Verplicht Onderwijs. Garde civiek. Een Slimmerik. Drukpersproces. Kip-Kap. Waalsche volksvertegenwoordigers, en senators hebben de wet verdedigd, Fransche bladen doen er al het recht vaardige van uitschijnen, IS bastaard vlamingen hebben ze doen verwerpen in 't Senaat. Dat is te erg. Wie zijne taal verloochent, verloochent zijn land, zijn volk en zijn voorouders. Wat zal het gevolg daarvan zijn Dat de Vlaamsche geest meer en meer out- waken zal, dat de wet terug over de ka mers zal gezonden worden, dat ze weer als de eerste maal met bijna eenparige stemmen zal bekrachtigd worden. Zie daar We wisten al lang, dat de Senaat veel aan een gesticht voor ouderlingen ge lijkt, doch konden ons niet inbeelden, dat de verstaudvermogens van velen dier oude mannekens zoozeer verzwakt waren als het nu blijkt. We zullen er ons niet gram over ma ken, zoo nin als over 't gezeever eener Chronique opgesteld door overgewaaide Franschen die ons met echtscheiding be dreigen zulke schrijvelaars hoeven slechts naar hun vaderland terug te keeren om hunne bedreiging ten uit voer te brengen. Men zal hen niet terug roe pen, want zulke mannen zijn maar slangen in het huishoudelijk leven der volkeren. De Vlamingen willen de gelijkheid der beide landstalen, en die moet en zal er komen, ondanks alle tegenkanting. J, VAN OPDENBOSCH Indien er Aalstenaars zijn die de wet onrechtvaardig achten, we stellen ons blad ter hunner beschikking om het in 't Vlaamsch of in het Fransch te bewij zeti. In ons nummer van zondag aanstaan dedeelen we de redevoering mede door M. Bauwens uitgesproken in zitting van den gemeenteraad van 12 februari laatst. Verkoudheden. Indien gij seffens ver- laugt van uwen hoest hoe laugdurig of pijnlijk hij ook weze genezen te zijn, neemt de Pastille van Dokter Walthéry die eenen aangenamen ■maak heeft en maar een frank de groote doos kost. Bekeerd of gekeerd Tot heden heeft Denderbode het van de da ken uitgeschreeuwd, dat hij nooit of nimmer het verplicht onderwijs zou goedkeuren, daar het volgens hem eene inbreuk is op de vrij heid. We bewezen hem, dat het verplicht onder wijs, als gevolg en vollediging van de wet op den kinderarbeid eene noodzakelijkheid was en -we slechts door den leerplicht het volk tot wel zijn en verheffiog zouden brongon In zijn nummer vaa zondag 7 Februari laatst zegt Denderbode Wanneer het ver plicht onderwijs voor de kinderen gepaard gaat met de onbeperkte vrijheid van onderwijs voor de burgers dan kunnen de katholieken aan het verplicht onderwijs denkem Slechts twee voorwaarden zal Gemeente en Staat mo gen vereischen, die van diploma en die van lokaal. Denderbode is dus van eene grove dwaÜDg terug gekomen en neemt aan, dat het verplicht onderwijl voor de kinderen onbetwistbaar veel góeds zou te weeg brengen, en ons Vaderland op 't-gobiad der volksontwikkeling weer opbeu ren zo» en brengen tot het standpunt in de be- ■chaafste landen bereikt. Welnu, zijne bekee- riug doetons groot genoegen we hadden er ons niet aan verwacht. Wel zegt hij, dat de katholieken de verze kering, moeten hebben, dat voor alle kinderen scholen zullen bestaan, waar de overtuiging der-huisvaders zal geëerbiedigd worden doch het is juist hetgeen wij vragen het is daarom dat we voorstellen onzijdige scholen te stichten zooals ze door de Geestelijken der verschillen de eerediensten in de Vereenigde Staten zijn aangeprezen. In die scholen wordt geen bepaalde gods dienst onderwezen, wordt geen godsdienst be spot en wordt de overtuiging der ouders ge