Stadsnieuws. Kaatsspel-Houtmarkt. sedert 1884 de krijgslasten op eene schrikwekkende Wijze verhoogden en den diensttijd van 8 jaar brachten op 13 jaar. Wonderlijk. KJ gewone tijden en ook des noods in baitengewone tijden lezen wij in de klerika le bladen dat de Socialisten, radical n en doc trinairs allen koeken van eenen deeg zijn. Nu komen wij in ÏVUnion, het blad van M. Woeste te zien, dat de socialisten, radikalen en doctrinairen geene koeken vati eenen deeg zijn, en dat bet een monsterverbond zou zijn, indien die 3 politieke partijen, welke zoo zeer van elkander verschillen, tot een akkoord moesten geraken. Wat is er nu waar, of liegen de pastoorsbla den om beterswil Beschermende Hechten. De katholieken klinken overal uit dat zij Rechten vragen Op boter, suikereien, haver, enz., om den landbouio te beschermen. Daarover kondigde oulancs een katholiek blad van Waereghem, namelijk Ons Vlatn- deren, een artikel af dat verdient overal ge kend te wezen. De katholieke schrijver beweert dat hij den pachtbrief gezien heeft vaneenen landbouwer en dat er in dit stuk overeengekomen is dat, iudien de Beschermende Rechten gestemd wor den, de boer, van wien-spraak is, zijne pacht moet verhoogen in evenredight id. En hij voegt er bij, dat er reeds veel zulke pachtbrieven be staan in verschillige arrondissementen, Het is eene bekentenis, die goed is om te onthouden. Wij hebben het altijd gezegd Wat de ka tholieke grondeigenaars, die in de Kamers ze telen, willen beschermen, dat is de landbouw niet, bet is hunne eigene geldkas. Aan de Socialisten. Wij hebben in een vorig nummer een artikel over collectivisme medegedeeld. Daarin hebben wij doen zien dat de eigendommen of wei persoonlijk of in dividueel zijn, en het eigendomsrecht niet altijd zal blijven, zoo als het nu is, of wel collectief of gemeen, zoo als de bezittingen van Staat, Provintie of Ge meente (bosschen, paleizen, kazernen, hospitalen, scholen, gevangenissen, openbare gestichten,ijzerenwegen, vaar ten, telegraphen, posterijen, telephonen) en dat dit collectivisme zich kan uitbrei den. Wij hebben dit artikel besloten met te schrijven dat zij ongelijk hebben die zeggen dat alle persoonlijke eigendom onschendbaar is, en ook degenen welke roepen dat de Staat alleen eigenaar van alles moet zijn. Omdat de liberale partij van het laatste collectivisme niet wil weten, waarmede de socialisten zoo hoog oploo- pen en welke eeuwen en eeuwen zal vragen om gedeeltelijk verwezentlijkt te wonden, weigert de Werklieden par tij op vele plaatsen een kiesverbond met de liberalen aan te gaan. Vrij aan hen van aldus te handelen als zij zich sterk genoeg wanen om al leen te zegepralen, dat ze dan maar hun nen gang gaan. Hoe meer werklieden representanten, hoe beter Doch, komt later na de kiezingen, niet klagen, wanneer men u zoo plat ge klopt zal hebben als vijgen, en er dank aan uwe uitzinnige handelwijze, niet één socialist in de Kamer zal zetelen. Wij bekennen rechtuit, dat wij zon der u onmachtig zijn, maar gij, gij kunt nog minder zonder ons De verdeeldheid tusschen do ant-i- clericale krachten zal een ware ramp voor de democratische en sociale her vormingen zijn. De werklieden partij, de kleine burgerij en de overgroote meerderheid der landbouwers zullen het meest er door te lijden hebben. Is het dat, wat gij betracht? Vreest dan, dat in