Uit Bavegem. Coöperatief. Het rechterlijk onderzoek. Uit Denderbode. Maar Denderbode-lief, dat is kort en goed bekennen dat uwe kliek kiesomkooperijen begaan heeft. Inderdaad, als ge schrijft dat de kiesomkoo perijen van de liberalen OOK moeten aangeklaagd worden om het spel te volmaken, dat is eenvoudig Ie kennen geven dat uwe kliek aan kiesomkoo perijen plichtig is. Uw schrijven kan geene andere beleekenis hebben en als er een spel is gespeeld dan kan en moet bet een bedrie- gelijk spel zijn geweest. Gij hebt u zeiven aan den galg geklapt, Denderbode wij nemen er goede nota van. Onze politie. sten eu ondervinding zij ook mochten hebben. Ziedaar iets waar Denderbode geen woordje van rept, namelijk dat in 1884 de Katholieken van Edingen maar voor gedaan hebben wat de liberalen nu na doen. Do Katholieken van Edingen heb ben toen zelfs vreemde apothekers doen komen om de liberale te kunnen brood- rooven. Gij ziet dus voorgeleerd is nage daan, en als de Katholieken van Edin gen er nu zoo bij varen dan oogsten zij maar wat ze gezaai i hebben. Wij herhalen eventvvel nog eens dat wij den maatregel der liberalen van Edingen niet kunnen goedkeuren. Zijn de Katholieken partijdig en onverdraag zaam geweest, dat is geene reden omdat wij het moeten zijn.Wij willen voor elk een de vrijheid van geweten en de vrij heid van politieke overtuiging. De ge meentebedienden moeten aan do ge meente hun werk geven en niet de op offering van huune opinie doen. Het is ook niet aan te nemen of niet rechtveerdig dat voor een of twee, die soms als ontrouwen of wederspannigen zouden handelen, al de anderen moeten meê betalen. Maar, vermits Denderbode nu toch zoo verontwaardigd voor dit geval van Edingen is opgesprongen, mogen wij toch wel eens vragen waarom hij de zelfde verontwaardiging aan den dag niet legt wanneer Katholieke gemeente raden met liberale beambten hetzelfde doen Denderbode roept nu moord en brand Waarom heeft hij niet even alarm ge schreeuwd wanneer het klerikaal minis terie in 1884 honderden en honderden openbare ambtenaars op straat heeft ge worpen en dat zonder de eenigste, klein ste reden Hoeveel onderwijzers en onderwijze ressen heeft men toen niet gebroodroofd, niet tot gebrek en ellende gedoemd, ja van honger doen sterven Toen heeft Denderbode niet geprotes teerd integendeel, toen heeft Dender bode die vervolging en broodrooverij toegejuicht en met zijnen gehaten mees ter uitgeroepen Qu'ils s'en allien Dat zij kreveeren En als de Bokken hier meester zijn geraakt, wat hebben ze dan met de stadsbedienden niet gedaan die tot het liberalisme behoorden Hebben zij die niet allen onmeedoogend zonder midde len van bestaan op de straat geworpen Hebben zij geene slachtoffershebben zij geene weduwen en weezen gemaakt Hebben zij niet het welzijn, het geluk van menige familie, de toekomst van talrijke kinders verbroken De assche der slachtoffers van uwen politieken haat en van uwe politieke onverdraag zaamheid roepen nog om wraak, Den- derbode, en gij durft u beklagen, wan neer uw voorhoofd zelf nog het brand merk draagt van eene schurkerij die u ten eeuwigen dage tot schande zal strek ken. Beschaam u liever, Denderbodeeu zwijg... N. B. Wij hebben inlichtingen uit Edingen ontvangen. Er zijn daar twee beambten welke aan hunne nieuwe mees ters niet willen gehoorzamen Die alleen zullen afgezet, do andere behouden worden. Dat verandert geheel de zaak. Denderbode schreeuwt in zijn nummer van zondag laatst weeral tegen de nieuwe coöpe ratie!; dat is zijn recht en we geven hem gelijk wanneer hij de burgerij aanspoort door een slag van samenwerking, zich tegen da mededinging te wapenen der coöpera tieven, en hunne waren bij hunne gehuren en medeburgers te koopen. We zijn zelfs overtuigd, dat de burgerij bijna niet anders kan dan zoo te handelen immers hij die een kleine handel drijft of oenen stiel uitoefent is daardoor steeds ge noodzaakt zich bij degenen te voorzien, die hem hunne klandizie gunnen, Anders handeleD ware rechtstreeks werken tegen zijn eigen belang en tegen het bestaan der kleine burgerij, wier bestaan nochtans noodzakelijk is en die reeds zoovele moeite heeft de twee eindjes aaneen