen. De vader zal, om algemeene-, provincie-ol gemeentekiezer te zijn, zich de belastingen kunnen aanrekenen die betaald worden door zijne minderjarige kinderen De man de belastingen betaald door zijne vrouw zelfs voor het huwelijk De erfgenamen de belastingen betaald door den persoon van wien zij geerfd hebben, zelfs als er onverdeelheid bestaat De zoon of de schoonzoon zal zich, voor het bekomen van kiesrecht voor de provincie en de gemeente, de belastingen kunnen aanrekenen betaald door zijne moeder of stiefmoeder-we duwe. De zetel wierd tot bij den brandenden haard geschoven... Weldra krompen de muskels dei- voeten ineen en het vleesch begon te braden. Jufvrouw L...was nog altijd aan den voet van het bed gebonden. Een jammerend gekerm, als dat van eenen doodstnjdende, bracht haar langzaam tot het bewustzijn van haren toestand. Zij luisterde. Zij herkende de stem vau haren man dan eensklaps dacut zij aan haar kind. Het was niet meer bij haar... Zij wilde zich oprechten de koorden weerhielden haar. Hare handen staken zich stuiptrekkend overal op den vloer uitzij zochten een lichaam of bloed zij vonden niets. Het zuchten en kermen bleef aanhouden ja, het was buiten allen twijfel de stem van haren man, tot den hoogsten graad der lichaamsfol tering gekomen. Zoovele zielschokkende ontroeringen waren te sterk voor de zwakke gesteltenis eener vrouw een zenuwaanval deed hare aders he- viglijk opzwellen, en zij begon ook luidkeels te schreeuwen. Weldra stapten eenige mannen met fakkels binnen. Zwijgschreeuwde haar een hunner met eene schorre en dreigende stem toe. Maar zij, schier zinneloos, zag of hoorde niets meer en schreeuwde maar door. Een der bandieten naderde haar en wierp haar een doek op het hoofd die tot over de oogen nederviel. Aan Jeanne Gray had men ook de oogen verbonden en het gezicht van het öuitiMihiiHlscli politiek overzicht. Frankrijk. De Fransche-Engelscbe overeenkomst over Zanzibar, Madagas car en Midden-Soudan is nu een officieel feit. Hare bepalingen zijn maandag avond 11. aan de Engelsche gemeente kamer bekend gemaakt en door deze goedgekeurd, in verwachting dat zij het door het Fransch parlement zij. Frankrijk zal hare bezittingen mogen uitstrekken van den Senegal tot Say, op de Niger, en van Algiers en Tunis tot de westerkust van het meer Tchad. Het is daar het minimum van uitbreiding reeds aan de Fransche colonisatie in Africa verzekerd. Engeland. Een schandelijk tooneel gebeurde woensdag nacht in de gemeen tekamer. Men besprak het budjet der binnenlandsche zaken, toen Dr. Tanner den minister, M. Mathews, die het ver dedigde, in de rede viel. De minister antwoordde aanstonds 8 In de rede vallen is gemeen. Daarop lichtte zich Dr. Tanner tot den voorzitter, en van deze de geëischte voldoening niet ver kregen hebbende, riep hij uit8Mathews zwaard benomen. De beulen zijn waarlijk menschlievend Deze schrikkelijke voorbereiding bracht jufv. L... tot hare volle bewustheid. Zij begreep wat er gebeuren ging, zij buigde het hoofd, beval hare ziel aan God en verwachtte de dood...Een sabel wierd knersend uit de schede getrokken... andere bandieten kwamen binnen,en zij hoorde verscheide stemmen onder elkander twisten... zij was altijd iu afwachting... het was de angs tige vertwijfeling des veroordeelden welke men op de baskul riemt. Doch de stemmen en de stappen verwijderden zich nogmaals. Het ge kerm hield ook op. Allengskens wierd alles stil en eindelijk hoorde zij niets meer. is een der laagste en gemeenste schurken die ooit bij de behoudsgeziuden gezeteld hebbe. Later nochtans heeft Dr. Tanner die woorden ingetrokken. Italië. De kiezing te Rome voor de vervanging van M. Ricciotti Garibaldi was in de herstemming den ministeriee- len candidaat M. Antonelli gunstig. Deze heeft eene meerderheid van 800 stemmen verkregen over M. Barzilai. Helgoland dat eenige dagen geleden door Engeland aan Duitschland overge leverd is, zal worden versterkt. De gra