Goedkoope saucissen aan 26 fr. de myriameter! De Interpellatie van M. Anne. Logiek van Menheer Woeste. Weg de Gemeenteraad Hommes de ceeur rolt uwe matten op Kip-Kap. cie bedoelde en trof vooral die slempe rijen De Deputatie keurde een verslag goed, dat geheel partijdig was. De Justicie roskamde de kliekers op strenge wijze. De Deputatie keurde de kiezmgen goed. De Justicie bracht een vonnis uit, dat die beslissing vernietigd. De Deputatie verklaarde dat er be- treurlijke feiten waren gebeurd, maar die den uitslag der kiezing niet konden wijzigen. De Justicie oordeelde de fei ten zoo grof, dat 128 betichten voor de Rechtbank werden gesleurd. De Deputatie verklaarde voor het overige de dompers onschuldig. Het Beroepshof van Gent veroordeelde 11 betichten van do secties en sprak de anderen maar vrij, omdat er verjaring was of er geene genoegzame bewijzen waren. (De boekeu waren verdwenen). De Deputatie waschte met partijdig zeepsop de kiezingen schoon. De Justi cie schandvlekte ze naar verdiensten. ~W elnii Alle deftige lieden hebben meer ver trouwen in de Justicie van ons land, dan in de uitspraak eener partijdige Deputatie en zullen zeggen De kiezingen van 17 November zijn en blijven geschandvlekt Want de kliek, welke zich in Cassatie voorzag, durft haar proces niet voort zetten. Ze durft niet, ze durft niet Zij bekent hare schuld en aanvaard hare schande. De Gemeenteraad In zulke voorwaarden gekozen moet aftreden, indien de raadsleden, die hem samenstellen alle politiek eergevoel en alle eigenwaarde niet hebben verloren. Zulke gemeenteraad kan niet bewe ren het vertrouwen der vrije burgers te bezitten en is niet waardig langer aan het hoofd te staan onzer stad. De kiezingen van 17 November 1895. Zijn veroordeeld door de Depntatie, die verklaarde dat er betreurlijke feiten gepleegd werden. Geschandvlekt in de Kamers als de uitslag van dwang en slemperij. Geschandvlekt door het gerecht als besmet door de onwettige werkingen der secties. Veroordeeld door M. Gheeraerdts zelf die aan Le Patriote schreef Het is onzen plicht te blijven.... Overigens het Verbrekingshof moet nog uitspraak doen Veroordeeld door de openbare opinie. Ja, zelfs door de deftige en rechtzinnige katholieke leiders. Neemt uw ontslag gekozenen van 17 November 1895. Eene rechtzinnige, vrije kiezing had- de U meer, veel meer dan 40 stemmen ontnomen, en het grootste getal uwer kandidaten hadden voor mannen onzer partij moeten plaats maken. Treedt af Treedt af De openbare meening, de waardig heid en de Justicie gebieden het U 1! Aalst 16 November 1896. Mijnheer Als antwoord op uw schrijven van 14 dezer heb ik de eer UEd. het volgende te sturen, Heer Collega, een goede soldaat die niet bang is voor den strijd, bijzonderlijk wanneer hij niet plichlig is, weet zich te verdedigen op de fdaats en stond, waar en wanneer bij aangeval- en wordt. Ik vergeef UEd. Uwe kleiDgeeBtige kinder achtigheid, der zitting van negensten dezer, en verwacht op de eerste komende zitting des Cemeenteraads. Ge ziet dus dat ik Uw voorstel aanDeem. Dus tot de eerste komende Zitting des Gemeenteraads, Heer Collega. Aanvaard mijne groeten. AVANDEVELDE. Gemeenteraadslid te Aalst. Aan de heer Petrus Anne Gemeenteraadslid te Aalst. We laten hieronder het antwoord van M. Anne volgen Heer Uitgever Ziehier het antwoord op den brief van 16 dezer mij door M. Alex. Van deVelde besteld. Aalst 20 November 1896. Heer Collega Gij hebt mij lasterlijk