Stadsnieuws. Oproep aan alle Vrijzinnigen. Kaatsspel-Houtmarkt. Verschillig Nieuws. Is het waar, dat uwa kleine dagloo- nen u niet genoeg opbrengen om vol doende den kost en den onderhoud aan u en de uwen te verschaften Is het waar dat de afgevaardigden voor wien men u vraagt te kiezen in komende rechteu op de graneode sui- kerij, de boter en andere voedingstoffen zullen vragen Is het waar dat die> drukkende belas tingen u zullen dwingen minder brood, minder boter, minder suikerij, minder eetwaar te gebruiken Is dat alles ..waar, werklieden Ja Ja Ja Ja, het, is waar dat gij u mét uwe ge ringe dagloonen den buik niet moogt of kunt vol eten, noch gij, noch-uwe vrouw, noch uwe kinders Ja, het-is waar, dat de Heeren Woeste, Van Wambeke, De JSaedelee'r en den nieuwen Bethune, voor wien men uwe stemmen afbedelt, inkomende rechten zullen vragen die u nog meer moeten uithongeren !!1 Dat zijn geene uitvindsels, dat zijn geene leugens, maar dat zal en moet ge beuren, als gij u met den neus zult blij ven laten leiden, als gij voortgaat uwen eigen put voort te delven, als gij die uithongeraars niet voor goed naar den weerlicht zendt. Uw strijdkreet moet wezen Weg met al degenen die den kleineu boterham van den armen werkman nog vermin deren willen Weg met al degenen die werken om de renten van eenige groote kasteelheeren en rijke grondeigenaars te vermeerderen Weg met al degenen die het ellendig lot van den zwoeger nog lastiger willen maken Geene belastingen op de eetwaren der armen Weg met de,uithongeraars Een kies/middeltje. M. Woeste, schreeuwen de klerikale bladen, wilde de maandelijksclie vergoeding der mili- tianen van 10 tot30fr. brengen. Weeral char- latanismus van den wereldlijken .Paus, M. Woeste wist wel dat bij deze vermeerdering niet krijgen kon, dat dit onmogelijk was en moest een liberaal kamerlid dit voorstel gedaan hebben men zou hem voor farceur uitgemaakt hebben. Als M. Woeste zoo voor de, militianen is dat hij dan beginne met de afschaffing der loting te vragen, den rijke neven den arme sol daat dan zal den soldatendienst wel beteren gemakkelijker worden. Maar dat zal M. Woeste niet doen. Als M. Woeste toch zoo volksgezind is, dat hij voor de vrouwen van de gehuwde soldaten welke binnen geroepen worden, eene vergoe ding tractate te bekomen die haar en haarge- ziu van den honger bevrijd. Dat vragen wij., en M. Woeste, de farceur, hieeft daar nog niet eens aan gedacht. De cfflcieele Slimmerik. In zijn nummer van donderdag 19 dezer deelt Denderbode een artikel over de tabakbe lasting mede dat .eindigt als volgt Zoo deze wet niet veranderd wordt zal men op de deuren der dabakfabrieken weldra mogen schrijven Door de woel van 1683 werkvolk op straat cn handel dood. Men heeft op de rechtbank van Dendermonde aan den officieele zijne slechte trouw verweten. Men heeft geen ongelijk gehad want hier geeft hij er nogmaals het onomstootbaarste bewijs van. De tabakwet van 1883 is door het ministerie Graux gestemd, dat is waar, ondanks den te genstand van de radikale linkerzijde, en ware het ministerie iu 1-884 kunnen blijven, de HH. Janson en zijne vrienden zouden de-afschaffing dier wet wel verkregen hebben. Maar wie heeft in 1884 uitgeschreeuwd Die belasting is drukkend voor den planter en nog meer voor den bewerker. De accijns- rechten eninkoomrechten moeten weg, geheel de wet moet van kant Hebben Denderbode en al ds klerikale bla den dat-liedje niet gezongen Hebben dat al de kandidaten voor de kiezingen niet beloofd? En 10 jaren zijp ze reeds aan het bewind en ondanks al de schoone beloften en 50 stemmen meerderheid staat de tabakbelasting daar nog, hatelijker en zwaarder dan ooit. En zij hebben over millioeneu boni's geboft en nog meer millioenen in de forten en in den Congo geworpen en planters en bewerkers moeten nog altijd maar die accijns- en inkoom- rechten .en de verbruikers den tabak meer be talen. Denderbode zou dus wel zijn artikel mogen eindigen hebben met deze woorden Door woord verbrekers van 1884 werkvolk op straat en handel dood Wij ontvangen den volgenden brief, dien wij volgaarne een plaatsje in ons blad geven. Heer Opsteller, Zou Dender galm, welke zoo moedig voor de rechten en de belangen van de werkende klas gestreden heeft en nog alle weken strijdt, geen plaatsje willen geven aan het beschrijf van net schoone teest, dat wij .zaturdag gevierd hebben. Zoo als gij gemeld hebt, Heer Uit gever, w as de oude brave Posschier om zjjne werkmansdekoratie naar Brussel gegaan eene welverdiende decoratie voor meer dan 30 jaren trouwe diensten. Hij kwam met den trein van 6 uren af en een onzer Heeren was aan do statie om met open rijtuig den nieuwen che valier naar 't fabriek te brengen, want 't zou hier kermis zijn. Posschier werd bij zijn aankomst ver welkomd, bloemtuilen werden hem aan geboden eu nu naar de Zaat. Wij stonden al op den koer van de fabriek en als den gedekoreerden met zijne bouquets .kwam binnen gere-' den dan klonk het om de ketéls-van de machienen te doen bersten Leve .Posschier I! Vivat Posschier De kuiper moest nu eeuen schoonen •gelukwensch aflezen jammer dat hij wat gepakt was en van tijdfiot tijd soms haperen bleef. ,En nadat we alloc. Posschier hadden proficiat gewenscht/trokken we naar de W° De Grauw om eens lekker te drin ken en te eten, want onze meesters had den eene tonne bier en twee hespen ten beste gegeven en daarbij eene kas lek kere cigaren. Of er bij het ledigen van teiloor en glas geroepen weid Vivat Posschier Lang «leven de Heeren Calle- baut Of we ons vermaakt hebben, tot laat in den nachtals we den gekruisten naar huis hebben gedaan Schooner leest heb ik nooit bij gewoond, en allen mijne werkvrienden zijn van mijn ge dacht. Geloof mij, Mijnheer, als werk volk braai behandeld en goed betaald wordt, dan heeft het achting en dank baarheid voor zijne patroons en vervult het met tevredenheid en iever zijn werk, zoo goed mogelijk. Men van den hoop. Exaam. Nog een De heer Albert Liessens komt met ouderscheiding zijn 4e exaam iu de geneeskunde af te leggen. Oprechte gelukwenschen Wij hebben verleden wéék gemeld, dat de heer A. Ballinckx met groote on derscheiding zijn laatste exaam als ge neesheer kwam ,te ondergaan het was beter 't was met de grootste onderschei ding.. Welke zoete kindervreugd moet het voor dien ievervollen werker niet geweest zijn zulken schoonen en eer vollen uitslag aan zijne ouders te kun nen mededeelen En welk zalig oogenblik voor -dien vader en die moeder, welke tot de kleine burgersklas behooren, en zich de zwaar ste opofferingen getroost hebben, om hun zoon de middelen te verschaffen zich tot die hoogte te verheffen Het bewijst nogmaals dat men 'het met wilskracht en werkzaamheid dik wijls ver brengen kan. De-eerbewijzen en gelukweusehen, den nieuwen genees heer te beurt gevallen, wezen eene zoete belooning voor zijne schitterende stu diën en eene bron van waar geluk voor zijne ouders. Vraag en antwoord. Weet gij wat verschil er tusschen onze -politieagenten is Dat de eene den hond van den -Com missaris wascht en -d'andere den heer Burgemeester naar de Zwemkom ver gezelt om hem bij het baden een bandje jtoe te steken. Maandag stond de BaJboogmaafschap- pij Sl Servatius (Tivoli) met muziek aan de statie. Wat was er nu weer al ge beurd 't Was om een harer leden, den heer Joseph Van Belle, plechtig te ontvan gen, welke naar Brussel zijne 6e decora tie voor daden van moed en zelfopoffe ring gaan halen was. Bravo 1 Vriend Joseph, wij wenschen u hartelijk geluk en brengen hulde aan de sociëteit van Tivoli voor de schoone eer u toege bracht. De welkomgroeten waren hartelijk en diep gemeend,en de ruiker u geschonken was, uiterst prachtig wat beter is, 't was wel