't Is eene schande. Coopératief. Katholiek. Broodroovers. Hij zoekt verschooning. Werklieden-Kiezers. Nog het ziekenfonds. Wiegelied. het werkeu in de kloosters alhoewel deze pla gen eventwel van onberekenbaar nadeel zijn aan de klein handelaars en aan de neering- doende burgerij En die plaag breidt zich op schrikbare wijze uit en bedreigt er velen met ondergang. Ziehier de klachten, die wij daarover in De Waarheid, een katholiek weekblad van Kortrijk, lezen In dat lieve Kortrijk. Het wordt van langs om geestiger Kort- rijksohe burger te zijn. «Van den eenen kant doen de Socialisten den middenstand den oorlog aan op politiek en eco- comiek gebied, en van eenen anderen kant, de genen die den burger zouden moeten onder steunen, helpen hem nog dieper iu den zak ste ken. n De bedienig van katholieken vrijen schoolmeester bestaat hier om zoo te zeggen niet m er. De Broederkens bezetten omtrent alle plaatsen, en over eenige maanden hebben wij nog het gemeentebestuur van Heule g 'laakt dat hare katholieke onderwijzers wandelen zond, en de plaatsen aan de broeders schonk. Ook de kleermakers kweeken hier geene te vette zoppen en voor iets d it de stadsregeerin g hun kan laten verdienen, bij het invoeren van het nieuw kostuum der schadebeletters, loopt zij naar het vreemde, en begunstigt een Brus- seleir met hare orders. Ook de schoenmakers krijgen ondersteu ning al den averechtschen kant. Men heeft er thans de religie tusschen getrokken om hun concurrentie te doen. Men komt hier schoenen aan verminderden prijs te koop stellen, die op het vreemde gemaakt zijn, in een ge ticht dat door een Eerweerden Pater van Ceurne werd opgericht. n Als het zoo voortgaat zullen wij nog schoe nen vau Pater X of Z aan de vensters tentoon gesteld zien, met geestelijke gratiën en aflaten voor den kooper. a Ja, 't is waarlijk geestig Kortrijkzaan te zijn en hier uw brood te moeten verdienen. Tusschen de socialistische en de christelij ke mededinging wordt de burger zoo geperst, dat hij zijn laatste druppeltje zweet vergiet om aan zijn gerand te geraken. a God betere 't, zegt Guido Gezelle, en dat zeggen wij den grooten dichter mée n BAASKE. Hebt gij goed gelezen, neeringdoeners en ambachtslieden Zoo ver is het in de goede katholieke stad van Kortrijk gekomen dat hun eigene vrienden tegen die doodende mededin- giug der kloosters alarm schreeuwen. Opgepast 1 winkeliers en stielmannen, voor de valache vrienden die als verdedigers uwer belangen optreden, die tegen eenigen uwer vijanden uitvallen, maar uwe grootste vijanden in vrede laten 1 Opgepast voor die geslepen gezichten, voor die bedriegelijke karakters, welke van dubbel zinnigheid en slechte trouw doortrokken zijn en meest maar voor u spreken om u des te be ter in huune netten te krijgen 1 Schuwt die mannen, want zij bewandelen nooit den rechten weg 111 Deze week werd er een beambte van het tol wezen met den lijkwagen der armen begraven. Talrijke heeren van den vreemde en van de ■tad die deze plechtigheid bijwoonden Lebben met verontwaardiging, ja met schande gespro ken van den sleohten en vuilen wagen, die het lijk moest vervoeren. De ra iers vol slijk, de kas met eene dikke laag stof bedekt, de drape- rijen verscheurd, verscholen, vol plekken van allerlei kleur en grootte. 