VOLKSGELUK Stadsnieuws. Ons proces. Wiens fout Verachtelijk werk. Zij durven niet liegen. Zondagrust. Ziedaar eenige punten va;i algemeene be schouwing. Wij vragen uu uitlegging over de volgende gevallen Is het waar dat in een nieuw kwartier zeker meester werkman, die een huis van 55 fv. per maand huurt en 5 fr. per dag wint, alle maan den 25 fr. trekt voor een meisje dat bij hem inwoont Is het waar dat eeuige deuren verder eene weduwe in een huis van 30 fr. per maand woont, met dochters die op de fibriek veel geld winnen, en dat deze weduwe insgelijks 25 fr. per m land trekt Dat wordt daar van elkeen in de geburen verteld. Licbt moet daarover komen. Er dient geweten te worden of er kwaadsprekerij in 't spel is of wel of 't armengeld zoo slecht word gebruikt. Aalst 3 Maart 1896. Heer Uitgever Liggen de kiesbrasserijen der maand No vember nog immer op de maag der klerikalen of wordt hunne gramschap aangevuurd door de belooning welke beu voor hunne koene da den te verwachten staat. Dat vroeg ik me af bij 't lezen van het arti- vau Denderbode. waarin er kwestie is van de saucissen vertojning, en van eene gruwelijke samenzwering welke deze schoone manifestatie bedreigd heeft. Deze s imeuzwering was na tuurlijk gesmeed door een groep liberalen welke Denderbode zich baast aan de algemeene verontwaardiging prijs te geven. Ik Leb onder hun masker eenige der veertig i'ongebogen die de groep vormdeu berkend. lilDne deftigheid kan zonder nadeel de verge lijking uitstaan met de deftigheid van den uitgever van Denderbode of zijner medewer kers. Ik ben insgelijks getuige gew est van het waudelingsken dat zij door de stad hebben gemaakt. 't Was een karnavaltochtje vol uitgelaten heid en vreugd gelijk het onder kameraden past, en waarover niemand zou hoeven te blo- zeu. Gedurende heel deu namiddag en een gedeelte varulen avond doorliep de groep, die ieder heeft kunnen zien, de straten en bezocht de herbergen der stad, zon< er dat het minste betreurlijk feit plaats greep. Het is voldoende geweest, dat de Dender bode, liberalen heelt meenen te herkennen, dadelijk huilt hij moord en brand Hij schil dert ze af als boosdoeners dorstig naar bloed, razend van roofzucht, stormende door de stad met de stokken omhoog op zoek naar den fa- meuzen saucissen stoet, om de manifesteerders als zoovele lammeren tot den laatsten te ver moorden. En zonder aarzelen bevestigt hij de nauwkeurigheid dezer inlichtingen geput aan de beste bronnen. Ik die met eigen oogen gezien heb wat er omgegaan is, verklaar dat hut onmogelijk is met meer schaamteloosheid te liegen. De trippen stoet zoo lier en stout door Dender bode aangekondigd was inderdaad zeer stich tend. En moest zij de klerikalen troosten over de benauwdheden welke zeker in gang zijnde onderzoek hun veroorzaakt dan is de troost zeer klein geweest. Nooit zag men gemeener of onbeschofter grap. De menigte heeft dan ook onmiddelijk de onnoembaar vuile vertooriing juist beoordeeld een schimp op de magistra tuur. De ellendige maskarade is ellendig mis lukt onder het spotgelach en de uitjonwingen van het publiek. De Denderbode heeft zijne kavalkade er barmelijk zien in 't water vallen. Hij denkt ze belangwekkender te maken met te vertellen dat de liberalen er de vernieling van voorbe reid hadden, hoewel hij weet dat niemand hunner zich zou willen bevuilen door de aanra king zulker lapperij, waarv in al het afzichte lijke op de klerikaie partij terugvalt. Het is niet alles met een berekende kwaad willigheid, schrijft Denderbode, het vormen der ingebeelde samenzwering toe aan ecu libe raal advokaat der stad. Hij die door bet vuil- blad is bedoeld staat in de oogen van alle def tige lieden verre boven zulke