VENDITIE. Groot Bal ZAAILANDEN, Dc Schelde Bericht. Belangrijk Bericht I Zaailanden en ieersschen, Vraagt plaats uiTTËR" HAND TE KOOP A 10ÜER ou a vendre. Avis aiix bonnes rnénagères Zondagrust. Bericht aan de Vastenavond- zotten. Een schoon Renteniershuis Uit rede van vergrooling niet groot gemak van betaling. Kamer van Volksvertegenwoordigers. Zitting van 4 februari Voorzitter M. Beernaert. Zitting geopend ten 2 ure. Dp tribunes zijn proppanvol en nog verdringt bet volk zich voor de deur. De sluiting der bespreking De Kamer herneemt dadelijk de stemming bij naamoproeping op de vraag tot sluiting van de interpellatie Heuse-Vandervelde. De sluiting wordt gestemd door 00 stem men tegen 36 en 7 onthoudingen waaronder deheeren de Merode, Daens, Woeste en B er- naert. M. Woeste Ik heb mij onthouden om dat ik in de zaak betrokken hen. Pastoor Daens. Ik heb mij voor de zell'de redenen onthouden. (Gelach limts). De sectiën Men gaat over tot de Uittrekking der sectiën van de maand februari Persoonlijk feit Pastoor Daens vraagt het woord voor een persoonlijk feit. M. de Voorzitter. Het reglement ver biedt de pmsoonlijke kwest'ëu, doch daarM. Daens aangevallen werd, kan ik htm het woori niet weigeren. Doch ik verzoek de Kamer kalm te zijn en ik hoop dat zij dit debat niet zal verlengeD door nuttelooze onderbrekingen. M. Daens. Ik zal maar juist het nood zakelijke zeggen ik heb mijne aanmerkingen opgeteekend, opdat mijne woorden de juiste uitdrukking van mijn g Macht zouden wezen, M. Schollaert heeft mij met een doodelijk feweld aangevallen, tot dusverre dat ijne col- ega M. Rossec uw bem aan den beul vergeleken heetten gezeid dat is eene terechtstelling Ik heken dat mijne taal geweldig is, maar jk hadde M. Schollaert in mijne plaats willen zi|>ntie midden van vervolgingen en plagerijen. ik koester geen wrok, en het zou ik niet zijn die zou weigeren te betalen voor de liooge.school van Leuven onder voorwensel dat baar leeraarskorps zich voor de evenredige {ver tegenwoordiging verklaard heeft. (Gerucht rechts). Oh onderbreek mij niet, ik zal niet ant woorden. M. Schollaert ziet in mij cenen prie ster on wil mijnen priesterlijken staat tegen mij doen keeruu. Nu, geener wereldlijke heeft bet recht zich te bemoeien over mijn ge drag als priester. M'. Woeste die zijnen titel van wereldlijken paus ernstig opneemt heeft mij willen excorr- muuiceeren (gelacnj en M. Cornnans, die naar het schijnt, suvngvroom is, (gelach links) verzond mij naar den Tempel der vrijmetse laars- Dat alles is betreurenswaardig gepoch de Kurk is uw uitsluitende eigendom niet en de katholieke partij is geen syndic uit dat geslo ten is voor vrije en onafhauKoüjke lieden. Ik zou dus terechtgesteld zijn door de bar- baarsche hand van M. Schollaert en ik ben het die kom zeggen dat het onmogelijk is dat de minister gezegd heeft dat men de fouten van de vrienden moet verduiken. M. Schollaert heeft dat niet gezegd, hij «mag» dat niet zeggen en als hij dat niet ge zegd heeft had ik het recht de misbruiken he kend te maken die strijdig zijn tegen de open bare zedelijkheid, die strijdig zijn tegen de wetten. In naam van de katholieke zedelijkheid, moetqm wij protesteeren tegen de afschuwelij ke theorie van twee maten er twee gewichten. Ikizalvan de kiezingen van Aalst niet meer spreken zoo ik mij verstoutte de uitspraak van liet gerecht vooruit te