concert! Stadsnieuws. Liberale Burgerskring. Kaatsspel-Houtmarkt. Vorschillig Nieuws. Kiesixieuws. Wij deelen aan onze lezers den volgen den oproep mede, door de katholieke van Geeraardsbergen aan hunne kiezers gezonden Aan do katholieke kiezers van Geeraardsborgen. Mijnheer Verbruggen, volksverte genwoordiger voor het arrondissement Aalst, zal in October aanstaande de ver nieuwing van zijn mandaat niet vragen. Een nieuwe vólksvertegenwoordiger moet dus zeker gekozen worden Het moet een inwoner van het kanton Georaardsbergen zijn. Onze stad is, in bevolking, de tweede van het Arrondissement. 't Is eene stad van grooten handel en nii verheid. Stad en Kanton zijn, mag men zeggen, de zetel van de nijverheid van den tabak en van de fosfoorstekken. Zij hebben eigene belangen, die in de kamer hun eigen verdediger ver dienen. En nogthans, dewijl andere dee len van het arrondissement Aalst, hun eigen senatoor of volksvertegenwoordi ger bezitten, zijn wij sedert drij-en- dertig jaren van alle eigene vertegen woordiging beroofd. Dat is onrecbtveerdig. Wij moeten ons recht doen gelden. Daarom verzoeken wij UEd. te willen vergaderen. Zondag aanstaande 29 July om 5 1/2 ure 's avonds in de Katholieke kring op de markt ten einde. 1. De middelen te beramen om eenen volksvertegenwoordiger onzer stad of kanton te doen aannemen. 2. Onzen kandidaat uit te roepen. (Vincent Dierickx-Van Branteghem) is opnieuw tot kandidaat uitgeroepen. De Voorzitters der Wijken D. De l'Arbre..D. Pieraert. Alex. Bruy- neel. L, Bert. Uit voorgaande blijkt dat de katho lieken van Geeraards bergen vast beslo ten zijn hun aandeel in de vertegenwoor diging van ons arrondissement te eischen en dat hun kandidaat reeds aangeduid is, met welken zij op de algemeene lijst of gansch alleen zullen strijden. Tot nu toe weten wij maar van eene plaats, welke er ledig komt, namelijk die van M. Verbruggon. Iedereen weet hier te Aalst dat M. L. Bethune er op uit en aangeduid is om dien zetel te gaan innemen. Wij zijn nu eens benieuwd of, vóór den eisch van Geeraardsbergen, de kan didaat van Aalst zich zal terugtrekken De groote clericale Raad is ^Donderdag bijeen geweest wij hopen wel dat Den- derbode ons daarover zal inlichten. Of zouden soms de délégués daarover beslissen N. B. Gaan de katholieke en anti socialistische wefklieden ook een kan didaat hebben, of zijn 't maar polichi nellen derpastoor Bruneau welke als dief, schriftvervalscher, brandstichter en moor denaar tot de doodstraf is veroordeeld en wieus hoofd binnen kort onder het mes vallen zal. Een onderpastoor op het schavot, is nog thans de moeite weerd om over te scbrii ven. Maar Denderbode zal zich wel dooc zwijgen. Wij durven spreken, dat is he verschil. Deze nieuwe politieke maatschappi is verleden maandag voor goed gesticht geworden. Meer dan honderd vrijzinnige burgers, den eersten oproep van het voorloopig Bestuur beantwoordende, hebben de vergadering bijgewoond en aich als lid laten opschrij ven Uit de besprekingen is het gebleken dat de nieuwe Kring voor hoofddoel zal hebben de liberale politiek onder de Aalstersche Vrijzinnige Burgerij te doen herleven. Nevens den Vrijzinnigen Werkmanskring, welke reeds zoo vele diensten aan de liberale partij bewezen heeft en zoo ijverig werktonTonder de werkersbevolking de vrijzinnige ge dachten te