Dierenwereld HOPSTAKEN WOONHUIS MEUBELS RENTENIERSHUIS GROOT WONDER Mobilaire Voorwerpen. Bij sterfgeval. Uit ter hand te koop. CAISSE HYPOTHÉCAIRE Vcrschillig Nieuws. MARKTPRIJZEN. RURGELIJKEN STAND B. ScIiouppoVan der Taelen, Zaailanden en Meersch» Capitaal 15.000.000. ■woon vleesch op hunne kiekens zijn tenger in hunne jeugd, terwijl de volwassene aan koude cn vochtigheid zeer gevoelig zijn. De Spaansche en de Minorka zijn zwart, met groenen glans, grooten enkelen kam en lange blauwe pooten zij verschillen slechts daarin, dat de Spaansche ongewoon groofe, witte wangen en oorlellen hebben, welke tot op de keel neerhangen terwijl de Minorka kleine witte oorlellen en 100de wangen bezit. De Andalusische is leiblauw van kleur, met rood gezicht en witte oorlellen. 13° De Cochinchina en de Brahmapootra. Deze twee rassen moesten voor de Belgische hoenderfokkerij niet gekend zijn en ik zou er niet van gewagen, ware het niet dat^ in Vlaan deren vele boeren verbasterde Cochins en Brahma8 op hunne hoeve hebben. Welk uut zij ons brengen, onderzoeken wij niet zij hebben het 't zwaar gewicht aan vleesch gemunt, zon der te denken dat het Brabandsche hoen ze overtreft in wat het gewicht aangaat en zeker die twee vreemde rassen verre voor is in wat fijnheid van vleesch aangaat. Inderdaad, het vleesch der Cochins en Brahmas is niet fijn deze hennen zijn uitermate broediustig en goede moeders zij zijn sterk en leggen mid delmatig veel tamelijk kleine eieren de win ter belet hun noch het broeden, noch h't leg gen zij zijn zeer rustig en vetteu gemakkelijk. De Chochin heefteen kleinsn rechten kam, roode oorlellen, gele bepluimde p rnten, korten staart. Er zijn patrijskleurige, koekoek, rosse, zwarte, witte. De Brahma draagt een dubbelen kam klei ne oorlellen en barbeelen, lan:e, gele, ge pluimde pcoten. De halskraag is zwart gestreept, terwijl de groudkleur wit en de staart violet kleurig is. De donkere, die in 't zwart hebben wat bij de «irste wit is, worden hst meest geacht is bijna gansch grijs. de hen Het Vlaamsch Grievenkomiteit van Antwerpen richt eenen dringenden oproep tot de Vlaam8che en Hollandscbe deelnemers aan de Wereldtentoonstelling van 1894, opdat zij voorde opschriften hunner uitstallingen en voor hunne berichten aan het publiek zoo niet uitsluitend, dan toch bij voorkeur het Neder- laudsch zouden gebruiken. Antwerpen, meent gemeld komiteit, is eene echte Nederlandsche stad de Vlaamsche en H dlaiidsche ten.toonsteile.rs zullen zulks niet vergeten en zullen ook voor hunne taal den zelfden eerbied betoonen als vreemne volkeren voor hunne eigene spraak steeds koesteren. Wij ondersteunen ten krachtigste deze ge gronde opmerking. Greheimzinnige zaak ANTWERPEN-G ENT-LEUVEN. Aanhouding van Madame Jonniaux. AALST 21 April Per 1 heet. 23 lit 50 rent Tarwefr. 14-50 15-50 Masteluin13-00 14 00 Rogge10-50 11-25 Haver. per 100 kil. 16-00 17-00 Spelt00-00 00-00 Geerst00-00 00-00 dardap. (roode de 100 kil. n 4-00 4-25 Anrdap. (geele) nieuwe. 0-00 O-O" Boter,de 3 kilogram. 7-00 7-56 Ej.irsde25 1-5J 1-72 Vlas per 3 kilos 4-00 5-00 Viltenen per stuk, 1* soort 25-00 2" 30-00 Van deu 13 tot den 20 April 1894. GEBOORTEN Mannelijk 13 97 Vrouwelijk 14 HUWELIJKEN. OVEELIJDENS. 