Stadsnieuws. Kaatsspel-Houtmarkt. Vorschillig Nieuws. arrondissement. Meer dan vijf duizend buiten lieden gaan er uit het arrondissement Aalst jaarlijks naar Frankrijk den oogst doen. Al die lieden hebben stemrecht, en wij weten ten prijze van hoeveel moeiten Welnu, die zullen hun kiesrecht niet kunnen uitoefenen, omdat de Volksvriend Woeste het zoo gewild heeft. De linkerzijde stelde voor de verkiezingen in October of November testellen daar was niet aan te doen, de kliek Woeste wilde uiet dat zij bunne stemming zouden uitbrengen. Wij ge- looven dat die buitenlieden, welke thans, de eerste maal, in October zullen mogen kiezen, het den volksvrieud Woeste zullen betaald zetten. TJit Congoland. Een onzer lezers heeft ons voorgesteld in Dendergalm de brieven latente ver schijnen, welke hij van een zijser vrien den, in den Congo verblijvende, van tijd tot tijd ontvangt. Wij nemen vol gaarne dit voorstel aan, omdat wij ge looven dat onze abonnenten met ge noegen die nieuwstijdingen zullen lezen. Ziehier een eerste brief uit Leopold- ville van 17 April 1.1. dagteekenende. Leopoldville, 17 April 1894. Waarde Vriend, Men ziet hier zooveel dat ik bijna niet weet met wat te begiuDeu. Ons eenigste vermaak is, soms een plezier reisje te ondernemen op den stroom of wel in het binnenland. De omstreken van Leopoldville zijn zeer be volkt, en den grond is oprecht vruchtbaar. Sedert de aankomst der blanken, beginnen de negers zich eenigzins op den landbouw toe te leggen. Ik teil zeggen de negerinnen, 'want het zijn enkelijl: de vrouwen die werken). Het mannelijk geslacht is vadsig, en houdt zich enkelijk met de vischvangst eu dejacht bezig. Zij hebben bier schoon leven en bekom meren zie') weinig met al wat voorvalt. Bij een mijner laatste uitstapjes heb ik het geluk gehad de begrafenis van een opperhoofd te hebben kunnen bijwonen. Dit is waarlijk prachtig zoo haast de dood aangekondigd is, beginnen zijue talrijke vrouwen te schreien, en dit gedurende dag eu nacht, zoolaug de feeste lijkheden duren die te dier gelegenheid plaats grijpen.Al de omliggende dorpelingen ver gaderen zich de palmwijn of malafu wordt zoolang aan de uitgenoodigdeu geschonken tot dat er eone groote menigte op der: rug liggen. Een oorverdoovend gerucht wordt gemaakt door de geweerschoten en het slagen op trom mels, teljoren, potten, enz. Ook den dans vergeet men niet. Vrouwen, mans, kinderen, alles ondereen, schikken zich op twee reien en dan begint men eene soort van quadrille of contre-dans die duurt tot dat de zon opkomt, om den volgenden avond wederom te herbeginnen dat duurt zoo verscheidene dagen. Om soms eenige rust aan de twee-reien dansers te geven, komt er den eenen of ande ren, uit kun midden en maakt gedurende eeni ge minuten allerlei toeren welk door de aanwe zigen hevig toegejuicht worden. Nu wat van den doode gesproken. Het lijk wordt gerookt lijk een haring, en daarna in zoodanig veel stoffen gerold tot dat het rond de vier of vijf meters omtrek heeft. Hoo rijker de overledene is, met hoe meer stoffen men zijn lijk omwindt gansch zijne fortuin wordt met hem begraven Let lijk blijft alzoo eene maand tentoongesteld. Rond 'tgraf maakt men een hekkeu, waaraan men teljoren, jatten, tassen, potten, kannen, oude hoeden, parapluies en menige andere dingen vastmaakt. De negers zijn in het algemeen weinig ge kleed een klein lapje stof is hun genoeg. Ook zijn ze ten uiterste tevreden wanneer een van ons hun soms eeno oude broek of frak geeft. WanDeer zij zoo iets in hun bezit hebben, dan wandelen zij door het dorp zoo fier als een haan X. Ultramontaansch feest. Ik heb hier een program voor mij liggen van het feest dat er in het Collegie van St. Joseph, te Aalst, is gegeven ge worden, ter gelegenheid van het bezoek yan Sa Grandeur Monseigneur Goet- hals n aartsbisschop van-Calcutta. "Wie die Mgr. Goethals is, weten wij niet, en of hij fijnere plannen kan trek ken dan