Walgend. Lees en Oordeel. Kiesgevalletje. Uil Nieuwerkerken. tend tot antwoord Er is geen geld in de kas En een paar dagen later werden er 300 duizend franken toelagen gestemd voor de katholieke scholen omdat de klerikale millionaire ze van lnmne cen ten niet langer wilden blijven onderhou den "Werklieden en bedienden van den Staat, ZOO HOUDT HEN U VOOE DEN AAP !1 Wanneer over 14 dagen de beamb ten van IJzerenweg, Post en Telegraaf wilden vergaderen om uitsluitelijk te spreken over hunne ambtelijke belangen, om eens de katholieke zoowel als li berale kandidaten van Bimsel te hoo- ren verklaren wat zij denken over de jaarwedde, de regelmatige verhooging, de pensioenen, de vrijheid, enz. enz. van de werklieden en bei ienden van den Staat, dan heeft Van den Peereboom u toegeroepen Gij zult daar niet tegen woordig zijnzoo niet wordt gij doorge zonden Zijt gij dan niets meer, en zoo gij niet moogt weten welke gekozenen er voor Uwe belangen het beste zullen gaan zorgen, waarom heelt men dan u kiesrecht gegeven? Gij moet toch weten voor wien gij kiest, of wil men u behandelen als blin den of slaven Neen, dat zijt ge niet Ge zijt tref felijke, verdienstvolle burgers Gij zijt het kiesrecht waardig, gij moet dat kiesrecht in volle vrijheid en tot uw grootste voordeel kunnen gebruiken. Welnu, wanneer Minister Yan den Peereboo a u de vrijheid van vereeui- ging ontnam, u het recht om uwe belan gen hooren te bespreken, weigerde, dan riep De Denderbode hier triomfantelijk uit, dat de Minister gelijk had 1 Hij ontstool u die vrijheid, hij ont kende u dit recht Gij mocht niets zijn En wie is De Denderbode? De tolk, het orgaan van Van Wambeke, Woeste, enz. Thans komt hij u vragen Stemt voor die heerenUw antwoord kan niet twijfe lachtig zijn l O wij weten het, gij moogt niet veel zeggen, het is zelfs gevaarlijk voor u in de herberg over politiek te spre ken. Er hangt eene macht boven u, die gij vreest, want zij knelt u, zij dreigt met straf, met broodroof. Maer in het kiesgangsken, daar zijt ge vrij, daar moogt ge uwgoeste doen als vrije burger, en daar ook zult gij allen als één man stemmen tegen die genen, welke slechts u kennen bij kie- zingstijd en verder niets voor uw voor deel doen. Tegen de lijst Woeste gestemd, zon der uitzondering, want, 't zijn al vogels van eender veêren Tegen Woeste dus Te bedenken. Het grootste gevaar, waaraan ons land kan blootgesteld worden, is dat eene enkele poli tieke partij zoo oppermachtig zou worden dal zij alles zou vermogen en dat de minderheid hoegenaamd vau geenöa tel meer zou zijn. Dan zouden de ergste partijwetten gemaakt worden, de grootste bestuurlijke misbruiken plaats hebben, de ergste vervolgingen tegen andersdenkenden ontstaan. Een gevaarlijke toestand, zeggen wij, want de vervolgden en de verdrukten zouden zoo talrijk Worden, dat er onvermijdelijk oproer, ja revolutie zou door ontstaan. Eu adieu dan, do rust en da voorspoed vaD 't laud Dat de kiezers daar wel op nadenken. Minis ter Beernaert zelf heeft dit gevaar ingezien en daarom wilde hij de Evenredige Vertegenwoor diging of de Vertegenwoordiging van de Min derheid. Maar de hcerschzuchtige kasteelheeren die 'op de.inkomrechten rekenen om hunne pac.iten te kunnen opslaan hebben in hunnen ver blinden partijgeest daar niet willen van hoo>tn. En zij, zoogezegde katholieken, hebben den katholieken minister Beernaert doen vallen. Ziet ge, vrienden van den buiten, hoever de 'katholieke partijgeest gaat. Ge gaat toch ons land niet la en ten onder brengen, niet waar Gij zult stemmen tegen de vija- den van de Evenredige vertegenwoordiging, gij zult stem- feen tegen do kliek Woeste 11! Een van de dagen der afgeloopen week Was