I DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer 4 Zondag 26 Januari 1896. I Abonnementsprijs 4 m voor aen bulten j voorop betaalbaar STADSNIEUWS. Lap, marjan Een voorbeeld. Dwingelandij. m LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Mon abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. AALST, 25 JANUARI. WERKRECHTERSR A AD. BELANGRIJK BERICHT. Wij roe pen de aandacht onzer politieke vrien den in, zoowel Werklieden als Patroons of Meestersop de belangrijkheid der kiezerslijsten voor de Werkrechtersra- den, lijsten die ook moeten dienen voor de kiezingen der bijgevoegde gemeente raadsleden. Wij wakkeren dringend al dezen aan, die meenen recht te hebben om op die lijsten ingeschreven te worden hunne aanvraag te doen ten Stadhüize voor den 1" Februari aanstaande, hetzij in persoon, hetzij schriftelijk, opdat het Gemeentebestuur later niet kunne bp- weren dat het de rechten der in te schrijven personen niet kende. üm ingeschreven te worden op de kiezerslijsten voor de werkrechtersra- den, moet men 1° Belg zijn 2° Vóór den ll December 1896, ten volle 25 jaar oud wezen 3° In de omschrijving vau den Raad wonen sedert ten minste één jaar, en er wezentlijk zijne nijverheidof zijn stiel of werk uitoefenen sedert ten minste vier jaar. Het ware wenschelijk dat de patronen of meesters te zelfder tijd de lijst zou den opgeven der werklieden bij hen of voor hunne rekening werkende, die recht hebben op inschrijving. Deze aan duiding kan hun geenszins nadeeling wezen. De werklieden, die te huis werken voor de rekening van patronen of nij- raars hebben hetzelfde recht als dezen werkende in de werkhuizen en fabrie ken. Het zal goed zijn aan te duiden waar en voor wien de werklieden de vier laat ste jaren gewerkt hebben, ten einde aan het Gemeentestuur toe te laten de echt heid der opgaven vast te stellen. De evenredige vertegenwoordiging. Toegepast zoo als de ongerijmde kies wet gewild heeft, die door onze meesters gebrouwd werd, is zij voor de liberale gezindheid niet voordeelig geweest. Zij kon het niet zijn, vermits het tegen de liberalen was dat zij door eene meer derheid was ingericht geworden zonder kieschheid zooals zonder wijs beleid. En wij blijven haar nochtans getrouw en wij vragen dat die groote en heilzame hervorming voortga met in onze wetge ving wortel te schieten. Wij beschouwen ze als den grondslag te moeten worden van gansch onze kies- inrichting voor alle graden. O, ja er zijn zonderlinge, onrecht vaardige uitslagen geweest in klaarblij- kend geschil met de echte onderverdee ling der partijen en den onwederspreke- lijken wil van het kiezerskorps. Doch die uitslagen zijn aan de evenre dige vertegenwoordiging niet toe te schrijven zij zijn het aan de maatrege len genomen om er de loyale toepassing van te verminderen, ofte belemmeren. Men heeft slechts eene zeer kleine do sis van evenredige vertegenwoordiging aangenomen, door het quorum gematigd die er de ontkenning van is, en slechts toegepast in de gevallen waar geene lijst de volstrekte meerderheid niet zou bereiken. Uit die partijdige, verbasterde toepas sing der evenredige vertegenwoordiging is het dat de aangeduide zwarigheden volgen. Zoo de radicale partij te Brussel en te Luik tot de verdeeling ware toegelaten geworden, dan zou de gemeenteharrewar die er heerscht vermeden zijn geworden. Zoo de socialistenpartij te Antwerpen met de zetels begunstigd hadde geweest waartoe zij recht had zouden wij er de clericalen de benoeming van eenen libe ralen burgemeester niet zien bestrijden. Het is tot de vollediging der evenre dige vertegenwoordiging, tot het zuive ren van hare tegenwoordige gebreken, vau hare basterdverzachtingen, dat de pogingen van al de vrienden der recht vaardigheid moeten strekken. De middensectie, verslaggever M Woeste, heeft een wetsontwerp aangenomen strekkende tot het toekernen van toegevoegde kredieten tot een beloop vau 2 millioen 353 dui- zend. 200 franken om de uitvoering der nieuwe schoolwet te verzekeren. Twee millioen en half't kan er fjog al door daarmeê zullen Mijnheer van t kasteel en Mijnheer Pastoor voor hunne schoo niet meer afdokken wij zullen ze betalen, dat is gemakkelijker. En nog is M. Woeste niet tevreden. Hij vindt dat de geestelijke inspecteurs aan 4500 ba le kens per jaar zooveel zouden mogen trekken als de wereldlijke inspecteurs. De eersten heb ben maar na te zien of