Een Aalstenaar ter week De Slachtoffers. Plechtige Prijsuitreiking. Kip-Kap. en die wetgeving is de vrucht dor volks- Boevereiuiteit. Hoort wat Denderlole dienaangaande zegt Moesten de socia.isten eens meerderheid worden, dan zullen zij doen wat de Franschen van 89 gedaan hebben. Zij zullen wetten maken op den eigendom om hem in te palmen. Zij zullen den eigendom afschaffen. 0 Is dat rechtvaardig Ja, zeker volgens Dender galm, want dat zal wet zijn en wat wet is, is rechtvaardig en daaraan moeten wij gehoorzamen. We zouden eens willen weten waar Denderlode gevonden heeft, dat wij de afschaffing van het eigendom goedkeu ren, en wij de wettigheid der collecti- vische theorien hebben aangenomen Wij achten integendeel, dat de af schaffing van het persoonlijk eigendom een wangedrochtelijke aanslag zou we zen, die de samenleving rechtstreeks naar den afgrond zou voeren. Indien dergelijk onheil kon plaats hebben, het zou de ondergang zijn der vrijheid, de ondergang der beschaving. Dergelijk regiem zou tot algemeene yerdierlij- king en verslaving leiden. Indien men gesticht wil zijn over de schoonheden van het collectivisme, leze men niet de uitmuntende, merkwaar lige brochuren van M. F. R., maar een goed boekje van M. Richter getiteld Waar heen het socialisme leidt, en een ande re brochuur in denzelfden aard eenige dagen geleden verschenen en geschre ven door een fransch auteur. Ons liberalen, doen doorgaan voor be wonderaars van het collectivism is wat kras. Om dergelijke kemels te schieten, moet men waarlijk het toepet en de on beschaamdheid bezitten van Dender lode. Denderlode komt terug op het eigen domsrecht der kloosters. Hij verwijt ons geschreven te hebben, dat de kloos ters niet mogen bezitten, en zij niette genstaande de wet toch goederen be zitten. Eene menigte kloosters bezitten uit gestrekte eigendommen zonder te spre ken van de welvoorziene brandkast, hoewel ze de burgerlijke verpersoonlij king niet bezitten, zulks is volstrekt onbetwistbaar. De geestelijke gemeenten hebben een stel sel van smokkelarij uitgevonden dat ab soluut vernuftig is en hen toelaat te be zitten, ja zelfs, de erfenis- en .mutatie rechten te smokkelen. M. Delhougne heette dat L'art de crocheter les lois civiles de kunst om de burgerlijke wetten te stekken. Indien Denderlode vindt, dat het on rechtvaardig is de burgerlijke persoon lijkheid te weigeren aan de geestelijke gemeenten, waarom noodigt hij het kle rikaal goeveruement, met zijne ontzag lijke meerderheid, niet uit, hen dit rechttoe te kennen. Een enkel eindje wet en de toer is gespeeld. In afwachting denken we dat de wet moet geeerbiedigd worden omdat het de wet is. In het klerikale kamp, dunkt ons, zijn er vele lieden die wol zouden doen van hunnen kant ook de wet te eerbiedigen. Indien de Oü Bewaarders zich tevreden hielden met de politiek van priester Daens te bevechten, zonder hem laffelijk aan te randen en te beledigen gelijk ze thans doen indien de eunukken, aan zijn persoon gehecht, er zich bij bepaalden hem bij den bisschop hatelijk te maken en hem eene vermaning op den hals te halen, het publiek zou zulks begrijpen zonder nochtans eenige bewondering te betuigen voor Monseigneur, noch voor de eunukken. Maar de woede drijft de Pekens verder dan de gewone propaganda, andere middelen wor den in 't werk gesteld om den gehaten man te treffen en men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat katholieken zooveel haat voeden tegen alles wat van verre of van bij met priester Daens in aanraking komt. Talrijk zijn de slachtoffers der razernij van de bewarende kliek. ZietM. P. Daens. Leest het Land van ver leden Zondag. P. Daens vertelt den oorlog