zeker onderpastoor, haantje vooruit in den tamboer, en den broeder van een lid der 'per manente deputatie langs Mijlbeke op kies- ronde. Nabij den dobbelen Arend ontmoetten zij eeuige vrouwen, die zij aanstonds op de vrien delijkste wijze tot een praatje uitnoodigden. Weldra liep het gesprek over de aanstaande kieziug. Gij zult toch uwe mannen aanraden voor ons te stammen niet waar klonk het opeens. O!ja, Mijnheer, en voor niemand anders dan voor u en de uwe, was het eenparig ant woord. De twee kiesdravers waren zoo tevreden dat ze hunne gezellinnen een flink glaasje aan boden. Toen zij zoo allen rond den toog geschaard stonden begonnen de Eva's dochters luidkeels te zingen Vi at pastoor Donche en hij mag er wezen, Vivat pastour Donche en hi] moet er zijn Ze meenden Jat ze pastoor Daens voor han den hadden. Tableau Het is met het hart vol spijt en schaamte dat wij de hedendaagsche hou ding in den kiesstrijd bestatigen van onzen ouden Burgemeester, den heer Karel BAETEN. Sedert jaren en jaren had Hij ons geleerd als echte goede liberalen voor vrijheid van geweten en der burgerlijke macht te strijden sedert jaren en jaren hebben wij zijne getrouwe aanhangers geweest in zijnen strijd tegen de bok ken altijd en in alle omstandigheden hebben wij voor zijn blauw vaandel ge streden en ja zelfs, in zekere omstandig heden, er bitter voor geleden in onze stoffelijke belangen en het is die man, welke wij altijd en in alles aanzien hebben als onze vader, hetis die man welker hedendaagsche politieke houding ons doet blozen van schaamte Gij weet dat de liberalen in de aan staande kiezingen niet opkomen. In die omstandigheden hadden wij in het be gin ten groote deel "het voornemen ge nomen met een wit briefje te stemmen doch na later onderzoek, hebben wij moeten bekennen dat een wit briefje in de stembus steken, inderdaad voor Woeste en Van Wambeke stemmen was want aangezien dn witte briefjes niet tellen om de meerderheid op te sommen, zouden de oude zoo veel te meer ge mak hebben gehad om boven te komen. Het is daarom dat wij het voornemen hebben gemaakt voor de lijst van Pas toor DAENS te doppen. En waarom Is het omdat hij min klerikaal is dan de andere Is het omdat hij een pastoor ia Is het alleenlijk omdat hij tegen Woeste en Consoorien opkomt Neen, duizend malen neen. Wij, liberalen van Nieuwerkerken, wij willen voor M. DAENS stemmen omdat erin zijn programma eenprin-; ciep van rechtvaardigheid voorkomt de evenredige vertegenwoordigiug dat is te zeggen dat volgens M. DAENS, in plaats van zoo als het nu bestaat, de helft der stemmen, meer een, in eene kiezing alles te zeggen heeft, en de an dere helft, min een, niets te zeggen heeft, iedere partij zal gekozenen heb ben in evenredigheid zijner stemmers of aanhangers j en alzoo zullen verwezent- lijk worden de grondbeginsels der grond wet alle macht komt uit het volk en alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Is dit niet schoon Is dit niet recht vaardig Is dit niet deftig En wie komt daar tegen De oude kandidaten en anders geene de heeren Yan Wambeke, Woeste, De Saedeleer, Dierickx en advokaat Eemau vau Aalst. En waarom die menschen zijn toch zoo onbaatzuchtig!! Moest deze maat regel, welk het hoofdartikel van Pas toor DAENS is, moest deze maatregel toegepast worden, dan zouden er eenige van voornoemde oude kandidaten buiten gekegeld worden, en alzoo de 4 of 6000 ballekens verliezen, wélk er jaarlijks aan het postje vast zijn. Persoonlijk belangbottiek en anders niet, is het grondbeginsel van de slapers Van Wainbeko eirconsoorteu En het zijn deze baatzuchtige kleri kale mannen welke Onze Burgemeester welke eens liberaal was over.d, van huis tot huis gaat