gemeeue aanval len. Het is overigens klaar dat Denderbode van de onwaarheid zijner gezegden moest overtuigd zijn, vermits hij weet, dat behalve de sclier mutseling in 'tPavilloen, welke niets met de kavalde gemeens had, de rust nergens werd gestoord in de stad Aaist. Het stond geschreven, dat Denderbode na de liberalen gelasterd te hebben, M. den bur gemeester Gheeraedts moest verheSen. Het is duidelijk niet-waar dat dank aan de kracht dadigheid en koelbloedigheid van M. Gbee- raerdts onze stad ontsnapt is aan het vuur en het zwaard. Ik heb mij nochtans afgevraagd, wat de tus- scbenkomst van den burgemeester noodzake lijk mag gemaakt hebben, in deze omstandig heid waarin hij zich met roem heeft beladen Het schijnt, dat, zich bevindende aan den voet van het standbeeld van Drik Martens, de nieuwe groote man de 40 jongelingen in br't oog kreeg en onmiddelijk hunne zwarte inzichten en de schrikkelijke gevolgen ervan had gera den. Anderen nochtans hadden enkelijk be merkt, dat eenige leden van de groep hunne vest het binnenste buiten hadden gekeerd bij wijze van verkleeding, in andere woorden zij hadden hunnen kazak gekeerd. Is 't mogelijk dat de burgemeester zich door d)t eenvoudig feit heeft laten opwinden Ik kan het niet gelooven. De spitsvondige lezers zullen misschien het geheim kunnen ontsluie ren. Ge zoudt hen in alle geval de kwestie kunnen onderwerpen in afwachting, dat onze burgemeester nieuwe gelegenheden vinde om zich te onderscheiden. Aanvaard intusschen, heer Uitgever, mijne beste groeten. Een ooggetuige. Donderdag1 IS Maart koopt het brood van het beste, het goedkoopste, het zwaarste. La Justice sociale, de Dendergalm, Klokke Roelanden Land v.\n Aalst werden verleden maandag veroordeeld, tot eene enkele inlas- sching van het vonnis en de kosten van 't ge ding.("La justice sociale de helft de drie andere bladen elk een zesde). Daarenboven moet La justice sociale de kosten betalen eener afkon diging van het vonnis in een ander blad, die kosten mogen niet boven de 100 franken gaau. De Rechtbank beeft bet beledigend geoor deeld maar niet lasterlijk. Daar ons blad het artikel beeft overgenomen moeten wij ook het vonnis afkondigen. Dat zullen we doen zoodra het ons betee- kend wordt. Het vonnis der Rechtbank van Brussel treft meer onze tegenstrevers dan ons bet beoor deelt streng de handel vijze van zekere druk pers en het bevat zulke belangrijke overwegin gen, dat wij na deu franschen tektst de verta ling zullen laten volgen der bezonderste dee- leu van het vonuis. Te S' Gil lis (Brussel) zullen de gemeen- tezittiugeu plezierig zijn, schrijft Dender bode. En waarom zal het er plezierig worden Omdat de schepenen door de meerderheid gekozen den Burgemeester niet zullen willen helpen dien M. Schollaert in de minderheid genomen en hun opgedrongen heeft. Als de zittingen daar woelig zullen ziju, de gemeen tezaken slecht bestuurd zullen worden, wie zal er dan de fout van zijn zoo niet M. De Minister, die uit partijhaat den vroegeren bur gemeister niet meer wil herbenoemeu, dieD hij over eenige maanden nog als Ridder van de Leopoldsorde heeft moeten kruisen En daar heelt Denderbode leute in Hij, die zich steeds als een vriend van orde wil doen doorgaan, vindt vermaak in bestuurlijke wan orde, door een minister met opzet veroorzaakt 1 Mijnheer Schollaert heeft zoo, tegen den wil dei meerderheid, talrijke burgemeesters uit de minderheid benoemt. Het zal daar overal ple zierig zijn moet hut goed bestuur er doorlij den, daar bekommeren zich de Woestisten niet voor, maar 't is een onvoorzichtig spel dat zij spelen un dat hun zeker tot geen eer strekt. Woeste en De Baets. In den loop van het proces van de Commissie der G