verspreiden, zal er dus een werkzame Kring optreden, welke voor taak zal hebben liberale propaganda onder de burgerij-te maken. Wermanskring en Burgerskring zul len bijgevolg twee inrichtingen zijn, strijdende voor dezelfde zaak, streven de om hetzelfde doel, maar op twee verschillende gebieden. De Dendergahn, welke steeds voor den zege der vrijzinnige beginselen gestre den heeft, kan de geboorte van dezen nieuwen politieken kring, welk het ingeslapen liberalisme der burgers moet wakker schudden, niet anders dan goed heil toeroepen. Wij hebben het meermalen gezegd en bevestigen het hier nogmaals het kle rikaal bestuur, zoo als het nu met zijne konkelfoezerijon van de kliek bestaat, is dood eu versleten de misnoegdheid.is overgroot en nieuwe mannen moeten een geheel ander bestuur in de stadsza- ken invoeren. Het nieuwe kiesstelsel dat hier 8000 stemmen zal uitbrengen, eischt die ver andering dringend. Om tot dien uitslag te geraken wordt er niets anders gevraagd dan eendracht, werkzaamheid en goeden wil. Wij gelooven dat alle vrijzinnigen, tot welke-tinten zij ook behooren, hier om hunne bijtredi:ig of medewerking niet zullen weigeren-; als de politieke plicht spreekt gehoorzaamt min De herleving onzer partij, en wat be ter is, toekomende kieszegepralen han gen er van af.!!! Kieskronijk. Ath. De katholieke kandidaten zullen zijn voor den Senaat Graaf d'Oultremout, burgemeester van Gondrenies, uittredend lid. Voor de Kamer Graaf de Rouillé, uittredend lid en Leon Cambier, van Ath, of zijn schoon zoon, M. advckaat EmileGorüa. Doornijk. Liberale kandidaten Senaat MM. Bonnet, van Froyennes, uittredend lid en M. De Reine, volksvertegenwoordigerKamer: MM. Bara, Broqueten Carbonelle, uittredende leden en Louis Dubois, go.uwschepen te Tem- pleuve. Aan Dendttrbode. Drie of vier liberale bladen zijn door de rechtbank van-Gent tot eenige inlas- scbingen veroordeeld, omdat zij een lasterend artikel legen zekere klooster lingen hadden geschreven. De officieele vraagt of wij die veroor deeling zullen durven mededeelen Waarom niet, als 't u belieft Wij zijn geheel en al vrij en moeten daarvoor de toelating aan niemand gaan vragen. Wij liggen met geen slot op den mond zoo als onze clericale.confrater. Maar wij vinden het-wonder van Den derbode dat hij ons deze vraag durft stel len, wanneer hij zelf op de onze van over L4 dagen nog niet geantwoord heeft? Wij ook zijn nieuwsgierig, maar de officeeele blijft stom en zal stom blijven over die propere veroordeeling van on- Verleden zondag was het Koningschieting m de Zonnebloem. De Leden zijn den Voorzit ter, M. J. Moyersoen, met muziek aan zijne woonst gaan afhalen en hebben hem stoetsge wijze naar het lokaal geleid. Het weder was overheerlijk en aan gulle vrooiijkheid ontbrak het op dit ftest niet. De kamp was hardnekkig, toen eindelijk de heer Raymond Van der Schueren den vogel naar beneden deed tuimelen. De nieuwe Koning werd met wax-me toejuichingen begroet en waarom niet Een koning van 108 kilos is alle dagen niet te vinden en de Zonnebloem mag over zulken gewichtigen Koning met reden fier zijn, want stout kan ze nu voor den zwaarsten doen. Onnoodig er bij te voegen dat men menigen pot pp de gezondheid van den nieuwen Koning geledigd heeft. Zou Denderbode ons niet willen zeggen met hoeveel stemmen de afgevaaidigden" Zondag