De triomf der klerikale kliek. Schande. De Gulden-Sporenslag. Ligue et Liberté. Moet men overigers al die stemmen voor klerikale stemmen opnemen. Wij willen het aannemen, immers, de kleri kale partij vindt haren meesten steun, hare leiders, heure hoofden bij de af valligen en uit belang gekeerden. De grrroote Beernaert was liberaal, ■de staatsminister, Lejeuno was liberaal, de familie Schollaert was liberaal, Woeste was protestant, honderden an dere hooggeplaatste klerikale politie kers behoorden tot andere partijen. Hier te Aalst Gheeraardts, Van Wam- beke, V, d. Hgegèn, ,Yan de Putteen dozijnen an leren behoorden tot eene partij, die ze uit hoogmoed, uit wrok of belang en niet uit overtuiging^heb- ben verlaten. Zijn het al zulke elementen, die'de kracht, het aanzien en de innerlijke waarde eener partij verhoogen, zijn die 497000 stemmen rechtzinnige, over tuigde, stemmen en moot er geeue re kening gehouden worden van die over- loopers. Zoo ja, dan heeft de klerikale kliek te Aalst schoone aanwinsten gedaan en telt onder hare razendste verdedigers, ke rels die zich twee jaren geleden als vrij denkers aanstelden mannen die enkele jaren hier in de liberale associatie, om hunne hevigheid werden gelaakt en door dokter De Moor op hunne plaats werden gezet als zij de gasthuisnonnen aanranden, lieden die nog niet lang ge leden de liberalen door hunne onbeza- digdheid in moeilijkheden hielpen en er wellicht reeds een Pourbaixrol vervul den. De 110 vertegenwoordigers door zul ke gasten gekozen mogen fier zijn, en als kottienst, eikendom en ooiskesin door zul ken rommelzoo van verklieden van M. Woeste moeten verdedigd wor den, verwondert het ons niet meer dat de mandementen der bisschoppen put ten in den grond klagen over het ver minderen van het goede geloof, het verdwijnen van den eerbied voor een andermans goed, en het gedurig aan groeien der zedeloosheid in Belgie. De kracht eener partij ligt niet in het getal heurer leden maar wel in de deugdelijkheid barer princiepen, in de rechtzinnigheid dergenen die ze aan kleven. Het princiep der liberale partij is eeuwig Vrijheid en Vooruitgang door het onderwijs. Zoolang de liberale partij daar naar streeft zal zij bestaan, en wanneer de uiterste partijen tegenover elkander zullen staan en elkander de oppermacht zullen betwisten, als men de verstande lijke en stoffelijke verslaving van het volk zal beproeven, dan zal het libera lisme al zijnen invloed herwinnen, dan zal de vrijzinnige partij als een redder optreden en de volkeren opbeuren on der den kreetVrijheid vrijheid Benderbode 't groot slaaplaken van Napo leon Woeste, bijgenaamd de groene paus brult victorie, victorie het ministerie is ver sterkt, want de nieuwe volkskamer, is nu sa mengesteld uit 110 katholieken. 12 liberalen. 29 socialisten. 1 scheurmaker, bondgenoot der Aals- tersche liberalen. De vaste katholieke meerderheid is van 68 stemmen. Met dien scheurmaker, bondgenoot rder Aalstersche liberalen wordt natuurlijk priester Daens bedoeld, priester Daensis volgens Ben- derbode gekozen door de liberalen, hoewel de kwibus gedurig schrijft dat erin 't arrondisse- ment Aalst geono liberalen meer zijn. Doch veronderstellen wij dat Dendcrbodc gölijk heeft ec d&tpnstor Daens gekozen werd noor de liberalen en dus als bondgenoot der li- beralen een plaatsje appaart in de volkskamer moet bekleeden. Waar zal Benderbode de 18 van Brussel dan plaatsen, die openlijk door twintig duizend papenvreters werden gekozen. Moeten die alle 18 nevens Woeste zitten en hebben de Renkins en andere Cartons reeds hunne akte van onderwerping geteekeud Zullen de fameuze 18 gekozenen der liberalen misschien plaats nemen nevens de zwansde- mokroeten De Kluchtenaar en Zothuishauwers. 