sommige vermaarde bouwkun digen, weten wij nog al minder. Alleen lijk zien wij dat het feest bestaat uit eene letterkundige, dramatische en muzikale zitting, waarop wij eenige oogenblikken willen stil blijven, omdat er nog al wat uit te leeren valt. Gelijk in alle tooneelzalen en barak ken wordt de opening gedaan door eeni ge artisten-muziekanten, maar met we- reldsch muziek Ie pré aux Clercs. Waar om daar geene godsdienstige muziek, ze zou hier zoo wel passen Dan hebben wij een prologue n ofte voorrede door den heer G. Béthune. Of er in deze rede gesproken is gewor den over de 21000 fr. jaarwedde welke de myterdragers bier bij ons opstrijken is ons niet te weet gekomen, in alle ge val, gelooven wij zulks niet. Nu komen we ^tot de fijn brokken van de spijskaart N° 1. Vernietiging van liet wereldlijk gezag der Pausenredevoering, gehou den door M. A. vau der Burch. Wij gelooven dat die jonge heer het zoontje is vau een voornaam hofbe diende. N° 2. De weldaden van het Pausdom, romance gezongen door den schrijver, M. H. De Clippele. Is dat soms de telg van M. den arron- dissemeutskominissaris' Want, ziet ge wel, liet1 is goed van al die feniksen te kennen, welke zoo luide liet wereld gezag der Pausen eischen, Leo 'XIII als Paus-Koning uitroepen en dus Italië, eene bevriende natie, van overweldiging en diefstal beschuldigin gen moeten, terwijl hunne papa's amb ten bekleeden die hun verplichten wat meer eerbied voor een wettig Konink- dom te hebben. •N° 3. Gevangenneming van Pius Vil, dramatisch gedicht, gemaakt door Mr Ockhet en voorgedragen door de H. H. Ockhet, De Backer en Eemau. •Gij ziet, weeral een schrijver,-speler. De kostumen waren prachtig maar -het onderwerp was te droog. Hadde men een heldendicht over de Borgia's of over de Weldaden der In- kwisitie gemaakt, wij ziju verzekerd dat de vertooaing veel aantrokkelijker zou geweest ziju. 'N° 4 De Zouaven en hun Generaal,. redevoering door M. J. Eeman. Zou de officieele ons niet willen zeggen wie die M. A. Eeman-is- N° 5. Getrouwheid der Belgen aan de Pausenode vervaardigd en voorgedra gen door M. L. Bess-ms. De plus en fortwant de getrouw heid welke de Paus het liefst van ons ziet, is, dat ons brahf landeker., vooral Vlaanderen, maar jaarlijks veel duizen den afstaat voor St. Pieterspenning, Nieuwjaarsgift, enz. enz. N° 6. Le depart du Zouavescène dramatique en vers par M. E. Smits, gespeeld door de HH. Smits, van der, Burch en'DerClippele. 'De gebaren, houding en bewegingen werden aangeleerd door zekeren oud- pauselijken Zouaaf van dén Brüssel- schen-steenweg, 't Was puik, indruk wekkend, en als koning Umberto II nu nog niet beeft en zich niet haast om de eeuwige stad aan Leo XIII terug te ge ven. dan begrijpen wij er geen zier van. Gelukkiglijk dat men tusschen die roerende tooneelen wat muziek gemaakt heeft, weeral profaan muziek tot van Robert de Duivel toe om de geschokte gemoederen wat te ontspannen. Wij hebben te vergeefs naar een num mer gezocht dat yan vaderlandsliefde of menschenliefde sprak. Geen, maar geen enkeldoch voor deze lieden is hun Vorst de Paus en Rome hun Vaderland» Het moet ons dan ook geenszins ver- wondeien dat karakters, door dergelijk onderwijs gevormd, fanatiek en onver draagzaam zijn en het blind geloof bo ven de gezonde rede eu de wetenschap -stellen, Het slotstuk was eene comedie iireen bedrijf les deux voisins (de tweegebu- ren) weeral door artisten leerlingen ge maakt en opgevoerd. De handeling heeft plaats in de tentoonstelling van Ant werpen. Mogelijk in de poesjenkelder 'Wij roepen de bijzondere aandacht der politie en der ouders lop den ver koop van onrijp fruit eu ongezonde vruchten. Men vertelt ons dat er nogmaals een 'kind het eten van onrijp fruit met deu dood heeft moeten bekoopen. Wij we ten niet of het feit waar is, in alle ge val dient men strenge voorkomende maatregelen te nemen, want onrijp fruit kau erge ziekten doen ontstaan, ja zefs