beschuldigd. Ik vroeg bewijzen. Gij hebt geene kunnen geven. Ik vroeg U uwe aantijgingen goed te maken in eene publieke zaal Gij weigert. In den Gemeenteraad is het incident geslo ten, wij hebben het recut niet het daar te her openen. Uwe laffe leugens blijven dus voor uwe re kening. Uwe handelwijze is die niet van een soldaat, maar van een kwajongen. Alle eerlijke lieden zuilen U den naam ge ven die gij verdient. Gegroet P. ANNE. Gemeenteraadslid. Aan den Heer Alexander Van de Velde Gemeenteraadslid Aalst. De Aalstersche bevolking heeft met genoe gen de redevoering van M. Aune gelezen. Zij ne interpellatie beantwoordde aan den wensch onzer medeburgers. Wij wenschen M. Anne geluk voor zijne moedige houding. Zijne redevoering heeft het vermogen gehad de klerikale leden van den gemeenteraad te doen raaskallen. De gekozenen van 17 Novem ber 1895 hebben alle negentien als bezetenen gehuild om het liberaal raadslid tot zwijgen te brengen, zij hebben alle koelbloedigheid verlo ren en geen schijn van antwoord gevondeu op de besc! uldigiugsakte van .V. Anne. Zij heb- b n getoond onbekwaam te zijn tot het doen eener ernstige bespreking. Indien men van hunne verdwaaldheid, van hunne tijdelijke zinsverbijstering geene reke ning hield, zou men zeggen moeten dat de ge kozenen vau 17 November 1895 alle politieke waardigheid hebben verloren. De Schandalen van den kiesstrijd zijn vol gens M. Gheeraerdts onbeduidende zaken. Hij vindt het d r moeite niet waard zooveel ge rucht te maken omdat de Justicie slechts 11 be tichten op 128 heeft veroordeeld. M. Gheeraerdts v\eet zoo goed als iemand wat er gebeurd is. Indien hij onbewust is van den dwang en de drukking gepleegd op de ou derlingen van 't hospicie, en eene menigte val- sche zieken, indien hij niets weet van de giften beloften en bedreigingen aan talrijke kiezers gedaan toch Moet M. Glieerasrts weten hoe gedurende maanden laDg de katholieke sectien met het doel aanhangers te winnen en den triomf der klerikalcn te bewerken (zie het vonnis van 't Beroepshof) in geheel de stad kiesbrasseiijen hebben ingericht. Ja, dat moet hij weten want eens, zonder van Ach. Eeman en andere kleppers te gewagen, zat M. Gheeraerdts op 't banksken der beschuldigden en moest voor de Rechtbank van Dendermoude bekennen, dat, hij zelf 400 franken aan een dezer secties heeft gegeven waarvan zekere leden door het Beroepshof van Gent veroordeeld werden. Hij vindt dat het getal veroordeelingen on- voldoeude is. Maar iedereen weet, dat het grootste getal betichten, maar ontsnapt zijn omdat de feiten verjaard waren of geschiedden voor het in voege komen der nieuwe kieswet en de overige omdat de feiten niet genoegzaam waren. Hi'evele betichten komen met zuiver gewe ten uit deze zaak. Is M. Gbeeraerdts misschien van meening dat de wetten mogen overtreden worden, als 't maar is om kiestriomfen te behaleD. Ware het misschien noodzakelijk geweest al de ge kozenen te veroordeelen, en al de helden der kliek welke zich in die kieziDg onderscheiden hebben. De Aalstersche bevolking vindt, ,dat de ver oordeel n uitgespr >ken door het Beroepshof van Gent meer dan voldoende zijn om voor eeuwig de kiezingen van 17 November 1895 te schandvlekken. M. Gheeraerdts vraagt. Zijn het de veertig kiezers, die zich volgens u hebben laten uitkoopen voor een glas uitzet, die aan den gemeenteraad zijne waardigheid en zijn gezag moeten weergeven Indien gij aanneemt, Mijnheer, dat de