AUXSOURDS Verschillig nieuws. Dit hebben wij altijd staande gehouden, dit hebben wij u steeds willen doen verstaan. Haar dan lachte men met ons dan 1 eschul- digde men ons van blinden haat, van bereken de afgunst. Thans dat bet gevaar zoo groot wordt, dat niet alleen wij, maar voorname ka tholieken kritiek en kontrool vergen, thans is het plicht voor eiken goeden burger van al te doen wat mogelijk is om kritiek en overwicht in onze openbare besturen te krijgen. Vrije kieze s, eeue groote verantwoordelijk heid weegt op u. Gij ezit een machtig wapen- het kiesrechtplicht voor u van een goed ge bruik van lit recht tomaken. Vaudaag zoo,, morgen anders. Het Land heeft maanden lang van den poll gezaagd en kontrool geëischt, maar nu dat men op behendige wijze den poll wegfutselt en alle overzicht wei gert, nu trekt Pier laffdijk zijne horens in en huilt hij met Denderlode een liedje op den zelfden toon. Zoo is die weerhaan altijd geweest, zoo zal hij immer blijven. Maar ook kan het wel anders zoohaast mijnheer de rektor spreekt, ligt hij plat op den buik en maakt seffens koolzwart wat gisteren nog sneeuwwit was. Zulke politieke vossen verliezen van hunne haren wel, maar geenszins van hunne streken. Iti zijn nummer van 18 September 1887 schreef hij In de besturen moet er een opzicht en een kritiek zijn die geen kritiek thuis blijven in Godsnaamde kei- Het Land was toen reeds van 't ge dacht van iedereen; dat er opzicht en kritiek noodi.r zij in ons bestuur, opdat er geen konkelfoes zou kunnen gebeuren. En konkelfoes gebeurt er, en wel zoo schandelijk dat katholieken, zoo als de HH. De Wolf, J. Beeckman en De Co- ninck-De Windt, het publiek in hunne bladen luidop verkondigen. Het Land zou door het toezicht meer eerlijkheid in den gemeenteraad willen zien heerschcn en mannen op 't stadhuis hebben clie niet verslaafd zijn aan de meerderheid met andere begrippen over besturen dan onze hedendaagsche raadsheeren Welnu, er kan kritiek, er kan opzicht komen, van katholieken nog al, maar nu laat Pier de vrijheid en de waardig heid der kiezers den strop aan doen, nu mogen zij den poll in de scheurmand werpen, nu worden kritiek en overzicht als venijn geschuwd/ Vandaag zoo, morgen au Iers als de meester fluit moe', hij dansen. Kritiek is goed, maar hij verstoot het. Opzicht is wenschelijk, maar hij wil er niet van. De konkelfoes bestaat er, en gaarne hielp hij hem van kant, maar neen, hij durft niet, en tot schande en schade van de stadzal en moet hij blijven bestaan. Hoe lang gaat dat nog duren Kiezers, wanner zult gij van dit komediespel genoeg hebben Een goed bestuur. Waaraan kent men een goed bestuur Goed besturen is voor het algemeen welzijn zorgen. Persoonlijk belang en bevoordeeliging' van eenigen ten nadeele van al de anderen, van den grooten hoop, moet zorgvuldig vermeden wor den. Da bestuurders moeteu bekwaam, eerlijken onpartijdig zijn. Zij moeten vooral vrije mannen wezen, die hande len volgens hunnen wil en niet dansen gelijk anderen fluiten. De handel, de nijverheid, het onderwijs, de kunsten moeten in hen wakkere voorstaanders vinden. Vertegenwoordigers van boereu en burgers, moeten zij met denzelfden iever en rechtveerdigheid de belangen van de eerste zoowel als de interesten der laatste verdedigen. Zij moeten eene bijzondere bescherming verleenen aan die takken van handel of nijverheid, welke aan een groot deel der bevolking cene voldoende broodwinning verschaf fen. Zij mogen geene middelen onbe proefd laten om verteer en nering in de stad te brengen, onze markten te