Dokter Jan De Windt. Kwezels. Pompierderij. Kasseisteenen. Ai me Mijnheer Alfons Kip-Kap. ,die zij hebben beledigd, vervolgd en gebroodrooid hen moeten redden Nu riepen hunne genereals publiek Leve de liberalen, nu trokken de krib- laars hunner vuilbladen hunne giftige klauwen in Dit belette echter niet, dat ze intus- schen de kiezerslijsten vervalschten op schandalige wijze ten nadeele van libe- raldn zoowel als ten nadeele van Chris- tene demokraten en socialisten. Dit belette niet, dat zij hunne verach telijke slempsectien weer begonnen in te richten (en nu ijverig voortzetten) em voor hunnen winkel de stem en het geweten van het volk te w-innen en te bederven. Eu omdat de liberalen recht eisehen voor al wie recht toekomt, omdat zij voor de herziening der kiezerslijsten de medewerking vroegen van allen, die bedrogen en tekort gedaan werden, om dat zij te zameu met de christene demo kraten en de socialisten de vervalschin- gen der geboortedatums, der uittrek sels van 't kadaster en zelfs der namen opsporen, heeft er eene losbarsting plaats van wraak en woede. 'Plotselings zijn de liberalen weer de slechtsten geworden der wereld. De dompers kronkelen zich van razernij als een legioen duivels in eene wij water zee. Leest hunne vuilbladen van zondag 'laatst, (als ge er niet vies van zijt.) Ver wacht u echter niet aan beredeneerde kritiek, verwacht u niet aan een schijn van bewijs tegen het gezamentlijk her zien der vervalschte lijsten al hun la ■waai bepaalt zich bij gemeene sclield- snamen, schimp en spot Niet, dat zulks ons verwondert: of 'hindert, men wordt er aan gewoon men schat de gemeene rekels, redak- :teurs van zulke vuilpapieren naar waar- .de. Ze schreeuwen als speenvarkens, die gekeeld worden en 't is het beste be wijs, dat wij hen nijpen op de gevoelig© plaats. Ha men wil hen hunne valsche kiezers ontnemen, ha men wil hun be drog en hunne valschheid geheel door gronden Ach'! en daarin bestond al hunne macht, al hunne grootheid 1! Wervloekte liberalen, demokraten en socialisten Vervloekt vervloekt omdat gij tegen de politieke schurken ■samenspant en rechtvaardigheid boven alles stelt. 't Zal nog wat anders zijn als ge ge zamentlijk eens het schandaal der kies- sectien zult onder handen nemen. Dan eerst zal het recht pleizierig worden. derde ligt in de wieg, de twee oudsten zijn ter school. Dag moederken, och wat maken die kinde ren een leven. Maar de kinderen zwijgen als zij de vreemde madammen bemerken. Zeg eens moederken, hoeveel kinderen hebt ge wol Madam ik heb er zoo vijf. Wat doet uw man Mijn man werkt op 't fabriek. Oh daar wint hij zeker niet veel en er is veel noodig om voor 5 kinderen te zorgen, be- zouderlijk als het weer guur wordt gelijk nu. Met zakken te naaien is er ook niet veel te ver dienen en ik zie wel moederken, dat gij het schrap hebt. Madam, dat is waar, maar toch wij hebben nog nooit aan iemand iets gevraagd. Oh, moederken, armoede is geen schande en door de wereld komen door eigen werk is ,een eer, maar de tijden zijn slecht en ik ben ze ker, dat eenigen onderstand, buiten ieders we- te u aangenaam zou zijn 't Eu zou zeker niet ten onpas komen. Een brood om uwe kindertjes wat meer te voeden, ze zijn zoo mager, een liter kolen om wat vuur te maken, eene sargie om uw zuige ling wat beter te beschutten tegen de koude. De moeder ziet op, een traan blinkt in haar oog.; ach ja, madam, zegt ze, dat ware wel goed. Maakt uw man deel van eene maatschappij, moederken Ja, madam, hij is lid van den onderlingen bijstand van den Liberalen Werkmanskriag. Zou hij daas- niet willen van weggaan, vrouwkeu Ik denk het niet madam, hij fs zeer gehecht aan de Maatschappij, die nuttig is en goed. De kwezelkens trekken een leelijk gezicht en de oudste zegt met bitse stem. 't Is geed als uw man genoeg wint om we kelijks te geven voor eene slechte meatschap- pij, bebt ge geen hulp noodig. En trotsch gaan ze deur uit. ILI Twee piekfijne, oude, rijke kwezeltjes zijn weer op ronde. Ze gaan van huis tot huis bij de begoede burgers. Zie, daar bellen zij bij M..X. een liberaal, die het bovenstaande uit goede hron verno men heeft. De kwezeltjes worde binnengeleid. M. X. brengt hen beleefd terug naar't gat van den timmerman en zegt Ik verzoek u nooit meer uwen voet over mijnen dorpel te zetten. 