idshuizen van Aalst tegen La Justice Sociale, De Dendergalm, Klokke Roeland en Land van Aalst had M. Woeste een brief voorgelezen van kanonuik De Baets, zonder door de scarijver machtiging daartoe bekomen te hebben. De verdediging en de Voorzitter der Rechtbank maakten er opmerkingen over aan meester Woeste. De groene man deed zijn zin Kanonnik De Baets zendt daarop den vol genden brief aan advokaat Braun. Gent. 19 februari 1896. Mijnheer de Advokaat, Ik verneem door de dagbladen, bet incident ontstaan in 't proces der Hospicien van Aalst tegen La Justice Sociale door het voorlezen van eenen brief door mij geschreven. Gij hadt juist geraden. Mijnheer de Advo kaat, deze brief was geenzins tot openbaarma king bestemd en ik houd er aaa tegen het ge bruik dat meu er van gemaakt hééft, te pro- te8teereii. Wat dezen brief betreft ge zult er het gebruik van maken, dat gij oordeelt nuttig of noodig te zijn. Aanvaard, Mijnheer de Advokaat, de verze kering mijner hoogachting. (get.) Maubice De Baets. Dit episteltje werd aoor advokaat Braun, openbaargemaakt. Daarop schiet M. Woeste in eene groene gramschap en zend aan den Voorzitter der rechtbank van Brussel het vol gende minnebriefje. Mijnheer de Voorzitter, Meester Brauu deelt mij eenen brief mede van priester De Baets. Ik neem de protestatie welke dien brief be vat niet aan als gerechtvaardigd. Ik heb sedert de zitting van verleden maan dag gesproken met M. Od. Van der Haegen en hij heeft mij bet volgende verklaard. Hij had geschreven aan Mgr. den bisschop van Gent in zijne officieele hoedanigheid van secretaris der katholieke Associatie van Aalst. Het antwoord van M. De Baets geschreven namens de bisschop was ook officieel. Het kon niet anders zijn, ten ware priester De Baets er een vertrouwelijk karakter aan gegeven hadde, hetgeen het geval niet is. Overigens voegt M. Van der Haegen er bij, de brief is na de ontvangst afgekondigd geweest en M. De Baets heelt niet geprotesteerd. Hieruit volgt, dat de protestatie van M. De Baets te laat komt en niet gerechtvaardigd is. Aanvaard, bid ik u, de verzekering mijner hoogachtende gevoelens. (get). Ch. Woeste. Hoe dat heilig volkske toch met elkaar om springt Denderbode heeft gelijk, al wie geen kliek man is staat verbaasd over de eendracht dier klerikalen en roept uit; Ziet hoe zij el kander liefhebben. M. Od.V.d. Haegen schrijft aan den bis schop om priester Daens op de kneukels te ge ven. Priester De Baets schrijft aan M. Od. V. d. Haegen en keurt priester Daens in somrai e opzichten af. M. Od. V. d. Haegen laat den brief openbaar maken. M. Woeste maakt er ge bruikt van om zijnen aartsvijand te vergruizen. M. De Baets schrijft aan M. Braun dat zijn blief niet bestemd was om openbaar gemaakt te worden M. Woeste krijgt dus een oorveeg van den vertrouweling van Monseigneur van Gent. M. Woeste geeft de lap weer aan priester De Baets, hij weet beter dan degene die hem schreef waartoe den brief nio^st dienen Blijft te zien of M. De Baets de klap zoo goed schiks zal aannemen. We twijfelen er aan en dan zal 't haarken pluk voortduren. Ziet hoe zij elkander liefhebben. 7nn miH ^00 Kgoworteld, zoo pijn- &.UU UUÜa ijj|v- Uw hoest ook zij, gij kunt hem in twee dagen genezen, met de lek kere Walthéry-pastil. Dank aan de krachtdadige (ouf n tussclienkornst van den Heer Burge- n meester werd er een onvermijdelijk gevecht in regel vermeden Dender- bode 27 Februari). Door d'orders van M. den Bur- gemeester was de politie extra op r beuren post en wij moeten't zeggen, onze agenten halen er eere van z'hebben hunne taak deftig gekweten (zie Stant uit de Denderbode van Maart). Gij ziet dus dank aan .M. Ghee- raerdts zijne krachtdadigheid en aan de ievervolle