KIEZERSLIJSTEN DE STERKSTE WIL Nummer 56 Zondag 5 September 1897. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Liberalen Opgepast. KIEZING. Krol-Verslag van 1895. 1'2de Jaar. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdei frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 4 SEPTEMBER. Te beginnen van 9 September aanstaan de zullen de Kiezerslijsten voor het jaar 1898-1899 ter inzage liggen van het pu bliek, alle dagen, van 9 ure 's morgens tot 1 ure nanoen, in den GRAAF VAN EGMONT,Groote Markt,en in CONCORDIA den Zondag morgen van 10 1/2 tot 12 ure, waar alle vrijzinnigen zich kunnen over tuigen of zij op de kiezerslijsten met het voldoende getal stemmen zijn ingeschre ven en het noodige zal gedaan worden om hun recht te eischen. Dus Liberalen opgepast en uw recht geëischt. De kiesstrijd in het arrondissement Borgworm (Waremme) belooft hardnek kig te zijn. Onze liberale vrienden, onder de vlag der liberale eendracht en geholpen door de heeren Buis, Feron, Goblet en anderen treden met moed en vol hoop in 't strijdperk. Zondag avond 12 September zullen de uitslagen der stemming in den Graaf van Egmout bij telegraafbe- richt ons toegezonden, en onmiddelijk aangeplakt worden. Herhaling-. Het krotverslag van 1895 is nog maar opper vlakkig bezien. Men zal Dog andere mooiighe- den vinden eer het geheel zal uitgeplozen zijn. Eer we onze snuffelingskens voortzetten willen wij de gevonden misgrepen eens bijeenplaat- sen. Rekening van 1894 door de Bestendige depu tatie goedgekeurd, bladz. 21 29000,00 fr. Budget van 1896 bladz. 22 100,00 id id bladz. 23 0,41 id id bladz. 24 500,91 id id bladz. 27 10990,07 id id bladz. 30 1,50 Totaal der misgrepen 40592,89 fr. (.31° Vervolg). VIJFTIENDE KAPITTEL k Ja, en hij hadde kunnen verongelukken... Wat geluk dat wij hier voorbijreden. Ja, want het is een eeuzame weg en hij had daar uren en uren knnnpn blijven vastzit ten... Hij ziet er zeer ontdaan uit. Arme jongen, het is niet te verwonderen met al dat gewicht op zijnen gebroken arm. Het is gelukkig zijn linkerarm maar, ik vrees het zal lang duren eer hij er n eer gebruik van zal kunnen maken. Alice hoorde het rijtuig terugkeeren en liep haastig het water halen. Rudolf, die bijna bezweek aan dorst, dronk gretig en was wat verkwikt. u Daar, dat is beter zei mijnheer Cadwal minzaam. Haast u niet neem uwen tijd. Het is een leelijk ongeval, maar het had erger kunnen zijn. Weet gij hoe lang gij zonder hulp gebleven zijt? Het scheen mij eene eeuwigheid te zijn maar ik geloof niet dat het meer dan een uur was zegde Rudolf. Mijn zakuurwerk is Een abuis van veertig duizend vijf honderd twee-en-negentig franken 89 centiemen. Wie kan er nog vertrouwen stellen in versla gen, welke zoogezegd de nauwkeurige opgave bevatten van het bestuur en den toestand der stadszaken, en ons slechts doen zien dat de stadszaken, knoeizaken zijn. 't Is een echte schande, en we zijn zeker, dat het bij eene eenvoudige bestatiging niet zal blijven. Nog 35SO T>n llelceris; abuis. Het stadsverslag is een doolhof waarin het schier onmogelijk is het rechte spoor te viuden. Op elke bladzijde stuit men op dwalingen en onnauwkeurighedenop leemten en misgrepen. In het budjet van 1896, lees ik in de ont vangsten, eerste hoofdstuk, bladz. 21 Uitslagen der vorige jaren 89,996,75 fr. Ik zegde bij mij zelve er bleef dus op het einde van 1895, een overschot van 89996,75 fr. waarover men in 1896 beschikken kan. Maar als ik de rekening van 1895 wilde na zien, vond ik geen woord, geen cijfer daarover in 't verslag. Het verslag der stadszaken bevat geen iota over de ontvangsten en uitgaven ge durende bet jaar 1895. Ik nam dus het verslag van 1894, denkende daarin eene nuttige aanwijzing te vinden, in de begrootiug voor 1895, het eerste wat ik ont dekte was een dwaling in de samentelling der Buitengewone middelen, bladz. 18, een abuis van 3520 franken Boni en Uitslag-, Het vorig stadsbestuur was dus zoo sterk in bet rekenen als het huidige. Wie weet hebben ze aan elkander geene lessen van mathesis genomen Ik zet dus om eenige zekerheid te bekomen mijn onderzoek voort. Ik zou gaarne weten, walde uitdrukking uitslag der vorige jaren 89996,75 fr. beteekent en neem andere versla gen. Ziehier wat ik vind 1° Batig slot van 1893 232,812,12 fr. 2C Uitsl" der vorige j.