De eene en de andere XP*?; Kiezers, Kiezers, Kiezers Kiezers, Wat zult gij doen Waar zit gij nu Durft M. Van Wambêke openbaarlijk verklaren dat hij vies is van de liberale stem men, dat hij die niet wilt Of durft Denderbode het namens M. Van Wambeke doen In zijn nummer 57 van 18 November dezer spuwt het de volgende liefelijkhe den uit Wie is tegen de partij Daens AI wat treffelijk, eerlijk en deugd zaam is, de bloem, het puik der JLalstersche bevolking uitmaakt. Duaal wie voor de Christene Volks partij gestemd heelt, is niet treffe lijk, NIET EERLIJK, NIET DEUGDZAAM, HET GEMEEN, HET LAAG, DE DROESEM VAN ONZE BEVOLKING'! Dit schandelijk verwijt is niet vol- roldoeude voor het modderblad, dat Mr "Woeste en Ce verdedigt. Het vraagt verder Wie spant er met de partij Daens Al 't slecht volk. 't Uitschot, de oneer, de schande der stad Aalst Kerels die 't getal hunner veroor deelingen niet meer kunnen ont houden, enz. enz Wij vragen het u eens af men u zulke ongehoorde beleediging, zulken walge lijken eerroof maar ongestraft naar het hoofd zal mogen werpen 23500 stemmen hebt gij op 14 Octo bervrij,ja zonder dwang, aan de lijst Daens gegeven Gij allen die dus voor de partij Daens gestemd hebt Gij, werklieden van stad en dorp, wroetende in 't werkhuis, op de fabriek, -op den akker,... gij zijt slecht volk Gij, kleine en groote burgers van al de gembenten van ons arrondissement Aalst,... gij zijt slecht volk Gij, beambten in de besturen van ijzerenwegen, posterijen en telegrafen Gij, onderwijzers, ontvangers, officie ren, pastoors en priesters, gij zijt Gij, deurwaarders, advokaten, nota rissen, geneesheeren, rechters, enz. enz. gij allen zijt het uitschot, de oneer, de schande van ons arrondissement U koppelt men met lieden die door het gerecht geschandvlekt eijn en hunne veroordeelingen niet meer kunnen onthou den !H Dat is het werk van De Gazette van Aalst, het orgaan van de partij Woeste. En om haar vuil werk nog afschuwe lijker te maken zet zij aan het hoofd van haar artikel de beeltenis van eenen beer, van achter die van een VERKEN en roept zij uit Wie zich mengt onder den draf wordt van de zwijnen geëten J Men «cheldt n dus uit voor slecht volk uitschotgeschandvlekten, beren en ver kens l Op 9 December aanstaande zult gij den berenklauw eens doen voelen en toonen dat men u niet straffeloos zoo veel bloedigen hoon in het aangezicht werpt. Wreekt u daarover in het kiesgangs ken en stemt allen als een man tegen de kandidaten welk op zulke deftige wijze door zulke treffelijke pers verdedigd worden !!1 In 1887 dringt de heer Van Wambeke weer aan op de vermeerdering van het personeel dei rechtbank van Oudenaarde en in tweede orde vraagt hij de inrichting eener burgerlijke ka mer te Aalst. Eerst Oudenaarde dan Aalst Den 4 Juni 1889 stemmen de heeren Van Wambeke, Woeste en dcSadeleer een wetsont werp, waarbij de rechtbank van Oudenaarde met eenen rechter wordt vermeerderd. De belangen van Aalst opgeofferd aan die van OudenaardeAalst verkocht door zijne ge kozenen, door zijnen burgemeester Twee jaar geledeu, den 19 Februari 1892, zegde dé heer Van Wambeke in de Kamer Zoo de h' er minister niets wil doen voor de rechtbank van Oudenaarde, dat bij ten minste te Aalst eene burgerlijke kamer inrichte. Er zouden slechts 3 rechters moeten benoemd worden. Aalst kwam dus weeral op den tweeden rang. Welnu, wij vragen bet aau al onze medebur gers Is het zoo, dat men de belangen van zijne geboortestad verdedigt Neen, zijn plicht bevool hem alle verhooging aan de rechtbank van Oudenaarde te weigeren, zoolang geen reebt gedaan was aan Aalst, zoolang Aalst niet verkregen had wat het vroeg zijne eigene rechtbank. Wij hebben dus