BOUWGRONDEN Michel Ballinckx, Te huren. Gasfabriek van Aalst A vendre d'occasion. Buitengoed te huren UIT ER HAND TE KOOT WIJNEN en LIKEUREN Verandering van Woonst. Henri De Clercq-Leclercq, Employé de bureau Kip-Kap. Expeditie Lemaire. Handel in Houillekolen Zondagrust. BURGELIJKEN STAND MARKTPRIJZEN. partij Hoveniersland, te Aalst-Mijlbeek, Moorselsche baan. LIKEUREN, Wijnsteker, Wijnen, Gene ver en Likeuren het herkenningsteeken, vrijen toegang hebben. In het kursaal met zijne rijke zalen, zijn grootsch en uitgestrekt terras, is juist het concert aan gang. Doch er is weinig volk, (buiten ons) immers het is voormiddag, dan worden de concerten min drukt bezocht, heeren en damen kuieren liever op 't strand. Op het ter ras van 't kursaal worden de maatrege len genomen voor het middagmaal. "Wij ontmoeten ook M. Soyez gewe zen kolonel der pupillenschool te Aalst, thans gepensionneerde generaal. M. Soyez drukt ons hartelijk de hand, het doet hem genoegen zoovele Aalstenaars te zien, hij spreekt met welbehagen van de jaren welke hij te Aalst door bracht en houdt ons een uurken gezel schap. Te 1 uren verlaten wij het kur saal om het middagmaal te gaan nemen. 't Vervolgt. Het is bewezen. Van al de aanhevolen geneesmiddelen is de Pastil Walthéry de eenigste die den hoest, verkoudheden, griep en keelpijn in twee dagen geneest. 1 frank de groote doos. Oude Garde. Zaterdag avond, 13 oogst, ten 9 uren bij Jules Rajou laatste schikkingen voor de reis in Nederland. Zondag 14 Oogst ten 4 u. 30 min. 's morgens vertrek uit Aalst. Terugkeer te Aalst maandag 15 Oogst's avonds ten 0,41 uren. Dinsdag avond geene repetitie. Zaterdag 20 Oogst, ten 9 uren 's avonds repetitie. Liberale Werkmanskring. Afdeeling Onderlinge Bijstand, Algemeene vergadering op Zondag 21 Oogst om 4 1/2 ure namiddag, bij M. Petrus Van der Eist in de Zonnestraat. Dagurde Kiezing voor vier leden van 't Be stuur. Liberale Trompettersclub. Zondag 14 Oogst, repetitie op het gewoon uur, bij M. Hipp. Rogghé Zonnestraat. Turnclub Help u Zelve. Woensdag 17 Oo^st, ten 8 uren 's avonds in het lokaal, vergadering en oefeningen. Beslis sing te nemen voor de Vlaamsche Kermis. Willemsfonds. De kostelooze boekerij is gevestigd in den Graaf van Egmont en voor het publiek toegan kelijk alle zondagen van 11 uren voormiddag tot 's noens. Ingang, langs de poort, Leopold- straat. Voor Taal en Vrijheid. De leden van het Tooneel- en Letterkundig Gezelschap Voor Taal en Vrijheid worden verzocht te vergaderen in het lokaal Graaf van Egmont n ten 8 1/2 uren 's avonds. Keus en lezing der stukken. Socialistische Proefnemingen. Denderbode gaat, dunkt ons, een beknopt geschiedkundig overzicht geven, van de po gingen welke door sommige mannen werden gedaan om de socialistische princiepen in praktijk te stellen. Hij begint met den Engelschman Owen, die zijne fortuin opofferde om eene socialistische kolonie te stichten, die teenemaal schipbreuk leed. Omdat zegt Denderbode, die samenleving niet op godsdienst was gesteund. Wij hopen, dat hij ook spreken zal van den collectivistischen staat door de Jesuieten ge sticht in Paraguay en die ook te niet ging, hoewel er veel godsdienst was Het zuiver collectivism met of zonder gods dienst is onmogelijk, omdat het de vernieling van het individu beoogt en daardoor alleen te verderve moet gaan. Daarom gingen de staten van Richard Owen en die der Jesuieten beide ten onder. Inkwisitie. De inkwisitie is in de mode, sedert voor eenige dagen den beroemden Franschen predi kant, pater Didon, uitriep Daar waar de goede rede te kort schiet om andersden- kende te overtuigen moet men het geweld gebruiken. Door bloed en vuur moet men propaganda maken. Het zwaard mag niet rusten eer de oppermacht van goed geloof gevestigd zij 1 Om te weten wie er goed gelooft zijn er on derzoekers noodig of inkwisiteurs. Bijna al de dagbladen houden zich bezig met den oor sprong der Inkwisitie, hare gruwelen en hare