zonder genade tegen hem en zijne familie ge voerd De lezing van zijn blad aan de katho lieken verboden, de verkoop van zijn Werkman overal tegengewerkt, de klanten aan zijn huis ontrukt, zijn ondergang en die van geheel zij ne familie met vreugde aangekondigd door ik weet niet welk walgelijk modderblad. Niet dat wij vergeten welke propaganda P. Daens tegen onze partij voert. Meer dan eens is hij tegenover de liberalen onrechtvaardig geweest, hartstochtelijk heeft hij tegen ons de godsdienstkwestie uitgebuit, en zelfs onze hoof Imannen bleven niet altijd voor kwetsen de persoonlijkheden gespaard Maar we behooren niet tot degenen, in wier harte de politieke geschillen haat en wraak zucht doen ontvlammen. Zelfs de onrechtvaar digheden en politieke aanvallen waarvan wij ersoonlijk het voorwerp waren laten in onzen oezem geene sporen van wrok of gramschap na. Wat we niet gedoogen kunnen is, dat men zich wreeke op een politieken tegenstrever door hem op de straat te zetten, door hem te vervolgen in zijne stoffelijke belangen, door hem en zijne familie te'broodrooven. Die soort van weerwraak zelfs tegen de ergste en slecht ste vijanden begrijpen we niet en we keuren ze af overal waar ze in praktijk wordt gesteld. Ook meenen we dat er te Aalst onder de Oü bewaarders eerlijke lieden zijn, die met ons de vervolgingen schandvlekken tegen de familie Daens gericht. En hoevelen helaas I zijn even als de leider ni -t getroffen geworden Hoevele werklieden zijn er niet weggezonden omdat ze Daensist zijn Te beginnen van den ongelukkige die afgedankt werd omdat zijnen zoon aan eene demokratische betooging had deelgenomen, wat al menschen wier tijdensgeschiedenis door heel de stad is bekend en die door honger en gebrek geboet hebben voor hunner politieke overtuiging. Anderen zullen volgen, hunne beurt zal ko men, want de haat der kliek is niet voldaan. Zien we niet, hoe kindpren van 4 jaren nij dig afgewezen worden, wanneer ze zicb aan bieden om deel te nemen aan de ceremonien van den katholieken godsdienst en dat enkel omdat huune meesteressen verdacht zijn van Daensisme V Het is door al de Aalstenaars ge kend, dat de leerlingen van zekere school niet meer in de processien mogen gaan. Het is niet omdat wij er aan houden, in dergelijke stoeten te figureeren, of zelfs niet omdat we wenschen onze kindereu er zien deel aan te nemen. Maar de deelneming aan eene processie is een genot voor vele kinderen en het is slecht hun dat genot te weigeren er zijn moeders die er trotsch op zijn hunne kleinen prachtig gekleed nevens hunne kameraadjes in de processie te zien gaan. Het zij ons veroorloofd te protesteeien in naam der kleine onschuldigen, het zij ons ge oorloofd te protesteeren in naam der moeders, die men zoo nutteloos kastijdt en bedroef'. Wat gaan ons de processien aan zult ge zeg gen en waarmee bemoeit gij uHet is juist omdat de politieke haat zich veropenbaart ter gelegenheid eener godsdienstoefening, dat wij er diepere verontwaardiging voor gevoelen, en wij er aanhouden het feit af te kondigen. De Godsdienst wordt dus een marteltuig in de handen dergenen, die beweren do aposte len te zijn van vrede en naastenliefde de Godsdienst zelf wordt door de priesters ver laagd en verlapt ten dienste van den kliek- winkel. Ziedaar het feit dat wij aan de schand paal spijkeren en do verontwaardiging van de heele deftige bevolking van Aalst zal opwek ken. We gelooven dat men vruchteloos in geheel het land zoeken zou om daden te ontdekken waaruit zooveel wreede, domme en verachte lijke wraaklust blijkt, als wij hier dagelijks in onze stad zien plegen. De Vermaarde Pillen Depratere genezen altijd de krankheden die afhangen