(voor 1894) 226,301,57 fr. De eerste som duidt aan hoeveel er was op het einde van 1893 en de tweede, hoeveel men, als eerste ontvangst geschreven heeft op de begrooting van 1894. Ik kan me moeilijk voorstellen, dat hetgene er overig is den 31 december 1893 te midder nacht, niet meer hetzelfde is den 1 januari 1894. Het verandert van naam batig slot wordt uitslag der vorige jaren en tevens verandert het cijfer. Misschien is dat onderscheid wel een der talrijke administratieve spitsvondigheden, maar dan diende het verslag ons te zeggen, waarom of hoe als er 1000 franken overschieten, die 1000 fr. niet onverminderd in de begrooting van het volgende jaar worden gebracht. Te meer daar het verschijnsel zich jaarlijks voordoet, b. v. 1° Batig slot van 1892 222.003,06 f. 2' Uit8l. der vorigej. (voor 1893) 33.314,39 f. blijven staan op drie ure ik denk dat ik dan van den muur moet gevallen zijn. En nu is het bijna vijf zei Alice en wij mopten nog vijf kilometers verre rijden. Ik vrees dat het schokken van 't rijtuig uzeer pijnlijk zijn zal. Zij bezag hem met medelijden. Eudolf, die deoogen opsloeg, ontmoette haren blik en glimlachte. Ik ben zeer taai zegde hij langzaam recht staande ik kan veel verdragen. Maar hij gevoelde eerst de flauwte van zijne krachten als hij naar het rijtuig ging en daar nevens Alice plaats genomen had. Met eene uiterste krachtinspanning kwam hij er toe te zeggen Ik zit goed dank u 1 Wees niet be vreesd het is niets. Alice bewonderde zijnen moed, en het geen haar verheugde zij zag dat onkel Oli vier dit ook deed. Hij was een groote bewon deraar van moed en wilskracht om het even bij wien hij deze deugden aantrof. Rudolf zat achteraan bij den koetsier. Twee maal vroeg Alice hem, of zij niet liever het rij tuig eenige oogenblikken zouden doen staan hebben, én telkens gaf hij hetzelfde antwoord Neen, ik dank u 1 Het is niet zoo pijne- lijk als gij veronderstelt, en, overigens, ik word er aan gewoon. Beide getallen zijn volgens de verslagen melden door de bevoegde overheid goedge keurd. Er moet dus een onderscheid gemaakt wor den tusschen boni en uitslag der vorige jaren, maar waaraan het verschil lusschen beide toe te schrijven is zal men vruchteloos in't ver slag zoeken. Waartoe het Verslag dient Als men nagaat op welke wijze het verslag is opgesteld en welke dwalingen net budjet bevat, moet men bekennen, dat het verslag eer dient om het publiek te misleiden, dan om het iu te lichten. Het verslag van 1895, bevat geene enkele aanduiding van uitgaven of ontvangsten ge durende dat jaar. Men zal kunnen zeggen, de rekeningen hebben ter inzage gelegen Gedurende den kiesstrijd vau 1895 hebben twee onzer vrienden zich aangeboden op het Landhuis, om zekere stukken na te zien er werd hen geantwoord Het is nog niel ge reed 11 Wat er van zij onze stadhuisratten zijn zor- gelooze, slordige lieden en de woorden waar mede wij ons vorig artikel begonnen, blijven volkomen waar Er is krot in hun brein En krot in de kas. Jan PIK. De Overeenkomst. La Justice Sociale wordt opgesteld door christene deraokraten, meestal nog jongen met de beste inzichten bezield. Ze droomen slechts van vrede en over eenkomst der christene volkspartij met de bewarende partij, onder voorwaarde, dat de demokraten hunne zelfstandig heid, als partij zouden behouden. Klokke Roelandt wordt insgelijks op gesteld door jonge demokraten vol goe den wil en die de christene volkspartij dapper verdedigen. De twee bladen zijn er nochtans verre van af 't akkoord te zijn, want Klokke Roelandt kondigt in zijn nummer van zondag laatst een ar tikel af waarin hij beweert, dat de rol der bewarende partij ten einde is, en deze veroordeeld is om te verdwijnen. Men ziet dat Justice Sociale en Klokke Roelandt precies niet als twee mossel schelpen overeenkomen als er spraak is van verzoening met de oude Bewaarders. Wat er van zij, de taal van La Jus tice Sociale heeft meer dan één hier doen glimlachen, omdat hare goede inzichten slechts als hersenschimmen worden aan zien. Zij kwamen eindelijk op het kasteel, en Ru- dolf kon zonder hulp van zijne hooge zitplaats stijgen. Ik wil niet dat mijne moeder verontrust worde zegde hij. Het zal