IKARINO FALIER0. 5Je Jaar. Nummer 48 (260) Zondag 50 November 1890. I Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 16 centiemen Prijs der AnnoncenBeMamen> 75 centUmen j per drukregel. Vonnissen op de lei de bladzijde, 1 frank. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 29 NOVEMBER. De personen die een abon nement nemen aan DE DENDERGALM voor het jaar 1891, zullen de nog vöör Nieuwjaar verschijnen de nummers gratis ontvangen. Buitenlaudscli politiek overzicïit. Nederland. De koning der Neder landen is den 23 in zijn kasteel van Loo overleden. Willem III, Alexander-Paulus- Frederik-Lodewijk, koning der Neder landen, prins van Nassauwen, groother tog van Luxemburg, dbn 19 Februari 1817 te Brussel geboren, zoon van den koning Willem II en van de koningin Anna- Paulowna, volgde zijnen vader den 17 Maart 1849 op. Hij heeft dus gedu rende een- n-veertig jaar en acht maan den geregeerd, gedurende dewelke de Nederlanden den grootsten vrede en eenen onafgebroken voorspoed genoten hebben. Met hem verdwijnt de laatste mannelijke telg van den jongeren tak van het huis van Oranje-Nassauv/en. Duitschland. De algemeene bespre king der belangrijke punten van schats- hervorming aan de Pruisische wetgeving voorgesteld, heeft buitengewone uit breiding genomen in de Kamer der Af gevaardigden van Pruisen. Deze heeft eene commissie van acht-en-twintig le den benoemd tot onderzoeking van de hervormingsvoorstellen. De hervorming van de belasting op het inkomen heeft, volgens M. Miguel, niet voor doel het inkomen van den Staat te vermeerderen maar wel eene rechtvaardiger verdeeling der lasten daar te stellen, dus dat zij van een zeer sociaal orde is. Engeland, Niettegenstaande de be richten, hééft M. Parnell nog het voor nemen niet laten kennen zich uit de zaken te trekken. In eene vereeniging door de Home rulers voor de zitting van het Parlement gehouden, werd hij als Voorzitter der Ierse he partij herko zen en denkt hij zijne plaats in de Kamer te hernemen. De twee kamers van het engelsch par lement hebben zich deze week, te Lon den, in buitengewone zitting vereenigd. De troonrede door de welke de zitting geopend werd, doet kennen dat de en- gelsche wetgevers aan inwendige her vormingen hunne kennissen en hunnen tijd zullen te besteden hebben.Voor het buiteniaadsch politiek behelst de troon rede niets merkwaardig. Voor't oveige is zij toegewijd aan de inwendige zaken, (1355.) Ik beu Doge 1 ging hij voort, na eene korte poos, de raad der Tien zou mij moeten wreken, wanneer ik beleedigd beu want de staat zelve is in mij gehoond. Het schijnt dat men den geringsten Veuetiaan recht doet en het hoofd der republiek laat te vergeefs zijne klachten tot het oor van San Marco stijgen O bloeddorstig Venetië 1 laag gedaalde edelen vervloekte staatsraad zult gij u dan immer in het Hoed uwer onderdanen, uwer broeders blij ven baden 1 Gij berooft dagelijks uwe kinderen van hunne dierbaarste panden, en mij, weêr- looze grijsaard, mij ook ontneemt gij het eenigst voorwerp dat mij nog aan de aarde hecht, met te gedoogen dat men mij de helft van ïniju bestaan ontrukkeSan Marco is recht vaardig, en verre van de misdaad te wre-. en, spot hij met den lijder der ongelukken, omdat het wellicht zijne belangen geldtIIo ik zal mij door mijzelven recht doen. Ja, zoo mijn vermoeden bewaarheid wordt, zal ik mij wre ken Ik trotseer