aanprijzen, om aan de liberale kiezers van Nieuwerker ken te zeggen laat ons het hokken aan den ouden stijl hangen ''Gijrhebt u insgelijks naar den ouden stijl gekeerd:, heer burgemeester van Nieuwerkerken, omdat er van die man nen alles te bekomen is door'midde len van eenieder bekend Is het mis schien omdat gij, eene oude liberale strijuer, uw kazak gekeerd hebt, teu einde te bekomen mits zekere wel bekende voorwaar len, de benoeming tvaa uwen zoon tot eene plaats welke aan hem een millioentiairszoon twee paar duizend franken jaaarlijks opbrengt? Is het misschien om die ré den dat wij uwe oudeu voortijds ge trouwe liberale kiezers, de onze zouden moeten keeren Is het misschien daarom dat wij,: meer dan 35 jaren voor u gestemd en in onze belangen geleden hebben Waarlijk, wij aanzagen u als een ander man, en wij zijn béschaatnd in uwe plaats. Gaat tot den heer Van Wambeke aan wien gij vroeger jaren den ingang op hot grondgebied van Nieuwerkerken met zijn spelende muziek zoo fier ver bood, als waaneer hij onze partij hier in onze liberale gemeente kwam be spuwen Gaat tot deze schooue onbaatzuchtige mannen 1 Wij, volgen a niet j gij hebt one libe raal leeren worden wij zijn liberaal en wij blijven liberaal Er staan Wel is waar geene libéralen op rang maar aangezien wij tusschen twee klerikale -vuren staan, wij ver kiezen het vuur waar er minst onrecht vaardigheid in voorkomt. Voor de geheele lijst DAENS zullen wij stemmen uit oorzake der evenredige vertegenwoordiging, en weg met de kazakkeerders. Een van de goede Oude. Tabakplanters Wij hébben reeds doe uitkomen wat al vuil er door de klerikale bladen er naar net hoofd van priester Daens ge worpen worden- Nog nooit is zoo iets gehoord. Ziehier ermog een staaltje van Foei de huichelaars Doch onze ka tholieke kiezers zijn verstandig genoeg om het vergift van den honig te ouderscheiden, de len gen van de waarheid, en w et m ar, Daens en Cpmpagui dat uwe stinkende uitwase mingen in verpestende geuren aan uwen neus terugkomen... n Komt dus hier voor de piune, laffe leuge naars. W>j vatten u bij den nek en brengen u voor de Katholieke kiezers terug, die gij van daag wilt misleiden cn bedriegen, om z.e mor gen te verraden en te verdrukken Komt schijnheiligen v Ontmaskert Wij zullen met u doen gelijk de ka- mermeid met het onbetamelijk katje, wij zuilen uwen neus in uwe vuiiig- r heid wrijven 1 Deftig, niet waar, Kiezers. Huurhouders, Vrachthouders, en gij allen die voor uw bedrijf een of meer paarden noodig hebt, weet gij welk cadeauken gij krijgen zult zoo de partij Woeste gekozen wordt Er zalDe Denderbode heeft het- zélf beveiligdna de kieziug eene be lasting van 3 franken per honderd kilos haver gestemd worden. De .prijs zal dus van 3 centiemen per kilo verhoogeu. Dat maakt voor een paard dat 6 kilo per dag verbruikt de som van 18 cen tiemen per dag of 18 x 365 - 65,70 fr. zegge vijf en zestig franken en 70 centiemen per jaar. Welaan, Huurhouders, Vrachtvoer- ders enz. stemt voor de Volksvrienden Woeste, Van Wambeke en C® welke u ieder jaar voor elk paard 66 franken uit den zak zullen kloppen. Voor de Vriendjes. Onze stadsbestuurders hebben het goede ge vonden de kapelie van 't Meuleschette te ver plaatsen daarneven zijn dan eene gansche rei nieuwe huizen gebouwd. Gaat eeis zien hoe meu daaraan 't werk is geweest om de wegen in orde te brengen, om riolen en onderaanische goten te leggen, kort om om alles opzijn bestj tescbikken. De bewoners van de Gazometerstraat vragen al zoo lang afleidingsgoten om hunne vuile waters 'e kunnen verliezen.