Leve Antwerpen leve het liberalism en leve het liberale stadsbestuur van Autwerpen met zijnen vaardigen, ge- vierden, geëerden en uitstekenden Bur gemeester aan het hoofd. De uitslag van zondag is de zegepraal van eer en eerlijkheid, de verplettering van oneer en schande. Nog jeens lieve Antwerpen Leve de liberalen Het plagen der menschen. De menschen last aandoen, schijnt de eenige reden te wezen voor Van den Peereboom s ministerschap. Nu heeft hij het op de school jongens gemunt, die van den buiten in de stad ter school gaan. Die boosdoeners hadden voor gewoonte uit de stad eene of andere waar smede te brengen., die men op den buiten niet goed krijgen kon. Van'den Peereboom heeft van zijnen heiligen patroon vernomen dat de dienst der goederen verzending Jaaronder leed. En dadelijk verbood hij, dat die jongens nog iets zouden mogen transporteeren. Eene commissie van groote bollen kwam bijeen in het ministerie, en voor dit buiten gewoon werk zal zij wel buitengewoon betaald worden, en ze besliste dat de goederen van een schooljongen alleen bestaan uit zijne kleederen, zijne schooluehoeften en zijn voed sel. Ziedaar wat men weldra overal zal zien aangeplakt tot stichting aller vreemde lingen. Zouden al die lastige maatregelen den vromen Peereboom niet worden opgelegd door zijnen bichtvader, als penitentie voor zijne pekelzonden 't Zal niet waar zijn. De Antwerpsche klerikale bladen wij ten hunne verplettering aan allerlei ver schillende oorzaken toe. Op één punt nogtans zijn Escaut en Handelsblad het eens De kieswet moet veranderd De bekwaamheids kiezers van rechtswege moeten afge schaft worden, want die vervloekte kiezers zijn de schuld van alles Dit was ook volgens den Patriotede eerste kreet dien M. Eug. Meeus, toen de clericale verplettering volledig ge kend was in den Clericalen Kring, uitbul- derde, als fiche de consolation lees ft- chue consolation voor de handvol cle ricalen, die daar stonden met bediukte tronies, hangende lippen en lange neu zen. Afschaffing der bekwaainheidskiezers Arme gazetten, arme M. Meeus Maar hebben zij dan Biet begrepen, die onge- lukkigen, dat de ware beteekenis der kiezing van verleden zondag, eene wijd en zijd klinkende protestatie is van gausch het korps der bekwaamheidskie zers tegen de hplsche burgerrecht ver krachtende plannen Yan minister De Volder en van heel de papenpartij Die uitslag roept hun toe Gij zult dien eerloozen, schandali- gen aanslag niet plegen Zoo niet Wee u Wree u Hebben zij dit niet begrepen, dan zijn ze nog naïef, en hebben zij Pet wel be grepen en zij zouden hunne ontwerpen ten uitvoer willen leggen, dan spelen zij een gewaagd gevaarlijk spel. Maar dit zal riet Bovenhen is nog iemand, die de zaken zoo ver niet zal willen toelaten. Die ver hevene persoon heeft zekeren dag, bij eene plechtigheid gezegd Het land geve mij zijn ordewoord en ik zal het "weten na te leven. Welnu, 't land heeft gesproken het heeft zijn ordewoord gegeven, en dit ordewoord is de veroordeeling van de politiek des Ministeries het is de luide verklaring dat het een einde wil zien gesteld aan eene regeering die België onteert en tot spot maakt in de oogen der heele wereld. Dat is het vonnis des lands, tegenover de moordenaars van het onderwijs en de vijanden der bekwaamheid. Indien de ministers voor twee cents eergevoél hebben, zullen zij even als hunne clericale voorgangers in 1857, na eene zulke uitspraak van het volk, hun ontslag geven en overgaan tot de