plaats van meer aanhangers bij het volk te winnen, de arbeiders u den rug toekeeren. Vergeet niet wat M. Van Beveren en anderen op de partij vergadering te Gent gezegd hebben en vooral overweegt wel deze woorden door gezel Eibers te Brus sel uitgesproken. De grootste hoop der werklieden wil het verbond met voöruitstrevers aangaan, wat sommige redenaars er ook van zeg-, en mo- gen... Begoochelt u niet, makkers, rn^t ijdelc (lroomen... Er zijner onderons velen die meer burgersgezind cn vooruitstrevend zijn, dan socialist. Indien gij, (leiders) rooals wij, de werk huizen afliept en dagelijks in aanrakingkwaamt met de werklieden, zoudtee ondervinden dat de werkman verre is van gewonnen te zijn voor het collectivisme, dat het. met diedroomen niets te maken heeft en enkel en vooral de stoffelijke verbetering vraagt van zijnen toestand, de be scherming van zijn persoon, zijne vrouw, zijne kinderen, zijn werk... En om dit te verwezen lijken vraigt hij een verbond met de progres sisten want zonder dit verbond, zal hij het nooit verkrijgen. Wat er ook gebeure, wij blijven op de vesting onzer grondbeginsels pal staan, en wij wachtc-n naar u wellicht komt gij nog in tij ris tot betere gedach ten, en wanneer gij later teiug tot ons wilt komen zult gij ons kamp niet opge broken, noch onze gelederen verstrooid vinden. Zeep voor de kiezers. Dit jaar heeft men eene buitengewone uit- deeling van kruisjes en lintjes gedaan. M. Peereboom heeft laten weten dat despoor- wegbedienden niet meer dan 13 uren daags mogen werken en ook niet te zwaren arbeid verrichten. Hij beeft de jaarwedde van sommige postbo den met eenige centiemkens per dag verhoogd. M. De sme> t bericht de tabakplanters, zoo hun oogst meer dan 50onder de gewone op- brengsti s zij kunnen de helft vermindering op de accijnsrechten bekomen. Al ministerieele zeep om de k'ezers in Octo ber den baard af te doen Greldklopperij Verleden Woensdag ging in de processie het beeld meè vau O. L. V. van do Werf. Men ver zekert ons dat tot onderhoud en versiering van die kapel en dat beeld, de bewoners der Mo lenstraat en andere naburen jaarlijks eene som van twee franken per woonst betalen, en da, geen enkele zich aan die verplichting zou dur ven onttrekken, uit vrees van met den vinger gewezen te worden. Hetzelide vernemen wij over de bijdragen welkeer jaarlijks gestort wrrden tot het dek ken der onkosten voor het oprichten van eenen outer in de Nieuicstraat. Zelfde geldulopperij voor het betalen der klok van de nieuwe Knpelle van 't Mt-uleschette. Ge ziet dus eene aunhrudende en algemeene schooierij Waar gaat al dat geld naar toe Hooren wij niet dikwijls genoeg bevestigen dit de klerikalen met de pastoors altijd geld genoeg hebben om politieke propagaude te doen of kieziugen te bewerken? Is mogelijk, dat er liberalen zijn welke voorzichtigheidshalve wel doeu nunnen peu- uing aan dio gddklopperij af te staan, maar hoe veleu zijn er insgelijks niet, die zich daar boven zouden kunnen plaatsen, indien zij maar durfden laten zien haar op de tanden te hebben en voor M. Pastoor of kerkmeester niet bang te wezen. Geheel beleefd zouden zij M. den in zamelaar ku men zeggen Maak uw processie, uwe kapel, uw beeld zoo schoon als ge wilt, ik heb daar niets tegen, maar doet het met uwe centen, niet met de mijne, ik geef liever aan arme meuschen Dat ware