ëerbiedigd, ze zouden dus beantwoorden aan dfln eisch van Denderbode. We kunnen hem tot zooverre de hand reiken. Politiek in de scholen. Helaas 1 Die opwelling van 't goede wordt bij Denderbode, door eene verregaande kwade trouw verstnacht. Er zullen dan, roept hij, (namelijk als de oudere hunne kinderen naar school zulleD zenden waar ze willen) katholie ke .»ckoleii zijn en geuzenscholen. De ouders zullen de keus hebben en de kwestie van het verplicht onderwijs is opgelost. Hij kan ons roorBtelhet inrichten van scho len waar geen godsdienstig dogma zou aan geleerd worden niet aannemen, zegt hij, omdat op de meeste plaatsen maar alleen het katho liek geloof beleden wordt, indien er hier of daar een Mahomedaan of Boudhist gevonden wjordt kan daarvan geene rekening gehouden worden. Waarom zegt Denderbode dan, dat de kris- tene gevoelens van het kind in den omgang met liberale jongens schipbruik zullen lijden. Maken de jongens ook politiek, beledigen de iberalen té huis meer de priesters en den Gods dienst als de katholieke Denderbode het bijna wekGijks doet. Gaan de kinderen van veroor deelde pastoorbeledigers naar de geuzenscho en Denderbode wil de politiek in de school, ge- ijk hij de politiek wil in den godsdienst. Hij wil de school tot een Toorwerp van partij be- ang verlagen, gelijk hij den godsdienst tot eene kwestie van winkel beeft verlaagd. Er zullen roept Denderbode geu. en scholen zijn en katholieke scholen geuzenscholen zoo noemt hij de scholen van MM. Reyniers en Van Rentergem, van Mejuffer Emma en Ma dame De Wolf, katholieke scholen die vau den Oahroek vau Mijlbeek enz. Waarom, zou hij moeilijk kuiiD?n zeggen. Wij herhaleu, dat het best ware in de school geen dogma's te onderwijzen en die zorg over te laten aan de priesters, die er tijd en be kwaamheid genoeg voor hebben Denderbode bralt er zullen geuzenscholen en katholieke scholen zijn alsof hij dan niet vreezen moet dat er ook democratische scholen zullen ont luiken en meer and re nog. Waartoe het fanatism toch iemand kan lei den 1 De katholieken beweren dat ze alles doen om den schoolvrede te herstellen, en ze willen om dit doel te bereiken, den schooloorlog in al zijne woede doen losbarsten. Wat is hun doel Welk is dan het doel van die lieden Het ligt geheel opgesloten in den volgenden zin van Denderbode Dat de Staat het onderwijs beta- le te zamen met de gemeente en Provincie in verhouding met het getal leerlingen. De klerikslen willen niet alleen den Staat buit< n de scnool, maar ze verwerpen alle boo- ger toezicht. De Staat, provincie en gemeente zonden het onderwijs betalen en de rest zou draaien naar den zin van we weten niet wie. Wij hebben aangetoond, dat alle bevoegde mannen het stelsel der subsidiën verwerpen. Wil Denderbode onder aide onderwijzers een referemdum inrichten, hij zal ondervinden, dat allen, zelfs katholieke, niets beters vragen dan dat hunne scholen in gemeentescholen worden herschapen, en zij als gemeenteonderwijzers met hetgeen Denderbode geuzenmeesters noemt op gelijken voet worden gezet. We spreken hier natuurlijk niet van de ma- gisters, die in opzicht van bekwaamheid en takt, de naam onderwijzer niet waardig zijn, maar van al degenen, die drie jaren geleden zonder onderscheid van partij of benaming de handen m elkaar sloegen om tot eene goede op- lossiug te geraken. Denderbode kan er uieuws over vragen aan M. Dierickx van Geeraards- bergen, die de vergadering der vereenigde ge meente- en aangenomen onderwijzers bij woonde. Het stelsel