ontbin ding dei Kamers, want gisteren is hun het ontegensprekelijk bewijs geleverd, dat het grootste kiezerskorps van het land tegen hen is. Maar daar mogen wij niet op rekenen Ministers, die nachtwerk verrichten met een Pourbaix en België laten afta kelen in de Fransche pers door een Mon- dion, kunnen geen eergevoel, geen besef van eigen waai de meer hebben Zulke lieden treden niet af die wachten tot men den teen in hun achterste zet en hen verschopt, gelijk men doet met la keien, die het in hun gesteld vertrou wen hebben bedrogen en verraden. Zij moeten vallen met schande. Welnu, die dag zal komen, daar mogen ze zeker van zijn. Wat hebben zij gewonnen Ja, wat hebben de liberalen gewonnen, vraagt Denderbode, met voor bannen vijand, VI. De Wolf te stemmen Eene onverwachte buis, schande en oneer, klinkt zijn antwoord. De buis, dat is waar, en bet schijnt dat Slimmeken daar nog geen vrode mêe beeft. Wclmoeielijk kontent, die gast. Maar oneer en schande, dat is wat anders DatM. De Wolf veel stemmen van de libe ralen heeft bekomen, zulks loochenen wij niet, en ons persoonlijk spijt het dat ze niet allen voor bem gekozen hebben maar dat de libe rale associatie bij meerderheid aangenomen beeft van voor M. De Wolf te stemmen, dat is een grove laffe leugen, weer een uitvindsel van dit lekker heerschap, dat zoo meesterlijk in bet antwoord vau M. De Wolf afgeschilderd is. Er is over die hivestie geene stemming ge weest, noch in 't Bestuur, noch in de Ver een! ging. Wat nu de schande en oneer betreft, verzoe ken wij aan Bende rbode op de volgende vra gen te antwoorden 1° Vond de klerikale Patriote de samenwer king van liberalen en katholieken te Ternath niet goed 2° Schreef de Journal de Bruxclles niet van voor de twee bloedroode werkerskandida ten van Brussel te stemmen 3° Zijn er in 't Walenland niet talrijke ge meenten waar de papen met de socialisten samenspannen 4Ü En nu Ze bouquet: Heeft de katholieke Escaut van Antwerpen de stemmen der protes tanten en joden voor de japperskandidaten niet afgesmeekt Hoor die heilige pastoors- klacht Ree tzinnige liberalen,die niet sectaris zijt, tot welken godsdienst gij behoort, uwe plaats is tusschen de mannen der Meeting en niet tus- scben de Geuzen. Be worsteling teekent zich afziet gij bet niet er is geen kwestie meer van katholiek; het katholicism heeft hier niets meer in te zien, de /Je strijd der dogmas is geëindigd betalen wij ons niet meer met woorden; laat ons zien en eens te goeder trouw bestatigen, dat de strijd, gebracht tot zijne ware beteekenis, het tweegevecht is tusschen het materialism en het spiritualism. DENKT ER WEL AAN. Gij katholieken en protestanten, joden en on verschilligen, gij allen die het geloof in God, in de eeuwigheid bewaart, ziedaar het echt zedelijk terreiu van den strijd. Welnu, wut zegt ge van dit pe- reltje 5° Eu zouden hier te Aalst, Je ka/holek e kopstukken, de stemmen ran gekende liberalen niet komen afbedelen zijn Zeg eens, scribant, was datschaude of oneer Weet gij wat we gewonnen hebben, kame raad De verzekering dat den konkelfoes uwer kliek vele katholieki n misnoegt, leeren schrij- velaars kennen, die het stelsel hebben ingehul digd van een polemiek van lage persoonlijkhe den te bezigen, en bovenal de hoop van nog meer scheuring bij u te zien ontstaan om aan den kozijntjeswinkel een einde te stellen. Dat bobben wij zeker... en voor niemendalle nog al. Zeg neus, Denderbodc, hoeveel duizenden heeft het aan de