wel gesproken en vooral beter ge handeld II! Kerkelijke boutiek. Wij vonden over weinige dagen in onze brie venbus een druksel dat bijzonder onze aan dacht trok door de zonderlingheid van zijnen titel Het Brood van den H. Antonius van Padua. Hierin lazen wij met verwondering dat die H. Antonius, vooral sinds weinige maanden zich als een der bijzonderste en machtigste mirakeldoeners vau den hemel heeft geopen baard Wij weten nu wel niet heel juist wat de ander bijzonder heiligen daarover zoo al zullen zeg gen, b. v. dec H. Joseph, de patroon vau Bel gië, St. Marten, de p troon van onze stad, enz., enz.... maar, iu alle geval, vreezen wij, dat er door die buitengewone cnncurentie van mira- kalen te doen, het wel mogelijk worde, dat de stiel van bovennatuurlijke werken te verrichten er zou kunnen door kapot gaan, met gevaar van daarboven algemeene werkstaking te zien ont staan. Nu, beminde lezer, ge weet nog niet wat dat werk van het Brood van St. Antonius be- teekent. Gij hebt, b. v. een slot dat niet wil open gaan, een vierjarig kind, hetwelk nog niel loo- P'in kan, een ledigstaande huis, dat geenen huurder vindt, een verstokte geus, die zich op zijn doodsbed niet zoek te bekeeren Welnu, belooft aan den H. Antonius brood voor 2, 5, 10, 15, 20, 30 fr. of nog meer (boe meer, hoe beter) en net slot zal opengaan, en het kind loopen, en het onbewoonde buis huur der vinden, en de geus zich bekeeren. Ja, ja, dat en nog al meer tours de force staan op dat druksel beschreven van soldaten en zeelieden die uit het slagveld en van den storm ongedeerd terug komen, tot zelfs van vrijden- keisdie door de voorspraak van den H. An tonius geholpen worden. Niet meer dat ditPassé Passé zei Philip pe, en de toer was gespeeld 1! En wat kost nu die wonderlijke zalf, dit mirakuleu8 elixir, roept de Charlatan op de merkt Geene lö, 5, 2 of eene frank Dat universeel geneesmiddel kost ook niet 7ft, 50 of 25 centiemen O, neen maar de baga telle van 10 centiemen of 5 centen En hier Hier mag men in deu offerblok van8t. Antonius, in de St. Josephskerk, aal- moesen neerleggen of wel deze overhandigen aan een onderpastoor dier kerk, welke zich Inet de uitdeeling der brooden belast. In Antwerpen, zegt het druksel, komen er giften van 10, 20, 50,100 en 200 franken. Welaan, Aalstersche schapen, doet de betir3 open en tast diep, zoo diep als de Sinjoors Waar gaat dat brood naar toe Naar de jongens- en meisjes weeshuizen van de streek Dus naar hier in de Leopold straal of elders op de omliggende gemeenten. Hier vragen wij krijgen die weesmeisje en weesjongens dan daar hunnen buik niet vol Wij hebben inlich tingen genomen en vernomen dat de besturen van dio weesgestichten allen klerikaal en allen schatrijk zijn. Indien bijgevolg de kinders er niet genoeg of slecht gevoed worden, dan is het de schuld van Sc. Antonius niet, maar wel van de bestuurders dier gestichten, en dan zou St. Antonius, de mirakelman, veel beter doen van aan die slechte bestuurders de oogen te openen, om hun te doen zien wat hun plicht is dat ware ten minste nog een goed mirakel Wordt vervolgd). Prijsuitreikingen Verleden vrijdag over greep de prijsuitdeeling van de Staatsmindelbare Meisjesschool plaats. Het is bijna nutteloos om te zeggen dat de ver schillende punten van het programma den meesten bijval verwierven. Er was een fraoscb koor getiteld Bonjour Fr in temps een gezon gen tabel, Le Danseur de corde et l Balancier eau Nederlandsch koor u Levensplicht en een Duitsch koor Kinderwaehe Wij zullen het alleen bejammeren dat er geen politieagent was die de straatbengels belette de leerlingen gedurende de oefeningen te roepen. Laten wij ook de turnoefeningen vermelden die dit jaar buitengewoon eigenaardig waren. Wii laten hier de lijst volgen der leerlingen die algemeene prijzen bekwamen Voorbereidende afdeeling. 