IN 20 W, DAGEN elixir s'-wncentius x p ^10 Debal over de Vlaamsche Hoogeschool. KANDIDATUREN. Het Onderwijs. Gedenkt den Strijdpenning Vermoedens. Hoest niet meer. Blaffer onversaagd. Pensioen der oude Werklieden. Vade retro Satanas Gedenkt den Strijdpenning Kip-Kap. ZONDAG namiddag, 28 JANUARI 11. gr<<ep ia de Gemeentersadszaal, een openbaar debat pLats over de Ylaa.usche Hoogeschool. Iu het publiek bemerkten we leeraars eu leeraressen vau de otïicieele scnolen der stad, versohillendegeneesUaereu, notarissen, studen ten, enz. die ia zake ran keauis, hot debat volgden. Namen beurtelings het woord de heereu De Vreese, die het voorzitterschap waarnam. Maes, Staos, Vau der Cruyssen, Jaa Waunyn en Herckenrath, allen van Geut. De sprekers deden uitschijnen welke heilza me gevolgen het daarstelleu eener Vlaamsche Hoogeschool zou hebben en voor de jonge lieden die zich met het diploma van genees heer, apotheker, advocaat, notaris of ingenieur een bestaan willen verschaffen in het Vlaam sche land, waar zij over het algemeen cliënten tellen die best en zeer vaak slechts de Vla im- fcche taal machtig zijn, en voor de minder be voorrechten aan dewelke degenen die hoogere studiën gedaan hebben, dank zij hunne opge dane kennis en algemeene ontwikkeling tot leiders moeten dienen. De gentsche Hoogeschool is best geschikt om vervlaamscht te worden. Desprekers weerleggen verscbillige tegen werpingen die het meest ingebracht worden om de hervorming der gentsche universiteit te bestrijden, nml. wat aangaat het aanwerven van leeraars geschikt om in het Nederinndsch te doeneren, da vermin lering van het ami tul studenten welke de verulaatnscking der Hoo geschool na zich zou slepen, eindelijk het ge bruik der noodige wetenschappelijke boeken. De beweegredenen door de sprekers in het licht gebracht werden over hst algemeen zeer gegrond gevonden en door het publiek, ten tee- ken van toetreding, met warm handgeklap bejegend. De heer Bauweus, ook aanwezig, besloot er uit, en met recht, dat de gedachte van de inrichtiug eener Vlaamsche Hooge school, bij ons veel sympathie geniet. Alle Vlaamschgezindsn moeten het zich tot plicht aanrekenen de NederlandscLe Hooge school in Vlaamsch-Belgie, in alle omstandig heden en aangelegenheden voor te staan. R. D. W. 't Zal er stuiven, jongens, bij onze goede vriendjes, de dompers. Men hoort reeds tandengeknars van verschil lende zijden, 't Bruintje waarvan Den- derbode spreekt telt er vele aanbidders. 11. De Saedeleer houdt eraan de tweede kandidaat te blijven M. Bethune is van een ander gevoelen, en vindt dat de plaats van derden kandidaat voor hein te weinig kansen aanbiedt. Elk van zijnen kant trekt het laken naar zich eu zet al den invloed op 't spel waarover hij in het klerikale katnp beschikt. Maar het kanton Geertsbergen komt de zaak nog meer verwarren, de dom pers van dees kanton vinden dat de stemming der E. V. geene reden is om M. Van der Linden te verwijderen. De Geertsbergenaars eischen een vertegen woordiger en vergen voor hem eene goede plaats op de kandidaten lijst. Met M. Woeste zal het van zelf gaan, maar voor de 3 andere kandidaturen ontstaat er eene zonderlinge verwikke- ling. Zelf de pastoors die naar willekeur over de kiezingen beslissen liggea over die netelige kwestie overhoop. Men mag zich aan mooie tooneeltjes ver wachten tusschen de pastoors der ver schillende kantons. Er zal nog leute zijn voor