OiÈrwprs Gemeente Jaren dienst Jaarw. 9de Jaar. Zondag 8 Jüli 1894 -Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Mes abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. per drukregel. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE IÏAVAS, Maderenastraat 32, Brussel. Nee spe nee metii. AALST, 7 JULI. De Vooruitstrevende politiek. II. In ons eerste artikel hebben wij (le uitmuntende hervormingen aangetoond, welke de Vooruistrevende partij in de politiek, het onderwijs, de godsdienst- quasstie, de landsverdediging en het be lastingstelsel, invoeren wil. Onze lezers hebben zich kunnen over tuigen van den oprecht democratischen geest dezer hervormingen, die van de lieve gelijkheid eindelijk eene wezen lijkheid zouden maken. Spreken wij heden over de gewichtige arbeids- en landbouwhervormingen. In de eerste plaats vragen wij de in stelling van een arbeidsministerie, uit- sluitelijk gelast met alles wat in ver band met den arbeid staat en meer 'bijzonderlijk met de voorberei ling ee- ner algemeene wetgeving op den arbei 1 en de regeling van de betrekkingen tus- schen kapitaal en arbeid. Inrichting van werkbeurzen door de -gemeenten met tussc hen komst van de werklieden- en beurzensyndicaten. Instelling van scheids- en verzoenings- ->raden, en van fabrieksraden tot regeling of beslechting der geschillen tusschen ■werklieden en werkgevers. Da ervaring heeft geleerd dat de N ij - verheid- en Werkraden, gelijk deze 'door de wet zijn ingericht, niet beant woorden aan het doel dat men zich voorgespiegeld had. Zij zoudenuitspraak doen in de moeielijke gevallen en vol gens de uitspraak zonder, de betrokken partijen zich gedragen. Edoch, zoo is niet geschied Zoodra de patronen za- ?en dat de leden-werklieden hun man daat ernstig opnamen, trokken de leden bazen zich ter Jg of weigerden de uit spraak van den Raad aan te nemen. De nieuwe instelling bleek weldra zonder practisph nut. Daar echter het princiep uitstekend is., vraagt de Vooruitstre vende partij dat de scheidsrechterlijke uitspraken van de Werk-en Nijverheids raden kracht van wet krijgen en dat, desnoods, de openbare macht dezelve doe eerbiedigen en toepassen. De wet op de werkrechtersraden moet herzien worden, en de jui idiotie dezer raden moet uitgebreid worden tot alle de categoriën van bedienden en tot de landarbeiders. De rechtspleging, in den tegenwoor- digen tijd eene ironie voor den onver mogende, moet kosteloos zijn opdat de arme op gelijken voet met den rijke zien kunne verweren of als aanklager optreden. Hetjachtrechtdit barbaarsch over blijfsel uit de middeleeuwen, moet her zien worden in het voordeel van den landbouw en met inachtneming van de rechten der landbouwers. De wet van Mei 1892 ter beteugeling van de aanslagen op de vrijheid van den arbeid, moet herzien worden in den zin dat zij zoowel den werkgever als den werkman treft, die zich plichtig maakt aan schennis der vrijheid. Een belangrijk punt van het vooruit strevend program, waarop wij in 't bij zonder de aandacht onzer vrienden pro pagandisten roepen, is de overname en de uitbating door den Staat, de provin ciën en de gemeenten van alle de open bare diensten, ten profijte van het alge meen. Wat gebeurt er nu Dat, behalve een gedeelte der spoorweg-lijnen, de posterijen en telegrafen, den telefoon, meest alle de winstgevende openbare diensten overgeleverd zijn aan particu lieren, wijl de verliesgevende door de openbare besturen uitgebaat worden Ter opbeuring van den handel en ten einde het crediet in 't bereik van eenie der te stellen, vragen wij de oprichting eener Staatsbank ter vervanging van de zoogenaamde Nationale, die enkel ge sticht werd in het belang van den groot handel, de groote industrie en de..... heeren politiekers, op siuecui.en belust. In zake herziening der wetten rege lende hef arbeidskontrakt en de verant woordelijkheid der patronen luidt ons program aMaximum van werkuren en minimum aibeidsloon b) Verbod van nachtwerk voor de vrouwen c) Wekelijksche rustdag 1) Toezicht over de fabrieken werkhuizen, enz., enz. Wat nu de landbouw hervormingen betreft, wij hebben reeds zoo dikwijls over deze punten uitgeweid, dat het voldoende wezen zal dezelve in enkele woorden samen te vatten. Wij verlangen de inrichting door de wet van landbouwcomicen door het al- algemeen-, verplichtend siêmrecht be noemd en samengesteld uit gekozenen van de