'tls ongehoord dat menschenlijken door dergelijke vuilniskarren moeten verroerd wor den. Wat de zaak nog schandaliger maakt is dat de lijkdragers ouder betrek van propreteit aan den doodwagen niets te benijden hebben. En wat eerbied voor den doode 11 Bij wilde volkstammen gaat het er truffelij ker toe. De aanwezigen hebben met de diepste ver ontwaardiging tegen dien onzichtelijken lijk wagen luidop geprotesteerd, zoo dat de talrij ke katholieken daar aanwezig, waaronder ge meenteraadsleden die protestatiëu hebben kuuneu hooren. Overigens zij moesten beken nen dat de klachten gegrond waren. Wij zouden durven 100 fr. aan de Armen geien indien men ons eene andere gemeente kan aanwijzen waar zoo iets sohandalig nog bestaat. Wij roepen daarop de aandacht van wie het belangt. Wat is eed doen of zweren? Denderbode valt bovenarms op de socialisten van Gent, omdat ze verklaarden dat ze slechts gezworen hadden omdat ze zonder dat niet als gemeenteraadsleden konden zetelen, en ver klaarden Liever een valschen eed, dan geen mandaat. 't Schijnt dat de klerikalen er nu meer be lang aan hechten dan de socialisten. Hola 1 kameraad. We hebben het schoolon derzoek liggen van 1879 (twee dikke boekdoe len) en daaruit kunnen we bewijzen dat dan een katholiek priester verklaarde, dat in zekere gevallen, het geen zonde is eenen val schen eed te doen. Zou Denderbode één liberaal kunnen noe men, die ooit zulke verklaringen heeft afge legd. Gij hebt eene goede gelegenheid van zwijgen voorbijgegaan, kameraad. Over het princiep van den valschen eed zijn de klerika len met de socialisten 't akkoord. We lezen in Denderbode van zondag laatst lOOO fr. zijn te winnen als men ons kan bewijzen, dat de genoemde heeren stichters zijn van den Coö peratief der Nieuwstraat of er eenig geldelijk belang in hebben. Komt eens af, valsche demokraten en libe ralen. Maar ge zult er u wel van wachten omdat geliegt en bedriegt. Die hooger bedoelde heereD zijn MM. L. Gheeraerdts, burgemeester De Gheest, notaris De Wolf-Cosyns De Coen, broeders Moens, broeders. Denderbode voegt er bij dat De Donehisten die leugens en lasteringen op den buiten ver spreiden. Als deze verklaring uitgaat van de genoem de heeren geven wij ben akte daarvan en ge- looven hen op hun woord Heeft Denderbode volmacht, om in hunnen naam te spreken Wij liberalen hebben nooit beweerd dat die heeren aandeelhouders of stichters zijn van de coopératief. Het verwondert ons ev. nwel dat de heeren, die tegen de valsche geruchten pro testeeren niet talrijker zijn. We bestatigen nog, dat het volgens de bo vengemelde verklaring een schelmstuk is de coöperatieven te helpen stichten, aangezien het laster is iemand daarvan te betichten. Dan zou men vele misdadigeis in de kliek- partij van Aalst aa treffen immers Vrede in de Achterstraat isdoor geene liberalen gesticht en als Denderbode uit al zijne krachten de coopératieven van welken aard ook bestrijdt, zullen we zien, dat er aardige tooneelèjes zul len voorvallen in den Cercle eatholique, en in den Katholieken Werkmanskring. Alle ware Christenen zijn katholiek. Ziedaar den tekst van 't sermoen dat den goeden herder, Denderbode,verleden zondag aan zijne schapen opdischte. Wij en velen onzer lezers weDschen niet beter dan goede katholieken te zijn, maar zie, daar ligt 't kalf gebonden. Er zijn zoovele soorten van katholieken, dat we onmogelijk eene keus kunnen doen. Moeten we katholiek zijn gelijk de kribbelaars van Denderbode die voor 't vet van de keers kazak gekeerd heb ben Moeten we katholiek zijn gelijk de pilaarbijters, die de heiligen uit hunne nissen bidden, maar, verders eene droe ve faam hebben verworven Moeten we