Is ONS HUIS O fe w- I Mi ||f p s m 9de Jaar. Nummer 18 Sa SP pa n lllljflpr Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad- Y x- voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. f a "Vs HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Hlsklsm(sll 75 06ntiem(m Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. Voor d'an u oneen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGLNCE IIAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. Nee spe nee metu. AALST, 5 MEI. Kiezerslijsten. De nieuwe kiezerslijsten zullen voor- üoopig vaetgeBteld worden door de ge- meeateraden den 8 Mei. Zij moeten ter inzage, aan het publiek voorgelegd worden, in het secretariaat der gemeente, van af den 12 Mei. Op denzelfden datum zal een afschrift dier lijsten neergelegd worden in Con cordia en Au Conite d Egmont waar onze vrienden de inlichtingen kunnen beko men die zij begeeren, aangaande bunne stemrechten. De opmerkingen welke dcor de voor- loopige lijsten zouden kunnen ontstaan, moeten gericht worden, voor den 8 Juni <en schriftelijktot het gemeentebestuur, afzonderlijk voor eiken kiezer. Algemeene voorwaarden van het stemrecht. Om algemeene kiezer te zijn is noo- dig 1° Belg zijn of wel genaturaliseerd. 2° Geboren zijn vóór 1 September 1869 om te mogen stemmen voor de Kamer der Volksvertegenwoordigers (vóór 1 September 1864 om te mogen «temmen voorden Senaat). 3° Zijne woonplaats genomen hebben dn de gemeente vóór 1 October 1892. Bijzondere bepaling. In het opzicht van het toestaan der bijgevoegde stemmen, plaatst de wet drie af'deelinge.u van burgers in een bij- zonderen toestand 1° De -gediplomeerden die minstens volledige studiën gedaan hebben in het middelbaar onderwijs van den hoogsten graad (Athenceum). Met deze gediplo meerden zijn gelijk gesteld de onder wijzers, de officieren, ,en in 't algemeen de personen die eene functie of beroep uitoefenen of eene plaats bekleeden die hoogere studiën vergen. (Deze functies worden opgesomd in artikel 19 der kies wet). 2° De eigenaars hetzij van onroeren de goederen met een kadastraal inko- NOVELLE. "Naar het Duitsch door Kapitein Van Ackeb. Gebruik uw landgoed iu gezondheid, mijn jongen zegde hij hartelijk en denk er al spoedig aan, uwen nieuwen eigendom met eene jonge, beminnelijke, vrouw te deelnn. Ik ben een gezworen voorstaander van het huwelijk geworden. Meer dan ooit wensch ik dat gij het onvergeten meisje van wie gij mij vroeger ge sproken hebt al spoedig mocht terugvinden om er uwe vrouw van te maken Vriendelijk klopte mijuheer Mellijn op Wil- leros schouder. Hier hebt gij twee helpers, Marie en ik, wij helpen u naar uw meisje zoeken zoo voegde hij er sc-hertsend bij. Hij weet niets dacht Willem, en hij "bezag Marie. Marie zat met gebogen hoQfd en speelde met het lepeltje in haar koffiekopje. Nu sprak men van het leven te Berlijn, van de fgesten on de koncerten. Doch Willem ver klaarde dat hij verre buiten Berliju wilde blij ven en vlijtig werken. Nu goed zegde Mellijn moei u ferm met uwe boerderij maar vergeet niet dat gij voor het Kerstfeest te onzent moet zijn want zoo lang gij geene vrouw hebt, weet ge, behoort gij sdi toe. men van minstens 48 fr. (3.36 grond belastingen), hetzij van eene inschrij ving op 't Groot Boek, of een renteboek op de spaarkas van minstens 100 franks rente, die dezen eigendom verkregen hebben voor den 1 October 1892. 3° De gehuwden, met of zonder kin deren, en de weduwnaars hebbende één of meer wettige kinderen, indien doze gehuwden of weduwnaars, vóór het jaar 1892 en vóór den len October 1893, minstens 5 franks persoonlijke belasting aan den Staat betaald hebben, en indien z.j aangeslagen zijn voorde zelfde som in 1893. Zijn gelijk gesteld met de voorgaanden degene die aangeslagen zijn voor dergelijke belasting, maar van de betaling zijn ontslagen uit hoofde van hun beroep. Beambten gratis ge huisvest en tverklieden). Meervoudig stelsel. De bijgevoegde stemmen worden ver deeld zooals volgt aan de woorden gediplomeerdeneigenaars en gehutvden, de dacht hij, terwijl hij onkels band drukte ik wil slechts blijven tot ik weet wat ik weten wil, en