doen leven en de interesten onzer winkeliers tegen de oneerlijke konkurentie van vreemde kramers te beschermen. In openbare werken moeten zij voor zichtig en spaarzaam te werk gaan, zich eerst en vooral afvragen of die werken wel noodig zijn en dan tot het laatste uitpluizen om die werken zoo goedkoop mogelijk te doen uitvoeren. In de aanbestedingen en voor de le veringen bij de bijzondere besturen moet er gelijkheid voor iedereen zijn en den voorkeur gegeven worden aan degenen die het waarlijk verdienen. Voor de be noemingen zal men all lieve kinders ter zijde laten en maar recht geven aan wien recht toekomt. Het geld der belastigden moet vooi de bestuurders zoo kostelijk zijn alsof het hun eigen ware lasten verhoogen, opcentiemen leggen of lee- ningen aangaan verminderen de alge- meene welvaart, vergrooten de stads- schuld en dienen met zorg vermeden te worden Als de burgers tevreden zijn, als er handel en nering is en de werkman, de landbouwer en de ambachten goed aan hun broodje komen, als de bestuurders alles met open deur beridderen en met kaarten op tafel durven spelen, niets gedekt moeten houden en geen kontrool vreezen, dan mag men zeggen Dat is een eerlijk, spaarzaam en deftig be stuur De volgende brief werd ter inlassching aan De Denderbode gezonden Aan den heer Opsteller van De Denderbode. Mijnheer, In uw nummer 2503 van 9 dezer lezen wij Een liberale kiesdraver, welken wij des- noorls met naam en stuk zouden kunnen aanwijzen, begaf zich Zondag bij eenen kie- i! zer die men veronderstelt voor de katholieke ij lijst te zullen stemmen om hem door belof- ten aan te zetten alleenlijk te kiezen voor MM. De Moor, Do Windt en Maurits De Wolf. «Altijd 't zelfde liedje, over drij jaren n werkte men afzonderlijk voor M. De Moor en k en deesmaal beeft men jer M. De W indt bij- gevoegd, omdat hij nu nimmer jaloersch zou wezen. Wat mogen de overige liberale kau- didateu wel over die handelwijze denken Wij verklaren dat noch in deze noch in voor gaande kiezingen iemand, wie bet ook zij, door ons gemachtigd werd, om onze namen, met uitsluiting van die der andere liberale kandi daten, den kiezers aan te bevelen. In deze kwestie bestaat er bij ons geen on derscheid tusscken de kandidaten der liberale lijst. Allen willen, in de maat hunner krachten met denzelfden iever, aan het welzijn en den voorspoed der Aalsterscbe burgers werken. Daarom ook verzoeken wij thans, even als vroeger, alle vrije kiezers, die de belangen onzerstad lief hebben, van zonder uitzondering voor al de liberal kandidaten te kiezen. Wij verzoeken U, heer Uitgever, dit ant woord in uw eerst verschijnend nummer op te nemen, en bieden u de verzekering onzer hoog achting aan. J. DE WINDT. G. DE MOOR. Aalst, den 10 October 1890. Wie zal betalen? Brug aan den Tragel, brug aan den Moutmolen, brug aan 't Sas, brug over den ouden Dender aan 't fabriek van M. Leirens, brug aan de Vischmarkt, als er nog eentje bijkomt zijn we tof een half dozijn en dan zullen wij een kruis- ken maken. Deze brug kost 20,000 franken, gene ■10,000 fr., al te zamen misschien voor twee honderd duizend franken en dat alles te betalen van onze centen. Vergeet niet dat volgens het stads verslag van M. Gheeraordts er niets in kas blijft, dat alles op is. Wat gaat er dan gebeur n, wat moet er komen Een leeningsken van een half of mis- schien van een geheel millioen, zoo niet verhooging vrn opcentiemen, want men kan toch met geene potsche rven betalen en er is geen zaad in 't bakskeu meer. Kiezers, '-raagt eens aan hen, die uwe stem