Kaatsspel-Houtma rkt. kunnen teelen de overige 5 hectaren lijn met aardappelen, klaver, enz. be plant. Indien eene hectare gemiddeld 2000 kgr. granen voortbrengt zal de gansche graanoogst van dien pachter 10000 kgr. zijn. Van die 10000 kgr. heeft hij ten minste twee derde noodig Voor zijn onderhoud en zijnen veestapel, zoodat hij nog slechts 3333 kgr. kan verkoopen. Aan 5 frank inkomende rechten geeft dit 5X 33.33 166,65 franken meerder inkomen wat verbeeld onder de 10 hectaren 16.66 frank per heet. geeft of vijf Ir. per dagwand. Is in die 5 frank de redding van den boer ge legen Voor de bedrijven van grootere uitge breidheid is de verhouding dezelfde enkel deze van 50 of meer dan 50 hecta ren kunnen er misschien voordeel bij vinden, maar al de minderen, die eer der moeteu koopen dan iokoopen om zich zei ven en hun vee te voeden zou den dus bij de rechten verliezen. De eigenaar zal van geene verminde ring van pachten willen hooren en de boer zal evenzeer hard moeten werken en wroeten orn op het einde des jaars niets in zijne kas te hebben. Er zijn inBelgie, zeggen de verdedi gers der beschermrechten 1.200.000 landlieden (het doet ons genoegen te vernemen dat er 900000 eigenaars onder zijn) 800000 die min dan 5 hecta. be bouwen en 300000 werklieden dit maakt 1.100.000 personen die door de be schermrechten zouden getroffen zijn 900000 die zouden moeten blijven zwoe gen voor hooge pachten en eenigen groote boeren en eigenaars die liet voor deel zouden in den zak steken. Voeg dan daarbij de bevolking der steden en de nijverheids werklieien, die allen brood moeten koopen en men ziet door die af doende cijfers dat de belangen van de algemeenheid des volks zouden opgeofferd zijn aan de belangen van eenige rijken. Daarom bestrijden wij de inkomende rechten. Men raast ook van den Belgischen ar beider, die naar Frankrijk het land van het duur brood, werk gaat zoeken. Lang voö dat Frankrijk de inkoomrechten had gestemd trokken de Vlamingen er heen als een gevolgonzer overbevolking; want wees zeker, konden de Belgen hier den genschen zomer werk vinden,zij niet naar elders zouden gaan, vrouw en kin deren verlaten om door hard zwoegen in het onderhoud der hunnen te voorzien. En als de loonen zullen verhoogen zullen deze dan de winst der landbou wers niet opslorpen Ten slotte nog eene vraag. Waarbij komt het dat de rechten op vee en vleescb iD 1887 gestemd den landbouw niet hebben gered Men had het noch tans voorspeld Die eerste proef zij dus eene les voor de landbouwers Zonderlinge Gemeentebestuurders. Het is erht leerrijk op welke zonderlinge wijze sommige gemeente overheden hunnen rol begrijpen en vervullen. Een paar staaltjes waarvan de iuwouers der gemeente X getuigen geweest ziju. 1° Een ongelukkige jongeling, half met lam heid geslagen en met moeite zijne ledematen kunnende voortslepen, daarbij in de hersenpan geraakten soms aanvallen van kwaadaardige zinneloosheid krijgende, moest hij bevel van den heer vrederechter in een openbaar gesticht peplaalat worden. De veldwachter en de sche pen, dienstdoende burgemeester, zonden den ongelukkige vergezellen doch daar hnn ver stand niet ver boven dit van hunnen medege zel ging, hadden ze vergoten, dat eens te G. ge komen,twee wegen naar de bestemmings plaats leiden. In de statie geraakte de drievuldigheid gescheiden (hoe weet men niet de schepen