2"° Studiejaar Josephine De Windt, 2oé Vaes, Hélène Van Uyttenhove, Constance Van Gyseghem, Lucie Haven, Augusta Van der Stocht. 2A' Studiejaar. Nieuwe leerlingen Amelie Beeckman, Clémentioe Coppens, Léontine Büe- kens, Périne Bniyère, Julienne Scbotte, Atigèle De Scbrijv r, Julia Van de Putte, Veteranen Maria Coppens, AlidaVan Vaerenbevgh, Elodie Van Goethem, Elisa Van der Vorst. 3de Studiejaarnieuwe leerlingen :Roza Van de Putt Zoé Bayens, Paida Moens. 4Ae Studiejaarnieuwe leerlingen Urbance Breudonckx, Jeanne Van Geit, Elodie Claeys. Veteranen Emilio Coppens, Bert. a Van de Veegaete. Middelbare afdeeling. lBt' Studiejaarnieuwe leerlingen Augusta Van Gyseghem. Veteranen Gabrielle De Windt, Lucie Van der Smissen, Elmire Van de Maele, Julia Parez. 2A° Studiejaarnieuwe leerlingen Malvina Van Driessche. Veteranen Julia Nys. Sde Studiejaar, nieuwe leerlingen Laure Callebaut. Veteranen Julia Camu, Louise De Windt, Antoinette De Windt, Bertha Scbotte. Diploma met de grootste vrucht Louise De Windt, Julia Camu. Met groote vruchtAntoinette De Windt en Bertha Schotte. Met vruent Jeanne De Smedt. Algemeene prijskamp 1"° melding Louise De Windt, Verleden maandag was het de beurt der mid delbare Jongensschool. Zoo als vroeger werden de koreu, de fabels en bet kinuertooneel flink gezongen, voorgedragen en gespeeld. Het tooneel der Matrozen en de romance Le Bon Dieu dans la föret, zoo bekoorlijk door de fra iie stem van V. De Stobbeleir gezongen, zijn het warmst toegejuicht geworden. De algemeene prijzen werden ais volgt toe gekend. Voorbereidende afdeeling. 2® Studiejaar1® Afdeeling Callebaut, AlbertBruyndonckx, Robert Moeus, Car los; Vau der Vorst, Robert. 2' Afdeeling Renneboog, Auguste Thys, Désire Bonnet, Achilles Branteghem, Ka- rel Colpa rt, Polydoor. 2" Sudiejaar Buys, Arthur D'Hoir, Oscar Buysse, Arsèue Smekens, August D'ilooghe, Oinet De Keukelaere Adolf. 38 Studiejaar Callebaut, Alfred Calle baut, Felix Geem ickx, Louis Baccu, Engle- bert Rouckout, Leop dd Verhulst, Albert. 4* Studiejaar. Afdeeling A Van de Voorde, Karei Sonntag, René Vincent, Al- bert Ketels, Jules Roeland, Alfons. Afdeeling B Provost, Ernest Ciolens, Jan Baptist Maesscbalck, Hilaire Vau Melcke- beke, Ferdinand Middelbare afdeeling. 2® Studiejaar. Afdeeling A Clarys, Valery Lievens, Emiel Callebaut. Leon Van den Berghe, Frans. Afdeeling B Van Itterbeeck, Eugeen Marcoen, Hendrik. 20 Sudiejaar Cobbaert, Amedeus Govaert Philemon ïSteylemans, Clemens Drowart, FlorentWouters, Benedikt. 