6 kinderen onder de 7 jaren. Lange Zoutstraat 3, Aalst. Besten Roltabak, Rooktabak en Snuif. Depot der Fabriek Evariste De Bruyn, Aalst. in den Zaterdag 21 en Zondag 22 April 1894, zal men de Nsgen Jonge Verkens-Tijgers geboren op 2<um April 1 iatsleden, bij den land bouwer Edmond Remue, te Lemberge, ten toonstellen mits 10 centiemen inkomgeld, bij den beer ROGGIIÉ, Café Turc, Groot Mat kt, Aalst. Directeur Emiel Danneels. Door reden van vertrek. OPENBARE VERKOOPING van Deurwaarder A. MAHIEU. te Aalst, zal, op Maandag 23 April 1894, om 2 ure namiddag, ten verzoeke en huize, laatst be woond geweest door d'heer Fr. De Vrint, Cumontstraat N° 7 te Aalst, openbaar ver- koopen Camion, en Handkarre op ressort, Coffrefort, Tafels, ijdele Tonnen, Vaten en Bakken, Fleschspoeltuig, Eiltre a Liqueurs, Kranen, Bassin, groote Lessenaar enz. enz. Eene groote hoeveelheid Flesschen met Mekanicke Sluitsels. Comptante betaling en 10 °/0 onkosten. Studie van den Notaris BRECKPOT, te Aalst. Venditie van 7000 zeer scboone EN 3000 BOONSTAKEN, te AALSTaan de 2 Kaaien der Vaart, Op DONDERDAG 26 APRIL 1894, om 2 ure namiddag. De Notaris DE PAUW, te Aalst, zal op Dijnsdag 24 April 1894, om 8 ure voor middag, ter hofstede der kinderen Eeckhoüt te Schoonaarde, Riemeir, openbaarlijk ver- koopen Een schoon vijfjari" Merriepanrd, drij Melkk«eien, eenebekalfde Vaars, vijf Mnttens twee Varkens. Eene Kar, verschillige Huismeubels, Land- bouwershalam, Hooi, Strooi, Mest, Brand hout, enz. De Beestialen zullen om 1 uur nanoen stipt worden opgeroepen. De koopen tot 10 franks komptant te betalen, voor degeLe daarboven op tijd van betaling j»its goede borgstelling. té VEILING BIJ UITWINNING van een schoon met verdiepen en verdere gerieven in de gemeente Kerxken. De Notaris A. L. VERBRUGGHEN, St. Lievens-Hautem, zal, met tusschenkomst van zijnen Ambtgenoot de Notaris RENS, té Geeraardsbergen, op den hierna, bepaalden zitdag, openbaarlijk verkoopen l"te koop. Een HUIS met verdiepen en verdere aan- hoorigheden, staande te Kerxken daar men het noemt Drijhoek, groot onder bebouwden grond en moeshof, 19 aren 37 on, palende aan de Gemeenteschool en aan den steenweg van Aalst op Geeraardsbergen. 2'le koop. 15 aren 37 cn MEERSCII of Geweed,gelegen te Kerxken, daar men het noemt den Iloek. 3de koop. 9 aren 84 cn ZAAILAND, eelegen alsvoréó-, daar men bet noemt den Winkel. 4de en laatste koop. 11a. 50 cn ZAAILAND, gelegen te Kerxken op het Bergveld. EENIGE ZITDAG Woensdag 2n Mei 1894, om 3 ure na middag, ter herberg van A. Droeshout, anti de Spoorwegstatie te Herzele. Bij Rechtsmacht. OPENBARE VERKOOPING van EN HERBERGGERIEF, te -A-alst, Groote Markt» aan het nieuw Stadhuis. Deurwaar Ier DE VOS, te Aalst, zal ojf Zaterdag 5 Mei 1894. om 9 uren voor middag te Aalst, Groote Markt aan het nieuw Stadhuis, overgaan tot de openbare verkooping, bij rechlsmaclit, van inbeslaggenomene Meu bels en Herberggerief, bestaande voornament- lijk in Tafels, Stoelen, Kassen, Keukenjacht, Kachels, grooten Spiegel, ijzeren Bed, wollen Matrassen, Nachttafels, Lavabo, Kleedingstuk-» ken, Salongarnituur bestaande in zes gebou- reerde Stoelen met Sopha, Koffers, hangende Petrollamp, Keukengerief, Brandhout, enz. Herberggerief, zoo al3 Prachtig Buffet met Pomp en Darm (nieuw systeem) groote" Herben stoof (colonne) Herbergtafels en Stoe len, ijzeren Hoftafels en Stoelen, Bier- en Li keurglazen, Wijn- en Champagneroomers, likeur Flesschen en Bokalen en meer aadeie voorwerpen te veel om te melden. Met gereed geldzonder kosten. Verkooping van een schoon te Aalst, Statiestraat. De Notaris DE WINDT te Aalst zal krach tens bevelschrift van den beer Voorzitter der rechtbank van eersten aanleg zitting houdende te DeDdermoiide in date 22 Februari laatst, met tusschenkomst van Meester VAN ASSCHE Notaris te Gent openbaar verkoopen Een schoon WOONHUIS met Hof, Koets poort, Remissie en Paardenstal te Aalst, in de Statiestraat, geteekend N° 13 gecadastreerd sectie C N° 997b groot 20Ü meters vierkant. Slechts gebracht 8570. fr. Bewoond door Mijnheer Hippoliet Govaert a 700 fr. 