E Stadsnieuws. b Vooruitgang door 't Werk, kunstenaars en grappenmakers van alle gehalte, kortom al die mannelijke maar vooral vrouwelijke artisten van chez nous en elders, welke door hunne toe ren en vermakelijkheden van fin de siècle de ziekelijke en verwijfde nieuws gierigheid van de zoo gezegde grand monde van Brussel en de provincie moe ten voldoen. Die artisten zullen de 1500 fr. van M. Liénart opstrijken, want het paard Trazegnies heeft gewonnen. En onze schamele armen, die niets durven vragen En onze werkloozen En onze noodlijdenden Die mogen tandenknarsen en wachten tot dat de hongerkrampen hun tot dief stal, ontucht of misdaad leiden. N. B. Er is verleden vrijdag morgend in de Koopwarenstatie een werkman bijna armen en beenen afgereden na ijselijke pijnen uitgestaan te hebben, is hij rond den middag overleden, latende 7 minderjarige kinderen en eene vrouw in zwangeren toestand achter. Welke schrikkelijke slag voor al die ongelukkigen !!1 Zal hier de eene of andere rijkaard een paar duizend franken laten vallen om dit zwaar beproefd gezin., die wedu we en weezen, van eene ellendige toe komst te redden Welke comédie I Volgens het nieuw reglement van de Katho lieke Vereeniging rullen er in al de gemeenten door de kiezers afgevaardigden benoemd wor den in verhouding van 1 of 200 inwoners. Een dorp van 1000 zielen zal dus recht heb ben op 5, Aalst op 135 afgevaardigden. Deze afgevaardigden zullen zich dan in algemeene vergadering ten getalle van ongeveer 800 te Aalst rereenigen om de definitieve kandidaten aan te duiden. Wij vragen het eens aan alle rechtzinnige lieden of het mogelijk is nog meer en beter met het nieuwe kiezerskorps den aap te houden.. Wie die afgevaardigde i zullen zijn, valt niet te betwijfelen de vriendjes op voorhand aan geduid, die voor zich zei ven of voor hunne fa milie er belang bij hebben, dat alles bliive zoo als het is. Wat de belangen van de overgroote meer derheid van het kiezerskorps aangaat, die zul len wei, zoo als altijd, vergoten blijven im mers de gekozenen hebben maar alleenlijk goed te staan met de afgevaardigden en niet met het wezenlijke kiezerskorps, dat eventwel het talrijkste is. Het Land van Aalst beet dat met veel waaiheid komediespel en scamottcering Een aanslag tegen de weerdigheid en de vrijheid der kiezers, een ware onrechiveerdigheid Hl In het arrondissement Dendermonde heeft men beter de vrij heid en de waardigheid van den kiezer begrepen. Daar beeft men aan 100 kiezers het recht gelaten van eenen kandidaat voor den algemeenen Poll voor te stellen. Hier zullen de kliekjesmannen dat wel in familie afschotelen en zich eens het buiksken rond lachen omdat de nieuwe kiezers zich toch zoofiju met den neus laien leiden. Hooren wij niet reeds overal uitroepen dat M. Verbrugghe's opvolger al gevonden en aan geduid is. Wie heeft dezeu heer tot kandidaat uitgeroe- ien Zijn dat de afgevaardigden I3 dat iet kiezerskorps Of is dat de kliek En moest er nu eens een nieuwe kandidaat, een man van kennis en ondervinding door tal rijke kiezers, vooruitgezet worden, zou M. de Baron zich dan terugtrekken Uit dit laatste blijkt nog eens dat men de nieuwe kiezers wil leiden zoo als men de cijns- kiezers 60 jaren gemend heeft, namelijk als kiesvee. Wat is de strekking van de officieele pers, 't is te zeggen van Denderbode, Standaard en O, die de kandidaturen van de aftredende Kamerleden, HH. Woeste, Van Wambeke en De Saede- leer, met den versch gebakken M. L. Bethune, de nieuwe kandidaat, welken gij reeds hebt aanbevolen en nog zult moeten voorstaan als aanhangers van het protectionisme uitroepen, als