slachtoffers. Ziehier eene statistiek door verschillende tijdschriften afgekondigd. Het is de berekening der ongelukkigen ouderlingen, kinderen, ▼rouwen en mannen voor ketterij door de In kwisitie veroordeeld en aan den beul overge leverd. Torquemado deed verbranden 114,431 ketters. Diego Deza 36,373 Kardinaal Cisneros 53,855 Adriano de Florencia 24,010 Prijsuitreikingen. De prijsuitreikingen van den Kindertuin en der btaats-middelbare scholen zijn ten beste algeloopen. Over acht dagen zullen wij er ver slag van geven. Betooging te Aath. De betooging der Liberale Werkmanskrin gen te Aath had verleden zondag, afgevaardig den uit alle streken des lauds in het lieve Waalsche stadje vereenigd. Aalst was door een veertiglal vrienden vertegenwoordigd. Twee duizend liberalen namen deel aan den stoet. Niet-waar, dompers er zijn geene libera len meer Muziekanten. Het schijnt dat al wie nog een emplooiken zal betrachten op het landhuis zijn examen zal moeten doen in de muziekschool. Die 't meeste noten zal kunnen kraken zal benoemd worden. 't Is gelijk we begrijpen niet hoe de jonge garde met al heur subsidie en gekaseerde ar- tisten nog zoo slabakt. Maar we verstaan nu beter waarom het op 't Landhuis is Met het fluitje gewonnen en met 't trommelken ver teerd De Zwarte Reeks. Een stortvloed van rampen, ongelukken en gruwelen teistert onze stad en het heele Land van Aalst, 't Is wreed menschen verdrinken, kinderen verbranden, kleine meisjes worden verkracht, mannen worden vergeven, erfenis sen verdwijnen en 'tgras groeit weer inde straten van Aalst. 't Is om te beven. We gelooven, dat het einde der wereld nadert. Misschien is het de vinger Gods, die komt om da dompers te tuch tigen voorde ongerechtigheden, welke zij sinds jaren hebben gepleegd. Vliebergstraatje. Of St. Jori8straat is de ongezondste straat der stad. Daar missen de bewoners lucht en licht. Maar dat is niet alles. De huizen zijn er zoo slecht, dat de pis (met permisie) van de pis- 8ijnen en gemakputten op de straat en in de kelders vloeit, hetgeen bij zomerdag een ver pestenden geur verspreid. Kan daar geen middel in geschaft worden Honden-redacteurs. Saint-Beuve werd burgerlijk begraven. Daarop zegt Denderbode Ratazzi had nooit eenen hond met ceremonien zien begraven zij wilde eens zien hoe dat ging Volgens den catechismus, waaraan de redac teurs van Denderbode gelooven zijn alle men schen hunnen naaste, en vermits d i 3/4 der menschen burgerlijk of wat nog erger is met andere godsdienstplechtigheden dan die der roomsche priesters begraven worden, zijn die kribbe laars de evenaasten van duizend mil joen houden. Is het te verwonderen dat sommige pastoors, broederkens en klerikale kopstukken de hon denzedeloosheid in pratijk stellen Men moet gelijk de schrijvelaars van Den derbode met de beesten gelijk staan om de lij ken van evenmenschen, door zulke walgelijke zinsneden te onteeren. Savonarole. Savonarole, die prediker was en de euvel daden, de zedeloosheid, deonwetendheid.de moord- en roofzucht der priesters van zijn tijd schandvlekte, werd in 1498 te Florencie opge hangen en verbrand, omdat hij de waarheid zegde. Dat is iets, n zegt Denderbode waarvoor erop onze dagen niet meer te vreezen is. a Deze bemerking als slot van een artikelken van Denderbode klinkt, als eene weeklacht. Het spijt de dompers, dat men nu geen men schen meer verbrandt omdat ze niet goed ge looven. Ze hebben priester Daens in beeltenis verbrand en zouden niet beter vragen dan het ook in werkelijkheid te mogen doen. (Brieven van M. Jan DE WINDT, kapitein). Iedereen weet, dat onze jonge en geleerde stad genoot M. Jan DE WINDT, deel uitmaakt van de expeditie Lemaire, welke de boorden der Zambèse en het Afrikaansche binnenland gaat onderzoeken. M. Jan DE WINDT, heeft bij dezen wetenschappeiijken tocht den graad van Capitaine second. Heden beginnen wij de afkondiging eener reeks brieven, 4welke hij zoolang het doenlijk is zal afzenden." De brie ven zijn gericht aan zijne familie, maar gelijk hij't mij voor zijn vertrek beloofde, deukt de nayorscher ook aan zijne vrienden en kunnen wij met oorloof zijne achtbare moeder Mevrouw De Windt van de brieven alles nemen wat niet uitsluitelijk de familie betreft en ons belang kan inboezemen. J. Van Opdenbosch. 