komen afvragen, waar zij de centen waan halen om al die onnoodige werken te bekostigen Zij zullen niet durven zeggen dat bet uit uwe zakken is. E~n woordje waarheid. Kom aan, kiezer, gelief eens voor weinige oogeublikkeu aandachtig te zijn en dan wel te overwegen wat wij U zullen voorgehouden hebben. De kiezing duidt de mannen aan die de gemeente besturen moeten, 't is te zeg gen die zich met de algemeene belan gen, dus met die van al de Aulstenaars moeten bpzig houden. Zij moeten zor gen dat alles ten beste van iedereen ge schiedt. De gemeenteraad is dus juist gelijk i et bestuur eener coöperatieve waarvan al de burgers leden zijn. Welnu is liet rechtveerdig dat in zulke maatschappij alles door liet bestuur ver richt worde, zonder dat daar een ernstig kontrool besta De fabrikanten J. B. Jelie, Borreman en Cnie hebben zich onder een enkel firma vereenigd. Denkt gij dat de be- bestuurders van deze niet gekontroleerd worden door die van g. ne Meent ge dat alles niet wordt nagezien en moet goed gekeurd worden door al de belangheb bende part ijen Anders handelen ware dwaasheid. Welnu die dwaasheid bestaat reeds bijna twiutig jaren in onzen gemeente raad. Het schijnt dat men aan die Heeren maar de volle toelating gegeven heeft van te doen wat hun, maar hun alleen belieft. Bij benoemingen recht en ver diensten miskennen, bij openbare wer ken nutteloos geld verkwisten, geld weg» werpen ten voordeele van eenige vriendjes en kozijntjes, nijverheid, han del en nering zoodanig laten kwijnen dat Je openbare welvaart vermindert en het armen-boek al dikker en dikker wordt, het leger der misnoegden van dag tot dag vermeerderen Waarom?... Omdat er ge n kontrool is; 20 jaren duurt dat reeds en de ramp ware nog zoo groot niet, indien onzen gemeenteraad niet ge leid werd door zeker klieksken, dat voor kenspreuk in zijn schild voert Alles voor ons, niets voor anderen Die fractie van nooit-genoeg, die man nen, wier hoogmoed en baatzucht nim mer verzadigd zijn, willen als autokra- ten regeeren en zooals de katholieke neringsbond zegt de burgers op Rus- sische wijze leiden alle vrijheid en n waardigheid bij de kiezers uitdooven ,zich opdringen en voor eeuwig als lasthebbers aanstellen. Zonder hen worden er geen plaatskens gegeven, geene bevoordeeligingen ge daan, geene aanbestedingen of leverin gen goedgekeurd, geene werken aange vangen. En 'tis al voor hen, voor de familie of vriendjes Zeg eens, kiezer, is dat waarheid of leugen Wat willen wij Tegen dat alles hebben wij 20 jaren ge schreeuwd, geschreven en gewreven..Men wilde ons niet gelooven, waDt uien zegde 't is de jalouziedie spreekt Wij zagen ons al dieper en d'eper vallen, de belastingen vermeerderen, leeningen aangaan, den konkelfoes van dag tot dag toenemen. Aalst liep naar den afgrondVan tijd tot tijd sprak er soms wel eene misnoegde stem tegen die coterie of dien kozijntjeswinkel, maar weldra hadden de meesters ze tot zwijgen ge bracht. De toestand verergerdeHet Land van Aalst schreef Er moet overzicht komen, meer eerlijkheid bestaan. Men klopte aan doovemansdeur. Eindelijk geraakte de maat van onrecht en dwang zoo vol, steeg de misnoegdheid, bij het zien van zooveel miskenning, onbekwaamheid, partijdigheid en slechten wil, zoo hoog, dat talrijke katholieken zelf het klerikaal bestuur aanvielen en dezer daden schandvlekten. Tegen ons mocht men zeggen de haat ver blindt u. Maar wat katholieken gevoeld^ ge hoord en gezien hebben en «aarvoor zij thans in opstand komen tegen hunne eigene politieke vrienden, dat moet toch wel waar