ons Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. lu eene door hem afgelezen redevoering heeft de burgemeester verklaard, dat het bud- jet van onderwijs in onze stad van 68 tot 102 duizend franken ia gestegen, en dit antwoord hoezeer het domperikliekje het onderwijs al tijd genegen is geweest. Dat ia braaf 1 Maar om te weten of dia ver meerdering van uitgaven gewettigd is, dient eronderzocht te worden of de waarde, de dege lijkheid van het onderwijs in dezelfde mate is gestegen. Dat is op verre na het geval niet. De stad heeft zieh eene menigte uitgaven op den hals getrokken voor een onderwijs waarvan het de waarde niet kan nagaan, om dat het in de scholen niets te zien heeft En het is zoo waar, dat het dompsrsonderwijs voor het volk beneden zijne taak is, dat om geene vernederende vergelijking te ontgaan de klerikalen de wedstrijden hebben afgeschaft.- Bekommert men zich bier om de bekwaam heid der onderwijzers en schoolbestuurders In bet geheel niet, bet miskennen der ver diensten van Mejuffer Schepens, en thans weer de schandalige benoeming van M. Van Sinay in plaats vau M. Van den Berg, bewijzen, dat men hier immer partijhaat de eerste rol laat vervulleu. Duizenden franken werden uitgegeven om de Jongensschool nr 1 aan de Kat te vergroo- tea tegen de meening der onderwijzers en inspecteurs, nu staan de klassen ledig eu heeft de stad af te deppen voorscholen waar geen vakman het recht beeft de degelijkheid van on derwijs en opvoeding na te zien. Indien onze kleppers wijzen konden op een beter ingericht onderwijs, we zouden de ver meer lering dtr schooluitgaven toejuichen. Maar de kerels die de plaats van toezichter der stadsscholen afschaffen, eu die een Van Sin:iy benoemen om een man als M. Iteyniers te vervangen, kunnen enkel tot hunne schande wijzen op vermeerdering vau uitgaven en ver meerdering der onwetendheid eu onzedelijk heid gelijk het blijkt uit de stadsverslagen zelve. voor het werk der KLEEDING Vastenavondstoet op Dinsdag 27 Februari Ondanks de zware vermoedens welke op eene blauwe bende wogen heeft de polioie nog geen enkele ontdekt van de daders der boouibrekerij op de Esplana de. Het is ons echter ten oore gekomen, dat een agent in een herberg (natuurlijk) twee der daders genoemd heeft. Dat gaat over zijn hout Bij elk misdrijf hoeft men eerst te onderzoekeu wie er bij het plegen daarvan belang kan hebben, of wie reden kan hebben tot het nemen zulker kleingeestige wraakneming. Heeft men dat gedaan Wat er van zij, waren wij in de plaats der twee be doelde en door den agent genoemde per sonen we zouden hem over zijne leu gen en laster strenge rekening vragen. Wat heeft men verder gedaan om zulke b uitensporigheden te verhinde ren Men heeft beslist, dat voortaan het reglement waarbij de herbergen te middernacht moeten gesloten zijn streng zal toepassen Tegen wie is die drakoniscbe maat regel genomen Tegen de burgerij wel ke vreedzaam haar zondagspintje pakt en den rustdag te baat neemt om soms later als in de week een partijtje kaart te spelen, ofwel tegen de politie, die in dergelijke gevallen nooit de pleger# van straatschenderijen weet te ontdekken. Indien men dus tot eenigen uitzlag wil komen zal men verplicht zijn de drankhuizen ook geduieude den dag te doen sluiten. Hebt ge 't beet Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolubalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeueesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Npemt