het reebt te zeggen, dat die zaak bij de klerikalen dient als kiescomedie en dat onze gekozenen nooit iets oor het welzijn van het algemeen deden. Dat men bet zich herin.iere 1 Daens telt maar. een half dozijn aanhan gers Dat is Denderbode. En de lijst Daens heeft 23500 stem men bekomen dus heeft Denderbode Denderbo le schrijft van de christene volkspartij dat zij gebiuikt heeft schandelijke bedriegerijenlage listen, eerlooze kuiperijen Ed welke schurkerijen hebben wij gezien 1° valsche brieven van priester Garnier uitgegeven 2° op hun bedrie- gelijk mauifest de kandidaten der chris tene volkspartij de plaats der socialisten gegeven 3° een valsche eerherrtel- ling uitgevonden 4° eene briefwisse ling, die GEHEIM moest blijven uitge bracht. Dat alles is deftig, zeker De heer Van Wambeke en de belangen der stad Aalst. Sedert 29 jaar vertegenwoordigt de beer Van Wambeke ons arrondissement in de Kamer. Als burgemeester is het zijnen plicht de belan gen der stad te verdedigen uit al zijne krachten en al te doen wat mogelijk is om de neering zijner ingezetenen te bevorderen, Eenigentijd geleden hebben we van wege eenige klerikale heerkens pogingen zien aanwenden om te Aalst eene rechtbank te verkrijgen <le gemeente gaf eene toelage om dit werk te steunen de maat schappijen, de handelaars, de gansche bevol king werd aangespoord om door talrijke ver zoekschriften de regeeriug te nopen tot bet inrichten der rechtbank. Hoe heeft de heer Van Wambeke, die zaak in de Kamer verdedigd Reeds in 1886 wees men er op, dat de recht bank van Oudenaarde, wier gebied zich tot aan de grenzen van Aalst uitstrekt, overlast van werk had. Op t Januari 1886 waren 422 zaken ten achteren en om hieraan te verhelpen vraagt de heer Van Wambeke, ondersteund door den heer De Sadeleer, de benoeming van éénen of tme rechters te Oudenaarde. Van Wambeke in de Kamers. He' was onder het liberaal ministerie, den 24 december 1880. Vourloopige kredieten voor 1881 moesten gestemd worden De heer Van Wambeke bracht eene goedkeurende stem uit betrekkelijk die kredieten. Ziende dat do klerikalen allen tegengestemd hadden, verklaarde de heer Van Wambeke dat hij bij mis greep ja n gezegd bad, omdat hij meen de dat men over het iractaat met Portugal stemde Waar zit gij nu met uw colossaal kiesbedrog Wij wisten het wel dat de zuivere katholieke olie zou eindigen met terug boven te drijven en dit on ondanks al de venijnige leugens al de schandelijke bedriegerijen al de lage listen al de eerlooze kuipe- rijen die de seheurmakerskliek n heeft gesmeed. Ziedaar het beginsel van 't hoofdarti kel uit Denderbode van Donderdag laatst 22 November. Wij hebben ons tusschen de polemiek van de Pêkens met de Christene demo- kraten niet willen moeien, maar wan neer men zulke domme dwaasheden hoort vei tellen zoo als Denderbode aan zijne lezers wil doen slikken, dan is het toch wel aan ons geoorloofd van een woordje in de betwisting te brengen. Een katholiek heeft onlangs eens in ons weekblad aan zekere klerikalen van naam en gezag gevraagd of zij zich wel serieus konden houden, of ze niet moesten lachen, wanneer zo van zedelijkheid spraken. Wij zouden hier hetzelfde moeten her halen wanneer Denderbode ons vraagt Waar zit gij nu met uw kolossaal kies ledrog Maar, kameraadje, uw kolossaal kies bedrog zit in de kolossale vermetelheid di gij hebt van ons te vragen waar er gekonkelfoesd is geworden, Zoo, zoo, de zuiverkatholieke olie moest eindigen met boven te drijven. Maar dan is er ook al zuiver katho lieke olie geweest die in 't begin naar on der zakte Was het die olie misschien van den gebeuglijken nacht van 14 October 1894 wanneer men naar sommige kantons hoofdplaatsen