Groot Bal behuisde Hofstede HOPSTAKEN ZAAILANDEN, De Schelde Bericht. Belangrijk Bericht VENDITIE. Vraagt plaats Zaailanden en Meersschen, Anti-Rheumatiek Watten UirTER HAND TE KOOP A LOUER ou a vendre. Avis aux bonnes ménagères Het Proces. Voor Taal en Vrijheid. BURGELIJKEN STAND Filature Teinturerie d'Alost Bericht aan de Vastenavond- zotten. Fit rede van vergrooting met groot gemak van betaling, Mijne Ileeren, vuil is en vuil blijft ze, en wat men ook zal schrijven en wrijven voor etuwig zal de kiezing van Aalst aan de -ribben dei- Kliek als eeue schandmerk blij ven kleven. j Verleden donderdag werd te Dendermonde het proces gepleten ingespannen door de 19 gekozenen der kliek van Aalst tegen de bh. Meert Em., Van Branteghem Corn., Macent en Van Opdenbosch, welke namens het be stuur van den Werkmanskring eeuen oproep hadden gericht tot allen die inlichtingen zou den kunnen geven over al de knoeierijen door de klerikalen gepleegd. De heeren Van Wambeke en Bethune pleit ten voor de eischers, de heeren Galle en Ver- bruggen voor de verweerders. Al de dagble- den zijn vertegenwoordigd en eeue groote menigte woont de debat en bij. De heer Leo Bethune houdt lezing van het manifest onderteekeud door do bestuurders van den Werkinanskring en beweert dat zij de 19 gekozenen hebben bedoeld. Hij prote steert tegen de houding zijner tegenstrevers, die de specialiteit hebben aan te randen en te schelden en z ch daarna door een vaag loochenen uit den slag trekken. De Perina- spentö Deputatie heeft de kiezing van Aalst goedgekeurd in een lang gemotiveerd arrest. 't Is waar er heeft een rechterlijk onder zoek plaats, doch dat bewijst niets zelfs indien het uitliep op het verzenden van ministers voor het gerecht om deel genomen te hebben aan de zoogenaamde smulpartijen, waartoe zou zulks leiden met het oog op dit proces. Het zou eene schoone zegepraal zijn voor het parket 1 De heer Voorzitter Blomme zet meester Bethune geducht op zijne plaats. Het voegt u niet, zegt hij, zulke taal te voeren. Advokaat Bethune verschoont zich, hij heeft enkel willen aantoonen, wat het worden zou indien mon onze tegenstrevers wilde volgen it» hunne handelwijze en theoriën. De heer Galle antwoord namens de vier ge daagden. De rechtbank zal het stelsel der eischers niet aannemenzij willen de drukpers muilbanden en beur beletten de feiten open baar te maken gepleegd door de bewaarders. Het manifest is eene rechtzinnige protestatie gedaan ter goeder trouw. De heer Galle herinnert de myriameters tripen en de braspartijen in de secties. Hetarrest der Bestendige Deputatie kan niet als afdoende gelden in de feiten van dit proces. De woorden van den minister bewijzen niets. Hij is genoodigde geweest op een der banketten en de herkentelijkheid van den buik verplichtte hem te spreken zooals hij gedaan heeft. Onze omzendbrief sprak van feiten welke het gerecht thans onderzoekt. Wij hadden het reent die feiten aan te klagen en die aanklacht was niet gericht tegen de eischers maar tegen heel de "klerikale pariij. De heer Galle eindigt zijne bezadigde en merkwaardige pleidooi met wederkeerig na mens de verweerders 4000 franken schadeloos stelling te vragen. Het pruces was een waag stuk en een kwelling gericht tegen deftige inwo ners om dezen aan den haat en de gramschap der klerikalen van Aalst prijs te geven. De heer Van Wambeke tracht te bewijzen dat de verweerders enkel trachten zich aan de gevolgen hunner daad te onttrekken. Zij heb ben wel degelijk de 19 