De kiezing van zondag. 3ST.A.Q-:RA.S Kaatsspel-Houtmarkt. BURGELIJKEN STAND MARKTPRIJZEN. antwoordt Denderbode daarop Dat het valsch s In 't geheel niet. Hij antwoordtdat is wél mogelijk. In de pen van Denderbode bcteekent dat zooveel als dat is echt, dat is onloochen baar. Welke bekentenis Priester Daens heeft dus geen deel genomen aan onbetamelijke en woelige betoogingen en werd, bijgevolg, in het bisdom, valschelijk be schuldigd en gelasterd 1 Denderbode verhaalt echter dat, op maandag 15 Oktober, voor het huis van den he»r Daens, waar de kandidaten der volkspartij bijeen wa ren, eene samenscholing van volk heeft plaats gehad en dat al de kandidaten, dus ook priester Daens, van uit dat huis, het volk hebben aan gesproken. Wij antwoorden op onze beurtDat is teel mogelijk, maar wat is er daar b^rispeiijks in Dat er daarna betoogingen en zelfs wanorde lijkheden plaats hadden, dat kon de eerw. heer Daens, met den besten wil der wereld, niet beletten. Keeren wij nu eens de bladzijde om en zien wij naar de handelingen der tegen partij. Wij weten niet wat er te Aalst gebeurt, zegt Den derbode. Natuurlijk weten wij niet alles, gelijk hij, die ter plaats is maar het weinige dat wij er van weten boezemt ons reeds walg genoeg in. Wij weten dat er, door zekere drukpers, ge leurd en gesleurd is met den naam van Mgr. de Harlez. Wij weten wie er, uit de artikels van liberale bladen,"volzinnen heeft samengesteld, lasterend tegen de katholieken en priesters, en wie die volzinnen, in vette letters heeft aikondigd, met de woorden erboven «Wij lezen in het Land van Aalst Wij weten wie, met grooten ophef, brieven heeft afgekondigd, als voortkomende van den Franschen volksgezinden priester Garnier, en waarin do Aalstersche volksmannen werden af gekeurd en veroordeeld brieven welke die zelfde priester Garnier iu 't openbaar verloo- chent, zeggende dat hij die niet geschreveu ot niemand gemachtigd had die te schrijven. Wij weten wie, reeds tot driemaal toe ver oordeeld werd tot het afkondigen van brieven, in antwoord op lasterende aantijgingen., brie ven waarvan de la ittijdige afkondiging, aldus gerechtelijk afgedwongen, geene voldoening meer geven kon aan hein die ze geschreven had. Wij weten wie, vandaag nog, daartoe gé- rechtelijk gedwongen, eenen brief afkondigt, hem door den eerw. heer Daei s gezonden de» 22 Augustus brief waarin valschheden wor den weerlegd, welke met een kiesdoel over het program van den eerw. heer Daens en zijne medekandidaten werden uitgestrooid en wiv, nu de kiezing voorbij is, onbeschaamd boven die gedwongene afkondiging schrijft Vijgen na Paschen. Wij weten, met één woord, meer dan genoeg om te zeggen dat, waren wij in de plaats van den heer Woeste, wiens groote dienst ui en overwegend sprekerstalent zeker eenen zetel in de Kamer overwaardig zijn, wij zulke verded- gers van onze zaak, als deze welke wij hierbo ven kenschetsen, als honden, bij middel van eenen stok, van achter onze hielen zouden weren. Dit gezegd, laten wij de zaken van Aalst op nieuw haren gang gaan en laten aan de kiezers van dit arrondissement zei ven de beslissing tus- achen de twee katholieke lijsten over. Open brief aan M. CALEWAERT, Vrederechter en voorzitter van 't Hoofdbureel. Wanneer liet nieuws zich te Aalst verspreidde dat M. Verlynde zijn recht op pensioen ging doen gelden dan was Dendcrgalm de eerste om M. Calewaert als zijn opvolger aan te wijzen. Wanneer de benoeming van M. Cale waert in het Staatsblad verscheen, dan waren wij het nogmaals die deze benoe ming toejuichten, omdat wij van de be kwaamheid, rechtveerdigheid en onpar tijdigheid van M. Calewaert overtuigd waren. Wanneer op 14 October laatst die erge kiesfeiten voorvielen, dan verklaarden wij onbewimpeld in ons eerst verschij nend nummer dat er voor die misreke ningen of voor dit kiesbedrog niet de minsteverdenkingopde eerlijkheidof de onpartijdigheid van M. Calewaert mocht vallen. Als wij de voojgaande inleiding neer schrijven dan is het, om wel te doen uitschijnen, dat wij M. Calewaert zekei boven