Indien we juist zijn ingelicht moet uit onze streek een verzoekschrift naar de Kamer gezonden zijn om rechten te vragen op de vreemde margarine en eene belasting op de inlundsche marga rine tot het punt ze op gelijke duurte te brengen der natuurlijke boter. Aldus hoopt men de mengeling, het bedrog te beletten. Dwaliug evenwel Naarmate de margarine duurder wordt stijgt noodzakelijk de prijs der natuur lijke boter en valt men weer in den vroegeren toestand en geeft de menge ling dezelfde voordeelen aan de bedrie gers, met dit verschil dat de verbruiker nu eene grootere waarde moet betalen voor zijne boter waarvan de onvcr- valschtheid hem niet bewezen is. Eenige landbouwers zullen wekelijks een paar franken meer ontvangen maar is daarin hunne redding opgesloten Wij denken het niet en daarenboven komt zeker het algemeen belang dat steeds voor het bijzonder moet gaan, want het getal koopers is duizendmaal grooter dan hot getal verkoopers. Het bedrog moet door andere middels beteugeld worden dat men die opzoeke, doch geene levensmiddelen buiten het bereik stelle van de groote massa des volks. De vervalsching zal door de duurte aangemoedigd worden en nu reeds ne men een groot deel landbouwers tot de mengeling hunnen toevlucht om hunne inkomsten te vergrooten daarom komt het ons aardig voor die lieden hunne eigene terugroeping tot de eerlijk hei te zien vragen. Rechten op eetwaren zijn altijd te verwerpen en te betreuren want voedt een volk goed en het zal zich naar li chaam en geest ontwikkelen en hooger en hooger stijgen op de ladder des voor- uitgangs. Zuiver algemeen stemrecht. Zondag verscheen in het Staatsblad de nieu we kieswetvoor de Kamers beneven de konink lijke besluiten de uitvoering er van regelende. Hebben wij onder bet verdwenen cijnsstelsei kiesknoeierijen zien gebeuren dan zullen wij biervan met het meervoudig stemrecht er op grootere schaal getuige zijn omdat men in niets de gebreken van het vroeger kiesstelsel heeft vermeden. Een kiescijn8 van 5 frank blijft immers be staan voor de bijkomende stem der gehuwdeu of der weduwenaars met wettigen afstamme ling, doch hij die 3,99 fr. betaalt wordt van de tweede stem uitgesloten. Hij, die slechts 93 fr. rente geniet of een on roerende eigendom bezit waarvan het kadas traals inkomen een centiem te weinig bedraagt verliest insgelijks zijne tweede stem. Men zegt soms dat er toch eene grens moet bestaan maar van dit oogenblik af vervalt men in de knoeierijen en kLsreclamen waar aan het stelsel van 42,32 fr. zijne verdwijning grootendeels te danken heeft. Het meervoudig stelsel zal eerder valleu omdat het bedrog op grootere schaal zal moge lijk zijn eu een paar proeven zullen volstaan om iedereeD te overtuigen dat de invoering van het zuiver algemeen stemrecht de eenige goede oplossing is. Wij moeten on3 nu evenwel schikken naar den toestand. Onmogelijk zal het zijn, ge/.ien het kort tijdsbestek dat aan de gemeentebe sturen is gegund, de kiezerslijsten regelmatig op te maken, zelfs al zijn die besturen met de onpartijdigsto inzichten bezield. Derhalve zul len vele reclamatien oprijzen. Iedereen he. ft het recht deze te doen doch geene reclamatie is outvankelijk bij het bof van beroep of in ver breking wanneer ze niet eerst bij het schepen college is gedaan. Wij verzoeken dus al ODze vrienden en bij zonderlijk de werklieden voor de eerste maal kiezer, de lijsten te gaan of doen raadplegen zoohaast zo ter inzage zullen liggen in de lo kalen, welke wij later zullen aanduiden. De kiesverenigingen kunnen onmogelijk dit werk alleen doen, zij weten niet wie over 2 of 3 stemmen beschikt en elk is dus verplicht zelf te gaan zien naar de lijsten (van 12 Mei tot 8 