voor- staanders van al wat de suikerij, het brood, de boter, kortom de voeding van uwe werkbroeders belasten moet Is het waarheid of is het leugen dat de heeren, wier kandidatuur gij vooruit- zet inkoomrechten wilien op al wat den arbeider verbruiken moet Ja, niet waar, DUIZENDMAAL JA daar kunt ge geen woord, geen letter •van loochenen, want dat staat zwart op wit gedrukt iu al de bladen voornoemd. Zoo lezen wij, onder andere, in De Denderbode van 8 Juli 1894 Wij zijn verzekerd dat de llegeering in November op nieuw de Besohermrechten zal voor- stellen, op voorwaarde dat de Kiezers overal katholieke mannen verkiezen die de landbouwbelangen (lees de renten van kasteelheer en eigenaar N. V. D. R. u ter Volkskamer zullen voorstaan. Dat is dus heel klaar en duidelijk de beschermrechten zullen er komen. Zal, wanneer die beschermvogels met nog andere van hunne soort zullen gekozen zijn en iu de toekomstige Ka mer de wezenlijke belasting op de gra nen stemmen zullen met nog eene ge- heele reeks van andere belastingen er bij zal dan de arme werkman niet eenen, twee en drij boterhammen moe ten minder eten, hij niet alleen-, maar zijne vrouw en kinders er bij, die nu nog hunnen buik niet moeren voldaaD eten Zullen de suikerij en de boter niet duurder worden Zal het lot van den armen wroeter, reeds ellendig genoeg nog niet veel verslechten De loonen zullen door die inkomende ïechten van geenen centiem verhoogen-, maar het leger der hongerlijders zal er door vergrooten, de algemeene ellende er door vermeet deren Welnu, wij vragen het u eens hebt gij als werkman het recht aldus uwe werkbroeders te misleiden Hebt gij het recht ze eene politiek te doen volgen, waardoor ze hun eigen ongeluk moeten bewerken Hebt gij het recht hun den strop aan den hals 1e doen Dat gij er anti-socialisten en anti liberalen van maakt, dat begrijpen wij, maar dat gij werklieden doet stemmen voor personen die besloten hebben dat werkvolk uittehongerendat is bedrog en verraad plegen tegenover de arbeidende klas, dat is zijne werkbroeders verkoo- pen. Hier is geen middenweg mogelijk of wel zullen uwe kandidaten zich voor den vrijhandel en de afschaffing van alle inkoomrechten verklaren, of wel zult gij en uwe werkvrienden die boterham belasters uit al uwe krachten bestrijden. Ken Werkman M, Ach. De Stobbeleir onzer stad heeft in de klas van ffiekening welke hij ter Akademie van Gent volgt, ren eersten prijs behaald. Proficiat Achilles De Heeren H. Leclercq, O. Moens en P. Callebaut zijn deze week, de twee eerste tot rechter, de laatste tot bijge voegd rechter., bij onze Handelsrecht bank verkozen. Heden Zondag groote wielrijderskoers van Brussel op Nieuwpoort. Er is een bureel van bestatiging Au Comte d Lgmont. "Men verwacht de eerste-aankomsten rond 9 ure. Schoolnieuws. Wij vernemen met genoegen dat de heer Ju lius Vermeuwe, oud-leerling onzer middelbare school en thans van het Gentscb Atheneum, met de GROOTSTE ONDERSCHEIDING zijn exaam komt af te leggen om bij de hoog'e- ooi van Gent den leergang van geneeskunde te volgen. Onze hartelijke gelukwenschen DE WERKMANSKRING TE ANTWERPEN. Den 2 Juli 's morgens ten 6 ure 5 minuten iet onze trein zijn schril gefluit hooren eu 600 leden van den Werkmanskring togen op reis naar Antwerpen onder luid gejubel en klaroe- nengeschal. De warmte van den eersten Kermisdag heeft geenen schadelijken invloed gehad op den ge zondheidstoestand der reisgezellen, want ze zien er allen frisch uit-, hoogstens twee, drie uitzouderingen maar bah zonder uitzonde ringen werden de regels nutteloos en de afge matte makkers, die daar nevens 't venstertje in den