der subsidien maakt een meester tot den slaaf, van een komiteit, meer nog van een enkel persoon, die hem naar believen zal behouden of wegzenden. Dit stelsel is ook niet aannemelijk voor al degenen, die weten hoe de jaarwedden der on derwijzers betaald worden, en hoe de komitei- ten dus met de subsidien zouden omspiin en. Denderbode schreef eens, dat de onderwij zers goed b-Gaald moeten worden. Welnu in de vrije scholen gesubsidieerde en aangeno men scholen, zelf te Aalst zijn ze slecht be taald, archislecht. De invoering van het stelsel der todagen zou den ondergang, den val van het volkson derwijs onvermijdelijk na zich slepen. Wel licht is dat het eenig doel der klerikalen. Van den hak op den tak* In zijne polemiek over het onderwijs is Den- derbode onophoudelijk van den hak op den tak gesprongen. Spraken we van verplicht onder wijs, hij sprak van Boudhisten spraken we van godsili nst-onderric.it, hij sprak van Man chester gewaagden we van de scholen van ons arrondissement, hij sprak van die van Ver- viers, schreven wij over onze scholen, hij sprak over de revolutie in Ecuador. We hebben voor ons jjrie nummers liggen van Denderbode. We lezen in het eene Jules Simon zegde De atmosfeer der school moet kristen zijn. We lezen in het andere Guizot verklaarde de atmosfeer der school moet kristen zijn. We lezen in het derde Een protestuntache minister riep uitde at mosf.jer der school moet kristeu zijn. Dit alleen om te bewijzen hoe de polemiek in het groot orgaan van M. Woeste gevoerd wordt. staan in handen hebben, zullen de ver schillende richtingen zich meer en meer atteekenen. Reeds hebben we er op ge wezen, hoe liberaal de priesters van Amerika zijn in vergelijking van de po litieke pastoors van ous land. De priesters van den nieuwen tijd echter worden ook in ons werelddeel immer talrijker en hunne werken en schriften zijn van aard, de kliekpriesters die ten onzeut de door 't gerecht ge brandmerkte bladen opstellen, van woede en gramschap te doen bersten. Pater Maumus, heeft onlangs een boek geschreven goedgekeurd namens paus Leo XIII <!oor kardinaal Polla. In dat boek l'Eglise et la France moder ne leest men Neen, het is niet waar dat de princiepen van 89 tegen strijdig zijn met de leering der Kerk de grondbeginselen van de Fransche Revo lutie worden dus door een priester goedgekeurd. En Pater Maumus is niet alleen. Met hem mag men noemen depriesters Char bonnel, Klein, Duchesne, Loisy, Batiffol Hebert, Lacroix, die de nieuwe richting volgen en eene beweging tot stand bren gen, die het heele stelsel van den ouden domper in duigen smijt. Priester Cüarbonuel zegt Het ras der oude drukkende kerkmeesters, heeft schoon zijn olympische scepter te zwaaien ora de nieuwigheden te dempen en eerbied te bevelen voor sleur, bewe gingloosheid, stilte en dood ondanks alles, gaat het leven zijn gang en doet zijn werk. Die priesters zweepen de oude geest van onverdraagzaamheid af, het secta- risme, de bekrompheid van geest welke verschillende incidenten doen bemer ken hebben onder de geestelijke over heden. Waar gaan we naartoe. Weldra ligt de oude rommel in den prondelhoek en wij zullen aan 't hootd van nieuwe par tijen priesters zien die de vrijheid van geweten verdedigen, en die priesters worden goedgekeurd door de onfeil bare paus Leo XIII. Priesters van den Nieuwen Tijd. In menig nummer van ons blad heb ben we gezegd v an het oogenblik dat de priesters zich mengen in de poli tiek, is het hun onmogelijk allen dezelf de richting te volgen, en