verdiend en daarom heeft men goed .gefeest. Verleden maandag had er in 'het nieuw lokaal der St. Sebastiaansgilde So eerste prijsschieting plaats. De vreemde schutters werden met het muziek der Oude Garde aan de Statie afgehaald en zoo naar den - Jager geleid. Onder de schieting werden er eenige vroolijke stukjes gespeeld hetgeen aan de feest aangenaam li ei d en vermaak bijbracht. De hoofdvogel werd door eeuen schutter v-an .Ternath neergehaald {Medegedeeld.) Aquarellen. V. Victorien Van de Weghe. JEfcrie fwisselin g- Wij hebben van M. Maurice De Wolf (Ie volgende briefwisseling tot iulassching ontvan gen Monsieur le {Rédacteur du Dendergabn Alost. Vous po3ez dans votre N° du 22 Juillet der nier une qu stion irouique a propos de ma démission de la société de I'Harmonie comme je n'ai pas ['habitude de cacber la lumière sous !e boissean je wais rétablir les l'aits dans leur simple réalité ma démission m'a été envoyée par la .commission de la société. Ci joint cette pièce de style aussi libreque dis- tingué Alost 11 Juillet 1894. Monsieur, Après les faits ignobles et scandaleux qui -out été commis au jardin de l'harmonie le Mardi 3 Juillet dernier par des personnes que vous connaissez et qui y ont été introduiies ■sous vos auspices, il nous est impossible de ne pas faire usage des droits que le réglement argauique de la sociéré nous impose et ce dans l'intérêt et la dignilé des sociétaires. En conséquence nous devons a regret vous unnoncer que vous eessez de faire „partie de la société. Agréez, Monsieur, l'assurance de notre par- i'.tite considération. Pour la commission PT Le Secrétaire., Le Président, (Signé) Ach. Ef.man. (Signés) Van Wambeke 'Les Membres M. De Mette. Fl. Van de Maele. P. De Coninck. Louis Semey. Sans être ëtonné de la méchanceté en elle mêmej'ai été surpris de la faqon maladroite dont on s'y est pris et j'ai fait connaitre au président mon appreciation par la lettre sui- vante Alost 13 Juillet 1894. Monsieur Van Wambeke, Je ne sais ce qui doit m'étonnei le p'us en recevant le factum impertinent signé par les membres de votre commission de I'Harmonie si e'est le manque de connnissance qu'ils ont d'eax-mêmes ou de leurs collègues, ou l'igno- rance profoude qu'ils ont des tormes et des choses. Je vousferai remarquer simplement que le prétexte allégué dans cette lettre est stupide personne n'est entréesons mes auspices com me je ne suis entré sous les auspices de per sonne j'étais la simplement dans un bal public a entrée payante donné par une société a un public quelconque et ou la diguité de« sociétaires n'a rien a voir du re ste cette fa- meuse dignité ne s'effarouche généralemefiit pas pour si peu elle tient seuleinent a une certaine hypocrisie piobablement organique. On a trouvé une occasion-quasi anonyme de me blamer personnellemen'., me faire ce qu'ils appellent un affront 1 Seulement ce blameporte a faux; il pourrait avoir quelque valeur étaot donné par des gens véritablement intègres et indépendants, qui ne soient paB poussés par une haine quelconque et dont la vie ail été véritablement morale. Les cris effarés du premier hypocrite venu vouïant faire oublier ses propres méfaits, en chargeant les autres, me dégoütent simple ment maisne m'émeuvent pas petits esprits, petites vengeances, contents d'aboyer, ils aboient a celui que le maicre désigne. Quand votre comité se reuuit,pour faits soi- disaiitimmoraux la situation doit être bizarre les membres doivent être comme les augures qui ne pouvaieDt se regarder sans rire.: je me deraande quel peut bieu être celui qui jetie la première pierre Je veux adniettre que ces gens la n'ont ;pu« compris lesans dé la lettre qu'ils m'ont en- voyée maispour vous, lecas n'eSt,pas le même: si des faits ignobles se sont produits dans un jardin ouvert au public, vous. magistrat, en ayant connaissance, devez faire