kliek wel gekost Knoopt dat aan een. Langs den eenen kant zegt Denderbode Er zijn 87 liberalen, welke voor M. De Wolf niet willen stemmen hebben, en dan vindt hij er nog 850 welke er voor gestemd hebben. Maar zeg oens, jODgen, waar staan uwe zinnen Hebben de slechte uitslagen der gemeente- kiezingen uwen bol in de war gebracht Gij zegt850 liberalen stemmen er voor en 87 liberale onthoudingen, dat maakt 937 libe rale kiezers. En wij vinden er gemiddeld maar 853 voor one. Waar haalt gij die 80 stemmen meer Eenige bemerkingen. Brnderbode jubelt omdat zijn meester Van Wambeke het grootste getal stemmen heeft bekom.-n. In 1S84 had hij er 3 min dan de minste en nu 104 meer, dat maakt een verschil van 107. Zulk beteekent nog al iet, dat is waar, maar ous verwondert het grootelijks dat M. Van Wambeke nog niet meer stemmen heeft. Wie heeft er bij Jan en alleman geloopen, bij de Staatsbedienden vooral, e i wie dat is van honderden gekend heeft bijzondere propa- gande voor zijne kandidatuur alleen gemaakt Dat zal Denderbode niet durven loochenen, en dit verklaart bijgevolg gemakkelijk de meerderheid van den heer Van Wambeke. Zou Denderbode niet willen zeggen van wien M. Van Wambeke talrijke afzonderlijke stem men bekomen heeft. De klerikale getuigen kennen dit geval, dus Slimmeken ook II ie komt het dat katholieken vóór de kie zing verzekerden dat M.Van Mol en M. Moyer- soen het minste stemmen gingen hebben? Werd er dus voornamelijk tegen die kandidaten ge werkt Zoo ja, ten voordeele van "'ie dan Paaide men de aanhangers van M. De Wolf om er M. Moyersoen of M. Van Mol maar alleen uit te laten De klerikale kiesdravers hebben de twee laatste dagen deze kwestie zoo jesuie- tisch bewerkt, dat katholieke kandidaten op 'tpunt waren zich totaal van hen af te scheu ren. Daar zwijgt Slimmeken over. Een klerikaal schepene zegde over een paar maanden Daar wij verzekerd zijn van 500 n stemmen meerderheid, gaan wij niet de minste uitgaven voor de kieziug doe", ons de kleinste moeite niet geven. Zou diezelfde heer ons eens willen zeggen hoeveel duizenden deze kiezing aan de kleri- kalen gekost heeft Wij gelooven niet dat onze hemeldragonders ooit meer geloopen hebben dan nu. Gedurende 8dagm zijn ze dag en nacht werkzaam ge weest, vooial op de wijken. Meu kon geene tien stappen doen of men zag nen sli pdrager. Of het geloof iu gevaar was, weten wij niet, maar wel.... de boutiek en de kas. In de sektiën stroomde het bier met bekers en werd het geld met voile handen rond ge strooid. En wie heeft men de hoofden niet weten aanspreken, wie niet zien doen roepen En dat noemt men eene vrije kiezing A llons done Zeker onderpastoorken heeft met handen en voeten gewerkt... en wees zeker dat zijn porte- monnaie goed voorzien was. Zoo die van Monseigneur geene rijkmakende pastorij krijgt, verstaan wij er niets van. Het geheim der stemming was ook niet al te goed verzeKerd, vooral in t hoofdbureel. Wi raden den Heer Borreman aan van het heden- daagsch kieskotje te vervangen door een en- gelsch pissijn, lijk dat der Graanmarkt. -_> o Wij vinden in Denderbode geen enkel woord van liberalen dwang of liberale uitkooperij Waarom De gehangene spreekt deze maal van geene koord.Of hij SLIM is ZEDELES. Ondervinding leert, is de spreuk. Welnu, wij hebben gelserd, beter dan ooit. Tot binnen drie jaar. De triomphalen optocht Wat onze Lokken verstaan door het woordje optocht weten wij niet. Voor ons is een optocht eene wandeling waaraan, zoo