Augusti) en de kiesvereniging met zijne rech ten bekend te maken indien hij op den dag van den strijd niet wil teleurgesteld staan. Binnen 14 dagen zullen we do lokalen aan- duiden waar de lijsten zullen kunnen geraad pleegd worden. Ieder zijn plicht dus vervult want we weten niet wat de toekomst ons voorbehoudt. Do schoonheden van het kiesstelsel. Om een gedacht te even van de chi- neezerij van het meervoudig stelsel wil len we het volgende melden. Een persoon, weduwenaar mot eenen wettigen afstammeling bezit op 35 jari gen ouderdom eene bijkomende stem. Sterft nu die afstammeling dan verliest de vader zijne tweede stem. Is hij daarom in iets van zijne be kwaamheid verminderd of heeft, hij nu minder belang bij het goed beheer der Staatszaken Dergelijk stelsel kan niet lang in voege blijven. Nieuwe belastingen. Het gouvernement wil, om te beginnen, in komende rechten heffen op de haver, de mar garine en de boter. Wij zeggen dat dit een be ginsel is, want den bescherm handel doet juist gelijk een raderwerk heeft het een vinger, het pakt een arm, heeft het een arm, het ver morzelt gan8ch het lichaam. In den eerste had men ook van de gerst gesproken, doch het schijnt dat men die belasting zal laten vallen. Blijft dus de haver, bijgevolg piijsverhooging van de paarden, lastiger levensstrijd voor huur houders, koetsiers, enz., enz. De werkman de gelukkigste kon tot hiertoe soms nog een ■tukekenpaardenvleesch koopen;nu zal hij daar weeral van beroofd worden. Hot staat vast ook dat en de boter en de margarine duurder zul len worden, en dat het weeral voor den aimen wroeter kostelijker en moeielijker zal worden om zijnen boterham te plekken. Die heeren beschermers vinden het misschien goed genoeg dat de zwarte korst droog binnengespeeld worde. We zijn eens benieuwd om te zien hoe 't volk, dat inde aanstaande kiezingen de macht in handen heeft, op deze uithongeringswetten ant woorden zal. Evenredige Vertegenwoordiging. De hervormingsgezinde Bond voor de E. V. van Brussel, uit mannen van alle politieke ge zindheden bestaande, heeft deze week M. Beer- naert als Voorzitter gekozen en met eene over- groote meerderheid van stemmen besloten krachtdadig propagande te maken voor de on- middelijke verovering van de E. V. Heden Zondag reeds worden meetingen op talrijke plaatsen gegeven,waar katholieke ne vens liberale en socialistische redenaars het woord zullen voeren. Te Meenen heeft het ka tholiek gemeentebestuur zelf de zaal van het Stadhuister beschikking vat) de meetingguisten gesteld. De kristene volks-democraat M. Can- tillion van Waereghem zal er met M. Buyl van den Vlaamschen Volksbond van Brussel de E. V. verdedigen. Overal wordt de strijd met iever hernomen Zal Aalst ten ach'er blijven Kunnen al de voorstanders van de E.V., welke hier zoo talrijk zijn in de drij partijen, geen betooging of geene monstermeeting inrichten Men heeft maar te willen om te slagen. Ons nieuw gasthuis. Men beweert dat de goedkeuring der plans moeielijkheden bij hooger hand ontmoet. Wij gelooven daar niets van. We zijn integendeel van gevoelen dat men het werk wil op de lange baan schuiven of wel om reden dat er geldgebrek is, of wel omdat men eerst de toekomende ge- meentekiezing wil afwachten om te zien of men nog aan 't schoteltje zal blijven. In afwachting mogen onze werkeloo- zen langs de straten blijven slenteren en tot troost enhongerstillen in bun duimen bijten. Eene kostelijke bekentenis. Wij loze» in Het Land van Aalst van 8 April dezer Zalmen weer Ua 3 weken voor de kiezing ti naar de Geestelijken komen loopen en zeg- 1, gen Ontrolt de vlag van den Godsdienst n Begint rond te loopen 't Presseert! de vijand is daar Helpt uw volk