'sjaarstot 31 December 1894. Tweede zitdag voor definitief verblijf DONDERDAG 10 MEI 1894, om 3 uren namiddag in het a Hotel des Abcades te Aalst, Statiepleifl. Door uitscheiding van bedrijf. Het volledig schoon en onlangs Dieuw HER» BERGGERIEF, der bierboveDgemelde Esta- miuet het Brouwershuis, bestaande in Buffet met Étagère en twee Pierpompen, tafels, Stoe len, Canapés, Groot°n Billard, verschillige an dere Spelen enz., enz., aan zeer vooideelige conditiën. Zich te bevragen bij M. Emiel Vernimmen- Anckaert, ter bovengemelde Estaminet. Grondcrediet van Belgie (Crédit Foerier de Belgique.) NAAMLOOIE MAATSCHAPPIJ gevestigd te Brussel iu 1835 onder den naam van Geldleeningen op intrest, 't zij voor eenen. termijn, 't zij aflosbaar bij annuteiten, aan zeer voordeelige conditiën. Zelve maatschappij geeft ook obligation nit aan drager ten capital van, 100, 200, 500 en 1000 franken. De intresten betaalbaar zes tot zes maanden. Deze obligatien zijn gewaarborgd door hy pothecaire geldleeningen dus is er geen ge ruster middel om geld uit te zetten. Zich te bevragen bij den agent M. C. DE PAUW, te Aalst, Keizerlijke Plaats. Twee jaren later, kwam Joniaux naar Brussel en hij vestigde'zich teS. JoOfct-ten-Noode met zijne lamilie. In 1878 stierf zijue vrouw ten gevolge van een kin derbed. M. Joniaux had te Brussel vrieudschappeli|ke betrekkingen aangeknoopt met de echtgenooten Faber. Op 4 December 1884, stierf M. Frederik Faber, ten gevolge van een aanval van flerecijn - zoo zegde meh en Mevrouw Faber, werd weduwe. In 1886 hertrouwde M. Joniaux tot hoogere ambten opgeklommen. Op het einde van 1888, vestigde hij zijne woonplaats inde stad Antwerpen, Nerviërstraat, 33, alwaar bij thans nog woont. Wij deuken op eene voldoende wijze de personen te hebben doen kennen welke in deze zeer geheimzinnige zaak eene rol vervullen. De vermoedens. Zeggen wij thans in het kort hoede vermoedens ten laste van M. en Mev. Joniaux ont stemden, ten laste van M. Joniaux ook, ofschoon zijne echtgenoote alleen werd aangehouden De bij na schielijke dood bij de echtgenooten Joniaux van drie hunner bloedverwanten, deed het volk spre ken en er werd verondersteld dat zij in de v rdwijning van deze personen belang hadden, Het duurde niet lang of de verzekeringsmaatschappij de Gresham eischte de lijkschouwing van M. Alfred Ablay, door haar op het leven Terzekerd voor 100,0011 fr. Van dan af waren de monden voor goed opengebro ken. Men vond dat het huis Joniaux op al te hoogen voet leefde, dat de echtgenooten Joniaux er belang bij hadden bloedverwanten te doen verdwijnen om van iien op de eene oi de andere mauier te erven. Mej. Leonie Ablay, die de eerste bezweek bij de echtgenooten Joniaux, was te hunnen voordeele ver zekerd voor de som van 70,000 fr. Zoo zegde meu. 