laatst in den Tap gekozen werden die dan op hunne beurt op de voorstelling der dc-fiuitieve kandidaten zullen mogen staan zien Zou hij er ook niet willen bijvoegen boe de meetingen te Mijlbeke zijn afgeloopen, waar men nochtans zoo zeker was eenen grooten volkstoeloop te hebben Of zou Mijlbeke op 't punt zijn kazak te kee- ren zooals sommige heeren uit de stad dit vroeger deden Woensdag nacht, rond 1 ure, wanneer een heer onzer stad huiswaarts keerde, is hij door twee deugenieten aan de iugangpoort der Pupillenschool aangevallen gewoi-den. De eene vroeg hem het uur, de andere eischte geld. Daar M. C. niet oogenblikkelijk hierin toestemde werd hij erg mishandeld. Een der slagen, op het hoofd toegebracht, zou doodelijk kunnen zijn hebben, ware hij een weinig lager gegeven geworden. Zware ver moedens wegen op een paar schelmen. In alle geval vragen wij ons wat er van Aalst gewor den gaat als vreedzame burgers zoo maar in eene der drukste straten aangevallen wor den Onze politiemannen hebben ander katjes ta geeselen dan de openbare veiligheid te verze keren. M. Amand vergezeld van een politiebediende oopt de herbergen der Koolstraat af om aan te kondigen dat er met de inhuldiging der nieuwe Kapel van Meuleschette zal geleest worden en er toelating gegeven wordt om bal en dans partij te houden. Meent misschien M. Amand dat men aldaar reeds vergeten is dat de stad de toelating tot dansen geweigerd heeft, tijdens de laatste wijkkermissen. Wat verandering er toch alte- maal komt sinds het werkvolk kiesrecht beko men heelt De bewoners dor Koolstraat zijn lang genoeg miskend en verstoot n geworden 't was im mers maar gemeen werkvolk 1 Als M. Amand denkt dat de nieuwe kiezers dit bij de toeko mende k.ezing vergeten zullen, dan is hij er wel mede Noch voor hem, noch voor de Bok ken zullen zij stemmen, dat is evangelie. Schoolnieuws De heer René Van de Maele, van Baerdegem na al de klassen van onze mid delbare Jongensschool met groote vrucht ge volgd te hebben, heeft zijne studiën bij het Atheneum van Brussel gaan voleindigen. Gij heeft er in de hoogste afdeeling, name lijk in Rketorika, de grootste onderscheiding bekomen, welke er kan benaald wordenname lijk den eereprijs of gulden medalie door liet staatsbestuur verleend aan leerlingen, welke inde voorgaande klassen telkenmale den prijs van uitmuntendheid verkregen hebben. Verleden jaar viel dezelfde eer ,aan onze middelbare school te beurt .in den persoon van M. Jan De Windt, Lerling bij het Atheneum van Gent. Dat zijn pareltjes waarop ze met recht fier mag wezen. Scnoleu die zulke studen ten vormen staan ver, zeer verre boven die ge stichten. welke tot hiertoe niets bijzonder hen- ben voortgebracht Onze warmste gelukwen- schen aan M. Van de Maele en wij durven hopea en wenschen dat hij het verre brengen JPrij suitroiking-. Dijnsdag aanstaande, om 3 ure namiddag, zal ter stedelijke Schouwburgzaal, de plech- tige prijsuitdeèling aan de kinderen der Be waarschool van de Korte Zoutstraat plaats hebben. Wij raden al onze lezers en vrienden aan dit schoone feest, dat alle jaren-zooveel bijval be komt, te gaan bijwonen. Wij doen denzelfden oproep voor de prijsuit- deeling aan tie leerlingen der middelbare meis jesschool, vastgesteld op Vrijdag 10 Oogst. t Zondag 5 Augusti 1894, om 11 1/2 ure s morgens, op de Groote Markt, te geven door de Koninklijke Harmonieonder het bestuur van den heer BL. 