zijn. Wat zij aan hunne medestrijders van gisteren verwij ten, dat moet toch wel gegrond wezen En als ze thans voor het weinige dat zij hebben kunnen zien en hooren tegen de gekozenen van eene partij waartoe zij zelf behooren, ten strijde trekken, wat mogen wij dan niet veronder- len wat er achter de gordijn wel schuilt Vriend kiezer, zou het niet waar zijn Zij vreezen kontrool, Liberalen en ontevredene katholieken willen den kontrool. Zij verlangen dat iedereen wete wat daar op het stadhuis gebeurd,"hoe er met onze centen wordt omgesprongen, wat er voor handel en nering gedaan wordt. Katholieken die kontrool vragen voor katholieken, en katholieken die be nauwd zijn van den kontrool hunner eigen vrienden, zeg eens, kiezer, hebt ge daar al rijpelijk over nagedacht Katholieken, die tot het katholiek bestuur roepen Weg met den konkel foes en den kozijntjeswinkel Hij bestaat er dus, ziende en tastbaar. Er gebeurt bijgevolg onrecht en par tijdigheid het is dus op ons stadhuis niet gelijk het zou moeten zijn Er moet daar dan gekuischt worden Liberalen vragen het Katholieken eischen zulks Kiezers, wat gaat gij doen Vrijzinnige vereeniging van Aalst. De liberalen der stad Aalst worden vriendelijk verzocht de Algemeene Vergadering der liberale kiezers bij te wonen, welke zal plaats hebben den DINSDAG 14 OKTOBER 1800, om 8 ure 's avonds, in den Graaf van Egmont, Groote Markt. DAGORDE Gemeentekiezing Laatste nicviws. Bij hot ter pers leggen ernemen wij dat d'heer Maurits De Wolf een proces inspant tegen M. Cl. Van de Putte, uit gever van l)e Denderbode, voor het arti kel verschenen in zijn nummer van woensdag laatst. M. De Wolf vraagt 25000 fr. schade vergoeding en M. Van de Putte zal vandaag reeds gedagvaard worden om donderdag aanstaande voor de recht bank te verschijnen. De klerikalen in hunne sektiën wil len met een gemakkelijk te raden doel hunne kiezers wijs maken dat er twee dracht in de liberale rangen bestaat en dat de H. H. Nestor Schaltin en de on- dergeteekende zich als vooruitstrevende liberale kandidaten laten voordragen. Daar is niets van wij houden te voel aan de eendracht in de liberale partij dan dat wij, het; zij op welke wijze, die eendracht zouden willen in gevaar brengen. R. DE SOIIAEPDRIJ VER. Tooneelnieuws. Heden avond opent de maatschappij Voor Taal en Vrijheid haar tooneel- jaar met de opvoering van het4 drama j De Orgeldraaier en het tooneelspel met zang Een liedje van Moeder. De gunstig gekende tooneelspeelsters Mevrouw De Caesemaeker en Mejuffer Fauconuier verleenen hare medewer king. De stukken zijn wel ingestudeerd eu volgens de repetitiën te oordeelen zal de opvoering veel bijval genieten. Wij raden al degenen aan, welke het vlaamsch tooneei liefhebben, dezelv9 bij te wonen Voor Taal en Vrijheid verdient deze aanmoediging, is dezer ondersteu ning waardig. Landbouw. Land-en Hovingbonwmaatschappij van Aalst. Het Comiteit der Maatschappij en de leden inschrijvers van het landbouw-syndicaat van Aalst, zullen vergaderen den Zondag 12* Octo ber 1890, om 3 ure namiddag, in de Vier Winden alhier. DAGORDE 1. Uitwisseling der voorloopige titels van inschrijving tegen bepalende titels van het landbouwsijndikaat. 2. Betaling der coupons (eerste jaar). 