Krot. DE STERKSTE WIL Liberale Burgerskring. Nummer 1$ Zondag *20 Maart t898* LIBERAAL WEEKBLAD VOOR MISBRUIK. Half-Vasten, Voor 't Vet. 13de Jaar. Abonnementsprijs bulten J v-"r°P betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten lantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen j Eekl!lm9n 75 centiemea Per Vonnissen op de derde bladzijde7 frank Men maakt mrlding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden nordft Handschriften worden Di,et terug gezpndep. Si AALST, 19 MAART. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. In het stadsverslag komen dwalingen voor ten beloope van omtrent 40.000 franken. Wij herhalen en blijven herhalen Bedrog of misgrepen. M. Bethune, Schepen van financien moet daarover ophelderingen geven. Indien iVI. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune, M. Leo, M. Duwé, M. de Vaantjesman, M. Waêr, M. F. De Koninck, M. Zander, M. De Clippel, M. Claus en M. De Gheest, hebben niet kunnen ant woorden. Zou De Coninck, de bierkruier, die toch al uitgemeten heeft hoeveel pinten bier er uit eene volle ton vloeien, kunnen zeggen waar de 40,000 franken in 't verslag naartoe gevloeid zijn Op De Coninck, de pint omhoog, en antwoord dan Onze champetters die nochtans niet te vet betaald, worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun - nen winkel sluiten. Waarom P Om hen te beletten misbruik te ma ken van hunne macht ten voorde ele van hunnen winkel. Maar de stadsbedienden, en de be diendenvan het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. (33* Vervolg). VIJ F-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL Te vergeefs poogde hij zich-zelven wijs te maken dat het hem weinig schillen kon met wien Alice trouwde, met Hubert Morrison of wel met iemand anders, te vergeefs dat denkbeeld keerde altijd voor zijnen geest te rug en ontnam hem allen levenslust. En zijne gezondheid leed er onder. Zijn arm was geheel genezen, behalve eene zekere stijf heid die hij nog gevoelde doch werken, dat ging hem niet het vermoeide en matte hem af. Hij miste ook den kuiselijken kring waarin hij gewoon was te leven, de vleiende liefde van de kinderen, de stille, maar diepe genegenheid van Violetta, de toespraak van Vernon, de te genwoordigheid en het vertrouwen van zijne moeder hij miste alles, ook de huiselijke at mosfeer de ontspanning welke men slechts vinden kan in het boekje van zijue eigene heerdstede, en nu eerst gevoelde hij meer en Dg Vrijzinnige karabijnschutters bie den de vrienden, in hun lokaal Concor dia een schitterend verkleed en gemas kerd bal aan. Wij zijn zeker dat dit dansfeest als op andere jaren in alle opzichten goed zal lukken en het in de ruime zaal Concor dia niet aan volk en vroolijkheid zal ontbreken. Kameraden we gaan er naartoe niet waar Verleden woensdag had de Algemeene Vergadering plaats van den u Liberalen Burgerskring in liet lokaal Comte d'Egmont, om te beslissen over de kwestie van den Kartel. Na eene redevoering van M. Verbrug- ghen Eug., advokaat en de opmerkin gen van verscheidene andere sprekers, keurde de Liberale Burgerskring met eeuparige stemmen het denkbeeld van den Kartel goed. Er werd dus besloten 't noodige te doen om zoo gauw mogelijk de liberale krin gen van het arrondissement te raadple gen en met de partijen, die de E. V. en het A. S. in hun programma schreven onderhandelingen aan te knoopen. Tevens werd met eenparige stemmen beslist, aan de Liberale Associatie van Gent te schrijven om haar te verzoeken den Kartel in dat arrondissement ook bij te treden. De heer Verbrugghen, denkt dat de Algemeene Vergadering dier Associatie in dien zin eene beslissing zal nemen. M. Gustave Leveau en anderenhebben eene uitnoodiging ontvangen om een Congres bij te wonen te Ninove,over den Kartel. Hij denkt dat geen enkele poli tieke Liberale Maatschappij daaraan zal beantwoorden en dat om twee reden. 1. De kwestie moet eerst aan de goed keuring van al de Liberale politieke Klingen van 't arrondissement en van het Middenbestuur onderworpen worden. 