's Anderendaags zond M. X eene milde gift aan het huisgezin Jan Z.. \JpLn HU van occasie en nieuwe ÏCIUo gedetacheerde stukken, ver- feoop met krediet reparaties, verhuur. C. Singlé, 13, Boulevard, Baudouin, (tegen den Allée-Verte). Brussel. draagt keurt de schandelijkheden af. Het nazicht der kiezerslijsten in de wij keu is de beste propaganda welke te gen de kliek kan gemaakt worden, om dat al de deftige menschen, daardoor de overtuiging opdoen, dat de kliekers in staat tot het uitgeven van slechte stadsverslagen en vervalschte kiezers lijsten, nooit waardig zijn geweest aan het hoofd te staan der stad. De lijst der valsche kiezers wordt immer langer en toch zijn het maar de voornaamste gevallen welke wij Afkon digen, anders hadden we geene plaats genoeg. 't Zijn kasseisteenen zoo zwaar als molensteenen, die op den kop vallen der kliekers. Anti-Galachtige Pillen De Pratere Eenig in de Wereld. De sterkste, de zachtste, de snelsticerltende. Ze zijn oppermachtig tegen de ontstellingen der lever en der maag, zooals gal, zuur, ver stopping, hoofdpijn, maagkwalen, slechte spijsvertering en keering der jaren. Ze beproeven, is ze bepaaldelijk aanemen. Prijs fr. 1.50 de doos in al de Apotheken. Twee piekfijne, oude rijke kwezeltjes, van wier gezicht men de zaligheid met eeu polle pel zou afscheppen zijD weer op ronde. Ze gaan van huis tot huis bij de begoede burgers. Zie daar bellen zij bij M. X. een liberaal, door de klerikale zeeppapieren reeds meer dan eens bezwadderd. De deur gaat open, de kwezeltjes trekken hun gezicht ia de vriendelijkste plooi. Hoeden dag Mijnheer, goeden dag Madam, Ha, wat zijt ge beiden kloek en gezond, dat doet ons plezier en welke lieve kindertjes hebt ge daar, 't zijn oprecht engeltjes.... Mijuheer, wij zijn op ronde voor de schame le armen, er is toch zooveel ellende en bezon- derlijk bij de ongelukkigen, die hunne armoe de verbergen, die niet durven klagen en het meest onze belangstelling verdienen. Wij za melen giften in voor al zulke armen en ho pen, dat Mijnheer en Madam niet laten zullen iets te geven. En Mijnheer, die een goed hart heeften overtuigd is dat de kwezeltjes bedélen voor al de schamele armen zonder onderscheid schenkt de kwezeltjes een milden penning. Dankend en buigend gaan ze heen. II Twee piekfijne, oude, rijke kwezeltjes wier rimpelig aangezicht en handjes schier verdwij nen in mollig bont zijn weer op ronde. Ze gaan van huis tot huis bij de arme lieden. Zie, daar klop pen zij aan de deur van Jan Z..., een ^werkman, die vijf kleine kinderen heeft en werkt als een slaaf om hen den kost te geven. Zonder antwoord af te wachten treden de kwezeltjes binnen. In het huis is het naakt siaar zindelijk. Hoewel het reeds koud is wordt er geen vuur gemaakt. De vrouw naait zakken, twee kinderen spelen paardje, een Heere help ons want wij vergaan Zoo bidden de schijnheilige dompers, iederen zondag als ze de lijst der val sche kiezeis door Dendergalm afgekon digd onder het oog krijgen. Heere help ons want wij vergaan Maar de Heer luistert niet naar de stem dier kribbenbijters, want hij leest in hun hart. Hun gebed, hunne godsvrucht hun geweten is valsch gelijk hunne kie zerslijsten. Wekelijks wordt de lijst lan ger, wekelijks vallen nieuwe kasseistee nen zoo zwaar als molensteenen op den knikker der vasthoudisten. Voor mij.,, zegt de Heer, moet ge niet bedriegen, niet liegen, niet lasteren, niet brassen, niet uitkoopen, niet ver- valschen, ik ben de Rechtvaardigheid en gij zijt enkel Bedrog. Als men ziet, welke schandelijkheden er bedreven w erden, kan men zich niet weerhouden uit te roepen r, wat ellende- dingen wat janhagel Zelfs liedeDdie altijd katholiek zijn geweest, en het nog -zijn, kunnen hunnen afkeer niet ver bergen en geven lucht aau hunne opge wondenheid