poursuivre:: si au contraire aucun acte immoral n'a été •posé, de quel droit m'en .iqputeriez lvoe» da responsabilité Je ne tiens en aucune fa^on a fairepartie de cette société pour laquelle gónéralement ses propres membres ont fort peu d'estime, mais je u'admets >pas les termes de la lettre du 1.1 c'je reconuais qu'elle a été 'écrite avec une -iucoDseiente méchanceté les brutes in- couscientes sont les plus dangereuses. Si ■satisfaction De m'est pas dounée par votre commission je serai forcéd'agir d'autre fajou et de consniérer les signataires de la pièce comme d'ignobles polissons ce serait la seule chose que l'on puiase qualifier d'ignoble dans cette affaire. Dans l'attente de-vötre réponse je vous sahia, Monsieur, bien sincèrement. Maurice De Wolf.. Cette lettre estrestée sans reponsen *-qtn tacet consentire videtur. Apres reflexion ils ont done été complét^ment. d,- mon avis, ils ont trouvé avec moi qu'il n'est absolument pas équitable que qm Iques malotrus réunrs en commission s'arrogeur. le droit de ceusurer et d'apprécier, non point les faits, mais en quel que sorte les idéés de quelqu'un qui ne leur demande en aucune faqon ce service. Dans des circonstances analogues je conseil- lerai aussi a cette commission de prendre un penneknecht un peu moins malhabile, plus cor recte dans ses idéés et dans lafa^on de les ex- primer. Je pense vous avoir renseigné complétement sur cette terrible affaire et je vousprie, Mon sieur le Rédacteur, d'agtéei' l'assurance de ma parfaite considération. Maurice De Wolf. Alost'25 Juillet 1894. Maandag 30 Juli 1894, om 9 ure 's avonds zal er .in Den Graaf van JEgmont Groote Markt eene algemeene vergade ring gehouden worden voor al de Vrij zinnigen, om samen eenen strijdersbond te stichten tot verdediging van onze Belangen, ons Recht en onze Vrijheid «•Programme du Concert Zondag 29 Juli 1894. Om 10 uren. Cam. Podevyn tegen L. De Cock A&ltó. Om 2 1/2 uren. P. Oolpaert tegen F1- Ceessens, Aalst. Om 3 1/2 uren. J. B. De Duyn Eddeghem tegen Willen V«n Bogaert Erembodegem. Na het spel loting voor de 2' Ronde. Te Haeltert zijn's nachts kwaaddoeners m den hof gedrongen van den statieoverste. De booswichten hebben een bed erwten verwoest en veel pataten nitgetrokken die zij ten gronde hebben laten liggen er is dus geen gedacht van diefte maar wel kwaadwilligheid. Spijtig dat die mannen niet gekend zijn. Tusschen Gontrode en Moortzele is zondag een man door den trein verpletterd. Zekere Frans C..., te Appelterre, heeft zich zes messtekeu toegebracht. De man was sinds langen tijd ziekelijk en 'tis daarom als mede om den last zijns huishoudens, dat hij di» wanhopige daad bedreven heeft. A* Onzichtbaar daalt de scheenuing oyer 't gele koren, En hoog in 't diepe zwerk maakt de eerste star zich bloot Het gulden- torenhaantje is in een doom verloren, De grijze kim verzwindt in 't laatste wolkenrood. Het windje kreunt en klaagt langs de begroende voren, Omdat het zongeglim verdwijnt ten westersöboot Geen vogel liedjes meer, maar uit des kerkjes toren, Klinkt zoet het Angelus dat elk ter bede noodt. Een drollig koppel dwaalt langs halfverdoken wegen Een oude dronken vent, een meid, van twintig jaar O. God der min, wie bracht die schepsels bij elkaar Hij spreekt van geld en goed, dat alle macht verovert, Eu zij zij voelt beur hart van weelde heengeiooverd... Alleen een kikker kwaakt ginds uit 't moeras hun tegen. donné le Dimanehe 29 Juillet 1894, a 11 1/2 heure du matin, sur la Grand' Place d'Alost par la ianlare de la 1™ Compagnie de l'Ecole des Pupilles de 'r Armé# sous la direction de M. Vanderlisdsn. 1. Le Départ, Marche. Iiudovic. 2. Le CaiiEonuier, Pot-Pourri. Vanderiinden. 3. Limfa, Ploka-Mazurka. Cirillo. 4. La Belle VillageoiBe, Valse. Kessel. 5. Le Bia Bouquet, Air de Namur. Van Haye.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2