San Marco Bij deze woorden vloog hij uit zijnen zetel op. Het wraakvuur was in zijnen boezem ont vlamd en had hem in eens al zijne krachten teruggegeven. Haastig greep hij zijn mom, opende stil eene deur zijner kamer, toegang gevende tot een ander vertrek, en trad hetzelve binnen. Met alle voorzorg naderde hij tot bij een prachtig ledekant. Op deszelfs donzen peuluw lag eeiie vrouw uitgestrekt eene vrouw zoo jong, zoo teeder, zoo bevallig en zoo schoon, zooals het wetsontwerp tot het afkoo- pen van gronden in Ierland, liet wets- j ontwerp der tienden en eenige andere kwestiën vau minder belang. In een woord, het is de hervorming van de akkerswetten welke de bijzonderste bekommernis van de regeering en van de Kamers blijft. De troonrede laat ook verstaan dat de ontbinding van het te genwoordig parlement aanstaande is. Italië. Volgens de laatste b kende uitslagen, winnen de radikalen twaalf zetels en komen zij ten getalle van vijftig in de nieuwe Kamer weer. M. Crispi zegepraalt. De uitslag der kiezingen welke in Italië plaats komen te hebben is zonder twijfel goed voor de eerste minister van koning Humbert. Maar het zou lichtzinnig zijn er uit afte- leiden dat met hem het politiek van het driedubbel verbond zegepraalt. De twee" voorname kenmerken van die raadple ging van het kiezerskorps zijn, van den eenen kant de verplettering van de be zadigde tegenpartij en van den anderen kant de sterke bevestiging van de irre- dentische gedachte. Het was vooral tegen de aan klevers van deze denkwijze dat M. Crispi zijne grootste pogingen van den kiesstrijd aangewend had. De meerderheid van M. Crispi in de nieuwe Kamer zal grooter zijn de gene welke hij vroeger bezat. Spanje. In Spanje zullen de kiezin gen voor de hervorming van Kamer en Senaat, die ook de eerste toepassing zijn van het algemeen stemrecht, in het begin van Januari plaats grijpen. In af wachting zal men de algemeene raden moeten vernieuwen. Onwaardige rechters. De Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen heeft zich nogmaals onder scheiden. Bij eene lange reeks van be slissingen welke van de schandelijkste partijdigheid getuigen, komt er zich nu nog een tweetal bijvoegen, die hoege naamd niet van aard zijn om het reeds zoo diep gekrenkt gezag van dit be stuurlijk lichaam op te beuren. Men weet dat onze vrienden van enkele buitengemeenten eindelijk er in ge slaagd waren, na eenen hardnekkigen strijd eenige clericale gemeenteraadsle den uit den zadel te lichten en alzoo het gemeentehuis te veroveren. Wij hebben doen uitschijnen hoe verdienstelijk die kloeke strijders zich jegens het libera lisme getoond hadden, en zwaaiden hun eenen welverdienden lof toe. Overigens al wie met den toestand op den buiten bekend is, heeft de innige overtuiging als de krachtige inbeeldiüg des dichters zich eene Italiaansche scboone scheppen kan. De vrouw was de engelachtige Angiolina, Faliero's gemalin. Juist toen de grijze Doge zich nevens de kost bare sponde bevond, drong het bleeke maan licht door de kleine kostbare ruitjes van het venster des paleizen, welke op Angiolina gaf en, op haar eenen twijfelachtige;! glans ver spreidende, deed het haar voorkomen als eene siapende toovergodin. Daar ligt zij mompelde de Doge op tee- deren toon, daar ligt de frissehe bloem.die men mij wil ontrukken 1 o zie, die zuivere stralen der kuische maan doen haar