2. De uitnoodigingen zijn naamloos. Niemand waarborgt ons of het ernst is of eene grap, te meer daar dergelijke uitnoodiging gezonden werd aan vis- Bchersmaatschappijen en andere van dien aard, welke misschien wel een po- meer dat gemis. Voor de vermaken van het gezelschap!ijk le ven, was hij niet geschikt doch nooit had hij zoo zeer naar huiselijk gezelschap verlangd als wanneer hij nu op zijne eenzame kamer de lange avonden overbracht. Hij trachtte zeer voorzichtig te zijn om de over-vermoeidheid te vermijden waartegen zijn geneesmeester hem waarschuwde, en over 't algemeen had hij veel geduld maar hij was men8cb, een menscb met weinig ondervinding, hij kon niet altijd voor zichzelven zorgen en ook niet altijd hij instinct weten wat hij doen en laten moest. Zoo wisselde hij af tusschen weinig doen en te veel werken als hij kloek genoeg meende te zijn om niet ledig te mogen zitten. Somtijds dacht hij dat zijne gezondheid .verbeterde en somtijds dat zij achteruitging. Dau voelde hij een zwaarmoedig, kwijnend verlangen naar eenen te huis, eene sooit van heimwee, en dan was het hem te moede als of dit leven hem niet langer dragelijk ware, en dan, het be wustzijn dat zijn diepste, zijn vurigste verlan gen Alice gold, maakte hem dat bewustzijn nog lastiger hij wist dat verlangen was het onmogelijke, het onbereikbare. Zekeren maa/tschen avond wandelde bij litieke kleur hebben, maar toch geene politieke kringen zijn. De vergadering beslist dan ook, dat iet onmogelijk is dergelijke uitnoodi ging te beantwoorden. Verscheidene sprekers voeren nog het woord. Zoo vernemen wij dat het Be stuur van den Liberalen Werkmanskring reeds verleden week bij brieve de Libe rale Associatie van Geut verzocht den Kartel bij te treden. De zitting werd ten 10 uren geheven. 'k Vraag u verschooning, Lezers van Dender- galm, u zoo lang op mij te hebben laten wach ten, maar Jan Rik heett niet altoos zooveel tijd beschikbaar als hij wenachen zou, om in de duistere opgaven van een krotverslag te snuf felen. Dat verslag is een schandaal. Ik heb mijn best gedaan, niet-waar, om in de keiharde schedels van onze misbakken stads bestuurders, de overtuiging te hameren hun ner verregaande onbeschaamdheid. Maar wat wilt ge Zeggen de boeren niet, dat De schaamte is afgeschaft, Sedert de schandalen zijn opgekomen Dat is ook mijne schuld niet. Ik heb de katten met den neus iu hunne vuiligheid ge wreven en ze hebben zelfs de poot niet opge heven om het er af te schrobben. Als die bees tjes ziek zijn verliezen ze reuk en reinheid. Misschien als het weder regenachtig wordt zullen ze de krieweling gewaar worden, hun souitje afmoffelen, hunne bevuilde pootjes aflikken en dan nog vinden dat het lekker smaakt. Mij is 't om 't even goesting is koop 1 Maar neen, er kan van afschrobben geen spraak zijn. Het aangewreven vuil is kleverig als teer, en moest poes, dat eigen modder po gen weg te kappen, de galerij zou 't om heur grimassen uitproesten. De katten van 't stads bestuur doen er ook de minste poging niet voor. 40,000 franken hangen aan den baard van hun verslag. En toch is hun hoogmoed niet geknakt, en nemen die heeren den schijn aan eener kompanie gelaarsde katers, wat zeg ik, van ontembarelleeuwen. Helaas! zij hebben tan den en klauwen verloren, zij hebben zelfs den moed niet nog een enkel maal te miauwen, als Jan Pik met handschoenen ter wille van het vuil hen bij het vel pakt en hun smoeletje in hun proper verslag duwt. Indien er nog zijn die voor het verlepte minneke-poes op de knieën zitten komt, dit en kel omdat deze meester is van 't vetkot en slechts brokjes toewerpt aan degenen, die voor heure afzichtelijkheid de oogen dicht knijpen, of zelfs hare etterbuilen als zoovele zegetee- kens bezingen. Het spreekt als een ovenmuil, dat al die loftuiters goede kliekronkers zijn van echten bloede. Gisteren of vrorger liepan ze nog in met vermoeide schreden huiswaarts, en dit snerpend gevoel van heimwee was bezig, scheen het, zijne laatste krachten uit te putten. Het was bijtend koud, er woei een scherpe oostwind, en de avondlucht bezwaarde hem. Een hevige hoest reet zijne borst aan stukken. Hij had een lastig dagwerk afgedaan en was naar geest en lichaam vermoeid. Zeer verlang de hij naar een vroolijk vuur en eenen herte lijken welkom te huis, ecu rookend vuur, pas ontsteken, een eenzaam