van de gal, de hardlijvigheid, de hoofdpijn, de walgingen, het zuur, de jicht, het rhuma- tismu8 enz. enz. Zij bezitten drie groote hoe danigheden zij gonozen zeker, zij genezen vlug, en zij genezen zonder smart. OPGEPAST. Dat u de pillen Depratere en geene andere gegeven worden. Overal 1,50 de doos Alg. dépot Alf. Depratere, Oostende. Dit jaar hebben we als naar gewoonte eene heele reeks plechtige prijsuitreikingen kunnen bijwonen. Prijsdeeling in deu-Kliektap, prijs- deeling in de Kliekpatrooagie, prijsdeeling op den Stadsschouwburg, 't is al prijsdeeling, dat de kliek slaat. Keurt ge zulke plechtigheden goed Het valt niet te ontkennen do prijsuitreikingen hebben hun nadeel, maar het kan volgens mij niet opwegen tegen de voordeelen welke zij verschaffen niet enkel in het opzicht der leer lingen afzonderlijk door den naijver die ze opwekkeu, maar door den invloed welke ze oefeuen op het onderwijs in het algemeen. Het onderwijs staat, heiaas zoo min bij ons volk, als bij ons goevernement in hoog aan zien. De arbeidende klasse ziet niet genoeg, het nut, de noodzakelijkheid in van het onder wijs. Houderden kinderen loopen nog verwaar loosd op de straat en komen nooit in de school, duizenden gaan zeer onregelmatig naar de lessen en onthouden slechts weinig van wat ze ter school kunnen gegaard hebben. Tegen die onverschilligheid moeteD de over heden inwerken, door alle middelen. Dein- richting van plechtige prijsdeelingen is een der geschikste. Vroeger waren de prijsuitrei kingen op den buiten, ware kermisdagen. Burgemeester, schepenen, invloedrijke heeren van bet omliggende woonden ze bij, de mu ziekmaatschappijen luisterden ze op en eene menigte lieden welke anders met de school niet veel op hadden stroomden toe om de kiu- dertooneeltjes bij te wonen, de gymnastische oefeningen toe te juichen, zang en spel met daverend applaus te begroeten. De beer Burgemeester, soms de heer Sena tor of Volksvertegenwoordiger namen er het woord om de voordeelen van een goed onder wijs aan te toonen, om de verdiensten van de onderwijzers op te hemelen, om de beste leer lingen een woord van aanmoediging, een woord van lof toe to sturen. Zulks verhoogde in ruime mate de waarde der school in de oogen der bevolking, en het ontzag en den eerbied voor den nederigen on derwijzer steeg in evenredigheid. Ouders welke zich vroeger er geenszins om bekommerden of hunne kinderen ter schiol gingen of een haags ken kapten langs den beek- of den boschkant, werden op dergelijke feestjes geheel bekeerd en namen het wijs besluit hunne kinderen, niet tot domme onwetende werktuigen te laten opgroeien Sinds eenige jaren is dat alles veranderd, de klerikalen koesteren geene liefde voor het onderwijs van den werkman, ze schaften het ministerie van het onderwijs af tengevolge van den verderfelijken invloed van het goe vernement, verzwakte het belang voor de volksschool de prijsuitreikingen vervielen, of verdwenen, de degelijkheid van het onder wijs daalde meteen. Immers de school deugde niet meer de bur gemeester en de SeDator welke vroeger den lof maakten van den onderwijzer en hem namens de overheden geschenken aanboden, moesten hem thans af breken en bevechten het geloof in het nut van het onderwijs verdween, de eerbied voor den meester veranderde in vijand schap. In onze stad heeft de overheid altijd weinig belang gehecht aan het onderwijs van het volk, zelden bracht ze een bezoek aan de schooi, zelden wist zij aan de plechtige prijsuitreikin gen het karakter te geven dat indruk maakt op de gemoedereu van het volk. Het stadsbestuur van Aalst volgt hierin het voorbeeld vau het dompersgoevorni inent, dat voor de verbetering zorgt