landeigenaren, de landbouwers en landarbeiders. De regeling door de wet van de landbouwpacht in het be lang van al de betrokken partijen en volgens de wetten der rechtvaardigheid en te dien einde vaststelling van een minimum pachttermijn toelating aan den huurder alle drie jaar de pacht op te zeggen billijke vergoeding aan den uittn-denden landbouwer, enz. Inrichting van een goedkoop land- bouwcredrie'tverspreiding der samen werkende maatschappijen op den bui ten burgerlijke rechtspersoonlijking voor de landbouw gelijk voor de nij ver heidssyndicateii; algemeene veeverze- kering met tusschenkoinst van de open bare besturen, en in het algemeen alle hervormingen welke kunnen bijdra gen om van den landbouwer en den landarbeider vrije burgers te maken tegeuover de landeigenaren en hunnen stoffelijken en zedelijken toestand in de grootste mate te verbeteren, het zij door wettelijke tusschenkomst, het zij door de kracht der ve-reeniging, het zij door de verspreiding van het weten schappelijk onderwijs op den buiten en de toepassing er van op proefvelden. De plaats ontbreekt ons, om al deze punten, zooals 't behooren zou, breed voerig te bespreken. Wij moeten ons bepalen met dezelve slechts terloops aan te raken en onze vrienden aan te sporen dezelve grondig te bestudeeren en in hunne propagaudatochten aan de landbouwers uit te leggen. Zoo zullen zij goed en nuttig werk verrichten ea tevens de belangen van het land en vau de vrijzinnige partij dienen. Oud erwijs. Wij knippen uit Ons Woord, het orgaan dei* Antwerpscua onder#ij zersvereetiiging Dies- terweg enkele belangrijke inlichtingen Reizen. In Frankrijk "enieten de onder wijzers het voo.recht aan halven prijs met het spoor te rijden. Daartoe moeten zij telkens een certificaat banner overheid indienen. De hor- haal le last willende vermijden, hadden zij aan de spoorwegbesturen eene bestendige kaart aangevraagd met 50 °/0 vermindeiing. De/.e aanvraag werd ondersteund door den minister van onderwijs. Het bestuur heeft, jammer genoeg, het ver zoek van de hand gewezen. In België, waar de staat meest al de spoor banen in handen heeft, wo.dt aan geeue bevoor- deeligirig voor onderwijzers en leerlingen ge dacht, In de Kempen. Hoe noodzakelijk de strijd moet aangevangen worden voor eene regelma tige j.iarwcdde-v-erboogiug-, bewijst de volgende tabel MM. Emmers Moll (Kom) 21 ir. 1250 Will ems Moll (Wezel) 22 Ir. 1200 De Backer Moll (Posfe) 32 fr. 1200 Peeters 'Baeleu op de Nete 5 fr. 1200 Verbeele id. 30 fr. 1000 Goeuea Baelen-Halsen 15 fr. 1200 Buy ten Olmen 12 fr. 1200 Van Lomnhel Meerhout 21 fr. 1400 'óürnier Desschei 30 fr. 1500 Verhoert 'Gheel 25 fr. 1350 •Zoo dus dat bekwame en ievervolle ambte- na-.rs, na 15, 20, 30 jaren trouwvolle diensten, nog met een hongerloon betaald worden. Eu wat iu de Kempen bestaat, vindt men hier ook in ons Vlaanderlaud. 't Is Schande !l! 11 Juli. Deze week is het verjaring van den onvergetelijken Gulden Sporenslag. Op 11 Juli 1302 werd op den Groeni- genkouter het grootste pleit onzer ge schiedenis beslist. Daar werd Frankrijks adeldom door Vlnandcreus burgers verpleten onze dier bare taal, zedfen en gebruiken van eenen gewisseu ondergang gered. GrootsCh is die gebeurtenis, want het zelfbestaan van Vlaanderlaud hing er van af. Nieu we zedenschets Ekse van mijne dochters zou geerne de "riool leeren, mijnheer Holman kent gij ie mand die lessen geeft Geen grooten kunste naar, ziet ge, mijne middels laten me dat niet toe, maar een tamelijk goeden muziekant die twee of drie lessen in de week kan geven aan matigen prijs. Ja zegde ik ik ken verscheidene muziekanten die les geven. Ge zoudt mij verplichten indien ge mij soo eenen zenden wildet. Laat zien... zeggen wij maandag. Hier is mijn adres l Dit zeggende, gaf mijnheer Goedaard mij «èa kaartje waarop zijn adres stond M. Goe daard, schilder Berchem (Antwerpen). Een vriend aan 't ander einde der zaad knik te hem toe, en mijnheer Goedaard verliet mij met ëénen handdruk en eene bedanking voor de moeite die ik mij wel voor hem geven wilde. Deze lichtzinnige wijze waarmee de man Wue ?O0 ernstige zaak behandelde was aardig doch mijnheer Goedaard was zelf een aardige ÉQftuk* Zijn lang haar was altijd ongekamd hij droeg eeu ouden lakenschen kleurlooze'n frak, die men aan geenefe bedelaar hadde durven geven een aantal knoppen ontbraken of hin gen los, en de mouwea waren vol