had zijne mauschappen verloren en kwam na twee uren vertraging in het gesticht toe. 2° Eenige maanden geleden vertrok eene vrouw van hetzelfde dorp X naar Brussel en kwatn er onlangs in een hospitaal terecht. De gemeenteraad hierover onderricht en mis schien wel uitguno digd de rekening te vereffe nen vaardigde t« e zijner leden af, om zich in de hoofdstad nopens den wezenlijken toe stand te gaan vergewissen. Ginder gekomen konden ze bes'.atigeu dat de vrouw in kwestie het hospitaal reeds negen dagenverlaten had (Tableau). Dergelijke feiten zijn niet zeldzaam op den bniten maar het volk begint zich eens af te vragon hoeveel dergelijke reisjes wel kosten. Uit de Koolstraat. Herbergiers uit do Koolstraat, allen brave chiistelijke menschen, waren bij eengekomen om te beslissen of er ter gelegenheid der wijdiug van de kapel van Mouleachette, ook aldaar niet wat kermis zou mogen gevierd worden. Zij vroegen de toelating om des zondags avond na het vertrek van den '.bisschop te mogen spelen, of wel den volgenden dag. Zij hebben noch 't een, noch 't ander Verkregen maar ook daarop aan de geestelijke en stedelijke ovorneid laten weten, dat zij in October aanstaande op de stemmen der kiezers van de Kool straat niet moeten rekenen. Zij hadden ook aan zekeren katholie ken brouwer en gemeenteraadslid ge zegd Zie, kunt gij het op 't landhuis bewerken dat wij de toelating tot dansen bekomen, dan moogt ge bij ieder onzer twee tonnen bier leveren. Ik zal mijn best doen, was 't ant- woord, maar nutteloos, want M. Pas- n toor zal niet willen Dus, dat M. Pastoor aan den gemeen teraad de wet geeft 't Ziet er lief uit Leg ze me daar. In het stadsverslag vinden wij dat de gemeentekas eene jaarliiksche toelage van 2500 fr. aan de Jonge Garde toekent. Wat heeft ze dit jaar daarvoor gedaan Hoogstens een half dozijn concerten ge speeld, dat maakt dus 400 fr. per concert. Voor nagenoeg hetzelfde geld kan men het muziek der 1* guiden krijgen en dan zal men toch wat beters booreu dan er dezen zomer door onze Koninklijke Harmonie is gespeeld geworden. Dat ze op hunne rep^titiën niet in vol loend getal kunnen geraken om t.e spelen en op het Kiosk soms maar niet een half dozijn klarinet ten staan, zou ons geenszins raken, indien h'-t van onze centen niet was, dat men hun 2500 ballekeus naar h t hoofd werpt Zooveel kos ten 6 werkersgeziuaen op eeu geheel jaar nog niet Wat zal er nu gebeuren? Het schijnt dat de kapel van Meuleschetfe, waarvoor men al zooveel geschooid heeft, heden zondag door den bisschop zal gewijd worden. Drij geconfijte tottehellen zijn op het ge dacht gekomen van bij de bewoners der Kool straat en omliggende giften te gaan afbedelen om een geschenk ter gelegenheid van die kapel- wip ing te kunnen aankoopen. Vele arme menschen hebben hun zuurgewon nen petiningsken niet durven weigeren, zelfs eeu oud-vrouw ken heeft zich de opoffering moeteu troosten den suiker van haren koffie te missen, om ook 10 centiemen te kunnen geven. En dat heet men vrijwillige giften Met de afgebedelde som besloot men eenen schooneu luster voor de kapel te koopen, doch eerst zou men daarover M. den Eerwaarde spreken. Hoe stonden de geldktoppende kwezels te kijken als M. de Eerwaarde liet verstaan dat oij van geenen luster wilde, omdat de som niet voldoende was, en men b. ter zou doen hem het geld te overhandigen tot verrichten