Le Concert de Bienfaisance. Schijn bedriegt. Een Wonder. Een Wonder. Klerikale Liefdadigheid. Als Gij naar Brussel gaat Au Cercle Littéraire. De Bloedwet. Meervoudige Loling. VASTENAVOND. Gedenkt den Strijdpenning. TOOVERIJ. - Kip-Kap. weggerukt van de plek waar gij eenmaal zoo gelukkig leefilet En als gij u thans den wilden strijd herin nert rlaar op dien geboortegrond gestreden, nis in uwen geest de'beelden oprijzender wezens die uw bestaan vergalden, u de bete broods benijdden, u met hunnen laster bevuilden, u het plekje waar gij geheel uw leven bad wil len Blijten tot eene hel maakten, dan voelt ge •dat met zooz er de geboorteplek zelve, maar vooral de beriunering daaraan u dierbaar is. Doch nu gij verre weg zijt van daar, nu gij ■elders meer welstand en meer vrijhei 1 geniet, is er niets meer, dat u noopt naar dien ge boortegrond terug te keeren. Entoch doet bet u genoegen met lof over de eigene stad te hooien spreken, toch vangt uw oor nog gretig de echo's op die ved den ge boortegrond tot bier doordringen toch zijt ge Eer wanneer een uwer stadgeuooten een groot man wordttoch zijt ge gelukkig een mede burger te ontmoeten die vroeger u een brave schoolmakker was en <lrukt hem ontroerd de hand, terwijl weenm hst gauscb tafereel van het zonnige landschap uwer jeugd voor de ver beelding opiijst. Zoo leeft de vaderlandsliefde in de borst van el keu wersman, van elkeu burger. De vader landsliefde is een natuurlijk gevoel en geheel wat anders dau chauvinisme, of gemaakte va derlandsliefde waarbij telkens met bloed en oorlog, met overwinning en zegepraal, met wapens en volkenhaat m »et gedweept worden. Het zijn degenen niet, die alzoo de vader landsliefde kunstmatig willen aankweekt), het zijn degenen niet die aan de volkeren de over tuiging willen inpompen dat puitschers en Franscheii, Hollanders en Belg m, Serbiers eu Bulgaren elkander moeten haten, die hun va derland het meest genegen zijn. Voor hen is de exploitatie der kunstm >tige vaderlandslief de eene noodzakelijkheid, daarvan hangt im mers hunnen maatscbappelijkeu stind af. Neen de volkeren haten elkander niet, zij die zulks verkonden liegen, en liegen met inzicht. Vaderlandsliefde bestaat niet in 't kleineeren, verachten of verfoeien van audere volkeren, maai' in de fierheid over eigenwaarde en groot heid, in de gehechtheid aan alles waarvan onzen geest zooveel gemoedelijke en teedare herinneringen bewaart- Werkman of burger verlaat zijn vaderland slecht dan wanneer het noodlot er hem toe dwingt, wannaer dat vaderland hem te stiefva- derlijk behandelt eu hij gedwongen is elders voor vrouw en kroost het brood te gaan win nen. Grooten en machtigen kennen geene vader landsliefde. Ze veranderen van vaderland ge lijk van paleis, hun hart is slechts gehecht aau weelde, aan wispelturigheid aan genot. I Zoo meiden de dagbladen dat de familie d'Areuberg beslist heeft niet langer meer Belg ie blijven, ze zal de miljoenen inkomsten barer goederen welke zij in Belgie bezitten voortaan in Duitschland alleen verkiskassen. Van zulke patriotten verlos ons Vaderland. Quel ré zal que ce concert de dimanche der nier. II n'a jamais été donné a notre rille d'en- tendre des artistes semblables a ceux qui ont prêté leur concours a cette fête inoubliable. Neus nepouvons citer que Madame Delstan- che, cantatrice des Concerts populaires de Bruxelles, dont la reputation n'est plus a fai re M. Delstunche, le brillant violoncelliste M. Manrue Lefèvre compositeur, qui a mis le public en gaitépar l'interprétation de ses chansons piquantes et spirituelles. Malgré nous, nou» garderons comme le programme lui-même l'anonyme pour le baryton et le ténor, tous deux artistes accomplis, justement appréciós a Bruxelles et a qui leur» talents ont déjè. valu d'eclatants succè» sur la scène - du premier fhéatre de ia capitale. Nous nous empressous de rendre égaleuaent hommage aux pianistes M. Ach. Minnaert et M,le De Brulle d- notre ville qui ont été applaudis a bon droit. Tous ceux qui ont eu la chance rare d'as- sister au concert se joindront a nous pour fóli- citer et remercier les artistes qui se sout géné- reu8ement offerts pour cette fête et qui tout en nous fournissaut l'occasion de fair 3 uue bonne ceuvre nous out procure des heures délicieuses