GRIETJE 9de Jaar. Nummer 52 Zondag 12 Augusli 1894. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ buiten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank per drukregel. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. Nee spe nee metu. AALST, 11 AUGUSTI. Sprekende Cijfers. De katholieken zijn nu tien jaar aan 't hoofd geweest en wat hebben ze ge daan om den werkman een beter bestaan te bezorgen, of den landbouw te redden Niets, volstrekt niets. Nu dat de kiezingen weer aan de deur staan, beloven zij goudbergen indien ze herkozen worden, bij hun eigen pein zende Veel beloven en weinig geven doet de boeren in vreugde leven. Maar hier stelt zich natuurlijk de vraag zal de landbouwer zich altijd met valsche beloften laten paaien Wij gelooven het niet. Wat de katholieken nu vooral aan den landbouw beloven dat zijn bescherm- rechten, gelijk M. Méline er deed stem men in Frankrijk. Zij weten wel, die volksbedriegers, dat de inkomrechten op vreemde boter, suikereien, granen, enz., den toestand van den landbouw eerder zullen verslechten, maar wat scheelt dit hun, indien ze maar herkozen worden en hoogere pachten trekken In Frankrijk ook meende men den landbouw te redden met rechten te leg gen op de vreemde granen. Eu, de toe stand is daar op zoo eene onrustwek kende wijze verslecht, dat men reeds spreekt van die rechten weêr af te schaf fen. Met cie beschermrechten meende men onder ander den invoer van België naar Frankrijk togen te houden. Welnu, ziehier eenige cijfeis, die zul len toouen dat het geheel anders ge weest is. Wij geven de hoeveelheid inge voerde waren op gedurende de 5 eerste maanden van 1892, toen Frankrijk nog geen zulke hooge inkomrechten op de Belgische voortbrengsels gelegd had, en deze der 5 eerste maanden van 1894, •onder het regiem der inkomrechten 1892 1894. Vleesch 1,400,000 kilos 1,600.000 kilos. Boter 872,416 1,084,571 Tarwe 22,000,000 29,000,000 Rogge 25,665 534,916 Haver 2,000,000 20,000,000 Eier» 11,000,000 stuk. 17,000,000 stuk. Integendeel is de uitvoer van Frank rijk naar België op eene verbazende wijze verminderd zoodat de Frauschen met hunne zotte inkomrechten juist het tegenovergestelde bekomen hebben van hetgeen zij er van verwachtten. En, indien de katholieken in België moesten aan het hoofd blijven, het zou hier nog slechter gaan want, de groote landen zouden tegen ous hu me weer wraak nemen voor elk inkomrecht dat men zou op hunne voortbrengsels leg gen, en, gelijk wij hier reeds meer maals bewezen hebben, het stemmen der inkomrechten, door de katholieken voorgesteld, zal den doodslag zijn voor de Vlaamsche botermarkten, voor den suikereiliandel, enz., euz. Zie maar eens liever hoeveel de sui kereien in prijs verminderd zijn sedert men spreekt van lasten op de vreemde suikereien te leggen. De kooplieden, immers, voorzien dat, zoo de katholie ken bij cle kiezingen triomfeeren en die rechten stemmen, wij gedaan hebben met euikerijen verkoopen aan frank rijk, Zwitserland, Italië, Holland, enz. lün zoo zal het ook gaan met de boter en andere landbouwvoortbrengsels. Niet alleen voor den werkman dus, maar ook voor den landbouwer en den nijveraar zou de verwezentlijking van de begeerte der groote katholieke eige naars en liefhebbers van pachtverhoo- 2;ing eene ware ramp wezen. Daarom ook zuilenlandbouwers, werk lieden en nijveraars voorzichtig hande len met in October aanstaande eene ver andering te brengen in 's lands bestuur door allen te stemmen voor mannen dieanilereeu betere maatregels zullen nemen om den landbouw te redden. Zij -worden gepaloeterd De anti-sociilisten van Gent welke over veel meer stemraeu beschikken clan de groote heeren welke zij met hunnen arbeid verrijken en van wien zij de nederige en slanfsche pop pen zijn, vergaderden zondag laatst om over de hou tin g te b'slissen welke zij 'in de toekomende Octoberluezing zouden nemen. Geen enkel kopstuk van de katholieke Asso ciatie bad aan de uitnoodiging der anti-socia listen beantwoord die groote lieeren vinden 6 Nieuwe zedenschets. De twee oudste zusters schenen geer.en «ogenblik te denken dat ook zij, zoowel als «Grietje, een nieuw kleed noodig hadden. Ik ben nieuwsgierig of er veel volk zal blij ven staan om naar mijn portret te kijken n zei ■Grietje en of er in de gazetten van zal g.