'N an den Bogaerdb. PROGRAMMA Zondag 5 Augustus 1894. Om 10 uren. Fr. Eeckeman Teralphenen tegen Ser. Coeo Gijseghem. Om 2 uren. J. De Dekker tegen L. De Cock. Om 3 uren. Ferd. Keppen3 tegen Fr. Cornant. Zouden onze Stadsbestuurders niet eenige geiten en schapen willen plaatsen in het hotten van de. Babriekplaats om de klavers af te gra zen welke men daar gezaaid hei ft Vroeger was het tamelijk wel onderhouden en vond men er eenige fraaie bloembedden in. Thans groener alles veriaten -op en gelijkt het aan een wilde prairie van het Westen.' Er moeten immers besparingen gedaan worden want de klas klinkt toch zoo hoi 11! Wij hebben reeds eenige malen bemerkt dat zekere studentjes op hunne wandeling centen werpen naar de jonge bedelaars en bedelares- sen, welke zij ontmoeten, en dat zij er een bijzonder behagen inscheppen wanneer zij deze jongens en meisjes oudex* elkander kunnen doen.vechten en op den grond rollen. Waarom zijn die godgewijde leerlingen op die ontstichtende tooneeltjes zoo verlekkerd^ Verleden Woensdag zat er op een avondtrein zan Brussel naar Gent eene in het goud geqal- loneerde overheid van de Aalstersche Volontarv Fire Brigade. O, Yes Wat dien onvrij willigen pompier naar de hoofdstad is gaan blusschen weten wij niet. Zeker is het dat de streepdra er zoo vermoeid was dat het onmogelijk was hem te verstaan, Schoking Een vriend van Gent, nevens den volgepomp- ten gezeten, begon te twijfelen of de Londensche Firemans wel allen vertrokken waren (En waar zijn.) Uit Dendefloover. Vietorien Van de Weghe. Aalst. - Brandramp. Zondag II. rond 12 ure des voormiddags is er brand ontstaan in dm pserdensta 1 der Stokerij Het Verbrand Hot, n te Aalst-Mijlbeke. Het vuur Werd spoedig gebhischt en de scha ring°°r aadverzekering &edekt> schijnt ge- Maandagrmorgend rond4 l'/2 uren beeft men het vermorzeld lijk gevonden van den ge- naamden Benjamin De Vos, 44 jaar oud wonende te Hofstade, die door een nachttrein moet overreden zijn. Het lijlcis naar het doo- den huis op hefkerkhof gedragen. De ongeluk kige leed aan zinsverbijstering. Kindermoord en zelfmoord. De Flan- dre liberale maakt melding van eene schrikke- e misdaad, zaterdag 21 juli in de ge meente Se,zate in de volgende omstandighe den gepleegd: Een twintigjarig meisje,'Melanie Huys, geboren te Oedelem, bij Brn^e had zich over vijf of zrs maanden naar Terneuzen begeven voor eenige dagen, waar zij een kind van het vrouwelijk geslacht ter wereld bracht Haar kind werd uitbesteed bij de echtelingen EndebeT6' w°nende te Seizate, op het gehucht -Melanie Huys had tie geboorte van het kind kunnen geheim houden zij kwam zeer zelden haar kind bezoeken, doch betaalde het kostgeld op voorhand, hetzij 100 fr. voor vijf maanden. Zaterdag morgen kwam zij nogtans haar kind bezoeken, hetwelk zeer welvarend was, Name lijk in net huis wist zij een middel te vinden om de vrouw Delamarre te verwijderen zij zotnl haar om een p;ar schoentjes voor het De oude vrouw deed Melanie Huys opmer ken, dat het beter ware met. het kind naar den schoenwinkel te gaan, daar de schoenmaker haar geen half dozijn zou willen medegeven •Door het aandringen vjr. Melanie gaf de vrouw toe. Toen zij terugkwam, kronkelde het zich ten prooi aan de schrikielijkste pijnen