niet al de bur gers eener partijdan toch het grootste deel eener gezindheid deel neemt en waar ten minste geestdrift heerscht. En och arme, wat armoedje hunnen optocht Het muziek, eenige leden des Gemeenteraads (niet allen, men vrage het aan SchepeneE. Borreman)en een handvolleken burgers, verder wat ramenant. Bij ons, iu ons woordenboek, is dat een w.rndelingsken rond de stad. En wat kieschheid in dit stoetjel Wat takt in het opmaken der opschriften! Op de eene zijde ran den transparent lazen wij Leve de kliek op de andere zijde Weg met de geuzen, de joden en de oude kleêrverkoopers op eene derde Weg met de poepers kandidaten op de vierde was een Haring geschilderd. Verders waren er drie, vier dragers met wikken aan welke haringen vast gemaakt waren. Leve de kliek Wat beteekenis voor onze bokken Zij zeggen dus stout weg, dat de klerikale partij geene eerlijke partij is, dat zij eemm boutiek vormt, eene kliek, waar alles, plaatsen, aanbestedin gen, enz., enz., aan vriendjes en kozijntjes ge konkelfoesd wordt Weg met de geuzen! Die uitroep is voor ods, liberalen wij zijn trotsch over dien naam, de naam der helden van de XVDeeuw die^oed en bloed veil hadden voor Vrijheid en Vaderland Dien roep verge ven wij u, want hij wil zoggen Weg met onze deftige, vrijheidslievende tegenstrevers, en dat raag zijn ia eene partij die roept weg met onze aanhangers, want niets anders beduidt de kreet Weg met de joden en oude kleerverkoopers Men moet waarlijk van alle eergevoel be roofd zijn om des Zondags te kiezen voor een kandidaat aan wien meu den maandag het smaadwoordJood en oude kleêrverkooper naar het hoofd werpt. Hoe zal uw kandidaat uit de Nieuwstraat dit verstaan, en wat moeten al de klerikale kiezers nu zeggen die weten dat zij (volgens U, M. Vau Wambeke en tutti quanti) voor een jood en oude kleêrverkooper gestemd hebben Weg met de poepers kandidaten Wederom eene snede voor uwe politieke vrienden. Zullen MM. Maurits De Wolf, De Coninck en Beeckman daarover tevreden zijn zullen zij den zweepslag dien gij hen in 't aan gezicht slaat gedwee verdragen? Wij geloo ven het niet En die kieschheid iu 't mauifesteeren. De Neringsbond afbeelden door een dozijn Harin gen 1 Alhoewel men Maandag zegde dat die harin gen dienen moesten als Souper voor de gekozenen van den dag, die hun laatste oordje van hun presentiegeld verbrast hadden, geloo ven wij dit nieten blijven hij oDze bewering dat die haringen eenen Moedigen spot drijven was met de leden des Neringsbonds. Een laatsta w oord. Als men dan toch op voorhand wist dat dan triomphalen optocht ging fiasco maken waarom dan geene burgers uitgekocht bij de klerikalen zijn er toch zoo veel uitkoopelijk; waarom dan die weezeDjongens iu den stoet vragen die Ahoe! ahoe 1 riepen telkens zij voor een kandidaten huis of andere liberalen gingen. Is dat de opvoeding die de kinderen genieten onder ean klerikaal bestuur Wel jongens, ziet dan eens naar de gevels der hospiciën oude vrouwen-en oude mannen huis, meisjes-en jongens weezeiihuis,en leest de namen uwer weldoeners: gij zult beschaamd zijn tegen de liberalen gejouwd te hebben, want menigen staan er op te prijken Maar u vergeven wij, wij weten dat gij aan gespoord zijt door de dweepers die u leideu eu wij roepen met Jesus Heer vergeef het hun, zij wisten niet wat zij deden Iets van de Kat. Benderbloodje kan het maar niet verkroppen dat de jongens vau de kat >zich maandag eens wel vermaakt en gedronken hebben. Maar