-spro ken worden o, Natuurlijk.' zegde Cecilia, die, ge lijk ik gezeid heb, zeer eenvoudig en naïef was de gazetsenrijvers vinden altijd iets te be knibbelen. Misschien zal er niemand weten, behalve wij, dat het in de tentoonstelling is, zegde Johanna met haar gewoon gezond verstand. Het zal misschien in eenen verloren Hoek hangen, gelijk Hendriks schilderij verleden jaar. Indien ze mijne schilderij in eenen verlo ren hoek hangen, dan zullen zij er nooit geene van mij meer hebben zei Potter. III Potters schilderij hing in geenen verloren hoek integendeel, zij hing op eene zeer goede •plaatsvolgens d.; meemug van iedereen, uit genomen Potter, en zulks verwonderde de het kwetsend voor hunne waardigheid zich tusschen die lieden met bloeke gezichten, vereelte handen en krom gewerkte ruggen te be-even. Ais zij die werklieden maar verdeeld en onder hunnen klauwen kunnen houden, dat is reeds meer dan genoeg. Het schijnt dat diezelfde heeren aan de ant'-sociali-t maar twee plaatskens op de kandidaten-lijst willen toestaau Twee kan didaturen voor (luizende klerikale werklieden, wij vragen het. eens of men er nog beier den aap kan mee houden En die Gentscho sukkelaars laten zich zoo maar zonder schreeuwen in de doeken winden, zij die zoo stoutelijk uitgetrompet hadden, dat ze minstens liet derde der zetels zouden ge- ëischt hebben Arme zonen van Artevelde En hier te Aalst zullen de anti-socialisten en klerikale werklieden nog meer gepaloeterd worden, op geen e ikei zeteltje mogen aan spraak maken en verplicht, ja gedwongen rijn voor nobillons en renfescliuimers te kiezen, welke wetten zullen stemmen om het volk uit te hongeren. Wij hebben er waarlijk compassie mêe en hopen dat hunne oogen toch wel eens vroeg of laat zullen open gaan. Brief uit Geeraadsbergen. Wij hebben hier verleden dijnsdag eene deputatie zien aanlanden, bestaan de uit eenige voornam® klerikalen van Aalst en Ninove, onder de leiding van den hoofdman der konkelfoesende kliek. Deze officieelen zijn onzen kandidaat M. Vincent Dierickx eens komen polsen zij zouden uiterst gaarne hebben dat hij de opengevallen plaats aan den nobelen kandidaat van Aalst niet zou betwisten. Het is toch zoo schoon, verdienstvol en roemrijk van zich voor de eendracht zijner partij op te offeren Doch, die heeren, welke vroeger ons advies niet gevraagd en maar in hun voordeel de plaatskens uitgedeeld heb ben, werden nu al spoedig gewaar, dat zij tegen een vast genomen en onveran derlijk besluit kwamen stooten. M. Dierickx en de kiezers die hem als kan didaat uitgeroepen hebben zijn onder ling door plechtige beloften verhonden en zullen deze getrouw blijven. Wanneer die slimme Hoeren gevoeld hebben dat zij langs dien kant niet luk ken konden, zijn ze van taktiek veran- kunstenaars in den Cercle Artistique, waar zij, in Potters afwezigheid, rechtuit hunne ge dachte zegden. Het was schilderwerk van de zesde kl is, er stak geene kunst in, zoo gering aan kleur nis aan teekening. Wat mij betreft, ik moet bekennen dar. de viool op de sc .ilderij mij zeer gebrekkig voor kwam. Het beste dat men van het schilderstuk kon zeggen, was dat er tocK eene zekere bevallig heid in stak doeh dat was niet foe te schrij ven aan Putters talent, maar aan het model - aan Grietje. Met zulk een model moest iedere schilderij bevallen, en daarom alleen hadden de dairmede belaste heeren ze op eene zoo goede plaats gehangen. De tentoonstelling was Diets ander dan een winkel, en de winkeliers hadden meer belang den gemeenen smatk van d -n grootei hoop te streeleu dan te pogen het schoonheidsgevoel van 't volk te verheffen. Doch hetgeen deze broeder kunstenaars het meest verwonderde (en ik deuk verbitterde), was te hooren dat J)c Allegro fUt was de titel dien wij aan de schil derij gegeven hadden) verkocht was, jawel verkocht en dat den dag zelf waarop de ten toonstelling was geop ml geworden, verkocht voor vijf honderd frank Ik kou met mijne vrienden naar de tentoon stelling niet gaan den dag dat zij geopend werd, want 6 moesten een nieuw muziekwerk leeren en gedurende eene gansche week hadden wij repetitie van 11 ure 's morgends to'. 