gekozenen bedoeld, het is niet noodig personen te noemen De verweer ders hebben zonder goede trouw gehandeld, anders hadden ze de beslissing der Bestendige Dep ut a tie afge w ach tDe politieke Maatschappij in wier naam zij handelen heeft geen wettig bestaan, ze zijn dus persoonlijk verantwoorde- lijk. «- MeeBter Van Wambeke spreekt van Oude naarde, de heeren Galle en Verbruggen doen opmerken dat we nooit vervolgd werden en met Oudenaarde niets te maken hadden. Meester Van Wambeke eindigt met 20000 franken te vragen voor de eischers. De fteer Verbruggben bewijst klaar en dui delijk,; dat. wij de 19 klerikale gekozenen niet Hebben bedue'd. De klerikalen partij werd beschuldigd en wel te r chte, de fei ten van drukking zijn zoo talrijk geweest dat aL'de klerikalen er de hand aan geleend hebbed. Er zijn zoovele smulpartijen, zoovele bras- serijenAdat zoo de eischers alle hadden bij gewoond; hunne maag niet zou aan weerstaan hebben en zij heden in zulken toestand zou den zijn, dat de zorgen voor hunne gezond heid, nun het inspinnen van een proces zou onmogelijk gemaakt hebben. Deze uitval wordt op uitbundig gelach ont haald. Men mag zeggen, zoo besluit de heer Ver- brugghen, dat het heele land geprotesteerd heeft tegen de schandelijke misbruiken welke van klerikale zijde, de kiezingen van Aalst hebben gekenmerkt. De zaak wordt tot 29 dezer verschoven voor 't advies van het openbaar ministerie. o— In de zelfde zitting pleitte den heer De Pelsmaeker voor P. Daens, ook gedaagd door de 19 klerikale kleppers Advokaat De Pels- naeker sloot zich aan bij de zienswijze van onze verdedigers, en schandvlekt de gewone polemiek der conservatieve bladen. o Eene enkele bemerking. Meester Van Wam beke heeft sinds twaalf jaren dikwijls als bnr- gemeester naam gezet en den stadszegel doen plaatsen op de lijsten der leden van den Werk- jnamkring Vooruitgang door 't Werk, hem aangeboden namens de bestuurleden, hij her kende dus als burgemeester wel degelijk die «maatschappij. o— Parels uit de pleitrede van advokaat Van Wamboke. 1" De verweerder (M. De Pelsmaker) beweert dat hij enkel de conservatieve partij in 't alge meen heeft aangerand, 't Is zoodanig beest dat het nutteloos is er op te antwoorden. 2° Wat betreft de drie wettelijke veront schuldigingen achter welke de verweerder zich verbergt, de eerste is er geene, de tweede is nog min waard, en de derde is niemendalle weerd. Op Stadsschouwburg had verleden zondag eene puike vertooniog plaats. Het letter- en tooneelkundig gezelschap Voor Taal en Vrij heid li voerde met de medewerking van Mevrou- ven De Torck-Fauconnier en De Moor en van de Symphonie Door Eendracht Groot twee stukken op Hageroos de Geitenivachtster en Keizer Karei en de Berchemsche boer. Het eerste stuk uit het Fransch vertaald door Napoleon Destanberg heeft niet veel om het lijf sommige voorvallen blijken mij al te onwaarschijnlijk. Doch dedramatische toestan den zijn ingrijpend en doen dat alles vergeten. Wat meer is, de rollen werden meesterlijk ver vuld. De heer EJ. V. Cauwenberg verbeelde ons de type van den hoogdravenden maar toch goedhartigen bestuurder van eenen fooretroep. Dat Mevrouwen De Torek en De Moor en de heeren Singeleyu J., Cornelis, De Schaepdry- ver B., Fr. Eemans en Kelders niet weinig medehielpen om de vertooning wel te doen ge lukken hoeft niet gezegd te worden, ze zijn door de liefhebbers der kunst sinds lang ge waardeerd. Ook werden de acteurs meermalen toegejuicht. Karei houdt de lantaarn