Frisch en roos. Nostradamus. Nulliteiten. Nieuwe nijverheden. Tartuffe. Vooruitgang door 't Werk. Zondagrust. Vorschillig Nieuws. wilt ge dit stulc teekenen, de brug is voor mor gen gemaakt'? Terwijl hij sprakkwamen blauwe vlammen en stinkende gassen uit zijnen mond Zeeberg herkende wel den duivel maar hij hield aan zijnen kop. Hij nam schielijk zijn priem, prikte in den arm en met bloed zette hij zijnen naam onder het stuk d it de afgezant der hel hem voorlegde. Zeeberg zag dat de Sataa voor zijn werk alle maanden een menschelijk offer vroeg, het hield hem echter niet terug. Nauwelijks was de naam gezet cf de duivel verdween, de kamer vol rook en stank achter latende. 's Anderendaags morgends was de brug klaar en Zeeberg behield zijn hoofd. Het eerste slachtoffer was Zeebergs gebuurde bouw meester gaf er geen zier om eene maand later was het de beurt van den wever Berk, Zeeberg bleef onverschillig, het volgende slachtoffer was de vrouw van Zeeberg, de kerel was blij er van af te zijn, daarna was het de beurt van een bedelaar, Zeeberg dacht zulke loopsn er altijd te veel, eindelijk was het zijn zoon die er het leven bij inschoot. Nu jammerde Zeeberg en begreep de uitge strekheid zijner misdaad, doch niets kou hij her o?pen, wat geschreven is blijft geschreven in der eeuwigheid. Ook zijne beurt zou het worden, wauteens toen hij zag hoe zijn doch terken tegen de dood worstelde en niemanc haar redden kou sprong hij van de brug in do Dender, om het leven van zijn kind te sparen. De dochter werd gered, doch Zeeberg zonk in de diepte terwijl een onweer plotselings uit borst. Nooit werd zijn lijk teruggevonden. Sinds wordt de brug, Zeebergbrug geheeten en nog maandelijks komt de satan zijn loon op eischen. Het gemeentebestuur zou in deze verlichte eeuw, waarin het bijgeloof nog slechts onder de dompers aanhangers telt, door meer lan taarns of door het aanbrengen van doelmatige leunigen dien toestand wel kunnen doen ein digen. Doch het bekommert zich niet om de huid of het leven van eenige sukkelaars. Zeven weken geleden werd er het lijk opge^ trokken van een jongeling, vier weken nadien werd er een kind uitgehaald,verleden maandag was 't eene vrouw, welke met moeite uit het water werd getrokken en slechts na langen tijd tot het leven werd terug geroepen. Het spreekwoord zegtAls hot kalf verdron ken is vult de boer den put. Zoo slim is ons verlicht gemeentebestuur niet, het laat men- schen verdrinken van maand tot maand zon der zich de moeite te geven iets te doen om de ongelukken te vermijden. De schepen van openbare werken heeft eene groote verantwoordelijkheid op zich, indien hij maatregelen nemen kan en het niet doet. Zal hij wachten tot een zijner kinderen daar deu dood vinde. Degenen die er reeds den dood vonden waren toch ook de kinderen van iemand dien hen minde en liefhad. Indien die toestand voortduurt mag hij recht schandalig heeten en de Zeebergbrug zal wel dra weer de Duivelbrug worden genoemd Het is er donker als in de hel, en een enkele misstap is voldoende om een mensch in den afgrond te doen nederstorten. Om een frissche kleur te hebbon, en u van het bloedbederf te genezen (puisten, uitslag, huidontstekingen) neemt het uitmun tend purgeermiddel, Walthéry-pil genoemd (1.25 fr.) De Aalstersche Nostradamus kondigt in de officieele extra-deftige Denderbode een zeer geleerd en diep doordacht arti kel over den Algemeenen Toestand in 1896. Nooit hebben we zooveel scherpzin nigheid ontmoet en de Nostradamus van 't verleden wordt door die van he den properkens den baard afgedaan. Want de Aalstersche sterrenkijker is niet alleen op de hoogte van hetgeen tegenwoordig in de wereld