weldra zullen zij als politieke vijanden tegenover el kander staan. Wanneer ze dan den gods dienst als een wapen gebruiken in den politieken strijd moet die godsdienst, alle ontzag, alle eerbiedwaardigheid verliezen. We spreken nu niet van hetgene in onze stad gebeurt, we nemen de gees telijkheid in het algemeen. Naarmate, de priesters min afhankelijk zullen wor den van degenen die hunne stoffelijk be- De onderofficieren der Burgerwacht, die een zeker getnl jaren, dienst tellen, hebben recht op eene decoratie. Nooit is iemand op den in val gekomen te onderzoeken of de onderofficie ren katholieken of liberalen zijn. Allen zonder onderscheid van opinie hebben gelijke rechten ▼an het oogenblik dat ze jaren dienst genoeg hebben. Er zijn in onze stad onderofficieren, die al de voorwaarden bezitten vereischt om de deco ratie te ontvangen en wier bGooniug buitbn al Ie redelijkheid achterwege blijft. Zou bet de coreeren, dier heeren, wier uimeu en titels genoeg gekend zijn tegenspoed, ontmoeten in hoogere kringen. We gelooven tot nu toe neen ondanks de commentarien, welke dezen toestand in onze stad uitlokt. We roepen de aandacht van den heer Minis ter van lm weudige en van al degenen die het aangaat op dezen zonderlingen staat van za ken. We zouden gelukkig zijn aan de bevoegde overheid de gelegenheid gegeven te hebben eene vergeteldheid te herstellen die in zekere mate betreurenswaardig is en van aard alle beknibbelingen en veronderstellingen te ver rechtvaardigen. Klepper Achilla wilde verleden zaterdag in de zitting van den Gemeenteraad hulde doen brengen aan de Koormaatschappij St. Cecilia omdat ze eene zekere som ten voordeele van den arme gestort had zijnde de opbrengst van haar hefdidigheidsfeest. Terzelfder tijd wist de vaautjesinan eeuige spotwoorden ten laste van Taal en Vrijheid uit te kramen. De h er Burgemeest -r verklaarde aaD de uitvinder der ui«-stkaai dat het de taak was van het Bureel van Weid nligheid, de bovengemel de Kuormaaischappij te bedanken. Raadsheer Anne zette Clow Achilla eens wel op zijue plaats en drukte zijne verwondering uit over de onbeschoft-- taal vau den vaantjes- man tegenover de Maatschappij Voor laai en Vrijheid wier rekenin.en door het Sche pencollege zijn nagezien en goedgekeurd ge worden en ook door al de gemeenteraadshee- reu en zelf door den St. Martensman. De Vermaarde Pillen Depratere genezen altijd de krankheden die afhangen van de gal, de hardlijvigheid, de hoofdpijn, de walgingen het zuur, de jicht, het rhumatismus euz. enz. zij bezitten drie groote hoedanighe den, zij genezen zeker, zij genezen vlug. en zij genezen zonder smart. OPGEPAST. Dat u de PillenDepratere en geene andere gegeven worden. Overal 1,50 de doos Alg. dépot Aph. Depratere, Oostende. Het beroepshof van Gent deed maandag laatstleden uitspraak in zake van M. De Blieck tegen M. Cl. Van de Putte uitgever van Den derbode. Het arrest verklaart dat de eerste rechter met reden had aangenomen dat de artikelen aanleiding gevende tot het proces,M. De Blieck bedoelden dat de aantijgingen van bet blad vergezeld van (kwetsende benamingen en vra gen) en van eene grove beleediging, de palen der polemiek te buiten gaan en M. De Blieck in zijue eer treffen. M. Van de Putte is veroordeeld tot eene schadeloosstelling van 150 fr. eene inlassching van het arrest in zijn blad, en de kosten van de twee gedingen. Men herinnert zich, dat het openbaar mini sterie eene vermeerdering van straf eischte en dat het M. Van de Putte zelf was die het be roep