wel acht, vraagt en eischt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en n het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. Zou Denderbode nog ongemak hebben van zeker gerechterlij k aventuur hem verleden jaar overkomen, hetwelk hem de onaange naamheid berokkende op heeterdaad betrapt te worden op leugen en eens te moer gepaten teerd te worden ais gemeene lasteraar den 4 Februari 1899 door de Rechtbank van Deuder- monde. Leugens zijn overigens voor Denderbode dage- lijkscb brood, dit bindt erecht door de Juslicie geschandvlekt als de oneer der hedendaag- ache drukpers, houdt niet op voortdurend te liegen eu te smaden, mei de kiescbhsid welke den kribbelaar kenmerkt, want voor hem zijn alle middelen goed tegen politieke tegenstre vers. Denderbode verheugt zich in de medewer king van een kerel, welke zich met het smerig werk gelast en een gebas laat hooren dat men van verre herkent en sinds lang zijne specia liteit is. Die blaffer is overigens onbekwaam een denkbeeld te verdedigen en zijn repertorium is onveranderlijk hetzelfde het zijn gemeene persoonlijkheden, laffe zinspelingen, krawat- achtige bedoelingen, welke hij onder lapnaam pjes en spotzinnetjes verbergt. Wat meer is, indien die pennekrawat niet lomp en beestig loog, hij zou het blad onwaar dig zijn dat zijn blaffersproza opneemt. Het zou bij niet zijn, die zijn eigen lof af kondigen zou in Het Laatste NieuwsLe Peuple, Vindépendance, la Héforme eu andere blauwe en groene bladen. Denderbode is hem voldoende om zijne onbetwistbare superioriteit te doen geldenen deze laat hem toe al zijne politieke tegenstrevers te beschouwen als nul liteiten en Btumperd». Hij alleen staat boven allen 1 Wanneer bij zich de hersens uitwringt om zekere tegenstrevers belachelijk te makeu ware het nutteloos dit toe te schrijven aan gevoelens van afgunst, daar hij zoo boog boven allen ver heven is. Hij is de eenige vaillant et fou- geux (onversaagde en vurige) en niemand deukt er aan hem dien titel te betwisten. Voorwaar het zou hij niet zijn, die voor den schiikwekkenden policiecommissaris van Aalst lafhertig wea achter den toog zou vluch ten van den Graaf van Egmout hij behoeft zich niet nuer te verbergen, bij is het genoeg zaam, de kolommen van Denderbode bieden hem een zeker schuilhol aan. Daar kan hij al zijne onversaagdheid ten toon spreiden zonder eenige verantwoordelijkheid te moeten duch ten, in de duisternis springt hij als een bleekershond naar ons toe en bijt, waarna hij onoemerkt weder in zijn naamloos kot vliedt. Wat heldenmoed, wat manhaftigheid, niet waar, lezers Hoed af voor dien held der hel den. Hij begrijpt dat het naamlooze hem past, daardoor strijkt hij zijn eigen vonnis. Het ware genoeg dat hij zijn masker afname of zijn naam zette onder zijne artikels, geheel de be volking van Aalst zou hem vergasten op eene losbarsting van misprijzend eu minachtend ne- jouw. Er is geen enkel deftig man iu de stad die zijne boeverijen zou goedkeuren en niet spotten zou met zekere mislukte zinspelingen welke slecots ten zijnen koste, het publiek zouden doen lachen. We gewagen alleen van dat rioolartikeltje om den propereu schrijver ervan te herinne ren, dat we zulke aanrandingen verachten, we laten aan 't gerecht de taak over het proza van pennewroeters van zijn gehalte te brandmer ken. Zulke artikels zijn den maatstaf der waarde van den blaffer die ze schrijft en vau het blad waarin ze opgenomen