dont le souvenir nous restera. Ajoutons au point de vue pratique qua le produit du concert forme une bonne aubaine dont profiteront les pauvres de la ville. onzedelijk karakter zelf daartoe aan leiding geeft. Of het lot u begunstige of tegen u keere, ge zult met ons zeg gen Weg met de loting Weg met de bloedwet Aangezien ons bokkenbestuur en de mouchards welke bet helpen in leven houden niet aarzelen, ja zelfs genoegen vinden in personen, die geene slaven willen zijn, te broourooven, geven wij vele brave menschen den raad op hunne hoede te zijn en wel eens den schijn van kadodder aau te nemen anders ware er voor ben niets te bekomen dan ver volging en mishandelingen, zooals die christelijke lieden op onzen vriend William Borreman pleegden. Vrouw en kinderen zien honger lijden is pijnlijk en daarom kunnen wij het hun als geene grief aanrekenen dat zij hunne inwendige vrije overtui ging doen zwijgen en den schijn van bok aannemen immers schijn bedriegt. Wij hebben zulke menschen lief en wij roepen hen toe Nog eenigen tijd geduld broeders het oogeublik van vrijheid, de verlossing is nakend. Doch intusschentijd, weest op uwe hoede voor schriftgeleerden en valsche profe ten, welke een masker van liberalisme aannemen om de liberalen te verklik ken en te verkoopen, om den val hun ner maatschappijen te bewerken en daartoe voor geene middel» achteruit- deinzen. Keert zulke mannen den rug toe want hier past het weer Schijn be driegt. Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de mei kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, de zekerste en aangenaam ste borstgeueesmiddel. De Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 ir. de iiescb. De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apothoken en in het Algemeen dépot, A. De Pratere, Oostende. Er zijn lieden \oor welke bet schier onmoge lijk is wel te doen. Doet al wat ge kunt toch zullen er immer snaken aangetroffen worden om te klagen en te zagen. Ter gelegenheid van een Liefdadigheids- concert door de liberalen ingericht, verwijt Denderbodc ons bitsig ons gemis aanlief dadigheid. Terwijl wij ons beijveren en opoffe ren om de noodlijdende menschen eenigen on derstand te verschaffen vertelt de dompers- dweil der Zoutstraat, dat wij, liberalen niets gevoelen voor de ongelukkigen, dat wij de armen uitbuiten, dat wij harteloozen zijn enz. Keurt Denderbodc de inrichting van het Liefdadigheids-Concert af Hebben wij gelijk of ongelijk gebad de behoeftigen ter hulp te komen Met welk recht valt bij ons dan deswege aan MiBschien badde hij liever ge had, dat er voor de armen niets gedaan werd Zonder de medewerking der klerika.len zal het weer flut-zei-mij zijn wawelt 'tWoesteblad. De medewerking d«r klerikalen is over 't al gemeen zeer kostelijk, wij hebben het eens ondervonden ter gelegenheid van een concert tea voordeele der noodlijdenden gegeven de liberalen deden alles kosteloos, volstrekt kos teloos, de klerikalen lieten zich lekker betalen en rekenden tot zelfs de postzegels hunner briefwisseling. Het concert is gelukt, opperbest, ook zonder de medewerking van Denderbode's vriendjes, en 't zal des te beter zijn voor de behoeftigen. Misschien is de eenige drijfveer van den doraper-scb rij velaar de afgunst, omdat het ini tiatief van hetieest genomen werd door libe- raleu. Om bet dompers orgaan genoegen te doen, zouden wij geen Liefdadigheidsfeesten meer mogen inrichten, dan zou Denderbode te vreden zijn, en weer jammeren over het lot der ongelukkigen zoo wreed door de liberalen veritooten. Vergeet niet een bezoek te brengen aas 1 >e Vei-1 voop 11 n 11 enr 71, Anspach- laau. Men vindt er een aanzienlijke keus van Meubelen, Tapijten, Kunstvoorwerpen enz., de prijzen zijn op elk voorwerp geteekend. Vrije ingang. Besteudige tentoonstelling in prachtige zalen. La première conférence de l'année a été faite par M. Albéric De Swarte avocat a Bruxelles, qui a traité la question finlandaise. M. De Swarte a su intérisser vivement son auditoire au sort de la malheureuse Fmlaude méconnue et opprimêe, en violation de tous les engage ments pris vis a vis d'elle par Is Gouvernement russe. Une série de trois conférences, dont la pre mière aura lieu Samedi 27 Janvier prochain, sera dounée par M. Demarez arebiviste a