Slimmeken toch, als men drie weken bij uwe vrienden gebrast en gedronken heeft, zouden dan die lieden zich ook eens niet mogen vermaken even als gij, die ondanks uwe over winning maar met al te kostelijke plaaster op uwe maag ligt en die er nog zwaarder zou op wÊgen indien de duizende franken presen tiegelden uit de stadskas getrokken er niet tusschen gekomen waren Als er daar feesten gegeven zijn dan waren het geene om kiezers aan te lokken, noch om ze, voor eenige pinten bier naar onzen kant over te halen Wij zijn genoeg getuige geweest van geburen die anders nooit naar de herberg gingen en vcor de kie zing alle nachter. smoordronken door de stra ten waggelden van het bier dat hun met em mers bij u werd opgegoten. De inwoners van de Kat zijn veel te deftig om gelijk gij en uwe vrienden de schandig8te schimpen, de grofste beleedigingen naar het hoofd niet alleen van uwe tegenstrevers maar ook van uwe vrienden te slingeren. Zij hebben te veel eergevoel om d'e heeren hunne weldoeners niet te waardeeren voor al het goede dat zij reeds voor hen gedaan hebben. Zou Benderbloodje ons niet willen zeggen of 't waar is dat er armmeesters zijn die menschen bedreigd hebben, omdat ze maandag meege- feest hadden? Een jongen van de Kat. St. Lievens-Hautem, 22 October 1890. Mijnheer de Opsteller, Onze gemeentekiezing is wel afgeloopen. De liberalen zijn herkozen met eene meerderheid van 23 stemmen, op 277 kiezers. Zie hier den uitslag Ingeschrevene kiezers 293 Overleden 4 Bleven 289 kiezers Aanwezige kiezers 277 Witte en vernietigde briefjes 2 Volstrekte meerderheid J38stemmen De liberale kandidaten verkregen MM. Broekaert De Cock D. De Doncker, Van Gysegem, Verbrugghen, 148 stemmen. 148 150 147 149 id. id. id. id. De klerikalen hebben bekomen MM. De Cock A. 125 stemmen. De Cooman D. 127 id. De Landsheer, 126 id. De Vroe, 122 id. Vanden Bossche 126 id. Onze partij heeft veel veld gewonnen sedert 1834. Alsdan wonnen de liberalen eerst met 7 stemmen, daarna met 4 stemmen meerder heid. In 1886 bij eene gedeeltelijke kiezing wonnen onze vrienden met 7 stemmen. Iu 1887 met 3, 5 en 7 stemmen. Wij mogen fier en verheugd zijn over den schoonen uitslag van Zondag, zoo veel te meer dat onze tegenstrevers niets hebben gespaard om den zegepraal te bekomen Noch geld, noch beloften, noch drukking, noch pogingen tot omkooperij. Zij hebben tot hunne sterven de kiezers toe naar de stembus doen slepen. Al onze vrienden zijn getrouw gebleven aan hunnen Burgemeester die de gemeente zoo wijs en voordeelig bestuurt sedert 33 jaren. Zij hebben zijnen ouden medewerker den schepen Broekaert, welke 53 jaren dieust telt, ook niet vergeten. Eere aan het kiezerskorps onzer gemeente Onze mannen hebben getoond dat zij het hart op de ware plaats dragen, dat zij de familie Verbrugghen toegenegen bij ven en dat zij onze voorbeeldige scholen willen bewaren. Wat zal nu de onderpastoor Titus doen? zal hij eindelijk hier zijne matten oprollen en gevoelen dat de inwoners van Hautem nog niet rijp zijn voor verraad en slavernij 'T is te hopen,op dat de vrede en de eendracht alhier mogen heerschen. Een Kiezeb. Hoe leven de dieren die 's winters slapen Sommige dieren doen in len herfst een voor raad voedsel op voor hun winterslaap en bren gen het koude jaargetijde door in een toestand, die slechts weinig vau den gewonen slaap ver schilt, waaruit zij tusschenbeide ontwaken om hun honger te stillen maar andere, zooals de marmot, slapen al