1 bat is the Question en Benderbode lost ze niet op. Het Woesteblad, dat benevens andere pla gen de vallende ziekte krijgt als er gesproken wordt van Christen demokraten, schreef drie weken geleden -. het zou ons geenszins spijten indien de katholieken te Brussel het onderspit delvenen dit schreef hij omdat de verdedigers van La Justice Sociale op de lijst der kandi daten stonden. Benderbode schold ze uit, voor scheurmakers, bedriegers, volksfoppers, socia listen en dies meer en nu diezelfde scheurma- makers, enz, enz. door het veraaad van twintig duizend liberalen gekozen zijn, roept hij triomf en oegtde 18 Bru3selsche substituan- teu bij de vaste ministerieelo meeidarheid. Kan er arooter platbroekerij uitgedacht worden. Men moet klieker zijn tot in het diupsteder ziel om alzoo zijne lezers voor den aap te willen houden. Heden vol woede brul len weg met die verraders, weg met die groene socialisten, en twee dagen later huilen bravo ze zijn gekozen. Komediant, komediant!! Waarom is pries ter Daens volgens u slechter, dan de andere groene socialisten waarmede gij nu vrede hebt. Omdat zij uwen boetiei; niet hebben bedreigd gelijk hij niet waar omdat hij en niet zij uwe kliek in gevaar bracht omdat hij en niet zij de oorzaak was, dat uwe profijtjes naar de maan waren, omdat gij Item en niet hen haat en verfoeit, en gij in uwen haat alleen gedre ven wordt door hebzucht en wraakzucht. Als men u gelooft willen de katholieken niet van liberale hulp weten, en verafschuwen hen, die door de Aalstersche liberalen zouden geko- zijn. De gewezen burgemeester van Aalst zou dan ware hij gekozen geweest uwe verachting hebben verdiend, want hij heeft van deur tot deur liberale stemmen afgebedeld,dan moet Gij ook uwen Woeste verachten, die zich dooreen gewezen voorzitter der liberale associatie liet patronneeron. Maar met lieden van uw slach is 't moeilijk redeneeren gij kent het verstandelijk peil uwer lezers en weet, dat ze nooit andersgezin- de bladen lezen het komt er dus niet op aan of ge heden wit en morgen zwart zegt, de sukkelaars slikken dat allemaal als evangelie binnen. Onbeschaamdheid is eene kliekdeugd, maar dat Benderbode het zoover brengt victorie te kraaien over de kiezing heurer ergste vijan den, de groene socialisten, de mannen van het proces der bladen wier procédés de hedeudaag- sche drukpers onteeren, dat is een comble. Zondag laatst ter gelegenheid der kermis heeft er een luchtbalopstijging plaats gehad. Men kon ook het dalen van eenen valscherm aanschouwen. Dit alles is heel natuurlijk en behoort tot de feesten die men aan het volk ver schaft ook hebben wij er niets tegen in te brengen. Doch, een punt heeft onze afkeuring verworven, 't is de nederdaling met den valscherm van een levend boksken het beestje is gevallen van eene hoogte van 200 meters en wij hebben met eigen oogen bestal igd dat de valscherm slechts op eenen afstand van 50 meters van den grond zich ontvouwen heeft. Daaren boven is het beest opgenomen met 4 gebroken pootjes. Ons dunkt dat men om het volk te vermaken onschuldige dieren niet hoeft te pijnigen. Doch, wat wilt ge, er was hier weeral kwestie van eene klerikale schimp, gekomen uit het brein van zeker boerachtig per sonage en als hij gesproken heeft dan buigt iedereen in de kliek wereld. Spijtig dat hij aan den valscherm niet hing. Samenspraak gehoord Zondag laatst op het Esplanadeplein. M. Beimond. (Zeer ootmoedig en de hoed in de hand). Goeden dag, M. de Schepen, ik weusch u hartelijk geluk over den goeden uit val der kermisfeesten. M. Louis-. Dank vriend, doch die eer komt aan mij alleen niet toe, heel het schepencolle- gie, heeft recht op uwe gelukwenschen. Niette- rniu is het mij zeer aangenaam, die woorden uit uwen mond te hooren ze wreken ons over het zeggen van zekere lieden dio houden staan dat wij voor de nering der stad niets doen. M. Beimond Ja maar, M Louis, wie zegt dat, t zijn alleen de liberalen die dat schrijven in hun gazet De Dendergalm. De mannen die daar nestelen, ik weet er van te spreken bij ondervinding, willen het volk immer leu gens oplisschen. Ik ben er een levend bewi|s van zij zeggen altijd, dat ik mijn kazak ge keerd heb geloofd gij dat M. Louis He wel neen, ik heb mijn kazak niet gekeerd, ik ben alleen katholiek geworden uit overtuiging. Vroeger ja, ging ik ter kerk niet, paters e"n nonnen waren mijne grootste vijanden en ieder maal dat ik in (Joncoidia of elders eene voordracht gaf, rolde zij immer over het zwart gespuis. Doch die tijden zijn voorbij ik heb gezien dat men op die wijze zijnen weg niet maakt dat men altijd niet rechtuit mag zeg gen wat men denkt en men in het leven wat meer den jes.... huichelaar moet speleD daar om ook ben ik katholiek geworden en ik verze ker het u al mijn talent staat ten dieuste der goede eo heilige zaak. M. Louis Hewel Reimond, uwe woorden zijn mij aangenaam en ik echt er geloof aan doch. 