228,669 Meer dan het vijfde van een miljoen men schen verbrand op bevel van een viertal ande ren, en dat alles in naam van den godsdienst 1 P Brief. UitCintra (Portugaal) 21 April 1898. We trokken uit Amsterdam den 16 April. Er woei een zachte bries en in de gunstigste voor waarden legden wij de reis af tot Cintra waar we heden toekwamen, Geen oogenblik heb ik de zeeziekte gehad. We bezoeken de Cintra die zeer oud is er bestaan vele ruïnen van Moor- sche kasteelen dat alles in een landschap met weelderigen plantengroei, buitengewoon hooge palmboomen, boomen-vareus, citroeuboomen met vruchten beladen, camelia's en rozen in vollen bloei. Het landschap is uitermate schilderachtig, met stijIe hoogten, diepe ravijnen en kristal heldere bronnen. In den omtrek van Cintra ligt ook menig buitengoed. Jan DE WINDT. 2® Brief. Lisbonne, 22 April 1898 Bij dezen brief zijn lichtteekeningen ge voegd Algemeen gezicht op Oporto, gezicht op Lisbonne en Cintra, algemeene panorama der haven, den toren van Bélena die den in gang der haven beheerscht, eene photografie van het klooster van Bélem, den ingang van het kasteel van Montferat, en de reusachtige waterleiding welke Lisbonne met Cintra ver bindt (30 kilom. lengte.) Den 17 April 's morgends bevonden wij ons in het Nauw van Kales (Pas de Calais) en ont moetten er vele schepen. Aan boord is dat een aangenaam tijdverdrijf wanneer men zich op het dek bevindt, slechts de zee voor zich heeft en half weemoedig aan Vaderland, huisgezin en vrienden denkt. Den 18 en 19 stoomen wij door de Golf van Gascogne, van de voorgebergten van Brittanje tot aan de Spaansche kusten die wij den 21 in 't zicht kregen, was de zee tamelijk woelig ge lijk ze er doorgaans is, en het schip, dat al de opvarenden in onveranderlijk evenwicht waanden, begon erg te dobberen en te slinge ren. Al de damen de eene na de andere en daarua de heeren konden het niet langer uit houden en moesten naar hunne kabien gaan. Wat mij betreft, ik heb volstrekt niets ge voeld. Aan tatel was het schouwspel potsierlijk en toch vervelend elk had er zijn bepaalde plaats met zijne telloren, vorketten enz. ieder oogenblik werden de schotels van hier tot daar geslingerd en moest men nu links, dan rechts naar zijn gerief scharrelen. ('t vervolgt.) OPENBARE VERKOOPING Geen gruis, zuivere grove Gal jetten Van 's middags tot 's middernaclits Heden Zondag 14 Augusti 1898, dienstdoende apotheker, M. Renneboog Nieuwstraat. En Maandag 15 Augusti (O. L. V. Hemelvaart), M. Callebaut, Boter markt. De verzendingen hop gedaan in de maand Juli laatst, in de landstreek Aalst, bedragen eeu gezamentlijk gewicht van 95947 kilo grammen. Van den 5 tot den 12 Oogst 1898. GEBOORTEN Mannelijk 12 or Vrouwelijk 13 HUWELIJKEN. J. Coppens, tw. met C. Hutsebaut z. b. L, De Waele, werkm. met O. Bosman, tw. G. Piequeur, dagl. met M. Vermoesen, br. A.Rogghé, boekbinder, met Tack.br. H. Podevyu, werkman, metL. Schollaert, tw. OVERLIJDENS. rG. Baeyens, broed, der krist. leer. 21 j., Keizerlijke Plaats. C. Van der Snickt, wr Lenssens, zeepzieder, 55 j., Statiestraat. 5 kinderen onder de 7 jaren. BERICHT. Maandag 15 Oogst (O. L. V. Hemelvaart). Bureel open van 9 tot 10 uren 's morgends. Dijnsdag 16 Oogst. Bureel open van 9 uren tot 's middags. AALST 13 Aug. Per 1 heet. 23 lit 50 Tarwefr. 24-00 Masteluin22-50 Rogge14.00 Spelt00-00 Geerst00-00 Haver. per 100 kil. 21-50 Aardap. (roode de 100 kil. 6-00 Aardap (geele) nieuwe. 0-U0 Boter de 3 kilogram. 