3. Verscheidene belangrijke mededeelingen. Al de leden der Maatschappij worden drin gend verzocht deze zitting bij te wonen. (Medeg.) Landbouwtentoonstelling van Herzelo. Het uitloven van hooge talrijke, geldpremiën is, bij vele tentoonstellingen, het meeslepende lokaas dat menig tentoonstelier aanzet om aan de landbouwwedstrijden deel te nemen. Het landbouwcomice Aalst (Noord) kon voor dit doel maar over zeer geringe geldsommen be schikken en niettemin waren de deelnemers van den wedstrijd buitengewoon talrijk opge komen, een bewijs dat de loutere zucht om het goede te toonen eu aan den toetsteen der verge lijkende waardeering te onderwerpen, bij onze landbouwers en dezer vrienden, reeds wel ont wikkeld is. De geachte lezer volge mij eenige oogenblik- ken in het lokaal der tentoonstelling. Bij den ingang der zaal bemerken wij, in groote letters geschreven, eenen oproep tot de landbouwers, ten einde zich te vereenigen onder de nationale kenspreuk Eendracht maakt Macht om voe ders en meststoffen aan te koopen. Hiernevens hangen de staadregels eener samenwerkende maatschappij met dit doel ingericht, onder de verstandige leiding van den burgemeester van Burst, een ware sympathieke en vooral prati- sche landbouwvriend. De zaal binnentredende zijn aller blikken getroffen door de rijke ver zameling van veldgewassen der heeren De Vuyst (zoon) en Versuick. Al hunne voort brengselen dragen den stempel van nabijstre- vende volmaaktheid en zijn juist benoemd de opschriften bevatten nuttige wenken over de cultuur en melden de wezentlijke opbrengst. Deze heeren vergenoegen zich niet met de vrucht van hun streven voor oogen te leggen, maar leiden, uit hunne proeven, pratische raadgevingen af welke den bezoeker, in duide lijke voorstellingen, worden aangeboden. Melden wij ook de rijke verzameling van onzen kondigen sekretaris, den heer V. De Moor. Honderd en drie tarwesoorten, volgens verdienste gerangschikt, toonen welke groote verscheidenheden deze graansoort aanbiedt en welk taai geduld de voortbrenger bezitten moet om die te telen, te verzorgen, te waardeeren. De heeren Van der Schuereu, Cooman en meer andeie hebben ook zeer puike tarwesoorten aangebracht. Deze schoone uitslag hebben wij te danken aan den onvermoeibaren heer De Moor, die, verleden jaar, aan al de leden van het cornice zaden der beste tarwesoorten uit deelde met verzoek ze in de verschillige gron den te beproeven. Moge dit voorbeeld elders nagevolgd worden Het proefveld van den heer voorzitter De Bauw is vertegen woordigd door 22 verschei denheden van beeteu, 50 variëteiten van aard appelen, enz., enz., alles wel verzorgd en met juiste benaming. Meldenswaardig zijn de twee struiken aardappelen Blauwe Riesen die, aan stammen van lm75 hoogte, 7 kilos knollen per struik dragen. De heer Van Impe, bestuurder der kost school van Gijsegem, heeft al de vruchten dei- streek, zelfs eenige voortbrengselen uit den Congo, tentoongesteld. Jammer toch dat som mige dier schoone produkten, zulke fabelach tige ja, soms verkeerde namen dragen. De ten- toonstellnr vergete nooit dat de echte benaming voor den landman van groot belang is om de goede variëteiten te leeren kennen en er zich vervolgens zaden van aan te schaffen. Gaan wij nu ook eens de werktuigen iu oo- genschouw nemen. Gansch den speelkoeris be zet met de volledige meikei ij toestellen der ge broeders Van Hecke van Gent en M. Gilain van Antwerpen. Verders ontmoeten wij stroo en beetensnijders, handtuigen voor het malen van granen en het breken van zaadkoeken in volle werking tentoongesteld door MM. Du- c lamps van Molenbeek Brussel, enz. enz. enz. Ook z jn de ploegen, zaai- en meer andere tuigen wel vertegenwoordigd, en wij mogen er met fierheid op wijzen dat men, in eene lande lijke gemeente, zelden of nooit iets zoo volle digs aantrof. Het is 11 1/2 ure en de heer D'hont, bestuur der der melkerijschool van Wevelgem, begint zijne voordracht. Heer spreker vraagt voor de melkerij de gewichtige plaats welke haar in het landbouw bedrijf toekomt, wijst op de verwezenthjkte verbeteringen en onderzoekt de opmerkingen dergenen die het invoeren van het nieuwe stel sel tegenwerken. 