't Was waar dat Mej. Leonie Ablay, twee maanden voor hare dood, zich deed verzekeren, op voorstel harer zuster, Mev. Joniaux, voor 30,000 fr. en eene maand later nog voor 40,000 fr. Rechtstreeks moesten deze sommen echter niet toe komen aan Mev. Joniaux, maar aan hare dochter, Mei. Faber, die alsdan nog niet was getrouwd en later de vrouw werd van M. M... Mad. Jonniaux is dinsdag nacht aangehouden, na ,eene' beraadslaging tusschen de procureur-generaal, den onderzoeksrechter en de wetsgenoesheeren. Het echijnt dat er in de maag van Alhlet, eeu der 3 overle den familieleden van Mad. Jonniaux, morphine is gevonden. Dinsdag namiddag, bij zijne aankomst te Antwer pen, ontbood de heer Hayoit, onderzoeksrechter, den bevelhebber der gendarmerie en oevool hem zich ge reed, in bnrgerskleedereu, te zijner beschikking te houden. Rond half een ure 's morgens, stapte den heer Hayoit in een rijtuig en reed naar de Nervierstraat, waar, sedert eenige dagen, eetie scherpe werkzaam heid werd uitgeoefend. De rechter trad alleen het huis binnen en deelde aan Madame Jonniaux, welke men had moeten wak ker maken, zijne pijnlijke zending mede. Meu kan begrijpen wal opschudding dit teweeg bracht, en welk talereel plaats had tusschen den man, de kinderen en de vrouw die naar het gr vang moest. Het was de bestuurder van het gevang zelve die baar binnen leidde eu tot de noodige formaliteiten overging. Mad. Jonniaux is onmiddelijk opgesloten en zal na vijf dagen, voor de Kamer van inbeschuldigingstel ling verschijnen, die over het aanhoudingsmandaat moet besluiten. Tot hiertoe gewaagt dit mandaat van eene vergif- ging, voorzien door artikel 397 van het strafwetboek en dat, zooals men weet, de doodstraf behelst De betiebtiging voor den oogenblik is enkel op een feit namelijk de dood van M. Alblai, in wier maag men morphine gevonden heeft. Deze aanhouding wordt veel besproken. MeD meldt dat bet parket van Antwerpen de klee deren van M. Van de Kerckhove, die hij den dag van zijn overlijden droeg, heeft aangeslagen. M. Bogerem, minister van justicie, is onmiddelijk verwittigd. De kleederen van den heer Van de Kerchove waren in het bezit van Mevrouw J. V..., de moeder van het kind en de lgemeene erfgename van M. Vaude Kerc hove, te Brussel woonachtig. Zij zijn bevlekt met bloed voortkomende van bra kingen. M. Hayoit, onderzoeksrechter te Antwerpen, is naar Parijs vertrokken waar hij het onderzoek over deze afgrijselijke zaak gaat rol ledigen. De drie slachtoffers alvorens zich te verzekeren in België, had M. Alfred Ablai, de laatste overledene, zioh willen doen verzekeren door de maatschappij Gresham, te Parijs. Mev. Jonniaux, weduwe Faber, dochter van wijlen de generaal der ruiterij, M. Jules Ablay. is de nicht van twee andtre generalen, Omer en Karcisse Ablay. Zij is 52 jaren oud. Uit haar eerste huwelijk met M. Frederik Faber sproot ééue dochter uit liaar tweede huwelijk met M. Henri Jonniaux, hoofd-iugenienr van bruggen en wegsn, heeft zij geene kinderen. Mej. Leonie Ablay, zuster vau Mevrouw Henri Joniaux, stierf in Maart 1892. Zij was 42 jaren oud. M. Jaak Vaude Kerchove, broeder van den gewezen senateur van Gent en oom langs moederlijke zijde van M. Joniaux, overleed den 18 Maart 1893, nadat'hij daags te voren had gedineerd bij M. Henri Joniaux en er plotselings ongesteld wat geworden. M. Alfred Ablay, broeder van Mevrouw Joniaux, ging op het einde van 1893 bij M. en Mev. Joniaux, te Antwerpen, inwonen, Eenige werken later stierf hij er schielijk, zijnde op 6 Maart 11. r Ziedaar de drie slachtoffers. M. Henri Joniaux, He echtgenoot van de aangehou dene, werd geboren te Drongen, bij Gent. Hij deed schitterende Btudiëu en tiad onmiddellijk in 't bestuur van bruggen en wegen te Kamen, in 1868. Hij was 48 jaren