y 9de Jaar. 'Mumwjö- Nummer 30 ♦29 Juli 1894. l$i Prijs Per Annoncen16 MA LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr" VOOr dö Stad 1 .Abonnementsprijs4 50 voor den buiten j voorop Maalbur PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. ♦Men abonneert zich op alle postkantoren voorden buiten voor de stad, ten .kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. Nee spe nee rnetu VJ HET ARRONDISSEMENT AALST Reklamen 75 centiemen PC QruKre9e!' Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Voor d'aunoneen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGEJïCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel.' AALST, 28 JULI. Wat de Boer behoeft. Men beweert het geluk der landbou wers te maken met inkomende rechten te stellen op de haver en suikerei, die het niet van doen hebben, op de boter en het meel, die wat anders vragen. Dat is het niet,noch andere bescherm- rechten, welke door de wet aan den landbouwer moeten verzekerd worden. De bescdermrechten, welke zij ook mochten wezen, zal hij zelf betalen als verbruiker, en niemand zal er ten slotte voordeel uit trekken, tenzij eenige zeer groote eigenaars, vermits de rechten op de verbruikingsvoorwerpen oorzaak zijn van eene algemeene verarming, zoo als men in Frankrijk en It alië heeft kun nen vaststellen, alwaar de landbouw, sven smiecht gaat sinds de verhooging der be schermende rechten, en waar de nijver heid en de handel zeer verslappen ten gevolge dier rechten. Wat da wet aan den landbouwer moet bezorgen, is het recht om vrij te planten al wat h t land kan opbrengen van uit zijne natuurlijke voortbrengsels al de kunstmatige voortbrengsels te trekken die zij bevatten, hetzij om dezelve te gebruiken, hetzij om dezelve te ver koopen tot, zijd voordeel. De pachter moet niet beroofd worden van zijne voortbrengsels door fiscale wetten,, wel ke hij onmogelijk kan nakomen. Hetgeen de landhouwer behoeft om ..goed en doelmatig te bquwen, is mest. Op. mest te hebben moet er vee zijn. En om,veeie houden, dienter goedkoop gevoederd te worden. Daarom moet'de landbo.uwer, gedurende de zes maanden van het jaar dat bopivoeder ontbreekt, zijn koren, tarwe haver, beetwortels, volgens uijne behoeften kunnen gebrui ken als voeder. Zulks omdat hij alzoo zijn vee voor iets of niets kaa houden. Inderdaad, indien hij zijn koren ter markt draa t, ontvangt hij 12 frank de 100 kilos. Indien hij het stookt, trekt hij eruit 75 liters alcoholslijm aan 40 graden de 100 kilos, eu zal dit te zui vere alkooi aau 12 frank verkoopen, Nieuwe zedenschets. -Spreek vandaag niet ernstig tot mij dien gij dat doet zal ik weeneu. n Dan was het niet goed haar aan haren plicht te herinneren, en ik was even zoo bereid om toegevend jegens haar te zijn ajs iemand an ders. Om de waarheid te zeggen, ik was geene goede leermeester, want zij had letterlijk mijn hoofd op hol gebracht. Jonkvrouw Goedaard, het is nutteloos dat ik poog u de muziek te leeren. Ik ben eene oude gek, en kan u noch eerbied inboezemen noch aandacht van u eischen het is daarom mijn plicht, aan uwen vader te zeggen, eenen andereu leermeester te zoekeu, eenen die beter is dan ik. Dat had ik moeten zeggen. Maar ik zegde nietsidergeüjks, en sprak liever van mijne mu ziekmaatschappij, of van iets anders, wat jonk vrouw Goedaard beliefde. Mijn geweten had er mij wel toegebracht van mijne plaats van leermeesier hier af te zien. Indi '.ninen mij voor mijne lessen betaald had- de. Maar ik werd niet betaald, Potter Goedaard sprak nooit van betalen zells sprak hij nooit van mij het geld terug te geven dat de viool van zijne dochter mij gekost had. juist den prijs van het korep. 