gelijken aan eene blanke lelie, het zinnebeeld der zuiverheid 1 En zij slaapt 1... Zij slaapt zoo zacht, zoo kom merloos als een kind o zij is onnoozelJa 1... maar zou die slaap niet geveinsd zijn 1... mis schien 1... Ja hemel, wat zie ik 1... Zij heeft met de rijke kleedij, die bij dage hare lenden omhult, zich ter ruste gelegd Zij is dan laat het paleis binnengetreden Per San Marco Luigi heeft gezien; zij heeft mot Steno de koelte der avondlucht op de lagoenen gaan inademen Ongelukkige die ik beu Nu ben ik overtuigd dat ik bedrogen beu bedrogen door het voor werp mijner liefde, door mijne vrouw!.. God zij bemint Steno oh 1... zou er dan eene zoo vuige, zoo helsche ziel ouder dien schoouen vorm verborgen wezen I... En, in stuiptrek kende wanhoop, greep hij zijn hoofd vast en poogde de weinige grijze hairen die zijnen schedel nog omkransten uit te rukken doch, krampachtig zakten weldra zijne vuisten naast zijne zijde en eenen stap tot de sponde doende, grijnsde hij Bedrogen bedrogen I... Angiolina, spreek: Is dit waar?...En in vervoering greep bij den arm zijner echtgenote vast en neep haar met kracht' Verschri t vloog Angiolina van hare leger stede op en riep in verwarring. i Jat waarlijk een heldhaftige moed toe noodig is om den strij 1 te durven aan gaan tegen dit alvermogend tweetal de pastoor en de kasteelheer. Weluuj in ons gezegend land mogen die onversaagde kampers de vruchten van hun aanhoudend streven niet pluk ken zij mogen hunne zoo moeilijk be haalde overwiuning niet smaken,kortom al wat ze gedaan hebben om eens vrij en onafhankelijk te zijn dient tot niets, en het was der moeite niet waard dat zij daarvoor etter en bloed zweetten, ver mits de clericalen rotsvast op hunne zetels blijven zitten. Zoo zoo hoor ik de lezer zeggen, dat mag zooal geschieden En de wet, die geen onderscheid tusschen de burgers maakt de rechtvaardigheid, die wil dat men iedereen toekenne, wat hij eer lijk verdient over dit alles wordt er maar eenvoudig heen gestapt Eilaas, 't is maar al te waarde billijkheid moet thans plaats maken voor den wille keur. Wanneer de inwoners eener gemeente hunne onbekwame, aan <le geestelijkheid verslaafde bestuurders door vrije, onaf hankelijke personen willen vervangen, is dit volstrekt onmogelijk omdat Mijn heer de pastoor van zijne slaafsche die naars niet wil gescheiden worden. Het is onmogelijk omdat een zestal mannen, door fanatieke ministers gerugsteund, volstrekt meester zijn en in hun kabinet, rondom een groen tapijt, bij een goed vuur gezeten en onder het smaken eener lekkere cigaar, onbeschaamd den nit- drukkelijken wil van de meerderheid van het kiezerskorps verdraaien en de vruchten van een taai, langdurig streven met een pennetrek vernietigen. Dat komt er nogmaals te gebeuren. Onze Bestendige Deputaiie, die reeds in de Kamer op den rooster werd gelegd wegens hare heldendaden, moest ver leden week over uil spraak doen over de gemeentekiezingen. Welnu de liberalen hadden de meer derheid bekomen onder anderen te Deyn- ze, Gentbrugge, Sarlardinge, Saffelaere. Dit kon er onmogelijk door, en zulke ongehoorde vermetelheid mocht niet ongestraft blijven. Wel hoe gij durft die deftige katholieken aan de deur zetten Dat zult ge betalen. En de Deputatie weet het derwijze aan boord te leggen, dat zij een onderzoek beveelt alvorens over de kiezing van de drie laatst ver melde