vast ik moet.... de grap is in heel Vlaanderen genoeg gekend. Op die tektst heeft Van Peene een blijspel geschre ven, dat niets meer is dan eene kluchteen voudig, naïef als de overlevering zelve, is het zonder pretentie, en er verre van af de zeden en gewoonten van een geschiedkundig tijdperk te willen ter aanschouwing brengen. De personen ciie er in optreden zijn dus niet de personen der werklijkheid, maar degene der volkslegende en het stuk zou veel van zijne waarde verliezen als men er meer in zoeken wou. Dat heeft het talrijk publiek dan ook be grepen en de spelers de heeren Bosschaert, De Stobbeleir en anderen warm toegejuicht. Of er gelachen werd. Men veroorloove mij eene opmerking. Als men stukkeu kiest met zang, diende men goed en dikwijls te repeteereu, opdat de zang zoo vlak van de hand ga als het spel. De heer Bosschaert sinds lange jaren wer kend lid van Voor Taal en Vrijheid werd door den heer Voorzitter Corn. Van Brantegem, hartelijk bedankt en ontving een gouden uur werk ten geschenke. De aanspraak van den heer Voorzitter werd op handgeklap onthaald en den heer Bosschaert luide toegejuicht, 't Is verdiend De Symphonie onder leiding van M. Arthur Gbysbrecht heeft veel bijgebracht om het feest wel te doen gelukken, en het heeft haar aan geen bijval ontbroken. Van den 31 Januari tot den 14 Februari 1896. GEBOORTEN Mannelijk 14 Vrouwelijk 22 HUWELIJKEN. OVERLIJDENS. Société Anonyme. L'Administration a l'honneur de convoquer MM. les actionnaires a l'Assembleé Générale Annuelle qui aura lieu au siège social, place Impériale, 25 a Alost, le Lundi 16 Mars prochain a 10 heures du matin. ORDRE DU JOUR 1° Rapports du Conseil d'Administrate n et du Collége des Commissaires 2° Approbation du Bilan et du comptede Profits et Pertes 3° Ratification de la nomination d'un Ad ministrateur en remplacement de Mr F. Gérard Administrateur demissionaire 4° Nomination de deux Administrateurset d'un commissaire sortants et réeligibles. Les dépots d'actions seroat regus au Stege Social jusqu'au 9 Mars inclus. Le F resident du Conseil d'Administration, Louis DELPORT. Bij de kinderen Huylebroeck, Au bon Coin Statieplaats, zullen gedurende de Vas- tenavonddagen geene verklcede personen toege laten worden. En ter herberg Au Thiery Martens, bij den Heer Edouabd BARBIER, Esplanade plein. Gedurende de Vastenavonddagen groot BAL in de zaal Café Universel, Groote Markt 15, bij Emiel RUELENS, Uitmuntend Orkest. Door hetamht van den Notaris DE PAUW, te Aalst, op Maandag 17 Februari 1896, om 9 ure voormiddag, aan het buitengoed van Dame W'e De Ganseman-Gietsgelegen te Aalst, Binnestraat, vau 5 Kanadas van 3 me ters dikte, van Erwtrijs, Brandhout en Hooi. OPENBABE VERKOOPING eener te Moorsel. Eenigen koop. ZITDAGEN Instel, Donderdag 27 Februari lon„ Verblijf, Donderdag 12 Maart Studie van den Notaris BRECKPOT te Aalst. 'Ventlitie van 6000 schoone en zware Laiix ook dienstig voor Bouwmaterialen, TE AALST, VAARTKAAI. Op Woensdag 19 Februari 1896, om 2 uren namiddag. Alles op gewone konditien en tijd van beta ling. OPENBARE VERKOOPING van te Denderleeuw en Erpe. De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal open baarlijk verkoopen 1° 52 aren 56 cent. Land te Denderleeuw, Hoogvorst. In gebruik bij d'heer Franciscus Pauwels te Welle. 