dien tijd door, zonder eenig voedsel te gebruiken. Deze zijn, al» zij hunne winterkwartieren betrekken, van het noodige vet voorzien een gevolg van den overvloed van voedsel, dat zij in de vorige maanden tot zich hebben genomen. Dit dient om het evenwicht te bewaren tegenover het verlies van'vet gedu rende hun toestand van verdooving, want als zij iu het voorjaar uit hun slaap ontwaken, zijn zij veel magerder geworden. Bij die dieren is alle vrijwillige beweging gestremd zoo ook de spijsvertering de zintuigen zijn verdoofd en de bloedsomloop is aanmerkelijk in snelheid verminderd. De polsslagen van de veldrat, in haar wakkeren toestand, 150 in de minuut, zijn in haar toestand van verdooving maar vijf tien, evenals die van de marmot, wier pols in haar normalen toestand zoo snei slaat, dat de slagen nauwelijks te tellen zijn. X^aiixll>oriw. Een landbouwvraagstuk. De landbouw is voorzeker de voornaamste en de nuttigste tak vau de maatschappelijke werkende kracht. De grond of aarde is ons voedstermoeder van allen, en degene die ze bewerken en haar doen voortbrengen, maken, in de euro- pische maatschappijen, een groot deel dei- bevolking uit. Het eigenaars regiem der vereenigde staten de meer en meer aangroeiende vernij vering der landbouw in de nieuwe wereld eii de on- wenteling die zich verklaard heeft in de ver voermiddelen hebben den toestand der land bouwers zeer moeielijk gemaakt. Van daar zijn de meer en meer talrijke klachten van den boer voortgesproten, als ook de razende handelsbescherming die zich meester gemaakt heeft van onze buitenlieden zoo kleine als groo te. Voor degene die van nabij de huishoudkun dige feiten en neigingen opvolgen, is er niets zoo doorslaande als het tooneel onzer landbou wers eischende met kracht en geweld de be scherming der wet om hen toetelaten hunne voortbrengselen aan hoogere prijzen te ver- koopen. De vreemde mededinging, vooral voor het koorn, is bovenmatig, niemand kan dit loo chenen. Doch de hulpmiddel aau dezen toe stand, mag hij weljjjgezocht worden in de in- komrechten op de vreemde voortbrengselen Neen, want men moet niet alleen de landbou wers die verplicht zijn aan lage prijzen te ver- koopen, maar ook de duizenden werkers reke nen waaronder een groot getal landbouw werklieden zich bevinden die rechtstreeks de gevolgtrekking dezer vermeerdering van den prijs van het koorn of van de andere levensmid delen zouden dragen, bekoopen en moeten uit- zweeten. Dit ware onvermijdelijk ofschoon hoofdelooze gazettiers het tegenstrijdige bewe ren en durven nederschrijven. En nogthans de stroom der handelbescher- ming is overgrooi, en in Belgien vooral is deze stroom bij zekere partij bewerkt, die de land bouw zou willen redden door beschermings rechten. Maar deze hulpmiddel is slechter dan de kwaad die men zou willen heelen. Waarover klagen, eigentlijk, onze landbou wers groote en kleine Dat zij niet genoeg geld winnen, dat zij geenen£genoegzamen loon heb ben, een tamelijk welzijn, voor al hun werken en slaven. Maar de landbouwers zijn alleen niet om dusdanige klachten te doen oprijzen. Deze toe stand, is hij ook niet degene van de werklieden in al de nijverheden Kan of mag men zeggen dat er bij de bezoldigden onzes lands eenige klassen zijn die over hun lot gelukkig en te vrede zijn, die genoeg winnen om zich wel te voeden, wel te huisvesten, wel te kleeden, zij en hun gezin Neen, niet waar In dat geval, de prijs der eetwaren verhoogen met besehermingsrechten, is