't Voedsel maakt dus zuivere winst uit. En de gron dige bebouwing, welke hij alsdan zal kunnen doen, zal hem 8,000 kilos koren per hectare geven in plaats van 2,000*. Waarom stookt hij niet Omdat de accijnsenvvet, op het papierzeer schoone voordeelen bezorgende aan de landelijke stokerij, zooveel opbrengst vraagt, dat de stoker hetgrootste voor deel heeft uit de gebruikte stof meer dan die opbrengst te trekken, vermits hij op dit overschot geen acoijusrech- detaal. Hij moet derhalve zijn gereed schap volmaken om den laatsteu drupt pel alkohol te winnen en ook de meest alkohol bevattende stoffen gebruiken. Welnu, deze stoffen koopt hij niet meer in het land maar in den vreemde en de overblijfsels der nijverheidsstokerijen kunnen niet meer dienen tot voeding van het vee. Dus dubbel verlies voor den landbou,w. Daarentegen zou de pachter zich te vredenstellen uit zijn beesten voeder de alkoholslijmen te tre.kken, welke de schadelijke deelen uitmaken en vervol gens die slijmen verkoopen aan de uij- verheidsstokerijen, die dezelve zouden verzuivfjren. Men zou dan ophouden hoeveelheden vreemd graan in te voe ren voor de stokerijen, en ook voedsel voor ons vee, ja zelfs vee, ondanks het zoogezegd beschermingsrecht. Daar n\en zou kunnen opwerpen dat de Staat de ontvangst niet mag verlie zen van den alkohol en dat overigens de uitbreiding van alkoholisme te vreezen ware, heeft de heer Vaucamps in den Senaat voorgesteld het eenig radikaal middel te gebruiken, dat de ondervin ding in Zwitserland en elders bewezen heeft goed gevolg te hebben alleen de verzuivering van den alkohol toe te laten aan den Staat, welke ten dien einde de stokerijen zou overnemen of zich met dezelve verstaan. De boer zou zijn stooksel, ffat niet te drinken is, overleveren aan de stokerij om het te zuiveren en de vuile alkohols te verdrijven deze laatste onschadelijk gemaakt, zou kunnen teruggeleverd worden aan den kosten den prijs tot ge bruik der nijverheid de goede welge- zuiverde alkohol, veel onschadelijker dan de thans gebruikte, zou aan den handel overgegeven worden voor de al gemeene verbruiking. En de Stapt zou den verkoopprijs bepalen, hetgeen hem zou toelaten uit den alkohol meer te trekken dan nu hij zou zelf de groote winsten der twee of drie voorname sto kerijen, welke in ons land overblijven, opstrijken, hetgeen den Staat zou toe laten de gehate belastingen op bier, sui ker, tabak, enz. af te schaffen. De Senaat heeft natuurlijk het voorstel van den heer Vaucamps niet in aanmerking genomen Doch de liberalen zullen, in den aanstaanden kiesstrijd, die hervorming aan d_u landbouwer voorstellen en hem bewijzen, dat daaruit meer voordeel te trekken ware dan uit inkomende rechten welke einde re kening slechts kunnen dienen, gelijk honderdmaal bewezen werd, om het volk te verarmen en die den boer geen zier verder zouden helpen. Nat hébben de Woesterikken niet gewildvu zijn er dus de schuld vanzoo er verbonden gesloten worden. Waarom dan kermen en builen over iets, waaraan zij alleen fout'he'bben 111 Klerikale komedie, anders niet. Daarvoor bestond eene gopde reden de man had nooit geld. Hij was buitengewoon vadsig en daarbij zoo opgeblazen en verwaand als een pauw. Johanna eu Cecilia hielden het huishouden recht. Heide waren vlijtige en goede meisjes. Johan na, eenvoudig en begaatd met veel ge. ond ver stand en een bepaald vast karakter