Stadsnieuws. Vervoertarieven aan den naasten prijs Democratische inrichting van het handels- en nijverheidsciediet.Vervanging der Na tionale Bank cioor eene Staatsbank. Herzie ning der organische wet op de spaarkas en aan wending der spaargelden in het voordeel der volksklas Herinrichting van het landbouwcrediet roe rend en onroerend. Uitbreiding der samen werkende maatschappijen in de nijverheid en den landbouw.Rechtspersoonli; king aan de landbouw- en nijverheidssyndicaten Verplichtende verzekering tegen arbeidson gevallen, ziekte en ouderdom voor de landbouw en nijverheids werklieden. Progressieve her vorming der openbare liefdadigheid in een stel sel van sociale verzekering Herzieningen vollediging der wetten op het arbeidscontrakt en de iverantwoordelijkheid der werkgevers bij ongevallen Maximum van werkuren voor de volwasse nen en vaststelling van een minimum loon in de lastcohieren der openbare werken afschaf fing van den nachtarbeid voor de vrouwen wekelijkschen rustdag toezicht in de werkhui zen door ambtenaren van den Staat en verte genwoordigers der werklieden Regeling der landbouwpachten in het ge meenzaam belang van eigenaar en huurder, en verder al da landbouwhervormingen reeds in ons blad besproken Eindelijk, bestuuilijke decentralisatie, ge meentelijke zelfstandigheid, verkiezing der burgemeesters, inrichting van gemeer.tesyndi- caten, en waarborgen voor de bestuurlijke ambtenaren tegen de willekeur en het favori- tisme der ministers. Staatsaanslag1. Volgens sommige voorname dagbla den zou M. Beernaert zich teruggetrok ken hebben, niet alleen om do verwer ping van de E. V. waarvan hij eene persoonlijke kwestie gemaakt had, maar weg nog om de volgende redenen 1° M. Beernaert heeft laatst in de kamer verklaard dat hij geene geld- leeningen aan den Congo meer zou leenen en het schijnt dat er zal moeten afgeduimd worden. 2° M. Beernaert is voor den vrijhan- delen tegen de afschaffing der bankrech ten welnu, men beweert dat er inko mende rechten zullen gestemd en vol doening aan Antwerpen voor de baak rechten zal gegeven worden. 3. M. Beernaert heeft bevestigd dat de algemeene kiezingen in October aan staande zouden geschieden en men zegt dat minister Burlet en de klerikalen naar een middel zoeken om de kiezin- gen nog een jaar te verdagen. Dat ware een Staatsaanslag, de ver krachting der grondwet, die klaar en duidelijk zegt, dat de helft der represen tant n alle twee jaar moet herkozen worden, Er staat ook in, dat de grondwet niet mag opgeheven worden noch geheel nog gedeeltelijk. En nu er een ander kiezerskorps is, moet de gansche kamer ontbonden wor den. Weihoe de huidige representanten hebben zeiven hun verval gestemd, en zij vertegenwoordigen 't land niet meer, raar het kiezerskorps, dat hen benoem de niet meer bestaat, en zij zouden eigen handig hun mandaat verlengen Welk gouvernement zou de hand daar aan durven leenen En wat zou zulk gouvernement doen, zoo het volk de lasten weigerde te betalen Want het budget moet alle jaren ge stemd worden. Wat zou het doen, zoo de militianen niet wilden optrekken, zeggende wie had het recht het getal onzer te bepa len Wat zou het doen in geval van groote werkstaking, in geval van oproer of om wenteling Want de revolutie alleen zou die heeren reden kunnen doen verstaan. Overigens de ministers zeiven zouden het voorbeeld der onwettigheid gegeven hebben, en wij hopen, dat al de liberale volksvertegenwoordigers zouden weige ren in de Kamers te zetelen, verklarende dat zij zonder mandaat zijn. Maar zeggen de katholieken de kies wet is nog niet gestemd Hoe wilt gij, dat de nieuwe kiezerslijsten dit jaar nog vervaardigd kunne worden Aan wien de schuld Wat zou het gouvernement zeggen, als de ontvangers der belastingen op het einde des.jaars hem zegden Wij kunnen de belastingen niet meer ontvangen, want wij hebben de belastingsbrieven te laat uitgegeven Het gouvernement zou antwoorden u Gij moest ze in tijds uitgeven, en als ge niet in regel zijt, jaag ik u weg Welnu, zooals die tnalatige ontvan gers, heeft het gouvernement en de meerderheid der Kamers gehandeld. Zij hebben de herziening der grond wet zoo traag behandeld, dat men moet denken, dat zij het met iuzicht deden. Op drie maanden werd de geheele grondwet in 1831 vervaardigd, en om eenige art. te veranderen, heeft men in :93 het ganseh jaar verspeeld. En in'94 heeft men wederom met iuzicht veel tijd verloren. In plaats van het werk te doen, waaavoor zij zoo rijkelijk betaald wor den, houden de representanten alle vijf voet vacantie met nieuwjaar, met vas tenavond en nu weer met paschen. 