en bracht gedurig de handjes aan de mond. Vrouw Delamare vroeg wat er gebeurd was Melanie Huys antwoordde dat. zij er niet kon uit wijs worden eu gaf herhaalde malen te keDnen dat :.ij moest vertrekken,de vrouw zegde dat het in deze om-taudigheid haren plicht was bij haar kind te blijven. Op aandringen van vrouw Delamarre werd des avonds een geneesheer geroepen, doch het arm kind stierf in den loop van den nacht na, schrikkelijke pijnen te hebben geleden. Het kind w erd begraven doch woensdag wer den zulke zonderlinge geruchten in omloop ge bracht dat de bevelhebber der gendermerie het noodig vond vrouw Delamarre te ondervragen die hem verhaalde in welke omstandigheden het kind was gestorven. Het parket van Gent verwittigd, kwam vrij dag te Selzate aan, vergezeld van de wets^e- neeshecren De ontgraving was 's morgens ge daan. De geneesheeren stelden vast dat men het kind vitriool had ingegeven. De aanhouding van Melanie Huys werd be volen en zij werd vrijdag door de gendarmerie te Oedelem in hechtenis genomeD. Denzelfaen nacht heeft die ontaarde moeder zich in de gevangenis verhangen. Deze-schrikkelijke misdaad beeft te Selzate veel opschudding verwekt. Afschuwelijke misdaad te Poperinghe In den nacht van 25 tot 26 -Juli 11. werd eene dubbele kindermoord gepleegd door Rosalie D.. echtgeuoote van Karei Q.. boeren werkman eu baas van de herberg In Sint Eloi, wijk Brabant, De politie werd verleden zondag verwittigd, dat Rosalie D... in het begin der vorige week moeder was geworden en verdacht werd hare kindjes te .hebben van kant gemaakt. Maandag stapte het parket van Ieperen af en steldo onmiddellijk -een onderzoek in, dat voortgezet werd niettegenstaande de hardnek kigste loochening der vrouw. V\ehlra vonden de veldwachters Gruwier en Orbie, ouder de bevelen van den politiecom missaris, twee kinderlijkjes van het mannelijk geslacht in den hof achter het huis. Daar werd deze tweeling, na drie dagen hunner geboorte, in den grond gedolven. Rosalie D... werd in de tegenwoordigheid Zili. 1° Marche Militaire. 2° Le Tambour de la Garde,^Ouverture. Titl'. 3° Les Sylphides, Polka-Mazurka. Krein, 4° Marbetb, fantaisie. Briflaux. Ik heb dee» looverkea eens vergaard Onder Vlaauderens liefdezonne Gelezen de bloemekeus eene voor e»n In de weide bij de lieidbronne. Ik heb er mede mijn hoofd omkranst Ten tijde var. hopen en droomen Toen.de tranen even als morgenddauw Veranderden in perelenstroomen. Ik drukte dees loof op eens meisjes borst, En wij gingen dan verre wandelen Dan geloofde ik nog aan baar streeleud woord, Aan haar zeggen en leven en handelen. Thans zijn die looverkens droog en dor, De tijd heelt er velen verslonden Ontrouw en laster is bitter gewas „Dat heeft nu mijn hart ondervonden. II. Kronkelend rolde de Dender door 't loover, Vonkelend pinkte er het starrenheir over, Droomende gingen wij sprakeloos beiden Stroomende water langsheen door de weiden. Sinds bij de linde,'wij waren gezeten Sinds, o beminde, heb ik nimmer vergeten 't Oord dat gij voor het geheim hadt verkozen, 't Woord dat gij spraakten u, schuchtere deed blozen 't Harte des mans vergeet op die stonden Smarten, hoe zwaar zij ook grieven en wonden, Maalt hem de toekomBt een einde aan zijn lijden, Daalt hem.voor .oogen een zalig verblijden.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2