alle verdenking stellen, en wij van zijne rechtschapenheid verwachten, dat hij recht zal laten geworden aan wien recht toekomt. Nu, ter zake. Wanneer iu den avond van 15 Octo ber laatst zich bliksemsnel het nieuws verspreidde dat er, of wel groote misre keningen of wel kolossaal kiesbedrog waren of was geweest, dan liet drukker Daens daarover des anderen daags een vliegend blaadje verschijnen en in de straten uitdeelen. Wij gelooven niet dat M. P. Daens ooit de rechtveerdigheid of de onpar tijdigheid van eenen der Heeren van het Hoofdbureel heeft durven of willen verdenken. Integendeel, hetgoen hij weinig later in Het Land van Aalst en in een ander druksel heeft afgekondigd bewijst meer dan vuldoende, dat hij ge heel andere gevoelens tegenover die Heeren koesterde. Wat is daarop gebeurd Het gerucht liep weldra dat M. Daens op aanzoek van M. Calewaert bij vonnis verplicht was geworden om de kosten van 52000 druksels te betalen, die eene eerherstelling moesten daarstellen.» Wij hebben die roo le druksels met honderden zien verspreiden en overal bij de overhandiging derzelve werd er de volgende kiespropagauda bijgevoegd Zoo moet Donche er 52000 betalen n om de leugens te herroepen die hij n tegen M. Calewaert heeft geschreven Onnoodig te zeggen dat er nog al veel meer en erger werd Lij verteld. Wij zijn wel verzekerd dat M. Cale waert nooit geweten heeft dat men al dus zijnen naam in de kiespropaga ide geworpen heeft en hij deze feiten ten hoogste afkeurt. Doch, er is nog wat- anders en dat eischt eene dringende verklaring. De vijanden van Donche hebben uit gebazuind dat liij de onkosten van die 52000 druksels moet betalen en Pier Donche beweert dat zulks niet waak is Wij doen een beroep op M. Calewaert om die zaak op te klaren. Het kiezers korps, het publiek moet weten wat er van is. M. Calewaert zal de redenen begrijpen die ons hebben aangespoord om zijne tusschenkomst in te roepen. Die reuenen zijn van te groot gewicht en vuor de plaats die hij bekleedt, en voor de bediening die hij in de laatste kieziDg vervuld heeft, en voor de eer van zijnen onbevlekten naam. Er moet licht in die zaak komen en recht aan wien recht toekomt Nog vraagskens. Wij hebben verleden week esnige vraagskens gesteld tot opheldering van de misrekening, van de konkelfoezerij of van het kiesbedrog Er is misrekend geworden, heeft men geroe pen men lieeit tweemaal de ongeldige slem- men afgetrokken en daar. p de volstrekte meer derheid bepaalt'. 't Is mogelijk-, maar wij hebben nooit in een blad de officieele bevestiging van die misrake- uing gezien. Waar blijfi die Andere hebben uitgebazuind dat men 2700 stemmen van Ilerzele had vergeten bij te tellen, Maar in bet knn'on Herzele waren gein 2700 uitgebrachte stemmeD maar wel 9189. Wat is er nu Iu 't kanton Ninove bohalen de christene democraten op 28 October, in veel slechtere kiesvoorwaarden, bonderden stemmen meer dan op 14 October, Is dat niet wonder Zijn er in den nacht van 1415 October veel beteekenende telegrammen verzondenja of neen. Heefteen klerikale kiesdraver van Mijlbeke een kiezer voor bijziend niet doen doorgaan, die 's avonds zonder bril 4 uren met de kaart kon spelen Altemaal duister puntjes welke dienen opge klaard te worden Denderbode kraait victorie, zijne vreug de kent geen. palen. Het was dan toch waar daf een zijner beste vrienden en medehelpers eene week lang zoodanig m t de poepers ge- loopen heelt, dat hij van schrik verging lijk sneeuw voor de zon. En nogthans was er geen nood, als men de omstandigheden overweegt en de voorwaarden wikt waarin de strijd tegen de 6 ol beter tegen 2 uittredende raadsleden werd aangegaan. Het was vooreerst eerie overgroote fout voor de christene volkspartij van met een onvolledige lijst op te komen. Wil men al de misnoegde kiezers rond zich scharen dan moet men kandidaten uit al de streken van het kanton kun nen voorstellen. Overigens kan men niet zeggen dat de kieziug van zondag 28 een strijd ge weest is. De kandidaten der E. V. heb ben zich een voudig vergenoegd met