Het Vaandelfeest. DE LINDHAMERHOEVE per drukregel. Voor Taal en Vrijheid. Hulde aan den Laureaat Jan De Windt. LEEST en VERSPREIDT Leest en Verspreidt. Noch klerikaal, noch socialist. Leest en verspreidt Geheim. Onze Liberale Vrienden. De Onverzoenlijke. 11 de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs J v*nrop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten r |PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden Tfortlf Randschriften worden niet terpg gezonden. AALST, 3 OCTOBER. Het Vaandelfeest is definitief vastge steld op ZONDAG 18 OCTOBER eerst komende. De stoet zal gevormd worden op het Statieplein ten drie uren namiddag. Heden avond ten zes uren luisterrij ke vertooning Op Gods Genade dra- ma en Jaakske met zijn Fluitje blijspel. Voor Taal en Vrijheid geeft hare 100e vertooning en viert 25-jarig jubelfeest. Zondag 11 October opvoering derzelf de stukken ten voordeelde van den arme. Deze feesten genieten de onder steuning van het Gemeentebestuur en zullen door eene puike Symphonic op geluisterd worden. Maandag 5 October ten 11 uren voormiddag op het Statieplein, vorming van den Stoet., die zich naar de woning van den laureaat zal begeven om hem een geschenk aan te bieden. Alle medeburgers zijn verzocht aan den Stoet deel te nemen en hunne huizen te bevlaggen. DE DENDERGALM orgaan der libe rale partij van Aalst. Abonnement 4 franken 's jaars. De abonnenten ontvangen het blad weke lijks den zaterdag avond te huis. Een boerenvarhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (31* Vervolg en slot). Op hetzelfde pis zweeg de gitaar... De oude man voelde zijne kuiëen omvat en hoorde de stem van zijnen zoon die diep ontroerd aan zijne voeten lag. Ja, vader, ik ben hetIb ben hier weer... Kunt gij mij vergeven Vergeven Ik u vergeven riep de grij saard onder zijne tranen lachend. Ik heb u niets te vergeven maar gij mij... O vader spreek zoo nietsprak de zoon ontroerd. Zeg mij liever... mag ik blijven Ben ik geen... zwierbol meer Gij zijt nooit een geweest, mijn brave, lieve jongen lachte de oude man. Ik heb u te veel onrecht aangedaan, en daarvoor hebt gij de Lindhamerhoef en uw ouden vader en zijn grijshaar weer in eere gebracht... Gij zijt het inderdaad ging hij op weekeren toon voort, terwijl hij om de zwakheid zijner oogen te ver helpen, Willems aangezicht betastte. Het is wel uwe stem, doch anders zon ik u aiet erkennen gij draagt eenen volbaard... Ach dat ik u nog eens zien kon. «Heb goeden moed, vader 1 riep Willem. Misschien is daar ook nog hulp voor... Mijn kameraad, die mij vergezelt.... is een duivels kunstenaar, die overal verstand van heeft.... Van de eerste maal dat hij uwe oogen zag heeft hij gezegd dat het slechts de grauwe ster is en dat kan genezen...» Is het waar vroeg de oude bewogen. Dit zou ik u ook nog te danken hebben !...God DE DENDERGALM verdedigt uitslui- telijk het liberaal programma. DE DENDERGALM kampt tegen dwang, onwetendheid, konkelfoes, ko zijntjeswinkel, fanatisme en broodroo- verij DE DENDERGALM. Het blad is ook verkrijgbaar aan 5 centiemen het num mer bij onzen verkooper M. Prosper Van de Perre, Brabantstraat. Ouze politiek is noch klerikaal noch socialist. Dompers en socios misleiden het volk door beloften of houden het van den rechten weg door bedreigingen. Wij willen de grootheid van het yolk, door de vrijheid en het onderwijs. DE DENDEDGALM orgaan der libe rale partij te Aalst. Alle mededeelingen en brieven te zenden ten bureele van ons blad Vrijheidstraat N° 32. Niet onderteekende brieven worden onmiddelijk in de scheurmand gesmeten en verbrand. Wie ons inlichtingen wil zenden mag op volstrekte geheimhou ding rekenen en hoeft dus voor geen broodroof te vreezen. Wij blijven ver antwoordelijk voor den heelen inhoud van ons blad. Brieven over persoonlijke aangele genheden, welke geen politiek karakter hebben worden niet in aanmerking ge nomen. worden dringend verzocht ons in den strijd tegen de kliek krachtig te onder steunen, door het blad te verspreiden en ons zoo spoedig mogelijk over alles in te lichten. gave dat het waar was. O het is hard blind ziju maar nog nooit is het mij