Cecilia, openbertig, naïef en zeer bevallig, alhoewel zij geen enkel oogenblik bij hare zuster Grietje kon vergeleken worden. Cecilia was met zekeren Hendrik Jansen ver loofd, en beide maakten een zeer schoon paar uit. Heudiik Jansen was een welgemaakte jonge heer, minzaam en eerlijk, maar niet zoo manhaftig gelijk ik de mannen geerne zie. Zijn baar was zacht en gekruld, en eene enkele kleiue lok viel over zijn voorhoofd. De jongen had iets onnatuurlijk hij kon de letter R niet uitspreken Doch, ik geloof, deze bijzonder heden waren hem aangeboren en niet get ge volg van gemaaktheid. Hendrik was kunstenaar, zeer ervaren in 't schilderen van schoone aangezichten, en won al veel geld met teekeningen te maken voor deksels van suikergoeddoozen doch dit hield hij geheim. Hij gevoelde dat zulk werk bene den de weerdigoei l yan eenen kunstenaar was doen het stelde hem echter in staal om zijne moeder te onderhouden en Cecilia eenen eigeu heerd aan te bieden, hetgeen meer was dau wat Potter Goedaard bad kunnen doen. Hendrik had dus ongelijk de deksels van de suikergoeddoozen to verachten, dehkik. Aan wie de schuld Telkenmale dat er spraak is van een verbond te zien ontstaan tusscheu al de Anti-clericale fractie», dan beginnen de bladeu vau M. Woeste moord en brand over dat monsterver bond te schreeuwen. Zij mogen zich met onafhankelijke» eu werklieden verstaan, maar de gematigde libe ralen mogeu zich niet met de democraten en de socialisten verbinden. Dat ware gruwelijk, ziet ge wel, ja, zelfs Goed bij hen, slecht bij ons aan te prijzen langs den eeuen kant, af te keuren langs den anderen Dat heet men klerikale politiek en daaruit is er voor ons deze les te trekkeu Juist het kou- trarie doen vau hetgeen zij zeggen monster achtig te zijn. Het schoonst van al in deze kwestie ligt hierin wie.is de schuld dat de anti-clerjcalen moeten trachten tot een akkoord te geraken om door den gemeenzameu vijand niet verpletterd te worden Wel M. Woeste en zijne pers zelve. Hadden zij de E. V. niét bestreden dan ware dit stelsel ingevoerd geworden en dan kwam elke partij afzonderlijk met haar programma en hare kandidatenlijst voor het kiezerskorps. Wat Johanna betreft, zij was nog niet ver loofd. Grietje en Cecilia moeten eerst getrouwd zijn eer er iemand naar mij zal omzien, zegde zij. Naar alle waarschijnelijkheid zpu Cecilia de eerste trouwen ik denk dat zij om wide der bekrompene omstandigheden waarin het huis gezin verkeerde haar huwelijk uitstelde. Zij en Johanna hadden met neerstig te werken veel mpeite om de uitgaven van het huishouden te bestrijden. Johauua alleen zijnde, zou moeten schulden maken, en datuitzicat hield de goede Cecillia in hare huwelijksplannen tegen. .Grietje deed mij dit verstaan als wij zekéren namiddag alleen waren. e Onze Cecilia zou moeten trouwen en zij kan trouwen van morgend at, indien zij wilde, zegde zij. Maar zij werkt gelijk eene slatinne en uit alles vooro, Ik deuge tot uiets Dan liep zij boven hare viool halen en begon weder vlijtig te leereii. Zooals Johanna wel zegde, 't was nutteloos voor Grietje eene plaats te zoeken om les op de piano te geven. K Ons Grietje is zoo schoon, dat zij in haar ongeluk zou geraken zegde zij ze'kon het niet gebeteren dat iedereen op haar verlieft. Natuurlijk bestond ook voor Johuiua de mogelijkheid eerlang te trouwen edoch deze mogelijkheid werd zeer weifelend gemaakt door het feit dat Johaiina reeds veel bewon deraars had gehad, maar nooit iemand naar haren zin had gevonden. Ik weet niet wat ik heb zegde zij