loopen' zou ik mij eene nieuwe heschuldigengsacte van M. Woeste op den hals halen. Nopit vaarde M. Woeste zoo geweldig uit tegen- zijne tegenstrevers hij heeft beleedi- gingén ontvangen van de liberalen en hij zendt die naar mij, wiens karakter vergeving ver schuldigd is, (Luidruchtig gelach rechts). M.' Woeste werpt mij gedurig een vonnis van de rechtbank van Audenaarde naar het hoofd en hij vergeet van te zeggen dat dit von nis Verleend werd door eenen voorzitter die genoemd is dank aan de protectie van M. Woeste. (Prot. rechts). Minister Beregent. Die verdachtmakin gen zijn onbetamelijk. De Voorzitter. Pardon aan mij alleen behoord het van te zeggen of zij onbetamelijk zijn, ga voort, M. Daens en tracht geene in cidenten uitte lokken. Pastoor Daens. Alles wat M. Woeste mij verwijt, ten opzichte van een vonnis, ver wijt de linkerzijde aan een onzer leden, ver ooi deeld door het beroepshof van Gent. M. De Malandcr waagt eene zonderlinge beweging van protestatie. Pastoor Datns. En destijds heeft de heer Woeste ook de uitspraak van het gerecht beknibbeld. Ik ben dus voldoende verdedigd door het gedrag van mijn tegenstrever. (Alge meen gelach met de groenheid van Woeste). Ik moet nog protesteeren tegen den laster van den Bien Public d:e beweerde dat Aal stersche priesters misbruik hadden gemaakt vau het heilig sacrament om politieke propa ganda te maken Dat is valsch Ik heb nooit een woord gesproken over de tusschenkomst van priesters in de kiezingen van Aalst. Men mag de handelwijze der overheden niet beknibbelen, zegt de heer Woeste, zelfs niet wanneer zij misslagen begaan. Woeste is gelukkig dat hij niet geleefd heeft onder paus Sixtus V, die aan Philip II schreef: De misslagen en fouten der prinsen vernietigen hun gezag en doen hunne tronen instorten. Hadden de heeren Woeste en Schollaert in dien tijd geleefd, dan zouden zij ook gezegd hebben dat Spanje zijn verval te wijten heeft aan dezen paus 1 (Nieuw gelach). De heer Woeste beweert ook dat ik mijne kiezing heb te danken aan een smaadschrift. Van bedoeld schrift heb ik kennis gekregen nadat het verspreid was, zoodat da heer Woeste weer nevens de kwestie is. Wanneer ik naar het politiebureel gegaan hen, was dit omdat al de verkoopers der de mocratische bladen aangehouden waren. M. Dierickx. Dat is niet juist Pastoor Daens. Dat is overigens van geen belang. Wie weet hoeveel stemmen mij ontno men zijn door de mauoeuvers van Woeste en de zijnen De heer Woeste is gekozen dank aan de sa menwerking der overheden, der politie en dei- geldmannen van het arrondissement. Overigens, dat hij zijn ontslag geve ik zal het ook doen (Zeer wel, rechts). De heer Woeste heeft den bisschop tegenover mij gesteld. Dat was reeds eene ongeoorloofde onbeschei denheid. Tusschen mij en mijn bisschop was er hoegenaamd geene plaats voor M.Woeste Met welk recht hebt gij uwe verwonderende vragen om berispingen naar de kerkelijke over hellen gezonden Hebt pij eene opdracht ont vangen van den bisschop van Gent Waart gij het niet, heer Woeste, die met een franschun vluchteling een blad stichttet, waarin vele katholieke personen, te beginnen van den heer Beernaert, tot de heer bisschop van Me- chelen aangevallen werden Waart gjj bet niet die een vertrouwelijken brief aan den bisschop van Gent openbaar hebt gemaakt, Ah heer Woeste, door uwe schuld heb ik veel geleden, maar gij hebt mij