dan verdiep ik mij in de eenzaamheid. Doch weldra vernam hij wat hij wilde weten. Toen hij het aan rename van Me'lijps huis prees, de gerievelijkheid van de kamers, den schoonen tuin en den beval ügen bouwtrant van de villa, zegde Mellijn Ik ga u de villa eens langs hare schoonste zijde laten zien. n Hij stond op, ging de zijkamer in en kwam terug met het schilderijtje dat Marie een jaar geleden gemaakt had. Wie heeft dat geschilderd vroeg Willem, Dat Wel, dat heeft uwe tante geschilderd. En zo.id -r dit schilderijtje ware ik nog niet ge trouwd. Gij schildert vroeg Willem met een vragenden blik tot Marie. Of zij schildert n riep de heer Md lijn. Zij heeft eene menigte echte kunstwerken ge schapen. Het schilderijtje gaf Willem aan zijnenon kel terug en tot Marie gebogen fluisterde hij Dus toch geschilderd Een schoon talent zoo voegde hij er luid bij. Ik stel de schilder kunst na de muziek boven al de kunsten. Ge lukkig wie het talent daartoe vroegtijdig erkent en weet te ontwikkelen Endank voor iedereen, die door vriende lijke woorden en wijzen raad in mij het vor- Zooals men weet, weegt op deze vrouw de verdenking dat zij haren brooder, hare zuster en haren oom zon vergiftigd hebben om van hen te kunnen erven. Wat wij in deze geru •htmakende zaak bui tengewoon gevonden tiebb-n is de houding van 't gerecht. O, men ziet alras dat men met lieden uit den hoogen stand te doen heeft Het gerecht, anders zoo haastig om overal plichtigen te zien wanneer geringe lieden in 't spel zijn, toonde zich nu uiterst omzichtig. Ir het groots e geaeim werd het onderzoek ge leid en aarzelde lang eer tot aanhou !inj te besluiten. Wij keuren die handelwijze ten volle goed. Omzichtigheid in judiciaire zaken diende men stee 8 in acht te nemen, zelfs in de kleinste j zaken en voor de geringste overtredingen, en zoowel voorarmen als voor rijken dan zou h^t publiek er niet toe komen, gelijk nu weeral in de zaak Joniaux geschiedt, vergelijkingen te maken, nadeelig voor de onpartijdigheid van het gerec.it. De feiten waarvan Mev. Joniaux beschuldigd is, zijn zoo afschuwelijk en monsterachtig, dat de omzichtigheid des onderzoeksrechters zich 1 laat begrijpen zij grenzen aen het ongeloof bare. Men kan nooit zich met te veel inlichtin gen omringen, en eerst wanneer de feiten be wezen schijnt mag de onderzoeksrechter tot vervolging besluiten. Die heeft de onderzoeks ree iter in de zaak Joniaux dan ook ged ian, en hij heelt goed gedaan. Maar de rechters in 't algemeen maken zooveel complimenten niet wanneer het eene overtreding of misdaad geldt, door een armen duivel bedreven dan wordt een gendarm of policieagent gezonden om den betichte bij den kraag te p ikken, terwijl Mev. Joniaux iedermaal beleefd verz icht werd zich in het cabinet des onderzoeksrechters aan te ibieden. Tegen dit verschil in de behandeling der be- ichten protesteert tiet volk met recht en wan- [neer het ziet dat lieden van den hoogen stand iet voorkomendheid worden behandeld ter- 'ijl, bij voordeeld, bij werkstaking, de werk loden al gauw worden neergesabeld, zegt het lat het gerecht met twee maten nvetenmet ,wee gewichten weegt. Voor do eer van 't ge- •echt mocht zoo iets niet kunnen gezegd wor- ,ea. Vpor den winkel. Het doel der klerikalen. Bij de laatste werkstaking te Boom ebben wij gezien, dat, wanneer de ocialisten vau Antwerpen 10000 fr. ten oordeele van de werkstakers hadden estemd, de klerikale werkersmaat schappijen seffens zich het lot der Boom- gche parias aantrokken en onderstand trouwen daartoe gewekt en versterkt heeft zoo voegde Marie er haastig bij Willem zag dat zij nog altijd vreesde zijnen blik te ontmoeten. Onvergeten... en toch zoo zeer vergeten klonk het in zijn hart. En wat kunst hebt gij beoefend vroeg Mellijn want iedereen toch beoefent min of meer ecue kuust. Ik? Ik ben verzot op muziek zegde Willem. Goed, dat zult gij in mijn buis ook vinden Marietje zingt eu speelt reent net en is gelij k in alles, ook hierin zoo vernuftig, dat zij anderen daarvan me ledeelt zonder zich veel te doen bidden. En het is voor mij wel de gelukkigste stonde als ik des avonds, pa mijn werk is