ving der vaart van de Noordzee tot de Baltische zee, zou slechts gansch de veiligheid der kusten van Duitschland verzekeren, dan wanneer Helgoland zal versterkt zijn. Men zegt dat, gedurende zijn verblijf te Osborne, keizer Willem aan koningin Victoria heeft laten weten, dat hij zijnen tweeden zoon, prins Eitel- Frederik, den 1 Juli 1883 geboren, graaf van Helgoland wou benoemen. Argentina. Orde en rust verschij nen langzaam weer in Argentina, of schoon het nieuws aangaandeeen aan staande uitgeven van papieren geld de vooruitzichten bevestigt over het nood lottig gevolg dat de laatste gebeurte nissen over den geldelijken toestand uit oefenden, niettegenstaande hun gelukkig einde. Midden-AmerikaTerzelvertijd melden de nieuwstijdingen uit Midden- Ame.ika eene ernstige bedaardheid. Generaal Ezeta had den geest zijne zege pralen op den Guatemala niet te ver volgen. De burgerooi log die uitgebars ten is in dit laatste gemeenebest, omdat de vreemde oorlog plaats greep op zijn grondgebied, straft Guatemala genoeg voor zijnen oproer. Peru. Het kiezerskorps van Peru was in den beginne dezer maand bijeen geroepen geweest om eenen Voorzitter te benoemen in vervanging van generaal Cacerès, tot het einde van zijne betrek king gekomen. Colonel Morales Bermu- dez, oud-ondervoorzitter en vaderlands lievend soldaat, die zich door zijnen moed en trouw onderscheiden had is benoemd geweest. Een wapenstilstand is gebracht aan de onrusten welke de toestand der latijn- sche republiek van Nieuw-Mexico te weeg bracht. Marokko. Onruststellende tijdingen komen sedert eenigen tijd toe uit Marokko. Eene aanvallende beweging der woelige Arabische volkeren der Die stilte was dat de dood Bleef zij alleen levendig in bet kasteel Deze wreede onzekerheid duurde meer dan een uur de bandieten waren zekerlijk weg, want men hoorde niet meer bet minste ge rucht. Eindelijk, na aandachtig geluisterd te hebben, trof een klemloos gekerm haar gehoor. Zij spande al hare krachten samen en riep zoo luid mogelijk... Eene zachte, flauwe stem ant woordde haar, het was die van haren man... Zij riep haar kind, dan hare dienstmeid, maar hare stem kaatste door de stilte en bleef zonder antwoord. God alléén weet wat zij geleden heeft gedu rende de uren die daarop volgden. De dag begon eindelijk aan te breken, een sombere dag, waardig op zulken nacht te volgen. Het notarisschap van M. L... was nog maar weinig in zwang, vele dagen liepen er somtijds voorbij zonder dat een enkele persoon naar het kasteel kwam. Jufv. L... was dus, na aan het zwaard harer moordenaars ontkomen te zijndoor eene nog ijsselij ker dood bedreigd die van aan koude en honger te moeten bezwijken, zonder haar kind te kunnen zoeken, noch haren ge maal, wiens toestand haar onbekend was, ter hulp te komen zij r'ep hem van tijd tot tijd, en wanneer zijne .zwakke stem eenige secouden vertoefde haar te antwoorden, was zij in de droevige gedachte dat de dood een einde aan zijne smarten gesteld had, en stortte vurige gebeden. Eindelijk, omtrent tien uren 's morgens, deden zich verhaastte stappen in het kasteel hooreD. De deur van hare kamer ging open en de dienstmeid wierp zich al weenend aan hare voeten. Zij hield een stuk mes in hare handen, welke louter bloed waren. Wanneer zij een weinig van hare ontsteltenis bekomen was, sneed zij de koorden vaneen welke jufv. L... gebonden hielden en vertelde haar op welke mirakuleuze wijze zij zich van hare kluisters ontmaakt had. Wanneer de bandieten het kasteel overwel digden, was zij in eenen kelder gevlucht, maar zij wierd er achtervolgd, hare handen gekluis terd en aan de kelderdeur vastgebonden. Bij het zonderlingste geval bevond zij zich juist op etnen steenen trap, waar zij vroeger messen geslepen had. Zij herinnerde zich dat zij er eens een gebroken had en hetzelfde in den hoek van den trap verborgen had. Zij zocht het, vond het, en met het overgeblevene stuk, kreeg zij de koorden los, alhoewel