van 't een of ander goed werk. Dc blauwgelinte tottebellen verklaarden alsdan dat zij hierover eerst het advies der gevers verlangden te keunen en deze wilden de som aan M. den Eerwaard; niet afstaan. Dan is men den raad van twee au der Eerwaarden gaan inroepen Koopt een tapijt, hebben zij gezegd, en ge moogt verzekerd ziju dat uwe gifte zal aan genomen worden. Een tapijt is gekocht geworden. Wij zullen vandaag zien of het aan M. den Eerwaarde, die liever de centen zou gehad hebben, zal aangenaam zijn. J achthistorie. Twee Aalstersche jagers, Mon en Oc waren, met de ohening der jacht, langs de kanten van Heldergem ac iter 't wild gegaan. Zij hadden wel 'nen haas neergeveld, maar zouden veel liever een koppel patrijzen gehad hebben. Ongelukkiglijk hadden zij reeds kon ter op kouter afgejaagd zonder eene pluim te zien. Eensklaps riep Oc Opgepast, Mon, ginder ia dat patatter» veld heb ik gevogelte zien wemelen. Ik ook, zei Mon patrijzen Laat mij schieten, Mon. Voor den duivel nietOpgepast, ge zult ze gaan zien tuimleen. Mon legde aan en loste 't schot... Hoeta 't was raak de pluimen stoven omhoog. Men liep er naartoeen vond 5 jonge kie kensTableau (Histobiek). Open brief aan onze gemeentebe stuurders. Mijnheer en, Verscheidene herbergiers uit de Kool- straat, Schoolstraat en Gazometerstraat hadden u eerbietliglijk meteenen schoo- nen brief de toelating gevraagd om te laten dansen bij gelegenheid van de wij ding der nieuwe kapelle van Meule- schette. Met verwondering hebben zij verno men dat bun verzoek is afgewezen, dus dat er niet mag gedanst worden. Men zegt dat gij er niets tegen hebt, maar dat M. dt Pastoor het niet wil, en dat M. de Pastoors wil op het landhuis wet is. Wij vinden dat M. de Pastoor buiten zijn kerk niets in de pap te brokkelen heeft en dat, gijals ge u van M. de Pas toor de wet laat stellen, in 't geheel uw plicht van gemeentebestuurders niet vervult. De maatregel, welke gij tegenover de aanvragers neemt, berokkent hun groo te schade. Zij hebben vooreerst twee franken moeten betalen om de petitie op te ma ken. Zij moeten jaarlijks eene schoono som van lasten en patenten naar M. den Ontvanger drage waarvan het grootste deel in de stadskas te recht komt Gij hebt er dus alle belang bij dat zij een goed stuiverken verdienen om hunne contributiën te kunnen betalen, en nu dat er bchoone kans voor was, stelt gij ze iu de onmogelijkheid ervan te pro fiteered Is het alzoo dat gemeentevaders voor de interesten en het profijt van hunne gemeentenaren zorgen moeten Het schoonst van al met de centen die zij aan de gemeentekas betalen doet gij het stadswerkvolk voor de kapelle aan de wegen werken, opdat M. den bisschop in geen vuil of moor zou moe ten loopen. Ja, van den eenen kant betaalt men dat met hunne centen en meu belet ze van den anderen kant er eenige te ver dienen. 't Is wat schoons Binnen eenige weken is 't kiezing en zullen de katholieke kopstukken van 't stadhuis weer d stemmen der kiezers komen afbedelen. Maar elijk ze voor de petitie op het Landhuis doot geble ven zijn, zullen de kiezers van den kant van 't Meuleschelte ook doof blijven als men hun zal komen vragen voor de knechten van M. Pastoor te kiezen. Daar mogen zij op tellen. De poll ofte kieskomedie. Wij komen daar met ernst en aandacht het verslag te lezen, dat Denderbode van 6 Septem ber dezer, over