van de beesten en de verplichte merking van het vee invoerde maar de verbetering van den mensch hut ver plicht onderwijs niet durft of wil voorstellen. Het richtte stallen in en schafte scholen af zegt een confrater, ziedaar den bekuopten inhoud van het klerikaal bestuur in Belgie gedurende de 13 laatste jaren. Briefwisseling. Mijnheer de Uitgever, A propos eener wedding welke over eenige dagen bij mij plaats bad, spreekt gij over rotte honden en koeien. Ge zult mij plezier doen met aan uwe lezers te meldeu, dat mijn huis niets gemeens heeft met du geparfumeerde artikels waarvau de wedders de aauwezighuid ia de vaart hadden bestatigd. Ik verkoop mosselen, versche mosselen, Mijnheer en die kunneu de talrijke bezoekers dagelijks bij mij krijgen, fijn gereed gemaakt, zelle. De lief keffers kunnen er lekkere boter- hammekens en eerste klasse goed bier bij krijgen. Over de kwaliteit der mosselen van verleden donderdag, kunt ge M. Pol Doutreligue ouder- vragen, hij zat juist met een groote schotel voorzich en at smakelijk, toen de wedding schap plaats had waarvan ge spreekt. Gelief ook de volgende terechtwijziging te drukken Het is onnauwkeurig, dat ik zes meiden heb gehad. Vijf heb ik er gehad, vijf noch min noch meuren dat is toch geen half dozijn, niet-waar Ik tel Tinneken, Dieken, Trezeken en Henrietteken. Dat zegt genoeg hoe ik voor mijn personeel zorg en hoe goed de dienst bij mij is ingericht. In afwachting, Mijnheer, dat gij mijne mos selen en mijn lekker bier ook eens komt proe ven blijf ik Zander Scheerlitick, bijgenaamd Zander uit 't Schuitje. Nota van de Redactie. Zander kent ons niet als hij meent, dat we zijne mosselen en zijn bier niet naar waarde schatten. Reeds lang hebben wij bij hem aan een en ander ons buiks ken deugd gedaan. Zoo herinneren we ons nog goed, hoe we zekeren dag, een roggen boterham met spek zaten te eten en Zander eens een toerken wou wagen op onzen velo. Met zijne kloeten aan de voeten sprong Zander gezwind als een jon gen van driemaal zeven op het wiel, maar deed tien stappen verder piepken duik in 't gras en lag er te spartelen, dat we ons bijna kreupel lachten. Och, Zanderken, ge zijt toch niet kwaad ha omdat we dat vertellen Michel. Ze waren met Michel Slim te Oostende in eene goede befaamde herberg gegaan en had den hem neergesmakt nevens een lodderlij k maagdeken, die zijn handekens vastpakte enenfin geheel de tentatie van Sint An- toniu8. Michel Slim was verontweerdigd, over de christelijke jannen die hem in zulk deftig huis brachten en zei Ten 63 nie gepermetteerd, en ken za va leven me sekken kamorooten ne mer ooitgoon O tie slechterikken. Al de godvruchtige dompers die Michel, dien toer speelden gingen verleden zondag met een groote flambeeuw in de processie. Gasthuisnonnen Denderlode jubelt omdat een socialist de gasthuisnonnen heeft geprezen voor de goede zorgen hem toegediend. Die socialist heeft wel gedaan. Men moet het goede prijzen waar hot te pij zen is. Wie het ook weze, wij zwaaieD lof aan allen die het verdienen. We zullen Denderlode her inneren, dat het een liberaal was, die onze gasthuisnonnen verdedigen moest tegen de aanvallen vaneen kinkel, die tot de hertelap- kens van het boterpapier behoort. Zulks kan Denderlode niet begrijpen en de beste mensch der wereld wordt door hem misprezen als hij niet tot de kliek behoort. Onbetamelijk. Het orgaan der vaantjesmannen schrijft Al had de bisschop duizendmaal ongelijk, het betaamt M. Daens niet de handelwijze van zijne Overheid in de dagbladen te bespreken. Wat is die Denderlode toch een schijnheili ge lummel. Als M. Daens de handelwijze van Monseigneur Antonius niet mag bespreken, omdat het zijne