worden. In plaats van eene degelijke wel op het peneioen der oude werklieden, krij gen wij een koninklijk besluit, een we zenlijk miebaksel, betreffende de ver deeling der premien toegekend aan de herkende Maatschapdijen van onder- lingen bijstand wier leden aangesloten zijn bij de Lijfrentkas van den Staat. We komen daarop terug. VOLLEDIGE VfSgVf1/ GENEZIH8 ^^^^jJLOEDARMQEDI Depot te Aalst, bij M. l>e Valckeneer. Weet ge vriend, lezer, waarom wij voor eeuwig en drie dagen op den grooten rooster van Lucifers zielekeuken zullen braden....? Neen Dan zullen we 't u zelf maar zeggen Wij gelooven niet aan tooverij. Helaas 1 wij hebben daardoor de eeuwige hellepijnen ver diend. Ach eenmaal zullen we sterven, en dan zal de satan daar gereed staan, met zijnen haak en ons in den afgrond sleuren... precies gelijk ge op de laatste kermis hebt kunnen zien in de barak van hemel en helle... waar- va» een schainoteur in Cbristi de patroon was. De catechismus zegt dat er tooverij be staat... dus wij moeten op straf van eeuwige verdoemenis aan tooverij gelooven wij kuu nen er niet aan gelooven dus... we moeten den ketel in. En gij, lezer, ge moogt, braaf, deugdzaam, menscblievend en goed zijn, voor eeuwig zult ge branden als ge niet aan tooverij gelooft. Wat is tooverij Het zijn bovennatuurlijke werken verricht door de (ussohenkomst van den duivel. De duivel is onder al de schepselen Gods de grootste farceur, de koddigste grap penmaker welke men zic'u verbeelden kan. In den tijd dat... da beesten spraken kocht hij zielen op en betaalde die met goud, hij wandelde op 't wereldrond onder allerlei ge- dacuten, en in 't vel eener slang verb trgen be koorde hij onze eerste moeder... töt zij in den appel beet later vloog bij met heksen, toove- raars cn framassons door de lucht, bouwde grootscbe kasteelen in min dan een uur, legde mijlenlange steenwegen in eenen nacht... Vabe, eetbo.... sinds lane recht de duivel zulke fratsen niet meer uit. Eenmaal wou hij den God-Mensch bekoren en bood hem al de koninkrijken der wereld aan in ruiling van een enkel woord. Hij werd overwonuen. Jesus zegde de mensch leeft niet alleen van brood. De tijden van tooverij en diuveljacht zijn sinds lang voorbij. De wetenschap eu 't gezond verstand hebben dat alles vernietigd. Alleen achterlijke ir.ensohen... en kinderen gelooven daaraan. Zelfs katholieken en priesters ver werpen het bestaan van tooverij. Eenige maanden geleden schreven wij Niets iabovenuatuurlijk, indien sommige diu- geu ons bovennatuurlijk schijnen is het enkel daaraan te wijten, dat we de natuurlijke oor zaak niet hebben kunnen opsporen. De phonograaf, de telegraaf, het electrisch licht, de telefoon, de ciaematograaf, dte X stra len.... zijn wonderen, welke voor middel- eeuwscbe menscben onverklaarbaar zouden ziju eu als bovennatuurlijke wonderen of too verij zouden aanzien worden. Welnu bet moge bet tooverblad der dompers bevallen of niet, geheel ons artikel werd ovei> gadrukt op de eerste bladzijde ran een zeer christelijk weekblad De Volksbode vau Maldegem, en deze deelde ons artikel mede als eigen werk, vermits hij er de bron niet van aanduidde. De opstellers vau |dat katholiek blad gelooven dus zoomin als wij aan bovenna tuurlijke wonderen of tooverij Denderbode's schrijvelaars srelooven aan tooverij, dat is hun recht en we willen bun dat recht niet betwisten, maar wij gelooven aan tooverij niet en dat is ook ons recht, hoewel de dompers het ons niet gunnen zoudeD in dien ze nog de macht had Ion der dompers in de middeleeuwen, die de toovoraars levend verbrandden en degenen die aan tooverij durf den twijfelen raadbraikten uit liefde voor de vrijheid misschien? Maar indien de kliekbazen ons om het ge loof niet meer levend verbranden of radbra ken kunnen, ze beloven ons in afwachting het eeuwig vuur.... 