- Gat eens zien hoe, hij het minste slee it weer, die straat zich in eenen ongezon len en oubegangbareu staat bevindt Met weinige, met kleine kosten zou men eene goede afwatering kunnen daarsteileif, maar (lat komt er niet van, de kleine burgers welke daar wonen,.hebben dat niet noodig. Ze mogen met hunne vuile straat geplaagd blijver». Dat zij in het kiesgangsken niet vergeten 11 De Patriote in zijn nummer van Don derdag 11 October drukt Te Brussel bevat de katholieke lijst IB kaudidaten verdedigers der E. V. Op de liberale lijst ziju er 9 voor en 9 tégen. Totaal O. n Nu iedereen herkent dat het huidig stelsel, het meerderheidsstelsel de po- n litieke eu kiezingstoestaud vervalscht. Stemt men dus voor de katno- n lieke men stemt voor de E. V. men verbetert den toestand, men verlicht de toekomst, men bereidt aan elke n overtuiging het genot vau ht-ar recht n voor. Hoe is de toestand te Aalst De lijst Woeste bevat 4 kandidaten allen tegen de V. Geen enkele is ervoor. De lijst Daens heeft iu hatu: programma E. V. Die hervorming itaat op ons programma en dat programma moeten wij doen -zegepralen. Neen wij stemmen niet voor den priester, wij stemmen voor het beginsel der evenre dige vertegenwoording, en wij stemmen tegen Woeste den gehaten schoolafbre- ker. Gij allen eerlijke eu onpartijdige.lie den, wilt gij rust in het land, wilt ge meer rechtvaardigheid zien heerschen, den konkelfoes uit de besturen zien ver dwijnen kiest voor de Evenredige verte genwoordiging. Weg met konkelfoes en valschheid. Leve de rechtvaardigheid Ed met den katholieke Patriote roepen wij Leve d e Evenredige Vertegenwoordiging en eDkel gestemd als een mau vooi hare verdedigers. Bots en vloed. Victorien Van de Weghe Wie beloofde u plechtig de tabakwetafte schaffen Woeste en zijne kliek Wie verbrak haar woord, wie spotte met de kiezers en behield de wet? Woeste en zijne kliek Wie deed die wet nog zwaarder drukken 1 Woeste en zjjne kliek Wie deed arme, maar def'ige boerkens naar 't gevang leiden als vurige misdadigers omdat zij die wet niet heel stipt hadden nageleefd? Woeste en zijne kliek 1 Wie verminderde het getal kosteloos te plan ten struiken vau 125 op 80 Woeste en zijne kliek Wie heeft den schreeuwenden maatregel uit gevonden van de zwakke planten te moeten vernietigen Woeste en zijne kliek Wie klopt thans uit de zakken der tabakplan ters viermaal méér belastingen dan iu 1884 800 duizend frank in plaats van 2ü0 duizend. Woeste en zijne kliek Daarom, tabakpl inters als één man gestemd tegen Je partij der yalsche belovers, en Woeste en zijne kliek weggekuischt onder den roep van WEG MET DE TABAKBELASTERS De vloed is op de rots verliefd, Sinds duizende en duizende jaren, Brengt tweemaal daags baar zoen op zoen Op 't scbuim der ziedende baren. Kom meé, kom mede, zegt de vloed, Kom mede in bet wellen der golven j Daar ligt mijn bruidschat u gereed Sinds duizenden eeuwen bedolven. Verlaat het oord van druk gewoel, Van bitteren strijd om het leven; Kom, want ons wacht in 't grondloos zilt Ken spoud met koralen omweven. Kom, ruk u van den bodem los Waar heerschen en kommer en zorgen Ik heb een bed van paarlen ons In 't diepe der Kdlken verborgen I De rotse met haar hart van steen Wil Tiaar die stemme niet luisteren, Vau hem die in 't voorbijgaan slechts Het lied der minne komt fluisteren. De rotse lieft het licht der zon, Der sterren glans en da zangen Van 't woud dat onder Godes oog Haar spreken van lust en verlangen. De rots mistrouwt den loozett vloed. Wegsluipend in 't zwarte der kolken, Die vlucht waar last en poging he ersoht7 Het strijdende leven der 'volken. Nog wacht de zou heur bruigom af, Die opdaagt wis in de verte Zijn naam is Vrede die wisoht van de aftrd Den traan der strijdende smarte.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2