KROT. Misbruik. EEN RAKKER VLAAMSCHE KERMIS. Opgepast 13de Jaar. 40 duizend franken. Allen naar de Vlaamsclie Kermis. Allen naar de Vlaamsche Kermis. Wat willen zij LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs bulten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Annoncen per drukregel. Heklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordl Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 3 SEPTEMBER. Waar zijn ze naartoe? Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat W el de 40,000 franken van. liet krotverslag. In het stadsverslag van 1895 komen voor ougeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op ODze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiozen tns- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomenomdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van bet arm bestuur houden herberg, magazijn en wiakel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaatusch spreekwoord zegt De groote vissollen eten de kleine. bondag 4, Maandag G en zondag 11 September. Folklorische dorptafereeltj es door Pol LINDEMA. Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. (4* Vervolg). Maar een hevigen ruk aan het stammetje dat het nestje droeg stoord wild haar droom •n dat heur angstig opvliegen 1 Stom en radeloos zit het arme diertje op den esch en ziet toe. Nard neemt de drie eirs weg legt drie keit- je8 in de plaats on snelt heen Het merelwijfje vliegt naar de verre linde met weenend oog en schreiende ziel. De twee vogels zullen treuren lang bij lang tot ze geene tranen meer hebben en de tijd de hartewonde heeft gesloten. Zij zullen elders dan hun nest gaan bouwen en er zingen en droomen tot een booze knaap huu heil komt vernietigen. Maar Nard denkt geenszins aan het wee dat hij gesticht heeft. Dierenleed begrijpt hij niet, voor hem is hun hartje een beestenhart, niets Dus do Vlaamsche Kermis gaat begin nen. In den uitgestrekten hof van Con cordia staan barakken en kramen opge timmerd, dat het een lust is om te zien. Wie eenige genoeglijke uurtjes wil slij ten zal naar de Ylaamsche foor gaan. De liberale damen hebben het feest ter harte genomen en hunne medewer king zal de foor niet alleen meer luister bijzetten, maar ze aantrekkelijker ma ken voor allen die ze bezoeken. Herinnert gij u nog, medeburgers, het buitengewoon succes onzer Ylaam sche Kermis van 1893. Herinnert gij u nog, werklieden, wat al goeds gesticht werd met het geld, dat men vergaard had, herinnert ge u nog hoe rijkenen armen hun best deden en samenwerkten om een goeden uitslag te bekomen. Thans weer zal de bijval buitenge woon zijn, want niet alleeu bestaat er samenwerking van burgers en werklie den, ook de damen bemoeien zich inet de zaak en iedereen weet dat zij er in Aalst een bandje van hebben om eene kermis, en heel zeker een Vlaamsche kermis te regelen. Erheen dus, vrienden van alle stan den, de ingang tot de Kermis kost maar 10 centiemen en men kan er zich een beelen namiddag voor weinig geld kos telijk vermaken, entevens eene goede daad verrichten door iets te storten voor de Liberale Werken onzer stad. Iedereen heeft toegang tot de Ker mis. Noch in liederen, noch in vertoo ningen, noch in stoeten noch anderzins zal iemand in zijne overtuiging of eer gekrenkt worden. Klein en groot, jong en oud zul er zich deftig kunneu verma ken. Er zal te lachen zijn o, ja en pleizier, te veel om te melden. De be zoekers, zullen zien hoe de liberalen het inrichten van feesten verstaan. Niemand mag te huis blijven, het moet in de lokalen der Kermis stroomen van 'tvolk. Men zal er aantreffen bloe menmeisjes goochelaars, turners, wa felbakkers, kluchtzangers, kunstenma kers, lutteurs, patatfritmanuen, danse ressen. duitschers, orgels, klokken, oude-wapenbroeders, muziekanten, ver- koopers en verkoopsters van smoutbol- len, zoetigheden, gleiswerk, tombola- loten, kinderspeelgoed houders van meer 1 Wa za Jook na zeggen spot hij. Dat he mij na nog afwijst as ek mijn eerste kom- minee inoen doen den leeleken bogst Hij smeet de eiers in don wal en kijkt ze na tot ze onder de groene waterplanten verdwe nen zijn. Goeden dag, champetter 1 zingt Nard en loopt heen. 5. Trientje Kallekoen. Achter de kerk in de goede, lichte schadu- we Bpelen een tiental kleine meisjes. Trientje van Sus Roosens, heeft zich op hare hurken in het mul der baan nedergezet, hare gezellinnetjes hebben haar bovenste rokj9 om hoog getrokken en houdeu don boord van het kleedje vast. Wanneken van den kuiper gaat langzaam rond en vraagt Wie woont er onder dezen hoogen, hoogen toren En al de kleinen antwoorden Ons lie Vra VaD Barbara Van wie zij q die kinderen vraagt keerskeschiet, restaurant, melkhuis, bodega, Museum van oud en nieuw, cinématograaf men zal er kunnen be komen bloemen, bier, wijn, sigaren, al wat lekker is om eten en drinken, in een woord al wat het hart verlangen kan. Zondag voormiddag ten 11 uren zal een prachtige stoet de straten der stad doorkruisen, met paarden, muziek der Oude Garde, turners, trompetters enz. enz. De kermis zal 's namiddags geo pend worden ten 3 uren. Heden avond wordt er algemeene re petitie gehouden en zal er inspectie ge daan worden door het Hoofdkomiteit, inspectie van kramen, barakken, wafel