van ons arrondissement per telegraaf seinde Overlegt het goed en dat het elek trisch licht uitging Was het die zuiver katholieke olie, welke boven kwam En als de olie bo ven kwam. waarom hebt gij dan het licht gevreesd, waarom hebt gij dan met een onderzoek eiet alles in open baar daglicht durven stellen Was uwe olie vervalscht WaBzij met water gemengd Denderbede durft verder schrijven dat al de AANKLACHTEN NAUWKEURIG ONDER ZOCHT zijn geworden Wel, vnen Ije lief, daar is NIETS on derzocht geworden, want ware dit erns tig gebeurd, dan zou men wel gevonden hebben, waar het gebrand had. Dan zou men wel bestatigd hebben waar er bedrog, omkooperij, drukkingen geweld is gebruikt geworden. Dan zou men wel gezien hebben waar de mannen zitten, die door ondervinding rijp, een kruis van eerste klas verdie nen, om kiesbedrog te plegen. Maar dat heeft men niet gedurven De konkelfoezers onzer kiezing hadden aan de klerikale meerderheid geroepen Gij zult, gij moogt geen licht over onze handelingen brengen. Ziet dat het stillekens sterft zonder veel bloeden of schreeuwen want, moet er den haan over kraaien, moet alles uitkomen, dan gaan er vele onzer vrienden voor het Assisenhof moeten verschijnen, en dat mag niet zijn. Alzoo is de kiezing van Aalst geba- cleerd geworden en mag Denderbode met reden vragen Waar zijn de bedriegers Wij antwoorden Gered Men weet waarom Maar elders, waar het aan de katho lieken kan voordeelig zijn daar zijn ze van die liberale of socialistische stem men zoo vies niet Met de provinciale kiezing van 4 No vember zagen we de katholieken van Anderlecht, welke niet anders dan met de hulp dor socialisten konnen winnen, deze te voet gaan vallen om toch voor de klerikale lijst te stemmen. Te Antwerpen was het nog erger om de 21 liberale provincieraadsleden te kloppen was dezelfde partij van Dender bode niet te vies van de stemmen der socialisten, maar zelfs die der anarchisten af te bedelen. En deze apostels van geweld plakken op al de hoeken der straten brieven aan om de compagnon ol'te gezellen aan te raden voor de klerikale meeting ta stemmen. En de klerikale meeting protesteerde nieten riep niet Dat mag niet zijn Houdt uw stemmen voor u. Neen, neen, zij namen gretig de stem men van die anarchisten aan En de Palriote schreef over een paar dagen Uit taktiek, om te kunnen overwinnen mag men de stemmen zijner politiekete- genstrevers aanvaarden. Die taktiek hebben de katholieken meermaals en bij de laatste kiezing op vele plaatsen ge- volgd. Maar, wanneer de partij Daens daar zou kunnen voordeel bij winnen, dan roept de officieele moord en brand I En nu vragen wij hem eens Het woord is aan den officieele Denderbode schrijftondanks alle venij nige leugens Wie heeft uitgeroepen De partij ALllevlei. Een onzer lezers vraagt ons vrat de Heeren Van Wambeke en Woeste zouden gedaan heb bed war.-, b. v. de misrekening maar uitgeko men na hunne eedaflegging als lid der Kamers van Volksvertegenwoordigers. Wij weten niet hoe kiesch die heeren op het punt van eer zijn, nogthans ktn r n wij de kls- kalen voor alles in suat en zou het ons geens- rins verwonderd hebben dat men in dit geval lijk Mac-Mahon- zou uitgeroepen hebben Ik ben er en ik blijf er Wat bet land, het volk er zou over gepeinsd hebben, dat is wat anders. Is het waar dat zekere geruchtmakende kiesdraver voor de kiezing van 14 October laatst hevige propagande in het gasthuis ge maakt en er de zieuen heeft geleerd hoe men voor de goede zaak moest stemmen Zijn dezelfde feiten ook niet in het Oude- Manuenhuis en 't Ongeneesbare gebeurd Heeft men vrijdags voor de kiezing ook niet al de st ads werk lieden op den koer van het Landhuis vereenigd om er