1° Weeral eene nieuwigheid, zeggen de te- genwerpers. Als antwoord wijst de heer D'hout op vele nieuwigheden, tijdens deze eeuw inge voerd, en, onder andere, op de ijzeren wegen. Voorzeker, zegt hij, zal een landbouwer, die eene reis naar Brussel doen moet, daarvoor niet eenen os, noch ezel inspannen, maar van de verouderde nieuwigheid gebruik maken en er zich met den spoortrein laten heenvoeren. 2° Wij hebben dan geene karnemelk meer. De heer lesgever haalt het voorbeeld aan eener hoeve van Wevelgem waar de werklieden, bij het eers e gebruik der turbine, de ontroomde melk, met walgende gebaren, weigerden en nu niets beters vragen dan, geheel den dag door, van den Zoeten Thee te mogen drinken. 3® De kalveren hoesten van dc ontroomde melk. Gedurende verscheidene maanden werk zaam op eene hoeve waar men de kalveren uit- sluitelijk met zulke melk voedt, heeft deze ongesteldheid nooit waargenomen. Evenwel vertelteen verouderde sleuterman zulks ver scheidene uren verre te hebben gehoord. 4° De turbine-boter bewaart niet. De turbi ne-boter, uit het hooge noorden van Europa naar verstafgelugene markted der wereld ver zonden wordt er aan de hoogste prijzen ver kocht, een bewijs dat zij, gedurende die lange reis, hare goede boedanigheden moet bewaren. 5° De kooplieden zulten uwe turbine-boter niet koopen. Inderdaad, zegt heer spreker, zoodra zulke boter naar de markt gebracht wordt, wijzen de kooplieden ze aan malkander, zij proeven ze, elk op zijne beurt, en sp.... ze met walg uit, zeggende zij smaakt naar het ijzer, zij smaakt te flauw, zij/ weet te veel van het slagen en draaien, enz., om de lahdbou- vrers af keerig te maken van hot nieuwe stelsel. Immers, de verkoopers weten zeer wel dat do samenwerkende maatschappijen hunne boter rechtstreeks aan de verbruikers leveren. Nu nog is de koopman meester van de markt, eens het nieuwe stelsel ingevoerd, kan de landbou wer hem missen en van daar zijne woede tegen het nieuwe stelsel. 6° Wij kunnen dan niet meer naar de markt gaan. Voor den verkoop van slechts eenige ponden boter moet men naar de markt gaan, men verlet eenen halven dag tijd en verteert even zooveel loon. Dus van dienentwege in een jaar veel profijt. 7° Het noodige kapitaal onbreekt. Heer spre ker wijst op de samenwerking hij wil dat de opvoeding des landmans in die richting geleid worde en hoopt dat de goedo voorbeelden van menschlievande mannen en het opwekkende woord van voordrachtgevers en schrijvers wel dra bij onze bevolking de overtuiging zullen vestigen dat de samenwerkende melkerijen hij ons, zoowel als in andere streken, leefbaar zijn. Wordt voortgezet.) Une personne guérie de 23 années de surdité et de bruits d' oreilles par un remède simple en emerra gratis la description en francais a qui- conque on fera la demande a Nicholson, 21 Bedford Square Londres, W. C. Voor opschriften uwer brieven, faktu- ren, circulairen, enz. gebruikt geen ander pa pier dan Royal Lyon. Te koop bij alle pipierhandelaars. De Zwitsersche Pillen, bereid door A. Hertzog, apotheker, 28, tue de Grammont, te Parijs, zijn voorhanden in alle belgische apotheken. 