's Maandags en 's zaterdags van iedere week zetelen zij niet, en vele vertegen woordigers blijven tehuis, behalve als ze hunne centen gaan opstrijken Het is menigmaal gebeurd dat de Ka mers niet kou'en beslissen omdat ze niet in getal waren En nu zouden zij beweren dat het te laat is om gereed te zijn met de kiezers lijsten! Farceurs, va 1 Onze honorabele (farceurs) komen viermaal per week gedurende twee of drie uren bijeen. En dan ziju ze zoo ver moeid, dat ze gauw loopen om den trein te hebben, die hen terug naar huis voert, als ze niet te huis gebleven ziju In de Kamers van Engeland zetelen de representanten de gansche week en tot in den nacht. En die zijn nog niet vermoeid En die mannen, ik wil zeggen, onze farceurs, voor wie twaalf uren per week te lastig is, vinden, dat de werklieden niet mogen klagen, als ze twaalf ure per dag moeten werken, en niet aan tien franken per uur gelijk de volksverte genwoordigers Nu zal men wellicht vragen, waarom onze honorabelen verlangen hun man daat te verlengen., want daarop hebben zij het van in 1893 aangelegd Wel omdat zij zoo een jaar langer het bewind zouden in handen hebben nie mand kan voorzien wat er ait het alge meen stemrecht zal voortspruiten dat is voor hen een jaar gewonnen. Intrest, zooals men ziet En het volk? Als dat betaalt is alles in regel en als het ontevreden is, schiet men er op. (Men moet immers zijnen naasten be minnen gelijk zijn eigen zeiven 't Is zoo eenvoudig als 't groot is Het nieuw Ministerie. In plaats van de HH. Beernaert en Lejeune hebben wij nu de HH. De Sinet-De Naeyer en Begerem, twee aanhangers van de E. V., bij - gevolg een nieuw ministerie Beernaert zonder Beernaert. W at moeten de Wo°sterikken groen zien En wat zullen de Ninovieters zeggen, nu ze nog hunnen tram niet krijgen De groote buitenlandsche bladen zijn alge meen van gevoelen dat M. Beernaert zich kleineert met vonrdeverw rping van de E. V. in de sektien zijn ontslag to geven en de be spreking niet voor de Kamers te brengen. En wat men nog wonderlijker vindt is dat de andere ministers, welkt? zich met hunnen hoofdman solidair verbonden hebben, zich met hem niet terugtrekken en bovenal dat twee p irtijgangers van de E. V. de plaats innemen van hen welke voor deze kwestie gevallen zijn. Dat zijn de laatste iouten van het stervend cijnstelsel. De Leuvensche dompers geklopt. De Leuvensche katholieke gihlebroeders ofte dompers met den heiligen Helltputte aan het hoofd dachten te Leuven voor de kiezing van den Werk- en Nijverheidsraad denzelfden toer te spelen van hier, namelijk door bedrog en dwang te zegepralen. Maar't was mis de werklieden van Leuven hebben de gewijde dompers eene klopping gegeven, die hun lang aan de ribben zal blij ven hangen, 1561 stemmen tegen 843. Arme Helieputte Arme Gildebroers Een portretje. Ziehier hoe de klerikale Klokke Roeland an Ninove het portretje schetst van M. Wroeste In 1884 reeds kreeg Mijnheer Woeste zijn ontslag als minister omdat ;ijn hitsig karakter eerder geschikt scheen om oproer te verwekken dan om in vrede 's lands zaken te besuren en reeds dan verzekerdet Z. M. de Koning, die als fijn menscbenkenner gekend stant, aan eenen hooggeplaatsten kerkvoogd, dat de lijd komen zou waarop de misnoegde katholieken de oogen zouden openen en erkennen, dat Hij een groo- ten dienst had bewezen aan de katholieke par tij met den heer Woeste er van door te zenden. Is die tijd niet gekomen Te meer, de heer Woeste is waarschijnlijk slecht ingelicht over hetgeen zijne kiezers van het arrondissement Aalst van hem verwachten. Aangezien de heer Woeste die te Brussel woont en in de onmogelijkheid ia, ter oorzake van een verschil van taal de gedachten van onze bevolking zelf komen te vernemen, zouden zijne briefwisselaars hem beter moeten inlich ten hebben overden waren toestand der gedach ten. Die meesterlijke aftakeling is geteekend J. B. Van