goede kiezers van te maken? We zijn geheel verzekerd dat de officieele daar niets op antwoorden zal. De propere Gazette van Aalst zeevert van Daensisten, die het getal hunner veroordeelin gen niet meer kunnen onthouden. Hoe onvoorzichtig dat het toch is in het huis eens gehangeueu van eene koord te spreken Sedert een paar maanden heeft zijn vriend De Denderbode reeds drie of vier keeren te Dendermonde en te Gent met moeder Jus- ticia tot zijne schande en schade moeten afrekenen en hij de haantjes vooruit der kleri- kaleu, welke zich hier en elders onderscheiden, treft men artisten aau die voor zekere feiten, die wij liefst niet zullen noemen, met het ge recht hebben moeten kennis maken. Staat de Gazette van Aalst staat zelf niet voor eerroof te Dendermonde te reubt Het modderblad had dus veel beter gedaan van dit potje gedekt te laten. Aan Denderbode. De officieele is een geheel vieze en moeielijke gast. Heeft hij zich nu uiet in 't hoofd gestoken van schandaal te schreeuwen omdat pastoor Daens stem men zou kunnen krijgen van liberalen, radikalen en socialisten en alzoo zou kunnen gekozen worden. Dat ware toch te wreed, niet waar, en kost wat kost moet dat vermeden wor den Neen, het mag niet zijn dat een ka tholiek met de stemmen van liberalen mag zegevieren. Ha dat mag niet zijn Ha dat ware eene schande, een schelmstuk !l! Omgekeerd. Denderbode van Doederdag schrijft Stemt voor M. Van Wambeke, den rerde- diger onzer Vlaamsche taalrechten 1 Stemt voor M. Woeste, den warmsten Toorstaan- der van Godsdienst en Priester. Zeg eens, vriend, zouden wij dat niet mogen omdraaien, eD zeggen Stemt voor M. Woeste, den knappen verde diger onzer Vlaamsche taalrechten 1 Stemt voor M. Van Wambeke, den warmes voorstaander van Godsdienst en Priester 1 't Een is 't ander, niet waar, en de twee maken een deftig paar Stadsnieuws. Uit ingewortelde gewoonte heeft de OEFtige treffelijke Denderbode weer een paar logenachtige artikels over een drietal liberalen onzer stad geschreven. Wij hebben vernomen dat deze personen krachtige logenstraffingen aan den ppiizvvtn sclirijvenden Denderbode gezonden hebben. Wij zullen eens zien of hij de eerlijkheid zal hebben deze antwo rden in te lasschen of wel dat men hem weer eens voor moeder Justicia zal moeten brengen, waarvan hij, voor dergelijke weigering, sinds weinige weken een j goede kliënt geworden is. eene ia de andere niet. De pastil Walthery (1 fr.) geneest den hoest en de benouwdheid terwijl de Waltherypil de zoo gekende_zui- vering is tegen de verstopping, gebreken van het bloed en maagkwalen (1 fr. 25) Tooneelnieuws. Met genoegen hebben wij verleden zondag kunnen hestatigen d it de 2C vertooning van Voor Taal en Vrijheid een buitengewoon talrijk publiek had uitgelokt. De keus der bei de stukken was uitmuntend. Wat de vertolking van het drama betreft, die was stellig ver bene den die van de eerste vertooning. De tooneel- kring bevat zeker knappe Bpelers voor hoofd en bijrollen, maar men verlieze nooit uit het oog dat ernstige studie en vaste rolkennis twee noofdvoorwaarden zijn van eene puike uitvoe ring. Met veel meer en welverdiende lof kunnen wij van het blijspel gewagen hier liep alles flink van stapel. De Symphoniekring, voor hara welwillende medewerking, verdient ons besten dank. X. De Monsterpeperkoek, welke in het Ma» troosken tentooongesteld stond is gewonnen door den heer Karei Schrevens met nummei 283. Hij wordt door den gelukkigen winner ten I geschenke gegeven aan d® eerste communie- canten van toekomend jaar, om op hun feest in Concordia opgesmuld te worden. DqOBGETOBTE KAZAKKEERDERS SLECHT VOLK II GELOGEN

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2