politieke wij willen zeggen politie agenten zijn er groote wanorde lijkheden en ongelukken vermeden ge worden. Dat is zeer schoon, aandoenlijk lofwaardig en wij waren gereed om bravo, bravissimo te roepen als Dender bode van Donderdag 5 Maart ons onder de handen viel en wij daarin vonden 1° Diefstal met braak hij Jan Van de Poel. 2° Diefstal met braak en beklimming bij Victor De Breuker, beiden Ouden Den- dermoudschen steenweg. Daders onbekend. Zie, rechtuit gezegd, die 2 diefstallen verkoelden geheel mijne vervoering en ik had geene goesting meer om Vivat M. Gheeraerdts Vivat de politiete roepen. 't Is nog altijd 't zelfde deuntje Waak- en werkzaam genoeg om b. v. achter liberalen te zitten of burgers om 't een of 't ander den duivel aan te doen, maar traag, lui eu stekeblind om dieven te pakken. En de krachtdadigheid van M. Ghee raerdts is ook al geen pijp tabak weerd om de dieven van de Aulsterscbe politie bang te maken. Eene bevoegde pen heeft geschreven dat ons veiligheids korps geheel moet heringericht worden dat is de waarheid. Wil men geene ra- dikale hervormingen doen dan zullen de dieven hier vrij spel blijveD hebben. De katholieke gekozenen hebben be loofd van voor de politie van Mijlbeke te zorgen. Daar is geen ander middel voor dan het voorstel van de liberalen uit te voeren op Mijlbeke een bijzonder politiebureel met 5 a 6 agenten inrich ten. Wij zullen eens zien wat de groote belovers zullen doen. De heer Minnaert Ach. was valsch beschul digd geweest zich tegen de gewapende macht verzet te hebben den avond der betoogingen welke in de Molenstraat en op Chipka plaats grepen in November laatst. Verleden maandag werd de zaak te Denrler- monde opgeroepen, en nadat twee getuigen gehoord waren, sprak de rechtbank M. Min naert vrij zonder dat zijn verdediger hoefde te pleiten. In de stad der beruchte kliekmannen zijn de partijdige beschuldigingen zoo talrijk gewor den, dat men veronderstellen moet hier voor een helsch plan te staan, de beschuldigingen tegen politieke vijanden ingerecht volgens Een berekend stelsel. Priester Daens heeft het blad Le XX° Siècle voor de rechters gedaagd om hem voor aan- leider en opstoker van eenen troep gemeen volk te hebben uitgescholden in den kiesstrijd van November 1895. Het stelsel, dat men zoo lang heeft toegepast tegen de Christene demokraten wil men nu ook beproeven tegen de liberalen. Doch de dompers kunnen er op rekenen, de liberalen zijn niet van zin zich zoo goedschiks te laten radbraken Verleden zondag beschuldigde «Denderbode» dat een liberale advokaat eene bende stoksla- gers had opgestookt en opgeleid. Het is onnoo- dig te zeggen dat er van die stokslagers geen woord waar is, Maar men moest de historie uitvinden om een liberaal te kunnen beschul digen, om het gemaakt plan uit te voeren om het aangenomen stelsel toe te passen. Broodrooverij en valsche aantijgingen. Daarin bestaat de heele polemiek van "het groot conservatief blad van M. Woeste ingegeven door de klerikalen kliekmannen der goede stad Aalst. Het Go- recht moet daarvan op de hoogte gebracht worden en zeker zal het daarvan rekening houden. De Volksstem ofte Moniteur der Onnooze- laars (die volgens M. Renkin aaneengezeeverd wordt door eenige lammerachtige advokaatjes) deelt deze week mede Edward Remy, de groote nijveraar van Leuven komt te overlijden 't was ne ware volksvriend en ne katholiek van den ouden stempel 1 n Edivard R<my een katholiek!!! Wat zullen ze nog niet uitzeeveren De overledene is Eere Voorzitter van de Liberale Associatie, liberaal raadslid sedert 1872 en was meermaals liberaal kandidaat voor Kamer en Senaat. Maar de bij uitstek vrijzinnige Edward Remy was nog meer eu beter, namentlijk