hoek liggen te dommelen zullen weldra al hunne vermoeidheid voor éénen dag iu den train achterlaten. Doch wat beteekent dit horten en schokken We zijn nog maar half weg en de trein houdt zoo plotseling stil, dat we met de hoofden tegen elkander salueeren, ('k heb er neg eene buil van) en niets anders meenen of we zijn gederailleerd. Ieder verlaat den trein om te vernemen wat er gaande is, gelukkiglijk zijn «e nog allen springlevend, ik zeg gelukkiglijk waut waren hier eenige van die leelijke geuzen naar den dieperik gegaan, de godv. ucht ge gazetjes UJden voorwaar geschreeuwd Eene straf des hemels I de vinger Gods Er Eene ketting tusschen twee wagens is gobro- en. Tliei en daar wordt over dit onvrijwillig oponthoud gesakkerd wie weet staan we hier geen halven dag Maar neen, de averij is gauw hersteld, de klaroenen blazen den optocht, de machinist overschreeuwt ze allen en na een halt van omtrent 15 minuten zijn we weer od weg. Als een klein leger stappen onze manschap pen te Antwerpeu af. Aan de statie wachten ons de afgevaardigden der machtige Antwerp- sche Maatschappij Help u zelve, de heeren Kooyman Allons, Vermeulen August, Sueyers, De Keuster Jan, Tillez Frans, Van Velthoven Ad. Chuwaert Michel, Kinnie Felix en Pa- scü iel Laurent,die ons tot leidsmannen zullen verstrekken. Gauw is de kennis gemaakt, onder mannen van ouzen aard worden de plichtple gingen op den achtergrond geschoven de hoofdzaak is bereidwilligheid en broederlijk De klaroenen geven het teeken tot het ver trek en kwaart voor.acht ureu komen we aan in den prachtigea .Dierentuin. Tot tien uren voormiddag bleven we iu den tuin. We konden onze oogeu niet genoeg verzaden aan al het schoone en het wondere dat daar te zien is. In twee uren kan men niet alles zien, het is slechts e*?n loopje dat men neemt tusschen bloemen, boomeu, fonteinen, stallingen en kooien, waar- tusschea duizende vogels, slangen, tijgers leeu wen, paarden, olifanten, apen, vledermuizen enz., de aandacht trekken, slechts eenen vluchtigen blik van ons opvangen we moeten immers verder. Tot praten haddeu me geen tijd over en't verwonderde mij grootelijks, mijn vriend J.... in drukke conversatie te vinden met een langoorige kruisvaarder. Hij heeft me verteld dat Anus uieuws vroeg over zijne Aaistersche spitsbroeders u't de menagerie van Clown Eeman dia beginnen te vreezen dat hun rijk ten einde loopt. Vriend. J.... bood den langoor een snuifje aan, dat deze beleefd wei gerde. Het spreekt als een beiaard, dat we ook het panorama in den Tuin gingen zien. De slag van YVünh is zeer knap geschilderd, maar 't wordt tijd eens het stof uit de broek der neer liggende soldaten te kloppen, hier en daar zou men ook de lucht eens dienen in 't nieuw te wasscheu, de oude vlammen der brandende huizen wat aan te blazen. Niettegenstaande, die opmerkingen beken ik gaarne, dat de in druk van het eerste zicht zeer diep treft en het panorama een bezoek overwaardig is. Daar hebben de werklieden kunnen zien boe, op het bevel Mobilirt 1 van een enkel man, meD hun ne zonen slacht als dieren, dat alles om de pruik van Hans Dampf zegt de Duitscher Zschockke in een zijner pittige werken. Ten 10 ureu blazen de klaroenen de marsch en we trekken op naar de dokken. Hier wijk ik met de heeren Kooyman en Vermeulen links Open brief aan M. Alexander Van de Velde, leider der Anti-socialisten van Aalst. Mijnheer, Het is niet te betwisten dat gij, als voorname leider, eenen overwegenden rol speelt in den zoo gezegden groep van de anti-socialisten van Aalst. De uitslagen van verschillende kie zingen welke er hebben plaats gegre pen, de taak