gebeurt, maar hij voorspelt wat er geschieden zal. Onze knappe medeburger wijst ons de klippen aan die het menschdom (dat wil zeggen, de katholieken, de anderen tellen niet) ontmoeten zal en de pleis terplaatsen waar het aanleggen moet om nieuwe provisie van moed, kracht en levenslust op te doen. Nostradamus, bezweert het gevaar der geuzen die met duivelsch roode so cialisten aanspannen. Oordeelt, lezers, hoe duidelijk hoe klaar de nieuwe pro feet in hoog verheven stijl zijne denk beelden uiteenzet Men mag van het socialismus geenen wapenstilstand verho penhardnekkig zal het blijven werken aan de omverrewerping zijner heillooze inzichten. Laat de socialisten maar wer ken he jongens, aan de omverrewerping hunner eigen inzichten. De steller van 't ronkend artikel waar in, de inzichten worden omverrege- worpen met sneeuwballen verdient correspondent te wezen der Vlaamsche Akademie, als hij het reeds niet is. De katholieken zien den huidigen toestand zeer benardals we Nostrada mus gelooven, maar zij zien vertrou wend in het verschiet omdat er op angst volle tijden kalmte is gevolgd. Nostrada mus is lijk Uilenspiegel, die blij was als 't bergop ging, omdat daarna een berga" volgde. We moeten zegt de geleerde sterren lezer ons doordringen van de plichten aan eenieder opgelegd. O Nostradamus die zijn zoo licht. Het is voldoende den kwezelaar te vertoonenen in tijden van kiezing het ambt van stemmen kooper zorgvuldig uitte oefenen, om het rijk der hemelen te verwerven. De plichten der Aalstersche katholie ken O Nostradamus, Nostradamus men zal u voor uwen dood heilig ver klaren. De twee gekozenen der liberalende eenigeu die zonder ingekocht te zijn deel maken van den gemeenteraad zijn nulliteiten. Zoo schreef Denderbode. Het past ons thans niet eene vergelijking te maken tusschen hen en de kleppers die we op de kussens hebbe i zien hangen onder de scha duw der kliek, als daar zijn den financier Du- wez, deD kustenaar Claus, den landbouwkun dige Koestaert of Stohkaert, (de naam is mij ontsnapt) en andere celebriteiten van Aalst waarvan ik me niets meer herinner doch ik zal eventjes den ofïïcieele doen opmerken dat de aanwezigheid onzer twee gekozenen eenen doorn is ia de kliek voeten der koterie- mannen en ze reeds op middelen bedacht zijn om, die twee kontroleurs voor hun winkeltje onschadelijk te maken. Het is zeer opgemerkt geworden zegt Den derbode, dat het lid Anne verscheidene malen de redevoering van den nieuwen burgemeester goedkeurde. Hoe heb ik het nu Denderbode houdt zich dus bezig met het doen en laten eener nulliteit De goedkeuring van eene onzer gekozenen wordt naar Denderbode 's verklaring zeer op gemerkt. Hoe kan een mensch soms toch suf of dronken zijn en dan onwetens de waarheid zeggen. De bekentenis van den officieels heeft eene dubbele beteekenis. 1° De kliek neemt acht op de heeren Bruyndonckx en Anne omdat ze er zal mee af te rekenen hebben. (Dat is niet het geval met de kleppers welke onder de vleugels der kliek tronen). 2° De liberalen zijn mannen, die elke goede daad, ook van tegenstrevers goedkeuren en toejuichen, omdat ze vrij zijn terwijl de slaven, tartuffen en apostaten der kliek immer het commando van den meester in partibus moeten afwachten eer ze mogen zeggen, dat is goed en dat is slecht. Nooit is iets, dat van een tegenstrever komt voor de kliek goed. De kliekpartij heeft in heur program ma geschreven Invoering van nieuwe nijverheden. Het is ons ter oore gekomen, en we laten met vreugde weten aan onze me deburgers, die gaarne geld verdienen, dat er een splinternieuw kiesfabriek gaat opgericht worden. Het oud fabriek werd zoo bouwvallig, de machien zoo