't Zij zoo. We verklaren in geweten niette kunnen gelooven aan tooverij en heksenkunst we zeggen dat het domme, stomme onzin is, we zeggen, dat al degenen die beweren te kun nen toovexen of onttoovenn bedriegers zijn, en moeten we daarvoor in den hellekolk eeuwig en eeuwig gefolterd worden, welnu tot daar toe en in Godsnaam voor het werk der KLEEDING Vastenavondstoet op Dinsdag 27 Februari Parijs. Wij bidden u ons nog achtdoo- zeu maagzuiverende Walthéry-pillen te zen den. Wij vinden ze uitmunten.1 voor ai 'est al de ongesteldheden, hoofdpijn, slechte spijsver tering, verstoppingen, enz. De overste van St. Jacobshospitaal. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De ValkeDeer, De Waele, Gnysseiinckx eu overal. Voor Taal en Vrijheid. Heden avond laatste repetitie voor de ver- toouing van morgen, niemand mag ontbroken. Morgen avond begint de vertooning ten 7 urea atipt, ieder moetoppost zijn, om op het be paalde uur te beginnen. Liberale Werkmanskring. Morgen, Zondag 4 Februari ten 10 1/2 ureu stipt zitting van het hooldbestuur in het lo kaal. Orde van den dag I. De eerstkomend# vergadering van het provinciaal komiteit der Diberale Werkmauskringen. '2. De Algemeens Vergadering. 3. Het werk der kleeding, vastenavondstoet enz. Zondag namiddag Algemeeene Vergadering-, in de groote zaal van Concordia, ten 2 1/2 ureu namiddag. Liberale Oude Garde. fDe repetitien hebben plaats eiken Zondag ten 11 uren stipt voormiddag, en elkeu Donder dag ten 9 uren 's avonds. De leden worden dringend verzocht de re- patitieu regelmatig bij te wogen, daarvan hangt grootendeels den bloei en dea vooruit gang der maatschappij af. Erembodegem. Den 18 Februari zal in de scbooue zaal dei Faufarenmaatschappij St. Cecilia, Brussel- schen steenweg, bij Ad. Brc-ynaert een prach tig feest worden gegeven, met de medewerking van den toon^elkring De Blauwe Stereu ver scheidene kunstliefhebbers. Zie de plakbrieven en programma's. We sporen onze vrienden aan welke dien namiddag eu avond vrij hebben, dit feescje bij te wonen. Liberalen Trompettersolub. De IJzeren Hand Afdeeling van den Liberalen Werkmanskring, Lokaal Naza- rethstraat 14. 1. 's Maandags en Donderdags om 8 1/2 u. 's avonds lessen van Notenleer en voor de ver scbillige partijen, 2. '8 Zaterdags om dezelfde uur algemeene repetitie. Nieuws 1 Nieuws Nieuws 1 Men vertelt dat de kleppers besloten hebben wanneer er nog eeue plaats open valt er tus schen de kandidaten zal geloten worden. Dan tenminste zullen we kans hebben soms ook een verdienstelijk maD te zien aangesteld worden, terwijl het thans onveranderlijk de grootste kroeten zijn, die de kansjes wegka pen. Dat schijnt overigens zeer eenvoudig als men nagaat door wie de benoemingen hier ge* daan worden. Cenlq bijzonder veroorloofd middel. Voor lulichUBMB, xtcli te t>.Tr.,en bh 4. ZUSTERS Tin LIEFDE 105, Ru« tt-Domlrlqw, Ptrtj*. 6UINET. Apot.kor, 20, Ptsttgt ttuInler.ParlJi. Mt*"MO DepotOH. DBLAORD, firuxolltt, IN ALLI AAOTIKKNi Vlu/tthrlft FttHtC. 4

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2