't is niet genoeg dat ik alleen het geloof anderen moeten van uwen katholieken iever overtuigd zijn. Daarom ga voort in uwe goede inzichten en wel eens zult gij er de goede vruchten van plukken. M. Beimond M. Louis ik dank u voor die verkwikkende woordenen, wees er zeker van ge zult van mij niet kunnen klagen. (Hij verwijdert zich mot opgeruimd gelaat). MLeon aan M. Louis Hewel Louis, wat heeft die rekruut u daar verteld. M. Louis Ge kuut u dat immers wel voor stellen Hij heeft mij opnieuw zijne eeuwigdu rende zagerij van zijne bekeering met hare ap en depeudentien verteld. Ge deukt toch waarom M. Leon Ja vriend, en ik ben zeker dat ge dien Kwibus in zijn geloof hebt gelaten en hem op den hoop toe nog wat beloften hebt gedaan. M. Leon Als ge dat weet. De Aalstersche klerikalen willen van de Vlaamsche zaak eene politieke kwes tie maken. Ze willen bewijzen, dat zij het monopool bezitten van de verdedi ging derVlaamsche belangen. Het is im mers van jaren hier bekend, dat zij de politiek in alles mengen, in godsdienst en winkel, in misdaad en liefdadigheid, in wetenachap en taal. Toen men het Nation aal congres hield hebben wij gezien aan 't onthaal dat de vreemdelingen hier te beurt viel boe zeer de klerikalen met de Vlaamschge- zindheid instemmen. De inrichters had den overigers geen enkele liberaal uit- genoodigd en noch het Willemsfonds, noch Taal en Vrijheid noch andere Maatschappijen herkend. Waarom zou den de liberalen dan vlaggen om het klerikaal kiesmachien te doen draaien Anders zouden de liberalen veel meer reden hebben om de vlag op te steken dan de klerikalen, zij die in 't Groenin- gerveld onder de Vlaamsche goeden dags vielen waren Leliaerts 't is te zeg gen aanhangers van Frankrijk, van den adel en de booge geestelijkheid, de overwinn ars waren vrijzinnige Vla mingen, die eenige jaren later de pause lijke bulle publiek verbrauddeu op de vrijdagmarkt te Gent. Biecht van een Aalsterschen klieker I Ach vader, ach ik kom mij biechten, lk leg mij aan uw voeten neêr, Mijn eerste zonde was een diefstal 'k snee in een andermans zijn leêr. En hebt gij anders niet misdreven Was 't voor 'ne katholieken schoen Dan is uw zonde u al vergeven Als 't voor de kliek is, meugde 't doen. II Ach vader, ach 'k heb 't geld ontvangen Eu ik ontvauue nog het geld Van ben die 'k hatelijk wil maken, En die 'k met daad en woorden scheld En hebt gij anders niet misdreven Doe voort, mijn vriendje geef katoen, Uw zonde' is u voorop vergeven, Als 't voor de kliek is, meugde't doen. III Ach vader, Ach ik moest den vrede Gaan preêken in een huisgezin In plaats van vrengd en vreê en vroomheid, Bracht ik er twist en tweedracht in. En hebt gij anders niet misdreven Houd aan dit katholiek fatsoen Die kleine zonde is vergeven, Als 't voor de kliek is meugde 't doen. IIII Ach vader, Ach ik heb bedrogen lk heb gelogen dat het kraakt, Ik heb zelfs tot de braafste menschen Vervolgd, gelasterd en gelaakt En hebt gij anders niets misdreven Ontvangt mijn herderlijken zoen. Ook deze zoud is u vergeven All 't voor de kliek is meugde 't doen. V Ach vader, Ach 'k verlieft de wegen Waarin ons zachte Christus stapt. Eu voor wat wereldsch geld en eere Heb ik zijn heilige wet vertrapt. En hebt gij anders niets misdreven Dan hebt gij geeu pardon van doen Uw zond is u voorop vergeven, Als 't voor de kliek is meugde 't doen. VI. Ach vader, Ach in een kiezing Verleid door 't ware van hun taal, Verleid door 't schoon van hun werken, Zoo stemd' ik voor een liberaal Serpent Wat hebt gij daar misdreven Naar satan 1.... deugniet kapoen Dat kwaad en wordt u nooit vergeven, Of gij moet uw bekeering doen. Zedeles. VII De deugniet, dien wij daar hoorden, Zijn biechte doen van 't booze werk Ging stemmen voor de katholieken Gaf geld voor kloosters en voor kerk. Hij werd voortaan aanzien als heilig, En d' absolutie kreeg hij toen... Lach met de deugd en met de wetten a Als 't voor de kliek is, meugde 't doen Men zegt dat een uitmuntend middel om de bloedkwalen te genezen zooals uilslag, pui sten, brand, zweren, jeukineeti, het zuive ringsmiddel is, thans alom zoo geken onder den naam slijmverdrijvende Walthéry pil. Een enkel