verwplekken. Zijn halsboordje mocht vuil of net zijn, aat was om het even maar altijd had hij eenen hals doek van het schreeuwendste kleur aan met de grootste achteloosheid om zijnen hals ge knoopt. Goedaard was kurstschilder, doch te oor- deelen naar zijne neiging voor büiteuspoorig- heden, moest hij tot nu toe niet veel bijval ge vonden hebben. Een man die door kunst c-n kennis boven het gewone p -ü verheven is weet vrij van al deze kleine gebreken te zijn. Ik h td verscheidene zijner schetsen zoo in olie- als in waterverw gezien, die twaalf frank 't stuk hadden kunnen wéard zijn, doch aan dien prijs weinig koopers hadden gevonden. Natuurlijk werd er veel met Goedaard ge lachen. Hij was altijd op het punt eene nieuwe schil derij te beginnen, doch hij voltooide niets. Maar zegde, indien hij zoo dikwijls van wasch- goéd veranderde als van stijl, hij een meer achtensweerdig kunstenaar -zijn zou. Op zeker tijdstip wijdde hij zijne kunst aap fiat schilderen ven vee en noemde zich zelf P*uf-Pot; er-Goedaard ter eer v&a den grooten hóllandschéu Schilder! Dien naam bleef hij houden. In den naam Potter stak er iets dat hem eigen was, en Potter noemde men hem veel meer dan Goedaard. 't Was maar oppervlakkig dat hij mij en ik hom kende. We kenden elkander door somtijds bijeen té zijn in den Cercle Artistiqiie, een kring waar al de kunstenaars der stad Antwer pen deel van maken. Ik was de muziekmeester van de maatschap pij De lustige Signoren. Ik ben niet zonder gebreken wie is er zonder en de jonge gui ten in mijn orkest lachten met mij om lat ik misschien de nauwgezetheid wat al te verre dreef. Doch ik heb liever bespot dan verachtte worden, en onachtzaamheid bij iemand die tot de mannenjaren gekomen is beschouw ik als een voornaam gebreK. Ik liet dus deze jonge gasten lachen, wel wetende t'at zij het niet slecht meenden rnet mij en dan, zij hadden toch ook goede hoedanigha lea zoo tv il als ik. De dienst, dien mij uheer Goedaard van mij verlangde, bncht mij eenig/.ins in verlegen heid, want men hal mij g.-zeid dat hij wedu wenaar was en zeer söhoone dochters had en ik wist dat hij zeer onachtzaam was. Ik had eenige flinke vioolspelersin ir,ijn orkest, doch niet een muntte om goede jirinciepen nit, en ik vreesde de gevolge i indien ik een van die leven lustige jongëlingeu in Goedaards huis brachte» Ik aarzelde nog om eene andere reden. Ik voorzag de mogelijkheid uit mijnen eigen zak het muziekonderwijs van jonkvrouw Goedaard te moeten betalen, want ik wist dat mijnheer Goedaard meer genegen was schulden te ma ken dan schulden te betalen, en.de ouderwijzer mocht mij misschien ver.autwoordelijstellen voor't verlies veroorzaakt op mijne aaubeve- ting. Dus, na alles rijpelijk overwogen te hebben, besloot ik, zelf aan jonkvrouw Goedaard de viool te leeren bespelen. Dat was wel het beste middel om mij alle onaangenaamheden te ver- mijden. Den volgenden maandag trok ik met mijne viool naar BerC em op. Eene meid bracht mij boven in d<® werkvinnel van den schilder. Hier ble-f ik lang genoeg alleen om de bijzon derheden van die plaats aan te stippen. Iladde ik Goenaard niet gekend, ik denk dat ik mij zijn karakter zou kunnen voorstellen hebben door het zicht Vin zijnen werkwinkel alleen. Die plaats was zoo wanordelijk als om het even weike kunstenaar zoo iets hadde kun nen Wenschen. De twee vensters waren behangen met geel-, kleurige calico en groene sergie en derwijze vastgemaakt om het licht te doen vallen naar- volgens 't verlangen van den sc lilder. Een gas brander met reflecteür stond tusschen de vens- steis om het daglicht te vervangen, wanneer menigvuldige bestellingen de® schilder moch ten noodzaken des nachts te werken. Eene spin had er hare net over geweven, een net wa.tr de ■overblijfsels van hare slachtoffers uit den vori- gen herfst nog inhingeu. Te midden den vloer lag een stuk tapijt. La ter vernam ik van Potter dat het een turksch tapijt uit het werkbuis van eenen vermaarden schilder was. Het scheen oud genoeg te zijn oui uit de ark van jtëuë te kunnen komen. Daar stond ook een groote schilderezel meteen toe stel om het doek zes voet hoog te doen rijzen en een andere voor het gewone gebruik. Een derde, met eenen witten regenscherm om des zomers in het veld te schilderen,stond in eenen (Wordt voortgezet. -r«.wrf=«"Tr>5ii"HT* hoek. j

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1