zoo pijnlijk geweest als nu dat ik u niet zien kan want gij zijt mijne vreugden mijn hoogmoed, die ik nimmermeer zal laten gaan. Ik blijf hij u vader antwoordde Willem alles wat ik op mijne reizen geleerd heb zal ik hier goed kunnen gebruiken maar ik wil weer boer worden. Gij zult herleven als gij de Lindhamerboeve weer zult zien bloeien, en voedde hij er bij terwijl hij Treze's hand drukte eene boerin heb ik ook reeds gevon den. Wat eene boerin? Gij komt toch met geene Hongaarsche af Neen, vader, ge;me Hongaarsche eene welke op de Lindhamerhoeve zoo goed te huis behoort als gij en ik... onze goede Treze. Treze riep de oude in den volsten toon der blijdschap. Ha dan is de laatste zorg van mijn hart geuomen, dan heb ik niets meer op deze wereld te wenschen en met den heiligen Simeon zou ik wel kuDnen zeggen Heere, laat uwen dienaar in vrede gaan!... Doch Deen, nu eerst zou ik geerue nog een paar jaarkens leve in pure gelukzaligh-id Maar waar is Trees dan?... Waarom heeft ze mij niet ge zegd dat mijn Willem daar was?... Ja, gij waart met elkander afgesproken ging hij voort als het meisje zich weenend aan zijne borst vleide en zegenend legde hij de hand op haar hoofd... Ziet gij wel, alles is toob nog goed geworden, en nu zult gij niet meer moe ten vragen, wat gij eigentlijk op de hoef zijt nu zult gij er op uwe rechte plaats zijn... als vrouw... Rap werd nu alles voor het trouwfeest be reid. Als een loopvuur ging de tijding door de streek wat er op de Lindhamerhoef was voor- gevallen, en overal verheugde eenieder er zich om. Allen jonden Willem in Treze en ook den Denderbode schiet in een kattenkolere omdat twee Brusselscbe dagbladen Ga- zette en Fatriote vijf lijntjes van Dender- bodes proza hebben overgedrukt. Wat gerucht voor vijf lijntjes. Begrijpt iemand de gramschap van dat blad, dat de gewoonte heeft aan an dere bladen en schriften bijna alles te ontleanen wat het bevat. Wat zou hij zeggen, moesten de bladen bij welke hij zou breed te leen gaat, zich op hunne beurt boos maken Vriend van den Vrede. 't Is wel verstaan, he Denderbode is de vriend van den vrede, hij bemint de Daensisten, en doet al het mogelijke om het met hen eens te worden. In een lang artikel vraagt hij dat het gansc.he land het abominabel komplot, door Gazette en Fatriote op touw gezet, om hem, Denderbode als een verstokte vijand der eendracht doen door te gaan, te schandvlekken. Voor zijne lezers en voor het Aalster- sch publiek, wil Denderbodehet groot bewarend blad vau Aalst, een schijn aannemen vau zoetsappigheid eu al het ongelijk op zijne tegenstrevers wei'pen. Onderzoeken wij eens wat de bewe ringen van Denderbode waard zijn, zoo wel in persoonlijk opzicht als ten op zichte van de bewarende partij welke hij vertegenwoordigt. Ziehier het getuigenis vau twee hoog geplaatste mannen, wier strekking en politiek verschillend zijn. De twee ge tuigenissen zullen juist de houding van de conservatieve partij aanwijzen. In 't Land van Aalst van 27 december laatst verklaarde pastor Daens En indien er te Aalst geen akkoord tot stand is gekomen, elkeen weet het, 't en is de lout niet geweest der Criste- ouden huD geluk. De oude had de grootste haast om het huwelijk te doen vieren, alscl hij vreesde het trouwfeest met meer te beleven. Hij drong er opaan dat de trouw plaats greep nog eer de Lindhamerhoef was ingesneeuwd en noch Willem noch Trees hadden daar iets te gen in te brengen Vooreerst echter ging men het graf bezoeken bij het eenzame kerkje in het Fiinsbacher veld. Treze wilde zegen halen bij haar vaders graf. De oude pastor en de landrechter ieverden tegen elkaar op om inlichtingen wegens Nanna in te winnen het bleek dat zij inderdaad eene schuilplaats gevonden had in het klooster van het Heilig Water, hetwelk zij niet meer wilde verlaten daar zou ze den Heer bidden voor het heil derjzuster en van Willem. Een ongeluk bracht eenige stoornis in al dat geluk op zekeren morgeud vond men de over- dakking, welke men boven de nienwgevondene bron gebouwd had, ingestort, en men vond er het lijk van den bronruimer Sep. Niemand wist hoe zulks gekomen was maar bet verdenken lag nabij dat