de openbare gezondheid in ge vaar brengen. Men houde dus goed oog iu 't zeil. Een. onzei lezers schrijft ons Iu groote steden mogen er geene doo- den begraven worden dan op vertoon van eene verklaring des geneesheers, welke erkeut bestati,d te hebben, dat d9 overledene vau deze of gene ziekte gestorven is. Hier gebeurt dat gewoonlijk anders men gaat met eeneu vriend of kennis, welke meestal het lijk niet gezien heeft, naar het stadhuis om de verklaring van overlijden te doén en -daarmee "uit. Is dat wel voldoende, en zou men niet voorzichtiger en zekerder mogen han delen Ons dunkt van ja, want er kunnen zich gevallen voordoen, die of wel mis daden kunnen aan 't licht brongen, of wel schrikkelijke ongelukken vermij den. De schitterende uitslag, die onzs stads genoot, M. E. Backaert, in het Conser vatorium vau Brussel op 92 mededingers (1® prijs met ouderscheiding) heeft be komen, is in den Syinphoniekring en in de Üude-Garde wel gefeest geworden. Warme gelukwenschen, talrijke bloem tuilen en geschenken werden hem aan geboden. Verleden Donderdag waren de leden van Door Eendracht Groot onder het eere-Voorzitterschap van M. De Moor -nogmaals op een lekkar avondmaal ver gaderd. De heer Voorzitter, Corn. Van Brauteghem, deed eenen gemeenden en warmen heildronk op de schoone over winning van M. Backaert, de hoop uit drukkende van hem op de ingeslagen baan moedig te zien voorwaarts streven tot het behalen van nog eervoller lau weren. I)it is ook ous beste wensch'! Er wordt onder het volk nog al veel gesproken over onderzoeken die er in zeker openbaar bestuur ^onzer stad ge daan worden. Zijn er daar plicht verzui- raingenof onregelmitigheden gebeurd??? Wij weten het niet, want alles wordt daar, bij gebrek aan nazichters door de minderheden benoemd, onder vriendjes en kozijntjes beridderd en geschoteld. Zij wasschen daar, zoo als het spreek woord zegt, hun vuil lijnwaad in familie maar, moesten de loopende geruchten waar zijn, dan zou het daar in 't geheel niet proper zitten. Bij gebrek aan kon- trool kunnen wij daaromtrent dus niets bevestigen. Alleenlijk zeggen wij geen rook zonder vuur, en ware er een ernstig nazicht, zoo als het in alle besturen zou moeten zijn, dan zou de bevolking, die daar belang in heeft, wel weten hoe de boeken liggen, en zoo ja, waar het ge brand heeft. Wij vernemen met genoegen dat onze stadgenoot Hipp. Meert, nu surveillant aan het Atheneum te Luik, voor de 3® maal is bekroond geworden, door de koninklijk Vlaamsch Academie, in hare plechtige zitting van Donderdag 21 Juni met zijn antwoord op de prijvraag Gallicismen in het Nederlandsch. Wij bieden den laureaat onze beste gelukwenschen aan, èn drukken de hoop uit dat het gouvernement, zijne verdiensten, die al 3 maal zijn bevestigd geworden, zal rekenen, en hem tot eene waardige plaats zal benoemen. Deze week zijn onze melkboerinnen met hunne waar naar het Kommissariaat moeten komen om te laten bestatigen of zij niet te veel het sakrament van 't doopsel toedienden. Het schijnt dat er nog al veel van die kruisbrave kriste- lijke mietjes zich aan het zevende gebod vergrijpen. Wij zijn van gevoelen dat men niet te streng voor de vervalschers kan zijn Als men voor goede waar betaalt moet er geene valsche geleverd worden en zelf degenen die nooit bedriegen kunnen er niet dan bijwinden. Wij zouden overi gens gaarne zien dat er wat meer kon- trool gehouden kan worden over al wat als voedingstof moet verbruikt worden, zoowel van dranken als van spijzen. Herbergiersbélangen. Overal zien wij de herbergiers, welke de ha telijke belasting op de nieuwe herbergen moe ten dragen, zich vereenigen om door aller lei middelen zich van die zware belasting te ont maken. Tachtig, honderd franken per jaar meer be talen dan zijnen gebuur, dat maakt op weinige jaren een schoon kapitaal, hetwelk men beier voor den ouden dag zou kunnen uitsparen. Talrijk zijn de slacütoffers van die wet