oud. In 1871, trouwde hij aldaar met de dochter Tas zijnen overste, Mej. J. D... Uit dit huwelijk ontsproten vier kinderen, waar er nog drie van leven. >ij d Joniaux ongeveer één jaarna Mej. Leonie Ablay en nog scbielijker dan zij. Nu gingen de tongen hunnen gang, des te meer daar men wist dat M. Vande Kerchove zeer rijk was. Het is echter bewezen dat M. Vande Kerchove reeds in 1891, een testament maakte ten voordeele van zijn onwettig kind, welke hij als algemeen erfgenaam aan stelde. De openbare denkwijze houdt staan dat de echtge- nooteu Joniaux van deze testamentaire schikking mets wisten. Daar M. Vande Kerchove voornemens was te trou wen met Mejufvrouw J. V.,zoo hadden M. en Mevr. Joniaux 't is altijd de straat die spreekt er alle belang bij dit huwelijk te beletten door den heer Van de Kerchove te doen verdwijnen. M. Vande Kerchove verwittigde zijn knecht August te Gent, dat hij 's avonds niet zou terugkeeren, tenge volge der onpasselijkheid waaraan hij 's anderendaags bezweek, in het huis der Nerviërsstraat. Het lijk werd naar Gent overgebracht. M. Alfred Ablay, broeder van Mevrouw Joniaux, had eenige dagen voor zijne dood eene levensverzeke- rings genomen van honderd duizend frank voor rijne zuster. Ilet was M. Perrin, bestuurder der Gresham, die de lijkschouwing van Alfred Ablay eischte, die stierf twee dagen nadat het kontrakt der verzekering werd gesloten en binnen de vier en twintig uren werd be graven. 't Was alsdan dat het parket naar de mecningder openbare denkwijze begon te luisteren en bijna ter- zolfdertijd deed overgaan tot de outgraving der drie lijk.en. Het gerecht werkt met de meeste geheimzinnigheid in de zaak. In den loop van het onderzoek is een apotheker ge hoord geweest, die stellig verklaarde dat Mad. Joniaux vergift gekocht had. Het is niet in het liik van Leonie Ablay, maarin dat van haren broeder, Alfred Ablay, overleden op 6 Maart 11., dat de experten vergiit ontdekt hebben. Een persoon die M. Vaude Kerchove wel kende, deelt aan den briefwisselaar van een brusselsch blad de volgende levenschets over hem mede M. J. Vande Kerchove was een gentenaar, zeer ge kend. lil de maatschappijen dier stad noemde men hem gewoonlijk Tjaak Langen tijd stond hij aan het hoofd van eene der voornaamste spinnerijen der stad, maar moest van zijne zaken afzien ten gevolge va i een brand, welke zijne fabriek vernielde. Deze mocht niet heropge bouwd worden, want het gemeentebestuur weigert de toelating als de vernielde gebouwen zich in het mid den der stad bevinden. Ilet is zelfs met de overblij vende muren af te breken, dat er ongeveer drie maan den geleden, vier personen onder de puinen het leven verloren. M. Jaak Vaude Kerchove,een werkzame man. ging voort met zaken te doen. Hij was concessioiinaris van het uiouopool der stekskens in Serbië, bbheerder van den ijzerenweg Gent-Terneuz.en, enz. Groot van ge stalte, sterk van uitzicht. M. Jaak Vande Kerchove genoot de beste gezondheid. Hetis onjuist dat hij verscheidene beroerten heeft gehad. Zijne familie is eene der bijzondersten van Gent. Hij was de broeder van M. Prosper Vande Kerchove de groote nijveraar der Coupure, gewezen liberale senator. M. t ande Kerchove was kolonel bij de burgerwacht, voorzitter van den Cebcle Eqüestre. Als gekende jager, nam hij deel aan de schoont- jachtpartijen, in gericht door M. Lipp nsin de Hazegras Te Geut leefde Jaak Vande Kerchove op breede voet, M. Jonianx, broeder van den algemeenen