niet kunnen berooven van wat mijne macht en mijn troost is van liet h-zen mij ui r mis Daarom bedank ik monseigneur Stillemans in het openhaar, hier in deze Kamer. Mijne trouw aan de katholieke kerk [staat boven alle verdeuking en wanneer dezen, die mij een mandaat opgedragen hebben, denken dat ik dwaal, dan hen ik bereid heen te gaan, in het bewustzijn dat ik mijn plicht in de mate mijner krachten gezocht heb. M. De Saedtleer. Dat is zeer goed. ('Ge lach). M. Furnémont. Aldus zoudt gij van hem verlost geraken. Pastoor Daens. Aldus kom ik er toe te spreken over mijn verschijnen in het politiek leven. Da heer Woeste heeft gesproken over zekere u manceuvers die ik zou gebruikt hebben om aan eer te geraken Ik daag Woeste uit te zeggen welke ma nceuvers hij heeft bedoeld. Ah had ik maar van die eer gehouden Mijn leven is vol teleurstellingen geweest, omdat ik getrouw wilde blijven aan mijne be ginselen. De vasthouders "an Aalst lasteren en hongeren uit affament et diffnment. Mijn broeder, een katholieke dagbladschrij ver en drukker, wordt sedert maanden ver volgd, men wil hem kost wat kost in de ar moede helpen. Eeu Aalsterseh blad der hooge wereld telt de tranen onzer familie op. Men heeft zelfs gezegd dat mijn broeder het portret van den bisschop verbrand heeft. Mijn broeder heeft deze Pharizeërs ook voor de rechtbank gedaagd en hun verdediger r de stagiaris en rechterarm van Woeste is ge dwongen geweest te verklaren dat het eene lol was. Maar het is eene schandelijke lol 1 Ik zeg u, heer Woeste, wij zullen den strijd niet ontloopen en den moed niet opgeven Gij kunt ons misschien stoffelijk afmaken, maar nooit zullen wij 't hoofd huigen voor uw terrorisme 1 Eene te Verviers gehouden redevoering van Woeste bewijst dot men nog anderen wil af maken. En hij was niet beschaamd over de toejui chingen zijner te-enstrevers, wanneer hij den heer Beernaert aanviel, die zooveel deed voor onze partij. Spreker herinnert ook aan de aanvallen van den heer Woeste tegen de democraten Theodor en Hoyois. De Voorzitter. Dat is geene interpellatie meer over een persoonlijk feit. Pastoor Daens gaat voort om te spreken over een artikel der Revue Genérale, waarin Woeste Beernaert beschimpt. De Voorzitter. Tot de kwestie. Pastoor Daens. Voor den heer Woeste za' de katholieke partij behoudsgezind of niet zijn. Allo, M. Woeste, een Waterloo of een Sedan wacht u Hadden, volgens Volk dekatbolieken te Luik en te Gent zooals te Aalst gehandeld, dezelfde scheuring zou er plaats gegrepen hebben. De christene democraten hebben de laatste toegevingen gedaan. Zij vroegen een zetel op 6en men heeft ons verachtelijk afgewezen. Indien Woeste overwint, dan voert hij de ka tholieke partij naar den afgrond 31. Woeste. Ik zal niet antwoorden op al de aanvallen die de redevoering bevat van het achtbaar lid dat zich komt neder te zetten. Ik versmaad ze. Ik wil slechts een enkel feit terecht wijzen, omdat het valsch is. M. Van de Velde. De anderen zijn dan echt (Gelach links;. M. Woeste. Men heeft mij verweten een vertrouwelijken brief van den bisschop yan Gent openbaar gemaakt te hebben. Dat is valsch. Nooit heb ik een dergelijke daad bedreven, nooit zal ik het doen. De waarheid is dut M. Daens zelf een brief heeft meegedeeld ain zijne politieke vrienden, en het is aldus dat hij gekend en openbaar ge worden is. Pastoor DaensAh ah ah M. Woeste. Ik zal er niets meer over zeggen. Ik vind deze beschuldigingen onwaar dig van de Kamer. (Zeer weer wel rechts) Pastoor Daens. Ik vraag hoegenaamd niet aan het achtbaar lid dat zich komt neder te zetten mij het bewijs zijner onschuld te le veren. Alleenlijk moet ik zeggen dat iedereen dien jrief kende voor ik hem ontvangen had. Ik vraag enkel aan M. Woeste dat hij zou bewij zen dat ik de afgrijselijke daad zou bedreven hebban een dergelijken brief aan de pers mede te deelon. (Oh oh rechts). 