te knoopeu. Zeker zal de coöperatief door de groote kapitalen beter koop kunnen leveren dan eenvoudige winkeliers, maar de winst welke eeu burger daarmee zou verwezenlijken zou hij langs den anderen kant verliezen door de vermindering van zijn eigen handel of werk. Zal de coöperatief in heure ondeineming slagen, die naar we vernemen eene financiëele zaak is We weten het niet, doch we ver moeden dat haar welgelukken van de burgerij zelve afhangt en deze bij het succes der anonieme maatschappij niet zou winnen. De eene lurger moet de andere ondersteu nen, want den ondergang van den eenen sleept de ondergang der anderen na zich. Dat is onderlinge samenwerking, coöperatie in den echten zin des woords. Dat is onze meening. Maar het verwondert ons dat Denderbode bij de stichting der kleri kale coöperatief uit de Achterstraat niet heeft geschreven wat hij nu schrijft. Hij moet noch tans het bi staan er van kennen, immers in zijn zelfde nummer van zondag staat eene annonce van de coöperatiefVrede. De kiezing is voorbij. Het parket van Dendermonde heeft op bevel van den heer prokureur generaal van het Be roepshof van Gent een rechterlijk onderzoek geopend over de feiten van omkooping, bedrog en drukking door de klerikalen in deu laatsten kiesstrijd gepleegd. Menheer Men moet veel op de lever hebben, dat het onderzoek zoolang duurt en wellicht nog verre van geëindigd is. We willen door geene bemerkingen het par ket in zijne handeling belemmeren doch we zijn overtuigd dat zoo niet alle toch vele schul digen zullen geknipt worden en naar verdien ste gestraft. En dat is ook noodig. Het bederven der openbare opinie moet hier een einde nemen. Aalst wordt vermaard om zijn kiesbedrog. De straf, die de personen zullen oploopen ver heugt ons niet om de straf zelve, maar om de les welke de katholieken van Aalst zullen ont vangen hebben. We zullen niet jubelen omdat Stant of Pol, of 'Bist of Lemmen veroordeeld is, maar wel omdat het zal bewezen zijn, dat de klerikalen niet immer boven de wet staan en er nog Rech ters zijn in België zoowel als te Berlijn. Dat vele klerikalen in hunne kleine schoent jes zitten hoeft geen betoog, maar dat het zoo erg zou wezen, dat het provinciaal bestuur protesteeren zou tegen de rechterlijke "macht, omdat deze beslag doet leggen op de stukken betrekkelijk de kiezingen van Aalst, daaraan hadden wij ons niet verwacht. Als Mijnheer Men het geweten zuiver heeft, hoeft hij niets te vreezen zoo min voor de open bare opinie als voor het Gerecht. We lezen in Denderbode. Dit belet niet dat ODze vrienden de talrijke feiten van dwang, om- kooperij en poging tot opkooperij gepleegd door onze tegenstrevers, bekend maken en dan aanklagen. (Tegenstrevers Zeg Denderbode moeten wij U geene papieren met leenwkens zenden Die klerikale klachten acht weken na de kiezing komen wat laat, doch wij hebben er niets togen. Wij hebben maanden vóór de kie zing in ons bladj de schelmerijen der kliek gehekeld en geschandvlekt en onze wensch is dat alle plichtigen de verdiende straf bekomen. Maar wat men een wonder der wonderen mag noemen is, dat de klerikalen altijd be weerd hebben, dat er van bedrog en om kooperij geen schijn of gedacht is geweest en de kiezingen dus moesten goedgekeurd worden dewijl hun orgaan nu zelf bevestigd dat er bedrog is gepleegd. Als er omkooperij gepleegd is, 't zij gelijk door wie, is de uitslag der kiezing vervalscht geweest en dan heeft de Bestendige deputatie de kiezing ten onrechte goedgekeurd. Het art. van Denderbode bewijst ook dat het onderzoek der Deputatie niet ernstig was, im mers dan zouden de talrijke feiten van dwang en omkooperij waar het kliekblad van spreekt aan het licht zijn gekomen en de Deputatie zou ook die feiten1, bij de Justicie hebben aange klaagd om er in het toekomende voor goed mee gedaan te hebben. Denderbode jongen, ge zijt hier niet slim ge weest, want g'iïebt uw eigen oogen uitgestoken. In Denderbode van Zondag 19 Januari dezer vinden wij u Parket Gisteren vrijdag kwam 't parket van Dendermonde hier een n onderzoek over de kiezing van 17 t) November doen. Vijftien personen, getuigen of aangeklaagden werden n door den onderzoekrechter