katholiek zijn gelijk de priesters die hunne kerk tot theater hebben gekozen waarin zij hunnen haat tegen andere priesters bot vieren Moeten we katholiek zijn gelijk de geestelijken, die liefde moeten prediken maar iu veroordeelde bladen de rol van broodroovers vervullen Moeten we katholiek zijn gelijk dege nen, die van 's morgens tot 's avonds in de kerk zitten of moeten we het voor beeld volgen van de katholieken die nooit ter kerk gaan Moeten we katholiek zijn gelijk de genen, die met schalen en offerblokken uit be ielen gaan of wel gelijk degenen die het opgezamelde geld natellen Moeten we bij de Christenen gaan die uitgescholden worden of bij degenen, die verklaren den oorlog te doen aan de coöperatieven of gelijk degenen die Volksbelang en andere Vrede's uit de Achtestraat hebben gesticht Kom, kom, Denderbodeuw sermoen kan ons niet bekeeren, begin met te zeg- zeg tot welk slag van katholieken we moeten overgaan, eer we uwe woorden ernstig opnemen. Begin met het voor beeld te geven in plaats van de preten tie te hebben te sproken als Christus in persuou en in tegendeel de handelen als Era jDiavolo. Zie eens rond Denderbode als al uwe redacteurs bijeen zitten en leg hun dan bet vonnis voor der Rechtbank van Brussel die zegt sprekende van de ka tholieke blaadjes van Aalst. Denderbode VolksstemStad Ninove en...:dont les procédés déshonorent la presse contempo raine of in 't vlaamsch wier handelwijze de drukpers onzer dagen onteert. Zeg Denderbodemoeten we om ware christen te zijn opsteller worden van zulke papieren Dan bedanken wij u. We blijven liever deftige lieden al die katholieken laagheid stuit ons tegen de borst en de afvalligen die het gros van 't kliekleger vormen boezemen ons en kel walg in. Fpn pnlfplp ®en enkele doos Wal- LCII ClinclC. théry pastillen van een frank,is altijd voldoende om den laugdurigsten en hevigsten hoest te genezen. Waarlijk, wij hadden het nooit gedroomd. De broodroovers zijn wij, zoo ten minste zegt het broodrooversorgaan. We kunnen voorbeelden aanhalen zegt het blad. Welnu we dagen het groot conservatief blad van M. Woeste uit, die voorbeelden maar aan deu schandpaal te spijkeren en degenen die zich in onze partij aan dergelijk vergrijp heb ben plichtig gemaakt met naam en toenaam te noemen, We dagen het groot conservatief savooiblad uit een onzer artikels aan te halen waarin wij tot ile liberalen zeggen Jout de penning niet aan klerikalen, want 't is eene misdaad hen te bevoordeeligen. Maar wat wilt ge. De bazen van Denderbode weten van toeten noch blazen wat ze schrij ven is evangelie,immers de lezers van 't Savooi blad mogen geene andere gazetten lezen en slikken dus alles als honig binnen. Denderbode wiens handelwijze, volgens de rechters van Brussel, de drukpers onzer da gen tot oneer strekt, durft alles en vaa zijnen 't wege moeten wij ons aaii de onhebbelijkste deugenieterijen verwachten. De kribbelnars van 't Savooiblad lezen in Dendergalm tusschen de regels. Wij liberalen kennen de jesuietenstreken ni<-t, om bedekte en laffe aa tij gin gen te uiten. Als Denderbode echter schrijftWij roepm onze vrienden toe Alleen stelen tn alleen gehangen worden, zijn we gansch uit onzen haak gesbtgen. Geeft hij zijne vrienden eenen raad Weet hij wie er steelt en wie er dient gehangen te worden Ons dunkt, dat wie d«n raad van 't groot con servatief blad volgt verdient opgehangen te worden. Verstaat ge 'tgebuur? Heeft Denderbode vernomen dat tref felijke neeringdoende