opzichter van bruggen en wegen, en kapitein der ruiterij te Gent, was eeu dezer welke het huis Vaude Kerchove, voor zien van een goede kelder, gewoonlijk bezochten. M. Jaak Vande Kerchove is te Antwerpen overleden den donderdag 16 Maart 1893 en werd te Gent bur gerlijk begaaven vierdagen nadien. Een korte schets over den onderzoeksrechter, M. Hayoit, die deze geruchtmakende zaak leidt. M. Hayoit ie 83 jaar ou-1, groot van gestalte, zwart van haar. Hij is de zoon van MHayoit, de vermaarde geneesheer van Leuven, leeraar aan de Alma Mater, en trad iu den echt met jufvrouw Biart, dochter eener rijke Antwerpsche katholieke familie. In 1884, als de katholieken aan het bewind kwamen, was M. Hayoit een jeugdige advokaat, die het Alma Mater kwam te verlaten, na schitterende studiën ge daan te hebben. AlsM. De Volder minister van justicie werd, ont ving de heer Hayoit het ambt van secretaris, later werd hij algemeene secretaris Tan het departement van justicie en vervulde die hooge bediening tot dat hij in hoedanigheid van onderzoeksrechter naar Aut- werpen vertrok. Gedurende het verloop van drie dagen, dat de wet aan den onderzoeksrechter verleent om een beschul digde af te zondereu, mag deze geen bezoek ontvan gen, zelfs niet van zijnen advokaat noch leden zijner familie. Mad. Joniaux, in de cel gekomen, heeft zich te sla pen gelegd. Zij was zeer kalm. Woensdag heeft zjj gelezen en zich aan 't schrijven gezet tot hare verdediging. Mcr Iiendrickx is door de familie geraadpleegd. Veel volk begeeft zich naar het huis der echtgenoo ten Joniaux, waar men overigens niemand ontvangt. De experten laten geene dagbladschrijvers naderen, De aanhonding van Mad. Joniaux heeft alhier eene roote opschudding verwerkt. In de koffiehuizen werd et vooral druk besproken. De Gensche briefwisselaar van L'Indépendance meldt de volgende bijzonderheid over Jaak Vaude Kerck hove Niettegenstaande zijne groote fortuin, hield hij er aan zelf zijn eetmaal gereed te maken, want naar men zegde was hij een goede kok. Den dag voor zijne dood. had hij, met eenige vrien den geavondmaald in het koffiehuis de Spiegel. Hij scheen geen lust gehad te hebben om zich s anderen daags naar Antwerpen te begeven. Een dezer dagen heeft M. De Bock, onderzoeks rechter te Gent, die doen overgaan heeft tot de ont graving van het lijk van M. Jaak Vande Kerckhove, eene onderzoekskommissie ontvangen van zijn collego van Antwerpen, om vast te stellen als Mad. weduwe Hortense Joniaux in den laasten tijd, sedert de opening van het rechterlijk onderzoek, eene som van 15000 frank zou geleend hebben aan haar zoon, M. Hendrik Joniaux. Het onderzoek zou geen bepaalden uitslag opgeleverd hebben. M. Joniaux zoo deze som aan zijne moeder gevraagd hebben, ten einde zijne eer, welke men gekrenkt had, te verdedigen. Ph. De Leeuw, hovenier, met M. De Schrijver, br. J. Van der Huist, vleeecbh. metE. De Backer, kleerm. L. Bombeeck, schoenm. met E. Van Renterghem, kleerm. H. Vau den Bremt, kleerm. met R. Weireld, kleerm. 0. Spaens, schahedek. met L. Verbestel. br. P. Van Gucht, metser, met T. Vermoesen, tw. R. De Smedt, we Coen, z. b. 78 j., Leopoldstr. L. Bomon, we Strick, z. b. 40 jLangeridderstr. A. Van Vaerenbergh, \v" Steenhaut, z. b. 85 j., Leopold- straat.A. De Quick, vr. De Boeck, landb. 71 j., Oouegem. F. Roelaudt, wr Herreman, dagl. 75 j., Biunenstr. J. Van Vooren, broed, der Soc Jesus, 72j., Pontstraat.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 3