zich laten voor te dragen, maar hebben ver der geenen enkelen voetstap aangewend of geene enkele meeting gehouden om partijgangers voor hun programma te winnen. Welnu, het tegenwoordig kiezers korps wil bezocht en aangesproken worden de HH.Woeste,Van Warnbeke, Liénart en Ce hebben er voor 14 October de overtuiging van opgedaan. Terwijl de beide christene volkskan didaten lusteloos en onwerkzaam bleven hielden hunne tegenstrevers niet op van hemel en aarde te roeren om stem men voor hunne lijst te winnen. Men zag de hevigste kiesdravers tot bij over tuigde liberalen loopea om stemmen voor hun broeder alleen af te bedelen. Want in deze kiezing is net gebleken dat de kandidaten elk afzonderlijk voor hunne persoonlijke kapel gepredikt heb ben, zoo als de talrijke kiesbulletijns bewezen hebben welke er maar met eene uitgebrachte stem zijn uitgekomen. Zekere onderpastoors zijn ook dapper aan 't werk geweest om den brief van den bisschop voor M. Daens brief lie GEHEIM MOEST BLIJVENVan huis tot huis te gaan toonen en daar verklarin gen bij te geven die een samenhangsel van logens waren. Voeg er dan bij het verspreiden van die zoogezegde Eerherstelling de 1700 nieuwe kiezers van Wichelen en Schoo- naarde, die minstens 1100 stemmen minderheid aan de christene demokra- teu gegeven hebben en dan zult gij tot het besluit komen dat het wonderlijk mag genoemd worden dat de HH. Moens en Ghyselinckx nog 7000 stemmen be komen hebben. De heer Eeman heeft maar 1000 stemmen boven de volstrekte meerder heid hadden hunne tegenstrevers zich een paar dagen durven verroeren, er zou vandaag balloteering geweest zijn. In het kanton Herzele zegepraalt de groote advokaat met slechts 67 stemmen boven de volstrekte meerderheid, te Ninove komen 2 volksdemokrateu met 2 Woestisten in balloteering eü te Gee- raadsbergen behalen de kandidaten der E. V. meer stemmen dan in de Senaats- kieziug van 14 October. Ware de stiijd overal eerder en beter ingericht geweest dan hadde men zich stellig aan voordeeliger uitslagen voor do kandidaten der E. V. mogen ver wachten. De buiten en de stad. In de kieziag van verleden zondag hebben de kiezers van den buiten slechter gestemd voor de christene volksdemocratea dm op 14 Octo ber. Vooreerst was den buiten niet bewerkt ge worden, er waren zelfs gemeenten waar men 24 ure* vóór de stemming niet wist dat de christene volkspartij opkwam en dan, de ver plaatsing dezer op d nieuwe stembrieven van kolom 2 naar kolom 3,heeft voor gevolg gehac dat er op veel gemeenten talrijke kiezers voor de socialisten gestemd hebben, meenende voor de Volkspartij te stemmen. Dat beeft de stem opneming zonneklaar bewezen. Wat de stad betreft, daar beeft de stemopne ming nogmaaU doen zien, boe de kiezers ge stemd hebben. De bureelen 4, 5 en 12, dus drij van de stad, met de kiezers alpbabetiscb onder een, van alle gehuchten, wijken en straten, hebben als volgt gegeven, de hoogste en de miDste van elke lijst. Katholieken Socialisten Volkspartij Blanckaert 755 203 Ghyselinckx 822 Eeman 716 121 Moens 800 Dus vinden wij ten minste 121 zuivere stem men voor de socialisten en 800 zuivere stemmen voorde volkspartij, samen 921 stemmen tegen over 755 voorde oude bewaarders of een ver schil van 166 stemmen voor drij bureelen or 166 X4 664 stemmen voor de 12 bureelen der stad. Zoekt men het verschil met de stemmen van M. Eemau dan heeft men 921 716 of 205 stemmen voor 3 bureelen of 205 X 4 820 stemmen voor de 12 bureelen der stad. Is het soms daarom dat aan het stadhuis de driekleur half top waait mtj es en datjes. Verleden zondag hoorden wij een der werk lieden van den Katholieken Werkmanskring aan zekeren opvliegende en jaloerschen priester eene aalmoes vragen Loop naar pater Daens antwoordde de disoipel Christi. DeZe week ging men langs den kant van den Osbroeck rond om geld af te schooien voor het lezen een^r mis. Vraagt er aan de politieke en twistzielfe onderpastoors der groote Kerk, kregen zij voor antwoord. Het schijnt dat er op den Tragol een fabriek- bestuurder nestelt, welke