hare handen op haren rug gebondon waren. Jufv. L... ook eindelijk I03 gemaakt zijnde, vloog naar haren man. Hij lag uitgestrekt in de wieg van het kind zijne beenen en voeten afgrijselijk verbrand, staken over de wieg uit, en elke hand was aan de zijde vastgebonden. Terwijl de goede dienstmeid hem verzorgde, zocht jufvrouw L... haar kind; zij vond hetzelve in een afgezonderd vertrek, heel verstijfd door de koude. Het was op haren schoot en door haar kussen dat zij aan hetzelve de warmte en het leven wedergaf. kuststreken en het binnenland schijnt te beginnen tegen den Sultan Muley- Hassan en tegen de Spaansche bezetting van Melilla op de Noorder-kust. De aanval dezer laatste stad heeft het kabi net Canovas reeds gedwongen in allerijl een zeeschip te sturen naar Melilla. Wat de opstand betreft der volkeren van het binnenland tegen de macht van den Sultan, deze is door zulke onmensche- lijke buitensporigheden gekenmerkt, dat men ze overdreven mag achten, zoo lang zij niet bevestigd worden. Priestervervolging Voorwaar, ik zeg het n. lieden, lezers van liberale bladen, indien handel en nijverheid kwijnen indien er armoede is in den lande wanneer er opslag komt van brood en vleesch wanneer, in een woord, de toestand van de werkende klas verergert, dan is zulks alleen on ze schuld. Wij zijn het, die ons al die ongemak ken op den hals halen, door onze on godsdienstigheid, door onzen priester- raat. Het Land, het gele Lani van Brussel verklaart het openlijk 8 De priester wordt miskend en misprezen Is het niet om te schrikken en te be ven Ge zult zeggen dat zulks overdreven is, misschien zelfs zult ge wijzen op de ontelbare giften, welke als manna neer vallen op de zwartjes door den Moni- teur ofwel zult ge wijzen op de herhaal de omzendbrieven, waarbij minister ffintus de korpsoversten uitdrukkelijk den last oplegt te zorgen dat de mili- aire eer bewezen worde aan de aalmoe zeniers des legers. Ge weet er allemaal niks van. Het Land weet dat beter, en het zegt Gaat door de straten van sommige steden zelfs te klaren dage ziet gij len priester uitgejouwd en bespot. Dat is toch wel eene stellige bevesti ging Hier vereert men hem met een kwaakkwaakkwaak Gruwel Akeligheid 8 Verder begeleidt men zijne stappen n onder 't zingen van 't schoone deun tje Van 't ongediert der papen, verlost ons vaderland Schromelijke foltering Doch slechts een kleine voorproef van wat later gaat gebeuren. Op sommige plaatsen is de werk- n manhelaas de laatste niet om mée Eene geneesheer wierd in allerhaast bijge haald om M. L... te verzorgen. Daarna door- zoent men al de meubelen, de commoden, alles was ledig geen beddegoed meer, geene klee deren, geen lijnwaad meer... Men ontleende in het dorp het noodige om M. L... te verbinden. Het was slechts driejaren na dezen schrik- kelijken nacht, dat hij kon recht staan, en zijnen gang is zijn leven lang verminkt geweest. Picard wierd op het terras gevonden, met de wervelbeenen door eenen sabelhouw verbrij zeld. Men vreesde het wederkomen der roovers de ophaalbrug wierd hermaakt, men trok dezelve iederen avond op. Men maakte op den toren, van den kant der terras, eene tent, waar langen tijd twee kloeke en wel gewapende mannen sliepen. Niet sterk genoeg om menig vuldige mannen stand te bieden, konden zij dezen evenwel lang genoeg tegenhouden om hulp te krijgen van naburige steden. Eindelijk de orde wierd hersteld, de wetten kwamen weder op om dusdanige gruweldaden te straf fen. Moneuse en een gedeelte zijner bende ge vangen genomen, wierd door het gerechtshof van Mons ter dood veroordeeld en op de Groote Markt dier stad onthalsd. M. L... moest voor hem de bezwarendste getuige wezen. Moneuse wist het, en voorzag zoowel zijn lot, dat hij bekende, alvorens te sterven, verscheidene nachten rond het kasteel gezwerfd te hebben, met een vuurroer gewa pend, met de hoop den notaris te kunnen dooden. Indien nu de lezer eenig verlang n eft om verder de geschiedenis