ver kiezing der katholieke meerderheid te wijten is aan het uitkoopen van 40 kiezers, zijn het waarlijk die ellendelingen niet, weike aan den gemeenteraad ontzag en aanzien zullen schen ken. De eer van 't gemeentebestuur onzer stad hangt af van uwe houdingen van die uwer col lega's. Het eenige middel om die te vrijwaren is onmiddelijk uw ontslag te nemen, gij M. Gheeraerdts en al de gekozenen van 17 No vember 1895. Onze stad zal een geacht en geeerbiedigd be stuur hebben, wanneer de bevolking vrij zal gekozen hebben, buiten alle propagandamidde len door de wet verboden en door 't Beroepshof veroordeeldwanneer het Bestuur gekozen zal zijn zonder dat men gelijk nu het getal uit- gekochten zal moeten tellen, die de zegepraal vaD den burgemeester en zijner meerderheid hebben bewerkt. Aan de zwakke en bloedgebrekkige personen, lijdende aan hartkloppingen, draaiingen, zenuwziekten, verliezen, enz. Om u in weinigen tijd te genezen en eetlust, krachten, frisch gelaat eD kloekheid, neemt de Pil van Dr Rapliaël, die het eenigste echt krachtdadig middel is tegen het bloedgebrek. Menheer Woeste zegde Met den paus moe ten wij indachtig wezen, dat ons doel moet zijn de vijanden van 't geloof van de regeering te houden (De vijanden van 't geloof voor M. Woeste, zijn de liberalen). De Evenredige Vertegenwoordiging gaat de groene Staatsminister voort zou hen toelaten een aantal vertegenwoordigers in alle besturen te zenden, zou hen toelaten hunne beginselen in alle steden en dorpen te verkondigen, en dat ware de onde-gang der katholieke partij, die tot nu toe zoo zorgvuldig de liberale bla den eD propaganda hebben afgeweerd. Weg 1 gilt Menheer Woeste, weg de E. V. waarvan ik vroeger een kampioen was. Weg, er mee Vroeger kon ik het verstaan,als er kwes tie was, de klerikale partij ter hulp te komen, maar nu het geldt de liberalen voor altijd on machtig te maken weg er mee en dat men er mij nooit meer van spreke. De toepassing der E. V, gaat de ultra-kleri kale Woeste voort, zou boven de groote bezwa ren, die zij oplevert, de omwerking van een groot getal kiesomschrijvingen noodzakelijk maken. En inderdaad 18 kiesomschrijvingen op 41 benoemen slechts ééu of twee afgevaar digden, men zou er de E. V. niet kunnen toe passen. La Palisse zou hat niet beter kunnen zeggen hebben dan Menheer Woeste het zegt Op een man kan men de E. V. niet toepassen. O heili ge logica 1 Menheer 'Woeste verklaart, dat hij niet ver dacht kan worden aan de liberalen toegevingen te doen. Dat is weeral iets dat we nog niet wisten. Maar, vervolgt de wereldlijke paus, ik beweer, dat wanneer tegenstrev rs eene ge gronde grief voorbrengen, hst wijs en voorzich tig is hen, na rijp onderzoek, eene redematige voldoening te geven. Hoort nu eeus De voldoening van M. Woeste. Gij vraagt, dat wen de kiesomschrijvingen omwerken zou, derwijze dat elke kiesoinsc.irij- ving vier of vijf afgevaardigden zou benoemen, aldus spreekt hij tot de aanhangers der E. V., welnu om u voldoening te geven zullen wij het tegenovergestelde doen we zullen de kleine kiesomschrijvingen laten bestaan en we zullen de groote verdeelen. Als de voorstaauders der E. V. daar geen vrede mee hebben zijn ze wel moeilijke sna ken. Ze moeten echter niet denken, dat M. Woeste zuks doet om de liberalen te benadee- len och neen, de man die zich nooit tegen spreekt, die eene bladzijde vroeger met de encycliek uitriep Wij moeten ons beijveren om overal de kiezing