onder- hoord. Als Denderbode bevestigt dat er aangeklaagde personen hebben moe ten verschijnen, dan dunkt ons dat er toch van die Menheer Men's gekend zijn Die personen ontvingen hunne da ging in den voormiddag. Dat is ten minste wat serieuzer dan de oproeping van zeker getuigen door de HH. Leden van de Bestendige Deputatie. Die kregen hunne dagvaarding 24- uren te voren en dan moesten zij eerst nog eens naar 't landhuis komen. Waarom Zouden onze partijgenooten de kies- kiesomkooperijen door liberalen ge- pleegd, nu ook niet aanklagen Dan zou]het speljvolmaakt zijn Er gaat geene week voorbij of we hooren van twee, drij diefstallen met inbraak... Of er al dieven aangehouden werden i3 ons nog niet te weet gekomen. W an neer zal men dan toch eens de handen uit de mouwen durven steken om onze politie macht op goeden voet in te richten Wij moeten, het koste wat het wil, een poli tiekorps en geen politiek korps hebben. Vóór de kiezing hebben wij een werkje besproken dat handelt over wat onze politieks en wat ze zou moeten zijn. Wij hebben ons toen bij de besluiten, in dit werkje vervat, aangesloten. Wij hopen dat oaze nieuwe gemeenteraad de wenken van dit werkje zal volgen en zich met de herinrichting en verbetering der politie ernstig zal bezig houden, tot eer onzer stad en, tot veiligheid harer bewoners. Te Geeraardsbergen heeft het nieuw bestuur oogenblikkelijk vier agenten bijgenoemd. Die beloven niet, maar doen, dat is andere peper 1 Wees rechtvaardig. De katholieke gekozenen hebben tijdens de kieziDg een manifest uitgezonden waarin zij deden zien wat het vroeger bestuur voor Aalst gedaan heeft en wat het nieuw bestuur voor Aalst zal doen. Daarin komt onder andere voor dat zij rechtvaardig zullen besturen. Welnu, men heeft aan de champetters verboden van winkel te houden dat was, zegde Denderbode een rechtvaardige maatregel, omdat uit dit win- kelhouden door de champetters misbruiken zouden kunnen voortspruiten. Als de ontvangers en bediendeD van het Armbestuur mogen winkel en grooten bazar houden, dan vragen wij eens af of daar niet meer misbruiken kunnen uit voortkomen en of het niet duizendmaal rechtvaardiger zou zijn van aan die, ook het wiukelhouden te verbieden pat heefteen liberaal raadslid in de verga dering van Dijnsda'r voorgesteld eu dat voor stel is als een dondersteen te midden van de katholieke meerderheid gevallen. Dat verstaat zich 't zijn hunne beste vriendjes die men aanraakt en wakkere kiesdravers. De heer Burgemeester heeft beloofd die kwestie in 't schepencol legio te onderzoekeu. Wij zullen zien oizehun woord zullen houden of ze zullen rechtvaardig besturen. Dit verbod moet er komen doet men het niet, dan zal elkeen zien dat zij aan hunne beloften te kort komen en op onrechtvaardige wijze met twee maten en twee gewichten besturen Wonderlijk Wonderlijk Wij hebben ons de moeite gegeven na te gaan waar de onderzoeken over de betwiste kiezingen in de ander provinciën gedaan wor den Overal ter plaatse, in de gemeente zelve Oost-Vlaanderen alleen maakt uitzonde ring... Wonderlijk Als de rechterlijke macht, om haar onder- zoek te volledigen, al de stukken rakende de kiezing vraagt, dan weigert de bestuurlijke overheid die stukken te geven en loopen in vloedrijke personen naar Brussel om de minis ters aan te zetten de toelating tot het overhan digen dier stukken niet te geven. Wonderlijk Wonderlijk II Wonderlijk 11! Waarom Wanneer alles recht in den haak zit, dan hoeft men geen onderzoek te vreezen en durft men zijne boeken openslaan om heel het spel van naaldeken tot draadje te laten overzien... En nu'??.. Wonderlijk..', en Mijster ie Een gemakkelijk en zacht pur- geermiddel is |een echte schat voor de familie 't is daarom dat de Walthéry- pil zoo uitmuntend tegen de verstoptheid, bloedbedorf, heden overal gebruikt wordt (1.25 fr.) Onze kleine maar weldenkende gemeente was Zondag laatst in volle teest. Onze acht bare Burgemeester, de volksgezinde en vrij- heidsminnende Victor Van den Meers- schaut deed zijne plechtige intrede. Van 's morgens vroeg wapperde de nationale vlag aan al de huizen der gemeente. Eene talrijke stoet samengesteld uit 110 ruiters