4 ure van den namiddag. Maar den dinsdag der volgende week trok ik naar de zaal van de tentoonstelling. derd en hebben M. Dierickx gesmeekt van zich toch aan den algemeenen poll te willen onderwerpen. Zij verklaarden tegen zijne kandida tuur niet te zijn en zelfs hem hunne stem te geven. Wij gelooven dat dit een fijn bereken de trok is om de kandidatuur van M. Dierickx in den algemeenen Poll vaU Aalst te doen vallen. Het verle.lene ia daar om te getuigen hoe stiefmoederlijk ons kanton steeds te Aalst is behandeld geworden. Waarom vragen die heeren van Aalst niet aan don weledelen Baron van zijne kandidatuur in te trekken Hij is toch de jongste, zoowel in jaren als in poli tiële dat ware dunkt ons, veel.jver- standiger. Dat bezoek van die Aalstersche hee ren vinden wij loensch wij werden eeds cli'ij maal van kant gewezen, meu zoekt eene gelegenheid om ons voor de vierde maal een broeksken van 't zelfde laken te passen. Maar 't zal mis zijh dezen keer wij houden ons bij het be sluit op de algemeene vergadering al hier gestemd «Roepen M. Diericx als kandidaat voor de Kamers uit en besluiten dat de afge- digden van kanton en stad aan den poll der bewarende Associatie van Aalst geen deel zullen nemen en stellen vast van bij de aanstaande kiezing met M. Dierickx als kandidaat afzonderlijk op te treden!» 't Zal zoo zijn, klinkt het niet daö botst het. Een plwsphoorman. Wat zij vragen De Gazette van Aalst. een blaadje dat bij zijne zwart'- en nobele meesters moet paan vragen wat het zoo al opp ipi r mag zetteh maakt ons met den inhoud van 't katholiek pro gramma bekend. 1° Afslag der lasten die wegen op Landbou wers en kleine winkeliers. 2° Afschaffing der tabakswet (door de libe ralen gestemd). 3° Afschaffing der misbruiken van de vleesch- keuring. 4U Lasten op de vreemde margarine, enz. enz. Wij antwoorden Onze klerikaaltjes gprekeü hier 1° van lasten vermindering voor kleine Al de zalen waren vol volk. Ik wist waar De Allegro bin- en met het voorgevoel er mijne vrienden te vinden, ging rk daar heen ja, (mal waren zij Eerst zag ik Potter. Hij stond te midden dei- zaal met zijne avrnen over da borst gjkruist eene schilderij te beknibbelen en af te k-uren. Zijn wonderlijk voorkomen muakte de aandacht gaande en, inderdaad, zijne groote hoed, z.jn borstelig haar, zi,,u roode halsdoek en zijn ou .e fluweelen fiak waren genoeg in 't oogval lend onder de/.e wel gekleede menigte. Eenige eenvoudige manschen beza.ien hem met eerbied en bewondering, terwijl anderen elkander met de oogen wenkten en laehten maar hij zag ze niet, want zij bleven achter zijnen rug staan. Dan, wat verder bemerkte ik Gri'tje met haren witten hoe I op en haar nieuw kleed aan. Zij zag er de sehoonsle uit vau al degene die hier de schoonheid en de mode vertegen wo u-- digden. Ieder-en keerde het hoofd om om haar teliezien, maar niet zooals zij Potter bezagen. Zij stond bij Cecilia, Jolmnne had hoofdpijn en zat alleen op '-ene rustbank. Ceeilia zag er insgelijks vermoeid uit. Ze waren al sedert 9 ure vau den morgend op cle tentoonstelling. Doch Grietje was zoo liisch en bloeiend als of zij pas de zaal ware binnengetreden. Met eenen blos trok ze mij mede om mij haar portret te tonnen. Voor al de schilderijen stond er volk doch ik vond er behagen in dat ervoor De Allegro veel meer bewonderaars stonden dan voor eeni ge andere schilderij Het portret zag er k'einer uit dan in de werk plaats maar liet beviel mij meer dan ooit en toch de viool was niet goed geteekend, ge lijk men indenCeicle zegde. H t was pretig om al de aanmerkingen té hooren (lieer gemaakt werd-.-n. De eenvoudige, de beseheiderie man zegdehoe liet De verwaande gebruikte de zeldzame kunsttermeü die men in de nieuwsbladeren vin t om het zelfde of het tegenstrijdige uit te drukken. Een student bezag het werk met de grootste opmerkzaamheid om er de sehoonheid van te ontdekken maar de modejonkers deden uit spraak op den eers en oogslag, en zij die er de minste kennis van hadden spraken het luidst hunne meening uit. Grietje en ik bezagen elkander en glimlach ten nis wij de aanmerkingen hoorden van eene dame die juist voor ons stond. Zij was rond de veertig en geh-el naar de mode gekleed, en zij sprak tot eenen dikken heer die tien jaar ouder kon zijn dan zij. Dien heer had ik gezien bij het binnentreden bij gaf bevelen aan eenen vost- ktucht, die nevens een open rijtuig stond, waar aan twee prichtige peerden waren gespannen. Ha 't is ditn zei de dame haren katalogus raadplegende i De Allegro PP Goedaard. 't Bevalt mij niet... Bespottelijk noem ik het. Bezie hare kleur is dat natuurlijk Bezie deze oogen belachelijk breed. Zaagt gij ooit een meisje vau dit kleur met zwarte oogen Wel, sommige menschen mogen daar smaak in vinden wat mij aangaat, ik beu voor da overeenstemming met de regels der kunst. (Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1