het godsdienstvak be hoorlijk onderwezen wordé en de laatste het nazicht van al d'ander vakken. Maar is de catechismus niet de grootste der wetendheden Waren wij in de plaats van minister Schol- laert wij verdubbelden de jaarwedden der geestelijke opzichters en zouden aan de 476 onderwijzers het wachtgeld jontuemen datj zij heden genieten. Dat vraast M Woeste in zijn verslag eii 't is maar rechtvesrdig dat zulks toegestaan worde, opdat er nog wat meer geween en tandenge knars zij. Alzoo zal men de woorden van Christus tot waarheid maken Doe niet aan een ander wat ge niet wilt dat u geschiede Gij kent Brucrge niet waar, beste Lezer, de doode maagd, zoo als de dichter zingt? Brugge, waar sinds 25 onafgebroken jaren de klerikalen alleen meester zijn, de kloosters met dozijnen uit den grond rijzen, het ouder wijs geheel en al in de handen d;r geestelijk heid is en de jeugd volgens katholieken geest wordt opgeleid.... En niet alleen onder dit opzicht spant Brug ge de kroon het is tevens de stad waar de grofste onwetendheid heerscht, het grootste getal bewoners van den arme ondersteund wor den en de onwettige geboorten het talrijkste zijn. M. Visart, burgemeester van Brugge, heeft dezer dagen nog eene andere perel in de eere- kroon van Brugge gezet In openbare zitting van den gemeenteraad heeft hij verklaard dat alle Bruggelingen dronkaards zijn en in geval men de openbare dronkenschap moest beteugelen alle inwoners van de stad voor den vrederechter zouden moe ten gedaagd worden Wat zegt g'er vau Het klerikale Brugge staat aan 't hoofd 1° voor de grootste onwetendheid 2° voor de grootste armoede 3° voor de grootste zede loosheid 4° voor het grootste getal dron kaards 11! En dat na een klerikaal bestuur van 25 ja ren Zou men niet zeggen dat Aalst op goeden weg is om Brugge nabij te komen 't Is bedroevend Onder bovenstaanden fitel verscheen er in Uenderbode vau 16 Januari dezer een artikel dal wij zonder bespreking niet kunnen of mogen laten voorbij gaan. Ziehier waarvan er kwestie is TeEdingen (Enghien) zijn de liberalen er den 17 November in gelnkt 6 op 11 raadsleden te kunnen benoemen, dus hebben zij de meerderheid. Deze liberale meerderheid heeft aan de gemeentebeambten laten weten dat van 1 April aanstaande al de voorgaande verbintenissen vernietigd zullen zijn, 't is te zeggen dat men tot nieuwe benoe mingen zal overgaan. Dergelijke maatregel werd genomen om tot een goed bestuur te kunnen ge raken de tegenwoordige bedienden kunnen de plaats aanvragen die zij thans vervullen. Hierover roept Denderbode Zonder gegronde redenen dus ontneemt men met eenen pennetrek het brood aan twaalf per sonen die voor 't oogenblik geen ander mid del van bestaan hebben. Leze dwingeland- sche beslissing wordt door de eerlijke lieden van alle partijen openbaar afgekeurd. Vooreerst weet Denderbode niet of die 12 personen zullen worden gebroodroofd vermits zij herbenoemd kunnen worden. Wij, van onzen kant, aarzelen event- wel niet onze vrienden van Edingen af te keuren. De liberalen van Edingen zeo-o-en Wanneer over 10 jaar de Ka- thoTieken op 't stadhuis zijn gekomen, dan hebben zij al de bedienden buitenge- w or pen, die van liberalismus verdacht waren, welke bekwaamheid, verdien- Een bosrenverhaal dóór-kapitein VAN ACKER. (6° Veevulg). Nu, nu, wees niet zoo kort van stol Men moet het goede piet zoo licht met het kwade wegwerpen riep de agent. Eene vraag is vrij en het kah u geen nadeel doen mijn aanbod te aanhooren. Dus het eerste en laatste woord De hofsteê is op zijn hoogste genomen 50,000 waard kom mede naar den notaris, en wordt de koop van laag nog gesloten, dan tel ik in klinkende munt zestig duizend.... Hel en duivel 1 riep de boer, die zich niet meer bedwingen kon, en sloeg met de vuist op de tafel dat de kopjes dansten. Dat gaat te ver al boodt gij mij honderd duizend, ik heb het u reeds gezegd, de Lindhameruoef is niet te koop. Wat hoeft gij u zoo driftig te maken sprak de agent nu ook geërgerd. Indien gij niet wilt, hebt gij het maar te zeggen. Gij zult niet eeuwig op de hoef blijven, en die achter u komen, zullen misschien het geld noodiger hebben dan gij. Wij kunnen wachten. Dan zult gij lang wachten 1 spotte de boer. Ik heb toch nog wel een tijdje te leven, en mijfle jongens zijn verstandig genoeg en zullen het God zij damt, niet noodig hebben, de schoone hofstee te laten verwoesten De agent had