2° Studiejaar Nys, René Gbysbrecht, Arthur Van den Hauwe, Prosper. Hebben hun uitgangsexaam afgelegd Met de grootste vrucht Nys, René. Met groote vruchtVan den Hauwe, Prosper. Met vrucht De Koninck, Jan en Assche- rickx, Emiel. Vijf kasseiers waren deze week buiten de Kattestraatpoort aan t werk. Ik, zegde de eene, stem voor de socialisten. En ik voor de partij Daens, riep een ander» De derde verkoos de liberalen en de vierde de katholieken. En gij, Tist, vroeg men aan den vijfde, welke tot hiertoe gezwegen had? Ik kies voor die het meeste geeft, klonk het antwoord. De pastor V. M. welke onopgemerkt dat ganseh tooneeltje had afgeluisterd, kwam naderbij en stak den vijfde een frankstuk in de hand met deze woor den Daar, vriend, dat is Voer u. Een weinig later was er voor den frank genever gehaald en dronken de 5 werkgezellen socialist, liberaal, christen democraat, klerikaal en onver schillige, behalve voor 't geld op de gezondheid van M. Pastoor. Historiek. Wij vernemen dat er in zeker kapel leken meermaals zulke aardige dingen gebeuren dat de voorbijgangers zich verwonderd afvragen of men daar aan Venus offert, of wel aen O. L. V. Bericht aan wie het aangaat, want zulk spel is niet zeer moraal, vooral niet eene gewijde plaats. LAATSTE NIEUWS. Wij hebben nng verscheidene artikels overhel kiezen der déléguésen over het politiek kome diespel onzer klerikaaltjes ontvangen. Men be vestigt onder andere, dat M. de Ba. on zich voor den brouwer van Geeraardsbergen heeft terug getrokken. Wij hadden bier nogthans bij hoog en laag hooren zweren dat zulk affront nooit zou gebeurd zijn dat ware aanueemlijk ge» weest met een .V. Van der Linden, provinciaal raadslid van Geeraardsbergen, maar met een brouwer, een man zoo als M. Dierickx neen, dat nooit III En toch hebben zij die pil nu moeten «likken en heeft een edelman voor een plebejer het worstelperk moeten verlaten, met da hoop dat de oudjes toch niet blijven leven. Welke komedie, oin het kraam recht te hou den Toekomende week hierover meer. Max. Rondom het Belfort. VI. DE SCHEPENZALE, Hoed af, vriend, eer wij hier deze wijde zals treden Even hier als om het Belfort rijst voor 't licht ons groot verleden Hier nog meer, langs zuil en zolder over bontbemaalde wanden, Prijken de geschiednisrollen uit het rijk der Nederlanden. Hoed af, vriend, en slecht» met eerbied naar die schilderij gekeken, Waar zes eeuwen uit ons levên, roem of dwar.g ons tégenipreken Roem of dwang, die 't volk vereenden tot eens droeve misveritanden, Onbewust dier groote ïnisdaad, •plitsten 't rijk der Nederlanden. Schilder, wen gij dit penseeldet blikte nw geest wellicht terugge Naar den tijd van weelde en luister, naar de iteden Gent en Brugge, Bakermat der vaadren vrijheid, en van Zuid tot Noordzeestranden Zetelplaats der koene stichter» van het rijk der Nederlanden. Koningstelgen, graven, hertog» doet gij fier den schedel benre», Fier het volk te mogen steunen met zijn duurgewonnen keuren, Fier op 't Vólk te mogen reeknen dat met onverschrokken handen Immer 't strijdzwaard hield geheven ▼oor het rijk der Nederlanden. Uit het zuiden, 'tland der groeven, uit het noorden, 't land der geuzen Zijn zij in dees zaal gekomen, éen van wil gedachte en leuze Toen de vreemde volksverkrachter» met de pausen samenspanden Tegen 't récht der burgerscharen op het rijk der Nederlanden. (Vervolgt). Victorien Van de Weghe. Zondag 19 Augustus 1894. Om 10 uren. L. Vereecken Schoonaarde tegen Fr*n« Muylaert Herderem. Om 2 uren. Edm. Van der Hoeve tegen Flor. Coessens, Aalst. Om 3 uren. Willem Van Bogaert Grembergen tegen Remi De Ridder Wieze. Na het spel loting der 3' ronde.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2