ijzers, vetpotten, lampen, verlichtiugs- toestellen, vuurwerkraaterieel enz. enz. Zie voor verdere bezonderheden het uitgebreid kermisprogramma. Met genoegen stellen wij vast dat al onze vrienden zonder onderscheid hun ne medewerkiug hebben verleend voor het inrichten der kermis en we zijn overtuigd, dat ook allen de kermis met hunne tegenwoordigheid zullen veree ren en een penninsken zullen over heb ben om de prachtige voorstellingen van Mr en Mrae Marien bij te wonen, een be zoek te brengen aan de andere inrich tingen of iels lekkers te koopen. ALLEN NAAR DE VLAAMSCHE KERMIS Daar zult gij u vermaken en tevens eene goede daad verrichten. Deugd en Vreugd, ziedaar de leus van de inrichters der Vlaamsche Kermis. Allen naar de Vlaamsche Kermis Zondag 4, Maandag 5 en Zondag 11 September. Vrienden, opgepast De voorloopi- ge kiezerslijsten gaan verschijnen. Gij allen die de taak hebt aanvaard, de kies- boekjes uwer wijken in orde te brengen, tracht voor 8 September aanstaande ge reed te zijn eu bezorgt des avonds uwe boekjes aan het herzieningskomiteit in den Graaf van Egmont Groote Markt. In elke wijk zal een kiezerslijst ter beschikking worden gesteld van een dergenen die aan het voorbereidend werk hebben deel genomen. Bij hen zal iedereen die er belang in heeft kunnen Wanneken. Van mij, zegt Trientje. Mag 'k er een van hemmen Neen 'k Zal dan rond den torengaan. 'k Zal een duif den kop afslaan. En deze zal ik nemen. Aan haar hand leidt Wanneken het verkore- ne vriendinnetje rond en beiden vragen ze weer. Wie woont eronder dezen hoogen, hoogen toren Ons lie Vra Van Barbara roept Nard van op de kassei Verbaasd en gram kijken al de meisjes naar den ruststoorder heen. Nard loopt bij. Wie is er Ons lie Vra, dé?Ooi, ooi, Trientje Koel-le koel-le, koel-le 1 Trientje Kallekoen Rood als een Engelsch haantje van gram schap staat Trientje recht, werpt een heel handvol mul in Nards gezicht en vlucht naar huis, zooveel hare beentjes draven kunnen. Dat zal ze weer hebben I mort de vlegel aan zijn oogen vrijvend. Dat zeg ik, zelle I Kallekoen 1 roept Nard zijne vuist naar Trientje uitstekend. Maar- het kleine meisje nazien of hij en zijne vrienden wel op de lijsten zijn gebracht met het behoor lijk getal stemmen, en of geene tegen strevers welke hij kent niet ingeschre ven zijn zonder recht. Onmiddelijk zal de herziening doo* het aangestelde komiteit begonuen wor den en weest verzekerd we zullen ge lijk op andere jaren onze taak gewe tensvol verrichten, en met de mede hulp van al de vrienden, de herziening zoo volledig mogelijk volbrengen. Namens het komiteit. P. ANNE. Zondag 4, Maandag G en zondag XI September. Reeds dikwijls hebben wij verzet aangetee- kend tegen de schreeuwende misbruiken van bet meerderheidstelsel, dat thans in België bij de kiezingen in voege is. Wij hebben gezegd en herhalen het meerderheidstelsel is tegen strijdig met het gezond verstand en met de be langen van het land. Het is gevaarlijk belangrijke minderheden alle vertegenwoordiging te ontzeggen, terwijl in andere arrondissementen eeno groep kie zers die wezenlijk in minderheid zijn al de zetels veroveren. De laatste wetgevende en provinciale kiezingen hebban daarvan de onge- rijmdheden ten overvloede bewezen. Heden ontmoeten we, gansch onverwachts eene nieuwe medestrijder. De I)enderbod trekt met ons te velde tegen de hedendaagsch bestaande kieswetten hoewel hij tot nu altijd heeft beweerd dat onze kieswetgeving geheel perfekt is. In een artikel getiteld Hervormin gen bestrijdt Denderbode het in zwang zijn de stelsel. Wat Denderbode het meest tegen de borst stuit is de ongelijkheid der waarde van de uit gebrachte stemmen. Weihoe, zegt hij, «een Brusselaar stemt voor 18 man, e8ne halve Kamer terwijl de stem van een Arloner, van een Eeckloonaar of Maaseikenaar a slechts 1 telt. Is dat rechtvaardig Zijn s de Belgen dan niet allen gelijk en hij voegt er bij Wanneer komt de dag der hervorming, dag welke aan die onge- rechtigheid, aau dit bestaand misbruik a een einde stelt en de gelijkheid der Belgen in goeden zin begrepen voor immer vast- a stelt. Bravo Denderbode goed gesproken en we juichen uwe laatste woorden met beide handen toe. Het ongeluk wil echter dat wij het niet meei zet hare twee wijsvingers bezijden den mond eu steekt er hare tong tusschen voor ant woord. Wacht tot morgen dreigt Nard. Trientje weet nochtans goed dat ze die daad van daareven bezuren zal; want Nard kon haar, noch haar broerke gerust laten. Een zestal maanden geleden had hij den schoonen kalkoenschen baan van boer Roosens met een steentje op den kop gesmeten. De kal koen draaide tweemaal rond en viel dan om niet meer op te staan. Maar Sus die het spelle ken had afgekeken kloeg den rakker aan. De burgemeester ontbood Nard, gal' hem eene ferme schoefeling en dreigde hem naar het ver- beteriogshuis testuren, als hij zich niet be* terde. Sedert heet Nard Sus Roosens, «Sus Kal lekoen i Als hij den boer voorbijtrekken moet gaal hij voorzichtigheidshalve ver genoeg uit den weg, en groet hem met de muts in ae hand Dag, Sus Kallekaliekallekoen I Bij elke gelegenheid slaat hij Jefkou eu Trientjen af en dat hij 't deze maal niet kwijtschelden zal ia wel te denken. Wordt voort get et.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1