der vijanden van den godsdienst (hij bedoelt de liberalen) te belet ten, verklaart nu zoetsappig weg Iudien de verdeeling der groote arrondissementen voor gevolg had de liberale partij eenigermate te doen herleven, ik zou er mij iD troosten. Het verwondert ons niet, dat de klerikale kleppersin M. Woeste een grrroooten Staats man zien. Als men hem met zooveel achteloos heid dergelijke bokkensprongen ziet maken, mag men gerust zeggen. Menheer Woeste is de grrrootste Staatsman der wereld. M. Woeste is ook van meening dat het zeer moeilijk zou zijn de kiesomsc irijvingen te wij zigen om de kleine arrondissementen die maar een of twee vertegenwoordigers kiezen samen te trekken maar hij vindt er geen bezwaar in de groote te verdeelen. Waarom het eerste moeilijker zou zijn, dan het tweede, zegtM. Woeste niet, hij zou het misschien ook bezwaar lijk kunnen zeggen. Met jesuietische kalmte krijgt Menheer Woeste al die dwaze argumenten aaneen en voegt er een laatste bij, door dat ons met be wondering voor den grooten staatsman ver vult. Luistert De verdwijning der kleine kiesomschrijvin gen zoo meer om meer de maatschappelijke in vloeden en de plaatselijke belangen slachtof feren. Is 't niet om rechtstaande tedroomen. In meest al de kleine omschrijvingen worden hee- ren gekozen, die het arrondissement niet ken- neu (zelfs de eigendommen niet welke zij er liggen hebben) gewoonlijk in do hoofdstad ver blijven, en van de plaatselijke belangen niets kennen, en welken maatschappelijken invloed oefenen zulke sinjoren in hun arrondissement In de groote omschrijvingen integendeel vindt men imm^r kandidaten genoeg welke met den plaatselijken toestand bekend zijn en er andere invloeden kunnen doen gelden, dan dwang en drukking door hun woord en propa ganda. M. Woeste denkt waarschijnlijk aan de plaatselijke invloeden, waaraan hij, de waal, onbekend met de taal en de behoeften der Vlamingen zijne kiezing te danken heeft te Aalst. In heel het land weet men wat zulke maatschappelijke invloeden waard zijn. Te Aalst worden ze met glazen uitgemeten. Als M. Woeste geen andere argumenten vindt tegen de E. V. is't waarlijk nog klem- geestiger dan ziju haat tenen M. Beernaert door wien hij eens van de ministerbauk werd gejaagd. Wij Wringen Ons. Het orgaan der uazakkeerders, de schijnhei lige Denderbode, zegt, dat wij niet recht voor de vuist zeggen durven welke onze godsdien stige overtuiging is. Onze beleefde confrater bedriegt zich. We herhalen nogmaals, dat wij bereid zijn om zelfs langdradig te antwoorden op zijne peze- weverijen. Maar hij scheldt ons uit voor onge- loovigen, daarom zal hij ons eerst eenige op helderingen geven. 1" Gelooft hij aan duivels die bij Diane Vaughau komen in zienlijke gedaante en aan dat wijf brieven dicteeren. 2° Is het waar dat bisschoppen, kardinalen en abten in concile vereenigd er over getwist hebben of de vrouw eene ziel heeft ja of neen 3" Gelooft hij, dat er heksen zijn, die'snachts op een besemstok het ruim doorklieven, bij eenkomsten hebben met den satan en met hem boeleeren. 4° Neemt hij aan de teksten der heilige schriftuur welke wij hem zenden zullen, in 't Vlaamsch te vertalen en in zijn blad op te nemen. 