2° En 5 hectaren 81 aren Landen en Meers schen te Erpe, Ledekauter, Beekveld en Breek - meer. In gebruik bij verscheide. Instel 13 Feruari, Verblijf 27 Februari 1896, om 3 uren namiddag, ter Estaminet De Vlasmaekt, n bij d'heer Joseph Vander Vorst te Aalst, aan St. Martenskerk. OPENBARE VERKOOPING van zeer goede te Aalst-Schaarbeke en Nieuw erkerken- Maal. Eerste koop. Tweede koop. Enkele zitdag Maandag 24 Februarij 1896. Verzekerings Maatschappij tegen brand-» gevaar opgericht te Antwerpen in 1821 ten kapitale van fr. 4.232.804,23 Betaalde branden fr. 25.000.000. Vertegenwoordigd door d'heer Paul IVIichiels, Schoolstraat, te Aalst. (Syst. B* MEUEING In den handel sedert 1832. Oudste en zekerst werkend geneesmiddel en als zoo danig algemeen erkend, tegen ziekten ontstaan uit gevatte koude, als Eheu- matiek, aangezicht, oor, borstpijn, jicht, verlammingenz. In origineele pakket ten verkrijgbaar aan 60 centiemen en frank 1,20 bij de voornaamste apot hekers. Te Aalst bij A. Ghyselinckx, Mo lenstraat. EENIGE FABRIKANTEN, J. Van Boon, C° Amsterdam, Londen, Parijs, Brussel. Men wachte zich voor geHjk- soortig verpakte namaak. Jongeling van goede familie de beide talen machtig als bureelbediende of dergelyk. Zich te wenden ten bureele dezer. Men vraagt eene goede Keukenmeid voor Gent. Zich aan te bieden bij den heer Notaris Ver bruggben te St-Lievens-Hautem, voorzien van goede getuigschriften. Valery DE VALKEJNfEER Apotheker te Aalst, Heek der Vrijheid en Leopoldstraat heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat met den 15 December aanstaande, zijne Apotheek en Fabriek van SiphoDS en Limonades Gazeuses, van den Hoek der Vrij-, beid en Leopoldstraat naar het Esplanadeplein N° 15, (uevens het Café Boubgeois,) zal overgebracht zijn. 1° Een prachtig Renteniershuis met Koetspoort en Lusthof, gelegen te Aalst, Lié-. nxrtstraat, N° 12, laatst bewoond geweest door Madame Van Puyvelde-Levionnois. 2° Een schoon Renteniershuis met alle gerief, bewoond door den Heer Statie-Overste en gestaan Liénartstraat, Nr 8. 3° Brij schoone en gerieflijke Burgershui^ zen, gestaan Esplanadestraat, Nr 28, enz, ver uurd aan 375 franks 's jaars. 4° Een schoon Winkelhuis met alle gerief, goed voor alle commercie, staande in 't midden der Lange Zoutstraat, bewoond door Mijnheer Felix Van Landuyt. 5° Een goed Winkelhuis met alle gerief, ook wel gestaan in 't midden der Lange Zout-» straat, met dubbelen uitgang in 't Sluierstraat-, je, nu bewoond door Mijnheer Bené De Win* ter. 6° In een of twee deelen d'oude gekalan* deerde Herberg genaamd Het Muziek, n staaudein 't Slnierstraatje, bewoond door sieur Van den Borre. Voor alle inlichtingen zich te bevragen, Liénartstraat, Nr 12, 's Zondags, 's Maandags en 's Dijnsdags van ieder week. Une MAISON occupée par Monsieur de Cocqueau. S'adresser chez Mme Noël, Esplanade. 20 e/„ meilleur marché quantité et quality que tout autre fournisseur. Abonnement de poissons de mer frais, 2 espèces 3.75 fr. par envoi, 1 i) 2.25 fr. par envoi. Transport, emballage et glace y compris, Chaque envoi variation de poissons trés frais et de le choix. Tous les jours sur demande Saumon trais, Huitres, Homards, PoissoD frais, Moules. Van Styvendael-Des Hommes, Poissonnerie a Alost, établie aux pêcheries d'Ostende Abonnement pour la ville. 