Bruxelles sur l'histoire des villes flamandes Brues, Ypres, Gaud, Alost, la 2m* et la 3°" conférence seront accompagnées de projections lumineuses. Vrijdag 9 Februari zal de bloedloting plaats hebben, en zullen we weer droe ve tooneelen van uitspattiug, gehuil, gevloek en gevecht bij woner.. Helaas, de bloedloting is eene instelling ons door de Franschen opgedrongen en naar welks afschaffing eenieder tracht. Verleden jaar hebben we een oproep gedaan tot onze vrienden en tot al de lotelingen om zich door eene kalme houding waardiger te toouen dan de schandewet hen maken wil in hunnen naam teekenen wij protest aan tegen de loting, vragen we de afschaffing der bloedwet. We weten het wel, velen zeggen och soldaat zijn is zoo'n erg niet, men sterft daar niet van, een boerenwerk man wint niet zooveel als een soldaat bij het leger. Dat zijn punten waarover eene verschillende meeuing begrijpe lijk is, maar over de loting is alleman het eens, het is een schandaal zonder weerga, het is eene onzedelijke verla gende instelling, welke uit onze wetge ving moet verdwijnen. Afschuwelijk is het te moeten loten voor zijn lijf, zijn wil en zijn leven af schuwelijk de toekomst soms van een gansch huisgezin in een trommel te werpen en de vrijheid en 't bestaan eens menschen op 't spel te zetten ge lijk de tuischers een goudstuk zetten op zwart en wit in de speelspelonken der nobele aftruggelaars van Monaco en elders. We sporen nogmaals onze vrienden aan zich te onthouden van alle balda digheid hoewel de instelling door haar Dit jaar gunt de eerste maal hot meervoudig stelsel toegepast worden op de loting. Al de lotelingen wier vader maar eene stem heeft moeten ééu nummer trekken, al degesen wier vader uit hoofde van zijn fortuin twee, drie en vier stemmen beeft, zullea ook twee, drie en vier nummers uit de trommel moeten halen en aau den arrondissementscommissaris overhandigen. De arrondissementscommissaris opent de twee, drie of vier nummers, overhandigt bet kleinste aan den loteling, steekt de andere weer in hun buisje en werpt ze terug in de trommel. De meervoudige iotslingen worden eerst geroepen. Goed zoo. Op die manier zal, voor 't geen den dienst betreft, bet recht en de plicht op gelijke liju worden gesteld men zal dan ook beter begrijpen hoe schandelijk onreentvaar dig het meeruoudig stelsel is. Wat zal er ge tier en tandengeknars ziin. Reeds meermalen hebben wij het denkbeeld geopperd, de vastenavond- dagen, dagen van uitspattiing en gewoel te herschapeu in dagen van vroolijke aantrekkelijkheid voor de bewoners der omliggen de dorpen. De liberalen hebben onzen oproep be antwoord en sedert verscheidene jaren richten zij met de medewerking van al wie zich goed vermaken en een goed werk verrichten wil tot welke gezind heid hij ook behoore, een vastenavond stoet in terwijl er omhalingen worden gedaan voor het werk der kleeding. We stelden voor, dat de stad het initiatief zou nemen om dien stoet nog grooter en schooner te maken. Nutte loos de dompers hebben niets beters gevonden dan in hunne gazetten den stoet tekleeineren en te beschimpen, om aldus de buitenlieden te laten gelooven, dat het niet der moeite waard is daar voor naar Aalst te komen en er eeuige centen te verteren. Met hetzelfde doel hebben zij sedert lang geschreven dat er dit jaar geen stoet meer zou uitgaan. De neriugdoeners kunnen daarnaar oor- deelen hoe de dompers hunne belangen behertigen. Wij vernemen integendeel, dat de stoet dit jaar bezonderlijk prachtig zal zijn, voetstappen zijn reeds gedaan bij maatschappijen van het omliggende om er deel aan te nemen, en men houdt zich reeds met de inrichting van den stoet ernstig bezig. Zoo moet het zijn iedereen is op tijd verwittigd en kau zijne voorzorgen nemen, om fijn kostuum, een prachtigen wagen Voor het werk der Kleeding van Eerste Communiekanten. Eenige vroolijke en goedhartige dames en juffers kaarten voor de eerste kommuniekan- 'ten 0,70 Omdat A. mij de 50 centiemen zou geven, 0,10 Na Woeste's mirakuleuze rede voering 0,60 Na bet lied van Flamidien door Philemon, in het Café de l'Industrie 1,90 Rondgehaald door een goede kame raad op het Bal der fanfarenmaat- schappij Les Amis Constants 13,87 Na het uitgalmen van een gedicht op het feest der Koninklijke Handboog