van het oude kasteel en deszelfs bewoners te kennen, kan ik hem met twee woorden voldoen. De ophaalbrug met de oude materialen van het kasteel herbouwd, is tot eenen puinhoop vervallen en de watergrachten vervulden zich allengskens met een zwarten ongezond modder, te roepen, vooral 'als hij een weinig beschonken en zat naar huis keert In vino Veritas zeggen wij. Doch luis tert nog, lezers nu gaan de martelingen eerst beginnen. Spert uwe ooren open 8 Doch ginder zie, wat bekoorlijk 8 schouwspelDe deur van de school gaat open Daaruit zwerven eene bende werkmanskinderen, opgebracht bui- ten en zonder Go.i hunne tintelen- de oogen hebben den weerloozen n priester bemerkt en seffens, in hun- kinderlijke wreedheid Lezers, ik bezweer u, ontstelt u niet te hevig. 8.... rapen zij steenen. Oh Oh en keien Ah Ah i) Enalles op, om den nieuwen Goliath te bevechten. n Zoo wreed, en nog zoo jong Helaas Maar wachtreeds is de duivel in die jongens |gevaren Ziet hoe die kleine deugnieten er uit zien n Hunne spieren spannen hunne armen en beenen i*eppen en roeren n hunne kelen gieren en tieren hunne lichamen draaien en zwaaien 't Is aan wie den priester zal treffen, 't is aan wie zal jouw bollen Dit laatste begrijp ik niet. Dat is ze ker eene buitengewone tortuur, door de kinderen met gierende kelen en zwaaiende lichamen uitgevonden. 8 Doch, daarmêe is 't nog niet al Helaas! wat ongevallen meer? Wat doet zoo'n gemartelde priester Hij neemt zijn rokken met beide handen vast, en... gaat loopen. 8 De vluchtende priester komt ter n marktplaats of ter spoorhal...» Dit laatste gebouw wordt vooral be zocht door kleine broerkens, en door paters met rekbaar geweten, die in veil- liger oorden 8 eene schuilplaats tegen vervolgers zoeken. En wat gebeurt er, op die markt, in die spoorhal 8 Daar staan arbeiders en pijnigers, die den schamelen vluchteling be- merkende, hem spotgewijze begroe- n ten met scheldwoorden en vloeken. O overmaat van schelmerij 8 Ja vloeken, van de grootste, van de afschuwelijkste toe Ja somtijds n eenen heelen reesem, een heele pa- ternoster, een heel liedje van groote, afgrijzelijke vloeken, dat de ooren er van tinten, dat de aarde er van zoude n scheuren, konde zij. n Maar voila ze kan niet De aarde Het huisgezin van M. L... wierd grooter, de oude overblijfsels van het kasteel hadden een levendig en vroolijk aanzien gekregen maar zekeren zomerdag besmetten de onzuivere dam pen uit de grachten deze jonge familie met de schnkkelijkste en zoogenoemde rotte koorts. Sedert dien tijd verminderde het huisgezin snel door huwelijken en sterfgevallen. Thans is M. L... dood, alsook zijne vrouw en de oude dienstmeid. M. A. L..., oudste zoon, zeker de eenige nog levende personnaadje van het drama dat ik hier beschreven heb, heeft eene woning verlaten die hem zoo vele pijnlijke gebeugenissen indachtig maakte twee andere zonen zijn dood. De familie van M. L... heeft gedurende ver scheidene jaren het oude kasteel bewoond daarna is het op eens van zijne bewoners ver laten geworden en aan de vledermuizen en nachtuilen overgegeven, welke er niet ontbre ken. Deze zoo dichterlijke en geheugenisvolle woonplaats wierd verkocht. Al wie deze akelige geschiedenis lezen zal, zal moeijelijk begrijpen dat dit over veertig jaren in eene der fransche provinciën gebeurde, en niets is nogtans zoo zeker. Ik heb geenszins schrik willen verwekken noch mijne lezers doen huiveren. Dit verhaalt had wikwijls mijna jeugdige inbeelding gesroffen, het staat er on- uitwischbaar ingeprint, en ik hetzelve met da grootste nauwkeurigheid aan mijne lezers medegedeeld. Elke omstandigheid is historisch, en het is niet om aan deze regelen een ij del belang te hechten, dat ik hier de waarheid getuig, wam deze waarheid kan ik ten volle verklaren M. L... was mijn vader. God keere van Europa de burgeroorlogen, die dusdanige gruweldaden aanmoedigen. EINDE. DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1