kopje thee en dan de vervelende avonduren. Geen welkom, geen aangenaam gepraat, geene vroolijke kinder stemmen, geene minzame woorden van mede gevoel. Dit alles was uit zijn leven verdwenen toen hij aan Marchwood vaarwel gezeid had Voor het lomp donker woonhuis gekomen, alwaar hij een paar kamers bewoonde deed hij de voordeur open en klom de trap op. Onder aan de deur van zijne zitkamer be merkte hij eene roode lijn als het schijnsel van een licht maar bij gaf er geen acht op en leg de zijne hand op de deurkruk. Op eens hoorde hij den klank van eene hem welbekende stem en eenen roep die hem ver raste en verbaasde Broeder 1 Broeder Broeder 't span der vijanden van coterie, heden kruipen, ze op de knieën in de ploeg van katers- en, kliekers gedoen. Dat alles om der wille va,n, het vetkot. Indien ze trachten meester te worden, indien de coterie zich beijvert om de bo- venhand te behalen, is 't om heure vriend- jes aan de postjes te helpen en alle vette a, brokken weg te kappen Zoo schreef Denderbode over de coterie Van, Wambeke, zoowat dertig jaren geleden. M»ar Denderbode heeft voordeeligst geoordeeld met de kliek mee te doen en bij mijn ziel I ik ge loof dat hem uit het Vetkot ook de dikste brok-. ken worden toegeworpen. Vau de kliek moet ge zijn of er komt u geen, kruimeltje toe. Volgens het stadsverslag van 1895 genomen dat het juist zij) zouden in 1896; door de stad 774000 fr. zijn uitgegeven. Als we na de begano dwalingen, processen en eenige andere uitgaven ter zijde laten mo,-. geü we zeggen: de stad heeft in 1896. 600,000 franken uitgegeven Welke ambachtsman, welke neringdoener, die liberaal, demokraat, socialist of anti-kliek-, man is, heeft van die 600,000 franken eene- duit voordeel gehad Dat hij recht sta Waar zijn de liberalp schrijnwerkers, sme-. den, loodgieters en andere stielmannen, die, vau de stad een slag werk hebben gehad Waar zijn de liberale drukkers, winkeherSy bakkers, handelaars enz. die aan de stad voor een centiem waren hebben geleverd Waar zijn de katholieken die niet alaafsch, voor de kliek hebben gekropen en die met eenig. werk of leveriug door de stad begunstigd wor den. Zes honderd duizend franken. Worden jaarlijks in Aalst uitgegeven jwaar-. van geen penning aan eene helft der bevolking wordt gejond. De eene helft slokt alles binnen y de kliekronkers liggen met open muil rond het vetkot de andere helft mag toezien, betalen en.... bestatigen dat de kas ledig is, als er nog niets voor het noodigste is gedaan. Beziet goed de tabel der uitgaven te begin-, nen met de Jaarwedde van den Burgemeester id van den Bouwmeester id der Bedienden id van den Klokluider Onderhoud van 't Gemeentehuis, Muziekschool Teekenschool Stadsboekerij Openbare feesten Toelagen enz. enz. enz. tot het onderhoud; der pissijneu toe. Alles wordt ingeslikt door de smachthalzen, der kliek, door de fleemers en de kruipers der coterie De bevolking van Aalst bestaatda helft uit katholieke conservateu,rs of vasthouders, da. tweede helft uit liberalen en andere antiklie- En de deur werd langs binnen open set rok ken en.... de kleine Ethel zijn lief zuster-, ken vloog hem op en kuste en zoende hem en strengelde hare mollige armkens rond zij nen hals olsof zfj hem nooit meer wilde los laten Hij poogde niet los te komen. Hij was ve^- dwelmd en meende te droomen maar indien het zoo ware, dan wensphte hij niet u,it dien droom te ontwaken. En, Rudolf, hebt gij geen woord voor nog- iemand anders e'zoo vroeg eene welgeken-. de stem, en... eensklaps stond hij vóór Alice 1 Meer dan ooit was het gelijk een droom f Daar stond zij in al hare ouda bekoorlijk heid hare grijze oogen op, de zijne gevestigd en hare lippen gelijk tot eeueo zoeten glimlaclg geplooid. Hij nam bare hand in da zijne. D.at aanra ken deed esne rilling door al zijne leden loo- pcn. Hij sprak niet. Hij sprak niet. Hij dacht na waar en hoe hij haai' laatst gezien had doch herdacht Alice zijne afscheidswoorden, zij had den takt en de zeli'beheersching, derge lijke herinnering niet te verraden. Hand, opg en stem waren even vast maar toch vol min-, zaamheid en vriendelijkheid. Wordt voortgezet,.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1