31. Janssens wi! er ook tusschenkomen in het debat maar wordt door den voorzitter het wooro geweigerd omdat het een persoonlijk fait is tusschen Woeste en Daens. Docr plaatsgebrek moeten verschei dene artikels verschoven worden tot toekomende week. Van 's middags tot 's middernachts, Heden Zondag 9 Februari 1896 dienst doende apotheker M. CALLEBAUT, Botermarkt, Aalst. De Notaris DE PAUW te Aalst, zal op Maandag 10 February 1896, om 9 u-e voormiddag opeubaarlijk verknopen te Hof- stade, Jachtpark, een groot aantal knopen schoon RASPHOUT, dienstig voor Hopstaken, Erwtrijs en voor Bakkersgerief. Door het ambt van den Notaris DE PAUW", te Aalst, op Maandag 17 Februari 1896, om 9 ure voormiddag, aan hut buitengoed van Dame We De Ganseman-Gietsgelegen te Aalst, Binnestraat, van 5 Kanadas van 3 me ters dikte, van Erwtrijs, Brandhout en Hooi. Bij de kinderen Huylebroeck, Att eon- Coin Statieplaats, zullen gedurende de Vas- tenavonddagen geene verkleede personen toege-, laten worden. Gedurende do Vastenavonddagen groot. BAL in de zaal Café Universel, Groote Markt 15, hij Emiel RUELENS, Uitmuntend Orkest. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal, openbaarlijk verkoopen TE AALST, Albert-Liénartstraat N° 21, groot 1 aar 80 centiaren. Laitst bewoond geweest bij M. Trentels, san fr. 700-00 'sjaars. Gebracht op fr. 11.500.00. Derden en laatsten Zitdag MAANDAG 10 FEBRUARI 1896, om 3 uren namiddag ter Estaminet Au son Coin te Aalst, Statieplaats OPENBARE VERKOOPING van te Denderleeuw en Erpe. De Notaris BRECKPOT te Aalst, za! open baarlijk verkoopen 1° 52 aren 56 cent. Land te Denderleeuw, Hoogvorst. In gobruik bij d'heer Franciscus Pauwels te Welle. 2° En 5 hectaren 81 aren Landen en Meers- schen te Erpe, Ledekauter, Beekveld en Breek- meer. In gebruik bij verscheide. Instel 13 Februari, Verblijf 27 Februari 1896, om 3 uren namiddag, ter Estaminet De Vlasmaekt, bij d'heer Joseph Vander Vorsl te Aalst, aan St. Marteusker k. OPENBARE VERKOOPING van zeer goede te Aalst-Schaarbeke en Nieuwerkerken- Maal. E-'rste koop. Tweede koop. Enkele zitdag- Maandag 24 Februarij 1896. Verzekerings Maatschappij tegen brand-_ gevaar opgericht te Antwerpen in 1821 ton kapitale van fr. 4.232.804,23 Betaalde branden fr. 25.000.000. Vertegenwoordigd door d'heer Paul IVIicliiels, Schoolstraat, te Aalst. Jongeling van goede familie de beide, talen machtig als bureelbediende of dergelijk. Zich te wenden ten bureele dezer. Men vraagt eene goede Keukenmeid, voor Gent. Zich aan te bieden bij den heer Notaris Ver- brugghen te St-Lievens-Hautem, voorzien van goede getuigschriften. Valery DE VALKENEEB, Apotheker, te Aalst, Hoek der Vrijheid en Leopoldstraat heeft de eer het pubIDk kenbaar te maken, dat met den 15 December aanstaande, zijne Apotheek en Fabriek van Siphons en[ Limonades Gazeuses, van den Hoek der Vrij heid en Leopoldstraat naar het Fsplanadeplcin N° 15, (nevens bet Café Bourgeois,) zal overgebracht zijn. ln Een p-achtig Itenteniershuis me( Koetspoort en Lusthof, gelegen te Aaist, Lié- nurtstraat, N° 12, laatst bewoond geweest doof. Madame Van P-uyvelde-Levionnois. 