Langenhaeke, advokaat en kleri kaal provinciaal raadslid. Wat zijn die toch vrienden, niet waar Uit DENDERBODE. De E. V. is verre van de rechtvaardigheid te waarborgen, zou noodlottig wezen aan onze katholieke partij en nadeelig aan de 7) zedelijke en stoffelijke belangen van het 77 volk daarom is het volk in overgroote i) meerderheid er vijandig .aan. Als Denderbode zulken zeever opdient dan vragen wijgit hij dooreemn zinnelooze of eenen gekscheerder opgesteld wordt. Wij zouden de Slimmcrikkcn van den offi- cieele eens willen zien bewijzen hoe de E. V. een kiesstelsel dat zich oai zijne rechtveerdig- heid opdringt, de zedelijke en stoffelijke belan gen van het volk zou kunnen benadeeligen VVat moet er dan met die zedelijke en stoffe lijke belangen niet gebeuren, nu dat wij met het onrecht veernig meerderheidsstelsel be stuurd worden En daar is Denderbode nogthans partijgan ger van En dan die overgroote meerderheid van 77 het volk die aan de E. V. vijandig is Waar is dat gebleken, in welke volksbetoogiu- gen, openbare meet ngen of vergaderiugen heeft hij dat gezien Wij dachten dat juist het tegenovergestelde waar was, dat overal het volk zich voor de E. V. verklaard had, en dat maareenige afzonderlijke personen, uit per soonlijk belang, uit ikzucht, in klein koniiteit besloten hadden de E. V'. te bestrijden. Zoo is het hier te Aalst, zoo is het elders en overal geweest. De vrees van sommige plaatsjes te moeten afstaan, ziedaar de ee dge reden, anders niet. Ze zijn er in gelukt voor eenigen tijd dit gevaar af te keeren, want het meerderheids stelsel zegepraalt voor den oogenblik. Maar, getroffen zoo als het thans is, zal het vau lie verlede verkwijnen om weldra onder de alge meene verachting van het volk stervend neer te vallen en niet meer op te staan. Dat zal het einde zijn van de politiek van de kliekofce der persoonlijke ikzucht. M. De Saedeleer, broeder van den Volks vertegenwoordiger is notaris benoemd te Erem- bodegem. Eerst ooraken... en dan Wie het dichtst bij de schotel zit kan de beste brokken pakken. Brielwisseling'. Men schrijft ons uit Erembodegem. Den grooten angst dien wij sedert 14 dagen geleden hebben is eindelijk voorbij. Het minis terieel onweer is verdwenen en de kalmte en de vreugde zijn op Roncevaal teruggekeerd. Welke marteling Denken dat de grrroote, de onmisbare Be»r- naert zijne portefeuille in de weegschaal zou werpen, dat de kolos zou vallen en in zijnen val de andere miuistertjes zou kunnen verplet teren??... Roncevaal, ministerieel lustverblijf van den adelaar van Deu<iermonde,hoe hebt gij geschud en gebeefd wanneer de mare u geseind werd dat de ministers-kazak misschien in de oude- kleerkas zou moeten opgesloten worden. Wat kommervolle dagen, wat slapelooze nachten heeft men tusschen uwe muren niet doorgebracht, met die akelige toekomst voor zich dat alles ging verzwinden, in den niet ver dwijnen Vaarwel moeten zeggen aan al wat men lief heeft, waaraan men zoo gehecht, waarop men zoo verlekkerd is Adieu, het met zilver belegd gala-kostuum Adieu, de officieele eerbewijzen en bezoekeu Adieu de schoone winstgevende plaatsjes Adieu de profijten en voordeelen van allen aard Weg het voorrecht van rich-zelven eerst, en de vriendjes later, te kunnen vooruit stekeu en te doen gelden Weg de roem, de«er van minister van land bouw te ziju en zijne familie tot iu den kleinsten naneef in dezen roem en deze eer te doen deelen. En 't is niet alleen om die grrand honneur van de vertegenwoordiger des Konings te zijn, maar wel van alles wat dat meebrengt en na sleept, niet van schade of nadeel, maar integen deel van het tegenovergestelde. Men is niet voor niet minister, alleée, en 't zijn niet alleen die 20000 ballekens welke aan den sleutel staan, die er het schoonste en beste sieraad van uitmaken. Men botert zijne koekskens lijk men kanen het ministerieele manna brengt brood op de plank. En dat alles heeft in gevaar, in groot gevaar geweest Maar, God dank, nu is 't orkaan voorbij en vreugdeliederen weerklinken op Roncevaal. Wat dankmissen en eene nieuwe geschilderde venster in de kerk van Erembode gem zouden de gedachtenis van die wonderlijke redding wel mogen vereeuwigen. Ken boerken van den Steenweg. Stichtende