blinddoeken en muil- bbanden Zal dat nog lukken Ziedaar eene bekentenis welke voor ons goud waard is. Zij bewijst zonneklaar hetgeen wij zoo dikwijls en herhaaldelijk bij da vorige kieziugen geschreven hebben 1° dat de pries ters in onze politi ke worstelingen eenen over- gewichtigen rol spelen 2° dat die priesters, wier eerste plicht het was van de waarheid en de rechtveerdigheid te preeken de onteerende taak op zich namen van de lichtgeloovige kie zers te muilbanden en te blinddoeken, dus te misleiden en te bedriegen. Die priesters waren dus volksbedriegers wanneer zij bij vorige kiezingen de burgers vrees aanjoegen en om den tuin leidden met het schrikbeeld van den godsdienst in gevaar en dergelijke dwaasheden meer. Hij die dat schrijft, Het Land van Aalst weet wel wat hij zegt, want hij heeft die bedrie- gerskliek aan het werk geweten en honderdma- len die zwarte foppers het volk zien schrik aanjagen, muilbanden eu blinddoeken. Waarom moest men ze muilbanden Om hun de vrijheid van spreken te ontnemen, want men vreesde de opmerkingen die zij zou den kunnen maken, de klachten welke zij zou den kunnen laten hooren hebben. Men had schrik van het vrije woord, van de vrije discus sie, van het openbaar oordeel Men moest ze blinddoeken om hun het schan delijk spel niet te laten ontdekken, dat men met hen speelde en om hun gemakkelijker ap pelen voor citroenen te kunnen verkoopen. Die priesters werkten om de kiezers stom en blind te hou len, ten einde ze beter te kunnen bedriegen. Welk gemeen werk, wat schande lijke zending, en welk genoegen doet, het ons niet die bekentenis in een pastoorsblad zelf aan te treffen. Ook zullen wij dit nummer met eene bui tengewone zorg bewaren. Zekere katholieken loopen hoog op met de .uselijke encykliek over den toestand der werklieden en in alle godvruchtige bladen, Denderbode niet uitgezonderd kon men er uit treksels van lezen. l)at de daden niet altijd in overeenstemming waren met de woorden be wijst het volgends. Bij een doorbraaf, christen werkgever vroeg een bekwaam werkman se dert een jaar en half 10 centiemen per dag verhooging. De pauselijke patroon weigerde altijd tot dat de werkman eindelijk moede van vragen elders zocht en bij leelijke geuzen bekwam wat hij te vergeefs zoolang had afgesmeekt van den christen. Wat dunkt u daarvan, Denderbode Zoo het schijat zijn deze week hier twee kloosterzusters aangeland om aalmoezen in te zamelen voor het onderhouden van zieken te Gent. Dit is goed, maar zijn er dan in Aalst geene zieken te onderhouden of zijn er in Gen', g eue liefdadige zielen genoeg om hunnen pen ning voor dit werk te storten Men verzekert ons dat die brave zusters nota hielden van hunne ontvangsten en van de huizen waar ze goed onthaald werden ze slo pen van deur tot deur en werden nochtans in die bedelarij door niemand gestoord, zelfs niet door de politie. Waarom Onzo stadsgenoot, de heer De Raeve, Zout- straatpoort, onlangs uit den Congo terugge keerd, heeft eene ganscbe verzameling wapens meegebracht, door deiulanderstothunne v rde- diging vervaardigd. Die verschillende wapens- pijlt.|e8, enz. getuigen van eenen zekeren graad vernuft en schoonheidsgevoel. Alles is met orde gerangschikt en wij raden onze lezers een bezoek te brengen aan die merkwaardige ver zameling. Waar blijft Aalst? Talrijk zijn de gemeenten van ons land welke reeds bijzondere toelagen gestemd hebben om werklieden toetela- teu de groote tentoonstelling van Ant werpen te gaan bezichtigen. Deze som men worden tusschen de bekwaamste werklieden, tot alle gezindheden behoo- rende, verdeeld Wij hebben hier den offlcieele zoo dik wijls hooren uitbazuinen, dat onze gemeentebestuurders oprechte