afge daan, hierna het avondmaal behagelijk zit en Marie op de piano speelt. De heer Mei lij u stond op en Marie's hand kussende, voegde hij er bij «Ja, Marie, ik acht mij eengelukkig mensck!» En hij verliet de kamer. Marie en Willem waren alleen. Geruim- n tijd zwegen beide. De eerste maal was het dat zij alleen en te zamen waren, sedert zoo langen tijd. Beider hart klopte. Noch bij noch zij scheen het ge paste woord te kunneu vinden en toch gevoel den zij alsof ze van hunne ontmoeting moesten spreken. Eindelijk stond Maria op. Ze zette dit en dat op zijne plaatsen ging eindelijk de zijkamer binnen. Willem volgde haar, Hier was het de muziekkamer. Te midden stond eene prachtige piano. Willem kwam bij in levensmiddelen zonden, 't Is dat de tijden veranderd zijn Voor de uitbrei ding van 't stemrecht, haddë men de socialisten alleen laten hulp bieden maar nu de steenbakkers ook kiezers geworden zijn, tellen zij wat meer dan nullen in 't cijfer. De gouverneur der provincie trekt zich hun lot aan en zelfs de minister van justicie bevool vervol gingen tegen de bazen die de wet op het betalen van werkloon zouden over treden. Zie, dat was nu allemaal heel schoon, zelfs hartroerend jammer nochtans dat die schooiie liefde voor de slachtof fers van de steenbakkersbazen zich in vroegere tijden niet ge openbaard hebbe. Toen de on gelukkigen nog geen stem recht handen, ware het schoon geweest voor hunne belangen iu de bres te sprin gen en hulp te bieden wanneer zij in strijd waren voor meer loon. Maar dan liet de minister de wet op de vrouwen en kinderarbeid, overtreden, en de wet op hei betalen van werkloon door de bazen miskennen dan gewaardigde de gouverneur zich niet een scheidsgerecht iu te stellen,en lieten de clericale werk liedenmaatschappijen de arme steenbak kers aan hun ongelukkig lot over.Maar nu waren het plotseling allemaal ver kleefde vrienden geworden. Minister en gouverneur zouden voor de steenbak kers door een vuur geloopen hebben de klerikalen zonden geld eu brood en... berekenden reeds de voordeelen welke zij met de eerstkomende kiezingen van hunne liefdadigheid zouden trekken. Het brood en het geld dat zij gaven, moet voordeel afwerpen, voordeel voor hunne partij, voordeel voor de bazen der steenbakkers, die in de gemeentera den van Boom, Rumpst, Noevereu, enz., zetelen, 't "Was dus liefdadigheid uit po litieke berekening, uit eigenbaat, an ders niet Als er later moet gekozen worden voor gemeenteraad, provincie of Kamers, zullen die heereu wel zor gen dat de leden dier bonden voor die zelfde steenbakkers kiezen, die nu oor zaak waren dat zij zooveel moeten lijden eu gedurende zoovele jaren op de schan- de piano, sloeg het deksel open en ging voor het speeltuig zitten. Bij dl eerste toonen. die zijne viugers aan sloegen, sloop Marie zeer stil de kamer uit. Iu de nevenkamer ging zij aau de deur staan luister le en luisterde met opgehouden adem. Zij wist wat zij zou hooien...' Daar na een kort voorspel, kwam de me lodie Tot hcrinring had ik u een ringje gegeven. Fit weder en weder klonk de weelce, droef geestige wijze uit de tonen eu beklemde Marie's hart. Sidder Mid, gereed om weg te vluchten, luisterde zij nog naar deze voor haar zoo be- teoKeuisvolle melodie.' Ach, iu wat valscb daglicht heb ik mij geplaatst zuchtte zij.Ik heb mij het recht ontnomen hem te mogen zeggen ik heb u nooit vergeten ik heb aan u gedacht met eeu dank baar nart en met schuchtere genegenheid en... als ik dan deze halt onbewuste meisjes- liefde gevoelde verdwijn n voor eene groote bewuste lief Ie, dan had mijne hartelijke gene genheid voor u eene groote vriendschap kunnen scheppen maar thans ben ik en zijt gi) in eeu net van geheimnissen verwikkeld, en ik ijs als ik denke of het wel mogelijk zij ons daaruit los te maken zonder schade voor ons en anderen. Als de laatste, toon wegstierf, ging zij stille- kens, boven naar hare kamer en kleedde zich aan voor den dag. Dan luisterde zij om zeker te zijn haren man in gespr k met Willem te vinden eer zij weer bij hen kwam. (Wordt voort geut.) «fnWüJvwwaaanmtm

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1