overheid is, mag het modder blad dan het gedrag van priester Daens be spreken, die als priester toch ook de overheid is van de kribbelaars van het broeksch... blad. In den Osbroek. In den Osbroek had deze week een congres plaats van godvruchtige vrouwtjes. Na eene menigte redevoeringen over de voordeelen van dat en dat, werd er met eenparige stemmen beslist, dat de aanwezige vrouwtjes niet meer naar de kerk zullen gaan zoolang de straf vau hunnen zielenherder duurt. Die zielenherder is pastoor Daens niet Wie mag het dan wezen en welk zou de ware reden zijn der toegepaste tuchtstraf. Ondanks de vermaningen van zekeren gees telijke, zijn de vrouwtjes bij hun besluit geble ven. Wie tijd heeft van leven zal nog rare din gen zien Ze vertrekken. Aalst is in rouw gedompeld sedert het ramp zalige nieuws bekend is geworden, dat al de aspiranten liefdebro derkens van de Vesten, naar de uitgestrekte domeinen van Bijgaarden verhuizen. Wee, driemaal wee over onze stad, nu gaan we zeker den vol ledigen ondergang te gemoet I Znovelen die vrijwillige armoede, volkomen» gehoorzaamheid eu eeuwige zuiverheid hebben gezworen, gaan ons voor immer verlaten. Den dag van het vertrek zal eene groote schare, de afreizenden vergezellen en kuipen tranen storten. Men vertelt dat de Broeders op de Vesten een Pensionnaat gaan inrichten, een onderwijs gesticht bestemd om concurrentie te doen, aau de scholen der Jesuieten. Zeg, zeg, zeg Dat er nog geene ongelukken voorgevallen zijn in de Achterstraat begrijpen wij niet. De kasseisteenen te rekeneu van aan de Damesde Marie tot aan het Werf kapelleken zijn zoodanig geheuveld ea gezakt, dat op me nige plaatsen putten te bestatigeu zijp vau meer dan 30 centimeters diepte. Het is voor het magazijn en woonhuis van d'heer Ferdinand De Clercq bijzonderlijk dat dit kan gezieu worden. Dat er aldaar bij laden en lossen van voer tuigen van andere industrieelen geene Onge lukken gebeuren verstaan we niet, en hoe er aan de karren en wagens van den beer Karei Schuermans die dagelijks door da Achterstraat rijden reeds geene as3en zijn gebroken verwon derd ons zeer. Het gras in de Nieuwstraat bijzonderlijk voor de Keizerstraat groeit ook weelderig op. De eene straten beginnen nu jaloersch te worden van de andere, nog een beetje en ganscb de stad zal aan eenen meerscb gelijken zooals reeds de Graanmarkt geworden is. Een goede raad. Indien gij onpass lijk zijt, aan hoofdpijn maagpijn of inwendige pij nen lijdt, zuivert uw lichaam met de Walthé- ry Pil en gij zult spoedig eene volmaakte ge zondheid genieten, fr. 1,25 de doos. Mij nheer Gustaaf Michiels Er was eon tijd onze Aalstenaar was nog in het prilste der jeugd dat men te Aalst elkander met een bijnaam of lapaaam vereerde, die overigens voor niemand kwetsend of vernederd was. M. G. Michiels doopte verscheide ne zijner vrienden, en werd op zijne beurt gedoopt met den naam Student. Dit was geene spotternij M. G. Mi- hiels was een model-student in den vollen zin des woords dit getuigen de talrijke onderscheidingen 6n lauweren welke hij oogstte. Onze Aalstenaar heeft den lust tot de studie immer behouden. Hij loest, wat zeg ik hij verslindt den inhoud van eene menigte boeken, en wat beter is hij onthoudt hetgeen hij leest. Zijn ge heugen is bewonderend waard. Moeilijk zou men een historisch feit, eene be langrijke gebeurtenis of een ietwat merkwaardig boek aanhalen, waarover M. G. Michiels niet dadelijk nauwkeu rige en volledige bezonderheden zou mededeelen. Al wie M. G. MICHIELS niet gezien heeft in de uitoefening van zijn eerambt als ceremoniemeester van het konink lijke Gilde van St. Sebastiaan kan zich

De Dendergalm | 1897 | | pagina 2