vrienden van den werkman zijn en dat men in on'.e stadskas nog op geenen blooten bodem ziet. Welnu, zou men thans de schoonste gelegenheid niet hebben om blijken van volksliefde te geven, met eenige honderden franken voorde Ten toonstelling te stemmen Men heeft zoo dikwijls grooter toelagen gegeven aan dingen die nutteloos waren of geen voordeel afwierpen. Wij dringen daarom des te sterker aan en durven hopen dat onze burgerva ders hunnen plicht zullen weten te ver vullen. MEN VRAAGT eene dekoratie voor den stadsbouwkun- dige welke toegelaten heeft dat die kolossale kemel op de Graanmarkt werd nedergezet. Al de vreemdelingen welke daar voorbijkomen blijven met de groot ste aandacht dit meesterstuk bewonderen en schatten het als het achtste wonder der wereld. Garde-Civiok nieuws. Een nieuwgebakken korporaal, die meer hoogmoed en geld dan verstand bezit, kwam verleden zondag geheel statig den koer van het landhuis opge treden. Jammer maar dat hij zijne klee ding niet behoorlijk aangedaan had, want zijn riem droeg hij boven op zijn tuniek, zoo dat een gedienstige overste het aan ons manneken wijs maken moest hoe men zich in tenue behoort te zetten. Of er gelachen werd Een bevelvoerend officier, nog niet lang benoemd, riep zondag tot de wach ten op dezelfde plaats :Zet u met uw g.. op den juusdepee Niet kiesch, die klerikale voorvechter. Cirk Sosman. Wij kunnen onze medeburgers niet genoeg aanraden de vertooningen der cirk Sosman gaan bij te wonen, want stellig zullen zij er eenen aangenamen avond slijten en zich hun geld niet beklagen. Het is waar dat reizende troepen bet Aalstei sch publiek meer dan eeng bedrogen hebben, maar bier is het geheel wat anders. De loge is wel ingericht en wat de paarden en kunstenaars aangaat, die moeten voor de beste der grootste cirken niet onderdoen daar bij zijn de prijzen niet te hoog ook geeft men dooderdaags kindervertooningen aan half geld. De familie Sosman, welke geene vreemde linge is voor Aalst en hier de beste herinnerin gen heeft gelaten, zal thans als vroeger de gunst van het publiek verwerven, want gansch de stad zal zijne voorstellingen willen bijwonen. Verleden donderdag beeft hij eene kostelooze vertooning gegeven voor onze ouderlingen, weezen en pupillen. Daarbij heeft elk peêken een goede druppel en elk meêken eene schooneappelsien gekregen. Of die oudjes plezier gehad nebben en of ze lang van dit ieestja zullen spreken, want som migen hadden nog nooit eene cirk gezien Dit schoon werk vereert de tamilie Sosman bet bewijst dat zij niet alleen artisten maar ook brave mens hen zijn. Daarom dank in name van onze oudjes en pupilles. Waar gaan wij naartoe Geene week gaat er voorbij of we hooren van stoute dief ten, bloedige vechtpartijen, aanrandingen en geweld daden spreken, hier te Aalst gebeurd,eu veelal blijvende daders onbekend. Het parket heeft de handen vol met onze brave, kristelijke stad eniwe zouden bij na moeten gaan gelooven dat we, niet in Belgie, maar wel in Calabrië wonen. Eu de politie, zult ge vragen De politie, kameraad, heeft ander katten te geeselen, dan achter de deuge- nieten te loopen Dat is veel te dorstig en het bier is toch voor de ganzen niet gebrouwen. Maar waar wij zullen gera ken, dat weet de duivel. Kerkvenster. Vietorien Van de Weghe. Landbouw II. Keus der Hoenders. (Vervolg). 9° De Langshan. Uit Azië herkomstig, is het misschien da eenige overzeesc..e beu die uitmuntend vleesch levert. Hoewel bare kiekens een paar maan den langer eiscben om volwassen te zijn, kun nen zij zeer zwaar worden. De hen, tamelijk broedlustig, is eene uitstekende moeder,, maar zij legt niettemin vele, gele, middelmatig groote eiers, met betrekkelijk zeer grooten dooier zij is sterk tegen den winter bestand- Zij bezit een donkeren, gebogen bek bruine oogen, enkelvoudigen, reebtstaanden kam, roode wangen en oorlellen, middelmatig groote barbeelen, langen hals, zware, donkerblauwe, bepluimde pooteu, tamelijk ontwikkelden staart. De kleur is zwart, met groenen glans. 