ontredderd, de direc teurs zoo versleten, dat de produkten, door de kopstukken der partij gevaar lijk voor gezondheid worden geschat. Het nieuw fabriek, waarvan het plan reeds gemaakt, zal gebouwd worden te gelijker tijd met de nieuwe school in den Osbroek. De machienen zijn van een geheel nieuw stelsel, de werkwijzen ook zullen gansch van de oude verschillen. Op onzichtbare wijze zal de grondstof dat wil zeggen de stemmen gekocht, gekamd, geschoren, gesponnen, ge draaid, gewrongen, gekleurd en gewe ven worden tot een prachtig kliekbe- stuur. Al wie zijn geweten voor eenige dui- :en veil heeft zal op dat fabriek werk jekoman, om rekenmachienen, mole- ïens, secties en duizend en een trukken te fabriekeeren. Al wie zijne ziel en zijne stem voor een handvol zilverlingen wil verkoopen, zal met het fabriek zaken kunnen doen. Leve de nieuwe Nijverheden Wat droevige begrafenis, die begrafenis van H. Frère. Zoo lamenteert Denderbode in zijn nummer van woensdag laatst en Tartuffe weent tranen met tuiten. Wat droevige begrafenis Tartuffe kent ongetwijfeld ook vroolijka begra fenissen, plezierige, waar gezongen wordt voor de schijven of rangschikt hij bij de vroolijke begrafenissen ook die, waar het lijkdoor dweep zieke lummelszoogezegd brave katholieken, wordt onteerd en met modder en steenen ge worpen gelijk wij het hier in ons godsdienstig Aalst hebben gezien. M. Frère, zoo zeevert Tartuffe voort, was katholiek geboren, gedoopt en deed zijne eerste Communie, later werd hij vrijmetselaar en kerkvervolger, eindelijk is hij zonder bepaalde religie. Zou Tartuffe ons kunnen uitleggen tot wolke religie hij en zijne kliekvriendon behoo- ren, want als het die religie is, welke M. Frère moest belijden, had de groote Staatsman dui zendmaal gelijk zulke godsdienst niet aan te kleven. De priesters haten en vervolgen elkan der, do religie is de speelbal geworden van mannen vervoerd door de ellendigste driften en Tartuffe spreekt smadelijk op M. Frêre omdat hij niet offerde aan het gouden kalf. M. Woeste sprak den lof uit van den afge storven Staatsman, Tartuffe kan bij het pas gesloten graf zijne lage ziel niet intoomen en tracht (natuurlijk om de voorschriften van zij nen heiligen godsdienst te volgen) de nagedach tenis van M. Frère voor zijne lezers hatelijk te maken. Tartuffe is erg gebeten op den domme, die bij de lijkplechtigheid van M. Frère het woord naam... om de hoop der meuschelijke ziel uit te drukken. Welke hoop, in Gods naam? vraagt het devoot orgaan. Dus wie niet tot de kliek behoort, wie niet is ingelijfd bij de bende, welke inkwisitie, vervolging, haat, priester verbranding en dies meer goedkeurt, heeft in der eeuwigheid niets te vreezen. Tartuffe is verontwaardigd omdat de domine heeft durven zeggen O, hoe roerend en on doordringbaar is het lot van den mensch en hoe wenscht men het mogelijk van toch dien sluier een oogenblik op te lichten om er het einde on het begin van te kennen. Maar dat kunnen wij niet. Is het niet wraakroepend dat een domine zulke dingen durft zeggen. Hoe, die domme domine ken t de geheimen van de eeuwigheid niet Is dat gepermitteerd Ja wel, domine, zegt Tartuffe, dat kunnen wij katholieken wel. God is ons begin en ons einde. Met zulke argumenten verpletterd de pastor den domine. We moeten onze ziel zalig maken, door het geloof, door het onderhouden der geboden enz. enz. We komen niet verder in dien twist van Tar tuffe tegen den domine. Alle priesters van alle godsdiensten beweren dat hunne religie de eenige ware is eu er zijD honderden godsdien sten. We zullen God en den maalder laten be slissen. Tartuffe dankt den goeden God dat hij ons io ons geloof heeft bewaard