1 en 2 espèces selon désir 2.50 a 3.00 1 en 2 i) 1.50 a 2.00 Tous les Jeudis et Vendredis grand ohoix et assortiment complet de poissons frais a la Poia^ 8onerie, Rue Longue du Sel N° 53, a Alost. Voire dévoué serviteur. Van Styvendael-Des Hommes G. De Luyck tabakb. met O. De Cock br. A. Van den Bergbe tw. met C. Van den Borre br. Th. Van Herreweghe tw. met M. Van Miegem tw. Alb. Borreman bez. met M. Meert bez. W. Mali son nijveraar met A. Le Clercq bez. G. De Smedt landb. met V. De Coninck tw. J. VauGeert vellenp. met M. Schokkaert tw. L. Verbestel fabriekw. met E. Ringoir dagl. B. Meert tw. met L. Eeckhout tw. B. Bocqué tw. met V. Van Nieuwenborgh tw. F. Peerlinck sohrijnw. met O. De Smedt landb. F. De Smedt landb. met J. Van der Heyden landb. J. Van Mulder dienstkn. met E. Traest dienstm. J. De Cock kleerm. met L. Van Geem br. P. Moortgat koopm. met M. Van Driessche zb. B. Van der Vorst vleeschb. met E. Borms kleerm. E. Ruelena zb. met F. Pias herbergierster. L. Van den Abeel tw. 20 j. Landmoleustraat. Ph. Van Aersohot leerl. bij de minderjarige soldatenschool II j. rechterlijk woon. te Antwerpen. Ei Van den Berge m. Barrez marktkramer 37 j. Varkensm. J. Meert wr Meirschaut zb. 77 j. Leopoldstr. N. Lede gen we D'Haes zb. 76 j. Binnenstr. A. Ghysselinckx w' Louvau rentenier 66 j. Keizerlijke plaats, J. Van Delsen m. De Geyter landb. 60 j. Meirestr* G. Van Neck scholier 10 j. PapeBtr. C. Hoebeeck m. De Pelsmaecker landb. 79 j. woon. te Heldergem. C. Bovy priester der soc. Jesus 64 j. Pontstraat. 14 kinderen onder de 7 jaren. BERICHT. Ter gelegenheid der Vastenavond- dagen zullen de Bureelen van den Burgerlijken Stand Maandag, Dijnsdag, Woensdag's namiddags gesloten zijn. —O De Notaris DE PAUW, te Aalst, zal ten verzoeke van wie het behoort, openbaarlijk verkoopen, met gewin van palmslag en gelagen Eene behuisde en beschuurde HOFSTEDE te Moor gel, aan de Breedestraat, bekend ten kadaster sectie A, nummers 190 en 191 met eene grootte van 15 aren 50 centiaren, palende of hebbende gepaald oost de Breedestraat, zuid Jacobus MoeDs, west en noord Josephus Vermoesen. Bewoond bij den eigenaar sieur Franciscus Van Eeckhoorn. Telkens om 2 ure namiddag, ter herberg bewoond door den heer Louis Van Eeckhoorn, te Moorsel. Breedestraat. Bij bovengenoemden Notaris DE PAUW, zijn er gestadig groote en kleine kapitalen te verkrijgen aan geringen intrest, mits goed bezet. De Notaris DE WINDT te Aalst, zal ten verzoeke van wie het behoort met gewin van palmslag en ge lagen openbaarlijk verkoopen Eene allerbeste partij ZAAILAND gelegen te Aalst- Schaarbeke op den Siesegemkauter, bij kadaster bB C N° 1859bis groot aldaar 16 aren 30 centiaren, palende oost den heer Deurwaarder Van Muylem, zuid den heer Karei Van Hauwermeiren-Wauthier en Joseph De Boeck-D'hondt, noord den Gentsebeusteeuweg en west de gebroeders Van Moorter. Lest gebruikt geweest door Karei Van der Heyden- Van de Velde te Nieuwerkerken mits 33 ir. boven de contributiën. Een perceel ZAAILAND gelegen te Nieuwerkerken wijk Maal, bij cadaster sectie A N° 42a aldaar groot 21 aren 10 centiaren, palende oost de 'kinderen Van de Velde, zuid de kinderen Langendriesch en Petrus De Gendt, west den heer Charles-Louis Callebaut en noord de Baan. Boomprijs fr. 100,00. In gebruik bij de wed. Donatus Burgelman mits 32 fr. boven de contributiën. De koopers zullen van de te verkoopen Goederen in het genot van het revenu komen met de betaling der koopsom en in het gebruik met 24 Deftember 1896. Om 2 ure namiddag, ter herberg De Vijf Huizen, bij d'heer Vermassen, te Erpe, aan den steenweg van Aalst op Gent. Voor alle verdere inlichtingen vervoege men zich ten kantoore van voornoemden Notaris DE WINDT, Cumontstraat N° 11, bij welken gesladiglijk te beko men zijn groote en kleine kapitalen aan gematigden intrest nuts goed bezet,

De Dendergalm | 1896 | | pagina 3