maatschappij St. Sebastiaan rondge haald door eene Dam$ 46,00 fr. Nog een woord over het domme bijgeloof aan heksen, langemannen, spoken en heel den hannekensnest der tooverij. Volgens de alwe- ters vertellen zou de duivel zijne bovennatuur lijke kluchten spelen om zielen te winaen voor de hel. Van een anderen kant wordt ons geloerd dat er ook tooveraars zijn bij de oDgeloorigen en de duivel daar zijDe kuren uitrecht gelijk te mid den der leden van de ééne waarachtige Kerk. Waarom zou hij dat doen Om zieleu te winnen Iu 't geheel niet, hij verricht daar verloren werk, immers al die buiten 't waar achtig geloof sterven zijn toch verdoemd 1! Om't kort to saaken, de kwakzalverij van heksen en tooveraars is een ellendige boel, wij herhalen tooverij bestaat niet eu heeft nooit bestaan dan in de verbeelding der menschen. Pardon te Aalst zijn er tooveraars, dat zijn degenen, die 40 opcentiemen tooveren, en in vier weken tijds de bloeiende financen der stad in krot en miserie veranderen. Liberale Werkmanskring. Zondag 28 Januari ten 10 1/2 uren in Concordia zitting van bet Hoofdbestuur. Orde van den dag 1. Maatregelen voor bet avond feest, 2. Het werk der kleeding. 3. Deelne ming *an den vastenarondstoet, 4. do eerst volgende Algem. Vergadering en de aaustaan- de kiezing. Zondag 28 Januari ten 8 1/2 uren 's avond» luisterrijk avondfeest in 't lokaal Concordia. Liberale Associatie. Maandag voormi ldag ten 11 uren vergade ring van de Liberale Associatie van Aalst ia het lokaal De Graaf van Egmont. Orde van den dag 1. Herziening van het regle ment en van het politiek programma. 's Namiddags ten 3 uren in hetzelfde lokaal vergaderiug van de afgevaardigden der ver schillende associaties van het airondissement. Zelfonderricht. Heden avond vergaderiug iu het lokaal ten 8 1/2 uren stipt. Orde van den dag r Voor dracht door M. V. O. en lezing door M. H. S. Cerele Littéraire et artistique. Ce soir a 8 1/2 heures prócises au local de la Sociéié Au Comte d'Egmont Grand'placé, première couférence dounée par M. Demarez archiviste a Bruxelles l'Histoire des ville» flamandes. Liberale Oude Garde. Zondag 28 Januari ten 11 uren voormid dag en Donderdag 1 Februari ten 9 uren 's u- vonds repetitie. De leden worden vriendelijk verzocht aanwezig te zijn op deze repetitief Liberalen Trompettersclub. De IJzeren Hand» Afdeeling van den Liberalen Werkmanskring, Lokaal Naza- rethstraat 14. 1. 's Maandags en Donderdags om 8 1/2 u. s avonds lessen van Notenleeren voor de ver- scbillige partijen, 2. 's Zaterdags om dezelfde uur algenjeene repetitie. Zaak William Borreman. Dijnsdag 30 Januari eerstkomenlie uit spraak van het Gerecht in de zaak William Borreman, met een schoon lied, een een flinke groep voor de pinne te komen. De vastenavond nadert. Dus opgepast en den Dinsdag van vastenavond zal meer nog dan de voorgaande jaren een dag ziju van deftige vroolijkheid van liefdadigheid tevens. en Wonderbaar. Ik was ziek, ik verteerde slecht, ik leed aan hoofdpijn en bezonderlijk aan verstopping. Niets hielp mij. Dank aan de bloedzuiverende Walthéry-pil, was dat al les op eenigo dagen vergeten. René Trillet, negociant te Roubaix. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. De dieren die verdwijnen. Door de felle jacht die men dagelijks op het ivoor doet, is de olifant veroordeeld om te verdwijnen. Buffon, die over eenige eeuwen den kameel- pardel beschreef, dacht zeker niet -dat de XXI" eeuw de begraving zou zien van dit dierenras. Nu de kameelpardel verdwenen, met welke pluimen zullen de damen hunne hoeden versieren Met gemaakte, zult gij mij antwoorden nu dit is wel waar. Maar waardoor zal men het vel der wilde kat ver vangen, dat zoo gebruikt is in de aanvallen van rheumatiek De oplossing dezer laatste vraag is gevonden door M. Vincent, apotheker, Grensstraat, 33, te Brussel. Door 't gebruik van zijn Elixir, tegen fle- recijn en rheumatiek, zullen in korten tijd de pijnen verdwijnen, #n wat meer dees uitste kend geneesmiddel zal jicht- en rheumatiek op onze aarde doen uitsterven evenals voornoom- de dieren. De verzendingen hop gedaan in de maand December laatst in de landstreek Aalst, hedra- geu een gezamentlijk gewicht van 197,094 kilogrammen. ff..

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2