gemeenten uitspraak te doen. Men kan heel wel raden dat dit onderzoek de vernietiging der kiezing, of allerminst Vermetele wie zijt gij gij die den slaap dorst stooren der gemalin van den doge?.. Faliero stoud een oogenblik verpletterd. Spreek, wie zijt gij sprak Angiolina voortzoo gij bevel hebt van mij om te biengen, waarom, lafaard, waarom durft gij dan uw slachtoffer niet treffen Gij antwoordt niet!. Weln is uwe zending, zeg Komt gij in naam van Venetiën oh aarzel dan niet, tref eene onnoozele, eene weêrlooze vrouw!... Dit woord onnoozel deed den zwijgenden Doge sidderen, want als een dolk ging het hem door de ziel. Doch, wonder 1 het stilde in eens zijne gramschap en bewoog h m het hart zoo danig dat een traan hem onwillens, onder zijn mom, over de wangen rolde. Langer zwijgen kon hij nietmet zachte en teedere stem zegde hij Angiolina 1... Saata Maria die stem ken ik... riep zij angstig. Stel n geruA, Angiolina vervorderde de grijsaard op deuzelfdon toon. De stem van den Doge, van uwen echtge noot... sprak Marino tot haar gaande, na zijn mom afgelegd te hebben eii hare hand minzaam drukkende. Angiolina herkende haren gemaal bij het maanlicht zij violin zijne armen. Na weinige stonden, verhief zij hat hoofd en vroeg Waarom toch stoort gij aldus mijne rust Vergeef, Signora, vergeef!... die liefde die ik u toedraag, heeft... Zoo gij mij waarlijk bemint, onderbrak Angiolina, waarom dan doet gij mij dieD angst aan Bemin ik u dan niet met al den gloed des harten eener vrouw van mijnen lang en slach God mocht dit nog waar zijn 1 riep Faliero hopend uit. Gij twijfelt, Signore 1... deed Angiolina, bevreesd eu vetbaasd, ep zij maakte zich lq* de wijziging van den uitslag ten voor- deele der clericalen voor gevolg zal heb ben. Voor Deinze, is het er anders op los gegaan. De Bestendige Deputatie heeft doodeenvoudig twee clericalen als geko zen verklaard en tot eene herstemming tusschen al de andere kandi laten doen overgaan Te Ronse tijdens den kiesstrijd gebeui- den er feiten, die een zonderling licht op onze politieke zeden werpen. De dwang, door de clericalen in 't werk ge steld, was ongehoord de omkooping gebeurde op oenen grooten voet de geestelijkheid wierp zich met lijf en ziel in den strijd. Doch, opdat ze niet zou den bedrogen worden, hadden de cleri calen een middel van controol toegepast, hetwelk voor gevolg had, dat de kies- briefjes duidelijk bevlekt waren en als dusdanig moesten vernietigd worden. Zulks werd door de liberalen aan de Bestendige Deputatie bekend gemaakt doch deze heeft daar geene rekenschap van gehouden en de kiezing goedge keurd, behalve wat écu kandidaat be treft, die aan eene herstemming thans moet onderworpen worden. Wat zonder ling mag heeten, is dat de kiezing van twee liberale provincieraadsleden van hetzelfde kanton Ronse destijds door den gouwraal van Oost-Vlaanderen, waarvan de leden der Deputatie de leiders zijn, verbroken werd, juist omdat men be weerde dat de liberalen een dergelijk middel van controol gebruikt hadden Men ziet het, die fanatieke kerels hebben twee maten en twee gewichten. Als zij moeten beslissen over kiezingen, die voor de katholieken gunstig zijn, dan loopt alles op wielkens. Maar als de libe ralen zegeviereu, dan is het een ander paar mouwen men kan die mannen niet genoeg dwarsboomen. Aan alles komt er een einde, zelfs aan het geduld