den poll ofte kieskomedie van zondag geeft. Om te beginnen vragen wij eens geheel serieus Zeg eens M. den officieelc, die proza welke van uwen gewoonlijken schrijver niet is het verschil is te groot, niet waar laat gemakkelijk zien, dut gij het bijzonder lastig gehad hebt om iets aan een te flikken dat de eenen niet te veel misnoegt en d» ande ren niet te zeer bevredigt. Koitom gij hebt daar mo^en zalven en wonden. Want, onderons gezegd en elders gezwegen, verklaar maar dat de uitslag erbarmelijk, be droevend is. Gij, M. de officicélemoogt natuurlijk niet zeggen hoe er alles is oegecaan. Maar wij, die ook geen uilen zijn, en die van draadje tot naaldeken weten hoe geheel de kieskomedie is afgespeeld geworden, mogen toch ook wel eens vertellen hoe de meesters-konkelfoezers zijn te werk gegaan. Van 's middags, maar vooral om 2 en 3 ure komen de afgevaardigden talrijk in onze statie aan. Wij polsen er eenigen Wij hebben orde ontvangen, antwoorden ons afgevair- digden van H... en O... van voor de H. Be- thune en Dierickx en tegen M. Van Wam- beke te stemmen. Zou het dan toch waar zijn, wat wij op het laatste vernomen, en dat wij over een drietal weken voorspeld hebben Het zou ons geenszins verwonderen dat de katholieken in staat zijn. van M. Van Wambeke over boord te tverpen, om de eendracht in hunne rangen te behouden. Welnu, wij hadden ons toen niet bedrogen. Zoo was de aanslag beraamd. Men was eerst overeen gekomen van M. Dierickx weg te foefelen, maar aangezien het kanton Geeraardsbergen stellig besloten had van afzonderlijk op te treden, zoo zijn kandi daat verworpen werd, en dat men ree is de lijst der cbristene Volkspartij te bestrijden bad, zoo moest men, willens of niet, om eene zekere nederlaag te vermijden de nulliteit ven Geeraardsbergen (zoo als er in den katho lieken VVerkmanskring uitgeioepen werd) aan - vaardenen naareene andere combinntie uitzien. I)an, de leste dageu, de leste uren zullen wij zeggen, werd er gewerkt om den stokouden M. Van Wambeke, burgemeester van Aalst, onder Voorzitter der Kamer, den katholiek, door veertig jaren strijd vergrijsd en versleten, met ondank aan de deur te werpen en te zeggen Maakt u weg en geef plaats aan anderen Dat is de beteekenis van den poll van zon dag, eu alle katholieken, welke zondag uren beangstigd zijn geweest omdat M. Var Wam beke, tot verre op 't laatste de minste stemmen had, hebben het met ons alzoo verstaan. Wat beteekenen anders die talrijke briefjes welke er met eenen enkelen geldigen naam zijn uitgekomen Was dat geen opgemaakt spel Was d&t geene fijne jezuieteustreek om den den OUDE van kant te hei. ben O hij had wel gelijk van bij tijds aan té gaan, het hoofd op de borst, de wanhoop iu 't hart, om in de stilte der eenzaamheid t# gaan nadenken over den ondank, dien men In der politieke wereld tegenkomt... O hij had wel te zeggen 't is gemeen werk dat men daar verricht UI Maar toch was 't zoo. En zijne b'oedverwan» tenstoudeu ongeduldig 't einde der KorteZout- straat te wachten en zijne voorname Vrien- deu kwamen ademloos afgeloopeu en vroeger angstvol of hoe de toestand was? En de toestand werd slechter en slechter., en de strijd teekeme zich van stond tot stond hopeloozer af. Alles scheen voor den ouden leider verloren. Op 'c laatst, dan keerde onverwachts de kans. Al de briefjes waren hem voordeelig en d» meerderheid