in harde bewoordingen. Verleden zondag (ik was er bij) 's a- vonds zaten wij met de kiezerslijsten in Kerrebroek. In korte woorden legde ik uit welk ons doel was, recht te geven aan wien het toekomt. Een voor een riepen wij de namen af der kiezers van die wijk, met het getal stemmen, ouderdom enz. waarmede ze ingeschreven zijn. Reeds menige inlich ting was ons gegeven. Toen ik een vol gende naam afriep van een persoon in geschreven met drie stemmen. Plots, klonk er op de tafel een vuist slag als van een voorhamer, en een be jaard meusch, die tot dan toe kalm had zitten luisteren kwam opgewonden tot ons en zei Ha staat die daarop met drie stemmen wel den djanter dat is schande, dat kan ik niet verdragen, al ben ik katholiek. Ik ken dien kadee Menheeren, en ik verzeker u, dat hij niet meer eigendom heeft, dan hier op 't plat van zijn hand Wat bedriegers 1 wat bedriegers Zulke gevallen ontmoeten we meer. Al wie het hart op de rechte plaats Jan. Hewel, Rik, wat zegt ge nu van onzen kommandant, dat is ne vont die poevoir heeft, he, kameraad Rik. 't Is wonder, Jan, hoe alles voor hem moet buigen ot bersten, dansen als bij schuifelt, geeuwen als hij gaapt. Jan. Tot het gemeentebestuur toe is hem onderdanig, en moet willen wat hij wil. Blijft te zien hoelang, dat zal duren Rik. 't Is toch wonder, dat in onze stad, wetten en reglementen van geenen tel meer zijn. Jan, hebt ge mij geen sjik tabak Jan. Neen, ik was juist van zin bij den kommandant. om een rolleken te gaan. Rik. Dan zullen we te zamen gaan, want ik koop ook al mijnon tabak bij hem. We zijn pompiers hee jongen Jaw. En hpe staat het met de kas Waar is de kas Wie houdt er de kas Rik. Zwijg me daarvan. Want als men van de kas spreekt wordt de kommendat zoo kwaad als een horzel, en bromt en gromt, dat ge er zoudt van doorloopen en toch zou ik ook geeren weten hoe 't met de kas zit Jan. En ik ook. En bij de eerste gele genheid zal ik voorstellen Rik. Dan vliegt ge buiten, jongen, ge lijk de drie anderen de kommandant jaagt weg wie hem in den weg komt.... Jan. 'tls gelijk, daar moet een einde aan komen. Ik wil weten.... Daarbij als de kommandanten de fliuwe kebbers van den ge meenteraad nu wegjagen, al wie het hun be lieft, zal dat later ook zoo wezen.... en wat zullen de liberalen doen als ze eens meester zijn met de Rik. Ja, maar, dat zal zoo rap niet g& beuren. Jan. Tut, tut, tutll eer dau ge denkt van al dat geknoei en gekonkel krijgt iedereen zijn goeste, ik de eersteen 't zou me ple zier doen.... heeft onze kommandant zelve niet geroepen leve de liberalen hij denkt mis schien al op later 11 Rik. 't Is waar ook. Welnu, Jan, ik doe met u mee. We willen weten hoe 't m t de kas zit.... en roepen leve de liberalen gelijk onzen kommandant. Dat zijn toch nog .recht zinnige menschen. Het ongeluk, de ramp zou ik zeggeu welke dien armen Mijnheer Alfons komt te treffen is het afschuwelijkste van alles wat in de anna len der menschheid zal geboekt staan. Beeldt u in dat een individu het helsch ge dacht heeft opgevat inde stad te vertellen, dat M. Alfons Teurrekens te Dendermonde was gezien geweest wandelende arm aan arm met raadt eens, doch neen ge zoudt het uooit raden met priester Daens in persoon. Zich in eene stad bevinden waar priester Daens is, mag reeds als erg genoeg beschouwd worden, maar hem bezien, hem aanspreken met hem wandelen ho hooo dat is te wreed. Nauwelijks was dit gruwelijk nieuws te Aalst bekend of M. Alfons was met een sprong in de bureelen van Denderbode om eene plech tige protestatie te doen afkondigen. En Den derbode sprak. Daags na deze afkondiging overkwam Mijn- Alfonseene nieuwe kastastroof, schrikkelijker nog dan de eerste, 't Viel als een dakpan op den knikker van M. Teurrekens. Boerkens van de omstreken van Teralphene ontmoetten hem op den Brusselschen steenweg en meenden in hem priester Daens te herkennen. Dte naïeve boerkens hadden zooveel over priester Daens hooren spreken, dat zij het mogelijk geloofden hem te zien in burgerskleeren en een baard dragende, 't Was een