dien gij bij sommige open bare betoogingen hebt vervuld, de po litieke voordrachten, hier en elders door u gehouden, zijn onomstootbare bewijzen dat gij u offert of dat men u gebruikt om een deel der werklie den de richting te doen volgen die gij denkt of uwe bazen meenen de beste te zijn. Als burger is dat uwe zaak, en daar zijtge volkomen vrij in, maar als werk man, die werkbroeders raad geeft, den weg wijst en meesleurt, is het aan ons, loonslaven zoo als gij, af te vragen, of gij ons het goede spoor wijst Wanneer men deze week aan een ka tholiek zegde De Vischhalle van Brus sel is afgebrand, antwoordde hij heel kalm Jammer dat het de Kemel van de Werf niet is 1 Wat is de politieke toestand van ons arrondissement Vrijdag morgend bemerkte men dat er in het Kapelleken van Meuleschette brand was ontstaan. Hoe onze 0. L. V. dat laten gebeuren heeft kan niemand verstaan, want zonder de spoedige tus- schenkomst van den kapelmeester en zijne dochter ware geheel den inboedel om zeep geweest. Nu bepaalt zich de schade bij een houten kroonkandelaar eu een paar stoelen. Wij vragen een paar decoraties voor de moedige redders van O. L. V. van Meuleschette. N. B. A propos, er wordt daar langs dien kant eene nieuwe kapel voor O. L. V. gebouwd, weer een nieuw meester stuk van den genialen plannenf rekker, die Aalst al met zooveel juweeltjes van bouwkunde versierd heeft Als hij aan het 25e is vragen wij het kruis der grroote Karot voor hem!!! af, daar fladdert aan het huis van den heer Verheyen algemeene sebretaris van Help zelve n de nationale driekleur en de wimpel der Maatschappijwat verder wenschen we Mev. Kooyman (een lief figuurtje) den goeden dag, drinken een lekker glaaBje bier en spoe den ons weer voort. We stappen het Oostersch huis voorbij, waarvan de puinen nog op verre na niet zijn weggeruimd en komen nog voor het gros van hét le-er aan de stoomboot Waas land vau de Red Star Line. In de verte rechts zien we het Amerikaansch Oorlogschip liggen, gausch wit geschilderd links blauwt het Vlaamseh 'Hoofd als 't ware uit het water op. Eenige minuten wandelen wij tusschen de duizenden, balen, kisten, tonnen, vaten, zakken rond, acht nemende door dé ontelbare lossers en natiewagens niet overhoop te worden geloopen. Wanneer we allen aan wezig zijn stappen we de boot op, en wandélen hem eens rond, en zien al wat er kan van ge zien worden. Men is juist graan en katoen aan 't lossen eu kolen aan 't laden. Die groote boot verwi kt de bewondering van al de reizigers hoe is 't mogelijk, hoor ik ér velen zeggen, dat zulks door meuschen vervaardigd wordt, en allies zoo net, zoo rein en zoo wel onderhouden. Nu marscheeren we de dokken langs het nieuw loodshuis voorbij, het terras over hi hut Steen door. Op het wandelterras is het afgrij selijk warm, ondanks het koeltje dat er blaast en ik voel geen lust om er laag te vertoeven, 't zij om de bedrij vig.ïeid beneden ons gade te slaan, 't zij om de waterkranen te zien werken, t zij om de landschappen van de over zijde te bewonderen. De thermometer wijst 28* in de schaduw, er wordt mét dén reusdoek ge waaid en herwaaid dat het een aard heeft, nie mand voelt lust om naar St. Anneken over to varen eu de stoet heeft reeds een lange nasleep van afgematte, kuchende en klagende voetgan gers, die de hitte verwenschen en naar een poosje rust verlangen. Op de groote Markt bewonderen wij het Stadhuis en de prachtige gebeeldhouwde groep Antigoon overwonnen. We pakken een ferme pot in De Vos n lokaal der Maat schappij Help zelve of daar rechtover in heft Beiersch Huis. De Maatschappij Help u zelve heeft een nieuw lokaal