best zijn dat ik vandaag nog, in plaats vau morgen, naar de stad terugkeer eu daar eenen heelmeester naar mijnen arm laat zien. Daar verstaan zij dat be ter dan nier, ziet ge, en.... Dien volzin kon hij niet volledigen. Juist had hij het huis bereikt, toen de kleine Ethel, die met ongeduld op Rudolfs terugkomst ge wacht had, naar hem geloopen kwam en eer iemand het verhoeden kon, met haar hoofd- jen tegen zijnen gebroken arm aanstootte. Rudolf had het kleine meisje niet zien ko men hij wist zelfs niet wat er gebeurd was maar op eens gevoelde hij eene ïjselijke pijn dan draaide alles voor zijne oogen rond en dan niets meer. Alice Dam de verschrikte Ethel in hare ar men, en zij gelukte er weldra in 's kind stuip trekkende snikken te doen ophouden. Zij ver zekerde het kind dat broeder Rudolf niet dood was, maar dat hij zijnen arm had zeer gedaan en zij hem slechts in oumacht had doen vallen met tegen hem aan te loopen. Ethel liet Alice gaan, hurkte in een hoekje van de kamer neer en sloeg er zeer stil alles gade wat er gedaan werd. Bij het lezen van dit blad zou meu gelooven, dat niets zou gemakkelijk is, als de overeenkomst der oude en nieuwe partij, daar het terug treden van M. Dierickx uitzonderlijke kansen tot ver zoening aanbiedt. M. Renkin hoofopsteller van T,a Jus tice Sociale, heeft te Aalst de goede nei ging der consorvateurs ten zijnen op zichte ondervonden. Wel is waar heeft hij nog maar een concert vocal gehad, en zal hij misschien maar de oogen openen wanneer de kliekmannen hem zullen vergast hebben op een concert instrumen tal hem liefderijk door Denderbode be loofd, voor een aanstaand bezoek. Ook de gezindheid der kopstukken van het Aalstersch kliekboeltje laat daaromtrent niet den minsten twijfel. MM. Gheeraerdts en priester Ponnet (de felle) zijn de herkende hoofdmannen der conservatieve partij te Aalst, en volgens de ronk gaat de onmisbare kan didaten voor de eerstkomende algemee- ne kiezing. Reeds genieten zij de eer te Aalst geiutervieweerd te worden even als de meeste beioemde mannen der we reld, eu hebben aldus de gelegenheid gehad hunne raeeniug over priester I)aen8 in het interview van Le Jour nal de Charleroi uit te drukken, MM. Gheeraerdts eu Ponnet (de felle) zijn het eens om priester Daens als een belachelijk personage uit te maken en uit te bazuinen, dat de priester volks vertegenwoordiger, versleten en ten einde is. M. Ponnet scheldt hem uit voor smerige gierigaard, zonder eenige waarde. M. Daens zou eene volstrekte nulliteit zijn indien hij de broek en de vest droeg gelijk ik ot gij. De demokraten der Justice Sociale zullen er zich moeten in troosten. In dien hun herhaald aanbod van verzoe ning gee:ie taktiek is, mogen zij zich van wege de oude klerikalen van Aalst, hunne boezemvriendjes, aan wreede ontgoochelingen verwachten. Raad van den Geneesheer. Om een goe de gezondheid te genieten en bevrijd te zijn van hoofdpijn, slechte spijsverteering, verstopt heid, bloedarmoede enz., is het voldoende het lichaam van tijd tot tijd te zuiveren met de Walthéry Pil. fr. 1,25 de doos, voor maanden behandeling. Rudolf lag op de sofa het duurde gerui- men tijd eer hij eenig teeken van leven gaf, en heide, Cadwal en Alice, begonnen ongerust te worden. Zijn wezen staat mij niet aan zei de oude man bekommerd. Ik weuschte dat de doktor kwame, want de arm moet ingezet worden zoo gauw als 't mogelijk is. Maar ik vrees dat het een moeilijk geval zal zijn eene breuk zoo dicht bij het gewricht, is meest altijd moei lijk. Eu zijn arm is bijna geheel vermorzeld door al die steeuen die er opgevallen waren zegde Alice, die Rndolls voorhoofd met eau de Cologne besprende en zijne drooge lippen be vochtigde maar de pijn heeft hij kloekmoe dig uitgestaan. Inderdaad, Rudolf is zeer kloekmoedig antwoordde de heer Cadwal. Doch zie zoo voegde hij er opeens bij hij komt eindelijk tot zieh zeiven. Indien er iets smortelijker bestaat dan het gevoel dat eene bezwijming voorafgaat, het is wat onmiddelijk volgt. Rndolf kwam tot zich zeiven met het bewustzijn dat hij zeer ellendig was en hij gevoelde eene ongerijmde verbitte ring tegen het ongekend wezen, dat hem uit de rustvolle vergetelheid trok. Wordt voortgezet. J 1

De Dendergalm | 1897 | | pagina 1