ONS HUIS Verplichtende Vergadering 9de Jaar Nummer 25 Zondag 24 Juni 1894 Hofverlichting en groot Bal M«b abonne«ri zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Voor d'annoncen buiten da "Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAYAS, vnn het blad, 10, Vooruirgangstraat 10, AALST. Madelenastraat 32, Brussel. Nee spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR E. (4 fr. voor de stad 1 AbonnementsprijsJ 4 fr 60 voor den bulten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncenj Eeklamen 75 oenttam,n j por drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Le Patriote is een leugenaar. Ziehier zijne cijfers en deze in werke lijkheid ingeschreven op de begrooting: Zeehaven Brugge 38,000,0000 3,000,000 Brussel 35,000,000 0,000,000 Oostende 10,000,000 1,000,000 Geut 7,000,000 0,500,000 Autwerpen 5,000,000 1,200,000 Kanaal Char'eroi 25,000,000 0,600,000 Triomfboog Wetstraat 3,000,000 1,000,000 Totaal 123,000,000 7.300,000 Le Patriote maakt dus eene kleine misrekening van 115 millioen 7 hon derd duizend fr. Eene kleinigheid Die leugens worden aldus opzettelijk verspreid, met het oog op de kiezingen om het publiek in dwaling te brengen e:i het op te hitsen. Wie zou nog durven beweren, dat de papen die zoo schaamteloos liegen en bedriegen, een woord van hunnen gods dienst gelooveu. Voor zeven millioen openbare wer ken kunnen niet onmiddellijk uitge voerd worden, dank zij de werkstaking der liberale Kamerleden en een deel der katnolieke rechterzijde. Eerst in december aanstaande zal men al deze kredieten, waaromtrent geen verschil van meening bestaat, kunnen bespreken en stemmen. Dus een uitstel van zes maanden, maar nu gaan wij eens auntoonen, hoe veel millioenen belastingen <le inkomen de rechten bedroegen, die de papen in meerderheid wilden stemmen, hetgeen de liberalen door hunne werkstaking verijdelden. De haver fr. 1,200,000 Boter eu margarine 4,350,000 Meel 2,000,000 Suikerij 100,000 Gevogelte, groenten, vruchten, enz. 139,000 Kleergoed en linnen 400,00) Uurwerken 50,000 Schaliën 70,000 Boekwerken 200,000 Borduurwerk en katoengeweefsels 400,000 Zijdegeweefsels 972,000 fr. 9,831,000 Daarbij komt nog, dat deze officieele cijfers benedon de waarheid zijn en de liberalen door hunne werkstaking belet hebben de 10 millioen voor den Congo te stemmen, deze kolossale Rieverij dia men ons op den nek schuift. Onze lezera zullen hieruit opmaken dat de werksta king de moeite waard was. De belasting op de boter. In Holland begint reeds eene beweging om de regeering van dit land te dwingen tegen maatregelen te nemen, indien de Belgische Ka mer invoerrechten zou stemmen op de boter en margarine. Daar Holland, dat reeds aanzienlijk zijnen uitvoer van boter en margarine naar Engeland zag vermindéren door deconcurrentievan Dene- mirken, een gevoelig verlies zou ondergaan indien de Belgische markt voorden Holland sehen boterfabriekaht gesloten werd, zou de rege.-ring er wel kunnen toe komen gehoorte geven aan de klachten harer ingezetenen en met invoerrechten op Belgische weefsel» en ijzerwerken antwoorden. En laar onze nijver heid al niet iu zeer gunstigevoorwaarden ver keert, zou het nadeel des te grooter wezen om, ten slotte, alweer het hardst door den werkman gevoeld te worden, wiens voeding duurder zou worden terwijl zijn loon zou verminderen. Droevige gevolgen van het misdadig be schermstelsel, hetwelk de clericale meerder heid wil invoeren om eeuige rijke uitzuigers nog rijker te maken. De Volksvriend Woeste. Mij hebben over een paar weken doen zien dat Denderbode in Februari 1893 schreef dat M. Woeste van geen algemeen stemrecht wilde, zelfs van geen meervoudig stemrecht voor den familievader. Nu zullen eventwel diezelfde penneknechten van Woeste de stem voor dien Volksvriend komen afbedelen aan her., wien hij overeen jaar nog het kiesrecht halstarig weigerde. Voor het arrondissement Aalst in het bijzon der, dat nogthans den wereldlijken paus naar de Kamer stuurt, heeft hij nog ander bewijzen van zijne volksgenegenheid gegeven. Vooreerst heeft M. Woeste bij zijne collega's die hij als eene kudde schapeu leidt, aangedron gen om de algemeene kiezingen op den 1 Zon dag van Juli te zetten, dus op Aalst kermis. Dat zal zeker voor ons niet zeer aangenaam en nog veel min profijtig zijn. Maar die datum is daarenboven eene onrecht vaardige maatregel eu eene ongehoorde rechts- miskenning voor duizenden kiezers van ons AALST, 23 JUNI. Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Schoolstraat AALST. Concordia. ALGEMEENE op Zondag 24 Juni 1894 De Deuren der zaal zullen open zijn van 3 1/2 tot 3 ure namiddag. De afwezigen zullen eene boete toegepast worden van 0,25 fr. Dijnsdag 3 Juli "Vi*ij en ingang &an den prijs van 10 centiemen. Men verzoekt de leden vriendelijk hunne kennissen aan te moedigen dit prachtig FEEST 1jij te wonen. Het is maar uitgesteld Indien wij redenen hebben om ons te verheugen over de iutrekkiug der ont werpen der regeering., in 't bijzondei' voor wat de mthongeringswet betreft, moeten wij daarom op onze lauweren niet insluimeren. Heel zeker is die gelukkige uitslag aan da kranige houding der linkerzijde en aan den drang der openbare meening te danken. Maar men vergete niet dat het ministerie bij monde van M. Debur- let verklaard heeft, dat het de ingetrok ken wetsontwerpen slechts tijdelijk introk, om dezelve weer voor te leggen .zoodra de nieuwe Kamer bijeenkomt. Wij zijn dus verwittigd Als het algemeen stemrecht eene cle ricale meerderheid naar de Kamer zendt •en het huidige ministerie blijft aan 't be wind krijgen wij de invoerrechten op He granen en de boter de haven van Heyst, die, volgens M. doremans, eene krijgshavea moet worden en zal de Kamer al de millioenen stemmen, die de exploiteerders van den (Congo verlangen. Al de ingetrokken wetsontwerpen, die 24. NOVELLE. Maar b«t Duitsch door Kapitein Van Ackeb. Och lieve jongen zegde de goede vrouw ik ben zeker dat gij u hierin bedriegt. Voor zulke lage berekening boud ik mijnheer Wil lem niet in staat. Ja toch. Hoe meer ik er over nadenk, boe meer mij zulks in mijne meaning versterkt zegde Mellijn. lk versta mij aan Willem niet. Hij scheen verlegen te zijn tegenover Mari9, dat heb ik genoeg gezien. Moeder Rein hert wierp een voorzichtigen oogslag naar de half openstaande deur, als of zij vreesde dat daar iemand luisterde. Zij kwam bij Mellijn eu legde hare band, op zijnen arm. Zijt gij wél zeker, lieve Mellijn dat er niets anders, dan hetgeen gij zegdet, mijnheer Willem in verlegenheid bracht tegenover Marie vroeg zij en na eene poos sprak zij voortuwe vrouw is zeer schoon ik ben hare moeder en dat mag ik wel zeggen en ik heb altijd gevonden als jonge mannen hunne kalmte verliezen in de tegenwoordigheid van echoone vrouwen, zoo is het altijd om dat zij haar bewonderen en daarbij ook wel nijd en smart gevoelen. Mijne oogen zijn wel ou<l, maar ik geloot toch hier goed gezien te hebben. Verrast zag de mau zijne schoonmoeder aan Ha, zie Daaraan heb ik nooit gedachtn zegde hij eindelijk. En toch, ja, nu herinner ik het mij hoe verwonderd hij stond te kijken als Marie den eersten keer voor hem verscheen de verontwaardiging der in hare levens behoeften bedreigde volksklas opgewekt hebben en het snoode plan, om het liberale Antwerpen in zijnen voorspoed te treffen ten voordeele van eenige groote grondeigenaren en van mannen die op de kosten van de Belgische schat kist, maar in hun persoonlijk voordeel, den Congo, willen exploiteeren, zijn maar uitgesteld. Komt er eene nieuwe clericale meer derheid, dan wordt het brood belast, cn de boter, en het vleesch, nog zwaarder dan het reeds belast is, en alles wat door de volksklas verbruikt wordt terwijl het fortuin der rijken, de groote eigendom, de rentesiokkers geen duit meer zullen moeten opbrengen. Ja, het beschermingstelsel, met al zijne nadeelige gevolgen voor de volks klas, staat voor de deur. En de ouder gang van Antwerpen's haven is eene besloten zaak Dat heeft liet ministerie-Deburlet. ge zworen M. Beernaert had geweigerd den weg der bescherming op te gaan, en daarom moest hij vallen, en niet om de even redige vertegenwoordiging welke de rechterzij slechts als voorwendsel koos om hem af te breken. En de Antwerpsche bank, die zich vrijhandelsgezind noemt, leende de hand aan de uitvoering van het plan Woeste, dat de Regeering in de handen van de protectionuisten moest doen overgaan. Het kiezerskorps, over al die kui perijen onderricht, zal zijn vonnis vel len en de uithongeraars en janussen naar verdienste straffen. Liegen is gemakkelijk. Le Patriote berekent dat de libera len door kunne werkstaking in de Ka mer, om te beletten dat de uithongeraars- wetten gestemd werden, het land een verlies hebbeu doen ondergaan van 123 millioen openbare werken, die waren voorgesteld op de begrooting van