eens in Wat wil de Werkipan,.? Mat de redelijke, verstandige, maar vrijzin nige werkman wil, dat zijn wijze Wetten ran onmiddellijke toepassing. Hij wil vaartaan be- haudeld worden als mensch en als vrij burger in zijn land hij wil dat men wetten stemme om de vrijheid van den arbeid te doen eerbie digen bij wil dat hij het recht hebbe van zijn werk te leven zonder vernedering hij wil dat bij verzekert zij tegen gevallen van werkloos heid, vau ongelukken en vooral tegen zijne oude dagen, wplke hij kommerloos wil slijten zonder de vernedering te moeten ondergaan de hand te reiken om eene aalmoes hij wil dat de bloedwet der loteruij afgeschaft worde, dat de belastingen en douaanrechten eene geheele verandering ondergaan en dat er liever lasten gelegd worden op het inkomen, dat is op den rijkdom hij wil het monopool van den Staat voor den alcoholhaudel hij wil de Evenredige Vertegenwoordiging iu de besturen, enz., enz. Ziedaar wat de ernstig redeneerende werk man wil ziedaar wat de liberalen willen dat men voor den werkman doe, en ziedaar wat zij zullen verwentlijken, indien zij gekozen wor- Wij doen dus eenen oproep tot alle treffelij ke, werkzame'en ernstige werklieden, opdat zij zich zouden langs de zijde scharen'der libera len, die op hun programma eene reeks hervor mingen hebben ingeschreven ten voordeele v*n boer en werkman, hervormingen, welke zij vast besloten zijn, indien ze gekozen worden, onmiddellijk tot stand te brengen. Wat de liberalen en vooruitstrevers geza- meutlijk willen, dat zijn geene beiiriegelijke beloften of droombeelden, neen dé liberalen en vooruitstrevers willen de daad bij het woord voegen; zij willen onmiddellijke redding voor het volk en voor de landbouwers door wijze wetieu,die aansionds kunnen gestemd, uitge voerd en toegepast worden. 4 Het is beter en wenschelijker in aller belang met vasten stap vooruit te gaan en goed werk te verrichten, uan te snel te loopen en in deu afgrond te ^üimeleu. Werklieden van Aalst, gij die behoort tot den katholieken Werkmanskring of den anti-socialistj- schen Bond en in de toekomende kië- zingen eene macht zult zijn, waarmede er zal af te rekenen zijn A eene vlaag van neerslachtigheid ik doe alles om wel te doen en alles valt verkeerd uit. Ik zal zelfs niemand genoeg kunnen beminnen om zijne vrouw'te worden. Zulke vlagen van neerslachtigheid hadden dikwijls bij het mëisje plaats. De me» so hen z igen haar meest altijd als zij wel gezind was en vroolijk eu dachten dat Joanna Goedaard een liertje zonder zorg was. Ik wist alles beter. Zij verdient ongelukkig te zijn zegden sommige lieden, denkende dat kij lui was e'n ijdel en lichtzinnig. M iar ik denke zoo niet. Ik zeg dat schoone vrouwen meer te bekla- gên dan te benijden zijn en'het'be3te wat een meisje hebben kan, na een goed hert en een on besproken naam, een gewoon, dagelijksch aan gezicht is. Zekeren dag dat Grietje hare partij goed ga leerd had, vroeg ik aan Potter, den volgenden maandag te huis te willen blijven om haar eens te hooren spelen. Hij beloofde het mij en dewijl die maandag een regenachtige dag was, hield hij woord! Wij maakten eenen muzieklessenaar van eenen schilderezel en plaatsten hem te midden de kamer waar Grietje w. uschte te spelen en Potter nam plaats bij de tafel. Grietje was dien dag zeer opgeruimd en ala zij nare plaais voor den muzieklessenaar nam, tintelde haar fri3ch gelaat van bloeiendeu le venslust. (Wordt voortgezet. Mbv.< - i in- MONSTEBACHTIG

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1