burgers van alle partijen schande over zijn artikel, ziet hoe zij elkander liefhebben, die da brood- rooverij tot in het uiterste drijft, ge sproken hebben. Men zou het toch zeggen aan de uit vluchten die hij zoekt en aan de ver schooningen die hij inroept om de hate lijkheid vm overdreven uithongerings- werk eenigszins te verminderen. Maar, gij trekt te laat uwen steert in, Heer Denderbodewij hebben gezien hoe uw politieke haat en uwe onverzadigde slokszucht u hebben kunnen brengen. Ja, zekerlijk, hebben wij de liberalen aangeraden van hunne partijgenooten niet te vergeten, van hun bij voorkeur den penning te gunnen we zouden aan onzen plicht te kort komen indien wij die aanbeveling voor onze vrienden niet deden. Maar dat is verre, zeer verre van uwe excommunicatie, waardoor gij een deel der neeringdoende burgerij door broodroof wilt tot den oudergang bren gen. Geen cent aan de liberalen Liever de uithongering 11 Ziedaar wat gij uitroept en om uw oorlogskreet nog meer kracht bij te zetten brengt gij er den godsdienst tus schen en durft gij beweeren dat die broodrooverij ten voordeele van den godsdienst moet gebeuren En gij geeft u uit voor kristen mensch en voor verdediger van de neeringdoen de burgerij, wanneer uw schrijven vloekt tegen de leer van Kristus en gij een deel neeringdoende burgers wilt ruïneeren Ziet hoe zij elkander liefhebben heeft ons al den haat en al den nijd getoond, welke gij tegenover politieke tegenstre vers koestert. Het heeft ons doen zien dat gij, die met allerlei voordeelen be gunstigd wordt en voor geenen brood roof te vreezen hebt, niet zoudt vree zen van uit partijhaat uwe medeburgers ten onder te brengen, al ware het tot den bedelzak. Wie dat doet is een slecht mensch, heeft een slecht hart en is tot nog erger dingen in staat. Zulke lage karakters geven wij aan der openbare verachting over zij verdienen niet meer. Oude Wapenbroeders. In 't kort zal deze Maatschappij het Vaan del inhuldigen die zij als gift vanZ.M. den Koning ontvangen heeft. Te dezer gelegen heid zal er volgens wij vernemen, verscheide ne feesten plaats hebbeomen spreekt van een Lichtstoet, Vuurvogelschieting enz. enz. Een groot getal vreemde soortgelijke maat schappijen zullen uitgenoodigd worden om aan die feesten deel te nemen. Zoo als onze lezers weten konden de oü-be- waarders den heer Boone als Voorzitter van het Ziekenfonds niet buiten krijgen of ze moes ten weer een van die fijne trukken gebruiken, waarvan die konkelfoezers de specialiteit be zitten. Die truk was spoedig gevonden, want daarin zijn onze kliekmannen meester gepasseerd. Zonder M. Boone als Voorzitter te kennen hield het Bestuur, door eene vroegere stem ming afgekeurd, algemeene vergadering en kwam daar met 127 nieuwe stemgerechtigde Leden te voorschijn, meestal rijke Heeren en goede burgers die zich als Werkend-Lid aan gaven. Die Werklieden-Kiezers werden oogen- blikkelijk als Lid aanvaard, tusschen hen be merken wij 3 Heeren De Wolf, 2 Heeren Verbragghen, M. Meert, zoon, M. Eeman Ach. M. De Naeyer, M. De Hert, M. Arys, M. Van der Meerssehe, enz. enz. enz. Gij ziet dus kooplieden, renteniers, gemeen teraadsleden, tot doctonrstoe die zich als sim pel lid laten inschrijven om.... kosteloos ge neesheer en medecijnen te hebben, niet waar En om eenen christenen-demokraat als Voorzitter buiten te krijgen leenen die ernsti ge deftige personen zich tot zulk belache lijk en kleingeestig spel Gij hebt er niet bij gewonnen, H' eren