2° Een schoon ïtenteniersliuis met alle gerief, bewoond door den Heer Statie-Overste, en gestaan Liénartstraat, Nr8. 3° Dnj schoont en gerieflijko Burgershui- sen, gestaan Esplanadestraat, Nr 28, enz. ver uurd aan 375 franks 's jaars. 4° Een schoon "Winkelhuis met alle gerief, goud voor a lie commercie, staande in 't midden cDr Lange Zoutstraat, bewoond door Mijnheer Felix Van Landuyt. 5° Een goed "Winkelhuis met alle gerief, ook wel gestaan in 't midden der Lange Zout-j straat, met dubbelen uitgang m 't Sluierstraat je, nu bewoond door Mijnheer Bené De Win ter. 6° In een of twee doelen d'oude gekalan- deerde Herberg genaamd Het 31uziek, staande in 't Sluierstraatje, bewoond door sieur. Van den Borre. Voor alle inlichtingen zich te bevragen, Liénartstraat, Nr 12, 's Zondags, 's Maandag^ en 's Dijnsdags van ieder week. Une MAISON occupée par Monsieur dq Cocqueau. S'adresser chez Mme Noël, Esplanade. caSf:'5i''*-g$??52K»5$2Sa5Ktt333li«Eïm;i£^ë^aB2E2aEBai 20 meilleur marché quantité et qualité que tout autre fournisseur. A bonnement de poissons de mer frais. 2 espèces 3.75 fr. par envoi. 1 2.25 fr. par envoi. Transport, emballage et glace y compris. Chnque envoi variation de poissons tres fraisj et de le choix. Tous les jours sur demande Saumon frais, Huitres, Homards, Poisson frais, Moules. Van Styvendael-Des Hommes, Poissonnsrie a Alest, établie aux pêcheries d'Ostende Abonnement pour la ville. 1 en 2 espèces selon désir 2.50 a 3.00 1 en 2 1.50 a 2.00 Tous les .leudiset Vuudredis grand choix et assortiment complet de poissons frais a la Pois- sonerie, Rue Longue du hel N° 53, a Alost. Voire dévoué serr/iieur. Van Styvondael-Des Hommes De Notaris DE WINDT te Aalst, zal ten verzoeke van wie het behoort met gewin van palmslag en ge lagen openbaarlijk verkoopen Eene allerbeste partij ZAAILAND gelegen te Aalst- Schaarbeke op den Siesegemkauter, bij kadaster te C N" 1359bis groot aldaar 10 aren 30 centiaren, palende oost den heer Deurwaarder Van Muylem, zuid den heer Karei Van Hauwermeiren-Wauthier en Joseph De Boeck-D'hondt, noord den Gentscheusteenweg en west de gebroeders an Moorter Lest gebruikt geweest door Knrel Van der Heyden- Van de Velde te Nieuwerkerken mits 33 fr. boven de contributiën. Een perceel ZAAILAND gelegen te Nieuwerkerken wijk Maal, bij cadaster sectie A N° 42a aldaar groot 21 aren 10 centiaren, palende oost de kinderen Van de Velde, zuid de kinderen Langendriesch en Petrus De Gendt, west den heer Charles-Louis Callebaut en noord de Baan. Boom prijs fr. 100,00. In gebruik bij de wed. Donatus Burgelman mits 32 fr. boven de contributiën. De koopers zullen van de te verkoopen Goederen in het genot van het revenu komen met de betaling der koopsom en in het gebruik met 24 December 1896. Om 2 ure namiddag, ter herberg De Vijf Huizen, bij d'heer Vermassen, te Erpe, aan den steenweg van Aalst op Gent. Voor alle verdere inlichtingen vervoege men zich ten kantoore van voornoemden Notaris DE WINDT, Cumontstraat N° U, bij weikon gesladiglijk te beko men zijn groote en kleine kapitalen aan gematigden - - mits goed bezet.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 3