en dat wij ons ge loof getrouw zullen nageleefd en teleden heb ben (zooals in den laatsten kiesstrijd). Tartuffe kent het leven van Christus niet, noch zijn groot gebod. Hebt elkander lief, ge zijt al kinderen van denzelfden vader. En als de Farizeeër komt in publiek verklaren, dat hij bid gelij k deze Heere ik dank u dat ik niet ben als deze. Indien er wezens verachtelijk moeten zijn in de oogen van God, dan zullen het wel de ploer ten zijn in den aard van Tartaffe, die anderen slecht wanen om hunne eigene verdorvenheid te verbergen. Wat droeve kinkels toch. Wij zeggen uit ter harte in alle partijen, in alle godsdiensten, in alle landen vindt men schelmenen brave lieden. We juichen als een katholiek waarheid spreekt en recht handelt, we juichen als een Turk het goede verdedigt, we jubelen als een Indiër zich door zijne schoone daden onderscheidt. Tartuffe zegtwij alleen deugen. En juist degenen die andere godsdiensten belijden en deugden beoefenen die ons ivreemd zijn, juist dezulken zijn het gevaarlijkst. Als een nieuwe Quasimodo nog ooit opdaagt zal hij Aalst tot hoofdzetel kiezen, en Tartuffe luitenant benoemen van den groot inquisitor. Mijnheer de Uitgever Ik heb U verleden zondag op het feest ge zien van Vooruitgang door t werk. Hebt ge dan ook in het blijspel 1" April 1895, dien koster gezien met zijn schijnheilig ploertenge zicht. Was dat niet alsof't eene ontworpene kari- catuur ware geweest van een berucht woor- denkuabbelaar onzer streek. De coiffeur had den persoon naar de natuur een nieuw facies geschonken, en 't dient gezegd de acteur speel de zijne rol voortreffelijk. Als ge wilt zal ik eens in uw blad zulke tijpe conterfeiten en hem in den behoorlijken vorm genieten. Jan De Tingel. Redactie Dat willen we graag. Feest van Zondag 12 Januari. De kiesstrijd had het geven van feesten sinds angen lijd onmogelijk gemaakt en zoo lang en zoo hardnekkig is die strijd geweest, dat er geen kans werd gezien den leden een puik 'eestje aan te bieden aangezien onze toonee'af- deeling werkdadig aan den kamp had deel genomen en geene repetities had gehouden. Gelukkiglijk kwamen onze trouwe vrienden van Gent,onze broeders der Vrijheidsliefde ons uit de verlegenheid helpen, 's Maandags willigden zij ous verzoek in, den donderdag avond was het programma opgemaakt en den zondag nadien werd het uitgevoerd. Wat zijn die Gentenaars toch leutige en har telijke menschen. Den zondag namiddag ten 2 1/2 uren kwamen ze te Aalst aan en in een, twee, drie was een handdruk met ons gewisseld een glas bier op elkanders gezondheid gedron ken en de kennismakingvernieuwd. Im mers 't zijn bijna allen oude kennissen. De ïecr Voorzitter Wiemeren meer anderen, heb ben om zoo te zeggen hun deel gehad in de stichting van den Werkmanskring. De zaal van Concordia was stampvol onze leden zijn verlekkerd op zulke feestjes immer opgeluisterd door de Symphonie, die nooit hare medewerking ontzegt. Al de zangstukken werden meesterlijk voor gedragen en bekwamen denverdienden bijval. Gent is de stad der muziek bij uitmuntendheid, de stad der zangers en kunstminnaars. De twee opgevoerde blijspelen verwekten een voortdurenden schaterlach. De Vrouw die haren man doet herbakken viel zeer in den smaak van het publiek en misschien was er menig vrouwken in de zaal, die even als Sofip, haren man eens graag in den oven wou doen. Voor haar was 't een lesje, ze zal geleerd heb ben dat niemand zonder gebreken is en het beste wat men verrichten kan is voor elkanders fouten al eens de oogen te sluiten. Maar het groot succes van den avond was voor het stuk van den heer Fréchier, Lid der Vrijheidsliefde die tevens eene rol in vervulde