10° De Padua. Het zou zeker een voortreffelijk ras zijn, ware de kuif bij regen of op vochtigen bodem baar niet zoo hinderlijk. Zij is sterk, tam, broedt weinig, legt veel, levert goed vleesch bare kiekens zijn een weinig tenger, doch mesten gem ikkelijk. Kam en lellen zijn bij den haan weinig en bij de hen met zichtbaar. Zij dragen donkerblau we beenen. Buiten verschillige kleuren zijn er vergulde en verzilverde, zoodat de pluimen afgewisseld bruin m-t zwarte vlekjes of wit met zwarte vlekjes zijn. Een afstammeling van de Padua is de Hollandscbe, gansch zwart met witte kuit. Hare goede hoedanigheden geven haar het recht bij de ruttige hoenders geplaatst te wor den, anierzins zou zij beter bij de prachtvogels te huis behooren zij is althans slechts bij de burgers op hare plaats. 11° De Leghorn. Ware het niet dat onze medeburgers eene onuitlegbare neiging voor de Leghorn gevoe len, en dat ons land er als 't ware mee over stroomd wordt tea minste met bare afstam melingen, de Italiaan8che ik zou er geen woord van gewaagd hebben, evenmin ais van de Spaaasche. Iedereen toch moet weten dat de Zuid-Euro- fieescbe hoenderrassen geen smakelijk vleesch evtren, en alhoewel de kiekens in gindsche warme luchtstreek gefokt, ongemeen vrucht baar zijn, worden ze hier spoedig versleten zij kunnen geenszins onze Kempische hen iu 't leggen evenaren. Daar dit ras met zijne zuiver gele pooten algemeen gekend is, zullen wij er alleen nog van zeggen dat door de lange reis, vol ontberingen,de kiekens van Italië hier dikwijls ziek aankomen. Ook niet zelden sterft een derde van de hoenderkudde uit ten gevol ge der hoenderplaag diphteritis door deze kiekens hier aangebracht. Laat dan den overschot goed leggen, het verlies kan toch onmogelijk vergoed worden en dan de kie kens hier uitgebroed, van de eieren der inge voerde hennen, zijn slechts middelmatige legs- ters, terwijl hun vleesch op de markt niet be geerd wordt. 12° De Spaansche. In België noemt men Spaansche wat ei genlijk Minofkas zijn. Het was om een woord over deze beide rassen en hare zuster de Anda- lusische te zeggen, dat ik dit hoofdstuk begon. Deze drie soorten zijn uitmuntende eierlegs- ters, slechte broedsters, en léveren maar gé- De dienst is uit, nog stijgen blauwe walmen Van wierook op langs zuil en beuken bocht; Nog ruischt de dreun der statige orgelgalman Den tempel door een log, gotbiek gewrocht. Een schuinscbe straal der zonne werpt een regen Van bloemenkleuren door 't beschilderd glas Het vonkengoud lacht 't goad der beelden tegen, En dooft de bleeke vlam van 't lichtend was. Uit 't kleuren venster, tusschen 't marmrenloover, Een blonde maagd, gemaald door 't kunstpeuseel, JJlik t vroomiijk neer op 't gulden zongetoover En schijnt te leven in het Btraalgespeel. Sinds duizend jaar hoort zij de koorgezangen, Zij die der wereld zang en heil verstiet Sinds duizend jaar boort ze in de tempelgangen De doopgelofte eu 't kreuneud doodenlied. Men zegt, geen man beeft ooit heur hart bewógen Toch staart ze mild op bruidegom en bruid Die sinds tien eeuwen naar het altaar togen, Waar 'i Heeren dieuaar de echtebanden sluit. Omdat haar scboonheid bleef der min verborgen, Van 't liefdefeest der wereld nooit bewust, Komt nu zon dar lente op eiken morgen Die 't kleurenbeeld der kuiache maget kast. (5« reeks Ged.)

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2