had ingeslagen. Wel opgevoed. Toen hier ten stadhuize de loting begonnen was, overhandigde een loteling aan den arron dissementscommissaris eene protestatie tegen de bloedwet. Een klerikaal gekend voor zijn fanatism riep luide Ne zoöèat I De gendarmen hadden wel ge taan, dieu oubeschofterik buiten te jagen. Wielrijders. Iedereen weet, dat eene wielrijdersbaaD gaat gemaakt worden van Brussel n iar Oostende. Wij heboen gemeld, dat de werken kortelings zouden aanvang nemen. Deze week is men er reeds aan begonnen. Een dozijn werklieden waren bezig met asch te strooieu op de Keizerlijke plaats. Met 1 April zal gansch de baan voltrokken zijn. Groote Stoet. Heden namiddag zal de Groote biljardstoet uitgaan. Vorming van den stoet op de Espla de. Vergadering bij Guillaume Van Cauwen- berg. Zie verder het programma in het Grand Ca fé Doekes, klapstraat. Prachtige wagens, rij tuigen en ruiters. Heb dank Na een Ave Maria te Doekes, een roBde- ken 1,30 fr. voorde kleeding der eerste com- muziekanten. De Tramlijn. Het ontwerp eener tramlijn van Oordegem naar Assche is voorloopig goedgekeurd. Essche- ne, Erondegem en Erpe weigeren alle tus- scbenkomst, doch dit zal bet uitvoeren der werken niet beletten, daar de stad Aalst, bun aandeel op zich zal nemen. Het plan dat meest kans beeft te lukken, is dat vau ous stadsbestuur. De tramlijn zou van de Nieuwstraatpoort naar de Kat komen, eeni- ge buizen en bet magazijn van M. Smedt-Blon- diau zouden afgebroken worden om een door gang te maken. Verder zou de lijn loopen laugs de Vrijheid straat, Statiestraat, Nijverheidstraat, de Vaart over en zoo lang don Dam naar den Brussel- schen steenweg. Het deel der lijn van Aalst naar Oordegem zou eerst uitgevoerd worden. Wonderbare Lantaarn. Op de Esplanade staat eene wonderbare lantaarn. Lang heeft zij daar gestaan, zonder glazen, zelfs zonder gasbuis. Nu is er eeu buis gelegd, maar licht, nimmer licht. Men moet voor zeker slag van menschen zwarte hoeken behouden, ongetwijfeld in 't be lang der goede zeden. Nieuwe uurplaat. De nieuwe verdeeling der uurplaat in 24 uren is toegepast op de oudste en vermaardste horlogie van Aalst, namelijk op de wijzerplaat van 't kappelleken der Werf. De gewone bezoekers van do vischmijn zijn er zeer te vreden over. Die horloge vervroegde of vertraagde nooit. Smakelijk. Het avondmaal van den Velo-Sport, zater dag, 6 Februari laats is uiterst wel gelukt. Op tijd begonnen, goed bereid, smakelijk binnen gespeeld alles naar wensch. Het hoeft geen betoog, dat er over wielen werd gekout en er vroolijkheid en vreugde heerschte. Het getal leden groeit voortdurend aan en en den kring mag zich verheugen in uitmuntende bijtredingen. Zoo moet het zijn Secties. Het geknoei der secties begint weer. De zoo gezegde Iweinszonen, zonder boeken, zonder rekeningen, zonder kas, hebben een vergade ring gebonden om nieuwe leden aan te winnen en over de kiezingen te spreken, bij M. De Vylder. Wie heeft het papier geleverd voor de bij- eenroepingsbrieveuwie heeft die bijeenroepin- gen gedrukt, wie betaalt de bediende daarvoor, waar werden de briefjes afgedrukt Opgepast kliekers wij houden een oog in t zeil en Themis zou u weldra weer kunnen re kening vragen, over de inrichting van uw be stuur, dat zich niet durft bekend maken. Mosselen. Op het plakkaart de anarchistenmeeting aankondigende, las men naar onder Eene telloor mosselen voor 10 centiemen. Anarchisme en mosselen op een blad Wie zou naar zulke meeting niet gaan

De Dendergalm | 1897 | | pagina 2