harde beproeving voor M. Teurrekens. Ondanks de aandoeningen en het lijden, die hij verduurd heeft, is M. Teurrekens niet ziek geworden. We wenschen hem kloeken moed om tot het einde toe te weerstaan. Die weascb ia des te rechtzinniger door dat M. Teurrekens in onze redaktie talrijke vrienden telt. Moge de herinnering aan die gruwzame gebeurte nissen geheel uit zijn geheugen verdwijnen. P. S. We bemerken, dat de sympathie wel ke wij Mijnheer Alfons betuigen van aard kan zijn onzen achtbaren vriend in de oogen van sommigen verdacht te maken. We trekken dus jovenstaand artikel in, en laten M. Teurre kens toe te veronderstellen, dat we niets heb ben gezegd. Verscheidene groote dagbladen heb ben in de laatste dagen all'rhaude nieuws over de expeditie Lemaire me degedeeld. We kunnen verzekeren, dat al die zoogezegde berichten, maar kwakkels zijn van grooten omvang. Sedert het bericht van dokter Jan Do Windt's jammerlijk einde, heeft men niets stelligs meer vernomen van Le maire en zijne tochtgouooteu. Zelfs heeft men geeno bezonderhoden ovor het rampzalig einde van onzen geleer den stadgenoot en blijven de omstan digheden in welke hij den dood vond onder een geheimzinnigen sluier ver borgen. Alles wat men over zijnen dood ver telt zijn praatjes, vruchten der verbeel ding, louter verzinsel en het zal wel licht nog lang duren eer men over het jammerlijk ongeluk zekerheid zal heb ben. Zelfs in de bureelen van den Congo- staat is men totaal zonder nieuws over de expeditie Lemaire. De laatste brief van Lemaire is van 3 juli, terwijl een brief van dokter Jan De Windt gedagteekend 23 juli, nog aan de ongelukkige moe der werd besteld. Dus al wat er geschreven wordt over de vervaugiug van Jan De Windt en zijn lotgenoot, al wat er geschreven wordt over de expeditie is valsch. Het goevernecnent van Congo te Brussel weet niet waar de ouderzoekers zich be vinden, noch hoe Lemaire het stelt. Het zwarte binnenland van Afrika is vol ondoordringbare geheimenissen, en zij die zich zouden moeten beijveren oxn ze te onthullen tot voldoening van het publiek, halen waar ze kunnen het doek nauwer toe. Overigens het is zooals we reeds meer hebben gezegd, ganseh de Congokwes- tie is van den beginne at te veel eene mystificatie geweest. We zullen zien wat het in 't vervolg worden zal. Liberale Werkmanskring. Zondag, 30 October, ten 4 uren namiddag, Feestvergiuiering in Concordia, daarna Licht- stoet met muziek. Dinsdag 1 November zijndo Allerheiligen, ten 5 ure 's avonds, Luisterrijke Vertooniug door de Tooueelaldeeliag der Vrijheidsliefde van Gent, met de medewerking van Mma Rou- din-Watite, Mej. Dalmotte en de Symphonie Door Eendracht Groot. Men zal opvoeren De Grafsteen, drama in 3 bedrijven en Het Huis in de Peper straat blijspel in een bedrijf. Voorbehoudene plaatsen mits 25 centiemen per persoon zijn den 1 November in Concordia te bekomen tot, 's middags. Amis Constants. Zondag, 30 October om 11 uren stipt voor middag, repetitie in 't Lokaal, ten 5 uren na middag "bijeenkomst in Concordia voor den Lichtstoet. Donderdag 3 November repetitie, ten 9 uren 's avonds Liberale Trompettersclub. Zondag, 30 October, op bet gewoon uur repetitie bij Hipp. Roggbé, Zonnestraat. Ten 5 uren namiddag bijeenkomst in Concordia voor den Lichtstoet. Vlaamsche Kermis. Zondag, 6 November ten 4 uren namiddag, in Concordia plechtige uitreiking der herinne ringsdiploma's aan al de Heeren en Damen welke zich voor het welgelukken der Vlaam sche Kermis hebben onderscheiden. Ten 9 uren Dansfeest waarvoor het Komiteit der Vlaamsche Kermis bezondere uitnoodigin- gen zal zenden. Willemsfonds. Dekostelooze boekerij van het Willemsfonds gevestigd in den Graaf van Egmont is voor het publiek open eiken zondag van 11 tot 12 uren voormiddag. Voor Taal en Vrijheid. Zondag, 13 November, Luisterrijke Vertoo ning op stadsschouwburg vau De Gek van 's Gravenhage, prachtig historisch drama. De ledeu worden verzocht de repetition, zoo talrijk mogelijk bij te wonen.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2