dit niet het leven, het bestaan nog moeilijker maken van degene die alreeds verre zijn gelukkig te zijn. Is dit te zeggen, dat er geen rekenschap moet gehouden worden van de klachten der landbou wers? Voorzeker neen, maar er is iets anders te verrichten voor hen als beschermingsrechten te eisschen, die, ten slotte, geene andeie ge volgtrekkingen zouden na zich slepen dan aan de eigenaars toetelaten hunne pachten op te slaan. Wat de beschermingsrechten niet kunnen geven aan den boer, de maatschappij zal het huu gunnen. Door zich in maatschappij te vereenigen, zullen zij in staat gesteld wordeu, voor eerst, van al te koopen wat zij noodig hebben, zaden, vetten, gereedschappen, enz., enz., aan beter- koope prijzen dan nu eerste spaarzaamheid. Door de vereeniging, zullen zij er toe gera ken, met minder moeite en moeilijkheden, hunne voortbrengsels te verkoopen aan hoogere prijzn dan nu, met zich rechtstreeks tot de verbruikers te wenden, en al de bemiddelaars van kant te laten die heden tusschen den verbruiker en hen voortbrengers, plaats nemen. Door de vereeniging daarna, zullen zij er in gelukken, in plaats elkander mededinging te doen, zooals het heden gebeurt, voor de ver pachting der landen, de vermindering der ver pachtprijzen te bekomen, en desnoods kunnen zij, gelijk het geval zich in Ierland heeft voor gedaan, de wet er doen tusschen komen om de verhuurprijs der gronden naar waarde te stel len. Het vergenoege dan, aan de landbouwers, het voorbeeld te volgen die hun gegeven wordt door de steedsche werklieden en vooral door de landbouwsyudikaten. Er bestaan in Belgie eenige landbouwsyndi- katen, maar het ware syndikale leerstelsel is er nog niet te volle toegepast. In Fiankrijk, integendeel, wordt deze bewe ging ontzaglijk en is tot eene groote toekomst geroepen. Verledene maand, hebben wij het Jaarboeh der landbouwsyndilcatcn en van den fransehen landbouw van M. L. Hautefeuille ontvangen. Dit Jaarboek geeft volledige iulichtingen over al de fransche landbouwsyndikaten, over derzelrer werkzaamheden, enz. Om een gedacht te geven over de belangrijk heid der beweging van de landbouwsyndikaten in Frankrijk, zullen wij eenige cijfers aanha len. Bij onze Zuidergeburen bestaan er 988 land bouwsyndikaten die te samen meer dan 400,000 leden tellen. Deze syndikaten hebben voor doel 1° De studie en de verwering der algemeene belangen 2° De wegruiming der bemiddelaars bij den aankoop 3° De wegruiming der bemiddelaars bij den verkoop 4° De inrichting van het landbouw-krediet en het wederzijds-krediet 5° De twistbeslissing in geval vau geschil 6° De wederzijd8che verzekering tegen hagel of veesterfte 7° De wederzijdsche onderstand-en pensi oenkassen 8° De verspreiding der verbeteringen van den landbouw door de propagande en door de werking. Er staat daar, gelijk men ziet, een vrij uit gespreid werkveld voor de landbouwers open en het is zeker dat de samenwerkende maat schappijen, meer en meer talrijk en krachtig, gelukkig zouden zijn zich met de landbouwers te verstaan om rechtstreeks, zonder bemidde laars, voortbrengsels aan goedkoops prijzen te kunnen bekomen. Het landhouvvsyndikaat zoo als het in Frank rijk verstaan wordt is een nieuw feit en stelt aan den landbouw en aan de landbouwers een heele nieuwe toestand voor, die nun zal toela ten hun welzijn te verbeteren zonder aan de ouderwetsche hulpmiddelen der bescherming zijnen toeloop te nemeu. 'ff

De Dendergalm | 1890 | | pagina 2