hoed en stok gegrepen en ging de trappen van het plankier af. Ik wou het wenscben. Vaarwel Lmdha- merboer zegde hij spottend en de schouders ophalend. Halt riep de boer. Wat wilt gij zeggen Waarom trekt gij lachend de schouders op als ik van mijne jongens spreek Alsof het geheim ware zei de vreemde' ling. Alsof het niet uren in het ronde ware be kend, dat uw oudste zoon, die eenmaal de hoef bekomt, den boerenstiel veracht en zich met dingen bezm houdt, welke geen geld inbrengen maar geld kosten dat het een hartje zonder zorg is. Die zal uwtn geldzak wel lichten. Hij is bij iedere lustige partij te vinden en als hij aankomt roept men van alle kanten Nu zal het eerst pleizierig worden, de zwierbol van Lindham is daar Wat stamelde de boer. Hoe noemt men mijn zoon Nu, het woord verstaat gij toch wel ant woordde Onderberger. Een zwierbol is een mensch die tot niets deugt. En indien gij mij niet gelooft, vraag het aan den eersten den gereedsten en gij zult zonderlinge dingen ver^ nemen over den Zwierbol van Bindham.... r Daarmeê stampte hij den hoed op het hoofd en liep de delling af, verzekerd zijnde den tegenstrever in het hart getroffen te hebben. Dit was zoo inderdaad. De ouderling zonk op de bank neder en schande 1 murmelde hij m>jn kind een zwierbol een lichtmis. Er was eene verlamming over bem gekomen, welke willen, kunnen en denken bij den krach- tigen, vastberaden man geboeid hield. Juist kwam Willem op het hof. Hij was op zijn zondags gekleed en hield eene mond-bar- monica aan de lippen, waarop hij een lustig deuntje blies. Verlegen bleef hij staan en brak zijn muziek af zoohaast hij zijnen vader ge waar werd. Deze had op 't hoorei» van het eerste geluid eene andere gedaante aangenomen. De ver lamming van daarneven verdween kracatig rees bij op en stond voor zijnen zoon. HaltWaar wilt gij neen riep bij. Willem zag verwonderd op, doch zegde met vaste stem M Ik ga eens raar Aibliug 't is er foore, en ik moet bij Spang zijn, om hem dit dnjfwiéltje, dat ik gesneden heb, te laten beleggen. Wat riep de boer, op eenen werkdag jaarmarkt houden, nu er zoo veel te doen is Gij zijt niet beschaamd zoo ta straatslijpen en u met zulke beuzelarijen bezig te houden gelijk een schooljongen Dit zeggende had hij hem het mooi gesne den rad uit de hand getrokken, wierp het op den grond en stampte het aan stuk. In Willem bruischte het bloed des vaders doch hij bedwong zich, alhoewel het hem een steek in 't hart gaf, als hij het met zoo veel moeite vervaardigde werk vernietigen zag. Vader 1 sprak hij cn zijne stem sidderde van ontroering, dit is geene beuzelarij. Gij weet dat de beek in den zomer somwijlen bijna droog ligt.. gij weet wat dit voor de hoei te beteekenen heeit. Daarom heb ik reeds sedert lang er over nagedacht, hoe het zou mogelijk zijn den stroom op ta nouden of to maken dat bij niet verdwijnt Zoo ben ik op 't gedacht gekomen van een drijfwerk.... Maar ik moet het eerst iu 't klein maken, om te zien hoe het er uit ziet. Domheden waarmee gij tijd en geld ver kwist, riep de oude. Aan de bron mag niets veranderd worden ze zal niet wegdrijven zoo lang men er niet aau roert. Vader, zoo iets gelooft gij toch niet Waarom niet wilt gij wijzer zijn dan uw vader en dan uw grootvader en uw oud-groot vader, die alles er aau geloofden Ik wil daar niets vau weten 't is zoo altijd geweest en 't zal zoo blijven, aan de bron wordt geen hand gestoken 1 En al stak er nog iets verstan digs iu uwe gekkernijen, is er dan eeen tijd meê tot na den oogst We zitten nu tot boven den kop iu 't werk. Waarom zijt gij niet op den akker Omdat ik gedacht heb dorschen en pik ken kan iedere knecht, En wat zijt gij dan riep de vader weer. Beeldt gij u in dat gij reeds boer zijt op de Lindhamerhoef. Pas op, pasop, dat gij u niet misreken Dorschen en pikken kan iedere knecht, zegt gij. Ja, dat is waar een goede knecht kan dat. Leeglompen en te midden den oogst straatslijpen kan sieents een zwierbol 1 Vader schreeuwde Willem, en met von kelde oogen stond hij daar, als gold het in een tweegevecht eenen tegenstrever vast te grijpen. Wat wilt gij met uw roepen vroeg deze met vastheid. Wilt gij tegen mij opstaan als ik u bij uwen rechten naam noem Weet gij het misschien nog niet, dat zij u in den ganschen omtrek niet anders heeten dan de zwierbol j van Lindham? Wordt voortgezet r

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1