van zijn tegenstrever werd min derheid. Aan Geeraardsbergen of wel aan een mirakel is hij zijne redding te danken. En welke redding dan nog 351 Stemmen op 611 uitgezochte, uitverkorene Kiezers, of 260 die voor hem niet gekozen hebben. Dat noemen wij een viletorie die de beteeke nis heeft, vooreenst vim eene groote ondank baarheid, eu verder van eene toekomends nederlaag. Rede voerin gen Op de vergadering van zondag laatst zijn de afgevaardigden met eene gausche karrevraebt sclioone beloften gepaa.d geworden. Als men die schoousprekers gelooven moest zouden er geene giootere vrienden van den boer en werk man wezen dan zij. Die feniksen gaan d»n landbouw redden, de nijverheidscrisis doen ophouden, in elk werkersgeziu welstand en te- vredeuheid brengen. Wij begrijpen niet hoe ze ronder lachen dat alles kunnen uitkraaien. Wij zouden eens gaarne weten wat de HH. Van Vreckhem en Liénart wel voor den landbouw, en de HH. Van Wambeke, Woeste en De Saedeleer wel voor het werkvolk mogen gedaan hebben Derede van M. Liénart vooral is prachtig Ik koom u de beloften vernieuwen welke ik u over jaren gedaan heb I Welke belofte Van op 10 zittingen er 8 afwezig te ziju en op de 2 overige nooit den mond open te doen Zou Denderbode aan de kiezers niet willen laten weten hoeveel letters M. Liénart op 4 jaren iu het Senaat zoo al uitgesproken heeft, om eens over zijne werkzaamheid te laten oor* di-elen. Maar 'tis waar ook geven is beter dan spreken. En M. Woeste dan met zijne vlaamsche redevoering, door hem eigenhandig gescare- von, schrijft Denderbode. Wat zegt-ge nu daarvan En als 't Vlaarasch taalgilde en andere flamingauten daar nu nog niet tevreden mede ziju, dan begrijpen wij er niets van. D it eigenhandig schrijven vooral is goud waard, O ^k stonden de afgevaardigden niet weinig te zien als M. Woeste zijn eigen handig schrijven aan 't aframmelen ging met eenen tongval die hem deed afvragen of hij zich in Chiueescb ofin Russisch uitdrukte.Zoo verstaanbaar ook kuuneu de papegaaien van den Antwerpse en Diereutuin u toeroepen Kraa-ke-uoake En M. Woeste dan, die zich als voorstaander van de vlaamsche belangen uitgeeft. Wat zal de katholieke hoogleeraar De Ceuleneer daarvan zeggen, hij die eens beweerde, dat M. Woeste en onherstelbaar kwaad aan de Vlaamsche zaak had gedaan. Eu M. Woeste, die zich kwaad maakt, om dat men hem durft toeroep;n dat hij van Jood- schen oorsprong is en bij de Protestanten heeft thuis oehoort. Dat was waarlijk prettig Eu M. Dierickx, de fijnste vau al, die om niets te moeten zeggen, verklaart dat de vorig# redenaars te lang gesproken hebben. Verdere commentariën zijn overbodig. Zeg gen wij allen dat het een meesterlijk slot voor dat 8Cuoon komudiespal was. En, nu vooruit roept Denderbode, maar zijn stem zit vol tranen men zou zeggen dat bij stikken gaat. Moeten de katholieke kiezers op 14 October iu verhouding st-mmen van de uitverkoren en afgedri'de afgevaardigden dan mag men zich aan wonderlijke uitslagen ver wachten. 3" RONDE Zondag 9 September 1894. Om 10 uren. Ser. Coen Gysighem togea René Parent Hofstade. Om 2 uren. Ch. Tallier tegen Fer. Keppens Aalst. Om 31/2 uren. Fr. Muylaerts Herdersem tegen W. Van Bo- gae. t Gr -in berg Ou N, B. Op Zondau' 30 S ptember. Groote lutt# tusschen4 vermaarde Partijen. il l I «-»

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2