de voorbijgangers nog in vrede niet kan laten, wanneer zij van Vivat Pastoor Donche, zingen Wij raden dit geruchtmakend heerschap aan van zich wat kalmer, deftiger en beleefder te houden, of zouden wij misschien van den tijd moeten spreken dat hij de oude bewarende par tij, welke hij thans zoo hevig voorstaat, naar iet diepste der helle wenschte Het schijnt dat sommige Woesterikken ge iend als eerste voorvechters razend van gramschap worden als aij in de herberg zelfs den naam van pastoor Daens hooren uitspre ken en dat zij niet met gezonde redenen maar wel met tastbare slagen willen gelijk halen. Wat wilt ge van die schotelschuimers al meer ïebben V Aalst. De liberale fanf.irenmaatschappij bracht Woensdag avond eene serenade aan een harer werkende leden. EJuard Van Huffel. Onze Ward, zooals wij en zijne talrijke vrien denschaar hem gewoonlijk noemen, maakt reeds ueue halve eeuw deel onzer oude garde eu is een harer trouwste leden. Om dit feit te herdenken heeft de maatschap pij hem een prachtig geschenk aangeboden en met eene serenade vereeerd. Het was een ge noeglijk feestje en wel verdiend. rj £7 C aan de lezers van wel te D CL LJ tl willen opmerken dat er twee voortbrengselen Walthery zijn. Men beeft da pastil Walthery (1 fr die op twee dagen don hardnekkigsten hoest en de pil Walthery die het beste zuiveringsmiddel is dat ieder kent (fr. 1-25). Wij ontvangen bet volgende prospectus voor eenen nieuwen dichtbundel van Majoor Vande Weghe. Onze lezers kennen het meerendeel dezer verzen ook denken wij dat geen van hen ontbreken zal den drukker te ondersteunen, die vau deze Gedichten eene ware prachtuit gave zoekt te bezorgen vijfde reeks gedichten van Majoob Victobien Vande Weohe. PROSPECTUS. Sedert dertig jaren houdt majoor Vande Weghe flink zijne dichterpen. Wij nemen de vrijheid, u, als lezer of bezit ter zijner vorige verzenbundels, eeu inteekeu- bulleiijn voor zijne vijfde reeks Gedichten aan te bieden. Noodig is het niet over de gehalte eu de strekking van den schrijver uit te weiden hij werkt veel, denkt veel na, eu zegt iu gemoede lijken volkstoon wat hij ziet en gevoelt. Hij is een overtuigd vrijzinnige vlaming en draagt zijne laiigenooten en onze taal eene warme liefde toe. Zulke verdiensten zijn stellig voldoende om voor deze uitgave op steun en bijval te mogen rekenen. De vijlde reeks gedichten ongeveer 220 bladzijden, woidt den inteekenaren tegen den prijs vau twee franken gezonden. De Uitgever, Aug. De Scheppeb-Phïlips. li TT i Indien het algemeen stemrecht een woord te zeggen had in da kwestie, met welke algemeenheid zou het de Waltherypil de koningin der zuiveringsmidde len uitroepen, en der remedies tegen vefstop- pi ig, gebreken van het bloed, duizeligheid en maagpijnen. Zondag 4 November 1894. Om 10 uren. P. Moortgat tegen Ed. Verhoeve Aalst. Om 2 uren. Herdersem tegen Nieuwerkerken. Van den 26 October tot den 2 November 1894, GEBOORTEN Mannelijk 6 10 Vrouwelijk 6 HUWELIJKEN. A. Beukens, landb. met D. Verbeeck, landb. B, Daeseleir, landb, met M. Schookaert,, landb. S. Verhoeven, tabakbew. met M. Beeckman, br. C. De Neef, werkm. met M. Verbeereu, tw. F. Van Driessche, tw. met M. De Pape, tw. J. De Witte, magaz, met M. Kindermans. OVERLIJDËNS. B. Van den Borre, z. b. 93 jLeopoldst. M. Walgraef wr Pauwels, tjw. 2lj., Gentsche- straat. G» Lemaire, leerl. bij <le kweekelin- genscchool van 't leger, 13 j., Graanm. C. Vau Neck, m, Van Rillas, herb. 48 j., Niéuw- straat. J. Sonck, landb, 73 j., BeukenJreef. 5 kinderen onder de 7 jaren. AALST 3 Nov. Per 1 heet. 23 lit 50 cent. Tarwe. fr, 15-00 00-00 Masteluin00-00 00 00 Rogge. 10-00 10-70 Spelt 00-00 00-00 Geerst. 12-50 13^-GO Haver, per 100 kil. 13-00 14-55 Aardap. (roode de 100 kil. 7-00 7-50 Aardap (geele) nieuwe. 0-00 0-00 Boterde 3 kilogram. 5-63 7r09 E'jersde25 2-54 3-00 Vlas per 3 kilos 2-80 3-63 Via^enen per stuk. 1* soort 25-00 2' 20-00 HOP. 41 balen bel voor bel fr. 40,00 tot 48,00. 1" kwaliteit 48 zakken 00,00 tot 00,00,

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2