liberaal blad, la Liberté, 't orgaan van de beschimmelde pruiken, der gematigde liberale Ligueheeft den liberalen de stemming vóór het kleri kaal ministerie aanbevolen. La Liberté zegde Wij bevechten de de socialistische politiek, ('t is zeker daarom dat zij Kenkin en Carton heb ben gekozen.) Wij misprijzen de radikale politiek, een samenraapsel van deugenieterij, schijnheiligheid en slaafschheid (daar om stemden zij voor radikale dompers, handlangers der jusieten, steunpilaren der Pourbaix-kliek). Geen enkel liberaal, zoo gaat la Li- berté voort, die de toestanden bewust is en zijnen plicht kent, zal door zijne stemming medeweiken aan den triomf van den eene of de andere dezer twee gezindheden, (dat wil zeggen gij moet u onthouden of voor de klerikalen stem men gelijk wij het gaan doen). Een nummer van la Liberté dezen raad behelzende werd gezonden aan al de kiezers van Brussel en ongelukkig lijk, die slechte raad werd gevolgd en de klerikalen gekozen. La Liberté eu zijne patroons hebben daar deftig werk verricht. Zij hebben uit schrik voor de collectivische schim, welke nooit door de liberale stemmen een socialistisch ministerie kan tot stand brengen, bet klerikale monster los ge laten, dat nu nog lang verderf en ver slaving in het land zal doen heerschen. Gaat maar heen oude pruiken, gaat heen en sluit u voor goed aan bij de partij tot welke gij, door uwe strekking en uwe harteloosheid reeds behoort, reeds zoovelen hebben onze partij uit ikzucht of om persoonlijken wrok ver laten, dat uwe verloochening ons slechts tijdelijk hinderen zal, en wij ze in elk geval niet betreuren zullen. Liever houden wij het met Mijnheer Buis, den bij uitstek gematigden man die links stemde zooals het zijnen, plicht was, omdat hij oordeelde gelijk wij het doen dat men het bestaande kwaad moet uitroeien in plaats van het hersen schimmige in 't laatste uur te bestrij den, daarvoor blijft er tijd genoeg overig. Verleden Donderdag hadden wij hier een ongeluk te betreureu een troep kleine bengels waren in den Dender gaan zwemmen en een van hun is in 't water omgekomen, 't Is ver schrikkelijk voor u vader of moeder wanneer men zulke tijding verneemt wij eerbiedigen de droefheid der getroffen familie, veel woor den zouden hier onpas komen waut de tijd al leen zal die wonde heelen. Doch wij willen eenige kleine beschouwin gen doen en navorschen wie voor dit ongeluk zedelijk moet verantwoorden. Vooreerst, wie dient er middelen te nemen om de openbare veiligheid te verzekeren Ons antwoord is Het stadsbestuur. Wie moet zorgen dat de openbare zeden niet geschonden worden Weeral het Stadsbestuur. Volkomt het Stadsbestuur aan twee voor melde punten In 't geheel niet, want dan zouden wij voormeld ongeluk niet te betreuren hebben, iudien onze meesters hunnen plicht begrepen dan zouden zij, zoodra de eerste warmte zich doet gevoelen, aaneaande het zwemmen strenge politie verorderingen bepa len en voornamentlijk ze doen uitvoeren. Gelijk hot er thans toegast, mag mon het vast schandelijk noemen Van beiden kanten der stad, langs den tra gel en naar Erembodegem toe ziet men alle dagen van 's morgends vroeg tot 's avonds laat heele troepen kinderen zich in de waters van den Dender verfrisschen. Dat men zulks bui ten de stad en mits zich aan de eerste regels der zedelijkheid te gedragen aan personen van zekeren ouderdom toelate, is heel begrijpelijk, maar dat kleine gasten, nauwelijks de eerste broek ontgroeid eu waaronder weinigen kun nen zwemmen, zich met heele zwermen en zulks iu het kostuum van Adam gedurende gansche uren en soms bijna te midden der stad, aan de oogen der wandelaars vertoonen is volgens ons geheel af te keuren. Daarenboven zijn ongelukken zooals dat van Donderdag onvermijdelijk en moet het nie mand verwonderen wanneer men ze verneemt. Maar wat wilt ge, odzo Dendermondenaars hebben ander katten te geeselen dan voor de openbare veiligheid en zeden te zorgen. Indien de Dender door het begijnhof liep daar zou er wel politie zijn. Een goed nieuws. De bloedar moede die vergezeld is met zwakte, hoofdpijn, bleekheid, hartkloppingen, wordt nu in eenige dagen genezen door de pil van Doctor Raphael. Apothekers De Valckeneer en De Waeie te Aalst.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2