5e Wil hij ons het voorbeeld geven en begin nen met zijne godsdienstige en wijsgeerigo meeningen uiteen te zetten, zijne lezers, zul len daar zeer tevreden over zijn. Denderbodemoet als goede christene onze bekeering wenschen en zal gemakkelijk een pastor vinden, die op onze vragen afdoende zal antwoorden. Komaan, confrater, uwe over tuigende proza heeft reeds vroeger een opstel ler van Dendergalm bekeerd, wellicht geluk het u nog eens. Maar als ge zegt, confrater, dat de liberalen de priesters vervolgen, dan liegt ge, als een schavuit. Zijn het uwe vrienden, die achter de priesters roepen ja, of neen waren het libe ralen die naar uwe pastoors-meetinghoudors te Vlierzele met rapen wierpen, waren het libera len, die priesters beschimpten en in beeltenis verbrandden. Eenmaal sedert twintig jaar bekwamen de Sriesters in ons land verhooging vau jaarwed- e, opslag vaa traiteinent en dat werd hun toe- gestaau door minister.... Bara, Je grootste liberaal van Belgie. 't Is wreed hoede libera len de priesters vervolgen. Wij wenschen niets beters, dan den gods dienst buiten onze politieke twisten te houden» Miar Denderbode, weet op politiek gebied niets dan hetgeen hij van den groeneu afgod kan overnemen. Hij zou ons daarom op een ander terrein willen brengen, ons eene zaag spannen. Drie, vier, vraagskons zetten hem paf. Hoe armtie rig. Aalst 19 November 1896. Mijnheer de Uitgever van Dendergalm, In uw nummer van Zondag 15 dezer schrijft gij dat ik in September 1891 hoofdopsteller was van uw blad. Het is onbegrippolijk dat dergelijke on waarheid plaats heeft kunnen vinden in uw blatl, daar gij weten moet dat ik, verre van ia 1891 nog hoofdopsteller te zijn van uw blad, van in 1889 "reeds opgehouden had mede ta werken aan het opstellen van Dendergalm Ik acht U loyaal genoeg om deze terecht wijzing op te nemen zonder dat ik er u rech terlijk toe dwinge. Aanvaard mijne oprechte groeten. R. DESCHAEPDRIJVER. Advokaat. In 1891 had M. Raym. De Schaepdryver, nu klerikaal advokaat opgehouden uitgever te zijn van De Dendergalm. Onze dwaling is echter zeer gering. Maar wij hebben geheimhouding beloofd aan alle medewerkers die wenschen onbekend te blijven en wij houden woord. Indien M. De Schaepdryver ons een woordje wil sturen om ons van die geheimhouding te zijnen opzichte te ontslaan, dan zullen we bekend maken wanneer hij zijn laatst artikel heeft ingezonden. Als hij zulks niet doet zal elk met ons beken nen, dat hij een platbroek is, die niet eens weet waarom hij bovenstaand epistel ia ons blad doet opnemen. He Uitgever. In geheime zitting van den gemeenteraad, is het voors.el van clown Eeman, zegt raeD, aan vaard en zal "er de liberale raadsleden een St. Marten geschonken worden. Een artiste-bakker, gekend voor zijne over tuigende pistolets geleverd in November 1895 is gelast met het boetseeron der interessante tronie van den vaantjesman, in koekendeeg. Op Onnoozele kinderendag zal het spikke- looise boistbeeld van dien klepper in de poort van 'tlaudhuis tentoongesteld worden. Ingang: niemendalle, ten voordeele van den arme. Maandag laatst brandde schuur eu stalling af van de hoeve nevens 't kapelleken ter Muren te Erembodegem. Moedig werd er gewerkt om het hoofdge bouw, het woonhuis te bevrijden. De Erembo- degemsche jongens verdienen lof voor hun moedig gedrag. 't Is eene schande voor Erembodegem, een zoo groote en bevolkte gemeente, dat er geene spuit is. Klepper». Telkens het zitting is van den gemeenteraad, vraagt het publiek zich af, wat het dozijn en half onnoozele kinderen en kwibussen, daar bij het viif tal ernstige menschen, dio den raad samenstellen, komen doen.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2