van de menschen. Ook voe gen wij onze stem bij die van onze con fraters, en vragen dat men aan de besten dige deputaties alle recht ontneme om over de gemeentekiezingen uitspraak te doen, even als het geschiedde voor de reclamaties nopens kieszaken. Men heeft haar aan het werk gezien en het wordt tij i, dat men den uitdrukkelijken wil van de meerderheid van het kiezerskorps eerbiedige. Onz« groote Gemeenten. In een artikel van zondag hebben wij aange toond hoe het liberalisraus groeit ,en bloeit in onze vellichte steden. Thans gaan wij over tot onze groote gemeenten In.deze boven de 20,000 inwoners zegepralen ait de armen haar echtgenoots. Ja, hernam de Doge en stotterend, op haar rijic gewaad wijzeude en die kleederen staven mijn vermoeden... Die zeggen slechts dat ik, van eenen nacht- tocht op de lagoenen teruggekeerd zijnde, te slaperig was om mij van dezelve te ontmaken en mij nog opgetoogd te bedde heb opgelegd... Marino gij verde.ikt... gij beleedigt mij 1... de gemalin van den Doge zou vrij van zulke ver denking moeten blijven... Maar nu begrijp ik de somberheid die sinds lang uwen geest bene velt... Gij zijt jaloersch 1... Gij hebt het gezegd, Angiolina ik ben jaloersch doch zoo gij weet dat gij alleen nog liet licht zijt van mijn bestaan, dat uw beeld dag en nacht voor mijneD geest zweeftdat de gedachte aan u gedurig mijne ziel bezig houdt en dat dagelijks, eer ik mij op do sponde ne- dervleije, ik aan mij zeiveu vraag of ik wel al gedaan heb wat mogelijk was om u gelukkig te maken, o dan kunt gij mijne jaloerschkeid mij niet ten kwade duiden dan... Maar zijn het dan mijne daden, mijn ge drag, welke dien drift in uwen boezem ont waakt, signor Ben ik ooit van mijne plicht af geweken ouderbrak de jonge vrouw snikkend. Die taal verbaasde den Doge. Hij .kon zijne vrouw niet beschuldigen, want hij nad geene stellige bewijzen barer ontrouw hij verdacht haar slechts dan, haar verontschuldigen zou hij ook nietwant zijne verdenking kon mis schien later verwezenlijkt wordendaarom antwoordde hij niet echtstreeks op de vragen zijner gade maar vervorderde Ik ben rijk, Angiolina en edel; na mijne dood zullen mijne goederen, die ik van andere kreeg, in audere handen overgaan doch gij alleen gij behoort mij toe! Angiolina was I en is aan mij o Gij durlft twyfelen, eignor, moet ik u gieren de liberalen te Anderlecht, Elsene, Laeken, St-Gillis, SteTanskMoIenbeek, Schaarbeek, St- Josse-ten-Noode Jumet, Gilly, Courcelles en beraing. De klerikaleu slechts te Etterbeek bij Brussel en te Burgerhout bij Antwerpen. In de gemeenten van 20,000 tot 10,000 inwo- uers behaalden onze vrienden den zegepraal te Jemmapes, Ukkei, Boie.su, Hornu, Marchienne- au-Pont, Wasmes, Paturages, Herstal, Dison, Chateliueau en Ledeberg, bij Gent. De klerikalen werden zonder strij I herkozen te Hamme, Gheel, Wetteren en Zele. Boom, Marcinelle en Forest bij Brussel heb ben een gemengd bestuur. In de gemeenten van 10,000 tot 5.000 inwo ners eegepiaalden de liberalen te Baudour, Geldenaken, Overiische, Zelzafce, Gentbrugge, Bupelmonde, Moerboke-Waas, Assmiede, Niel, Waterloo, Wdiebroeck, Hoegaerde, Couillet, Ellezelles, leesbergen, Lodelinsart, Quievrain, Seneffe, iloedeDg-Aimeries, Iloedeng-Goegnies, Jleurus, Ougrée, Wiers, Jemeppe, Tilleur, Ensival, Templeuve, Neerwinden, Landen, Hodimont en Grevignée. Oostkamp, Sweveseele, Walcourt