Den 1 April 1895. Aan het lachen kwam geen einde. Een oude grolpot, misantroop tot in de laatste vezel van zijn hart, wordt op 1 April 1895 door twee studenten, een neef en zijn vriend, van zijn menschenhaat genezen. Wat al grappen en quiproquos er ten huize van den misantroop op touw worden gezet en verwikke len en ontwikkelen is niet te vertellen. Men moet het stuk zien. Al de rollen werden goed vervuld Mevr. De Bouck, Mejuffers Vercauter en Vercruysse die nen in de eerste plaats lof toegezwaaid te wor den. Ik wou wel graag in 'i bezonder elk zangstuk en elk blijspel breedvoeriger bespreken, doch mijn tijd en de plaats waarover ik beschik zijn beperkt. Zangers en tooneelspelers werden gebisseerd en terug geroepe i 't geen bewijst dat onze ledea de muziek en de tooaeelkunst naar waarde weten te schatten. De avondstond eindigde te midden der grootste levendigheid en vroolijk- heid. Kostumen, benoodigdheden, ja zelfs decors waren door onze vrienden medegebracht en bovendien werd de vertooning en geheel het feest kosteloos gegeven. Na het feest bedankt de Voorzitter van Vooruitgang door't Werk den heer Voor zitter Wiemer en de leden der Vrijheidsliefde om het schoo^ feest door hen voor onze leden ingericht. De heer Wiemer bedankt insgelijks den Voorzitter en leden van den Werkmans kring voer het gul onthaal dat hen was te beurt gevallen. Steeds nauwer zal den band van broe derlijkheid tusschen beide kringen toegehaald worden, zegt hij, en met nieuwen moed zullen we deu kamp voor het goede, het schoone en het ware voortzetten, (toej.) Samen met onze vrienden deden we nog een rondeken in de stad, menig glaasje bock werd op den voorspoed van allen geledigd en bij 't afscheid nemen aan den trein te middernacht zegden we niet vaarwel, maar tot wederziens. Het Hoofdbestuur van den Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk dankt de Mevr. De Boeck, Mej. Vercauter en Vercruysse, de heeren Wiemer, Fréchier, en al de Gentsche vrienden, alsook de heeren Voorzitter en leden der Symphonie Door Eendracht Groot voor het schoon feest dat zij onze leden hebben aan geboden. Namens het Hoofdbestuur De Voorzitter, Emiel MEERT. Hlim f Hum f Vailinglijders herm- nuill nuill nert u dat de pastil van DrWalthéry den hevigsten hoest in 2 dage» geneesten slechts één frank de doos kost. Van '8 middags tot 's middernachts, Heden Zondag 19 Januari 1896 dienst doende apotheker M. DE WAELE, Kerkstraat. De verzendingen hop gedaan in de maand December laatst, in de landstreek Aalst, bedra gen een gezameutlijk gewicht van 378116 kilo grammen. Aalst. Donderdag morgend, rond 4 ure, is een brand uitgeborsten in de hout magazijnen van M. E. Van den Hauwe. In weinige oogenblikken nam het vernielend element eene snelle uitbreiding. Bij de aankomst der pompiers waren de magazijnen in een vuurpoel herschapen. Rond 5 ure stortte het dak in een uur later was alle gevaar voor de naburige wo ningen geweken. Men rekent de schade op 10,000 frank. Geeraardsbergen.. Aardig geval. Maandag middag beeft er bij M. Camiel De Schreye, hotelhouder op de Groote Markt, alhier, een aardig geval plaats gehad. Een verbruiker vroeg een limonade gaeeuse. De baas bracht het flesenje, maar nauwelijks raakte het de tafel of eeue ontploffing ont stond. De flesch werd in duizende stukjes verbrijzeld en al die rond de tafel zaten werden aan handen en aangezicht gekwetst. Gent. Ons klimaat. Er wordt veel go- klaagd over ons klimaat, dat het zooveel rogent en wij zoo dikwijls verandering van weder hebben. Een koopman in regenschermen heeft zioh verleden jaar bezig gehouden met de da-=

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2