de versteende zondaar, het geluk van zijnen evenmensoh niet kunnende verdra gen, des nachts gepoogd had de bron te ver nietigen, en dat het balkwerk, dat niet vast lag, boven zijnen kop was ingestort en hem gedood bad. Doch den volke scheen het meer geloof baar, dat het beekje zijne oude kracht had teruggevonden, en degene gedood had, die met onieine hand water had geput. Op de hoef heerschteu weldra weer het oude geluk en de oude voorspoed ook de blin lheid des ouden werd, loo niet geheel genezen, toch zoo ver geheven, dat hij alles, een weinig troe bel wel is waar, zien kon en als hem een kleinzoon geboren werd, kon hij zich, onder de linden gezeten, iu 's knaapjes trekken ver lustigen. Na een paar jaar kwam de landrechter met ne democraten. Tot het laatste oogen- blik, tot na de eerste kiezing zijn ze ge gaan tot de uiterste, ja zelfs overdreyeq palen der toegeving. Waaruit volgt dat de democraten het verlangen naar overeenkomst fot bef uiterste hebben gedreven. Anderzijds schrijft M. Woeste in Revue Générale Yan verschillige kanten zijgen da socialistische gedachten door onder den dekmantel van da nieuwe demokratie welker grondregels te Luik en te Yer- viers werden opgemaakt en Aalst wel haast toegepast. De katholieken door- lang strijden opgeteerd, toonden daar een doorzicht dat m,en bewonderen moet ze ivezen het gevaar en verwierpen, er de aantteksels van, zij badenzij smeekten de opkomende beweging niet aan te moedigen noch met onverschillig oog te aanschouwen. Deze regelen zijn in Denderbode overi gedrukt iu 't nummer vau 13 september 1896. Hieruit mag men afleiden,volgens de bekentenis van M. Woeste zelf, dat de katholieken verre van overeen ta willen komen met de demokraten, hun-, ne voorstellen hebben verworpen «n hunne strekkingen bestreden hebben al% zeer gevaarlijk. Slotsom. Wij hebben in die ruziemakerij, wef is waar niets te zienmaar we wilden da goede trouw van Denderbode aau de kaak stellen en aantoonen dat de conserva- teurs geheel onverzoenlijk zijn en vijan dig aan de EENDRACHT. 'i Indien dit dubbel getuigenis Dender bode nog niet voldoet zullen wij heiq vragen hoe hij zijne liefdesverklaringen van heden overeenbrengt met de ver volgingen waarvan de demokraten van wege de bewarende partij te lijden heb ben, en met den vloed van smaadredei nen en scheldwoorden waarmede dpzelf- eenige b ulgasten uit Aibling naar den heuvej gewandeld hij wilde hnu het sehoone uitzicht des heuvels en de welgepleegde hofstee toonen, terwijl hij hun de woudeifijke geschiedenis vertelde welke hier was afgespeeld. Ook da pruisiche m ijoor was bij bem. Willem begroet te de gasten, die hem wellicht geheel anders, verwacut hadden, te oordeelen naar zijne zeld-j zamo geschiedenis. Maar, er was Diets bijzon ders meer aan Willem te bemerkeu. Alle vreemdheid had hij afgelegdhij behoprda met hart en ziel op zijne hofstede te buis etf droeg nu gansch den stempel eens landbouwers uit den onden echten deesem. En dat hij dit was bewees rondom do schoonheid der weidenj de pracht der velden en het gastelijke zicht des huizes. Op het plankier stoiid weer de bank; maar iu de gio -te kamer pronkte nq ook eene sehoone boekenkast. Ook aan pi|- wendigen tooi ontbrak het niet, het wind vaan met de kluchtige fi ruren snorde ernstig op los, en de windnard liet weer hare zoete akkoorden hooren, alsof de vrede en de goé de overeenkomst, die in huis heerschten, in aangename toonen overgingen. De bron, hof, palladium der hoeve, zond oudertgssehen ha- reu zegeubrengeude vloed naar het Lindenr beekje en van daar vloeide zij voorbij het hui§ en tot aan den afhang, wagr zij opgehondep werd om een zaagwerk eu eenen molen te dqeg gaan. Dat laat ik mij eevallen zegde de majoor als het gezelschap eindelijk ppbrak, en <}q sehoone boerin, een beeld des geluks on dep tevredenheid, aan uitgeleide deed. Voor b«t bezit van ziiik een hofstee en zoo een wijveken zou ik ook een boer willen worden, en de nien^ we Lindhamerboer, is, bij God, in plaats vai} een zwier- een schrandere bol. EINDE. j Luik, september 1874. Vrij naar het Di}itac{}.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1