en 90 rijtmi- gen is den Burgervader gaan afhalen naar de gemeente Sint Lievens Hautem. De stoet was voorafgegaan door de liberale muziekmaat schappij van laatstgemelde gemeente. Schitterend was de intrede te Bavegem. Ver scheidene triomfbogen waren opgericht. Aan het grootste deel der woningen hingen jaar schriften en welkomgroeten. Overschoone bloemruikers wierden den achtbaren Burger vader aangeboden. Op het gehuchte De Stad wierd de Bur gemeester verwelkomd door den heer De Key- zer Placide, sprekende in naam van den ge meenteraad en van het armbestuur. Op het ge huchte Dries, sprak de heer Meermans, kan tonnier, eene schoone en puike redevoering uit. Aan het gemeentehuis nam de heer schepene Eekhoat her, woord en in eene welgepaste en heerlijke rede, maakte hij den lof van Bave- gem's eersten magistraat. Eindelijk aan de kerk spraken de heeren Van Lancker en Scheer- linck, in name der vrienden en strijdgenooten van den Burgemeester. Hunne redevoeringen' stemden het volk tot den grootsten geestdrift: Van alle kanten klonk het en zong menLeve lang onze Burgemeester Onder de menigvuldige welkomgroeten, welke ik heb kunnen bemerken, treffen my voornamelijk de volgende die in hunne een voudigheid de beste lofrede van den Burger vader maken De Burgemeester is een brave man zegt de tapper Proost Temmerman. Bij Aug. Blom Na vervelend, droevig strijden, Zal de vreê hier zich verspreiden, s Bij Karei Van Lancker Het galme luid, hoek in, hoek uit Als eene stem in Bavegem Leve Victoor, Hij is er dóór Bij De Vulder Voor de rust en voor de vreê, a Vieren alle Burgers meê I Inderdaad, zelfs ons politieke tegenstrevers hebben voor eenen dag, huune kleingeestige gevoelens willen verbergen. De Katholyken, tot den heer Pastoor toe, hebben van den nood, eene deugd makende, hulde gebracht aan dea braven man die hier zoovele weldaden pleegd# en zoovele ellende heeft gelenigd. Onnoodig u te zeggen dat bet krioeldo van eene overgroote volksmenigte. Jubelkreten en gezang hoorde men langs alle kanten. De vreugde straalde in alle oogen en schitterde op alle wezens. Het was als eene verlossing na langdurige verdrukking. Sedert 30 jaren was er geene li berale Burgemeester meer geweest in Bavegem. Maandag laatst zijn twee liberale Schepenen gekozen, de heeren Eekhoudt en Van Ceule- broeckDie dag nog, was het volle feest en heerschte de grootste geestdrift. Nu is de oude klerikale partij voor goed be graven in ons dorpje. Aan de oosterkimme rijst de vrijheidszonne, in vollen glans. Na lijden, is verblijden gekomen. De oude versleten» denkbeelden moeten plaats ruimen voor nieu were en vooruitstreverene gedachten. Daaraan zal de nieuwe gemeenteraad zijne zorgen en macht besteden. A. B. De zitting van den Gemeenteraad. Verleden maandag had de eerste zit ting plaats van den gemeenteraad. De heer Gheeraerdts burgemeester verklaart ten 8 1/4 uren de zitting geo pend. Op voorstel van den heer Leo Bethune en na gegronde opmerkingen van den heer Bruyndonckx, die (natuurlijk in den wind worden geslagen gaat de raad over tot de vorming vaD 5 sectiën in plaats van 3. (Die zaak was op voor hand geschoteld). Punten van minder belang komen daar na te berde. Dan spreekt de heerL. Geeroms over het inrichten eener werk beurs, de heer J. Somers over het be noemen van werklieden in de commis sie der teekenschool, de heer Anne over het winkel houden der armbezoekers, de heer Bruyndonckx over de noodza kelijkheid eener Nijverheidsschool. Schepen Bethune verklaart dat het collegia er zich zal mee bozig houden, alsook met den buurtspoorweg Assche- Oordegem. De heer Anne zegt eene statistiek te zullen opmaken, van de kosten van in richting eener Nijverheidsschool. De secretaris houdt lezing van eet» petitie strekkende tot het bekomen van wijzigingen aan het reglement op de marktkramers. (Verzonden naar de vierde sectie). De publieke zitting wordt geheven en in geheime zitting wordt M. Van Ren- tergem Em. hoofdonderwijzer benoemd in de officieele school te Mijlbeek. M. Venneman wordt hulponderwijzer be-? noemd in de school nr 1 in vervanging van M- Laethem ontslaggever,

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2