buitengewone uitgaven .maar nu niet gestemd zijn. maar wie zou aan zoo iets gaan denken Het is ook niet noodig dat gij aan zoo iets denkt zei moeder Iteinhert bedarend. Poog slechts rechtvaardiger over uwen neef te oordeeleu. Indien mijne vermoedens gegrond zijn zoo kiest de jonge man het gepaste middel om zijne verdwaalde gedachten naar vreemde lauden te gaan vergeten. Laat hem maar be gaan hij zal komen als hij zal kunnen want hij is een beminnelijk menseh die nog lange jaren uw vriend zal blijven en de vriend van Marie en van uw kind alhoewel hij het niet over de doopvont houden wil. En wat zou Marie daarvan zeggen vroeg Mellijn. Gij zult wel doen, mijnheer zoon. aan uwe vrouw geen woord te zeggen van dit ge- sprtkantwoordde vrouw Pteinhert met na druk. Gij hebtgelijk, wijze schoonmoeder, en ik dank u zegde Mellijn zeer ernstig. De oude vrouw zag haren schoonzoon harte lijk in het gel at en zegde Bewaar zorgvuldig uw geluk... God heeft u rijk gezegend, wees er hem dankbaar voor en stel uw vertrouwea op Hem. En wilt gij nu eens bij mijnen kleinzoon komen XIX Eu jaren waren verloopen en Willem Eerman was nog altijd uit het vaderland ver wijderd doch Mellijn en Marie laakten zijne reislust niet eu spraken nooit van hun verlan gen hem terug te zien. Mellijn schreef hem dikwijls en berichtte hem over den oogst op zijn landgoed, en somwijlen schreef Marie ook. Veel had zij te schrijven van vreugde en ook van lijden. Hare moeder was overleden, om ringd door gelukkige menschen die om hare dood treurden, maar hare nagedachtenis in cere hieldenSedert verbleef Anneken in Mel- lijns huis en het kleine levendige school meisje was thans eene slange jonkvrouw, wie de kinderen in Ons Huis en er waren er een geheel troepkeu om het meest beminden. Het was op eenen prachtigen meidag. De aarde prijkte in een feestkleed van bloemen en bloesems. De lucht was beladen met frissche geuren. En inden tuin van Ons Huis zongen de vogelen in struiken en heesters hun vroolijk lied, wegsmeltend in het luide gejuich van kin derstemmen. In huis ging Marie vlijtig werkend heen en weer want Mellijn zou heden van eene kleine reis terugkeeren. Eensklaps hoorde Marie het rollen van een rijtuig. In blijde verwachting liep zij haastig builen.. Maar neer:, heit was Mellijn niet een baardig man steeg het rijtuig uit en kwam met uitgestrekte handen naar haar gesneld. Willem riep zij met blijde verassing. Ben ik wel gekomen vroeg een diepe stem. Welgekomen ten allen tijde juichte Marie. Willem hield hare beide handen vast en zag haar trouwhartig iu het minzaam gelaat. Gij kunt over mij te vrede zijn, Marie zegde hij met nadruk. Waar is mijn onkel Hij is op reis doch ik verwacht hem van daag. n Gij zijt alleen zegde hij met spijt. Marie lachte. o, Neen, God zij geloofd Ook in Mellijn» afwezigheid beu ik nooit alleen. Ik heb veel lieve kleine gezelschap... Zij trok Willem de kamer in. Laat mij u eens goed bezien schertste zij. o, Wat zijt gij bruin en krachtig geworden. Ik b n gezond, Marie, gezond naar lichaam en ziel. Dat verheugt mij Willem zegde Marie bai telijk. In den tuiu weergalmde beider gelach, waarop dan een vroolijke roep en liet zingen van een liedje volgde. Kom Willem n sprak Marie ik zal u mij ne lievelingen tonnen. Zij trad met Willem aan het venster.^ Het was een lief tafereel dat zij beide zagen. Op het fri sclie grasperk kropen twee kleine meisjes rond vlijtig de groote gele bloemen uit trekkende),die, zooals Mellijn zegde het schoone grasperk veroutsierden op eene plaats van het grasperk, waar de scheidende zon hare roode stralen, lustig dansen liet, zat een jong meisje, den schoot met de afgeplukte bloemen vol, en hare slanke vingers vlochten de buigzame sten gels tot eene groene keten. Nevens het meisje knielde een kleine knaap van rond de zeven jaar, hij keek vlijtig naar het vlechten van de hloemeuketen eu luisterde naar het liedje dat het werk begeleidde «Tot herinring heb ik u een ringie gegeven. Alzoo zong liet meisje. Geboeio in spr.-.kelooze bewondering,schouw de Willem op het liefeljke beeld. Thans hief de zangster haar hoofd op en bezag hare keten die zij bewonderend omhoog stak, en een be koorlijke glimlach lag op het schoon jong ge laat. Willem vatte Marie's hand. Zeg mij, wie is dit meisje en waarom zingt zij dit lied Marie lachte schalkachtig. (Wordt voortgezet. II, .n nr.,

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1