voorbeelden. Verleden maandag kwain zeker per- soonaadje onzer stad van Haeltert terug, waar hij ongetwijfeld een dikke smul- en drankpartij had bijgewoond, daar hij aan de Zoutstraatpoort omtrent Ben Haring den eenen voet voor den anderen meer kon zetten. In eene nabijgelegen herberg gedra gen om hem aan het straatschandaal te onttrekken, begon hij weldra zonder toelating in de keuken na te meten wat hij op het feest had binnengelapt. Wij zullen aan onze lezers de beschrijving van dit stichtend tooneeltje sparen rd degenen welke er ooggetuigen cvan ge weest zijn verklaren nooit iets gezien te hebben dat meer walgelijk was. Ons proper heerschap zug er uit lijk iemand die men door de vuilnis had gesleurd des avonds heeft men hem in eene koets gestoken en zoo naar huis gevoerd. Het schijnt dat onze politie daar niets van weet En zulken zouden moeten het voor beeld geven Denzelfden namiddag kwam er eene dame ook langs dien kant smoor dronken over de haan gesukkeld, doch hare beenen werden ten laatste zoo zwaar, dat zij hals over kop in eene gracht tuimelde. Hier nogmaals is men verplicht geweest die -Baclmsvriendin naar huis te brengen maar, daar onge lukkiglijk vond zij de deur gesloten, of boter mocht zij van hare dochters niet binnen. Er was belet...men zegt niet waarom. Zou de officieele Denderbodewelke over alles nog al goed ingelicht is, voor al wanneer het stadsbedienden aangaat niet kunnen zeggen waarom Over eenige dagen heeft men buiten de Kattestraatpoort van een onzer beste hoveniers al den vroegen salaad gerob berd. De daders zijn onbekend. Toen bij des avonds daarover zijn beklag aan de vrienden maakte zegden hemden JRapidt en Meester Tom tot vertroosting dat hij zich gelukkig mocht achten zoo daaro ver geen artikeltje of geen gedichtje in Be Bendergalm verscheen. Eene luistex-- vink heeft hem dit geluk niet willen laten. Verleden Zondag om 4 1/2 ure 's na middags meende een Aalstersche werk man in eene kerk alhier te biechten te gaan, maar het schijnt dat onze zielen- redders op dien geheiligden dag daar voor geenen tijd hebben, want de kerk poort was gesloten. Hoe moeten die heeren toch met de ziele-zalighoid van hunne parochianen bekommerd zijn, vermits ze op zulke dagen geenen tijd hebben om absolutie te geven. Is het dan verwonderlijk dat er met honderden hier zijn die hunnen Paschen niet houden Inspectie. Dezen morgend, om 9 ure, zal de generaal inspecteur op de Giaamnerkt overgaan tot het nazicht van de manschappen, welke bij onze pupillenschool, tot de divisie van de kleedij, voeding f wapenrustig behooren. We zijn zeer nieuwsgierig om de korporaals Waschkuip, Pekdraad, Broekmans, Soep, Hutsepot, enz., enz. in hunne militaire kleedij te zien. Om 11 ure in de weide van M. Liénaert, op den Tragelgroote hondeukoers (rattenvan gers) ua.tr 37 konijnen. Talrijke liefhebbers vau Biussel, Gent, enz.,enz. zijn ingesctruven. Eandbouw. II. Keus der Hoenders. Het is ook opmerkelijk dat onze landbou wers, die toch geen beter ras treffen kunnen, die zoo gaaine met een lond sommeke van de markt te huis komenen die dat geld zoo goed gebruiktn kunnen, niet meer aandacht aan hunne hoenderkudde schenken, en in plaats van hunne Kempische hennen te veredelen, het grootste getal plaatsen laten innemen door verbasterde, onthaarde soorteD die niet de helft opbrengen van hetgeen men van goed verzorg de Kempische zou kunnen verkrijgen. Het is ook opmerkelijk hoe onze rijke lief hebber-hoenderfokkers d Kempische hen in hunne parken achteruit dringen, om ze door vreemde rassen te vervangen. Nochtans, kan men onder vorm van schoonheid eene bevalli- ger hen aantreffen Kan de eer, eene zeldza me variëteit te bezittsn, opwegen tegen het ge noegen eene volmaakte Kempische hen te hebben, welke nut en schoonheid in zich ver- -eenigt Zij bezit voor den landbouwer alls goede eigenschappen. Hare kiekens groeien snel en zijn vroegtijdig v.dwasseu haar ras is sterk, levendig, zoeklustig zij loopt gaarno vrij, vooral iu den zandachtigen grond. Des zomers, vrij op de hofstede .rondslente rend, voorziet de hen iu haar eigeu onderhoud en zij verlamd weinig zorgen, in ruiling van hare buitengewone eieropbrengst, waardoor zy

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2