gekocht voor 46000 fr-. Over twe<\, drie maanden zullen de hersteK lingswerken gedaan zijn en zal de inhuldiging pluats hebben. Wij hopen, dat feestje met een groot getal onzer leden bij te wonen. Na eenige minuten rust, is 't weer en avafct marsch recht naar 't Hotel. In 't voorbijgaan bewonderen wij de O. L. K. en het gesmede meesterstuk van Kwinten Metsys. We zijn recht in onzen schik, de beenen onder de tafel te hebben en de dampende lekkere soep voot- ons in drie tempos is ze veroberd en ik mag tt verzekren dat menigeen nog een bordje vraagt en bekomt en met wellust geniet omdat het toch zoo goed is. Ossenharst en lalfvleesch, aardappelen en groenten alles is op zijn best verzorgd. Kloek aan, heeren, zegt de heer De Back toen reeds de meesten onzer den buik vol hebben grijpt maar toe er is nog genoeg voor vijftig man. En gelijk het in den GoUden Leeuw was zoo was het in de overige hotels Hotel du Commerce, Hctel de la Couronne, a la Vuedti Palais, Hotel du Midi-, Het Schut tershof en het Hotel du Tigre. Iu dit laatste gasthof nochtans liet de bereiding der spijzen iets te wenschen. Op de hoeveelheid was niets af te dingen. De heer De Brtille (na een snuifje te hebben genomen) bedankt in eene hartelijke rede onze geleiders de heeren Kooyman en Vermeulen herinnerde ons aan al de pracht, die we reeds hadden gezien en aan de bedrijvigheid der dokken. Hij schandvlekte degenen, die door het invoeren der rechten op "de graro&n de werklieden in 't algemeen en de stad Antwer* pen in 't bijzonder in hunne belangen willen krenken hij toonde aan hoe gul we reeds drie malen in Antwerpen werden onthaald, hoezeer het stadsbestuur zich onzer heeft aangetrokken en hoe bereidwillig de heeren Voorzitter en Bestuurleden van Help u zelve zich ten onzen dienste hebben gesteld, om ons in het regelen der reis behulpzaam te zijn zeker zijn zij niet vreemd gebleven aan het toekennen der 572 vrijkaarten, welke wij van den heer, graaf d'Ursel voor de Wereldtentoonstelling hebben bekomen. Ten slotte stelt de heer De Brulle eenen heildronk in op den Burgemeester van Antwerpen, den heer Jan Van Ryswyek, op den bloei der Maatschappij Help u zelve, en den voorspoed onzer leidsmannen. Levé Jan Van Ryswyek I Leve Antwerpen I Leve Help u zelve. De heer Kooyman bedankt de leden Voor uitgang door U Werk en vooral den heer De Brulle voor den lof aan hem enHelpu zelve n toegezwaaid en drinkt op den bloei van Vooruitgang door 't Werk. De korte aan spraak vau den heer Kooyman wordt warm toegejuicht. De heer De Brulle bedankt nog de heer De Buck onzeu gastheer voor het puik middag maal, dat hij ons opdiende en verzekert hem dat we zijn, hotel overal warm züllen aanbeve len. (toejuichingen.) Wat de heer De Brulle, namen het Hoofd bestuur deed in Den gouden Leeuw, werd ook gedaau in de andere gasthoven, door de verschillende afgevaardigden van het Bestuur ouzer Maatschappij. Het ware te lang hier (zelfs bondig) verslag te geven der gehouden redevoeringen ik meen overigens dat de rede naars dezelfde punten hebben ontwikkeld, welke de heer De Brulle in zijne aanspraak be handelde. Omstreeks 2 ure namiddag vertrokken we van de Groenplaats naar de Wereldtentoonstel ling, het voornaamste doel onzer reis. 't Is drukkend heet geen wonder dus dat velen zich in rijtuig of met den tam daarheen laten voeren. Op onzen weg zijn het koninklijk Athenaea het Gerechtshof, en de Nationale Bank de voornaamste der merkwaardige ge bouwen, welke wij te aien krijgen. - - vn^vio i was echter geen vmger tusschen anders ware hij verpletterd geweest

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2