1 fr. 50 de doos. Denderleeuw. Eenige dagen geleden heeft men te Denderleeuw het lijk opgevischt van een kind, dat op jammerlijke wijze veron gelukt was. Het was een jongen van 14 jaar, van St-Catharina-Lombeek. Over eenige dagen uit Brussel gekomen met den laatsten trein, was hij in slaap gevallen en doorgereden tot Gentnog kunnende terugkeeren tot Dender leeuw, was hij vandaar in den donker naar huis gegaan, iu den Dender gevallen en ver dronken. Baasrode. Zondag voormiddag was de genaamde Jozef Van Nuffel van Moerzeke, soldaat bij het eerste linieregiment van Gent met den sneltrein naar Dendermonde gekomen. Hij vergat in deze stad van den trein te stap pen en reed naar Antwerpen. In de Noordstatie te Baasrode wilde Jozef Van Nuffel van den trein springen die in snelle vaart voorbijreed. Het personeel der statie deed hem teeken om hem het springen te verbieden. De onvoorzich tige aarzelde verloor zijn kepi en bracht een tweehonderdtal meters verder zijn uitzinnig gedacht ten uitvoer. Van Nuffel tuimelde in de beeten die langs heen den ijzeren weg groeien en bezeerde zich ernstig aaan den ruggegraat. De heer dokter Emiel Van Assche onderzocht den gekwetste en verklaarde dat na eenige dagen rust de on voorzichtige zal hersteld wezen. Van Nuffel ontsnapte bij mirakel den dood. Brussel. Eene vrouw verkracht. Eene landbouwster, vrouw V..., die te Ukkel in de Vallezstraat woont had zich Zondag naar het gehucht Solbosch begeven om hare dochter te gaan bezoeken. 's Avonds keurde zij weer langs het Ter Kame- ren Bosch. In een eenzamen weg werd zij plot- ling door twee soldaten aangegrepen, die haar het schreeuwen beletten en zich op haar aan de schandigste daden overleverden. De arme vrouw was in bezwijming gevallen, en de woestaarden wierpen haar in eene ravijn van een tiental meters glooïng. Twee uren bleef vrouw V... daar liggen, zonder te kunnen verroeren. Eindelijk noch tans werde-i hare klachten door voorbijgan gers gehoord, die haar naar huis brachten. Het slachtoffer heeft zich onmiddellijk te bed moeten leggen, doch zij kon verklaren dat een artilleur en een soldaat der gidsen hare aan- ianders waren geweest. De politie werd verwittigd en nog denzelfden nacht ondernam zij de opsporing der plichti- gen. In de kazerne der aitilleurs vernam men dat een brigadier, V... genaamd, om 1 3/4 ure was binnengekomen, en bij de gidsen viel het vermoeden op zekeren D... die rond denzelfden tijd was teruggekeerd. Men bestadigde dat V... slechts een épaulette meer had aanstonds deed men opzoekingen op de plaats waar de aanranding gebeurde en de andere épaulette werd teruggevonden. Er bleef dus geen twijfel meer over dat men de hand had gelegd op le twee ware plichtigen. Zij zijn achter de grendels gedraaid ter be schikking der militaire overhedeu. Ze zullen weten waarom Antwerpen, 8 October. De stoom boot Heluchus is gisteren in onze haven van Buenos-Ayres aangekomen. Aan bo >rd van dit schip bevond zich eene Antwerpsche familie, vader, moeder en de kinderen, die ongeveer 22 maanden geleden naar de Argentijnsche Republiek vertrokken waren. De spaarpennin gen die deze arme lieden bezaten bij hun ver trek, ongeveer 800 frank, zijn er ginder door gegaan zij hebben evenwel hunne terugreis nog kunnen betalen, doch aan verminderden prijs. Gedurende hun verblijf in de Argentijnsche Republiek hebben zij een hunner kinderen ver loren. KUNNEN LIJDEN, DAT ZE STILLEKENS TIFK IS 't ZOUT DEK BESTUKEN. O D O O O s -/ i*im 11,,iilfy Acht dagen vroeger als het reglement het voor schrijft, uit hoofde der gemeentekiezingen, die od 19 dezer plaats hebben,

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2