reeds in Aalst en omstreken. Waarom de handen niet ineengeslagen, en met de toekomende kiezingeu voor geene andere kandidaten gekozen dan voor deze welke kich verbinden de afschaffing dezer belasting te vragen. Welaan, verdrukte herbergiers, vereenigt u in bond, werkt eendrachtig eu krachtig, en gij zult recht bekomen Spinnówiel-ballade. Vietorien Van de Weghe. Programme du Concert Zondag 24 Juni 1894. Om 10 ureu. Fr. Cornant tegen Fr. De Gheesf, Aalst. Om 2 ureu. Pr. Bauteii3 Mefchtem tegen R. Pareet, Hofstads, Om 3 uren. L. De Vos tegen D. Ringoirj* Aalst. Om 4 uren. Fr. Eeckem-in Teralpheno tegen J. VaU. Cauter, St. Gilles. Aalst. Ten nadeele der echtgenooteh Petrus-Jacobu8 Van Cauter, welke winkel hou den vau groensels, enz., in de Brusselsche- straat, is bij klaren dage eene som van 175 frank gestolen, al hunne spaarpenningen. Nieuwerkerken. Een schrikkelijke brand is dinsdag namiddag uitgeborsten op de pachthove van den heer Victor Vau Herte- brouck. Alles wat er zich in bevond is in asch gelegd. Een paard, twee koeien, 11 varkens, waaronder eene zoog, die moest viggeren, een aantal kiekens en konijnen zijn in de vlammen omgekomen. Het persooneel heeft zich bijtijds kunnen reddeu met over de hagen te springen. Eene vrouw verloör hét bewustzijn en viel ia de brandende puinen. Zekere iTneofiel Lievens, enkel zijnen moed raadplegende, sprong de ongelukkige'ter hulp en ontrukte haar aau het vernielend element. Hij bekwam erge brand wonden en de vrouw moest de laatste HH. Rechten toegediend worden. De schade is zeer groot. Hét huis alleen was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbe kend. Gent. Pene vrouw door haren man doodgeschopt. In de Sperrestraat, n° 117, (Brugschepoort), woont de genaamde Joseph Flesch, moeleerder bij den heer Carels, met zijne vrouw en drie kiuderen, twee jongens van 14 en 12 jaren en een meisje vau 9 jaar. Flesch is een Luikenaar van geboorte, zijne vrouw is van Rijsel, waar hare moeder nog woont. De echtgenoote Flesch zeggen de geburen is eene model huisvrouw. Zij gaat uit schu ren eu wasschen, waarna zij, thuiskomende, zich nog afbeult om haar huishouden in orde te brengen en hare kinderen te verzorgen. Naar het schijnt heeft Flesch donderdag zijn veertiendaagse!) loon getrokken maar daarbij werkopzeg gekregen, 's Avonds, rond 8 ure, kwam hij dronken thuis. Zijne vrouw stond aart de waschkuip. Eene woordenwisseling ontstond en, in woede ontstoken gaf Flesch zijne vrouw een stamp op den onderbuik. Grootje draait aan 't spinnewielken, Denkt en dubt en schuddebolt Loert op 't blonde vlassen draadje Dat zij om het klosje rolt. Oud is-groote bij de tachtig. Gade en kroost zijn allen heen En daar zit-zij bij het wi&lken, Draaiend moederziel alleen. Verre weg, in gouden droomen Heeft hel wielken haar gewiegd, En zij glimlacht om zijn ronken, Twijfelt of het soms met iiegt. Neen, waarachtig, 't huis vol kindrön En heur man, die goede ziel Allen staan daar aan heur zijde Yoór het snorrend spinnewiel. 't Wielke ronkt en in verbeeldibg Zingt zij mede eén moederlied, Denkt dat bij de wieg gezeten Ze cp den zuigling nederziet. Achteruit nog en zij waant zich In der schoonheid vollen glans Op de kermis van het dorpken Met heur vrijer aan den dans. 't Wielke ronkt en op het schoolplein Loopt een kindje blond en frisch Dat heur maatjes ver vooruitstreeft En der ouders fierheid is. Maar als groote met de erinnring Dieper in 't verleden wil, Breekt op eens het vlassen draadje... En het spinnewiel staat stil. donné le Dimanohe 24 Juin 1894, all 12 heurés du matin, sur la Grand' Place d'Aiost par la faulare de la lreOompagnie de l'Ecole des Pnpilles de l'Arméa sous la direction de M. VANDüRLikDBN. 1° Souvenir d'Auvers, Marche. Pauwels. 2° La Czariue, Mazurka-russe. Ganne. 3° Hunyadi Iuduló. Ferenez. 4" Tyrolienne. Streabog. 5° La Pensee, Valse. Gobaerts.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2