uw persoonlijke waarde, weest gerust, is er niet doorgestegen. Dcserieuze menschen denken er geheel an ders over wij leereu er het volgende uit Als wij ien dat men voor de onbeduidende kiezing zulk spel heeft durven aanstontendat geeft ons een gedacht van den kolossalen konkelfoes die er voorde aangelegen kiezing van 17 No vember moet geweest zijn. M. Boone, de afgestemde Voorzitter, heeft in Denderbode eenen brief doen verschijnen, die het leugenaarsblad zoodanig plat klopt, dat het er hooren en zien heeft bij verloren. Gij hebt de feiten onder uw oogen zien ge beuren, zegt M. Boone, en al wat ge schrijft ia valsch en onwaar. M. Boone doet zien, hoe hij, als kandidaat van de Christene Volkspartij, door Eere en Be stuurleden gezocht en vervolgd wierd en als Voorzitter zijn ontslag kreeg, daar hij weiger de het te geven. Maar M. Boone beriep zich op het gevoelen van de stemgerechtigde leden en deze beslisten met 132 stemmen tegen 97 dat M. Boone moest Voorzitter blijven en het Be stuur slecht gehandeld had. 14 dagen later moest de helft van 't Bestuur herkozen worden, waaronder M. Boone. Zonder M. Boone als Voorzitter te kennen, gelijk artikel 19 van 't reglement voorschrijft, hield het afgekeurd bestuur eene vergadering en daarop werden 127 nieuwe leden, waaron der veel rijke Heeren en begoede burgers, als stemgerechtigd onmiddelijk aanvaard, in strijd met artikel 5 van 't reglement. Natuurlijk dat met die 127 nieuwbakken kiezers M. Boone niet herkozen werd. M. Boone besluit eindelijk dat de rechtbank die zaak zal klaar spinnen. Wat antwoordt Denderbode op de meesterlij ke aftakeling van M. Boone Niets, geen woord heeft hij tot wederlegging in te brengen. Toch wel 't zijn al leugens, bast hij. Maar van die onregelmatige bijeenroeping, maar van die 127 gefabrikeerde kiezers, die zonder recht kiezen, geen woord, geeneletter I! 't Is nogthans daar dat het kalf gebonden is, maar daar houdt hij de haodjes van, want hij zou zich de vingers kunnen verbranden. En om zijn groen lachen toch een beetje geestig te schijnen roept hij tot slot M. Boone toe wat de rechtbank betreft, lees het regle ment en ga dan slapenonnoozele Tist Daar is geheel Denderbode, zie, met at zijne bijtende tanden. Zat M. Boone er tusschen, hij ware verscheurd. Nu is het Denderbode zelf die verpletterd ligt. De zon is weg, 't wordt alles stil, De gouden starren pinken 't Is of men de aard' begraven wil En in een graf laat zinken Bij 't blanke wiegje moeder zit, Zij zoent het wichtje, lacht en bidt Do, do, kindeken, do, De zon is weg, 't wordt alles stil. Rust in, mijn schatje, Blaap maar zacht, O zieltje zonder zorgen Tot weer de zon door 't venster lacht In helderblijden morgen, Rust zacht, mijn kind, gij kent nog met Der wereld lijden en verdriet... Do, do, kindeken, do, Rust in, mijn schatje, slaap maar zacht. 'k Zie op uw mondje een zoeten lach, Den lach der onschuld zweven Wis dat ge in droom een lentedag Van heil ziet in het 1 even, Een lentedag vol ieestgewaad Waarin geen smart te lezen staat... Do, do, kindeken, do, 'k Zie op uw mondje een zoeten lach. Droom voort, mijn kind, door 't leven heen, Door zomerbloei, door wintervlagen j Ziet gij den kamp wis dien gesteên, Ziet gij den last dien ge eens zult drag en Doch neen, mijn kind, uw droomken is Van kommer, vrij, van droefenis... Do, do, kindeken, do, Droom voort, mijn kind, door 't leven heen. Victorien Vende Weghe.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2