en Getn- bloers hebben een gemengd bestuur. De klerikalen wonnenen men weet door welke midd lente Berchem bij Antwerpen, Temsche, Ilarclbeke, Asscheen Stekene. Zij werden zonder worsteling herkozen to Rnyiselede, Rumbeke, Langhenmrck, Meule- beke, Ardoy, Warrghem, Wevelghem, Ingel- munster, Lichtenelde, Staden, Nazareth, Aelter, Waerschoot, Sleidinghe, Everghem, Kruishautem, Zomerghem, Waesmunster en Heyst-op-den-Borg. In ongeveer 1000 gemeenten beneden de 5000 inwoners, was de victorie aan de liberalen. Bijgevolg bleef de overgroote meerderheid '.es lands getrouw aan de vooruitstrevende partij en veroordeelde, met klank en walg, de kieswet-Devolder en de klerikale ministerkliek Pourbaix-Beernaert. En ware het niet door de macht van het geld en den geestelijken kiesdwang, nog vele andere gemeenten zouden tot het liberalism zijn over gegaan. En omdat onze tegenstrevers door allerlei listen, bedrog en omkooperij hier eu daar eenen zegepraal behaald hebben van weinig belang, schreeuwen, roepen en tieren zij in hunne dwaasheid... victorie, om hoorndul, stapelzot en razend te komen. A at belachelijke politieke comedianten, kwakzalveis en kluchtspelers viudt men toch onder de klerikalen Oproep. Liberale vrienden, 60,000 bekwaam heidskiezers wil men enkel uit politieke wraak van hun kiesrecht berooven. Door de wet op de werkmanswonin gen zijn er reeds 20,000 van hunne bur gerrechten ontnomen en dit alles is nog niet genoeg voor onze clericale tegen strevers. Integendeel willen zij duizende onwe tende kiezers slaven der geestelijk heid op de kieslijsten brengen. Door de macht van het geld van den zwarten dwang en andere katholieke Oh alle vrees is voorbij, Angiolina ik voel mij thans gerust gesteld. Dat het verlede- ne vergeten blij vö van nu af wordt gij mij dierbaarder dan ooit 1 en de grijze doge om helsde in verrukking zijne engelachtige gema lin die door hero jonge j iren eerder zijne doch ter scheen te wezen. Weinig later had de weldoen le slaap met hare donzen wieken Augiolina's oogleèn terug toegesloten en Faliero had zich insgelijks op op zijne legerstede neêrgevleid doch hij kon niet insluimeren den gauschen nacht bleef het voorgevallene zijnen geest kwellen. Eenige dagen waren vorloopen. Het werktuig der aristocratie, de Doge of vorst van Venetiën, de arme grijze Marino Fa liero, had zijnen hoogen rang vergetende, zich in zijn afgelegen verblijf overgegeven aan die gevoelens en die ged chten, aan welke hij zich zoo weinig, te midden der plicht >n welke zijn hooge rang hem oplegde, kon opleveren. Hij had zijn pronkgewaad afgelegd om meer vrij heid en gemak te genieten eu zoodanig was bij in gedachten verzonken, dat zijn dienaar bin nentrad, zonder gezien te worden, eene lange poos een teekeu van hem stond af te wachten. Wat is er Luigi vroeg eindelijk de Doge, uit zijne mijmering ontwakende. Signor, sprak de dienaar op gemeenzamer, toou, de overste van het arsenaal, Isrel Bertuc- cio, verlangt in uwe tegenwoordigheid toegela ten te worden. IsrelBertuccio 1... wat is zijn verzoek Dat is mij onbewust, siguor hij heeft mij slechts bevolen indien gij aarzelen zoudet aan zijn bezoek te voldoen, van aan te dringen opdat gij hem hooron zoudet. Dan heeft hij mij iets belangrijks mede te deeleu Nu geleidt hem hier... sprak de Doge. Wordt voortgezet.) 5=2Sta6S=55£SSS

De Dendergalm | 1890 | | pagina 1