een groote en milddadige weldoener Niemand heeft meer dan Hij aan deweldadige instellingen en goede werken gegeven. Een gesticht voor oude en gebrekkelijk» lieden, een echt paleis, heeft hij te Leuven doen oprechten de kinder- kribben, de bete broods, hel nachtverblijf, de werkeloozen hebben sinds jaren duizenden en duizenden van hem ontvangen. Hetgeen M. E. Remy deze laitste 10 jaren alleen aan de lief dadigheid heeft uitgegeven moet een kolossaal kapitaal vertegenwoordigen. En M. Remy was een volbloed liberaalDat kunnen de verkoch te gazetjes van M Woeste niet slikken, want volgens hunne redeneering kan een liberaal zulk een braaf mensch niet zijn. Zijn wij niet allen liberale rakkers En om dat er gansch het land door zooveel over de liefdadigheid van den overledene zal gespro ken worden vinden de slimme advokaatjes van Velksslemmeken en andere zeeverbladen het voorzichtig van M. Remy een katholiek te ma ken. Zij liegen wol, zij weten wel dat ze liegen, maar i eigens de leer de Jesuieten is er zooveel toegelaten. g Bij hut groot verlies dat de liberale partij van Leuven ondergaat, bij het lijk van deu grooten Menscheuvriend, leggen wij eerbiedig onze oprechtste rouwbetuiging neder Mannen zoo als een Edward Remy vereeren de vrijzinnige partij en wij tellen er zoo nog in onze rangen. Hunne namen zullen in zegening bij bet volk blij ven voor al bet goede dat zij hebben gesticht. Allemaal slechten, niet waar, Denderbode De gepatenteerde leugenaar. Uit 't leugenaarsblad van zondag De liberalen welke M. Daens aan de statie ge- komplimenteerd hebben, zetten geenen voet in de kerk en werken met handen en voeten tegen de priesters en den Godsdienst. D'eerste beschuldiging kan waar zijn, maar daar ziju ze toch vrij van, niet waar Dender bode, en misdoen ze niemand mede. Het be wijst ook;geenszins dat .ij slechter zijn dan degenen die veel in de Kerk zitten om zich lalen te zien of uit berekening. Wat de tweede beschuldiging betreft, die is weeral leugen van begin tot einde. Gij zegt dat die persontn met banden en voeten werken te gen de priesters en den Godsdienstwelnu, als ge zulks schrijft, moet ge daar toch bewij zen van hebbenmet feiten kunnen doen zien dat het zoo is.Welnu, wij dagen u uit die feiten te doen kennen. Leg ons eens uit op ivelke wijze die aangeklaagde personen tegen de priesters en den godsdsdienst gewerkt hebben. Welaan, kom eens voor de pinnen, maar geene uitvluch ten zoeken of geene kronkelspronuen maken. Wij vragen feiten en bewijzen. Zoo gij niet durft of boter niet kunt antwoorden, dan heb ben wij het recht te zeggen dat g'een laste raar zijt. Een verschil De Volsstem schrijft dat wij veroordeeld zijn voor een lasterend artikel, en het bureel der Hospiciën van Aalst dus gewroken is. Als het bureel met die wraak tevreden is, wij rog al veel meer. Zeg eens Volksstem gij zoudt ook moeten weteu dat bet artikel in kwestie niet lasterend maar wel beleedigend was en dat dit een groot verschil uitmaakt Vraag het maar aan alle lammerachtige advokaten. Weest de arme eerste commuiekanten indachtig. De eerste opvoering van het Kiesmolsken is bepaald vastgesteld op Zondag 22 Maart aanstaande. Programma's van het feest zullen eerlang verschijnen. De opbrengst van de vertooning zal besteed worden aan de kleeding der arme eerste communiekanten. Fpn cnpl P|irgee',en is noS slechts L.CII ojJCI. een spe^ sedert men de Walthéry pil kent, die zoo zacht en zoo gemak kelijk is en die het lijf, zonder het te ontstellen zoo goed zuivert (1,25 fr.) Van 's middags tot 's middernachtB, Hedeu Zondag 8 Maart 1890, dienst doende apotheker M.Yan Caeeenbebq^ Leopoldstraat,

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2