6-84 Eijersde251-72 Vlas per 3 kilos 2-36 Viggenen per stuk. 1* soort 22-50 cent 26-00 00-00 00-00 00-00 00-00 00-00 0-00 0-00 7-63 2-00 2-72 30-00 Trés bonne Bicyclette de Dame, n'ayant roulé que dix kilometres. Conditions trés avantageuses s'adresser chez l'avocat E. Verbrugghen. De Notaris DE PAUW, te Aalst, zal ten verzoeke vau den heer Ferdinand Barbet, Paardenkweeker, te Ligne, op Maandag 22 Augusti 1898, om 3 uren namiddag, openbaarlijk verkoopen, te Aalst, aan het Esplanadeplein 20 uitnemend schoone JONGE VEULENS van Anglo-Normandsch ras, van 18 tot 30 maanden oud. Zij zullen zichtbaar zijn daags voor de Veiling op den meersch van Madame De Pauw gelegen aan het Schaliënhuis, Erembodegem- schestraat, te Aalst, in den voormiddag, daags voor de Veiling in de stallingen van den aeer Gaston Van der Smissen, te Aalst, Statiestraat. ZITDAGEN Instel 6 1ono Verblijf 13 AuSustl 1898. Léopoldstraat, 73. Eenig dépot" te Aalst van den echten Maagbitter Van Crombrugghe. te Aal3t-Mijlbeek, aan het Muisken, Brus- selschensteenweg, groot 3 hectaren, hebbende 4 bonedenplaatsen, 4 bovenkamers, kelders en zoldar. ruimen Zich te bevrareD bij den eigenaar den bee Charles DE VIS, te Aalst, Molenstraat, met gemak van betaling. 1° Eon schoon WOONHUIS met Hof en Magazijn in de Vrijheidstraat, N° 43. 2° Een groot MAGAZIJN met Bouwgrond en wel beplanten Hol, in de Gazometerstraat. Twee gerieflijke HUIZEN staande Dender- mondschensteenweg n°13 en Denderstraat n" 6. Zich te bevragen bi.i Jufvrouw Van de Velde, Keizerlijke Plaats N° 15. te bekomen bij de kinderen Bueltens, 12, Korte Zoutstraat, AALST. De Weduwe Fr. Callebaut Voerman en Huurhouder, heelt de eer bare talrijke klienten te laten weten, dat zij zich komt té vestigen aan den Brusselschensteenweg rechtover den Entrepot. Zij verhoopt zooals vroeger aan de gunst van eenieder te mogen voldoen. rechtover de Post, AALST. Alle soorten van Wijnen en Likeuren, als ook lastvrije Dranken, aan prijzen buiten alle concurrentie, per stuk ea per flescb. Al dat hij levert, is gewaarborgd zuiver te zijn en geene vreemde ongezonde stoffen in te houden. Probeeren is zich overtuigen. parfaitement au courant de la comptabiliti 15 ans niême maisou, désire changer. S'adres ser au bureau du jourual sous les initiates A. B. C. aan zeer gematige prijzen. IMag-azijn van Ellegfoed.eren onmogelijke concurrentie bij den heer X. De Schryver-Audenaert, 26 Molendriesch 26 AALST. van schoone en eene allerbeste De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal ten verzoeke van wie het behoort met gewin van palmslagen en gelagen openbaarlijk verkoopen Eene allerbeste partij Hoveniersland gelegen te Aalst, aan de Moorselsche baan, bekend bij cadaster sectie E Nr 393 aldaar groot 32 aren en volgens me» 'ing groot bevonden 31 aren 04 centiaren, palende zuid de steenweg van Aalst naar Moorsel, west M. Joseph De Bruyn, noord M. Benoit Clinckaert en M. Joseph Van der Biest en oost zeiven heer Van der Biest. In gebruik zonder voorwaarde bij den heer Sera- fien De Leeuw. De partij zal zoo aangeduid bij grondplan op de gedrukte plakbrieven in 4 loten opgeroepen worden. le Lot Bouwgrond hebbende ter straat een breed te van 4 meters 55 centimeters, een diepte van 50 meters en eene oppervlakte van 228 meters. 2e Lot Bouwgrond hebbende ter straat eene breed te van 4 meters 70 centimeters, eene diepte van 50 meters en eene oppervlakte van 235 meters. 3e Lot Bouwgrond hebbende eene breedte ter straat, eene diepte en eene oppervlakte zooals voor gaande Lot. 4C LotEenen Bouwgrond met medegaande Hove niersland, hebbende aan de straat een breedte van 5 meters 95 centimeters en eene oppervlakte van 24 aren 06 centiaren. T'elkens eenen ZATERDAG om 4 uren namiddag, ter herberg van den heer Frangois DE ROP, te Aalst, Molenstraatpoort, in de Binnenstraat. Voor alle inlichtingen zich te vervoegen ten kan- toore van den Notaris DE WINDT, Cumontstraat 11, alwaar gestadig te bekomen zijne groote en kleine kapitalen aan gematigen intrest mits bezet.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 3